Dzielnica Mokotów

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 04.07.2019

Czym wyróżnia się Mokotów na tle innych dzielnic warszawskich? Jaki się na nim mieszka? Jakie atrakcje oferuje mieszkańcom? Czytaj na GetHome.

Jedną z dzielnic Warszawy jest Mokotów mający charakter mieszkalny. Znajduje się tu duża ilość zieleni i parków miejskich. Można tu znaleźć zarówno tereny willowe, gdzie siedziby posiadają np. ambasady, jak i osiedla bloków z wielkiej płyty. Zgodnie z powszechną opinią to właśnie w tym rejonie występuje ponad połowa najwyższej klasy apartamentowców w całej Polsce. Położenie Mokotowa sprzyja różnorodności charakteru zabudowań, gdyż znajdują się na nim pozostałości po przemyśle (Służewiec Przemysłowy), obszar handlowy i biurowy, wiele obiektów historycznych czy użyteczności publicznej. Największą zaletą położenia tego sektora to umiejscowienie pomiędzy centrum Warszawy a Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Fryderyka Chopina.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Mokotów

domy na sprzedaż Mokotów

1. Informacje ogólne

Mokotów graniczy z takimi dzielnicami Warszawy jak: Ochota, Śródmieście od strony północnej, Ursynów i Wilanów od południa, Praga-Południe i Wawer od wschodu oraz dzielnicą Włochy od zachodu. Granica mokotowsko-ochocka biegnie ulicami Niepodległości, Batorego, Rostafińskich, Żwirki i Wigury do kolei radomskiej.

Według Miejskiego Systemu Mokotów dzieli się na takie rejony, jak:

Warto wspomnieć, że słynne Pole Mokotowskie leży częściowo w warszawskim Śródmieściu a częściowo na Ochocie.

Elektrociepłownia Siekierki

Mokotów – liczba mieszkańców

Na liczbę mieszkańców na Mokotowie ma wpływ dobry dojazd do centrum miasta. Spora grupa mieszkańców to ludzie w wieku zaawansowanym. Dla młodych ludzi w przypadku chęci zakupu nieruchomości ceny są za wysokie pomimo wielu zalet tego rejonu (duże obszary zieleni, sporo cichych miejsc czy ruch na osiedlach mniejszy niż w centrum). Mokotów obejmuje powierzchnię 35,42 km2. Liczba mieszkańców wynosi 218 265 osób (01.2020), co sprawia, że to największa dzielnica Warszawy pod względem liczby ludności. Mieszka tu ok. 15% osób w stolicy.

Według danych statystycznych na Mokotowie żyje 6 162 os./km2, z czego większość stanowią kobiety. Biorąc pod uwagę strukturę ludności według ekonomicznych grup wieku to ponad 60% stanowią osoby w wieku produkcyjnym (mężczyźni pomiędzy 18 a 64 r. ż., kobiety - 18 a 59 r. ż.), ok. 13% w wieku przedprodukcyjnym (mężczyźni i kobiety poniżej 18 roku życia) i blisko 27% w okresie poprodukcyjnym (mężczyźni w wieku 65 lat i więcej, kobiety w wieku 60 lat i więcej).

Duże znaczenie ma również rozwój przedsiębiorczości, który wpływa na zagęszczenie ludności. Znajduje się tu centrum biurowe, które dodatkowo przyciąga wiele osób.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Mokotów z uwagi na swoje zalety (jak zielone tereny, klimatyczne uliczki) jest popularną dzielnicą, w której wielu chciałoby zamieszkać. Wśród nich są studenci. Na Mokotowie będą mieli najbliżej do takich szkół, jak Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Z kolei rodziny na Mokotowie docenią bliskość największej liczby placówek wychowania przedszkolnego. Dla osób starszych dzielnica także jest atrakcyjnym miejscem.

Seniorzy na Mokotowie mogą korzystać z zajęć organizowanych przez różne instytucje, jak Dzienny Dom Pomocy Społecznej OPS, który dba o aktywizację fizyczną i ruchową tej grupy wiekowej. Mogą oni wybrać między organizacjami, które oferują zajęcia gimnastyczne, gry zespołowe czy wyjazdy i wykłady. Poza tym na terenie Mokotowa znajduje się 5 placówek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w ramach którego można uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach, wykładach otwartych itd.

Siekierki Mokotów

Kto mieszka na Mokotowie?

Warto podkreślić, że Mokotów z jednej strony znajduje się blisko centrum miasta, a z drugiej na tyle daleko, że zapewnia spokój (dzięki licznym parkom, ścieżkom rowerowym). W dzielnicy tej najwięcej zamieszkuje ludzi młodych (nastolatków w wieku od 13 do 18 lat w ilości 7 716) oraz dzieci w wieku do 7 lat, bo aż 16 842, co czyni Mokotów "najmłodszą" dzielnicą w Warszawie.

Jednakże jednocześnie w tej samej dzielnicy zamieszkuje najwięcej seniorów, czyli mężczyzn powyżej 65 i kobiet powyżej 60. roku życia. Jest to dzielnica atrakcyjna, ale nie każdy mieszkający może pozwolić sobie na zakup mieszkania i dlatego też wielu (w tym ludzie młodzi) decyduje się na wynajem.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Jak się mieszka na Mokotowie? Styl życia

Dla mieszkańców jest to dzielnica, która łączy historię z nowoczesnością, wyróżnia ją przyzwoita komunikacja oraz liczne kawiarnie. Na jej terenie znajduje się sporo parków i miejsc z dobrym jedzeniem. Jest to również idealne miejsce dla miłośników filmów (dostęp do kina Cinema City, jak i kina Iluzjon), muzyki (Stodoła, Progresja czy Koło Hall)  oraz sztuki (liczne galerie sztuki, jak Etnica czy Limited Edition). Mokotów spodoba się także miłośnikom sklepów butikowych oraz centr handlowych, ze względu na zlokalizowanie w dzielnicy wielu hipermarketów oraz centrów handlowych.

Na terenie tego sektora Warszawy można korzystać z obecności licznych parków i skwerów oraz obiektów sportowych czy ścieżek rowerowych. Do zalet należy zaliczyć również historyczną zabudowę, liczne szkoły i przedszkola, doskonałą komunikację (dzięki arteriom typu Most Siekierkowski, Wisłostrada, Al. Niepodległości czy ul. Puławska, a także metru i tramwajom).

Najbardziej kojarzonym miejscem na Mokotowie jest tzw. Mordor, czyli biurowe zagłębie na Domaniewskiej. Mordor jest doceniany za dobry dojazd (15-30 min. do centrum Warszawy) oraz nowoczesną i zadbaną okolicę. Oprócz korporacji w miejscu tym siedzibę mają studia foto i wideo, studia kulinarne, firmy kreatywne, start-upy i inne. Zatem jak się mieszka na Mokotowie? Z punktu widzenia mieszkańca można powiedzieć, że bardzo dobrze.

Fort Piłsudskiego, Sielce

Planowany rozwój

Dla Mokotowa opracowano studium komunikacyjne w związku z projektem przebudowy ul. Marynarskiej, które ma znaczenie w kontekście "wylotu na północ". Trasa NS (Trasa Północ-Południe) ma być bezkolizyjną drogą główną ruchu przyspieszonego. Póki co istnieje jej początek od węzła z Południową Obwodnicą Warszawy (S2) do ul. Marynarskiej (z oznaczeniem drogi ekspresowej S79). Docelowo Trasa NS ma za zadanie połączyć północne i południowe dzielnice Warszawy.

Jakie atrakcje i miejsca warte zobaczenia oferuje Mokotów?

Mokotów atrakcje oferuje zarówno turystom, jak i stałym mieszkańcom. Są to rozrywki wymagające sprawności fizycznej, jak np. rejsy i sporty wodne przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, jak i umysłowe, np. centrum Escape Room. Na Mokotowie dostępne są zajęcia i warsztaty kulinarne.

Można zwiedzać takie miejsca, jak:

 • Muzeum Geologiczne,
 • Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej,
 • Królikarnia, czyli pałac w warszawie,
 • tereny nad Jeziorkiem Czerniakowskim,
 • Park Arkadia, Morskie Oko lub Dreszera,
 • Służewski Dom Kultury, gdzie znajduje się zagroda z kozami,
 • Tor Wyścigów Konnych Służewiec.
 • Mordor – centrum biurowców znane nie tylko  Warszawie.

Jeziorko Czerniakowskie

Czy na Mokotowie jest bezpiecznie?

Niestety dzielnica ta, co do liczby przestępstw, znajduje się na drugim miejscu, na liście najgroźniejszych dzielnic Warszawy - według statystyk warszawskiej policji z 2018 r. (zaraz za Pragą-Północ). Jest to w końcu jedna z najludniejszych części Warszawy i występują w niej zjawiska charakterystyczne dla dużego miasta. Najczęściej dochodzi do przestępstw pospolitych, jak włamania do mieszkań i samochodów, kradzieże aut, rozboje i pobicia.

Coraz więcej odnotowuje się przestępstw narkotykowych i gospodarczych. Tymczasem mieszkańców najbardziej niepokoją widoczni na ulicach pijacy, niebezpiecznie jeżdżący kierowcy oraz wandalizm. W związku z tymi zjawiskami coraz częściej widać obecność w pobliżu szkół patroli policjantów lub strażników miejskich. W odpowiedzi na pytanie, czy Mokotów to bezpieczna dzielnica, mieszkańcy postulują o bardziej oświetlone ulice oraz więcej kamer w ramach monitoringu miejskiego.

Pole Mokotowskie

Atrakcje dla dzieci

Na Mokotowie zlokalizowane są liczne atrakcje dla dzieci jak Kinderplaneta w Galerii Mokotów, która jest otwarta nawet w każdą niedzielę niehandlową. Dodatkowo w dzielnicy znajduje się Fun Park Digiloo, który jest określany największym placem zabaw w Warszawie oraz można skorzystać z oferty Parku Wodnego zarządzanego przez Mokotowską Fundację Warszawianka, gdzie w ofercie znajdują się takie atrakcje, jak:

 • basen olimpijski,
 • basen rekreacyjny,
 • spa & wellness,
 • squash,
 • gimnastyka dla seniora,
 • szkoła pływania.  

Warto wspomnieć jeszcze o placu zabaw przy ul. Bytnara "Rudego", który jest bardzo nowoczesnym obiektem, a dzieci mogą skorzystać z takich atrakcji, jak:

 • małpi gaj (domek drewniany z przeszkodami),
 • pająk (siatka do wspinaczki),
 • huśtawki,
 • zadaszona piaskownica,
 • boiska do piłki nożnej, do kosza czy do siatkówki,
 • piłkarzyki na powietrzu,
 • tor pumptrack (trasa rowerowa),
 • bujaki na sprężynie czy
 • zjeżdżalnie.

Dzielnica ta posiada najdłuższą sieć ścieżek rowerowych. Mokotów jest dobrze przygotowany na obecność dzieci i rodzin z dziećmi, gdyż pozwala na rozwój najmłodszych za pomocą obiektów typu Multimedialna Biblioteka, gdzie znajduje się sala do raczkowania, gordonki czy inne atrakcje. Warto wspomnieć także o sali zabaw w C.H. Land, w której dzieci mogą się bawić pod opieką dorosłych. Nawet księgarnie organizują warsztaty dla maluchów czy udostępniają maty do raczkowania. Poza tym miejsc dla dzieci na Mokotowie jest wiele, czego przykładem są:

 • plac zabaw na Polu Mokotowskim, na ul. Batorego,
 • plac zabaw na przeciwko C.H. Land (po drugiej stronie ul. Wałbrzyskiej),
 • plac zabaw przy ul. Bacha dla maluszków,
 • plac zabaw przy ul. Batuty, niedaleko Służewskiego Domu Kultury,
 • plac zabaw w II Ogrodzie Jordanowskim.

Dla dzieci ofertę spędzania wolnego czasu posiada także Służewski Dom Kultury, w ramach której dzieci mogą brać udział w spotkaniach artystycznych jak koncerty, warsztaty czy animacje oraz zapoznać się z ekologią.

Osiedle Nova Królikarnia 

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Mokotowa do centrum?

Na dojazd samochodem z Mokotowa do pracy w centrum należy poświęcić co najmniej 40 min w czasie godzin szczytu. Najszybciej trasę do centrum pozwala pokonać rower – ok. 20-30 min.

Autobusy

Jeśli chodzi o autobusy na Mokotowie, komunikacja jest bardzo sprawna. Do kluczowych zalicza się następujące przystanki autobusowe:

 • Park Dreszera,
 • Postępu,
 • Rzymowskiego
 • Wynalazek.

Przez Mokotów jeżdżą linie autobusowe: 136138165189218317365401402 i 504.

Tramwaje

Tramwaje na Mokotowie kursują co kilka minut i pozwalają na dotarcie do dzielnic sąsiednich w mniej niż godzinę czasu. Mieszkańcy mają do dyspozycji tramwaje o numerach:

 • 4 (Wyscigi-Żerań Wschodni),
 • 10 (Wyscigi-Metro Młociny),
 • 14 (Metro Wilanowska-Banacha),
 • 17 (PKP Służewiec-Tarchomin Kościelny),
 • 18 (PKP Służewiec-Żerań FSO),
 • 31 (Metro Wierzbno-PKP Służewiec),
 • 33 (Kielecka-Metro Młociny),
 • 35 (Wyścigi-Nowe Bemowo),
 • 41 (PKP Służewiec-Żerań Wschodni).

W przypadku tramwaju na Mokotowie czas pokonania całej trasy wynosi około godziny, przykładem jest linia nr 35, która ma 37 stacji a całkowity czas przejazdu wynosi 64 minuty. Z ulicy Woronicza do Parku Dreszera można dostać się nawet w niecałe 10 minut.

Metro

Metro na Mokotowie obejmuje stacje:

 • Pole Mokotowskie,
 • Racławicka,
 • Służew,
 • Wierzbno,
 • Wilanowska.

Linia M1 łączy Ursynów i Mokotów ze Śródmieściem, Żoliborzem i Bielanami.

Dworce/zajezdnie

Zajezdnia Mokotów obsługuje tramwajowe linie zwykłe. Najlepsze i najbliższe dworce w okolicy tego rejonu to Dworzec PKP Warszawa Służewiec (Mokotów), Dworzec PKP Warszawa Żwirki i Wigury (Ochota), Dworzec PKP Warszawa Centralna (Śródmieście), Dworzec PKP Warszawa Zachodnia (Ochota) czy Dworzec PKP Warszawa Lotnisko Chopina (Włochy).

Zajezdnia tramwajowa, Służew

Mokotów - ścieżki rowerowe

W przypadku dzielnicy Mokotów ścieżki rowerowe pozwalają rowerzystom na bezproblemowe przemieszczanie się po mieście w połączeniu z licznymi wypożyczalniami rowerów miejskich. Przykładowymi ścieżkami rowerowymi są:

 • pętla po Warszawie, która zaczyna się w Parku Szczęśliwickim, biegnie poprzez most Siekierkowski i most Świętokrzyski, by wrócić w okolice Parku Szczęśliwickiego.
 • trasa Ursynów-Żoliborz o długości 20,7 km (do pokonania w godzinę),
 • trasa Ursynów-Gassy-Konstancin Jeziorna-Kierszek–Ursynów.

Warto wspomnieć, że Mokotów może pochwalić się już od roku 2014 stacjami Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo (stacje przy: al. Niepodległości, Puławskiej czy Madalińskiego). W 2017 r. uruchomiono kolejne stacje (przy biurowcu Empark Mokotów Business Park w pobliżu ul. Postępu na Służewcu i u zbiegu ulic Wołoskiej i Odyńca).

Główne ulice na Mokotowie

Do głównych ulic Mokotowa zalicza się ulice Jana III Sobieskiego, Puławską, Powsińską, Marynarską, Cybernetyki czy Belwederską. Za pomocą obwodnicy i dróg krajowych 2, 7 i S8 oraz S2 można dostać się do znacznej części Mokotowa.

Sadyba Augustówka

Planowane duże inwestycje

Powstaje projekt nowej ulicy, która ma przebiegać przez ogródki działkowe - odciąży ona zakorkowane skrzyżowanie Dolnej z ul. Sobieskiego. Pod znakiem zapytania znalazła się inwestycja dotycząca przedłużenia ul. Woronicza ze Służewca na Rakowiec (obiecywana już od 12 lat). Warto także zauważyć, że Adgar Poland i miasto Warszawa podpisały umowę, zgodnie z którą planowana jest budowa ulicy łączącej ul. Suwak i ul. Cybernetyki. W ramach projektu znajduje się także powstanie:

 • jezdni po jednym pasie w każdą stronę,
 • chodnika,
 • ścieżki rowerowej,
 • przystanków autobusowych,
 • miejsc parkingowych.

Ocena redakcji

Komunikacja jest bezproblemowa i pozwala na szybkie dostanie się do centrum. Obecnie prowadzone są konsultacje na temat budowy trasy tramwajowej z Woli przez Ochotę, Mokotów do Miasteczka Wilanów oraz związanym z tym żądaniem władz dzielnicy Mokotów budowy tuneli w dwóch miejscach. Istnieje linia autobusowa ułatwiająca dojazd do metra, a aktualne trasy są wydłużane. Chcąc się przemieścić można skorzystać z tramwaju, metra czy autobusu. Opinia redakcji jest pozytywna.

Galeria Mokotów 

3. Edukacja

Żłobki i szkoły podstawowe na Mokotowie

Na Mokotowie działa 6 żłobków publicznych. Z kolei placówek prywatnych jest 13. Publiczne podstawówki na Mokotowie to aż 24 szkoły. Znajdują się tu też 3 prywatne szkoły podstawowe, w tym w tym Multischool International School.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Mokotowie?

Trudność dostania się do żłobka publicznego jest powszechnie znana. Niestety obecnie nawet żłobki prywatne na Mokotowie nie oferują dostatecznej ilości miejsc dla chętnych. Dla każdej z grup wiekowych jest przewidywana inna liczba miejsc.

W 2017 r. do żłobków zakwalifikowało się 18,7 tysięcy dzieci, co stanowiło 80% wszystkich chętnych. Wobec tego negatywna jest odpowiedź na pytanie, czy łatwo się dostać do żłobka na Mokotowie. W przypadku rekrutacji do szkół podstawowych znaczenie ma miejsce zamieszkania dziecka. Jednakże szkoły podstawowe są przepełnione, a dzieci mają nawet po 10 lekcji dziennie i uczą się w szkole często do godziny 18.

Licea i technika na Mokotowie

Na Mokotowie funkcjonuje 5 liceów ogólnokształcących niepublicznych dla młodzieży (w sumie 699 uczniów) oraz 1 liceum ogólnokształcące niepubliczne dla dorosłych, gdzie zapisano 88 uczniów. W sumie licea na Mokotowie to 19 jednostek publicznych i 5 prywatnych. Z kolei techników jest 7.

Popularne szkoły na Mokotowie

Szkoły publiczne na Mokotowie zajmują wysokie miejsca w rankingach popularności, co przekłada się na to, że chętnych jest nawet 10 osób na jedno miejsce. Przykładami są Szkoła Podstawowa nr 69, Szkoła Podstawowa nr 115 czy Szkoła Podstawowa nr 190. Najchętniej wybierane uczelnie na Mokotowie to Europejska Szkoła Kształcenia Umiejętności Społecznych, Szkoła Główna Handlowa, Uczelnia Łazarskiego czy Ośrodek Studiów Amerykańskich. Z kolei chętnie wybierane szkoły prywatne to Szkoła Podstawowa Montessori im. św. Urszuli Ledóchowskiej czy Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa "Tęczowy Ogród".

Ocena redakcji

Według opinii rodziców oferta przedszkolna, jak i szkolna, jest bogata i różnorodna, co pozwala na wybór zgodny z wymaganiami rodziców. Jednak istnieje problem z przepełnionymi żłobkami, a w w 2017 r. do przedszkola, które wybrał rodzic, nie dostał się co piąty maluch. Dlatego też konieczne jest pamiętanie o terminach składania podań.

Tor Łyzwiarski, Stegny

4. Jak się mieszka na Mokotowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Tereny zielone na Mokotowie spełniają zadania rekreacyjno-wypoczynkowe i estetyczne, a łączna powierzchnia parków i zieleni obejmuje 145,75 ha. Jeżeli chodzi o parki, Mokotów może pochwalić się ich znaczną ilością (powyżej 10). Na Mokotowie znajduje się kilka basenów, w tym:

 • basen w Parku Wodnym Warszawianka,
 • basen na Sadybie,
 • Miko, także na Sadybie,
 • basen na Służewie.

Dzielnica może także pochwalić się licznymi obiektami sportowymi, w tym siłowniami. Siłownie na Mokotowie to m.in. Calypso Fitness Club, Jatomi Fitness, Zdrofit, Park Wodny Warszawianka czy Energy Fitness. Na Mokotowie powstały także siłownie na świeżym powietrzu (tzw. street workout na ul. Bartłomieja, ul. Broniwoja, ul. Gościniec).

Dzielnica oferuje także inne atrakcje, z których można korzystać w sposób aktywny, np. boiska. Mokotów posiada placówki oświatowe, które udostępniają obiekty sportowe w okresie letnim (przykład: Gimnazjum Nr 5 przy Al. Niepodległości 27). Na Mokotowie można także skorzystać z kortów tenisowych w klubach tenisowych (Stegny, Rakieta, Atol).

Fort Czerniaków, Sadyba

5. Gastronomia i kultura

Ta dzielnica Warszawy może pochwalić się bogatą ofertą kulinarną. Dobra restauracja na Mokotowie to na pewno Fragola w Galerii Mokotów. Na Starym Mokotowie godny polecenia jest GringoBar, na Woroniczej Semolino z włoską kuchnią, a na deser warto się wybrać do kawiarni Jednorożec Lody Tradycyjne na starym Mokotowie.

Kino na Mokotowie to przede wszystkim Cinema City oraz Kino Iluzjon, które wyświetlają najnowszy repertuar. Na Mokotowie działają m.in. teatry: Nowy Teatr, Teatr Druga Strefa, Scena Przodownik. Przedstawiają one różnorodny i dostępny repertuar dla każdego. Rejon ten jest także zasobny w biblioteki. Oferują one swoje zbiory w formie tradycyjnej i elektronicznej. Mogą z nich skorzystać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.

Centrum kultury na Mokotowie to przede wszystkim Dom Kultury, który zaprasza na koncerty, wieczory kabaretowe, recitale czy spotkania literackie. Natomiast myśląc o muzeum w dzielnicy, to pierwszym skojarzeniem jest Królikarnia, czyli Muzeum Narodowe, lub Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Na Mokotowie istnieje również możliwość obcowania ze sztuką, np. w Galerii Refleksy.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich 

6. Zdrowie

Październik przyniósł czwarty stopień zanieczyszczenia powietrza w punktach pomiarowych na Mokotowie, co oznacza, że smog na Mokotowie jest duży. Jakość powietrza sprawdzają punkty pomiarowe związane z systemem ostrzegania. Wodociągi warszawskie dysponują podwójnym zabezpieczeniem przed nagłym skażeniem wody i dlatego też promują picie wody z kranu. Kranówka na Mokotowie to dla mieszkańców alternatywa butelkowanych wód, rozmieszczone są poidełka w dzielnicy.

Na Mokotowie znajdują się liczne przychodnie i szpitale publiczne, z których usług można skorzystać. Oczywiście do wyboru są także przychodnie (np. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego, Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna SZPZLO Warszawa-Mokotów, PODOS Przychodnia Lekarsko-Podologiczna) i szpitale prywatne (Szpital św. Elżbiety - Mokotowskie Centrum Medyczne, szpital ul. Stępińska.

Na terenie Mokotowa można korzystać z oferty LuxMed (zlokalizowane przy ul. Puławskiej, Domaniewskiej i Żwirki i Wigury) oraz wielu innych prywatnych przychodni. Apteki na Mokotowie to aż 249 punktów, do których można udać się po leki. To dużo, jak na dzielnicę o takiej powierzchni.

Puławska

7. Mokotów: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Najbardziej znanym centrum handlowym jest oczywiście Galeria Mokotów, która według najnowszych informacji zostanie rozbudowana. W ramach rozbudowy Galerii powstaną sklepy typu pop-up store oraz concept store. Powszechnie znane centrum to też Sabya Bes Mall, które było pierwszym centrum handlowym  w Europie Środkowej i Wschodniej oferującym kino 3D IMAX.

Sklepy wielkopowierzchniowe są bardzo popularne i dlatego w supermarkety Mokotów także jest wyposażony (np. Carrefour, Biedronka, Auchan i inne). Dzielnica ta posiada bogato rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową i dlatego nie ma problemu ze znalezieniem fryzjera czy kosmetyczki na Mokotowie. Z kolei szukając targowiska, dzielnica oferuje Bazar Olkuska, Bazar Wałbrzyska czy inne. Mokotów przedstawia bogatą ofertę sklepów spożywczych, budowlanych, dla sportowców i innych.

fort służew

Fort Służew

8. Wady i zalety mieszkania na Mokotowie

Zalety:

 • bliskość centrum,
 • rozbudowana infrastruktura miejska, w tym komunikacyjna 9metro, tramwaje, autobusy),
 • szeroka oferta kulturalna i edukacyjna,
 • duża ilość zieleni.

Wady:

 • duży ruch,
 • korki, zwłaszcza w okolicach Mordoru w godzinach szczytu,
 • smog,
 • problem śmieci,
 • duże zagęszczenie ludności,
 • wysokie ceny nieruchomości.

Czy Mokotów jest przyjazny dla zwierząt?

W Mokotowie istnieje szereg usług przeznaczonych dla czworonożnych pupili, jak stylizacja w salonie piękności (np. Psi Fryzjer Doggie Studio), pobyt w świetlicy na czas pobytu właściciela w pracy (słynne The Warsaw Pethouse) czy kąpiel w samoobsługowej łaźni. Do tego wszystkiego sporo zakątków z zielenią pozwala stwierdzić, że jest to dzielnica przyjazna dla zwierząt.

Tor Służewiec

9. O tym się mówi

Największą bolączką Mokotowa są oczywiście korki w godzinach szczytu, zwłaszcza w okolicy Mordoru. Często zdarza się, że kierowcy samochodów tkwią w 40-minutowym korku, podczas gdy ten sam odcinek drogi mogliby pokonać rowerem w 10 min. 

Z Mokotowem związany jest także problem zaśmiecania - dzielnica ta jest jedną z najbardziej zaśmieconych. Wpływ na to ma duża ilość mieszkańców, ale również niedostateczna częstotliwość wywożenia śmieci czy nieprzykładanie się mieszkańców do ich segregacji. Warto wspomnieć o spalarni śmieci na granicy Mokotowa i Wilanowa – niekiedy trafiają się tam pożary, co skutkuje pojawieniem się pyłu w okolicy spalarni, w obydwu dzielnicach.

Warto pamiętać także o wszechobecnym smogu, który przekracza wszelkie normy na Sadybie. Przyczyn jego pojawiania się jest kilka: ogromny ruch samochodowy, duża ilość starych kamienic z niewymienionymi piecami, czy nawet działające jeszcze przedsiębiorstwa, jak wspomniana wyżej spalarnia śmieci. Mokotów to również dzielnica o gęstej zabudowie, co także ułatwia gromadzenie się smogu. Obecnie Mokotów jest stale rozbudowywany, powstają tu nowe inwestycje deweloperskie, szczególnie w pobliżu stacji metra Wilanowska oraz metro Służew.

Planowana jest rozbudowa i modernizacja kopca Powstania Warszawskiego, który jest bardzo ważnym obiektem historycznym Warszawy. Plan rozbudowy przewiduje stworzenie dwupoziomowego tarasu widokowego, powstaną także kładki w koronach drzew, a także zostaną zmodernizowane schody. Powstanie również specjalny plac z lapidarium i ekspozycją gruzów pochodzących ze zburzonej Warszawy oraz strefa rekreacyjna z siecią ścieżek.

Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: