Janów-Nikiszowiec Katowice

Redakcja

Redakcja

14.07.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w katowickiej dzielnicy Janów-Nikiszowiec? Sprawdź na GetHome.pl

Janów-Nikiszowiec to dzielnica Katowic – jedna z 22 jednostek terytorialnych tego typu. Należy do zespołu dzielnic wschodnich. Powstała z dwóch, dawniej odrębnych gmin. To właśnie tutaj wybudowano pierwsze robotnicze osiedle mieszkaniowe dla górników i do dziś zachowały się jego charakterystyczne zabudowania. Znajduje się tu także czynna do tej pory kopalnia Wieczorek.

Dzielnica charakteryzuje się połączeniem sporej ilości terenów zielonych i małomiasteczkowej infrastruktury. Została stworzona jako miejsce samowystarczalne i przyjazne pracownikom oraz ich rodzinom. Częściowo tak jest do dzisiaj. Deweloperzy odkryli niewątpliwy potencjał dzielnicy i realizują tutaj nowe inwestycje. Najnowszą jest Nowy Nikisz przy ul. Nałkowskiej, który ma zostać ukończony pod koniec 2021 roku. Ceny są tu stosunkowo niskie jak na Katowice. Za metr kwadratowy mieszkania na Janowie-Nikiszowcu przyjdzie nam zapłacić ok. 5700 złotych.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Janowa-Nikiszowca na mapie Katowic

Janów-Nikiszowiec położony jest po wschodniej stronie Katowic, niedaleko Doliny Trzech Stawów. Jego granice wyznaczają autostrada A4 od południowego zachodu oraz DK79 od północnego wschodu. Od wschodu graniczy z Mysłowicami. Zajmuje powierzchnię 8,65 km2, co czyni dzielnicę piątą pod względem wielkości. Sąsiaduje z czterema innymi jednostkami terytorialnymi tego typu:

Dzielnicę można podzielić na dwa osobne osiedla:

 • Janów – włączony do Katowic w 1951 roku, gdzie położona jest kopalnia Wieczorek; dominuje tu zabudowa 2-3 piętrowa,
 • Nikiszowiec – dawna osada robotnicza, pełna familoków i starych zabudowań.

Janów-Nikiszowiec to wyjątkowa dzielnica, która posiada swój charakter i specyficzną architekturę. Nawet nowe inwestycje starają się do niej dopasować. Elewacja Nowego Nikisza przypomina nieotynkowaną cegłę, której widok tutaj jest bardzo popularny.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Janowie-Nikiszowcu?

Według Rady Dzielnicy Janów-Nikiszowiec, w 2020 roku było tu zameldowanych 9 337 osób. To 3,5% z całej liczby mieszkańców Katowic. Zagęszczenie ludności wynosi 1079 osób na kilometr kwadratowy, a więc stosunkowo niewiele. Janów-Nikiszowiec jest dzielnicą, którą bardzo dotkliwie dotyka problem depopulacji. W 2013 roku mieszkało tu 10 468 osób, a w 2005 liczba mieszkańców wynosiła 11 680. To prawie tysiąc osób mniej na każde 7 lat.

Podział ludności ze względu na produktywność przedstawia się następująco:

 • 13% - osoby w wieku przedprodukcyjnym (0-14 lat),
 • 68% - osoby w wieku produkcyjnym (15-59 dla kobiet i 15-64 dla mężczyzn),
 • 19% - osoby w wieku poprodukcyjnym (60+ dla kobiet i 65+ dla mężczyzn).

Wskaźnik starzenia się w dzielnicy jest więc umiarkowany. Przeważają tu osoby w wieku produkcyjnym, co zapewne jest spowodowane bliskością kopalni oraz wiekiem samej dzielnicy jako części składowej Katowic.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Odnajdą się tu z pewnością rodziny z dziećmi – w szczególności bliscy pracowników pobliskich zakładów pracy i kopalni. Znajdują się tu przedszkola i szkoła podstawowa, dzięki czemu dzielnica jest dość niezależna od innych rejonów miasta. Sporo terenów zielonych i duża powierzchnia lasów miejskich oferuje wiele możliwości rekreacyjnych i wypoczynkowych.

Poza rodzinami, seniorzy także doceniają tu ciszę i spokój. Małomiasteczkowy charakter dzielnicy doskonale łączy się z katowickim klimatem. Dodatkowym atutem jest bliskość dobrze wyposażonych przychodni i szpitala. Seniorzy nie muszą także daleko jeździć po sprawunki – na miejscu znajdują się dyskonty i osiedlowe sklepy, a jeśli już muszą – to komunikacja miejska oferuje usługi na wystarczającym poziomie.

