Kokoszki Gdańsk

Redakcja

Redakcja

30.04.2020

Co warto wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Kokoszki? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Kokoszki to jedna z 35 jednostek pomocniczych Gdańska. Ma ona charakter mieszkaniowo-przemysłowy, co sprawia, że tamtejsi mieszkańcy nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy. Mimo obecnej zabudowy, dzielnica jest bardzo zielona. Jej obszar częściowo zajmuje Las Sulmiński.

Mieszkańcy Kokoszek często chadzają tam na spacery z psem, a także całymi rodzinami wybierają się na wycieczki rowerowe. Cała okolica jest niezwykle spokojna i przyjazna dla osób w każdym wieku. Domy i mieszkania na Kokoszkach to idealny wybór dla osób, którym z jednej strony zależy na ciszy a z drugiej na dobrej komunikacji z centrum.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Kokoszki

domy Kokoszki

1. Informacje ogólne

Położenie Kokoszek na mapie Gdańska

Kokoszki to jedna z 35 dzielnic Gdańska. Jej teren zajmuje ponad 7% powierzchni miasta. Jeśli chodzi o położenie, Kokoszki to dzielnica najdalej wysunięta na zachód. Jej tereny od północy sąsiadują z Matarnią, a od wschodu z Jasieniem. Południowa i zachodnia granica dzielnicy stanowi jednocześnie granicę miasta. Na południe od Kokoszek swoje położenie ma gmina Kolbudy, a na zachód Żukowo.

Kokoszki to jedna z najdalej położonych dzielnic od centrum. Od Śródmieścia dzieli ją około 9 km. Całe szczęście, infrastruktura drogowa w mieście jest na tyle dobrze rozwinięta, że dojazd w tamte okolice nie stanowi zbyt dużego problemu. Ze względu na położenie w pobliżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na Kokoszkach znajduje się mnóstwo zieleni. Bliskość lasów sprawia, że tamtejszy krajobraz jest bardzo atrakcyjny, a sama dzielnica spokojna. Do Kokoszek przynależy 7 jednostek terytorialnych:

 • Las Sulmiński – jak mówi sama nazwa, jest to obszar leśny. Leży w południowo-zachodniej części dzielnicy, przez co w dużej mierze pokrywa się z granicami miasta. Jest to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców Trójmiasta ceniących naturę.
 • Smęgorzyno – osiedle leży w zachodniej części dzielnicy. Charakteryzuje je urozmaicona rzeźba terenu i wszechobecna zieleń. Obecnie powstają tam nowe apartamenty, niemniej jednak rozwój nie następuje zbyt dynamicznie.
 • Kiełpino Górne – jedno z najchętniej zamieszkiwanych osiedli w okolicy. Leży w południowo-wschodniej części dzielnicy, a jego zabudowę stanowią głównie domy jednorodzinne. Dawniej osiedle było wsią, o czym wciąż przypominają tamtejsze zabytki i stare budynki.
 • Bysewo – osiedle leżące w północno-zachodniej części dzielnicy. Jego granica częściowo pokrywa się z granicami miasta. Znaczna część terenów osiedla jest zajęta przez zakłady i inne obiekty przemysłowe. Niemniej jednak, znajduje się tam także zabudowa mieszkaniowa.
 • Karczemki – podobnie jak Kiełpino Górne, jest to osiedle mieszkaniowe. Jeśli chodzi o zabudowę, dominują tam domy jednorodzinne szeregowe i tak zwane bliźniaki. Oprócz nich zbudowano tam bloki mieszkalne z podziemnymi garażami i parkingami. Karczemki to jedna z lepiej skomunikowanych części dzielnicy. Z łatwością można dojechać stamtąd do centrum.
 • Kokoszki – podobnie jak w pozostałych częściach dzielnicy mimo obecnej zabudowy mieszkaniowej jest tam bardzo zielono. Z uwagi na atrakcyjność okolicy, chętnie zamieszkują tam rodziny z dziećmi.
 • Rębiechowo – leży w zachodniej części Gdańska i do dzielnicy należy tylko częściowo. Północna część osady, a w tym zlokalizowany tam pas startowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy przynależą do Matarni. Rębiechowo ma charakter przemysłowo-rolniczy. Jego duża część zajmują pola.

Jak można zauważyć, Kokoszki dzielą się na dwa obszary: mieszkaniowy i przemysłowy. Pierwszy z nich obejmuje Smęgorzyno, Kiełpino Górne i Karczemki. Drugi natomiast pozostałe jednostki terytorialne a w tym Bysewo. Warto wspomnieć, że w Kokoszkach, niespełna 10 lat temu, powstał Park Przemysłowo-Technologiczny Maszynowa. Jego teren jest objęty statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Dzięki inwestycji, w dzielnicy powstało wiele miejsc pracy, co znacznie zwiększyło komfort życia tamtejszych mieszkańców.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Kokoszkach?

Kokoszki są drugą pod względem powierzchni jednostką pomocniczą Gdańska. Jej powierzchnia zajmuje prawie 20 km² (dokładnie 19,94 km²). Liczba mieszkańców dzielnicy wynosi 9 693 osób, a  zagęszczenie ludności 486 osób/km² (stan na dzień 31 stycznia 2019 roku). W ciągu ostatnich lat na terenie Kokoszek powstało wiele nowych inwestycji deweloperskich. W związku z tym, dzielnica z roku na rok zyskuje nowych mieszkańców.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Kokoszki to dość chętnie zamieszkiwana dzielnica Gdańska. Ze uwagi na bliskość terenów zielonych panuje tam cisza i spokój. Ponieważ znaczna część obszaru dzielnicy dawniej przynależała do wsi, wciąż jest tam dość sielsko. Z pewnością odnajdą się tam rodziny z dziećmi i seniorzy, którzy cenią sobie odległość od miejskiego zgiełku.

Raczej rzadko w dzielnicy zamieszkują studenci. Po pierwsze, ze względu na sporą odległość od uniwersytetów a po drugie z powodu braku wystarczającej liczby miejsc kulturalno-rozrywkowych.

Kto najczęściej kupuje tamtejsze mieszkania? Kokoszki Gdańsk to wręcz idealna lokalizacja dla osób, które już założyły, lub dopiero planują założyć rodzinę. W pobliżu powstających tam osiedli mieszkaniowych, znajdują się punkty handlowo-usługowe a także przedszkole. Poza tym, z myślach o najmłodszych powstał tam plac zabaw. W pobliskich domkach jednorodzinnych chętnie zamieszkują rodziny, które mają psa. Czworonogi mają tam gdzie się wyhasać.

Czy Kokoszki w Gdańsku to styl życia?

Jak się żyje w dzielnicy młodym, a jak się mieszka w dzielnicy osobom starszym? Jak już wspomnieliśmy, Kokoszki to spokojna dzielnica. W związku z tym najlepiej odnajdują się tam osoby, które cenią sobie ciszę. Na terenie dzielnicy działają istotne punkty usługowo-handlowe i medyczne, a w tym przychodnia (Kokoszki Gdańsk, ul. Kalinowa 4), apteka (Kokoszki Gdańsk, ul. Kalinowa 11) czy poczta (Kokoszki Gdańsk, ul. Budowlanych 31D). Dzięki temu jej mieszkańcy mogą załatwić najważniejsze sprawy, bez konieczności dojazdu do centrum.

Planowany rozwój dzielnicy

Od kilku lat na Kokoszkach zanika stopniowo funkcja rolnicza, na rzecz funkcji mieszkaniowych i produkcyjno-usługowych. Plany rozwoju dzielnicy objęły m.in. likwidację ogródków działkowych przy ul. Nowatorów. Jedną z ważniejszych, przyszłych inwestycji infrastrukturalnych jest rozbudowa ul. Budowlanych. Ma ona objąć powstanie trzeciego pasa ruchu, montaż oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz budowę kanalizacji deszczowej. Zgodnie z założeniami, prace nad inwestycją powinny rozpocząć się w III kwartale 2020 roku, a zakończyć w IV kwartale 2021 roku. Warto tutaj jednak wspomnieć, że realizacja przedsięwzięcia była już kilkukrotnie przekładana.

Kokoszki - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Kokoszki to istny raj dla miłośników fauny i flory. Znaczny teren dzielnicy zajmowany jest przez Las Sulmiński, gdzie można wypoczywać na świeżym powietrzu. W samych Kokoszkach znajduje się kilka pomników przyrody, więc jest to naprawdę malownicza okolica. Miejsca, które warto zobaczyć w dzielnicy to m.in.:

 • Torfowisko Smęgorzyńskie,
 • Staw Martynka,
 • Łozy w Kiełpinie,
 • Zabytkowy dwór przy ul. Goplańskiej z pocz. XIX wieku,
 • Pomnik Więźniów Podobozu Stuthoff w Kokoszkach.

Niedaleko Kokoszek mieści się jezioro Jasień. To wyjątkowe miejsce, ze względu na gniazdowanie tam gągoła, czyli wędrownej kaczki, której ubarwienie zachwyca każdego miłośnika natury. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, tych więcej znajduje się bliżej centrum i morza.

Czy Kokoszki to bezpieczna dzielnica?

Czy Kokoszki to bezpieczna dzielnica? Takie pytanie rodzi się w głowach wielu osób planujących przeprowadzkę. Jak wynika z opinii tamtejszych mieszkańców, okolica jest bardzo cicha, a sąsiedzi przyjaźni. Bezpiecznie można wyjść tam na spacer czy rower o każdej porze dnia. Warto jednak uważać w miejscach, gdzie nie ma jeszcze odpowiedniego oświetlenia dróg, przez co kierowcy mają ograniczoną widoczność. Ze względu na spokojny charakter dzielnicy, chętnie zamieszkują tam rodziny z dziećmi. Kokoszki to także świetna lokalizacja dla osób starszych, które szukają miejsca, w którym będą mogli wypoczywać pośród zieleni.

Atrakcje w Kokoszkach - oferta dla dzieci

Jak już wspomnieliśmy, Kokoszki to odpowiednie miejsce do zamieszkania dla całych rodzin. Jak kształtuje się tamtejsza oferta dla dzieci? Trzeba przyznać, że nie jest ona zbyt rozbudowana, ale bliskość terenów zielonych wiele rekompensuje. Na terenie dzielnicy w pobliżu osiedli mieszkaniowych znajdują się place zabaw. Dla dzieci to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Niedaleko Kokoszek, w centrum handlowym Auchan Gdańsk znajdują się dwie sale zabaw – Kinderplaneta oraz Akademia Zabawy i Edukacji Tuptuś. Z myślą o najmłodszych regularnie są tam też organizowane różne wydarzenia.

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach: 

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Kokoszek do centrum?

Kokoszki to jedna z najdalej położonych dzielnic od centrum. Niemniej jednak, rozwinięta infrastruktura drogowa pozwala dojechać stamtąd do Śródmieścia nawet w 10 minut. Niespełna kwadrans zajmuje przejazd między dzielnicami drogą krajową nr 7 i drogą wojewódzką nr 501, oczywiście poza godzinami szczytu. Przy wzmożonym ruchu drogowym, czas przejazdu tą trasą może wydłużyć się nawet czterokrotnie. Winne temu są głównie korki tworzące się przy skrzyżowaniu z Obwodnicą Trójmiasta i skrzyżowaniu z ul. Łostowicką.

W godzinach porannych i popołudniowych lepiej sytuacja nie wygląda także na trasie alternatywnej biegnącej przez drogę wojewódzką nr 472. Jeśli chodzi o dojazd z Kokoszek do centrum komunikacją miejską, ten także powinien zająć średnio od 40 do 60 minut. Dokładny czas przejazdu zależy od lokalizacji przystanków i intensywności ruchu drogowego. Ze względu na sporą odległość, około godzinę trzeba poświęcić także na dojazd z Kokoszek do centrum rowerem. Mieszkańcy dzielnicy preferują wycieczki rowerowe tą trasą raczej w celach sportowo-rekreacyjnych.

Tramwaje na Kokoszkach

Póki co na terenie Kokoszek nie powstała jeszcze sieć tramwajowa, przez co przez dzielnice nie kursują żadne tramwaje. Najważniejszymi środkami transportu dla tamtejszych mieszkańców są samochody i autobusy.

Autobusy na Kokoszkach

Ponieważ przez Kokoszki nie kursują tramwaje, niezwykle istotny środek transportu w dzielnicy stanowią autobusy. Główną trasą komunikacyjną jest tam ul. Kartuska. To właśnie wzdłuż niej kursują autobusy miejskie, którymi można dojechać do pozostałych części miasta, a także autobusy regionalne. Najważniejsze przystanki autobusowe w Kokoszkach to: Kartuska, Stokłosy, Bysewo oraz Kiełpino-Szkoła. Warto dodać, że sumie przez dzielnice przejeżdża 6 linii autobusowych. Najważniejsze z nich to:

 • Linia autobusowa nr 167 - Bysewo – Wały Piastowskie,
 • Linia autobusowa nr 168 - Kiełpino Górne – Wrzeszcz PKP,
 • Linia autobusowa nr 267 - Bysewo – Wały Piastowskie (kursuje tylko w dni powszednie),
 • Linia autobusowa nr 268 - Smęgorzyno - Kiełpinek PKM (kursuje tylko w dni powszednie) ,
 • Linia autobusowa nr N3 - Wrzeszcz PKP – Dworzec Główny (nocna).

Dworce/zajezdnie w Kokoszkach

Czy w Kokoszkach działają jakieś dworce, zajezdnie albo inne ważne punkty przesiadkowe? Na terenie dzielnicy, a dokładniej w Bysewie, znajduje się pętla autobusowa. Zajeżdżają tam linie miejskie o nr 157, 167 i 267, a do tego przejeżdża tamtędy linia nr 126. Bardzo blisko, bo około 500 m na północ od granicy Kokoszek, znajduje się Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Dojeżdżają tam autobusy miejskie, a także pociągi PKP SKM i PKP REG.

Kokoszki – ścieżki rowerowe

Kokoszki to dzielnica przyjazna rowerzystom. Znajduje się tam mnóstwo terenów zielonych i dróg gruntowych, gdzie można wybrać się na wycieczkę rowerową z całą rodziną. Jeżeli jednak chodzi o ścieżki rowerowe, tych na terenie dzielnicy nie ma zbyt wiele. Drogi dla rowerów i ciągi pieszo-jezdne biegną wzdłuż ul. Nowatorów i ul. Kartuskiej w pobliżu Obwodnicy Trójmiejskiej. Strefy piesze z dopuszczonym ruchem rowerów znajdują się z kolei przy ul. Budowlanych i zbiegu ulic Kartuskiej, Fabrycznej i Nowatorów.

Komunikacja w Kokoszkach – główne ulice

Kokoszki są jedną z lepiej skomunikowanych dzielnic Gdańska. Przez jej teren biegną drogi o znaczeniu ponadlokalnych, przez co łatwo dojechać stamtąd nie tylko do pozostałych części miasta, ale i poza nie. Główną arterią dzielnicy jest ul. Kartuska, po której porusza się większość autobusów regionalnych. Stanowi ona fragment drogi krajowej nr 7, która rozpoczyna się w Żukowie, a kończy na granicy ze Słowacją w Chyżnem. Ponieważ trasa prowadzi przez Warszawę, stanowi jedną z najważniejszych w całym Trójmieście.

Przy wschodniej granicy dzielnicy przebiega także Obwodnica Trójmiasta, która jest z kolei fragmentem drogi ekspresowej S6. Na jej końcowym fragmencie, a dokładniej na wysokości Rusocina, znajduje się węzeł łączący z autostradą A1.

Komunikacja w Kokoszkach – inwestycje drogowe

Jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne, mieszkańcy Kokoszek w końcu doczekają się rozbudowy ul. Budowlanych. Ma ona objąć budowę trzeciego pasa ruchu i kanalizacji deszczowej a także montaż oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Plany zakładają, że prace nad inwestycją powinny rozpocząć się w III kwartale 2020 roku, a zakończyć w pod koniec roku 2021. Ostateczny termin realizacji przedsięwzięcia może jeszcze ulec zmianie, ale miasto zarezerwowało już na nie środki.

Ocena redakcji

Komunikacja w Kokoszkach jest dość słabo rozwinięta. Nie ma tam żadnej linii tramwajowej, a do tego wiele dróg albo nie ma w ogóle twardej nawierzchni, albo ta wymaga remontu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że przez Kokoszki biegną ważne trasy, co znacznie ułatwia dojazd z dzielnicy do pozostałych części miasta. Bliskość DK 7 i Obwodnicy Trójmiejskiej sprawia, że szybko można dostać się stamtąd także poza nie. Mieszkańcy dzielnicy bez problemu są w stanie dojechać do Rusocina, gdzie znajduje się węzeł łączący z autostradą A1.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Kokoszkach

Jak już niejednokrotnie wspomnieliśmy, Kokoszki to idealna lokalizacja dla rodzin z dziećmi. Dlaczego? Tuż przy nowo budowanych osiedlach mieszkaniowych, działają żłobki i przedszkola, w związku z czym rodzice chcący po macierzyńskim i tacierzyńskim wrócić do pracy, nie muszą dowozić dziecka do placówek działających na drugim końcu miasta. Wśród mieszkańców Kokoszek szczególnym zainteresowaniem cieszą się pobliskie żłobki niepubliczne: Uśmiech Dziecka oraz Akademia Malucha.

Jeśli chodzi o przedszkola, rodzice polecają placówki publiczne takie jak:

 • Przedszkole nr 8,
 • Publiczne Przedszkole Językowo-Muzyczne Start,
 • KIDSLAB Publiczne Twórcze Przedszkole Językowo-Artystyczne,
 • Publiczne Przedszkole Tik-Tak.

Z przedszkoli niepublicznych, najchętniej wybieranym w okolicy jest Przedszkole Uśmiech Dziecka, które działa w tym samym budynku, co wcześniej wspomniany żłobek.

Szkoły podstawowe: edukacja na Kokoszkach

Na terenie Kokoszek oferta edukacyjna dla najmłodszych jest naprawdę dobrze rozwinięta. Oprócz żłobków i przedszkoli działają tam trzy publiczne szkoły podstawowe. Są to:

 • Szkoła Podstawowa nr 83,
 • Szkoła Podstawowa nr 84 im. Jana Brzechwy,
 • Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego.

Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród młodych uczniów cieszy się ostatnia z placówek. Jest ona świetnie wyposażona, a do tego organizowane są tam liczne zajęcia dodatkowe. Co więcej, część zajęć wychowania fizycznego odbywa się na pływalni także w klasach I-III.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Kokoszkach?

Osoby chcące przeprowadzić się do Kokoszek z całą rodziną często zastanawiają się czy łatwo dostać się do żłobka i któregoś z przedszkoli działających w dzielnicy, a także czy łatwo dostać się do podstawówki.  Biorąc pod uwagę, że wciąż powstają tam nowe placówki, nie powinno stanowić to problemu. Dzielnica rozwija się pod wieloma względami, dlatego też tuż przy osiedlach mieszkaniowych, założono liczne przedszkola i kluby malucha.

Licea i technika na Kokoszkach: szkoły średnie dzielnicy

Oferta edukacyjna dla starszych dzieci w Kokoszkach nie jest już tak rozwinięta, bowiem nie ma tam żadnej szkoły średniej. Liczne licea i technika działają we Wrzeszczu, na Śródmieściu i w Pieckach-Migowie. Uczniowie dojeżdżają tam z reguły komunikacją miejską.

Popularne szkoły na Kokoszkach

Najpopularniejsze szkoły publiczne w dzielnicy to Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego i Szkoła Podstawowa nr 84 im. Jana Brzechwy. Pierwsza z nich w rankingu Gdańskich podstawówek zajmuje 7 miejsce, natomiast druga 30, co również daje świetny wynik. Jeśli chodzi o prestiżowe szkoły prywatne, tych najwięcej jest w pobliżu centrum. Bliżej Śródmieścia działają także uczelnie i popularne szkoły wyższe.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna w Kokoszkach jest dobrze rozwinięta, ale tylko jeśli chodzi o żłobki, przedszkola i podstawówki. Na terenie dzielnicy powstało wiele placówek tego typu, a w dodatku cieszą się one dobrą opinią. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego. Po pierwsze panuje tam wysoki poziom nauczania a po drugie jest ona świetnie wyposażona. Nowoczesne sale dydaktyczne i rozbudowana infrastruktura sportowo-rekreacyjna sprzyja rozwojowi uczniów. Zakup mieszkania w pobliżu szkoły to z pewnością dobra inwestycja.

4. Jak się mieszka na Kokoszkach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wszechobecna zieleń to od zawsze cecha charakterystyczna Kokoszek. W dzielnicy znajduje się mnóstwo terenów zielonych, gdzie można wyjść na spacer a w tym parki w Karczemkach (przy ul. Azaliowej) oraz w Kiełpinie Górnym (przy ul. Goplańskiej).

Czy w Kokoszkach działają miejsca rekreacyjno-sportowe takie jak basen i siłownie, gdzie można aktywnie spędzić wolny czas? Pod tym względem, tamtejsza oferta jest dość dobrze rozwinięta. Kilka lat temu w dzielnicy powstała m.in. zewnętrzna siłownia (Kokoszki Gdańsk, ul. Osiedlowa). W Kokoszkach, przy jednej ze szkół podstawowych mieści się też basen (Kokoszki Gdańsk, ul. Azaliowa 18). Ponadto, oprócz pływalni znajdują się tam wielofunkcyjne boiska i bieżnia.

5. Gastronomia i kultura

Czy na Kokoszkach działa jakaś dobra restauracja? Jednym z najczęściej polecanych miejsc jest Bistro Co Ludzie Powiedzą. Gdzie zjeść w dzielnicy smacznie, ale i niedrogo? Dobrym wyborem będzie Bella Pizzeria (Kokoszki Gdańsk, Jaśminowy Stok 16). Podobnie jak inne restauracje tego typu, lokal nie jest zbyt duży, ale warto się tam wybrać.

Wielu nowych mieszkańców Kokoszek zastanawia się, czy działa tam jakaś biblioteka, centrum kultury, kino lub inne miejsce, gdzie można spędzić czas wolny. Od niedawna w dzielnicy, przy Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego działa Uniwersytet Trzeciego Wieku (Kokoszki Gdańsk, ul. Azaliowa 18). W tym samym budynku powstała też biblioteka (Kokoszki Gdańsk, ul. Azaliowa 18).

Miłośnicy kultury więcej ciekawych miejsc znajdą w centrum. W pobliżu starówki działa niejeden teatr czy też muzeum. Chcąc spędzić ciekawie czas nie dojeżdżając daleko mogą wybrać się na Jasień, gdzie powstała galeria sztuki Pepiniera Art Online.

6. Zdrowie na Kokoszkach

Jak wynika z pomiarów pobliskiej stacji, jakość powietrza na Kokoszkach utrzymuje się na dobrym i bardzo dobrym poziomie, co sprawia, że smog jest tam właściwie nieodczuwalny. Duży wpływ na brak zanieczyszczeń ma obecność pobliskich lasów.

Dobrą jakość w dzielnicy ma też kranówka. Bez obaw można pić ją zamiast wody mineralnej, co pozwala sporo zaoszczędzić. Jak twierdzą mieszkańcy, woda na terenie Kokoszek nie jest zbyt twarda. W związku z tym w czajnikach ani innych urządzeniach tego typu zbyt szybko nie osadza się kamień.

W kwestii zdrowia warto wspomnieć o tym, jakie w dzielnicy znajdują się przychodnie i szpitale publiczne. Mieszkańcy Kokoszek mogą korzystać m.in. z usług Nadmorskiego Centrum Medycznego. Świadczenia sią tam realizowane zarówno w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i prywatnie. W placówce działają poradnie: internistyczna, pediatryczna, ginekologiczna, ortopedyczna, laryngologiczna, okulistyczna, pulmonologiczna, gastroenterologiczna oraz chirurgiczna.

W Kokoszkach znajduje się również Profesjonalna Klinika Dentystyczna DENTAL CENTRUM. Stali klienci mogą liczyć tam na atrakcyjne zniżki. W pobliżu placówek medycznych zlokalizowanych w dzielnicy mieszczą się oczywiście także apteki. Mieszkańcy dzielnicy nie mają więc kłopotów z tym, żeby po wizycie u lekarza wykupić recepty.

7. Kokoszki - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie Kokoszek powstało sporo punktów usługowo-handlowych, a w tym hipermarkety, supermarkety i sklepy osiedlowe. Mieszkańcy dzielnicy chętnie robią zakupy w dyskontach takich jak  Netto, Lidl i Carrefour Express. Na szybkie zakupy często chadzają też do marketów Żabka. Tych w Kokoszkach jest aż kilka.

Niestety, w dziennicy nie ma żadnego targowiska. Niemniej jednak dla wielu osób nie stanowi to problemu, bowiem uprawiają warzywa w przydomowych ogródkach. Jeśli chodzi o zakupy odzieżowe, mieszkańcy dzielnicy z reguły wybierają się na nie do pobliskiego centrum handlowego Auchan Gdańsk. W samych Kokoszkach działa kilka salonów kosmetycznych i niejeden fryzjer (Kokoszki Gdańsk, ul. Kminkowa 2/3).

8. Wady i zalety mieszkania na Kokoszkach

Zalety:

 • duża liczba terenów zielonych,
 • bliskość Obwodnicy Trójmiasta,
 • spora liczba żłobków i przedszkoli,
 • niedalekie sąsiedztwo centrum handlowego.

Wady:

 • duże korki w godzinach szczytu,
 • brak oferty edukacyjnej dla uczniów po szkole podstawowej.

Czy dzielnica Kokoszki jest przyjazna dla zwierząt?

Kokoszki to jedna z najbardziej przyjaznych dla zwierząt dzielnic Gdańska. Znajduje się tam wiele terenów zielonych, gdzie z czworonogiem można wybrać się na spacer, ale nie tylko. To właśnie tam zlokalizowane jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gdańsku. Na adopcję w ośrodku czekają nie tylko psy i koty, lecz również inne zwierzęta. Wiele pupili zostało już zaadaptowanych przez mieszkańców tamtejszych domków jednorodzinnych.

Na adopcję zwierzaków często decydują się także osoby zamieszkałe w blokach, ponieważ miejsc na spacery jest tam naprawdę sporo. W 2020 roku na terenie dzielnicy, a dokładniej przy ul. Kalinowej ma zostać wybudowany wybieg dla psów. Rada Dzielnicy Kokoszki na początku roku zdecydowała się przekazać na inwestycje dodatkowe środki, co z pewnością pozwoli ją przyśpieszyć.

9. O tym się mówi na Kokoszkach

W ostatnich latach w Kokoszkach dużo mówi się o remoncie ul. Budowlanych. Mieszkańcy czekają na realizację inwestycji już od kilku lat. Ma ona objąć budowę dodatkowego pasa ruchu, a także montaż oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, co z pewnością zwiększy bezpieczeństwo osób codziennie podróżujących tą trasą. Prace nad wyczekiwaną inwestycją miały rozpocząć się już w 2016 roku, ale od tamtej pory realizacja przedsięwzięcia była już wielokrotnie przekładana.

Zgodnie z ostatnimi założeniami, prace nad inwestycją mają rozpocząć się w III kwartale 2020 roku, a zakończyć w IV kwartale 2021 roku. Mieszkańcy czekają na to z niecierpliwością, chociaż zwracają uwagę na to, że rozpoczęcie remontu w okresie wakacyjnym może przysporzyć ogromne korki.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: