Olszynka Gdańsk

Redakcja

Redakcja

07.04.2020

Jak się mieszka i co warto wiedzieć na temat gdańskiej dzielnicy Olszynka? Sprawdź na GetHome.pl

Olszynka jest dość specyficzną dzielnicą Gdańska – niemal całkowicie niezurbanizowaną, z przewagą domków jednorodzinnych. Stąd jest w niewielkim stopniu zamieszkała, a liczba ludności jest tu niewielka. Przejeżdżając przez dzielnicę, będziemy mijać pola i szklarnie, choć oczywiście zdarzają się tu także inwestycje mieszkaniowe.

Inwestycji mieszkaniowych jest tu niewiele. Warto jednak wspomnieć, chociażby, o Osiedlu Forma na tzw. Nowej Olszynce. Są to trójkondygnacyjne domki dwurodzinne. Osoby, które decydują się tu zamieszkać, mogą liczyć na niewielki ruch komunikacyjny i sporą ilość zieleni.

Z drugiej strony, infrastruktura handlowo-usługowa jest tu dość biedna. Rekompensuje to fakt bliskości gdańskiego Śródmieścia, które znajduje się tuż za Opływem Motławy. Z tego też powodu, cena nowych mieszkań na Olszynce jest stosunkowo niska – sięga ona ok. 6 tysięcy złotych brutto za metr kwadratowy.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Olszynkadomy na sprzedaż Olszynka

1. Informacje ogólne

Położenie Olszynki na mapie Gdańska

Olszynka jest jedną z 35 dzielnic Gdańska. Położona jest po wschodniej stronie miasta, a jej granice są dość proste do wyznaczenia. Od zachodu i północy jest to rzeka Motława i Opływ Motławy.

Dzielnica ma powierzchnię wynoszącą 7,97 km2, co sprawia, że jest jedną z większych. Graniczy z trzema innymi jednostkami terytorialnymi tego typu:

Południowozachodnia granica Olszynki wyznacza także zachodnią granicę miasta z gminą Pruszcz Gdański.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Olszynce?

Liczba mieszkańców Olszynki nie jest liczna, głównie ze względu na specyficzny typ zabudowy i niewielkie możliwości rozwoju infrastruktury mieszkalnej. Według statystyk Urzędu Miasta, w 2018 roku w dzielnicy mieszkało zaledwie 3014 osób. Daje to zagęszczenie ludności w wielkości 378 osób na kilometr kwadratowy. To bardzo niewiele.

Olszynka jest jedną z najmniej zamieszkałych dzielnic. Dodatkowo liczba ludności z roku na rok spada – mieszkańcy wyprowadzają się do lepiej zurbanizowanych i zaopatrzonych okolic. Struktura demograficzna w podziale na wiek przedstawia się następująco:

 • 17% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 55% - osoby w wieku 18-59 lat,
 • 9% - osoby w wieku 60-64 lat,
 • 19% - osoby w wieku 65+.

Pod względem liczebności, najwięcej osób ma tu 60-65 lat, co oznacza, że jest to dość mocno starzejąca się dzielnica. W zdecydowanej większości mieszkają tu posiadacze niewielkich gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Jedynie północ zasiedlona jest przez młodszą część społeczeństwa.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Studenci stanowią dość nieliczną grupę mieszkańców Olszynki. Choć ceny zakupu czy wynajęcia mieszkania są tutaj dość atrakcyjne, to jednak dość uboga infrastruktura nie przyciąga żaków. Większość uczelni znajduje się także w nieco innym rejonie miasta. Wyjątkiem jest Akademia Sztuk Pięknych, która mieści się zaraz za Motławą. Studiujący tam studenci mogą być faktycznie zainteresowani mieszkaniem na Olszynce – bliskość uczelni, cisza i spokój mogą być tym, czego przyszli artyści poszukują.

Olszynka może być także dość atrakcyjna dla rodzin z dziećmi i seniorów, którzy szukają ciszy i spokoju. Tego jest tu pod dostatkiem, ale warto wiedzieć, że posiadanie swojego samochodu jest tu niemal niezbędne. W przeciwnym wypadku dość ciężko się poruszać pomiędzy innymi dzielnicami, które muszą oferować mieszkańcom Olszynki edukację, opiekę zdrowotną czy rozbudowaną ofertę handlową.

Z pewnością jednak zainteresowane zamieszkaniem w tej dzielnicy mogą być rodziny, w których pracuje się zdalnie, freelancerzy lub osoby chcące założyć własny biznes. Bez konieczności codziennego dojazdu w bardziej zurbanizowane rejony miasta, jest to dość ciekawa okolica do mieszkania. Młodsi seniorzy, którzy jeszcze nie wymagają stałej opieki medycznej, także chwalą sobie Olszynkę za ciszę i bliskość pracowniczych ogródków działkowych. To oni także prowadzą w większości biznesy ogrodnicze i rolnicze, przyuczając do zawodu swoich młodszych najbliższych.


Czy Olszynka to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w tej dzielnicy? Dość specyficznie. Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę dość dużą odległość od najbliższych centrów handlowych, czy miejsc rozrywki. Jest to okolica dla osób szukających ciszy i spokoju, a nawet typowo wiejskich widoków w centrum dużego miasta. Niestety, wiąże się to nie tylko z bliskim otoczeniem pól, ale także brakiem kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w niektórych rejonach dzielnicy. Jest to z pewnością duże utrudnienie dla mieszkańców, którzy oczekiwaliby jakości życia na poziomie XXI wieku.

Planowany rozwój dzielnicy

Z pewnością w Olszynce jest sporo do zrobienia i radni dzielnicy są tego świadomi. Do głównych, planowanych inwestycji rozwojowych należy zaliczyć renowację mostu kolejowego nad Motławą, który wymaga wzmocnienia i remontu stalowej konstrukcji pomostu.

Dużym problemem, który obecnie jest poddany pod dyskusję, jest zapewnienie bezkolizyjnej przeprawy przez ul. Łanową, przez którą przebiegają tory. Duży ruch pociągów sprawia, że samochody stoją w długich korkach, czekając na możliwość przejazdu. Jest to jedno z najbardziej korkujących się miejsc w dzielnicy, choć liczba mieszkańców jest tak niewielka, że nie powinno dochodzić w ogóle do takich sytuacji. Prowadzone są rozmowy z PKP, ale konkretnego rozwiązania jeszcze nie stworzono.

Olszynka - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W Olszynce znajduje się dość niewiele atrakcji, które mogłyby przyciągnąć osoby chętne do zamieszkania. Miłośnicy przyrody mogą tu spędzać aktywnie czas nad brzegiem Motławy i Opływu Motławy. Warto obejrzeć elementy dawnej linii kolejowej Nehrungsbahn – jak wyżej wspomniany Most nad Motławą oraz stację Gdańsk Olszynka.

Przy ulicy Olszyńskiej 37 znajduje się Dwór Olszynka, powstały w 1802 roku. Jest to jedna z najstarszych budowli w dzielnicy, która z pewnością jest najbardziej znaną tu atrakcją. Zbudowana w stylu klasycystycznym, figuruje nawet w rejestrze zabytków. Miłośnicy historii mogą obejrzeć również schron Olszynka przy ul. Zawodzie.

Olszynka, jako miejsce ciche i spokojne, oferuje takie również rozrywki. Miło jest skorzystać w centrum miasta z trasy kajakowej czy wydzielonego miejsca do wędkowania. Chętni mogą wynająć domek w gospodarstwie agroturystycznym i za rozsądną cenę spędzić kilka dni na łonie przyrody tuż obok Śródmieścia w Gdańsku.

Czy Olszynka to bezpieczna dzielnica?

Czy Olszynka to bezpieczna dzielnica? Z reguły, im mniej mieszkańców i nieruchomości, tym większe bezpieczeństwo i mniej czynów niedozwolonych. Czy faktycznie tak jest? Okazuje się, że tak - na Olszynce żyje się spokojnie i nie dochodzi do większych zaburzeń porządku.

A czy Olszynka to bezpieczna dzielnica według mieszkańców? Większość uważa, że tak. Dominujące problemy to nielegalne zaśmiecanie terenów zielonych czy nieprzepisowe parkowanie. Nie są to problemy, które znacząco wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a raczej na ich komfort życia.

Atrakcje Olszynki: oferta dla dzieci

Place zabaw dla dzieci rozlokowane są niemal w całości w północnej części dzielnicy – tam, gdzie znajdują się domki jednorodzinne i osiedla. Rodzice mogą skorzystać z:

 • placu zabaw Olszynka przy ul. Miodowej 13/15,
 • miejsca między Szkołą Podstawową nr 59 a ul. Na Szańcach,
 • dobrze wyposażonego placu zabaw dla dzieci przy ul. Łęgi 1-11.

Nie można zapominać, że w dzielnicy sporo jest terenów zielonych, łąk i pól, które także mogą stanowić ciekawą atrakcję dla najmłodszych. W ofercie dla dzieci nie ma tu jednak żadnych zamkniętych sal zabaw, z których można skorzystać w niepogodę.

Ciekawym miejscem dla maluchów mogą być także ogródki działkowe w gdańskiej Olszynce, o ile dziadkowie mają takowy w ROD Zorza czy ROD im. Wyspiańskiego. Dzieci można zabrać na ryby lub wycieczkę rowerową. Brakuje tu jednak typowej oferty dla dzieci, która obejmowałaby różnorodne zajęcia pozalekcyjne czy aktywności sportowe.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Olszynce

Infrastruktura komunikacyjna na Olszynce pozostawia nieco do życzenia. Nie ma tu tramwajów i raczej nie powstanie tu linia tramwajowa – przynajmniej w najbliższym czasie. Komunikacja autobusowa obsługuje podstawowe szlaki przemieszczania się mieszkańców, ale brakuje jej chociażby wzdłuż jednej z głównych ulic – Sucharskiego. Jedynie komunikacja samochodowa jest tu całkiem przyzwoita – głównie za sprawą Południowej Obwodnicy Gdańska.

Ile trwa dojazd z Olszynki do centrum?

Olszynka graniczy ze Śródmieściem, stąd i dojazd nie powinien trwać długo. Niestety, na czas przejazdu wpływa fakt, że Opływ Motławy w kierunku Śródmieścia można przekroczyć tylko w jednym miejscu – mowa tu o ul. Zawodników.

Dojazd z centrum Olszynki (skrzyżowanie ulic Modrej i Jelinki) do okolic Bramy Chlebnickiej trwa około 15 minut poza godzinami szczytu. Dzielnica jest jednak dość rozległa i czas przejazdu z południowych obrzeży wynosi już ok. 25 minut. W godzinach szczytu trzeba szykować się na podróż trwającą niewiele dłużej, bo 30 minut.  Zatorów w Olszynce nie ma wielu, a wynikają one głównie z powodu przejazdów kolejowych.

Tramwaje na Olszynce

Przez Olszynkę nie kursują tramwaje. Najbliższa pętla tramwajowa znajduje się w Śródmieściu. Nie ma także planów rozbudowy linii tramwajowych na Olszynce gdańskiej.

Autobusy na Olszynce

Komunikację autobusową stanowią tu jedynie trzy linie:

 • 123 – z Jana z Kolna do Równej,
 • 131 – z Matemblewa do Olszynki-Szkoły,
 • 178 – z Jana z Kolna do Olszynki-Niwki.

Warto wiedzieć, że linie 123 i 131 jedynie w niewielkim stopniu przebiegają przez dzielnicę. W trasie 123 są to jedynie dwa przystanki autobusowe, a trasa 131 biegnie jedynie do torów kolejowych. Z racji niewielkiej liczby autobusów przejeżdżających przez dzielnicę, trudno jest wyznaczyć najpopularniejsze przystanki autobusowe. Przystanek Mostowa łączy linie 123 i 131, a Olszynka-Szkoła linie 131 i 178.

Przez dzielnicę kursuje także nocna linia N11 z Olszynki-Niwki do Dworca Głównego. Teoretycznie możemy więc skorzystać z komunikacji nocnej, choć ta przebiega tu jedynie na północnowschodniej stronie Olszynki do wysokości ROD im. Stefana Żeromskiego.

Dworce/zajezdnie

Choć przez Olszynkę przebiega linia kolejowa, to jest ona przeznaczona jedynie dla ruchu towarowego. Mowa tu o stacji Gdańsk Olszynka, przez którą biegnie połączenie z Pruszcza Gdańskiego do Gdańskiego Portu Północnego. Nie ma tu dworców pasażerskich. Chociaż na terenie dzielnicy kończą swoją trasę dwie linie autobusowe, to nie ma tu klasycznych zajezdni. Zarówno Olszynka-Niwki, jak i Olszynka-Szkoła to zwyczajne przystanki autobusowe.

Olszynka - ścieżki rowerowe

W Olszynce nie ma także ścieżek rowerowych wyznaczonych przez miasto. Nie oznacza to, że miłośnicy jednośladów nie mogą poruszać się po dzielnicy. Wiele dróg znajduje się tu w strefie ruchu lub strefie zamieszkania. Sporo tu terenów zielonych, które zastępują ścieżki rowerowe.

Komunikacja w Olszynce - główne ulice

Głównymi szlakami komunikacyjnymi w Olszynce są oczywiście: Południowa Obwodnica Gdańska, stanowiąca fragment drogi ekspresowej S7 oraz droga krajowa nr 89 na wschodnich obrzeżach dzielnicy. Pozostałe główne ulice biegną do siebie równolegle od obwodnicy po Opływ Motławy. Są to ulice: Zawodzie, Modra i Łanowa.

Komunikacja w Olszynce – inwestycje drogowe

Podstawową inwestycją drogową, która w najbliższym czasie zostanie podjęta w Olszynce, jest remont i modernizacja Mostu nad Motławą, przez który przebiega trasa kolejowa. Konieczne są jednak rozmowy z wieloma podmiotami, przez co nie jest to prosta budowa.

W nieco dalszej przyszłości planowany jest remont ulic: Na Szańcach i Osiedle. Obie znajdują się na liście Miejskiego Programu Modernizacji Ulic. Ich stan nie jest zadowalający – są pełne dziur i nierówności, a stanowią główne szlaki komunikacyjne dla mieszkańców dzielnicy. Planowana jest również budowa ulicy Nowej Sandomierskiej, która będzie przebiegała wzdłuż torów. Ma ona rozwiązać problem zatorów, które tworzą się w czasie przejazdu pociągu przez ulicę Łanową. Planowane jest także zbudowanie krótkiego tunelu na Łanowej.

Ocena redakcji

Infrastruktura komunikacyjna wymaga sporego nakładu pracy, o czym – całe szczęście – rada dzielnicy Olszynki gdańskiej zdaje się wiedzieć. Warto byłoby zwiększyć ruch autobusowy i umożliwić transport publiczny w najodleglejsze miejsca, a nie tylko w te najbardziej zaludnione. W dzielnicy planowanych jest sporo modernizacji, dzięki którym można zobaczyć pozytywny kierunek, w którym idą prace nad usprawnieniem komunikacji.

Z drugiej strony oznaczają one utrudnienia w transporcie miejskim i prywatnym przez długi okres. Komunikacja samochodowa przebiega natomiast całkiem sprawnie – tworzące się zatory drogowe nie są duże i szybko się rozładowują.

3. Edukacja na Olszynce

Żłobki i przedszkola na Olszynce

Na Olszynce nie ma żadnego żłobka należącego do Gdańskiego Zespołu Żłobków. Niepokojącą dla rodziców informacją jest także brak placówek prywatnych dla najmłodszych. Możemy szukać miejsc w innych dzielnicach lub odłożyć powrót do pracy do momentu, aż nasza pociecha będzie mogła skorzystać z oferty przedszkolnej.

Niestety ta także nie należy do najbogatszych. Brak tu przedszkoli miejskich, a na północnych obrzeżach Olszynki do dyspozycji są zaledwie dwie placówki:

 • Akademia Małego Europejczyka im. św. Jana Pawła II przy ul. Szuwary 2,
 • publiczne przedszkole Leonardo przy ul. Szlak 74, które formalnie bywa wliczane już do dzielnicy Rudniki.

Oferują one łącznie około 60 miejsc dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

Szkoły podstawowe: edukacja na Olszynce

W Olszynce działa Szkoła Podstawowa numer 59 przy ul. Modrej 2. Każdy rocznik ma tu dwa oddziały, a placówka może pomieścić łącznie około 480 dzieci. Przy ul. Szlak 74 mieści się także Szkoła Podstawowa nr 29 Leonardo, która oferuje edukację około 240 uczniom. Niestety, żadna z tych podstawówek nie wyróżnia się szczególnie wysokim poziomem nauczania. W rankingu WaszaEdukacja.pl Leonardo zajmuje 32. miejsce wśród 62 placówek na terenie Gdańska. Szkoła Podstawowa nr 59 zajmuje dopiero 58. miejsce.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Olszynce?

Czy łatwo się dostać do żłobka, czy przedszkola w Olszynce? Zdecydowanie bardzo trudno. Żłobków nie ma tu wcale, a liczba przedszkoli jest tu minimalna. Placówki mogą pomieścić jedynie około 60 dzieci, podczas gdy w dzielnicy mieszka ich około 100. Dla blisko połowy maluchów do 7. roku życia nie ma miejsca w placówkach Olszynki. Warto także pamiętać, że oba przedszkola mieszczą się na północy.

Czy łatwo się natomiast dostać do szkoły podstawowej? Na Olszynce mieszka ok. 250 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Szkoły podstawowe oferują tu natomiast aż 720 miejsc. To bardzo dużo jak na potrzeby dzielnicy, dzięki czemu Olszynka może przyjąć chętnych także z innych rejonów.

Licea i technika na Olszynce: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Olszynki nie ma żadnych liceów i techników. Najbliższe szkoły średnie znajdują się w Śródmieściu.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna gdańskiej Olszynki jest dość uboga. Nie ma tu żłobków, a niewielka liczba przedszkoli sprawia, że sprawowanie opieki nad małym dzieckiem jest wyjątkowo trudne. Trzeba szukać miejsca w placówkach w innych dzielnicach, co przy słabo rozwiniętej komunikacji miejskiej może stanowić duże utrudnienie.

Z drugiej strony są szkoły podstawowe, w których jest dużo miejsce, ale poziom edukacji pozostawia wiele do życzenia i z pewnością nie zachęca rodziców z innych dzielnic. Brak tu także szkół średnich i wyższych.

4. Jak się mieszka w Olszynce? Parki i rekreacja w dzielnicy

Stanowczo terenów zielonych tu nie brakuje, choć nie ma parków miejskich czy skwerów. Są natomiast wielkie połacie łąk i pól oraz działki rekreacyjne. Można śmiało powiedzieć, że ponad 2/3 powierzchni dzielnicy stanowią właśnie tereny niezurbanizowane. Praktycznie cały obszar na południe od torów kolejowych zajmują grunty rolne i leśne. Miejsc rekreacyjnych więc tu nie brakuje. Można popływać kajakiem po Motławie, powędkować na brzegu rzeki czy wybrać się na wycieczkę rowerową po Olszynce. 

Miłośnicy aktywności fizycznej znajdą tu także siłownię pod chmurką. Znajduje się ona tuż przy brzegu Opływu Motławy, dzięki czemu podczas ćwiczeń można również podziwiać widoki. Brakuje tu, niestety, siłowni zamkniętych i klubów fitness. Na trening w takim miejscu trzeba wybrać się do Śródmieścia.

Choć nie ma tu basenów, to latem warto odwiedzić kąpielisko w Krępcu. To urokliwe miejsce, które stanowi zbieg trzech rzek – Motławy, Raduni i Czarnej Łachy. Można się tu wykąpać lub powędkować. Na tym jednak oferta rekreacyjna dzielnicy się kończy – brakuje tu boisk ogólnodostępnych dla mieszkańców, szkół tańca czy też sztuk walki. Nie ma tu klubów sportowych czy Orlików.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy Olszynka? Czy znalezienie dobrej restauracji także jest tu problemem? Niestety tak. Choć na północnej stronie Opływu Motławy znajduje się cała masa restauracji, tak w Olszynce gdańskiej stanowczo ich brakuje. Ciężko znaleźć nawet pizzę w Olszynce. Podobnie sytuacja wygląda z obecnością teatrów, muzeów czy bibliotek. Olszynka nazywana jest czasami nawet kulturalną pustynią.

6. Zdrowie na Olszynce

Jakość powietrza w Olszynce jest określana jako bardzo dobra i dobra. Według serwisu aqicn.org najbliższa stacja pomiarowa znajduje się w Śródmieściu, a więc raptem parę kilometrów od opisywanej tu dzielnicy.

Według wskaźnika PM10, średnia ilość cząsteczek nie przekracza zwykle 40, co oznacza, że w zasadzie smogu w Gdańsku nie ma. Jedynie od października do stycznia – jeśli zima jest mroźna – zanieczyszczenie rośnie, a jakość powietrza staje się umiarkowana. Kranówka w całym mieście – w tym także w Olszynce – jest wysokiej jakości i pochodzi z ujęć głębinowych. Bez obaw możemy ją pić prosto z kranu.

Niestety, nie ma tu żadnych przychodni i szpitali publicznych czy prywatnych, co stanowi dość dużą wadę Olszynki – zarówno dla seniorów, jak i rodzin z małymi dziećmi. Brakuje tu nawet prywatnych gabinetów lekarskich czy weterynaryjnych. Całe szczęście, przy ul. Łanowej 87 funkcjonuje niewielka apteka, gdzie mieszkańcy dzielnicy mogą zaopatrzyć się w niezbędne lekarstwa.

7. Olszynka: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na północnej części Olszynki znajdziemy niewielkie sklepy spożywcze i wielobranżowe. Ich liczba jednak drastycznie spada na południe od torów kolejowych. Nie znajdziemy tu hipermarketów, supermarketów czy nawet dyskontów, choć ciężko wyobrazić sobie spory fragment dużego miasta niezaopatrywany przez Biedronkę lub Lidla. Największym sklepem jest tu Abc przy ul. Maki 43.

Nie ma tu także zorganizowanego miejsca pod targowisko, ale musimy pamiętać, że wśród mieszkańców dzielnicy są mali rolnicy, którzy hodują owoce i warzywa – często ekologiczne i o wiele tańsze niż w marketach. Niektórzy mają kury i sprzedają jajka, inni zaopatrują sąsiadów w domowe wędliny i mięso.

O takich lokalnych przedsiębiorcach trzeba jednak wiedzieć i kontaktować się z nimi bezpośrednio. Możemy ich szukać również na targowiskach w innych rejonach miasta.

8. Wady i zalety mieszkania w Olszynce

Plusy:

 • niewielka liczba mieszkańców na kilometr kwadratowy,
 • bliskość Śródmieścia,
 • brak zatorów drogowych,
 • dużo zieleni,
 • możliwość zaopatrywania się w produkty rolne prosto od rolników.

Minusy:

 • niewiele atrakcji dla dzieci i dorosłych,
 • słabo rozwinięta komunikacja publiczna,
 • kiepska oferta edukacyjna na każdym poziomie nauczania,
 • mało miejsc rekreacyjnych,
 • brak oferty gastronomicznej,
 • brak oferty kulturalnej,
 • brak placówek opieki zdrowotnej,
 • słabo rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa.

Ocena redakcji

Olszynka, choć znajduje się tak blisko Śródmieścia, jest praktycznie całkowicie wiejską dzielnicą, z wiejską infrastrukturą. Nie znajdziemy tu żadnych zalet mieszkania w dużym, europejskim mieście. Brakuje tu większych sklepów czy lokali usługowych. Jest tutaj tylko jedna piekarnia. Przy ulicy Letniej 9 swoją działalność prowadzi jedyny fryzjer w Olszynce.

Uciążliwy jest z pewnością brak podstawowych rozwiązań mieszkalnych, takich jak kanalizacja. Taka sytuacja, na szczęście, dotyczy coraz mniejszej liczby domów, a w najbliższym czasie planowane jest stworzenie sieci kanalizacyjnej pod całą dzielnicą. Olszynka jest bardzo specyficznym miejscem, które ma swój urok. Jeśli ktoś lubi wiejską ciszę i spokój, a jednocześnie chce mieć możliwość dojechania w kwadrans do najbliższej galerii handlowej – to ta dzielnica jest dla niego idealna.

9. O tym się mówi na Olszynce

Bardzo emocjonującym tematem wśród mieszkańców Olszynki są nielegalne wysypiska śmieci, które występują niemal na całej dzielnicy, a w szczególności na terenach ogródków działkowych. Spać nie dają także zaniedbane pustostany, przeznaczone do zburzenia. Mimo to, nikt nie chce się nimi zająć, a nie nadają się już do ponownego zamieszkania. Rada Dzielnicy stale prowadzi w tej sprawie kampanie wśród mieszkańców, poszukując uniwersalnego rozwiązania sytuacji.

Jak wspominaliśmy wyżej, duża część dzielnicy pozbawiona jest kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Stanowi to dość duży problem dla mieszkańców, którzy chcieliby móc korzystać z rozwiązań ułatwiających życie. W 2021 roku planowane jest zakończenie I etapu robót związanych z budową kanalizacji przy ul. Modrej, a w 2023 roku – II etap przy ul. Łanowej. Wielu mieszkańców z niecierpliwością czeka na zrealizowanie tej inwestycji.

W czasie zebrań Rady Dzielnicy niejednokrotnie podnosi się także temat budowy żłobka i przedszkola oraz poprawienie wizerunku szkoły podstawowej, która stanowi jedyny publiczny obiekt w Olszynce.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: