Dąb Katowice

Redakcja

Redakcja

09.07.2020

Co oferuje mieszkańcom i czym charakteryzuje się katowicka dzielnica Dąb? Sprawdź na GetHome.pl

Dąb to jedna z 22 dzielnic Katowic, która równocześnie ma najdłuższą historię ze wszystkich. Została przyłączona do miasta w 1924 roku. Przeważa tu architektura z XIX i XX wieku. Znajdziemy tu zarówno niską zabudowę mieszkalną, jak i bardziej nowoczesne centra biznesowe. Na południu mieszczą się tereny dawnej huty Baildon i kopalni Gottwald. Do dzisiaj rejon ten ma charakter przemysłowo-usługowy. Pod wieloma względami Dąb jest dzielnicą samowystarczalną.

Choć zabudowa Dębu jest dość gęsta, to dalej możemy znaleźć tu wiele nowych inwestycji deweloperskich. Niestety, ceny nie należą tu do najniższych. W Dębowych Tarasach przy ul. Baildona za kawalerkę trzeba wydać ponad 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Większa nieruchomość może kosztować około 8500 złotych za metr.

Dąb jest popularnym miejscem do życia. Nie jest to kolejna sypialnia Katowic jak wiele innych rejonów granicznych. Ma bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową i komunikacyjną. To także bardzo atrakcyjny rejon wśród osób, które chcą wynajmować mieszkanie.

Oferty w tym mieście:

1. Informacje ogólne

Położenie Dębu na mapie Katowic

Dąb należy do zespołu dzielnic północnych i stanowi północno-zachodnią granicę miasta z Chorzowem. Położony jest na północ od Rawy. Graniczy z pięcioma innymi jednostkami terytorialnymi tego typu:

Bliskość zarówno Chorzowa, jak i centrum Katowic sprawia, że mieszkańcy Dębu mogą korzystać do woli z oferty obu tych miast. Dąb ma powierzchnię 1,86 km2, co czyni go drugą, najmniejszą dzielnicą Katowic – tuż po Koszutce.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Dębie?

Według statystyk Rady Dzielnicy katowickiego Dębu, liczba mieszkańców dzielnicy wynosi 7132 osoby. Jest to 2,58% ogólnej populacji Katowic. Zagęszczenie ludności to obecnie 3834 osoby na kilometr kwadratowy, co jest dość sporą liczbą, jak na tak niewielką jednostkę. Podział demograficzny ze względu na wiek wygląda następująco:

 • 11% - osoby w wieku przedprodukcyjnym (od 0 do 14 lat),
 • 60% - osoby w wieku produkcyjnym (15-59 dla kobiet i 15-64 dla mężczyzn),
 • 29% - osoby w wieku poprodukcyjnym (60+ dla kobiet i 65+ dla mężczyzn).

Jest to dość mocno starzejąca się dzielnica miasta. Na każde 100 dzieci przypada tu ponad 250 osób na emeryturze. 

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Dąb z pewnością może przypaść do gustu rodzinom z dziećmi lub bez, a także pracującym singlom. Bliskość centrów biznesowych – zarówno w Katowicach, jak i Chorzowie – sprawia, że dojazd do pracy jest szybki i łatwy. Podobnie sytuacja wygląda z zapisaniem dziecka do placówek oświatowych. Mieszkańcy tej przygranicznej dzielnicy mają więcej możliwości.

Dąb jest bardzo popularny wśród seniorów. Duża liczba starszych mieszkańców wynika zarówno z wieku samej dzielnicy, jak również obecności dawnych zakładów przemysłowych, które niegdyś zatrudniały wielu pracowników. Obecnie jest to atrakcyjna dzielnica ze względu na dobrą jakość opieki medycznej oraz komunikację miejską czy bliskość Śródmieścia.

Nie tylko rodziny i seniorzy cenią sobie Dąb jako miejsce do życia - miejsce to często wybierają także studenci. W szczególności są wśród popularne nowo powstałe apartamentowce - niestety jednak, ceny mieszkań na Dębie często mogą się okazać zbyt wymagające na studencką kieszeń.

Czy Dąb to styl życia Katowic?

Jak się mieszka w dzielnicy? Mieszkańcy doceniają przede wszystkim dobrą komunikację z centrum Katowic oraz bliskość parków, gdzie można pójść na spacer. Z drugiej strony mamy tutaj takie obiekty jak Silesia City Center – bardzo duże centrum handlowe - i pobliski stadion GKS. Sprawiają one, że nie zawsze jest tu cicho i spokojnie.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Dębie z pewnością powiększy się liczba terenów przeznaczonych do rekreacji. W planach jest wykonanie boiska do mini piłki nożnej, montaż dwóch wypożyczalni rowerów oraz zakup nowości czytelniczych do pobliskiej biblioteki. Lekkiej modernizacji doczekają się także ulice: Jabłoniowa i Dębowa.

Bardzo dużą inwestycją jest także budowa Silesia for Business – obiektu biurowo-handlowego o 15 piętrach i powierzchni kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Znajdą się tam biura i sklepy, dzięki czemu Dąb zyska kolejny atut. Co ciekawe, tuż obok powstaje drugie duże centrum biurowe – Carbon Office. Dzięki tym dwóm inwestycjom wielu mieszkańców dzielnicy zyska możliwość pracy blisko domu, co znacznie skróci czas codziennych podróży.

Warto także wspomnieć o 3Qubes – trójkondygnacyjnym budynku handlowo-usługowym, powstającym przy ul. Ściegiennego. Wspominamy o nim głównie przez bardzo nietypową bryłę budynku – przypomina ona trzy, nierówno ułożone na sobie klocki. To ciekawy przykład nowoczesnej i zaskakującej architektury.

Dąb - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Dąb jest dzielnicą historyczną, dlatego warto przejść się najstarszymi uliczkami i zobaczyć wszystkie zabudowania pochodzące z XIX i początku XX wieku. Spacer warto odbyć ulicami: Agnieszki, Dębową, Lipową i Złotą. Przy ul. Studziennej napotkamy dawną kolonię robotniczą.

W dzielnicy znajdziemy także całe mnóstwo atrakcji innego typu. Warto rozpocząć od zwiedzenia Legendii – Śląskiego Wesołego Miasteczka. Wykracza ono minimalnie poza granice katowickiego Dębu i znajduje się już w Chorzowie, ale z tego miejsca korzystają wszyscy mieszkańcy dzielnicy i nie tylko. Następnie koniecznie trzeba udać się do Flyspot – Katowice Indoor Skydiving, gdzie wzniesiemy się w powietrze w tunelu aerodynamicznym. Kolejną atrakcją z pewnością jest Quest Cage Escape Room, gdzie możemy zagrać aż w sześciu pokojach.

Czy Dąb to bezpieczna dzielnica?

Czy Dąb to bezpieczna dzielnica? Stosunkowo tak. Koncentracja liczby przestępstw jest tu umiarkowana. Najwięcej zgłoszeń dotyczy przekraczania prędkości, parkowania w miejscach niedozwolonych i spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Atrakcje Dębu: oferta dla dzieci

Na Dębie mieści się bardzo dobrze wyposażony plac zabaw dla dzieci przy Przedszkolu nr 23. Jest to osiedlowe miejsce spotkań. Dodatkowo w kilku miejscach dzielnicy możemy znaleźć niewielkie placyki z kilkoma sprzętami. O wiele ciekawsza oferta dla dzieci dotyczy zamkniętych sal zabaw. Znajdziemy tu:

 • Ciuciubabkę przy ul. Jabłoniowej 52,
 • Bajkowy Labirynt w Silesia City Center.

Nie zapominajmy o pobliskim wesołym miasteczku, o którym wspominaliśmy wyżej. Ciekawą ofertę dla dzieci (i nie tylko) ma Centrum Gier Inny Wymiar przy Dębowej 49. Tam możemy zagrać w jedną z wielu planszówek – zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych miłośników takiej formy rozrywki.

2. Komunikacja na Dębie

Komunikacja na Dębie jest bardzo dobrze rozwinięta. Mieszkańcy mają do dyspozycji zarówno tramwaje, jak i autobusy. Jest to spowodowane głównie obecnością Silesia City Center, która przyciąga Katowiczan i nie tylko. Bliskość Drogowej Trasy Średnicowej także ułatwia dojazdy samochodowe.

Ile trwa dojazd z Dębu do centrum?

Odległość między centrum Dębu a katowickim Rynkiem wynosi niecałe 3 kilometry przez ulicę Chorzowską. Poza godzinami szczytu dystans ten przejedziemy samochodem w maksymalnie 10 minut. Jeśli wybierzemy nieco dalszy punkt dzielnicy (okolice skrzyżowania Bukowej z Dębową), droga wydłuży nam się o ok. kilometr, a całkowity czas przejazdu o jakieś 3-5 minut.

W godzinach szczytu, około godziny 16:00, jest nieco gorzej. Pokonanie całej trasy zajmie nam ok. 20 minut. Musimy się szykować na niewielkie zatory drogowe na długości całej ulicy Chorzowskiej i Ściegiennego. Luźniej robi się dopiero na DK79. W godzinach szczytu dojazd komunikacją miejską do centrum zajmuje około 20 minut. Najszybciej dojedziemy za pomocą jednośladu, bo w ok. 15 minut.

Tramwaje na Dębie

Mieszkańcy mają do dyspozycji kilka tramwajów, których trasa biegnie przy Silesia City Center, a więc dokładnie przez środek dzielnicy. Kluczowe dla transportu miejskiego są linie:

 • T0 – z Chorzowa Stadionu Śląskiego Pętli Zachodniej do Katowic Placu Wolności,
 • T6 – z Katowic Placu Miarki do Bytomia Szkoły Medycznej,
 • T23 – z Chorzowa Stadionu Śląskiego Pętli Zachodniej do Zawodzi Zajezdni.

Tramwaje te umożliwiają nie tylko prosty dojazd do serca Katowic, ale także do pobliskich miast, dzięki czemu mieszkańcy mają większe możliwości w poszukiwaniu pracy czy placówki edukacyjnej dla swoich dzieci.

Autobusy na Dębie

Komunikację miejską wspierają autobusy, których przystanki są rozmieszczone na obszarze całęgo Dębu. Najpopularniejsze linie to:

 • 110 – z Osiedla Paderewskiego Trzy Stawy do Michałkowic Fabudu,
 • 108 – z Dębu Silesia City Center do Giszowca Kolistej Pętli,
 • 109 – z Osiedla Witosa Pętli do Janowa Ośrodka Bolina,
 • 50 – z Katowic Dworca do Siemianowic Powstańców Pętli.

Największe przystanki autobusowe to Dąb Silesia City Center i Józefowiec Ściegiennego, które znajdują się na pograniczu dwóch dzielnic.

Dworce/zajezdnie

Przez teren Dębu nie przebiegają tory kolejowe, nie ma więc tutaj żadnych dworców. Nie jest to jednak duża wada, bo najbliższe stacje kolejowe znajdują się w promieniu 3 kilometrów od centrum dzielnicy. Mowa o Katowicach Załężu (oddalone o 2,4 km samochodem) oraz Głównym Dworcu Katowice (oddalony o 2,9 km).

Dąb - ścieżki rowerowe

Przez Dąb nie przebiegają ścieżki rowerowe. Miłośnicy jednośladów muszą zadowolić się jazdą po ulicach. Znajdziemy tu jednak aż trzy sponsorskie wypożyczalnie dwóch kółek.

Komunikacja na Dębie - główne ulice

Główną ulicą Dębu z pewnością jest DK79, która nosi w Katowicach nazwę Drogowej Trasy Średnicowej. Ciągnie się od Bytomia aż pod Kraków, ułatwiając wyjazd z Katowic. Na terenie dzielnicy łączy się ona z DW902, która biegnie od Gliwic, a także wpada w autostradę A1 i A4. Inną, główną ulicą dzielnicy jest ulica Dębowa. Nie możemy także zapominać o ul. Baildona – arterii dwujezdniowej czteropasmowej, która biegnie przy Silesia City Center.

Komunikacja na Dębie – inwestycje drogowe

W Dębie nie są realizowane żadne większe inwestycje komunikacyjne. Planowana jest jedynie przebudowa i modernizacja parkingu przy ul. Jabłoniowej, dzięki czemu mieszkańcy osiedla Ściegiennego będą mieli więcej miejsc dla swoich samochodów.

Ocena redakcji

Dąb ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową i komunikacyjną. Wiele linii tramwajowych i autobusowych umożliwia dojazd w dowolne miejsce miasta oraz do okolicznych miejscowości. Korzystne rozmieszczenie przystanków sprawia, że dotrzemy na najbliższy z nich w czasie mniejszym niż 5 minut. Bliski wyjazd na drogę krajową umożliwia ominięcie korków w godzinach szczytu, jeśli chcemy wydostać się z miasta.

3.Edukacja na Dębie

Żłobki i przedszkola na Dębie

Niestety, na Dębie nie ma żadnych żłobków. Najbliższe placówki dla dzieci do lat 3 znajdują się na Koszutce i Józefowcu i na szczęście nie są zbytnio oddalone od granic dzielnicy. Żłobek Kraina Odkrywcy przy ul. Kotlarza 6 mieści się raptem przecznicę od ul. Bukowej w kierunku północnym. Z kolei Centrum Rozwoju Dzieci Bardziej Kreatywne przy ul. Józefowskiej 5 znajduje się jedynie o ok. 300 metrów na wschód w linii prostej.

Przy ul. Dębowej 3 mieści się miejskie przedszkole, oznaczone numerem 23. Miejsce znajdzie tam 75 dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Przy ul. Sportowej 29 znajduje się także Zespół Szkolno-Przedszkolny z Przedszkolem nr 24, które jest w stanie przyjąć ok. 75 maluchów do 7. roku życia. Mieszkańcy mogą dodatkowo skorzystać z dwóch innych placówek:

 • Publicznego Przedszkola Językowego Pod Magnolią przy ul. Chorzowskiej 148C, które oferuje ok. 100 miejsc,
 • Przedszkola Niepublicznego Ciuciubabka przy ul. Jabłoniowej 52, które oferuje ok. 50 miejsc.

Tuż za granicami Dębu mieszczą się jeszcze cztery inne miejskie przedszkola, które są oznaczone numerami: 73, 47, 52, 30, 48.

Szkoły podstawowe: edukacja na Dębie

Przy ul. Sportowej 29 mieści się Zespół Szkolno-Przedszkolny ze Szkołą Podstawową nr 18, która może pomieścić 480 uczniów w ośmiu klasach. Według rankingu przygotowanego przez serwis WaszaEdukacja.pl, placówka zajmuje 15. miejsce wśród wszystkich szkół podstawowych w Katowicach. Warto także wskazać, że dosłownie kilkadziesiąt metrów od północnej granicy Dębu znajdują się dwie szkoły podstawowe:

 • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Wojciecha Korfantego,
 • Społeczna Szkoła Podstawowa Nasza Dobra Szkoła.

Szczególnie druga z nich jest bardzo ceniona za wsparcie rozwoju wrażliwości i empatii u dzieci.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Dębie?

Czy łatwo się dostać do żłobka, będąc mieszkańcem Dębu? Możemy mieć z tym problemy, bo najbliższa placówka tego typu jest mimo wszystko oddalona o te kilka kilometrów od centrum. W placówce miejskiej możemy stracić punkty za bliskość miejsca zamieszkania. Do placówki prywatnej trzeba będzie dojechać i poświęcić na to te kilkadziesiąt minut każdego dnia.

A jak sprawa przedstawia się z przedszkolami? Na Dębie mieszka około 230 dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Placówki w dzielnicy oferują natomiast 150 miejsc w placówkach miejskich oraz 150 w placówkach prywatnych. Daje nam to łącznie 300 miejsc, a więc szkoły mogą także przyjąć dzieci z okolicznych dzielnic.

W szkole podstawowej naukę może podjąć dokładnie tylu uczniów, ilu mieszka w dzielnicy. Pamiętajmy jednak, że do dyspozycji młodzieży są jeszcze dwie pobliskie placówki.

Licea i technika na Dębie: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Dębu nie ma liceum. Najbliższa placówka tego typu znajduje się jednak dość niedaleko, bo przy ul. Józefowskiej 32. Mowa o XIV Liceum Ogólnokształcącym im mjr. Henryka Sucharskiego. Placówka nie ma jednak bardzo dobrych wyników w nauczaniu, choć jest lubiana przez uczniów. Najbliższe technika znajdują się już znacznie dalej, w Śródmieściu. Trzeba do nich dojeżdżać około czterech kilometrów.

Popularne szkoły na Dębie

Na terenie Dębu niewiele jest szkół publicznych czy prywatnych. Popularną placówką wśród mieszkańców jest Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Sportowej. Poza bardzo dobrymi opiniami wśród uczniów i rodziców nie wyróżnia się jednak wysokim poziomem nauczania. Rodzice cenią sobie również przedszkole Pod Magnolią. Duża liczba zajęć dodatkowych i znakomite wykształcenie kadry pedagogicznej sprawiają, że chętnych tam nie brakuje. Na Dębie nie ma wyższych szkół prywatnych czy publicznych. Najbliższe są dopiero w Śródmieściu.

Ocena redakcji

Oceniając poziom edukacji na Dębie, nie możemy zapominać, że jest to bardzo niewielka jednostka terytorialna. Choć jest samowystarczalna pod względem wychowania przedszkolnego i edukacji w szkole podstawowej, to musi korzystać z oferty żłobków i liceów innych dzielnic. Nie stanowi to jednak dużej wady, bo mimo położenia poza granicami Dębu, placówki te znajdują się relatywnie blisko. Jednak nie ma w pobliżu ośrodków, które wybitnie wyróżniają się poziomem nauczania czy ofertą edukacyjną.

4. Jak się mieszka na Dębie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Sama dzielnica jest dość mocno zabudowana i w ścisłych granicach niewiele jest terenów zielonych. Można pójść na spacer na skwer porucznika Henryka Kalemby czy skwer ks. Franciszka Macharskiego. Nie ma tu jednak dużych parków miejskich czy leśnych. Odrobinę zieleni wprowadza także ROD Dębianka. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie mają do dyspozycji miejsc rekreacyjnych.

Dąb otoczony jest sporymi połaciami parków i zieleni. Tuż za północno-zachodnią granicą znajduje się duży teren zielony ze stawem, który należy do Legendii. Nieco dalej na północ, już w Chorzowie, jest bardzo duży park wraz z ZOO, parkiem linowym i miejscem dla deskorolkarzy. Na wschód, po stronie Koszutki, mieści się Park Alojzego Budnioka.

Mieszkańcy, którzy wolą bardziej aktywną formę rekreacji, mogą wybrać siłownię - przy ul. Dębowej 86 znajduje się całkiem dobrze wyposażona placówka. Klub Calypso Fitness mieści się w Silesia City Center. Siłownia zewnętrzna z kolei znajduje się przy ul. Żmii 24, a dosłownie kilkanaście metrów za północną granicą dzielnicy znajdziemy Strefę Kalisteniki – street workout park. To ciekawe miejsce do uprawiania fitnessu pod chmurką.

W podobnej odległości znajduje się Arena Wełnowiec – profesjonalne boisko do piłki nożnej. Przy ul. Żelaznej 1 mieście się swimmER – szkoła pływania dla dorosłych, dzieci i niemowląt. Profesjonalizm instruktorów jest bardzo doceniany przez mieszkańców i choć sam basen ma już swoje lata, to jest zadbany i czysty.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Choć Dąb nie jest wielki, znajdziemy tu bardzo bogatą ofertę gastronomiczną. Obszarem o największej koncentracji restauracji jest oczywiście Silesia City Center. Znajdziemy tam jednak tylko lokale należące do popularnych sieci:

 • Kuchnia Marche,
 • Sam Smak,
 • Sphinx,
 • North Fish.

Bardzo dobrą restauracją jest Sztolnia przy ul. Chorzowskiej 109. Mieszkańcy bardzo cenią sobie to miejsce. Inne, ciekawe lokale to z pewnością:

 • Baltoro RestBar przy ul. Chorzowskiej 100,
 • Hana Sushi przy ul. Chorzowskiej 109,
 • Olimp przy ul. Chorzowskiej 150,
 • Club 99 przy ul Brackiej 16.

Na Dębie jest także sporo pizzerii: począwszy od Pizza Hut w Silesia City Center, przez Tramontana Pizzeria&Ristorante, aż po Portofino, które znajduje się nieznacznie za granicami dzielnicy po stronie zachodniej.

Przy ul. Krzyżowej 1 mieści się centrum kultury Koszutka filia Dąb. Można tu wziąć udział w Wieczorach Muzycznych, licznych warsztatach czy obejrzeć przedstawienie teatralne. W Silesia City Center mieści się Cinema City, gdzie obejrzymy najnowsze produkcje filmowe. Miejska Biblioteka Publiczna znajduje się niedaleko Miejskiego Domu Kultury. To nowoczesny i przestronny budynek, gdzie znajdziemy wiele nowości wydawniczych. Wiele z nich jest kupowanych z budżetu Dębu przez Radę Dzielnicy.

6. Zdrowie na Dębie

Według serwisu aqicn.org najbliższa stacja pomiarowa jakości powietrza znajduje się przy ul. Kossutha 6, a więc około 2 kilometry na południe od Rawy. Według wskaźnika zanieczyszczeń PM2.5, w dzielnicy występuje sporo smogu – szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Najgorsze są miesiące od listopada do lutego, gdzie jakość powietrza może nawet zagrażać zdrowiu. Warto o tym pamiętać i trzymać okna w domu zamknięte. O wiele lepiej jest z jakością kranówki. Ta jest bardzo dobra, a Katowice polecają, by pić ją prosto z kranu. 

Na Dębie mieści się sporo przychodni i szpitali publicznych, ale także prywatnych. Mieszkańcy mają do wyboru:

 • Moją Przychodnię, która stanowi filię Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego przy ul. Dębowej 3,
 • Centrum Medyczne Tommed Sp. z o. o. przy ul. Żelaznej 1,
 • PZOZ Sanomed przy ul. Żelaznej 1.

Kilkaset metrów na południe od Rawy mieści się Avimed – szpital prywatny o dość dobrych opiniach wśród pacjentów. Z usług stomatologa skorzystamy w Dentim Clinic przy Baildona 12, a także w kilku prywatnych praktykach lekarskich.

Na Dębie znajduje się także kilka aptek - przede wszystkim są to apteki sieciowe, takie jak DOZ Apteka, czy Super-Pharm w Silesia City Center. Są tu także placówki prywatne, bardzo cenione przez mieszkańców za profesjonalizm i przyjazne podejście do klienta. Takie miejsce znajdziemy przy Dębowej 19. Bardzo cenną placówką jest także Apteka Magiczna, która pełni całodobowy dyżur. W przypadku konieczności zakupu leków w nocy jest to wyjątkowe ułatwienie.

7. Sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Życie Dębu toczy się wokół Silesia City Center, która jest bardzo dużą galerią handlową. Znajdziemy w niej wszystko to, co w takim miejscu być powinno – wiele sklepów, część restauracyjną i usługową, kino. Mieszkańcy mogą być spokojni co do możliwości zrobienia zakupów. Bliskość tak dużego centrum handlowego sprawia, że inne supermarkety nie są potrzebne. Nie ma tu nawet dyskontów, takich jak Biedronka czy Lidl – najbliższe znajdują się kilkaset metrów od granic dzielnicy.

W dzielnicy nie brakuje jednak targowiska. Przy ul. Brackiej 20 mieści się targ spożywczy BioBazar Huta Baildon, gdzie znajdziemy zdrowe i ekologiczne warzywa czy owoce, ale także wiele innych, lokalnych produktów. Mieszkańcy północnej części Dębu mogą z kolei udać się na inne targowisko miejskie przy ul. Agnieszki 21. 

Na Dębie możemy znaleźć kilka zakładów fryzjerskich, w tym aż trzy w Silesia City Center. W galerii możemy także nadać list lub paczkę. Inna placówka poczty na Dębie mieści się przy ul. Dębowej 17.

silesia city center katowice

Silesia City Center Katowice 

8. Wady i zalety zamieszkania na Dębie

Plusy:

 • bliskość Śródmieścia,
 • doskonała komunikacja miejska,
 • dobra oferta przedszkoli i szkoły podstawowej,
 • bardzo dobra oferta gastronomiczna,
 • dobra opieka zdrowotna,
 • bliskość Silesia City Center,
 • bardzo dobra infrastruktura handlowo-usługowa.

Minusy:

 • wysokie ceny nieruchomości,
 • brak ścieżek rowerowych,
 • brak żłobków, liceów i techników,
 • niewiele terenów zielonych w samej dzielnicy,
 • słaba jakość powietrza.

Czy Dąb jest przyjazny dla zwierząt?

Z pupilem możemy wejść do Silesia City Center, choć warto nadmienić, że nie do każdego sklepu. Muszą mieć ponadto założony kaganiec i smycz. Nieco poza północnymi granicami Dębu znajduje się także wybieg dla czworonogów – miejsce bardzo popularne i lubiane wśród mieszkańców. Mieszkańcy mają do dyspozycji dwie przychodnie weterynaryjne – w Silesia City Center mieści się SmartPet, a przy ul. Dębowej 19 placówka o przyjaznej nazwie Pimpek.

Ocena redakcji

Dąb jest bardzo dobrze rozwiniętą dzielnicą Katowic, która oferuje bardzo wiele swoim mieszkańcom. Mimo niewielkiej powierzchni, znajdziemy w niej niemal wszystko, co potrzebne nie tylko do życia, ale także do komfortowego mieszkania. Jak w każdej rozwijającej się dzielnicy, także tutaj trzeba szykować się na korki, ale nie są one na tyle duże, by zakłócać codzienne wyjazdy i powroty. Mogą jednak ulec powiększeniu po ukończeniu budowy dwóch dużych centrów biznesowych. Można by tu nieco zwiększyć liczbę atrakcji rekreacyjnych czy miejsc typowo dla dzieci, a także ofertę opiekuńczą dla najmłodszych maluchów i edukacyjną dla młodzieży. 

9. O tym się mówi na Dębie

Pozytywne emocje wywołała informacja o renowacji Rzymskokatolickiej Parafii pw. Świętych Jana i Pawła Męczenników. Dotacja od miasta ma wynieść 100 tysięcy złotych. Wyremontowana ma zostać wieża, a dokładniej jej zewnętrzna ściana.

Wszyscy z niecierpliwością czekają także na koniec budowy Silesia for Business – centrum biurowego o powierzchni biurowej 60 tys. metrów kwadratowych i handlowej o powierzchni ponad tysiąca metrów. To kolejny taki punkt w dzielnicy, który przyczyni się do rozwoju dzielnicy. Mieszkańcy są z pewnością zadowoleni, gorzej z osobami, które dopiero szukają mieszkania na Dębie. Ceny wynajmu zapewne wzrosną po zakończeniu budowy. Warto więc już teraz szukać dogodnej dla siebie lokalizacji.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: