Dzielnica Żoliborz Warszawa

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 01.08.2019

Wszystko na temat Żoliborza, co przyda się aktualnemu i przyszłemu nabywcy mieszkania w tej warszawskiej dzielnicy - sprawdź!

Jak się żyje na Żoliborzu? Kameralny charakter, świetnie rozwinięte usługi i gastronomia, dużo terenów zielonych oraz parków, a także bardzo dogodna komunikacja z centrum to najważniejsze cechy Żoliborza. Z drugiej strony dzielnica ta posiada niewielką ilość terenów zdatnych do budowy inwestycji mieszkaniowych. Wszystko to sprawia, że ceny tutejszych mieszkań należą do wysokich.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Żoliborz

domy na sprzedaż Żoliborz

1. Informacje ogólne

Położenie Żoliborza względem innych dzielnic Warszawy

Żoliborz to jedna z 18 dzielnic Warszawy, położona w jej północno-zachodniej części, na lewym brzegu Wisły. Północne tereny Żoliborza graniczą z dzielnicą Bielany, zachodnie z Bemowem, a południowe z Wolą oraz warszawskim Śródmieściem. Wschodnia część dzielnicy bezpośrednio sąsiaduje z brzegiem Wisły.

Położenie Żoliborza jest atrakcyjne dla inwestorów szukających nieruchomości klasy premium. Dzielnica zyskała swój charakterystyczny klimat dzięki kameralnej zabudowie i rozległym terenom zielonym. Ich powierzchnia wynosi aż 250 ha.

Na pochwałę zasługuje doskonała komunikacja na Żoliborzu. Przemieszczenie się do centrum Warszawy, zależnie od wybranego środka transportu, zajmie od 10 do 50 min poza godzinami szczytu. Dogodna komunikacja, w tym przede wszystkim obecność stacji metra Plac Wilsona, Marymont oraz bliskość stacji Dworzec Gdański, jak i duża ilość zieleni sprawiają, że położenie Żoliborza przyciąga do siebie osoby chcące żyć blisko centrum, lecz w przyjaznym i spokojnym otoczeniu.

Według Miejskiego Systemu Informacji Żoliborz dzieli się na 3 części:

Żoliborz — liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Żoliborz jest jedną z najmniejszych warszawskich dzielnic — jego powierzchnia to 8,47 km². Liczba mieszkańców wynosi 52 792 osób (01.2020).  Zagęszczenie ludności plasuje się na poziomie 6 233/km², czyli znacznie więcej niż np. na Bemowie, podobnie do Mokotowa, a mniej niż na Ochocie. Na przestrzeni lat liczebność mieszkańców Żoliborza umiarkowanie wzrasta. Mieszka tu 7 430 osób w wieku przedprodukcyjnym (14 lat i mniej lat), 30 357 w wieku produkcyjnym (15-59 lat) oraz 13 645 w wieku poprodukcyjnym (pow. 60 r.ż.).

Madison Apartment, Sady Żoliborskie

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Ze względu na swoje położenie, skomunikowanie z centrum miasta oraz liczne atrakcje, na Żoliborzu chętnie mieszkają wszyscy: studenci oraz osoby młode, rodziny i seniorzy. Popularność dzielnicy wśród studentów wiąże się z bliskością uczelni wyższych. Na Żoliborzu da się znaleźć tańsze mieszkanie do wynajęcia, np. w wysokich blokach Marymontu.

Stary Żoliborz od lat uchodzi za inteligencką enklawę, w której mieszkają artyści, dziennikarze, politycy. Rodziny mogą być zadowolone z dużej ilości atrakcji dla dzieci, jak place zabaw czy zajęcia pozalekcyjne. Swoje miejsce znajdą tutaj amatorzy miejskiego życia, jak i fani relaksu. Charakter mieszkaniowo-rekreacyjny tej dzielnicy doceniają również seniorzy. Na Żoliborzu znajdą oni ciszę i spokój.

Jak się mieszka na Żoliborzu? Styl życia

Na Żoliborzu odnajdą się osoby lubiące spokojne życie i spacery wśród zieleni, jednak lubiące mieć dostęp do typowo miejskich udogodnień. Dzielnica jest chętnie wybierana przez singli i młode małżeństwa. Rozwinięta oferta gastronomiczna i usługowa sprawia, że Żoliborz chętnie wybierają osoby aktywne zawodowo. Nie bez znaczenia jest bliskość Śródmieścia i prestiż związany z mieszkaniem na Żoliborzu.

Planowany rozwój Żoliborza

Na terenie dzielnicy Żoliborz prowadzonych jest wiele inwestycji mieszkaniowych. Dominują wśród nich osiedla o podwyższonym standardzie. Luksusowe apartamenty powstają głównie na Żoliborzu Południowym (dawny Żoliborz Przemysłowy). Dzielnica prowadzi wiele prac modernizacyjnych kamienic na Starym Żoliborzu. Główną inwestycją rangi dzielnicowej jest renowacja Cytadeli Warszawskiej.
Żoliborz Artystyczny

Żoliborz — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Znajduje się tutaj wiele parków miejskich, jednak na szczególną uwagę zasługuje Park Stefana Żeromskiego. Jego powierzchnia wynosi 6 ha. Powstał on na terenie pofortowym. W starych budynkach z czerwonej cegły obecnie mieszczą się popularne lokale gastronomiczne. Na jego terenie znajduje się także nowoczesny plac zabaw dla dzieci. 900 metrów od Parku Żeromskiego mieści się Plac Wilsona, przez wielu uznawany za symbol i centrum Żoliborza. Nieopodal placu zlokalizowany jest Fort Sokolnickiego Cytadeli Warszawskiej wpisany do rejestru zabytków. Atrakcją tej dzielnicy są również kameralne uliczki ze starymi willowymi zabudowaniami.

Dzielnica ta jest kojarzona ze swojej zabytkowej części, w której skład wchodzą liczne kościoły i świątynie: klasztor i szkoła Zmartwychwstanek, Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, Kościół św. Stanisława Kostki, Kościół Dzieciątka Jezus, Kościół św. Jana Kantego. Na terenie Żoliborza przy ul. Słowackiego 19a znajduje się Teatr Komedia. Teatr ten działa od 1954 r. Rozpoznawalną atrakcją tego obszaru Warszawy jest Kino Wisła znajdujące się przy placu Wilsona 2. Znane muzea na Żoliborzu to: Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum X Pawilonu.

W dzielnicy ma siedzibę Polski Komitet Olimpijski. Centrum Olimpijskie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 mieści biura PKOl-u, Muzeum Sportu i Turystyki oraz bibliotekę, w której zgromadzono publikacje dotyczące wielu aspektów kultury fizycznej, rekreacji, sportu i turystyki. Do Centrum prowadzi nadwiślański szlak rowerowy. Działają tu także siłownia, korty tenisowe i szkółka jazdy konnej.

Jakie miejsca warto odwiedzić na Żoliborzu? Sprawdź nasz przewodnik po zielonym i artystycznym Żoliborzu

Park Kępa Potocka, Marymont

Czy Żoliborz to bezpieczna dzielnica?

Najczęstszym wykroczeniem rejestrowanym na terenie Żoliborza jest nieprawidłowe parkowanie. Do przewinień powszechnych można zaliczyć też: przechodzenie przez pasy na czerwonym świetle bądź w miejscach do tego niewyznaczonych. Żoliborz jest uważany za jedną z bezpieczniejszych dzielnic stolicy, co widać w wielu rankingach (np. GUS). Bezpieczniej jest tylko w Wilanowie.

Atrakcje Żoliborza: oferta dla dzieci

Żoliborz to wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla rodzin z dziećmi. Na jego terenie znajdują się liczne, nowoczesne i bezpieczne place zabaw. Dobrą sławą cieszy się plac zabaw usytuowany w kultowym Parku Żeromskiego. Odwiedzają go dzieci praktycznie z całej Warszawy. Obiekt wyposażony jest w wiele atrakcji, takich jak zjeżdżalnie, huśtawki, piaskownice i mini ścianka wspinaczkowa. Najmłodsi spędzą tu chwile pełne dobrej zabawy, a rodzice napiją się kawy w jednej z kafeterii. Na teren parku nie można wprowadzać zwierząt.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

2. Komunikacja na Żoliborzu

Dzięki bliskiej odległości od centrum miasta dojazd do niego nie zajmie więcej niż kilka-kilkanaście minut. Komunikacja na Żoliborzu charakteryzuje się wysokim poziomem, autobusy i tramwaje na docierają do każdego zakątka dzielnicy. Znajdują się tu dwie stacje M1. Dzięki bliskości trasy szybkiego ruchu S8, można szybko przemieścić się do południowych dzielnic miasta i na prawą stronę Wisły.

Należy pamiętać, że w godzinach szczytu nieuniknione są korki - głównie na ul. Mickiewicza i Andersa w stronę centrum, które zawsze „stoi”. Na trasie S8 często dochodzi do kolizji drogowych, które mogą sparaliżować ruch na kilka godzin.

Madison Apartments, Sady Żoliborskie

Ile trwa dojazd z Żoliborza do centrum?

Najszybszym sposobem komunikacji z Żoliborza do centrum miasta jest metro, którym ze stacji Plac Wilsona do Centrum można dotrzeć w 10 min. W dzielnicy funkcjonują autobusowe linie lokalne, które ułatwiają komunikację nowych osiedli ze stacjami metra. Sytuacja komplikuje się nieznacznie w godzinach szczytu, na ulicach Broniewskiego, Popiełuszki i wiadukcie przy Moście Gdańskim tworzą się zatory drogowe. Korki można ominąć, przesiadając się na rower — czas dojazdu z Żoliborza do centrum zależy wtedy tylko i wyłącznie od kondycji kierującego. Początkujący rowerzysta dotrze do Śródmieścia w około 30 min.

Autobusy na Żoliborzu

Komunikacja autobusowa w tej części miasta stoi na zadowalającym poziomie. Przystanki są rozmieszczone równomiernie. Z dostępem do przystanków autobusowych nie mają osoby starsze, niepełnosprawne i matki z wózkami dziecięcymi. Wysokie znaczenie w transporcie na Żoliborzu mają poniższe linie autobusowe:

 • 114 (Bródno Podgrodzie-Młociny UKSW),
 • 116 (Wilanów-Chomiczówka),
 • 122 (Gwiaździsta-Os. Górczewska),
 • 157 (Gwiaździsta-Szczęśliwice),
 • 181 (Cm. Północny-Pl. Wilsona),
 • 185 (Gwiaździsta-Ursynów Zach.),
 • 518 (Pl. Trzech Krzyży-Nowodwory).

Najważniejszymi przystankami na Żoliborzu są Plac Wilsona i Metro Marymont. Przez dzielnicę przejeżdża kilkanaście linii autobusowych, w tym autobusy nocne.

Tramwaje na Żoliborzu

Sieć tramwajów w tej części miasta jest rozbudowana. Korzystając z tego środka transportu, bez problemu można przemieścić się do wielu innych dzielnic Warszawy (Śródmieście, Praga Północ, Mokotów, Wola). W godzinach szczytu w tramwajach na Żoliborzu panuje tłok. Trasy tramwajowe przebiegają m.in. przez ulice: Słowackiego, Mickiewicza, Popiełuszki oraz al. Jana Pawła II.

Mieszkańcy Żoliborza mają do dyspozycji linie tramwajowe numer:

 • 6 (Metro Młociny-Gocławek),
 • 15 (Marymont Potok-P+R Aleja Krakowska),
 • 22 (Wiatraczna-Piaski),
 • 27 (Metro Marymont-Cm. Wolski)
 • 28 (Piaski-Dworzec Wschodni)
 • 33 (Metro Młociny-Kielecka),
 • 35 (Wyścigi-Nowe Bemowo).

Metro na Żoliborzu

Mieszkańcy Żoliborza mają dostęp do 2 stacji metra, zlokalizowanych na Marymoncie i Placu Wilsona. Dzięki nim możliwe jest ominięcie korków, jakie tworzą się na żoliborskich ulicach w godzinach szczytu. Z przystanku Metro Marymont do centrum miasta podróż wynosi dokładnie 11 min. Pewnym minusem może być duży tłok w wagonach, ponieważ w godzinach szczytu metro wybiera wiele osób, jadących zwłaszcza w stronę mokotowskiego Mordoru.

Dworce/Zajezdnie

Dzielnica Żoliborz w niewielkiej odległości graniczy ze stacją kolejową Warszawa Gdańska. Przy ul. Gwiaździstej znajduje się pętla autobusowa obsługująca osiedle Marymont Potok i tereny Kępy Potockiej. W bliskim sąsiedztwie Metro Marymont zbudowano nowoczesny węzeł przesiadkowy, odjeżdżają stąd autobusy do sąsiednich Bielan, Zegrza i Nieporętu. Na Żoliborzu znajdują się także dwie pętle tramwajowe obsługujące połączenia z Wolą, Śródmieściem i Pragą. Na terenie tej dzielnicy funkcjonuje również zajezdnia tramwajowa.

Żoliborz — ścieżki rowerowe

Żoliborz to dzielnica przyjazna rowerzystom. Przebiegają przez nią liczne ścieżki rowerowe, które umożliwiają bezpieczną podróż do Śródmieścia, na Młociny, a nawet do Zalewu Zegrzyńskiego. Ścieżki rowerowe zaczynają się m.in. na wysokości Kępy Potockiej, prowadząc przez takie ulice, jak: Bohomolca, Żółkowskich, Harcerska, Stołeczna. Osoby nieposiadające własnego roweru mogą skorzystać z oferty rowerów miejskich Veturilo. Rower wypożyczyć można przy ul. Potockiej, ul. Słowackiego, ul. Włościańskiej oraz przy Placu Wilsona.

Główne ulice na Żoliborzu

Żoliborz łączy się z innymi dzielnicami i trasami prowadzącymi na północ/południe kraju, dzięki dostępowi do dróg krajowych nr 7 i 8 oraz E77 i E67. Obszar dzielnicy przecina również droga wojewódzka nr 637. Mieszkańcy tej części Warszawy mogą skarżyć się na liczne zatory na drogach wylotowych z tras szybkiego ruchu spowodowane ruchem tranzytowym i dużym ruchem samochodowym.

Ulice o strategicznym znaczeniu dla Żoliborza to przede wszystkim: ul. Powązkowska, ul. Krasińskiego, ul. Gwiaździsta, ul. Mickiewicza.

Żoliborz Artystyczny, Sady Żoliborskie

Planowane inwestycje drogowe

Wśród planowanych inwestycji drogowych miasta stołecznego Warszawa, znajduję się budowa Mostu Krasińskiego, który ma łączyć dzielnicę Żoliborz z Targówkiem. Inwestycja budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Żoliborzanie są przeciwni wcielaniu planu budowy mostu w życie, ponieważ obawiają się, że ruch samochodowy w ich dzielnicy znacząco wzrośnie.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Żoliborza nie mogą narzekać na komunikację miejską w dzielnicy. Dojazd do centrum jest relatywnie krótki. Tłok w komunikacji to cecha charakterystyczna wszystkich miejskich aglomeracji. Rosnąca liczba wypadków na trasach szybkiego ruchu, które okalają Żoliborz, staje się problematyczna. Osoby zainteresowane zamieszkaniem w tej okolicy powinny brać pod uwagę odległość od przystanków tramwajowych oraz stacji metra i kierować się zasadą "im bliżej, tym lepiej". Minusem mogą być ogromne korki w godzinach szczytu na ulicach prowadzących do tras wylotowych. Ogólna ocena redakcji jest jednak dobra.

Plac Wilsona

3. Edukacja w dzielnicy Żoliborz

Żłobki i przedszkola na Żoliborzu

Na terenie dzielnicy znajdują się liczne przedszkola i żłobki. Liczba placówek jest wystarczająca, na Żoliborzu mieszka stosunkowo niewiele dzieci w wieku szkolnym. Działają tu 3 publiczne żłobki oraz 11 przedszkoli. Oferta prywatnych placówek jest szeroka. W dzielnicy można znaleźć przedszkola i żłobki dwujęzyczne, posiadające oddziały integracyjne oraz uczące według metody Montessori.

Szkoły podstawowe na Żoliborzu

Na Żoliborzu działa 9 publicznych szkół podstawowych. W obrębie tej dzielnicy znajduje się kilkanaście szkół niepublicznych. Charakteryzują się one bogatą ofertą zajęć. Nie brakuje placówek prowadzących zajęcia w dwóch językach, szkół o wysokim umiędzynarodowieniu. Większość szkół w dzielnicy przeszła kompleksowe remonty, ich wyposażenie jest nowoczesne i odpowiada potrzebom dzisiejszej młodzieży.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Żoliborzu?

Rodzice z Żoliborza chwalą sobie rekrutację do publicznych placówek edukacyjnych. Jej przebieg jest znacznie bardziej sprawny niż na Białołęce, w Śródmieściu i na Pradze. Nauka w publicznych szkołach podstawowych na Żoliborzu odbywa się w systemie jednozmianowym, nie występuje przepełnienie szkół, charakterystyczne dla wielu młodych dzielnic.

Licea i technika na Żoliborzu

Na terenie Żoliborza funkcjonuje 8 liceów ogólnokształcących. Oferta szkół ponadpodstawowych jest zróżnicowana, oprócz szkół publicznych działają tutaj placówki profilowane np. Liceum Filmowe z oddziałami dwujęzycznymi przy Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Liceum Ogólnokształcące Kreacji Gier Wideo. Wśród szkół średnich znajdujących się w dzielnicy Żoliborz funkcjonują również technika, takie jak: Technikum Samochodowe nr 3, Technikum Elektryczne nr 2 im. Synów Pułku i Technikum Mechaniczne nr 7 im. Jana Kilińskiego.

Popularne szkoły na Żoliborzu

W tej części stolicy znajduje się kilka szkół zajmujących wysokie miejsca w miejskich i krajowych rankingach. Na terenie Żoliborza działa LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza specjalizujące się w przedmiotach ścisłych. Uczniowie tej szkoły chętnie biorą udział w olimpiadach naukowych i konkursach o szczeblu krajowym.

Na 27 miejscu w Rankingu Liceów Warszawskich 2018, serwisu Perspektywy.pl plasuje się  LO z Oddz. Dwujęz. Im. Stefanii Sempołowskiej. Liceum im. Stefanii Sempołowskiej słynie z wysokiego poziomu nauczania języka francuskiego. Na Żoliborzu mają siedziby trzy prywatne uczelnie wyższe: Mazowiecka Uczelnia Medyczna, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa. Na terenie dzielnicy działa także Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Ocena redakcji

Żoliborska oświata w pełni zasługuje na pozytywną ocenę. Znajduje się tutaj wiele podstawówek oraz szkół średnich, które mają doskonała renomę i są placówkami rozpoznawalnymi oraz chętnie wybieranymi przez dzieci i młodzież. Licea ogólnokształcące na terenie Żoliborza zajmują wysokie miejsca w warszawskich rankingach. Mieszkańcy tej części stolicy, chcący zdobyć wykształcenie wyższe, muszą korzystać z oferty edukacyjnej innych dzielnic.

Plac Henkla, Sady Żoliborskie 

4. Jak się mieszka na Żoliborzu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Parki miejskie to symbol „zielonego Żoliborza”. Mieszkańcy tej dzielnicy mogą cieszyć się bliskością natury, nie rezygnując z szybkiego dojazdu do centrum miasta. Popularnym terenem rekreacyjnym są Sady Żoliborskie. To rozległy park i osiedle mieszkaniowe. Wszechobecna zieleń jest charakterystyczna dla tej części dzielnicy, stanowi to gratkę dla rodzin i seniorów na Żoliborzu. Świetnie odnajdą się tu miłośnicy czworonogów. 

Na Żoliborzu działa nowoczesny Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Potockiej 1. Cieszy się on dużą popularnością wśród mieszkańców. W OSiRze znajdują się 2 baseny – sportowy i rekreacyjny. Po wyczerpującym pływaniu można zrelaksować się w saunie lub jacuzzi. Popularną inicjatywą lokalną OSiR-u jest „nocne pływanie”. W tym czasie na terenie pływalni włączone są nastrojowe światła, a z głośników słychać odprężającą muzykę.

Oferta siłowni na Żoliborzu również jest zróżnicowana. Można tutaj znaleźć popularne obiekty znanych sieci (AnyTime Fitness, ZDROFIT) oraz kameralne siłownie osiedlowe. W dzielnicy znajduje się wiele kompleksów mieszkaniowych z siłowniami tylko dla mieszkańców. Natomiast siłownie plenerowe mieszczą się przy ul. Kolektorskiej oraz ul. Ppłk Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza", na Sadach Żoliborskich oraz Zatrasiu.

Dodatkową atrakcją ruchową dla mieszkańców mogą być korty tenisowe przy ul. Potockiej, ul. Marymonckiej oraz przy Wybrzeżu Gdyńskim. W dzielnicy warto skorzystać z lekcji jazdy konnej. Wysoko oceniane są boiska żoliborskie służące do gry w piłkę nożną, siatkówkę oraz koszykówkę.

Centrum Olimpijskie, Marymont

5. Gastronomia i kultura

Liczba restauracji na Żoliborzu jest wystarczająca. Można tu skosztować dań tureckich, azjatyckich i polskich. Kultową jadłodajnią stał się Żywiciel ulokowany przy Placu Inwalidów. W sąsiedztwie Parku Żeromskiego działa kameralna restauracja o dobrych opiniach - Dom. Przy Placu Inwalidów mieści się dość duża liczba restauracji i kawiarni.

Kolejnym gastronomicznym zagłębiem Żoliborza jest Plac Wilsona. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych klubokawiarni stała się Prochownia Żoliborz. Odbywają się tu liczne eventy, warsztaty i pokazy kina plenerowego. Rodziny na Żoliborzu skorzystają z oferty lokali familijnych, np. KOFIFI - kawiarnia i księgarnia dla małych i dużych. Na Placu Wilsona działa kultowa pączkarnia, która w okresie letnim serwuje także wyborne lody rzemieślnicze. Żoliborska lodziarnia Ulica Baśniowa cieszy się doskonałymi opiniami wśród użytkowników serwisu TripAdvisor, aż 70% gości przyznało jej maksymalną ocenę.

W letnie weekendy, od wiosny do późnej jesieni na Żoliborzu odbywa się kultowy targ śniadaniowy. Aleja Wojska Polskiego zamienia się wtedy w ambasadę smaków z całego świata. Osoby stęsknione za domową, tradycyjną kuchnią chętnie odwiedzą Bar Sady Żoliborskie, w którym serwowane są przysmaki kuchni polskiej.

Na terenie Żoliborza działa Kino Wisła, które rozpoczęło działalność w 1961 r. Znajdują się w nim 3 sale kinowe, które pomieszczą ponad 700 osób. Mieszkańcy Żoliborza skorzystają także z multipleksów w CH Arkadia i CH Bemowo. Teatr Komedia (dawniej funkcjonujący pod nazwą Teatr Żoliborz) oraz Teatr TrzyRzecze to jedyne tego typu placówki w dzielnicy.

W tej części stolicy można znaleźć wiele bibliotek. Mieszczą się one m.in. przy ulicach: Mickiewicza, Broniewskiego, Sułkowskiego, Słowackiego (przy Teatrze Komedia). Przy Placu Inwalidów znajduje się czytelnia naukowa. Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego to właśnie mieszkańcy Żoliborza najliczniej wypożyczają książki. Patrząc na kulturową część Żoliborza, nie można pominąć Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego znajdującego się w Parku Żeromskiego. Celem tego miejsca jest przede wszystkim propagowanie inicjatyw kulturalnych. Organizowane są tu liczne eventy.

W obrębie dzielnicy znajdują się obiekty muzealne np. Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – jego działalność ma na celu upamiętniać walki podczas zaborów. Miłośnicy kultury odnajdą się również w galeriach sztuki na Żoliborzu znajdujących się przy ul. Krasińskiego, Mysłowickiej oraz Alei Wojska Polskiego.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

prochownia żoliborz park żeromskiego

Prochownia Żoliborz w Parku Stefana Żeromskiego

6. Zdrowie

Mimo dużej ilości zieleni na terenie dzielnicy poziom smogu nie jest znacząco niższy od miejskiej średniej. Biuro Ochrony Środowiska wielokrotnie nadaje komunikaty informujące o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu na Żoliborzu. Wiele budynków jednorodzinnych i kamienic w dzielnicy jest ogrzewanych drewnem lub brykietem, co niekorzystnie wpływa na poziom smogu w dzielnicy. Do głównych przyczyn powstawania smogu należą także duże natężenie ruchu ulicznego oraz nawiewanie zanieczyszczonego powietrza z pobliskiej Pragi-Północ.

Kranówka na Żoliborzu nadaje się do picia. Miejskim Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie przekonują, że produkowana przez zakład woda jest bezpieczna i nadaje się do picia bez przegotowania. Na stronie internetowej MPWiK znajdziemy informacje, że zgodnie z przepisany miejskie wodociągi odpowiadają jedynie za jakość wody do głównego wodomierza w budynku. Stare rury, czy zły stan instalacji budynku może obniżać jakość wody płynącej z kranu.

Na terenie Żoliborza działają placówki medyczne – zarówno publiczne, jak i prywatne. Jeżeli chodzi o przychodnie i szpitale publiczne, to jednym z najbardziej znanych mieszkańcom tej dzielnicy jest Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego znajdujący się przy Szajnochy 8. Funkcjonuje tu również wiele przychodni i szpitali prywatnych specjalizujących się w różnych dziedzinach medycyny. Przy ul. Krasińskiego mieści się Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej i Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej.

Aptek na Żoliborzu jest bardzo dużo, bo aż 59, w tym całodobowe, m.in. przy al. Jana Pawła II 52/54.

7. Śródmieście: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na granicy Śródmieścia i Żoliborza mieści się jedno z największych centrów handlowych w Europie. Jest to Centrum Handlowe Arkadia przy Rondzie Radosława. Znajdują się w nim sklepy znanych marek, takich jak: Zara, Vistula, Victoria's Secret, Sephora. Niedawno oddano do użytku nową strefę gastronomiczną. W Arkadii znajduje się 39 restauracji i kawiarni oraz kino. Jak oszacowały zarządcy centrum, Arkadię odwiedza ok. 20 mln. osób rocznie. W dzielnicy nie jest planowana budowa kolejnego centrum handlowego.

Na sąsiednich Bielanach powstała duża Galeria Młociny.

Na Żoliborzu znajdują się liczne supermarkety i dyskonty, w których mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w produkty spożywcze oraz artykuły gospodarstwa domowego. Na duże zakupy mieszkańcy wybiorą się  do Auchan przy ul. Broniewskiego, jednego z dyskontów sieci Biedronka, TopMarketu lub CarrefouraDziała tu kilkadziesiąt punktów beauty i SPA. Nie ma problemu z dostępem do różnego typu usług i punktów handlowych. Na terenie dzielnicy działa bazar na Marymoncie.

Park Stefana Żeromskiego, Stary Żoliborz

8. Wady i zalety mieszkania na Żoliborzu

Zalety:

 • wszechobecne tereny zielone, w tym parki miejskie,
 • dwie stacje metra,
 • dobra komunikacja z centrum stolicy i pozostałymi dzielnicami,
 • wysoki poziom usług i rozwinięta oferta gastronomiczna.

Wady:

 • hałas spowodowany przez karetki (bliskość szpitali),
 • problem z miejscami parkingowymi,
 • korki na Żoliborzu (ul. Słowackiego, ul. Popiełuszki, trasy szybkiego ruchu),
 • wysokie ceny mieszkań.

Położenie Żoliborza sprzyja korzystaniu z udogodnień, jakie oferuje miasto. Jednak mimo bliskości Śródmieścia, dzielnica zachowała swój kameralny, willowy charakter. Do jej zalet należą z pewnością wysoki poziom edukacji i brak problemów z dostępem do placówek edukacyjnych. To także obecność metra i dobrej jakości komunikacji. Niewątpliwie atutem będą tereny zielone idealne dla rodzin, osób lubiących aktywny tryb życia czy spacery z psami. Rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa, w tym słynne CH Arkadia, to dodatkowa zaleta. Do największych wad dzielnicy należą hałas przy głównych ulicach, korki oraz smog. Niemniej zalet jest zdecydowanie więcej.

Czy Żoliborz jest przyjazny dla zwierząt?

Liczne parki miejskie zapewniają przestrzeń do biegania i spacerów dla zwierząt żyjących w blokach. W skład infrastruktury usługowej wchodzi wiele przychodni weterynaryjnych. W obrębie dzielnicy działają fundacje dla zwierząt. Dlatego można uznać, że dzielnica jest przyjazna czworonogom.

9. O tym się mówi na Żoliborzu

Kontrowersyjnym tematem dla mieszkańców Żoliborza jest budowa Mostu Krasińskiego. Z jednej strony most sprawiłby, że Żoliborz byłby jeszcze lepiej skomunikowany. Jednak osoby zamieszkujące tę część Warszawy twierdzą, że pojawienie się mostu wpłynie negatywnie na przepustowość ulic Żoliborza. Większa ilość aut oznacza wzrost poziomu zanieczyszczenia powietrza.

W dzielnicy już teraz brakuje miejsc parkingowych, problem zdecydowanie przybrałby na sile, gdyby wjeżdżały tu tysiące samochodów z Targówka i okolicznych gmin. Na chwilę obecną temat wygasł, ponieważ ważność straciła decyzja środowiskowa dla inwestycji. Temat budowy Mostu Krasińskiego powraca co kilka lat, za każdy razem wzbudzając ostry sprzeciw wśród mieszkańców i lokalnych stowarzyszeń. Do końca 2021 eoku mają odbyć się kolejne rozmowy w sprawie rozszerzenia stref płątnego parkowania o Żoliborz i Ochotę.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: