placement placeholder
placement placeholder

Bielany Warszawa Informacje o dzielnicy

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 04.07.2019

Co mają do zaoferowania mieszkańcom warszawskie Bielany? Sprawdź kompleksowy przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Mieszkańcy Bielan z reguły są zadowoleni z poziomu życia w dzielnicy. Szybki dojazd do centrum, dostęp do usług i liczne rozrywki sprawiają, że dzielnica przyciąga nowych mieszkańców. Pewnym minusem są korki, które zdarzają się w godzinach szczytu, zwłaszcza na ulicach pełniących funkcje tranzytowe. Infrastruktura dzielnicy Bielany jest nieustannie konserwowana i rewitalizowana.

Jak się żyje na Bielanach? Wszystko zależy od miejsca, w którym znajdziemy mieszkanie. Mieszkańcy niektórych części dzielnicy Bielany mogą narzekać na hałas dochodzący z Lotniska Babice położonego na pobliskim Bemowie. Protesty mieszkańców w wyżej wymienionej sprawie spowodowały, że rada dzielnicy podjęła uchwałę mającą na celu wykluczenie stąd wszystkich lotów cywilnych. Osoby mieszkające blisko szpitala, w okolicach ul. Marymonckiej i ulic ją przecinających, mogą narzekać na hałas generowany przez karetki pogotowia ratunkowego.

Jednak liczne zalety Bielan, np. duża ilość terenów zielonych, znacznie przewyższają wady życia w tej części miasta. Nie każda dzielnica może pochwalić się rezerwatem w swoich granicach. Bielany to miejsce przyjazne dla właścicieli czworonogów. Liczba szlaków i ścieżek spacerowych spełni oczekiwania osób uwielbiających ruch na świeżym powietrzu. Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o Bielanach? Poniżej garść przydatnych informacji!

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Bielany

domy na sprzedaż Bielany

1. Informacje ogólne

Położenie Bielan na mapie Warszawy: gdzie leży ta stołeczna dzielnica?

Bielany to jedna z osiemnastu dzielnic miasta stołecznego, położona w jego północno-zachodniej części, na lewym brzegu Wisły. Sąsiaduje z dwiema gminami podmiejskimi i trzema dzielnicami. Północna granica Bielan jest także północną granicą Warszawy. Dzielnica graniczy od północy z gminą Łomianki i powiatem warszawskim zachodnim, od wschodu przez Wisłę z dzielnicą Białołęka, od południowego wschodu z Żoliborzem, od południa z Bemowem i od zachodu z gminą Izabelin.

To jedna z najbardziej zielonych dzielnic stolicy – 1,825 ha jej powierzchni zajmują obszary pełne rozmaitej roślinności. Sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego oraz liczne parki i lasy znajdujące się na terenie dzielnicy sprawiają, że Bielany określane są mianem „zielonych płuc” stolicy. Są one doskonale skomunikowane ze Śródmieściem i biznesowymi częściami miasta. Znajdują się tu cztery stacje metra, z których każdego dnia korzystają tysiące mieszkańców. Dojazd do ścisłego centrum zajmuje od 15 do 50 minut.

Miejski System Informacji dzieli Bielany na czternaście części, wśród których możemy wyróżnić obszary takie jak:

Obszar ten został wyodrębniony z dzielnicy Żoliborz w 1994 roku, jako samodzielna gmina. W 2002 roku, na mocy reformy administracyjnej, Bielany stały się jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy. Bielany cieszą się popularnością wśród inwestorów, a liczba mieszkańców systematycznie wzrasta.

Bielany Radiowo

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na warszawskich Bielanach?

Bielany zajmują 32,34 km², co czyni je szóstą pośród największych dzielnic stolicy. Na przestrzeni lat systematycznie przybywa nowych mieszkańców. W styczniu 2020 roku ustalono, że dzielnicę zamieszkuje 131 592 osób. Zagęszczenie ludności na Bielanach wynosi 4 069 os./km². Dzielnicę zamieszkuje: 18 170 dzieci, 77 468 osób w wieku 14-54 lata oraz 36 388 emerytów.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Dzisiejsze Bielany cieszą się uznaniem inwestorów, młodych rodzin szukających swojego pierwszego mieszkania, a także osób stawiających na klimatyczne nieruchomości klasy premium skąpane w zieleni. Studenci na Bielanach doceniają bliskość uczeni wyższych i relatywnie niskie ceny najmu mieszkań. Liczne placówki medyczne i bogata oferta kulturalna sprawiają, że życie tutaj dobrze oceniają także seniorzy.

Jak się mieszka na Bielanach? Styl życia

Osoby żyjące na Bielanach z reguły chwalą kameralny charakter dzielnicy. Na jej terenie znajdują się typowo miejskie osiedla, jak i piękne obszary zielone. W tej części Warszawy odnajdą się osoby prowadzące wielkomiejski styl życia oraz amatorzy ciszy i spokoju.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Planowany rozwój dzielnicy: mieszkania, centra handlowe i rewitalizacje na Bielanach

Na Bielanach prowadzonych jest obecnie ponad 20 inwestycji mieszkaniowych. W latach 2017-2019 przeprowadzono kilka ważnych inwestycji dzielnicowych; we wrześniu 2018 roku oddano do użytku wyremontowaną ul. Podleśną. Prace były prowadzone na całej jej długości, pomiędzy ul. Gwiaździstą a ul. Marymoncką. Marymont zyskał nową, pneumatyczną halę sportową (ul. Rudzka 6), a w Lesie Młocińskim pojawiła się nowoczesna ścieżka dla biegaczy i oświetlenie.

Na realizację oczekują ważne inwestycje drogowe m. in. budowa połączenia ul. Naocznickiego i ul. Marymonckiej w celu poprawienia przepustowości przejazdu na ul. Kasprowicza i w okolicach stacji metra Młociny oraz, ważna dla mieszkańców nowych osiedli na Chomiczówce, przebudowa ul. Żółwiej. Liczne prace rewitalizacyjne sprawiają, że podwórka i budynki w historycznych częściach Bielan odzyskują dawny blask.

Bielany — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Główną atrakcją historyczną tej części miasta jest zespół klasztorny Kamedułów, od którego pochodzi nazwa dzielnicy Bielany. Atrakcje i tereny zielone dają mieszkańcom wiele możliwości na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Park Kępa Potocka to miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi. Znajdują się tu liczne plac zabaw, ścieżki spacerowe, drogi dla rowerów i kameralne punkty gastronomiczne. W 2016 roku do parku powróciła kultowa zabawka, słoń bielański.

Atrakcyjną przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców Bielan stanowią Stawy Brustmana na Wawrzyszewie. Karmienie kaczek, spacery i wędkowanie to tylko niektóre z aktywności, jakie cieszą się popularnością wśród odwiedzających ten kompleks rekreacyjny. Położenie Bielan sprzyja wycieczkom nad Zalew Zegrzyński. Dojazd z Bielan nad Zegrze zajmie ok. 40 min. Ciekawą alternatywą dla chcących odwiedzić Zegrze jest zorganizowanie wycieczki rowerowej do granic dzielnicy i dalej wzdłuż malowniczego Kanału Żerańskiego.

Entuzjaści spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu docenią uroki pobliskich Fortów Bema. Najmłodsi mieszkańcy Bielan skorzystają tu z licznych atrakcji nowoczesnego placu zabaw, bezpiecznych trampolin i parku linowego. Z wysokich bloków na Chomiczówce i Piaskach rozpościera się widok na Lotnisko Bemowo. Na przestrzeni lat koncerty dawało tu wiele gwiazd muzycznych światowej sławy. Mieszkańcy mogli uczestniczyć w koncertach zespołów, takich jak The Rolling Stones i Metallica.

Na terenie lotniska działają szkoły bezpiecznej jazdy, szkółki rajdowe i odbywają się imprezy motoryzacyjne (np. Bemowo Motor Show) i oraz lotnicze (np. Bemowo On Air: cykliczne pokazy podniebnych akrobacji). Ciekawą formą spędzenia wolnego czasu może być lot widokowy szybowcem organizowany przez tutejszy aeroklub.

Części mieszkańców Bielan może doskwierać hałas, jaki generują imprezy masowe odbywające się na lotnisku oraz przelatujące nad dachami domów samoloty prywatne i helikoptery. Miłośnicy klimatycznych uliczek i gazowych latarni z pewnością zakochają się w ulicy Płatniczej położonej na Starych Bielanach. Okoliczne atrakcje łączą potrzeby wszystkich pokoleń. Na mieszkańców czekają ciekawe atrakcje sportowe i cykliczne wydarzenia kulturalne. Do najpopularniejszych należą:

 • Pixel Haven: wydarzenie dedykowane fanom gier elektronicznych, komiksów i kultowych planszówek;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmów UP TO 21: przegląd krótkometrażowych produkcji z różnych zakątków globu;
 • bezpłatne imprezy plenerowe dla mieszkańców Bielan: pikniki i festyny rodzinne, powitanie/pożegnanie lata na Bielanach, Dni Bielan, Seniorada na AWF;
 • zajęcia sportowe: zumba na Bielanach, fitness na Bielanach i olimpiady sportowe dla przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym i młodzieży, organizowane w Centrum Rekreacyjno–Sportowym przy ul. Lindego;
 • koncerty, wernisaże i warsztaty organizowane przez Bielański Ośrodek Kultury przy ul. Goldoniego 1.

Park Kępa Potocka, Marymont

Co warto zobaczyć na Bielanach? Zobacz koniecznie: Co się dzieje na Bielanach?

Czy Bielany to bezpieczna dzielnica?

Na terenie dzielnicy znajdują się dwie Komendy Rejonowe Policji. Najczęstsze przestępstwa na Bielanach nie należą do kategorii "poważnych". Zgłoszenia mieszkańców zazwyczaj dotyczą zakłócania ciszy nocnej i nieprawidłowego parkowania. Mieszkańcy Bielan oceniają dzielnicę jako względnie bezpieczną. Według statystyk policyjnych Bielany wygrywają m.in. z Wolą, Pragą-Południe, Włochami i Targówkiem. Bezpieczniej jest na pobliskim Żoliborzu, w Wilanowie oraz na Ursynowie.

Atrakcje Bielan: oferta dla dzieci

Bielany zachwycają bogatą ofertą edukacyjną dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z zajęć oferowanych przez dzielnicowy Dom Kultury i liczne ogniska tematyczne. Place zabaw dla dzieci na Bielanach są nieustannie modernizowane, spotykają się z dobrymi opiniami rodziców i ich pociech. Najlepsze place zabaw dla dzieci na Bielanach znajdziemy pod adresami:

 • ul. Marymoncka, plac zabaw i park trampolin na terenie AWF,
 • ul. Kochanowskiego, plac zabaw Górki,
 • ul. Wybrzeże Gdyńskie 2B, plac zabaw Łacha Potocka,
 • ul. Szegedyńska, Jordanek.

Nowoczesne place zabaw dla dzieci na Bielanach mieszczą się także na terenie Lasu Młocińskiego. W ramach budżetu partycypacyjnego odnowiono wiele mniejszych tego typu obszarów w dzielnicy. Nowe życie zyskały place przy ul. Kochanowskiego 2, ul. Wólczyńskiej, ul. Dzierżoniowskiej. Montowane w nich urządzenia spełniają normy bezpieczeństwa i są bezpieczne dla najmłodszych.

Bielańska oferta dla dzieci łączy rozrywkę na świeżym powietrzu i rozwój intelektualny. W dzielnicy odbywają się ciekawe warsztaty i kursy dla dzieci i młodzieży. Na obrzeżach Lasku Bielańskiego działa park linowy.

Galeria Młociny

2. Komunikacja na Bielanach: metro, autobusy i tramwaje

Ile trwa dojazd z Bielan do centrum?

Komunikacja na Bielanach stoi na wysokim poziomie. Z okolic stacji metra Słodowiec dostaniemy się do Śródmieścia w około 15-20 minut. W korzystnej sytuacji są mieszkańcy osiedli położonych właśnie blisko metra. Dojazd do centrum z peryferyjnych części dzielnicy może zająć nawet 50 minut. Ich mieszkańcy muszą liczyć się z koniecznością dojechania do metra autobusem. Autobusy, tramwaje i metro na Bielanach tworzą wydajny system transportu. Mieszkańcom zdarza się narzekać na tłok w komunikacji, zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

W weekendy metro na Bielanach kursuje do późnych godzin nocnych. W dni powszednie, po odjeździe ostatniego metra, do dyspozycji pozostają autobusy nocne docierające do Młocin, Cmentarza Północnego i Chomiczówki.

Tramwaje na Bielanach

Sieć tramwajowa połączyła Bielany ze Śródmieściem, Wolą, Mokotowem, Białołęką i Ochotą. Położenie Bielan sprawia, ze mieszkańcy łatwo dojadą tramwajem do dzielnic położonych zarówno po prawej, jak i po lewej stronie Wisły. Tramwajem z Bielan dojedziemy do Ronda ONZ. Podróż z przystanku Park Olszyna zajmie ok. 18 min., pokonanie trasy Szpital Bielański – Dworzec Wschodni trwa ok. 39 minut. Tramwaje na Bielanach łączą też al. Reymonta i Centrum. Na pokonanie tej trasy należy poświęcić 34 minuty.

Mieszkańcy mają do dyspozycje linie tramwajowe o numerach:

 • 2 (Metro Młociny-Nowodwory),
 • 6 (Metro Młociny-Gocławek),
 • 10 (Metro Młociny-Wyścigi),
 • 11 (Piaski-Rondo Daszyńskiego),
 • 17 (PKP Słuzewiec-Tarchomin Kościelny),
 • 28 (Piaski-Dworzec Wschodni),
 • 33 (Metro Młociny-Kielecka),
 • 35 (Nowe Bemowo-Wyścigi).

Metro na Bielanach

Ukończenie budowy bielańskiego odcinka pierwszej linii metra (M1) znacząco poprawiło komunikację w tej części miasta. Z czterech stacji każdego dnia korzystają tysiące mieszkańców Bielan. Ich nazwy to: Młociny (końcowa stacja pierwszej linii metra), Wawrzyszew, Stare Bielany i Słodowiec. Metro na Bielanach może zostać przedłużone w kierunku północnym i połączyć Tarchomin z Młocinami.

Metro Wawrzyszew

Autobusy na Bielanach

Autobusy stanowią uzupełnienie komunikacji szynowej w dzielnicy. Najwięcej linii autobusowych rozpoczyna i kończy swoją trasę na nowoczesnym węźle przesiadkowym przy stacji metra na Młocinach. Przystanki, obsługiwane przez największą ilość linii, to Bielany-Ratusz oraz Reymonta, a także te zlokalizowane w sąsiedztwie trasy S8. W dzielnicy funkcjonują linie lokalne dowożące pasażerów prosto do stacji metra. Autobusy na Bielanach kursują przez całą dobę.

Dworce/zajezdnie

Przy ostatniej stacji pierwszej linii metra na Młocinach stworzono duży węzeł przesiadkowy z parkingiem Park&Ride. Pod zadaszonymi wiatami czekają na pasażerów autobusy podmiejskie i dalekobieżne. Na terenie dzielnicy działa tramwajowa Zajezdnia Żoliborz zlokalizowana przy ul. Zgrupowania AK „Kampinos”. Na Bielanach nie ma zajezdni autobusowych, za to znajdziemy tu kilka pętli obsługiwanych przez tramwaje oraz autobusy miejskie.

Bielany — ścieżki rowerowe

Bielany to doskonała dzielnica dla rowerzystów. Okolica oferuje wiele ciekawych tras rowerowych, w tym bezpośrednią do Kampinosu i nad Wisłę. Ciekawe trasy rowerowe przebiegają wzdłuż głównych ulic dzielnicy, przecinając całe Bielany.

Ścieżki rowerowe łączą:

 • park przy Kępie Potockiej z Lasem Bielańskim i Wybrzeżem Gdyńskim,
 • ul. Podleśną, ul. Marymoncką i Al. Zjednoczenia - Kasprowicza,
 • trasę AK i al. Reymonta przez Park Olszyna,
 • ul. Kochanowskiego z al. Reymonta i ul. Conrada, ul. Sokratesa z Młocinami,
 • ul. Maczka z Bemowem przez ul. Powstańców śląskich i al. Reymonta. Ścieżka rowerowa łączy Bielany ze Śródmieściem.

W dzielnicy znajduje się kilkanaście stacji rowerów miejskich Veturillo. Stacje działają przy ulicach: Kasprowicza, Perzyńskiego, Marymonckiej, Dewajtis, Conrada, Naocznickiego i Klaudyny. Osoby chcące dojechać rowerem do Śródmieścia muszą poświęcić na to ok. 40 minut.

Komunikacja na Bielanach: główne ulice

Komunikację z południową częścią miasta ułatwia droga S8. Dzięki temu w godzinach szczytu dotrzemy do zagłębia biurowego na Służewcu w 35-40 minut. Dzielnice przecina sieć dróg lokalnych oraz łączących podwarszawskie miejscowości z centrum stolicy. Do głównych szlaków komunikacyjnych Bielan należą ulice: Maczka, Broniewskiego, Żeromskiego, Kasprowicza, Marymoncka, Wólczyńska, Conrada i Reymonta.

Komunikacja na Bielanach: planowane inwestycje drogowe

Przez teren dzielnicy Bielany została poprowadzona trasa planowanej drogi S7. Ma ona przebiegać również przez tereny Bemowa. Sam przebieg drogi nie podoba się wszystkim mieszkańcom.

Wiele osób zamieszkujących Chomiczówkę protestuje przeciwko wariantowi trasy położonej pomiędzy ich osiedlem a Fortem Wawrzyszew. W jednej z opcji trasa przecina ulice: Księżycową, Kwitnącą, Arkuszową i Wólczyńską oraz całkowicie odcina sporą część dróg lokalnych. W zamyśle S7 ma odciążyć zakorkowaną wylotówkę w kierunku Gdańska, co pozytywnie wpłynie na sytuację drogową w dzielnicy. Według planów trasa ta ma powstać do 2025 roku.

Osiedle Słodowiec

Ocena redakcji

Otwarcie stacji metra na Bielanach korzystnie wpłynęło na komunikację osiedli usytuowanych wzdłuż ul. Kasprowicza. W ostatnim dziesięcioleciu zawieszono funkcjonowanie wielu linii autobusowych, na czym ucierpieli mieszkańcy Piasków i Chomiczówki. Osoby, szukające mieszkania z dobrym dojazdem do centrum, powinny skupić się na ofertach nieruchomości zlokalizowanych możliwie blisko stacji M1. Przepustowość bielańskich ulic mogłaby być lepsza i nie wymaga to wielkich inwestycji.

Wprowadzenie tzw. zielonej fali na ul. Żeromskiego czy likwidacja "wąskiego gardła" przy ul. Arkuszowej w naszej ocenie mogłyby dać doskonałe rezultaty. Za sprawą metra na Bielanach i bliskości trasy S8 dzielnica zyskuje pozytywną ocenę redakcji.

3. Edukacja na Bielanach 

Żłobki i przedszkola na Bielanach

Na Bielanach działa pięć publicznych żłobków i cztery prywatne. Dzielnicę  charakteryzuje zróżnicowana oferta przedszkoli – działa ich tu trzydzieści publicznych i drugie tyle prywatnych. Rodzice z Bielan nie mają problemów z zapisaniem dzieci do publicznych przedszkoli i żłobków.

Szkoły podstawowe: edukacja na Bielanach

Na warszawskich Bielanach działa kilkanaście podstawówek publicznych. Kilka z nich dysponuje oddziałami integracyjnymi. Funkcjonuje tu też kilka szkół niepublicznych, w tym jedna katolicka. Szkoły publiczne na Bielanach często są wyposażone w nowoczesne hale sportowe. Rodzice uczniów bielańskich podstawówek nie mają większych problemów z zapisaniem ich do szkół podstawowych. W dzielnicy działają placówki, w których lekcje odbywają się w systemie zmianowym, jednak nie jest to regułą.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Bielanach?

Rodzice pozytywnie oceniają rekrutację do placówek edukacyjnych znajdujących się na terenie dzielnicy. Łatwo dostać się do żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej na Bielanach. Według statystyk lepiej jest tylko na Ursynowie i Pradze Południe. Rodzice z Bielan oceniają rekrutację podobnie jak mieszkańcy Żoliborza i Mokotowa. Gorzej wypadły dzielnice, takie jak Śródmieście, Wola, Praga Północ czy Bemowo.  

Licea i technika na Bielanach: szkoły średnie dzielnicy

Na Bielanach działa aż 15 szkół średnich, w tym 10 liceów ogólnokształcących. Na terenie dzielnicy funkcjonują także: Technikum Ekonomiczne nr 5, Technikum Księgarskie im. Stefana Żeromskiego, Technikum nr 25 im. Stanisława Staszica.

Popularne szkoły na Bielanach: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Bielańska oświata stoi na wysokim poziomie. Działa tu kilka szkół ponadgimnazjalnych, których uczniowie osiągają wyniki znacznie przewyższające miejską średnią. XXII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jose Marti stawia na umiejętności językowe i naukę języka hiszpańskiego.

XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela należy do grona prestiżowych warszawskich placówek edukacyjnych skupionych na nauczaniu przedmiotów ścisłych i społecznych, a CXXII Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Domeyki kształci wybitne ścisłe umysły. Wysoko oceniane są także działające na Bielanach szkoły prywatne o różnych poziomach. Na terenie dzielnicy funkcjonuje wiele wyższych placówek edukacyjnych: prywatnych, jak i państwowych.

Absolwenci szkół średnich mają do dyspozycji kilkadziesiąt kierunków kształcenia na kilku uczelniach. Należą do nich m.in. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ocena redakcji

Bielany to dzielnica z dobrze ocenianą oświatą. Rodziców nie zawiedzie oferta podstawówek, przedszkoli i żłobków. Jak się żyje na Bielanach, mając pociechy w wieku szkolnym? Z danych statystycznych wynika, że poziom życia tutejszych rodzin jest wysoki, jeśli chodzi o dostęp do edukacji. Seniorzy również mają wiele możliwości skorzystania z ciekawych zajęć edukacyjnych.

4. Jak się mieszka na Bielanach? Parki i rekreacja w dzielnicy

To jedna z najbardziej zielonych dzielnic miasta. Zieleń na Bielanach zajmuje ponad 64% powierzchni dzielnicy: to doskonały wynik. Na tym terenie znajduje się unikatowy w skali europejskiej Rezerwat Przyrody Las Bielański. Spore parki znajdziemy też w innych częściach dzielnicy; należą do nich: Park Kępa Potocka, Park Olszyna i Park im. Zbigniewa Herberta. Dlatego na Bielanach dobrze mieszka się osobom, które prowadzą aktywny styl życia.

Sprawdź pozostałe oferty na Bielanach

Oprócz terenów zielonych, znajdziemy tu kilka basenów. Siłownie na Bielanach to nowoczesne fitness cluby znanych sieci (Calypso i ZDROFIT) oraz kameralne placówki osiedlowe.

Szukając sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu, mamy wiele możliwości. Na terenie AWF działają szkółki oferujące ciekawe zajęcia ruchowe: od tenisa ziemnego, przez pływanie, po sporty siłowe: boks, karate. W dzielnicy znajdują się całoroczne korty tenisowe i boiska do gry w piłkę nożną, hale sportowe oraz boiska do koszykówki i siatkówki. W bielańskich parkach z każdym rokiem przybywa placów zabaw i nowoczesnych boisk z oświetleniem. Popularne są siłownie plenerowe, z których korzystają mieszkańcy w różnym wieku. W północnej części miasta znajduje się wiele ścieżek do biegania położonych wśród zieleni.

Plac zabaw w Parku Młocińskim

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Bielanach? Mamy kilka ciekawych opcji do wyboru. Swoje lokale otworzyły tu znane brandy sieciowe serwujące dania na dowóz. W dzielnicy działają dobrze oceniane restauracje i bary z kuchnią międzynarodową: indyjską, meksykańską, włoską itd. Wybranie dobrej restauracji na Bielanach nie będzie specjalnie trudne. Poziom bielańskiej gastronomii systematycznie wzrasta, nadal jednak jest niższy niż w Śródmieściu. Większość mieszkańców Bielan wybiera lokale położone w centrum lub na pobliskim Żoliborzu.

Na terenie dzielnicy nie ma dużych sieciowych kin, lecz często odbywają się seanse sezonowych kin plenerowych, wystawy i rozmaite wydarzenia o charakterze familijnym. Amatorzy kultury wysokiej mogą skorzystać z oferty Bielańskiej Sceny Kameralnej. To wyjątkowe miejsce tworzone jest przez Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury; przedstawienia odbywają się cztery razy w miesiącu.

Teatr na Bielanach ma wielu entuzjastów. Zagorzali czytelnicy zachwalają ofertę bielańskich bibliotek. W dzielnicy znajdują się kameralne galerie sztuki. Na Bielanach działa także niewielkie muzeum, w którym podziwiać można eksponaty związane z historią Żoliborza i Bielan. Tutejsze Centrum Kultury Bielany to ceniona placówka społeczno-kulturalna mająca liczne filie na terenie całej dzielnicy.

Rodziny na Bielanach znajdą wiele ciekawych miejsc, w których mogą kreatywnie spędzić wolny czas. Na ofertę kulturalną nie mogą narzekać także seniorzy. Na Bielanach prowadzonych jest wiele inicjatyw dedykowanych osobom z różnych grup wiekowych.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj nalepsze dzieła artystów ulicznych.

6. Zdrowie

Szukając dzielnicy do zamieszkania, która może poszczycić się jakością powietrza wyższą niż średnia, warto postawić na Bielany. Duża liczba terenów zielonych korzystnie wpływa na redukcję smogu. Powietrze jest tu znacznie czystsze niż w Śródmieściu. Jego jakość i poziom smogu na Bielanach to zdecydowany plus mieszkania w tej części miasta. Laboratoria MPWiK nieustannie kontrolują czystość wody płynącej w kranach mieszkańców Warszawy. Podobnie jak w całym mieście, kranówka na Bielanach jest zdatna do picia.

Na terenie dzielnicy działa Szpital Bielański z kilkunastoma specjalistycznymi oddziałami. To jedna z większych publicznych placówek medycznych znajdująca się w granicach miasta stołecznego. Przy szpitalu działają 32 poradnie. Na Bielanach funkcjonuje wiele przychodni publicznych i prywatnych. Dzielnicę charakteryzuje rozbudowana sieć aptek, w tym placówka działająca 24 godziny na dobę. Jakość tutejszej medycyny spotyka się z dobrymi ocenami mieszkańców.

Położenie Bielan sprawia, że z usług medycznych w tej części miasta często korzystają także mieszkańcy innych dzielnic i gmin sąsiadujących. Rodziny na Bielanach mają dobry dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów.

7. Bielany: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie dzielnicy Bielany działają liczne sklepy wielkopowierzchniowe. W 2019 roku nastąpiło otwarcie Galerii Młociny. Bielany to w pełni rozwinięta tkanka miejska z dobrym dostępem do usług z branży beauty. W dzielnicy działa wiele salonów fryzjerskich. Nie ma problemu ze znalezieniem wykwalifikowanej kosmetyczki.

Dobrze mają się bielańskie targowiska i place handlowe. Na bazarkach dostępne są świeże owoce i warzywa, w tym produkty ekologiczne od mazowieckich rolników. Popularnym targowiskiem jest Wolumen zlokalizowany w północnej części dzielnicy. Na Bielanach znajdziemy dobrze wyposażone sklepy i punkty usługowe. Oferta zakupowa spełni oczekiwania klientów szukających towarów klasy premium, okazji zakupowych, jak i towarów eko.

8. Wady i zalety mieszkania na warszawskich Bielanach

Jak się żyje na Bielanach?

Plusy:

 • dużo terenów zielonych
 • cztery stacje metra
 • wysoki poziom szkół i przedszkoli

Minusy:

 • problemy z wysypiskiem śmieci na Radiowie
 • słabo rozwinięta komunikacja miejska w peryferyjnych częściach dzielnicy
 • hałas z bemowskiego lotniska.

Szukając spokojnego miejsca do zamieszkania w Warszawie warto rozważyć zakup nieruchomości na Bielanach. Osoby wprowadzające się do dzielnicy mają pewność, że obszerne tereny zielone nie zostaną zamienione w osiedla lub tereny przemysłowe. Spowodowane jest to dużą ilością chronionych obszarów (Las Bielański, Park Olszyna, Park Herberta) oraz planami zagospodarowania przestrzennego i licznymi interwencjami mieszkańców, którzy sprzeciwiają się pomniejszaniu ilości powierzchni pełnych roślinności.

Dodatkowo, na Bielanach występuje rozwinięta sieć komunikacyjna, w tym metro, a także wiele placówek zdrowotnych i edukacyjnych. Dobre połączenie z Centrum wynagradza brak dobrze rozbudowanej sieci restauracji i kawiarni. Największym minusem życia na Bielanach (zachodnie peryferia dzielnicy), może okazać się sąsiedztwo terenów MPO. Uciążliwe zapachy i gazy z wysypiska śmieci mają wpływ na zdrowie i komfort życia okolicznych mieszkańców. Osoby, które kupią nieruchomość w tej części dzielnicy, mogą mieć problem z jej późniejszą sprzedażą.

Osiedle Wólczyńska Ah - Bielany Chomiczówka

9. O tym się mówi na Bielanach

Minusem życia na peryferyjnym Radiowie, leżącym w granicach dzielnicy, jest bliskość wysypiska śmieci. Protesty w tej części miasta trwają od wielu lat. Działała tam duża kompostownia, która generowała uciążliwe dla mieszkańców, nieprzyjemne zapachy. Władze miasta od lat próbują zniwelować ten problem, wyznaczając terminy zamknięcia wysypiska Radiowo. Problem nieprzyjemnych zapachów z kompostowni dotyczy niewielkiej części mieszkańców dzielnicy, jednak jest znaczący. W wietrzne dni zapachy z Radiowa docierają nawet do bloków zlokalizowanych na Chomiczówce.

Protesty mieszkańców trwają od lat i nie widać ich końca. Na chwilę obecną Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wykazuje się pozytywnym działaniem w sprawie. Urzędnicy częściowo rozwiązali problem mieszkańców Bielan. Zdecydowano o ostatecznym zamknięciu kompostowni w Radiowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zlikwidowało pryzmy zmieszanych odpadów zalegające na należącym do nich terenie przy ul. Kampinoskiej. Obecnie na terenie zakładu nie działa instalacja mechaniczno-biologiczna, która była głównym powodem emitowania nieprzyjemnych zapachów.

Nie znaczy to, że śmieci całkowicie zniknęły z Radiowa. Teren pełni rolę składowiska, a MPO prowadzi przy ul. Kampinoskiej działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami i ich sortowaniu. Docelowo wszystkie śmieci z Radiowa trafią do spalarni na Targówku, w której wciąż trwają pracę modernizacyjne.

Dużo mówi się również o budowie trasy S7, która ma przeciąć zarówno Bielany, jak i Bemowo. W zakresie wazychinwestycji warto wyróżnić również Centrum Edukacji Ekologicznej, które ma powstać razem z remontem leśniczówki w parku Młocińskim. To inwestycja, która ma kosztował ponad 14 milinów złotych i ma zarówno zwolenników jak i przeciwników tego pomysłu.

Park Młociński, Bielany

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: