- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Styl glamour i style klasyczne
Style klasyczne są ponadczasowe. Moda się zmienia, podobnie trendy aranżacyjne we wnętrzach, ale styl klasyczny trwa w swojej prostocie, elegancji i wielowymiarowości. Wbrew pozorom mamy do wyboru wiele stylów aranżacyjnych, opartych o klasykę. Dzięki temu wnętrze nie musi być nudne i monotonne. Bez wielkiego trudu możemy zmienić jego charakter, dodając lub ujmując kilka dodatków.
Style klasyczne wcale również nie muszą być drogie. W przeciwieństwie do nowoczesnych aranżacji, możemy pozwolić sobie na wizytę na pchlim targu lub u sprzedawcy antyków.
Czym charakteryzują się style klasyczne?
Poza ponadczasowością i elegancją, style klasyczne muszą wyróżniać się wygodą i naturalnością. Puchowe poduszki pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale służą również wypoczynkowi. Bogato zdobione firany muszą równie dobrze chronić przed uciążliwymi promieniami słońca. Masywne, drewniane meble powinny być solidne trwałe i odporne na upływ czasu . Nie bójmy się ornamentów i sztukaterii, które dodadzą niesamowitego charakteru i niepowtarzalności wnętrzu. Inspiracje możemy czerpać zarówno ze starożytności, średniowiecza, jak i od naszych dziadków, a nawet nieco z nowoczesności.
Innymi ważnymi wartościami są harmonia i umiar. Wszystkie elementy powinny być idealnie między sobą wyważone, co wiąże się z odpowiednim doborem ilości dodatków, mebli itd.. Jedynym wyjątkiem jest glamour, gdzie odrobina „za dużo” jest wskazana.
Styl glamour – gwiazda wśród gwiazd
Jednym ze stylów klasycznych jest właśnie glamour. Już sama nazwa kojarzy nam się z czymś luksusowym, błyszczącym i ekstrawaganckim. Taka właśnie powinna być ta aranżacja wnętrza. Możemy naturalnie kontrolować i modyfikować liczbę dekoracji czy zdobień, ale pamiętajmy, że zawsze dążymy do tego, by nasze pokoje glamour przypominały te, które znajdziemy w domach wielkich gwiazd show-biznesu.
Żywa kolorystyka, dużo światła, masa kryształowych i puchowych dodatków – to są wyznaczniki stylu glamour. Elegancja lekko pomieszana z miszmaszem, a nawet kiczem może być wyjątkowym sposobem na urządzenie salonu, kuchni, łazienki czy sypialni glamour. Warto również pamiętać, że ten styl bardzo dobrze łączy się z innymi, które - wydawałoby się – są całkowicie różne. Styl glamour możemy dostawić do nowoczesnego, retro czy nawet minimalistycznego – pod warunkiem pójścia na kilka kompromisów.
Co poza glamour – style klasyczne na wyciągnięcie ręki
Styl glamour jest tylko jednym z wielu klasycznych. Odmian istnieje bardzo wiele. Warto tu wymienić chociażby style:
- angielski,
- francuski,
- nowojorski.
Odpowiednio manipulując kolorystyką, możemy stworzyć klasyczną wersję stylu marynistycznego czy hampton. Rozwiązań jest sporo, a każde z nich gwarantuje niesamowity efekt, któremu daleko do wystroju mieszkań naszych dziadków – staroświeckiego i nieco zabałaganionego. Styl klasyczny w pomieszczeniach wcale nie jest nudny. Odpowiednio dobrane elementy główne wyposażenia i dodatki sprawią, że otrzymamy komfortowe i przestronne wnętrze, które inspirowane jest duchem upływającego czasu.
Styl glamour – co to znaczy?
Styl glamour bazuje na nietypowych i nieoczywistych połączeniach, które odpowiednio zestawione, potrafią idealnie ze sobą współgrać. Dlatego też jest to doskonała propozycja dla miłośników nowoczesności wymieszanej z luksusem i miszmaszem. Na pierwszy rzut oka to się całkowicie wyklucza. Wystarczy jednak kilka dodatków czy żywa kolorystyka, by doskonale połączyć ze sobą oba te style. Cechą charakterystyczną glamour jest światło oraz wszystko to, co je potęguje i rozprasza.
Uwielbiamy więc kryształy, srebro i złoto, błyszczące tkaniny. Pod tym względem wnętrza glamour nieco przypominają te w stylu francuskim, są jednak o wiele mniej jednolite i o wiele żywsze. Dominujące kolory w pokojach glamour to najczęściej:
- róż,
- fiolet,
- czerwień,
- złoto,
- srebro.
Pamiętajmy jednak, że końcowy wystrój zależy tylko i wyłącznie od nas. Równie dobrze możemy zdecydować się na salon glamour w kolorze niebieskim, a sypialnię w stylu glamour w barwie białej. Wiele zależy również od warunków technicznych naszego mieszkania czy domu. W niewielkich pomieszczeniach nie sprawdzi się ciemna kolorystyka. Kuchnia w stylu glamour powinna być nowoczesna i przestronna, a charakter możemy uzyskać poprzez zastosowanie detali.
Salon glamour, czyli żyć w puchu i kryształach
Salon glamour to pomieszczenie najbardziej reprezentacyjne w całym domu. Stąd też trzeba mu poświęcić maksimum uwagi. Przede wszystkim musimy rozstrzygnąć, czy nasze wnętrze glamour ma wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, czy też nie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować w ten sposób nawet kawalerki w blokach. Musimy jednak pamiętać, by zastosować wówczas większą liczbę luster i jaśniejsze barwy, które powiększą wnętrze. Nie szczędźmy więc dodatków, które rozproszą promienie świetlne.
Glamour – co to znaczy w kontekście aranżacji wnętrz? Przede wszystkim to stworzenie pomieszczenia, które będzie przypominało i nawiązywało do bardzo luksusowych wystrojów rodem z Hollywood. Projektując salon glamour, szczególną uwagę musimy zwrócić na:
- meble,
- lampy,
- tapety (glamour to jeden z tych stylów, które potencjał tapety wykorzystują do maksimum).
Niech wszystko się błyszczy i przyciąga uwagę! Meble glamour muszą być solidne i trwałe, ale nie szczędźmy im złotych dodatków i połyskujących elementów. Jeśli podobają nam się krzywizny, wykorzystajmy je. Jeśli zaś wolimy proste kształty, pod takie też umeblowanie dobierzmy pozostałe wyposażenie. Jeżeli zdecydujemy się na klasyczne i wygodne fotele glamour, to i sofa musi mieć podobny rodzaj obicia oraz kształt.
Glamour jest bardzo elastycznym stylem, który nie posiada jednego, obowiązkowego wyznacznika. Pod tym względem dość mocno przypomina aranżacje eklektyczne. Ma jednak kilka charakterystycznych wyznaczników. Na przykład w lampach glamour najczęściej pojawiają się kryształy.
Możemy także z powodzeniem użyć tapet – zarówno w wersji fotograficznej do nieco nowszych wnętrz, jak i standardowych z papieru, bogato zdobionych złotem i srebrem. To, po jakie tapety glamour sięgniemy, zależy od charakteru całego pomieszczenia – czy chcemy iść bardziej w klasykę, czy jednak ciągnie nas ku nowoczesności. To bardzo ciekawy zabieg w sypialniach w stylu glamour. Sen wśród morskich fal czy na leśnej polanie, które znajdą się na fototapecie, może być naprawdę odprężający.
Dodatki w stylu glamour – salon i sypialnia
Jakie dodatki będą odpowiednie do salonu glamour? Zastanówmy się, co powinno znaleźć się w tym pomieszczeniu, by żyło nam się wygodniej, ale i dodało cech luksusu. Nie zapominajmy, że dodatki w stylu glamour często się błyszczą. Z pewnością będą to:
- puchowe poduszki na kanapach w salonie w stylu glamour, np. w satynowych poszewkach,
- dekoracyjne, szklane słoje i misy,
- eleganckie wazony z kwiatami,
- świeczniki,
- stojące lampy glamour.
Z kolei w sypialni glamour lepiej jest nie umieszczać zbyt dużej liczby dodatków i zdobień. Złoto i srebro, które odbijają najmniejsze nawet promienie światła, mogą nam uniemożliwić zdrowy sen. Skupmy się na bardziej matowych dekoracjach, których również nie powinno być zbyt wiele. Z powodzeniem możemy jednak umieścić we wnętrzu kwiaty produkujące nocą tlen.
Nie przesadzajmy z liczbą mebli w pokoju sypialnym. Z pewnością wystarczy pojedyncza komoda glamour czy szafka nocna. W przeciwnym wypadku pokój będzie mógł wydawać się zagracony. We wnętrzu glamour może znaleźć się dosłownie wszystko. Dużą zaletą jest również brak jednej, narzuconej nam kolorystyki pomieszczenia. Możemy wybrać dosłownie całą paletę barw, choć wielu dekoratorów będzie nas pchało stanowczo w kierunku żywych i ciepłych kolorów.
Ciekawym rozwiązaniem jest również naklejenie na ściany ozdobnych tapet glamour – ze wzorami roślinnymi - albo nawet fototapet. Jeśli zależy nam na współczesnym salonie glamour, nowoczesnym rozwiązaniem będzie postawienie na łączenie właśnie fototapet z żywymi kolorami ścian i dodatków.
Przeczytaj również: mieszkanie w stylu meksykańskim
Sypialnia glamour, czyli czy można spać w rozbłyskach Hollywood?
W sypialni glamour nie może znaleźć się zbyt wiele elementów, które były pożądane i oczekiwane w salonie glamour. Powód jest dość prosty – ten pokój ma służyć nam do wypoczynku i zaznania spokojnego snu. A czy byłoby to możliwe we wnętrzu o czerwonych ścianach i masie błyszczących dodatków?
W sypialni rezygnujemy z żywej kolorystyki na rzecz bardziej stonowanej, w tym nawet bieli. Unikajmy również wszelkich, zbędnych przedmiotów. Jedna, ozdobna ramka ze zdjęciem czy wazon z żywymi kwiatami z pewnością wystarczą. Nie musimy odmawiać sobie ornamentów czy rzeźbień w meblach glamour, ale używajmy ich z umiarem. Z pewnością jednak nie możemy sobie odmówić zdobionej narzuty czy poduszek. Może warto byłoby rozważyć również postawienie wielkiego łóżka z baldachimem?
Nie zapominajmy także o fotelu w stylu glamour, który na pierwszy rzut oka przypomina mebel z czasów ludwikowskich – zaokrąglone nóżki i poręcze, pikowana skóra i masywność to cechy charakterystyczne. Jeśli jednak lubimy nieco młodsze czasy w naszej sypialni czy salonie, glamour nowoczesny może pójść na lekkie ustępstwa i pozwolić na wstawienie prostych i modernistycznych kanap czy foteli. Pamiętajmy jednak, że do tego typu wyposażenia nie będą już pasować bogato zdobione szafy i komody glamour. Starajmy się trzymać wybranego przez nas charakteru pomieszczenia.
Przeczytaj także: Remont mieszkania nie taki straszny
Łazienka glamour, czyli kąpiel w luksusie
Łazienka glamour, tak jak pozostałe wnętrza, powinna zostać urządzona z przepychem. Dotyczy to:
- oświetlenia,
- ceramiki sanitarnej,
- materiału pokrycia ścian i podłóg,
- dekoracji do łazienki w stylu glamour.
Idealnie sprawdzą się tu meble glamour z frontami wykonanymi z luster, które dodatkowo zapewnią lepsze oświetlenie pomieszczenia. Innym rozwiązaniem mogą okazać się szafki łazienkowe w stylu ludwikowskim. Kolorystyka powinna być dość mocno związana z przestrzenią w łazience glamour. Jeśli jest jej mało, lepiej sprawdzą się biel czy delikatne pastelowe odcienie, ewentualnie urozmaicone ciemniejszymi dodatkami.
Przy dużych łazienkach glamour możemy pozwolić sobie na eleganckie czernie, marynistyczne granaty czy romantyczne czerwienie. Im więcej szlachetnych materiałów, tym lepiej. Zdecydujmy się na użycie:
- kamienia,
- marmuru,
- szkła,
- atłasu,
- aksamitu.
Lampy glamour w łazience również powinny być kryształowe i bogato zdobione. Najważniejsza jest jednak zawsze wanna. To, czy wybierzemy model wolnostojący, czy ścienny zależy od wielu czynników – również technicznych. Warto dodać jednak temu elementowi niesamowitego charakteru za pomocą mozaiki czy niezwykłego kształtu samej wanny. Najczęściej jednak jest to dość drogie i wymaga stworzenia ceramiki na zamówienie. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć niesamowitą i jedyną w swoim rodzaju łazienkę w stylu glamour.
Kuchnia glamour, czyli jak gotują gwiazdy?
Zastanawiając się, jak urządzić kuchnię glamour, warto zadać sobie pytanie – jak gotują gwiazdy show-biznesu? Czy w ogóle gotują? Urządzenie tego pomieszczenia może przysporzyć nam niemałych kłopotów. Co do zasady, kuchnia powinna być otwarta na salon i posiadać wydzieloną strefę jadalną. Dzięki temu powiększymy optycznie wnętrze, ale i wprowadzimy namiastkę luksusu. Podczas przyjmowania gości nie będziemy musieli zamykać się w osobnym pokoju, by przygotować przekąski. Będziemy aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim naszego domu.
Wybierajmy eleganckie i szlachetne materiały – kamień czy marmur. W kuchni glamour niedopuszczalny jest bałagan i nieporządek, stąd obowiązkowe wręcz stają się zmywarka i bardzo pojemny zlew. Nie zaszkodzi również dodatkowe miejsce w szafkach, gdzie będziemy mogli schować produkty używane do gotowania.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest tzw. wyspa, czyli osobny blat, który niejako oddziela pokój w stylu glamour od kuchni. Może również służyć jako miejsce spotkań czy wypicia relaksującej filiżanki kawy. Wiele osób błędnie uważa, że stołki barowe nie będą pasować do kuchni w stylu glamour. Wręcz przeciwnie! Wybierzmy modele obite skórą, eleganckie – metalowe lub drewniane, a przekonamy się, że będą strzałem w dziesiątkę.
Jadalnia glamour – miejsce dla domowników i gości
Mieszkanie glamour jest błyszczące i luksusowe – nie inaczej powinno być w przypadku jadalni. Koniecznie trzeba zaaranżować osobną i dobrze wydzieloną strefę. Jak pisaliśmy wyżej, kuchnia otwarta na salon w stylu glamour jest standardem. Swoje miejsce powinien tam więc znaleźć także kącik do jedzenia. Ważne jest dobre oddzielenie od siebie strefy relaksacyjnej, jadalnej i kuchni w stylu glamour. Możemy tego dokonać chociażby za pomocą różnego materiału wyłożonego na podłodze czy wyspy. W salonie może królować dywan, a w jadalni już kafelki, kuchnię z kolei oddzieli właśnie wyspa.
Zwróćmy uwagę na dwa bardzo ważne elementy – stół i lampy glamour nad stołem. Stół powinien być duży i błyszczący – dobrze sprawdzi się polerowane drewno, ale również cięższe materiały. Ciekawie będzie wyglądać blat ze stali szlachetnej o wysokim połysku. Do tego luksusowe krzesła z obiciem z czarnej skóry. Nie mniej istotne jest oświetlenie. Wielki żyrandol z kryształami może się tu nie sprawdzić, bo będzie nam zwyczajnie przeszkadzał. Lepiej do jadalni glamour sprawdzą się minimalistyczne lapy sufitowe o prostym kloszu.
Przedpokój glamour, czyli wizytówka wnętrz glamour
Przedpokój jest wizytówką całego mieszkania w stylu glamour. Stawiając na aranżację glamour, styl tego pomieszczenia musi być taki sam. Z pewnością powinien zostać urządzony tak, by znajdowało się w nim jak najwięcej wolnej przestrzeni. Zrezygnujmy więc z bibelotów czy niepotrzebnego wyposażenia. Jeśli musimy umieścić tam szafki na buty lub garderobę – ukryjmy je za lustrami lub w ścianie. Najlepiej, by przedpokój glamour był otwarty na salon w stylu glamour, dzięki czemu będzie wydawał się większy i przestronniejszy. Od razu też zapraszamy naszych gości do najbardziej reprezentacyjnego miejsca w domu.
W każdym przedpokoju ważne jest oświetlenie. Tutaj możemy wybrać:
- eleganckie i minimalistyczne kinkiety,
- plafony,
- kryształowe żyrandole,
- dekoracyjne lampy podłogowe.
Ważne, by oświetlenie znajdowało się w kilku punktach przedpokoju glamour, odpowiednio je doświetlając i wskazując największe zalety.
Styl klasyczny może być nowoczesny
Styl klasyczny, choć jest ponadczasowy, to wbrew pozorom również ulega trendom i modzie. Ewoluuje, a w efekcie pojawiają się nowe style – równie piękne, choć o nieco innym charakterze. Możemy tu wymienić aranżację:
- hampton,
- nowojorską,
- angielską,
- lat 70-tych i 80-tych,
- francuską,
- art deco styl,
- amerykańską.
Każda jest nieco inna i szczególna. Przedstawiamy pokrótce każdy z tych stylów. Pamiętajmy jednak, że czasem wystarczy dodać niewielki detal, by otrzymać styl romantyczny wpadający we francuską charakterystykę lub styl marynistyczny wywodzący się z miszmaszu lat 70.
Styl hampton, czyli nadmorska aranżacja
Styl hampton pochodzi z małej, nadmorskiej miejscowości niedaleko Nowego Jorku. Może być niesamowicie luksusowy i przypominać tym samym glamour, a może również być przytulny i nieco staroświecki. Wszystko zależy od naszych upodobań. Dominujące są naturalne materiały:
- drewno,
- kamień,
- wiklina,
- len.
Obowiązkowe jest doświetlenie za pomocą dużej dozy naturalnego światła słonecznego, które będzie wpadać przez okna. Paleta kolorystyczna składa się głównie z bieli i szarości. Postawmy na kilka elementów wyrazistych o innych barwach, ale pamiętajmy, że to właśnie biel jest najlepsza, jeśli chcemy powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie.
Aranżacja musi być przejrzysta i zapewniać sporo wolnej przestrzeni. Z drugiej strony, wybierając dodatki, postawmy na mocne akcenty i wygodę. Dekoracji nie trzeba wiele, ale muszą być doskonale widoczne już na pierwszy rzut oka. Style hamptons doskonale odzwierciedlają nadmorskie kurorty. Jeśli kiedykolwiek odwiedzaliśmy luksusową willę położoną nad brzegiem morza, to właśnie najprawdopodobniej spotkaliśmy się z tego typu aranżacją.
Przeczytaj także: Najemca a wynajmujący - kto jest kim i co się z tym wiąże?
Styl nowojorski, czyli jak się urządzić w dużym mieście
Skoro omówiliśmy już styl hampton, to następny w kolejce powinien być styl nowojorski. Cechami charakterystycznymi jest połączenie elegancji z przytulnością. Na ścianach również dominują biel i szarość, ale samo wyposażenie jest już bardziej wyraziste. Styl nowojorski lubi kolory:
- czerwony,
- purpurowy,
- zielony,
- granatowy,
- czarny.
Meble najczęściej są klasyczne – solidne i lite. Cechą kanap i sof o ciekawych obiciach jest ich wygoda. Każdy nowojorczyk po ciężkim dniu pracy pragnie takiego odpoczynku. Warto do aranżacji wykorzystać nie tylko drewno, ale również szkło czy metal, który nadaje wnętrzu nieco nowocześniejszego wyrazu.
Styl amerykański, czyli kontynuujemy wycieczkę po USA
Styl amerykański jest z kolei mocno odmienny od nowojorskiego. W dużym mieście, takim jak Nowy Jork, mamy mało miejsca i przestrzeni do życia, stąd wszystko musi być doskonale poukładane i zaaranżowane. Nieco inaczej jest w stylu amerykańskim. Tego typu wystroje znajdziemy w domach jednorodzinnych na peryferiach czy farmach w USA. Dominować powinna otwarta przestrzeń. Wnętrza nie są oddzielane od siebie zbędnymi ściankami działowymi, dzięki czemu wydają się większe.
Kuchnia również jest zazwyczaj sporo okazalsza niż w naszych, polskich domach. To centrum życia gospodyń amerykańskich, miejsce spotkań z całą rodziną podczas śniadania czy pomieszczenie do podejmowania sąsiadów. W salonie charakterystycznym elementem jest kanapa, która znajduje się w centrum pomieszczenia, a nie przy ścianie. W przypadku dużych wnętrz jest to dobre rozwiązanie. Obok znajduje się stolik kawowy, a siedzące na sofie osoby powinny móc bez trudu spoglądać na nowoczesny telewizor.
Styl angielski, czyli płyniemy przez morze
Styl angielski to harmonia, elegancja i niebywała dbałość o szczegóły. W salonie obowiązkowo powinny znaleźć się:
- miękkie kanapy, w których mieszkańcy będą się wręcz zapadać,
- perskie dywany,
- lustra,
- ciężkie, zdobione kotary.
Dominują oczywiście drewno i naturalne materiały. W stylu angielskim często pojawiają się dodatki kolonialne. Angielskie tapety i tkaniny przesiąknięte są motywami kwiatów czy łąk. W połączeniu z bielą ścian czy frontów szaf otrzymamy przepis na przytulne wnętrze. Meble powinny być proste i solidne – takie, jak spotykamy w głównym nurcie stylu klasycznego, choć o wiele jaśniejsze. Najwięcej problemów sprawia zawsze kuchnia w stylu angielskim. Z jednej strony chcielibyśmy, by była nowoczesna i wygodna, a z drugiej, by odzwierciedlała wybraną przez nas aranżację.
Wbrew pozorom połączenie tych wymagań nie jest trudne. Pozostawmy nowoczesne szafki kuchenne i wyposażenie, a urozmaićmy je jedynie eleganckimi uchwytami czy zawiasami. Dodajmy muślinową firankę i otrzymamy całkiem ciekawe i eleganckie zestawienie, nawiązujące do stylu angielskiego. Nie warto kopiować całkowicie tego wystroju, gdyż będzie u nas wyglądał nieco sztucznie. Inspirujmy się nim w tworzeniu kuchni w stylu angielskim, ale nie kopiujmy.
Styl lat 80-tych kontra styl lat 70-tych
Niewiele osób kojarzy styl lat 70-tych i 80-tych z jakimkolwiek nawiązaniem do stylu klasycznego. Bogate wzornictwo, krzykliwe kolory i geometryczne wzory krzyczą do nas zewsząd. Czym charakteryzuje się styl lat 70-tych i czym różni się od stylu lat 80-tych? Z pewnością musimy postawić na mocno lakierowane, ciemne drewno, z którego wykonane będą nasze meble. W tamtych latach królowały na ścianach tapety o ostrych kolorach, na których widniały wzory geometryczne. Charakterystycznym elementem są fotele o drewnianych podłokietnikach i ciemnej tapicerce z tkaniny.
Styl lat 80-tych wiele się nie różni – tu także mamy do czynienia z geometrią i jaskrawymi barwami. Warto jednak dodać nieco nowoczesności do tego wnętrza poprzez zastosowanie nieco delikatniejszych i pastelowych odcieni. Nie zaszkodzi również powiesić w ramkach czarno-białych grafik, charakterystycznych dla tego okresu. To również doskonała aranżacja do wykorzystania zalet art deco. Style te uwielbiają wprost bibeloty i własnoręcznie wykonane drobiazgi, które mogą stanąć na honorowym miejscu.
Styl francuski, czyli na dworze u Ludwika
Jednym z najbardziej znanych stylów klasycznych jest styl francuski. Z pewnością każdy oglądał film historyczny opisujący tamte rejony świata lub był w muzeum czy na wystawie prezentującej wnętrza z tego okresu. Charakterystyczne są:
- jasne barwy,
- zaokrąglone kształty mebli,
- złote obicia i dekoracje,
- wszechobecne poduszki, narzuty czy kapy.
To bardzo pastelowe aranżacje, które odpowiednio zmodyfikowane mogą przerodzić się w styl romantyczny czy prowansalski. Wystarczy postawić na odrobinę różu, przytulne dodatki, masę ozdobnych świec i delikatne oświetlenie.
Francuski styl wbrew pozorom również lubi błyszczeć – podobnie do glamour. Wybierzmy więc:
- kryształowe żyrandole,
- lustra,
- zdobione złotem ramy,
- szkło na frontach mebli,
- szkło dekoracyjne w postaci wazonów, mis czy bombonier.
Nie zapominajmy również o symetrii w pomieszczeniu oraz bogatych zdobieniach, sztukateriach czy ornamentach, które są tak popularne w stylach klasycznych. Wiele wspólnych cech znajdziemy z art deco. Styl ludwikowski również kocha wielkie, bogato wykończone meble – nawet masą perłową czy kością słoniową. Sprawia to jednak, że cena takiego wyposażenia potrafi być oszałamiająca. Francuski styl jednak to kwintesencja elegancji i dobrego smaku.
Style klasyczne zawsze będą modne. Zachwycały już kilkaset lat temu i będą zachwycać za drugie tyle. Dlaczego się tak dzieje? Z pewnością wpływ na to ma elegancja i szyk, które są wprowadzane do wnętrz, a także prestiż i luksusowość. Z drugiej strony, meble są wykonane z litego, solidnego drewna. Szafy, stoły czy biurka nie mają najmniejszych problemów z wytrzymaniem i służeniem nam przez setki lat – o ile są one dobrze konserwowane.
To wszystko sprawia, że style klasyczne są czymś więcej niż tylko aranżacją wnętrza. Są swoistą pamiątką po naszych przodkach i dziedzictwem, które przekazujemy naszym dzieciom.
Z drugiej strony nasza cywilizacja ciągle się rozwija, odkrywamy nowe technologie i wynalazki. Oznacza to, że musimy poradzić sobie z łączeniem stylu klasycznego z nowoczesnym. Nikt nie wyobraża sobie życia bez współczesnego sprzętu AGD czy RTV. Dlatego też style klasyczne ewoluują i stają się bardziej otwarte na nowe elementy czy trendy.
Jednym z nich jest glamour - styl bardzo błyszczący, rzucający się w oczy i luksusowy. To doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy chcą mieszkać jak gwiazdy filmowe. Kryształy, jedwabie i marmury – tego nigdy nie za wiele w tej aranżacji wnętrza. Pamiętajmy jednak, że i glamour ma swoje odmiany. Nie zawsze musimy decydować się na jaskrawe, żywe kolory i masę świecidełek. Czasem o wiele lepiej sprawdzą się pastelowe odcienie, które stworzą bardziej styl romantyczny.
Osoby, które jednak nie przepadają za założeniami glamour, mają do wyboru bardzo wiele aranżacji opartych o założenia stylu klasycznego. Do najpopularniejszych należą francuski czy angielski. Wiele zależy od tego, jaki wystrój najbardziej się nam podoba. Czy chcemy znaleźć się we francuskim pałacu, na angielskiej wsi, czy może w polskim wielkim mieście w latach 70-tych?
Niezależnie od wybranej aranżacji zawsze jednak napotkamy podstawowe założenia, takie jak:
- solidne, ciężkie meble,
- spora liczba zdobień i dekoracji,
- zastosowanie naturalnych materiałów,
- sporo wolnej przestrzeni,
- obecność wyposażenia z przeszłości, które pełni funkcję dekoracyjną.
Inspiracji możemy szukać na wielu blogach poświęconych aranżacji wnętrz czy w katalogach meblowych. O zdanie zapytajmy też profesjonalnego projektanta wnętrz. Nie zawsze jednak warto kopiować dokładnie prezentowane w internecie rozwiązania. Niekiedy nie będą one pasować do naszego mieszkania, a czasem nawet do okolicy czy widoku za oknem.
Najpiękniejsze wnętrza to te, które budowaliśmy i tworzyliśmy samodzielnie. Choć możemy meble zamówić i zlecić ich wykonanie, czasem owocne okazuje się odwiedzenie sklepu z antykami czy pchlego targu. Style klasyczne są ponadczasowe - rządzą w naszych domach i mieszkaniach od stuleci. Mają swój niepowtarzalny urok i zapewniają klimat niespotykany w nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach. Są o wiele przytulniejsze i dają nam więcej możliwości aranżacyjnych.
Czasem wystarczy zmienić ustawienie szaf lub zawiesić pamiątkowe zdjęcia na ścianach, by otrzymać całkowicie inny, zaskakujący efekt.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
09.12.2024, Artykuł sponsorowany
Jak stworzyć piękną galerię zdjęć na ścianie? 9 porad DIY
Wspomnienia warto utrwalać, a w szczególności te z naszymi bliskimi. Chcesz zachować je dla przyszłych pokoleń, albo udekorować w ten sposób swój dom? Stwórz piękna, domową galerię zdjęć! W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, jak to zrobić. Z tego artykułu dowiesz się m.in.:Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
25.09.2024, Artykuł sponsorowany
Wideodomofon – niezbędny dodatek do domu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
Nowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwalNowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwala na kontrolę sytuacji przed posesją. Co warto o nim wiedzieć?
01.07.2024, Artykuł sponsorowany
Garderoba kapsułowa, czyli minimalizm na topie
Garderoba czy też szafa kapsułowa (z ang. capsule wardrobe) to – najprościej rzecz ujmując – garderoba bazująca na kilkunastu podstawowych elementach, które możemy dowolnie ze sobą łączyć, uzyskując wiele różnych zestawów na każdą okazję. Jakie są zalety garderoby kaGarderoba czy też szafa kapsułowa (z ang. capsule wardrobe) to – najprościej rzecz ujmując – garderoba bazująca na kilkunastu podstawowych elementach, które możemy dowolnie ze sobą łączyć, uzyskując wiele różnych zestawów na każdą okazję. Jakie są zalety garderoby kapsułowej i o czym powinniśmy pamiętać przy jej tworzeniu?
29.03.2024, Artykuł sponsorowany
Aranżacja tarasu na wiosnę i lato: od czego zacząć?
Aranżacja tarasu to proces, który pozwala na stworzenie przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni na zewnątrz domu lub mieszkania. Właściwe zaplanowanie aranżacji tarasu pozwala na wykorzystanie jego potencjału, a także na stworzenie miejsca, które będzie służyć zarówno do relaksu,Aranżacja tarasu to proces, który pozwala na stworzenie przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni na zewnątrz domu lub mieszkania. Właściwe zaplanowanie aranżacji tarasu pozwala na wykorzystanie jego potencjału, a także na stworzenie miejsca, które będzie służyć zarówno do relaksu, jak i spotkań towarzyskich.
22.03.2024, Artykuł sponsorowany
Biuro na świeżym powietrzu – jakie meble balkonowe wybrać?
Sezon wiosenno-letni zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że warto pomyśleć o zaaranżowaniu balkonu. Osoby pracujące w trybie zdalnym mogą stworzyć przytulny kącik do pracy biurowej na świeżym powietrzu. Jakie meble balkonowe będą do tego odpowiednie? O czym warto pamiętać, urządzając przestrzSezon wiosenno-letni zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że warto pomyśleć o zaaranżowaniu balkonu. Osoby pracujące w trybie zdalnym mogą stworzyć przytulny kącik do pracy biurowej na świeżym powietrzu. Jakie meble balkonowe będą do tego odpowiednie? O czym warto pamiętać, urządzając przestrzeń do pracy na zewnątrz?