Jest stąd także całkiem blisko na uczelnie w Śródmieściu. Z drugiej strony jednak, rodzaj tutejszej zabudowy może nie przypaść do gustu studentom, którzy wolą apartamenty i mieszkania rozkładowe w blokach. Nie można jednak pominąć argumentu w postaci niższych cen mieszkań, które mogą przyciągnąć żaków.

Czy Janów-Nikiszowiec to styl życia Katowic?

Jak się mieszka w dzielnicy? Janów-Nikiszowiec jest uważany za bardzo piękną dzielnicę Katowic – pełną zabytków i perełek architektury. Bliskość parków i lasów miejskich pozwala odpocząć od codziennego zgiełku, a dobrze rozwinięta komunikacja zapewnia łatwy dojazd w niemal dowolne miejsce w mieście.

Planowany rozwój dzielnicy

Największą, planowaną inwestycją, która ma kosztować ponad 27 mln złotych, jest przygotowanie terenów przy ul. Gospodarczej pod budownictwo mieszkaniowe. Dzięki temu dzielnica ma przyciągnąć nowych mieszkańców i zyskać na atrakcyjności. Powstanie tu także nowe miejsce do rekreacji – zewnętrzny park trampolin przy Skwerze Rybka. Odnowione mają zostać zabytkowe budynki Szybu Poniatowskiego. Szykuje się także kilka większych inwestycji drogowych.

Janów-Nikiszowiec - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Poznawanie atrakcji Janowa-Nikiszowca należy zacząć od spaceru po zabytkowym osiedlu górniczym. W pobliżu znajduje się także przepiękny kościół rzymskokatolicki pw. św. Anny. Tuż obok można podziwiać ciekawą makietę osiedla na wózku górniczym. Koniecznie trzeba zobaczyć róże wymalowane na elewacji dawnego szynku. Przy ul. Rymarskiej 4 mieści się oddział Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu – dział Etnologii Miasta. Warto także odwiedzić dawny Dom Kultury w Janowie-Nikiszowcu, gdzie narodziła się Grupa Janowska. Budynek obecnie należy do SP nr 53.

Janów-Nikiszowiec to także miejsce pełne atrakcji przyrodniczych. Na zachodzie dzielnicy znajduje się fragment lasu należący do Doliny Trzech Stawów. Na południu zaś – część lasów giszowieckich. W obrębie jednostki znajduje się z resztą kilka stawów, gdzie można przyjemnie spędzić czas i odpocząć od codziennego zgiełku.

Czy Janów-Nikiszowiec to bezpieczna dzielnica? 

Wskaźnik przestępstw na Janowie-Nikiszowcu jest stosunkowo niski jak na pozostałe rejony Katowic. Najczęstsze zgłoszenia dotyczą przekraczania prędkości, źle zaparkowanych pojazdów oraz spożywania alkoholu w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Atrakcje Janowa-Nikiszowca: oferta dla dzieci

Na Janowie-Nikiszowcu znajduje się sporo placów zabaw dla dzieci. Miejsca szczególnie polecane przez rodziców to:

 • plac zabaw dla dzieci przy Przedszkolu nr 32,
 • placyk w Parku Bolina,
 • nowo stworzony plac przy skrzyżowaniu ulic Księdza Ficka, Garbarskiej, Odrowążów.

Odrobinę dalej, za zachodnią granicą dzielnicy mieści się także bardzo duży i atrakcyjny dla najmłodszych plac koło ul. Trzech Stawów. Dla nieco starszej młodzieży Janów-Nikiszowiec ma także bardzo ciekawą ofertę. Koniecznie trzeba odwiedzić Centrum Zimbardo, które jednoczy lokalną społeczność i umożliwia zaangażowanie się w działania na rzecz dzielnicy, jak organizacja wydarzeń kulturalnych, jarmarków, czy odpustów.

charakterystyczna zabudowa Nikiszowca Katowice

Charakterystyczna zabudowa robotniczego osiedla Nikiszowiec

2. Komunikacja na Janowie-Nikiszowcu

Infrastruktura komunikacyjna na Janowie-Nikiszowcu stoi na bardzo wysokim poziomie. Dzielnica jest otoczona przez dwa, bardzo spore szlaki komunikacyjne. Przez zabudowaną część dzielnicy biegną linie autobusowe, które umożliwiają dojazd do centrum osobom niezmotoryzowanym.

Ile trwa dojazd z Janowa-Nikiszowca do centrum?

Odległość między Janowem-Nikiszowcem (pl. Wyzwolenia) a katowickim Rynkiem wynosi prawie 7 km drogą DK79. Poza godzinami szczytu trasę tę pokonamy samochodem w ok. 10-15 minut. Około godziny 16:00 czas ten może wzrosnąć nawet do 25 minut - głównie z powodu korków na skrzyżowaniu ul. Krawczyka i Szopienickiej, a później niemal na całej długości ul. Szopienickiej, aż do wlotu w DK79. Podróż komunikacją publiczną zajmie ok. 30 minut, a do Śródmieścia dostaniemy się bez przesiadek. Podobny czas zajmie nam dojazd jednośladem.

Tramwaje na Janowie-Nikiszowcu

Przez Janów-Nikiszowiec nie przejeżdżają tramwaje. Nie ma także w planach wybudowania torów tramwajowych przez dzielnicę.

Autobusy na Janowie-Nikiszowcu

Większość komunikacji miejskiej na Janowie-Nikiszowcu odbywa się za pomocą autobusów. Dojedziemy nimi w każdy rejon Katowic oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Kluczowe dla ruchu linie to:

 • 30 – z Michałkowic Bytomskiej do Giszowca Kopalni Staszic,
 • 108 – z Dębu Silesia City Center do Giszowca Kolistej Pętli,
 • 109 – z Osiedla Witosa Pętli do Janowa Ośrodka Bolina,
 • 292 – z Ligoty Akademików do Brzezinki Wysokiego Brzegu Pętli.

Najważniejsze dla mieszkańców przystanki autobusowe to: Nikiszowiec Kościół, Kolonia Wysockiego Woźniaków oraz Janów Oswobodzenia Cmentarna. Przez teren dzielnicy kursuje także autobus nocny.

Dworce/zajezdnie

Przez niewielką część dzielnicy, w części północnej, przebiegają tory kolejowe, które obsługują ruch pasażerski. Nie ma tu jednak dworca, który byłby przypisany do tej dzielnicy. Jednak w pobliżu, bo w Zawodziu, znajduje się stacja kolejowa Katowice Zawodzie obsługująca linie z Warszawy Zachodniej do Katowic, a więc całkiem spory ruch.

Brak tu nie tylko dworców, ale także zajezdni. Jest tu tylko jedna pętla autobusowa: Nikiszowiec Pętla.

Janów-Nikiszowiec - ścieżki rowerowe

Przez Janów-Nikiszowiec biegną dwie ścieżki rowerowe. Pierwsza, oznaczona przez miasto numerem 121 rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Transportowców i Oswobodzenia. Następnie biegnie ulicą Leśnego Potoku i wpada do Giszowca. Przez cały ten teren ciągnie się ona lasami, dzięki czemu stanowi świetną atrakcję dla miłośników rowerów.

Druga ścieżka rowerowa tylko w niewielkim fragmencie biegnie przez Janów-Nikiszowiec. Mowa o drodze nr 5, która przecina DK79 i biegnie do skrzyżowania Transportowców i Oswobodzenia, by później ulicą Porcelanową ciągnąć się przez Zawodzie do drogi DK86.

Komunikacja na Janowie-Nikiszowcu - główne ulice

Z pewnością największym szlakiem komunikacyjnym na Janowie-Nikiszowcu jest biegnąca na południu dzielnicy autostrada A4. Po drugiej stronie znajduje się droga DK79, która ciągnie się od Katowic do Krakowa. Główną ulicą dzielnicy, która łączy północ z południem, jest ul. Szopienicka – szlak komunikacyjny, który także bardzo często się korkuje.

Komunikacja na Janowie-Nikiszowcu – inwestycje drogowe

Na Janowie-Nikiszowcu planowane są dwie, całkiem spore inwestycje drogowe. Pierwszą z nich jest budowa drogi wraz z infrastrukturą w okolicach ulic Bagiennej, Magazynowej i Surowcowej. Cała budowa ma kosztować ok. 850 tysięcy złotych. Nieco mniejszą i tańszą inwestycją jest stworzenie połączenia drogowego ul. Szopienieckiej z ul. Ociepki. Remontu ma się także doczekać ulica Zamkowa.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska na Janowie-Nikiszowcu jest bardzo dobrze rozwinięta. Większość mieszkańców na najbliższy przystanek autobusowy nie musi iść dłużej niż 5 minut. Na nieco dłuższy spacer muszą szykować się tylko mieszkańcy skrajnej, północnej części dzielnicy. Infrastruktura drogowa także jest tu bardzo zadowalająca. Okalające Janów-Nikiszowiec autostrada i droga krajowa ułatwiają dojazd w dowolne miejsce Katowic i okolicznych miejscowości bez korków i konieczności przedzierania się przez całe miasto.

3. Edukacja na Janowie-Nikiszowcu

Żłobki i przedszkola na Janowie-Nikiszowcu

Na Janowie-Nikiszowcu mieszczą się dwa żłobki:

 • żłobek Mały Szkrab przy ul. Krawczyka 1, który oferuje 45 miejsc,
 • niepubliczny żłobek Kraina Odkrywcy przy ul. Leśnego Potoku 61, który oferuje 25 miejsc.

Nie ma tu niestety filii placówki miejskiej. Przedszkola miejskie w dzielnicy oznaczone są numerami:

 • 63 przy ul. Zamkowej 10, które oferuje miejsce dla 125 dzieci,
 • 62 przy ul. Oswobodzenia 61, które oferuje miejsce dla 75 dzieci,
 • 32 przy ul. Szopienickiej 29, które oferuje miejsce dla 100 dzieci.

Co ciekawe, nie tu przedszkoli prywatnych.

Szkoły podstawowe: edukacja na Janowie-Nikiszowcu

Przy pl. Wyzwolenia 18 mieści się Szkoła Podstawowa nr 53 im. Żeromskiego. Uczyć się tu może nawet 720 uczniów. Placówka nie ma jednak dobrych opinii. Warto także wiedzieć, że w dzielnicy mieści się Zespół Szkół Specjalnych nr 7, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 6.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Janowie-Nikiszowcu?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Janów-Nikiszowiec jest dzielnicą o sporej liczbie mieszkańców. Dzieci do lat 3 mieszka tu ok. 260. W żłobkach miejsce znajdzie natomiast jedynie 70 maluchów. To o wiele za mało. Rodzice muszą szukać placówek opiekuńczych w innych rejonach miasta lub zostać z pociechami w domu.

Nieco lepiej jest z przedszkolami. Na Janowie-Nikiszowcu mieszka ok. 350 przedszkolaków, a placówki oferują 300 miejsc. Niewielka liczba rodziców będzie więc miała problem z posłaniem malucha do przedszkola w najbliższej okolicy. Liczba miejsc w szkole podstawowej także wydaje się odpowiednia. Uczniów ośmiu klas podstawówki mieszka w Janowie-Nikiszowicach ok. 700. Z drugiej strony, przez bardzo negatywne opinie o szkole, wielu rodziców decyduje się posłać swoje dzieci gdzieś indziej.

Licea i technika na Janowie-Nikiszowcu: szkoły średnie dzielnicy

Na Janowie-Nikiszowcu nie ma liceów ani techników, przez co młodzież musi jeździć do Śródmieścia lub pobliskiego Sosnowca.

Ocena redakcji

Poziom edukacji w Janowie-Niszowcu można poprawić. Brakuje tu żłobków, które zapewniłyby opiekę najmłodszym mieszkańcom dzielnicy. I choć liczba miejsc w przedszkolach i szkole podstawowej wydaje się wystarczająca, to jednak brakuje tu placówek, które wyróżniałyby się czymś na tle innych. Nie ma tu także szkół średnich czy uczelni, przez co młodzież musi szukać edukacji w innych rejonach miasta.

Neobarokowy kościół św. Anny w Nikiszowcu

Neobarokowy kościół św. Anny

4. Jak się mieszka na Janowie-Nikiszowcu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Janowie-Nikiszowcu sporo jest terenów zielonych. Niemal cały południowy zachód stanowią lasy miejskie, które ciągną się od Murcek i Giszowca. Mieszkańcy lubią odwiedzać Park Bolina, gdzie znajduje się malownicze jezioro. Choć zieleni w dzielnicy nie brakuje, mieszkańcom może tu doskwierać brak uporządkowanych terenów miejskich, gdzie można wyjść na spacer. Z pewnością jednak miłośnicy leśnych wędrówek będą zachwyceni tą okolicą.

Z usług fitness na Janowie-Nikiszowcu można skorzystać przy ul. Szopienickiej 58A, gdzie odbywają się także zajęcia aqua. Pod numerem 70 mieści się ośrodek tenisowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Warto wybrać się także na lodowisko Jantor przy ul. Nałkowskiej 11. Choć nie ma tu żadnej dużej siłowni sieciowej, to możemy skorzystać z usług treningów personalnych GTS, gdzie w dobrze wyposażonym i kameralnym ośrodku będziemy mogli wykorzystać rady doświadczonych trenerów.

Mieszkańcy, którzy szukają większej siłowni na Janowie-Nikiszowcu, mają do dyspozycji Gym&Fitness Maximus przy ul. Bończyka 40 w Mysłowicach. Jest to dość niedaleko od granicy i warto się tam wybrać. Na terenie dzielnicy znajduje się nieużywane i mocno zniszczone boisko piłkarskie, które może wkrótce doczeka się renowacji.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? W centrum Janowa-Nikiszowca można znaleźć wiele dobrych restauracji, szczególnie w zabytkowej części osady górniczej. Są to:

 • restauracja Śląska Prohibicja przy ul. Krawczyka 1, która oferuje kuchnię polską,
 • Maola przy pl. Wyzwolenia 3/1, która oferuje kuchnię bardziej śródziemnomorską,
 • Champion Kebab przy ul. Zamkowej 35, która oferuje kuchnię typu fast food,
 • Nikisz z Pieca przy ul. Krawczyka 1, który oferuje kuchnię polską.

Śląska Prohibicja w Nikiszowcu to bardzo ciekawe miejsce, gdzie można dobrze zjeść w stałej i atrakcyjnej cenie. Cafe Byfyj z kolei to w mniejszym stopniu restauracja, a raczej bistro i kawiarnia, ale bardzo znana wśród mieszkańców i turystów. Co ciekawe, na Janowie-Nikiszowcu nie ma żadnej większej pizzerii. Włoski przysmak musimy zamawiać z Mysłowic lub Śródmieścia.

Na Janowie-Nikiszowcu mieści się sporo ośrodków kulturalnych. Z pewnością warto tu wymienić oddział Muzeum Historii Katowic, który dotyczy etnologii miasta. Niedaleko, bo przy ul. Czechowej 5/4, mieści się Terra Arte – pracownia i galeria sztuki ceramicznej. Ciekawą atrakcją jest także galeria Szyb Wilson przy ul. Oswobodzenia 1, która także promuje młodych artystów w swojej twórczości. Organizowane są tutaj różne wystawy oraz wydarzenie kulturalne. Przy ulicy Zamkowej 45 znajduje się z kolei Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 21.

6. Zdrowie na Janowie-Nikiszowcu

Jakość powietrza w dzielnicy, szczególnie zimą, może dawać się we znaki mieszkańcom. Od października do marca wskaźnik PM2.5 przekracza tu często 150, co oznacza, że powietrze może zagrażać zdrowiu. Lepiej więc trzymać okna zamknięte, by smog nie przedostawał się do mieszkań. Kranówka na Janowie-Nikiszowcu jest natomiast bardzo dobrej jakości. Władze miasta polecają jej picie jako zamiennik dla wody butelkowanej.

Liczba przychodni i szpitali publicznych jest tu całkiem spora, dzięki czemu dzielnica jest atrakcyjniejsza dla rodzin z dziećmi i seniorów. Najbardziej popularna placówka to Epiona przy ul. Szopienickiej 59. Znajduje się tu także poradnia dla dzieci. Niedaleko przychodni mieści się specjalistyczny gabinet laryngologiczny o bardzo dobrych opiniach. Przy ul. Leśnego Potoku 41 możemy skorzystać z usług lekarza chirurga. Przy ul. Szopienickiej 65 znajduje się szpital specjalistyczny Centrum Medycznego Mavit. Codziennie wykonywanych jest tu wiele zabiegów laryngologiczno-okulistycznych.

Na terenie dzielnicy mieści się kilka aptek, które umożliwiają mieszkańcom kupno leków bez konieczności jeżdżenia w inne rejony miasta. Najlepsze opinie ma apteka Danuta przy ul. Leśnego Potoku 66. Poza tym znajdują się tu:

 • Centrum Zdrowia przy ul. Szopienickiej 59,
 • Apteka Pod Kwiatami przy pl. Wyzwolenia 12,
 • Isofarm przy ul. Grodowej 1,
 • Grosik przy ul. Zamkowej 45.

Na Janowie-Nikiszowcu nie ma, niestety, całodobowej apteki.

7. Sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na Janowie-Nikiszowcu nie ma żadnych centrów handlowych. Najbliższe centrum to Quick Park w Mysłowicach. Brakuje tu także dużych hipermarketów. Mieszkańcy jeżdżą najczęściej do Selgros Cash&Carry przy ul. Lwowskiej 32, który leży już po stronie Szopienic. Większość sklepów w dzielnicy to małe, osiedlowe placówki oraz dyskonty. Brak tu także targowiska, które oferowałoby zawsze świeże warzywa i owoce.

Z pewnością o wiele lepiej prezentuje się tu liczba różnorodnych zakładów usługowych. Możemy skorzystać z usług jednego z wielu fryzjerów na Janowie-Nikiszowcu. Kobiety uwielbiają spędzać czas w Salonie Urody Madame przy ul. Leśnego Potoku 12. W jednym z najsłynniejszych budynków w dzielnicy, przy pl. Wyzwolenia 4, mieści się jedyny Urząd Pocztowy w Nikiszowcu.

Infrastruktura handlowa w dzielnicy nie jest zatem bardzo rozwinięta. Na większe zakupy mieszkańcy z reguły muszą jeździć do innych rejonów Katowic, gdyż liczba sklepów na Janowie-Nikiszowcu jest ograniczona. Nieco lepiej jest z placówkami usługowymi – tych jest tu znacznie więcej.

budynek katowice nikiszowiec

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

8. Wady i zalety mieszkania na Janowie-Nikiszowcu

Plusy:

 • sporo atrakcji turystycznych i jedyna w swoim rodzaju architektura,
 • bliskość Śródmieścia,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa,
 • sporo terenów zielonych,
 • sporo placówek opieki medycznej.

Minusy:

 • dość uboga oferta atrakcji dla dzieci,
 • brak wystarczającej liczby żłobków i brak szkół średnich,
 • słabo rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa,
 • słabo rozwinięta oferta kulturalna.

Czy Janów-Nikiszowiec jest przyjazny dla zwierząt?

Na Janowie-Nikiszowcu znajduje się wybieg dla psów przy ul. Górniczego Dorobku 26. Mieszkańcy cenią sobie to miejsce i lubią tu przychodzić ze swoimi pupilami. Możemy także z czworonogiem pójść na obiad czy kawę do Cafe Byfyj. Przy ul. Szopienickiej 15 znajdziemy Figaro – salon spa dla psów. Przy ul. Oswobodzenia 56/2 mieści się z kolei bardzo dobry weterynarz na Janowie-Nikiszowcu. Mowa o przychodni Supervet, gdzie nasze futrzaki znajdą pomoc i dobrą opiekę.

Ocena redakcji

Janów-Nikiszowiec z pewnością jest dzielnicą jedyną w swoim rodzaju. To tutaj łączy się współczesność z historią i możemy podziwiać pamiątki po dawnych dziejach Katowic. Z pewnością wiele jest tu do poprawy – liczba placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci, czy jakość infrastruktury handlowej dla mieszkańców. Janów-Nikiszowiec jest dzielnicą dość specyficzną, którą nie wszyscy mieszkańcy Katowic polubią. Mieszkając tu, warto zaangażować się w lokalną społeczność i organizowane tu wydarzenia.

9. O tym się mówi na Janowie-Nikiszowcu

W sierpniu 2018 roku znany wszystkim Szyb Poniatowski, należący do KWK Wieczorek został przekazany miastu. Dopiero teraz powstały jednak pierwsze pomysły, jak ten teren zagospodarować. Ma być związany z nowoczesnymi technologiami. Powstaną tu biura i centra obliczeniowe, ale także placówki, w których kształcić się mają osoby, które chcą zajmować się e-gamingiem. Chwilowo jednak są to tylko plany, a ich realizacja może kosztować nawet miliard złotych. Mieszkańcy są bardzo optymistycznie nastawieni do pomysłu stworzenia z Janowa-Nikiszowca dzielnicy nowych technologii.

Mieszkańcy z niecierpliwością także wyczekują rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na drogach w dzielnicy. Rada Dzielnicy Janów-Nikiszowiec wystąpiła o budowę obwodnicy Nikiszowca, dzięki czemu ulicą Szopienicką będzie poruszało się mniej samochodów. W pobliżu przejścia dla pieszych ma także powstać rondo, które zmusi kierowców do redukcji prędkości w tej okolicy. Możliwe, że mieszkańcy doczekają się także aktywnego przejścia dla pieszych.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: