Krakowiec-Górki Zachodnie Gdańsk

Redakcja

Redakcja

04.05.2020

Jak się mieszka w gdańskiej dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Krakowiec-Górki Zachodnie to dawna wieś rolniczo-rybacka, położona w granicach administracyjnych Gdańska, pełniąca obecnie funkcje dzielnicy. To jedna z najspokojniejszych i najmniej zurbanizowanych części największego miasta na Pomorzu. Zachęca do wodnej rekreacji i odpoczynku od miejskiego zgiełku po pracy czy zajęciach na uczelni. Czym jeszcze charakteryzuje się ta dzielnica Gdańska?

Oferty w tej dzielnicy: 

mieszkania Krakowiec Górki Zachodnie

domy Krakowiec Górki Zachodnie

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie na mapie Gdańska

Położenie dzielnicy to wschodnie rejony miasta. Jest jedną z najmniejszych dzielnic na terenie Gdańska. Obejmuje wschodni teren tzw. Wyspy Portowej. Sąsiaduje z Zatoką Gdańską, Wisłą Śmiałą i Wisłą Martwą. Jego położenie od strony zachodniej to granica z dzielnicą Stogi. Krakowiec-Górki Zachodnie ma bardzo dobre położenie względem centrum Gdańska. Od Śródmieścia dzieli go niecałe 10 kilometrów drogi na zachód. Mieszkańcy mają możliwość dostania się tam swoimi autami i komunikacją miejską.

Na dzielnicę Krakowca-Górek Zachodnich składają się następujące osiedla:

 • Krakowiec – historyczny teren wsi. Graniczy ze Stogami. Ma wiejski krajobraz, zdominowany jednak przez zbudowaną tam w latach 70. rafinerię. W granice Gdańska został przyłączony w 1914 roku.
 • Las Miejski – największy obszar leśny w Gdańsku, graniczący z morzem. W jego granicach znajdują się dwa jeziora (Pusty Staw i Jezioro Bursztynowe). Bardzo popularne miejsce wśród turystów.
 • Górki Zachodnie – najbardziej zurbanizowana część dzielnicy. Na jego terenie powstała między innymi stocznia. Osiedle znajduje się we wschodnim obszarze jednostki administracyjnej.

Rada Dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie mieści się przy ulicy Jodłowej 101/5.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Krakowcu-Górkach Zachodnich?

Krakowiec-Górki Zachodnie to niewielka dzielnica. Całkowita liczba mieszkańców jej wynosi 1 878 osób. Z danych udostępnionych przez Urząd Miasta Gdańska wynika, że Krakowiec to trzecia od końca najmniejsza pod względem mieszkańców dzielnica miasta. Zagęszczenie ludności również jest bardzo niewielkie, bo wynosi zaledwie 221 osób/km². To pozwala na bardzo swobodne życie, bez obaw o natarczywość sąsiedzką. Warto podkreślić, że liczba ludności od 2012 roku sukcesywnie się zmniejsza.

W Krakowcu-Górkach Zachodnich jest nieznacznie więcej mężczyzn niż kobiet (50,1 procent do 49,9 procent). Najliczniejszą grupą wiekową są osoby między 18 i 59 rokiem życia. To ponad połowa wszystkich zamieszkałych. Warto podkreślić, że wysoki odsetek stanowią osoby starsze –  odsetek osób powyżej 60 roku życia to ponad 25 procent.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Dzielnica znajduje się blisko centrum, ale jednocześnie jest spokojną okolicą. Kto powinien tam wynająć lub kupić mieszkania? Krakowiec-Górki Zachodnie jest przyjazny zarówno osobom starszym, jak i młodszym. Mieszkać mogą tam studenci, którzy nie chcą płacić wielkich stawek za czynsz, ale jednocześnie pragną żyć w pobliżu centrum by szybko udać się na zajęcia lub w celach rozrywkowych. Statystyki pokazują, że Krakowiec lubią seniorzy. To ze względu na okoliczny spokój, dużą liczbę terenów zielonych oraz bliskość morza.

Swoje miejsce w Krakowcu mogą znaleźć też rodziny, ale zdecydowanie lepiej, jeżeli mają samochód. W innym przypadku problemem może być dostanie się w inne rejony Gdańska np. w sprawach edukacji czy pracy. Na pewno ta część miasta będzie cieszyć się sympatią wszystkich, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie zachować kontakt z „cywilizacją”. Osoby, które lubią okolice nadmorskie również znajdą coś dla siebie. Duże akweny to natomiast raj dla wędkarzy i pasjonatów połowów. Ci nie będą musieli martwić się o rozwój swojego hobby.

Czy Krakowiec-Górki Zachodnie w Gdańsku to styl życia?

Osoby, które planują kupić mieszkanie na Krakowcu-Górkach Zachodnich często pytają się jak się mieszka w dzielnicy. Teren jednostki administracyjnej obejmuje lekko ponad 8 kilometrów kwadratowych, z których większość to akweny wodne i plaże. Na miejscu jest wielu turystów, jednak nie zaburza to funkcjonowania Krakowca.

Mieszkańcy chętnie odpowiadają na pytanie jak się żyje w dzielnicy. Zdecydowane grono podkreśla okoliczne piękno i spokój. Dużą zaletą są tereny zielone, na których można nabrać sił. Choć niektórzy lokatorzy zwracają uwagę na braki np. w ofercie edukacyjnej, to rekompensuje je stosunkowo pobliskie sąsiedztwo z centralną częścią Gdańska. Osoby, które posiadają już „cztery kąty” w Krakowcu-Górkach Zachodnich zdecydowanie polecają przeprowadzkę do tego miejsca.

Planowany rozwój dzielnicy

Dwie najbardziej zurbanizowane części dzielnicy to osiedla Krakowiec i Górki Zachodnie. Las Miejski jest raczej terenem turystycznym i rekreacyjnym. Z tego względu główny rozwój deweloperski skupia się właśnie wokół tych miejsc. Władze miasta chcą rozwijać już istniejącą infrastrukturę użytkowo-mieszkalną. Poza tym, punktem rozwoju dzielnicy są również kwestie turystyczne.

Dzielnica ma m.in. rozwijać nadwiślańskie bulwary, czy rewitalizować tereny zielone. W miejscach objętych takimi projektami nie będą rozwijane kwestie mieszkaniowe. Miasto nie skupia się natomiast na budowie okolicznych dróg. Dotychczasowe ulice osiedlowe są sukcesywnie remontowane. Infrastruktura będzie rozwijana natomiast w kwestii tramwaju wodnego. Tam poczyniono już pierwsze ruchy (montaż rozbudowanych przystanków) w 2010 roku.

Krakowiec-Górki Zachodnie - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Główne atrakcje dzielnicy związane są z uwarunkowaniami naturalnymi. Turystów i mieszkańców przyciągają pobliskie plaże i bulwary nadwiślańskie. Wodne obiekty są głównym punktem zainteresowania. W dzielnicy zlokalizowane jest m.in. morskie przejście graniczne, porty, Stocznia Wisła czy kluby jachtowe. Ciekawostkę stanowi fakt, że jedną z okolicznych plaż jest ta przeznaczona dla nudystów.

W dzielnicy nie brakuje też atrakcji architektonicznych. Te główne to cmentarz Krakowiec (z lat 30. ubiegłego wieku) oraz Kościół Najświętszego Imienia Maryi. W Krakowcu znajduje się pomnik „Tym, którzy nie wrócili z morza”, poświęcony wszystkim, którzy zginęli pływając po wodach Bałtyku. Niedaleko od terenów Krakowca (niecałe 10 kilometrów) znajduje się historyczne Westerplatte.

Czy Krakowiec-Górki Zachodnie to bezpieczna dzielnica?

Wielu potencjalnych mieszkańców zastanawia się, czy Krakowiec-Górki Zachodnie to bezpieczna dzielnica. Obawa związana jest ze sporą liczbą turystów, którzy odwiedzają tereny dzielnicy. To jednak tylko pozory. Duży odsetek mieszkańców Krakowca-Górek Zachodnich stanowią osoby starsze. Bardzo niskie jest również bezrobocie (niewiele ponad 4 procent – dane na 2018 rok).

Problemy społeczne zgłaszało zaledwie 100 mieszkańców, z czego 1/3 była związana z chorobami lub niepełnosprawnością. Dane policyjne pokazują, że niewielka gęstość zaludnienia pozytywnie wpływają na tamtejsze bezpieczeństwo. Dzielnica jest spokojna i bezpieczna.

Atrakcje na Krakowcu-Górkach Zachodnich - oferta dla dzieci

Główna oferta dla dzieci mieszkających w dzielnicy skupia się oczywiście na pobliskich plażach i lasach. To tam najczęściej czas spędzają rodziny z pociechami. W Krakowcu-Górkach Zachodnich znajdują się również place zabaw dla dzieci. Największy to zbudowany przy Szkole Podstawowej nr 62 (ulica Kępna 38), zrealizowany wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej plac Radosna Szkoła.

Inne place to miejsca na pobliskich osiedlach. Oferta dla dzieci dla mieszkańców dzielnicy może być jednak jeszcze szersza, jeżeli patrzymy przez pryzmat pobliskiego centrum. Co więcej, wiele placów zabaw znajduje się na graniczącym terenie dzielnicy Stogi.

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach na Gethome: 

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Krakowca-Górek Zachodnich do centrum?

Komunikacja do centrum ograniczona jest praktycznie wyłącznie do autobusów. Przejazd transportem publicznym do gdańskiego Śródmieścia trwa w godzinach szczytu około 40-50 minut. W mniej newralgicznych momentach można przejechać trasę nawet w 30 minut. Mieszkańcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego? Przystanki autobusowe nie znajdują się na terenie całej dzielnicy. Niekiedy trzeba więc kawałek przejść, aby dostać się na wybrany autobus.

Co warto podkreślić, możliwy jest nocny dojazd do Krakowca-Górek Zachodnich z terenu Śródmieścia. Umożliwia to linia nocna, która dojeżdża z terenu Dworca Głównego. To bardzo dobra opcja dla ludzi pracujących w nocy lub młodych lokatorów, chcących wyjść wieczorem na miasto.

Tramwaje w Krakowcu-Górkach Zachodnich

Tramwaje elektryczne, tradycyjne, nie kursują w Krakowcu-Górkach Zachodnich. Na dzielnicy możliwa jest jednak komunikacja innym typem tramwajów – wodnym. Dla mieszkańców i turystów dostępne są sezonowe dwie linie tego środka transportu.

 • Linia F5 (Żabi Kruk - Westerplatte - Brzeźno) – umożliwia m.in. zwiedzenie historycznego obszaru Westerplatte,
 • Linia F6 (Targ Rybny - Narodowe Centrum Żeglarstwa - Sobieszewo).

Tramwaje kursują najczęściej do końca września danego roku. Warto podkreślić, że mieszkańcy posiadający Gdańską Kartę Mieszkańca mogą korzystać z tego środka transportu zupełnie za darmo.

Autobusy w Krakowcu-Górkach Zachodnich

Krakowiec-Górki Zachodnie obsługują dwie linie autobusowe. Jedna linia to trasa dzienna, druga skupia się na nocnych przejazdach. Obydwie trasy umożliwiają dojazd do centrum Gdańska. Autobusy kursują przez większą część dzielnicy, a także w strategiczne miejsca takie jak Dworzec Główny. Przystanki autobusowe mieszczą się w okolicach ulic Kępna, Przeróbka, Dolne Szopy czy Toruńska.

Jakie linie autobusowe przejeżdżają przez Krakowiec-Górki Zachodnie?

 • Linia autobusowa nr 111 – trasa Górki Zachodnie – Wały Piastowskie (przejeżdża m.in. przez Dworzec Główny),
 • Linia autobusowa nr N8 (nocna) – trasa Górki Zachodnie – Dworzec Główny.

Czas przejazdu linii nr 111 to około 30-40 minut w zależności od pory dnia. Linia ma łącznie 23 przystanki autobusowe. Nocny autobus pokonuje swoją trasę w około 20-25 minut. W tym czasie zatrzymuje się na 21 przystankach.

Dworce/zajezdnie w Krakowcu-Górkach Zachodnich

Na terenie dzielnicy nie znajdują się żadne dworce kolejowe. Co więcej, przez teren Krakowca nie kursują zarówno pociągi SKM jak i PKM. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy są odcięci od usług kolejowych. Bezpośredni autobus w dzień i w nocy transportuje pasażerów na tereny Dworca Głównego, który jest największym punktem komunikacyjnym w Gdańsku. Podróżni mają więc pełen komfort i nie muszą bać się o komunikację w celu wyjazdu służbowego lub na wakacje.

Ważny jest fakt, że w Krakowcu-Górkach Zachodnich znajduje się pętla początkowa dla komunikacji miejskiej. Dzięki temu mieszkańcy łatwo dotrą na tereny Śródmieścia, gdzie znajdą zarówno połączenia PKP jak i PKS.

Krakowiec-Górki Zachodnie – ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe to spory problem dla mieszkańców dzielnicy. Regularnie zwracają oni uwagę władz miasta w tej sprawie. Lokatorzy chcieliby prostego i bezpiecznego połączenia Krakowca, Górek Zachodnich i Lasu Miejskiego. Młodsi mieszkańcy proszą również o zainwestowanie w ścieżkę rowerową ze Stogów na Centrum Żeglarstwa. Te inwestycje są w planach gdańskiego samorządu. Na ten moment natomiast, rowerzyści muszą cieszyć się aktualną infrastrukturą drogową oraz pasem nadmorskim, który ułatwia komunikację i rekreację z innymi częściami Trójmiasta.

Komunikacja w Krakowcu-Górkach Zachodnich – główne ulice

Dzielnica nie ma większych dróg na swoim terenie. Główną ulicą Krakowca-Górek Zachodnich jest dzielnicowa ulica Stogi. Ważną trasą jest również ulica Kępna, która biegnie przy Martwej Wiśle i prowadzi do najbliższego, głównego szlaku komunikacyjnego dzielnicy czyli drogi krajowej nr 89. Szlak ten łączy Westerplatte i Obwodnicę Trójmiasta.

Odległość między Kępną, a drogą wojewódzką jest minimalna. Wynosi ona niecałe cztery kilometry. Czas przejazdu w godzinach szczytu to około 10-15 minut. Mieszkańcy nie mają więc problemów z dotarciem w inne rejony Trójmiasta, a także samym wyjazdem z terenów Pomorza.

Komunikacja w Krakowcu-Górkach Zachodnich – inwestycje drogowe

W rejonie dzielnicy cały czas rozwijana jest ulica Stogi (jako jeden z głównych szlaków komunikacyjnych Krakowca-Górek Zachodnich). W 2017 roku natomiast przebudowano ulicę Kępną, czyli drogę prowadzącą do drogi krajowej nr 89 (w kierunku obwodnicy). Na ten moment władze Gdańska, ani Rada Dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie nie planują większych inwestycji drogowych. Jak wspominaliśmy, w trakcie omawiania jest natomiast rozbudowa na osiedlu tras rowerowych.

Ocena redakcji

Mieszkańcy nie powinni mieć większych problemów z dotarciem z Krakowca-Górek Zachodnich w inne rejony Trójmiasta. Dzielnica jest stosunkowo dobrze skomunikowana. Leży bardzo blisko Śródmieścia, co ułatwia późniejsze, ewentualne, przesiadki. Autobusy prowadzące bezpośrednio do Dworca Głównego sprawiają, że brak infrastruktury kolejowej na Krakowcu i Górkach Zachodnich nie jest tak odczuwalny.

Problemem są jednak mało rozwinięte szlaki drogowe wewnątrz osiedli oraz brak ścieżek rowerowych. Tu słyszalny jest zarówno głos mieszkańców dzielnicy, jak i turystów chcących postawić na aktywny wypoczynek. Niepokoić może natomiast brak wielkich planów inwestycyjnych miasta w kierunku rozbudowy części drogowej. Na ten moment w Urzędzie Miasta Gdańsk takich nie ma.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Krakowcu-Górkach Zachodnich

W dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie nie istnieją żłobki i przedszkola. Wynika to z faktu małego zaludnienia, dużych terenów turystycznych i przeważającej liczby osób dorosłych i starszych. Czy to oznacza, że rodziny z dziećmi powinny obawiać się mieszkania na Krakowcu lub Górkach Zachodnich? Wcale nie! Na pobliskich Stogach znajdują się dwa przedszkola (nr 58 i nr 16), do których lokatorzy Krakowca mają około 5 kilometrów drogi.

Najbliższy żłobek jest oddalony z kolei o 7 kilometrów (znajduje się w centrum). Choć na pierwszy rzut oka może być to utrudnienie, wiele mieszkańców dzielnicy zawozi najmłodsze dzieci do placówek podczas drogi do pracy, co nie stanowi dużego problemu.

W pobliskich przedszkolach i żłobku jest niestety ograniczona liczba miejsc (łącznie to kilka grup maluchów pomiędzy 3 i 6 rokiem życia). Z tego względu rodzice powinni przygotować się na utrudnienia i rozważyć zapisanie dzieci do bardziej oddalonych placówek edukacyjnych. Niestety, na dzielnicy nie powstała również żadna niepubliczna placówka taka jak żłobek czy przedszkole.

Szkoły podstawowe: edukacja w Krakowcu-Górkach Zachodnich

W przeciwieństwie do przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym mają możliwość uczęszczania do szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania. Na terenie Krakowca znajduje się Szkoła Podstawowa nr 62 (przy ulicy Kępnej 38). To niewielka placówka oświatowa dla dzieci z dzielnicy. Przez mieszkańców traktowana jest jak dobro lokalne, gdyż to jedyna organizacja tego typu w najbliższym rejonie.

Rodzice mogą również postawić na inne szkoły podstawowe. Na pobliskich Stogach znajduje się Szkoła Podstawowa nr 11 i Szkoła Podstawowa nr 61. Niewielka odległość od Śródmieścia sprawia, że mieszkańcy mogą skorzystać również z oferty tamtejszych placówek.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Krakowcu-Górkach Zachodnich?

Potencjalni mieszkańcy, którzy mają małe dzieci pytają często czy łatwo dostać się do żłobka. Niestety, w bezpośrednim rejonie brak jest takich placówek i trzeba korzystać z sąsiedztwa. Z samym dostaniem się do żłobka nie powinno być problemu, bo można skorzystać m.in. z placówek na Śródmieściu. Gorzej, jeżeli ktoś chce mieć dzieci w pobliżu miejsca zamieszkania, bowiem jest to praktycznie niemożliwe.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja ze szkołami podstawowymi. Czy łatwo dostać się do podstawówki? Zdecydowanie tak. Obowiązuje rejonizacja, a więc każde dziecko z dzielnicy może skorzystać z oferty SP nr 62. Niektórzy idą też do dwóch kolejnych placówek na Stogach.

Licea i technika w Krakowcu-Górkach Zachodnich: szkoły średnie dzielnicy

Mała liczba osób sprawia, że na dzielnicy nie są dostępne żadne licea i technika. Osoby zainteresowane muszą szukać oferty w innych rejonach miasta. Dużą zaletą jest stosunkowo łatwa komunikacja do Śródmieścia, co bardzo rozszerza możliwości młodych ludzi. Najbliżej Krakowca-Górek Zachodnich znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6. Jednak w samym rejonie Śródmieścia jest ponad 10 różnego rodzaju placówek ponadpodstawowych.

Z tego względu mieszkańcy Krakowca lub Górek Zachodnich mogą korzystać z nich bez skrępowania. Warto podkreślić, że szkoły ze Śródmieścia prowadzą zarówno edukację w kierunkach humanistycznych jak i ścisłych. Mają też bardzo rozbudowaną ofertę językową.

Popularne szkoły w Krakowcu-Górkach Zachodnich

Na początku trzeba zaznaczyć, że w Krakowcu-Górkach Zachodnich nie funkcjonują żadne szkoły prywatne, ani uczelnie. Ciężko też określić popularne szkoły, bo dzielnica posiada jedną szkołę podstawową. Z opinii mieszkańców wynika jednak, że ci bardzo dbają o jej rozwój i reputację. To jedyna placówka oświatowa w okolicy i stanowi nie tylko dobro edukacyjne, ale też fundament lokalnej społeczności. Inne szkoły publiczne znajdują się na pobliskich Stogach.

Brak szkół wyższych nie oznacza jednak, że studenci powinni rezygnować z mieszkania na Krakowcu lub Górkach Zachodnich. Wręcz przeciwnie. Można znaleźć oferty lokali z niskimi czynszami w stosunku do tych ze Śródmieścia. Bezpośrednia komunikacja sprawia natomiast, że szybko można udać się na wybraną uczelnię. Dla przykładu warto podać tu Uniwersytet Gdański. Jest on oddalony zaledwie 14 kilometrów od Krakowca. To niewiele i dlatego studenci często decydują się na wybranie mieszkań w dalszych rejonach Gdańska, właśnie takich jak dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Krakowca i Górek Zachodnich jest uboga. Na dzielnicy nie ma żłobków i przedszkoli. Dostępna jest wyłącznie jedna szkoła podstawowa. Dla mieszkańców jest to jednak w miarę wystarczająca forma. Placówki edukacyjne dla najmłodszych dostępne są w bliskiej odległości, jednak sprawne korzystanie z ich dóbr wymaga od rodziców dostępu do samochodu. Wtedy można odwozić pociechy do żłobka czy przedszkola w trakcie dojazdu do pracy.

Bliskość Śródmieścia sprawia natomiast, że z lokalizacji Krakowca i Górek Zachodnich mogą korzystać licealiści, czy studenci. Im wystarczy dojazd komunikacją miejską i ewentualna przesiadka w centrum Gdańska.

4. Jak się mieszka w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Parki i zieleń to mocna strona Krakowca-Górek Zachodnich. W samej dzielnicy jak i jej okolicach znajdują się szerokie tereny rekreacyjne. Szczególnie bogaty jest w to Las Miejski. Ma on bardzo bogatą florę i ciekawe miejsca takie jak np. Jezioro Pusty Staw lub Jezioro Bursztynowe. W okolicach można spotkać sarny, lisy, zające czy mniejsze płazy i gady. Oczywistym punktem rekreacyjnym dla mieszkańców dzielnicy są też oczywiście pobliskie plaże.

Choć na terenie Krakowca czy Górek Zachodnich nie ma pływalni, to basen znajduje się w pobliskich Stogach (Pływalnia Stogi, ul. Stryjewskiego 28). Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Bursztynowy Las można natomiast zrobić grilla lub skorzystać z boiska. Najbliższa siłownia to z kolei Fit Lady Studio Fitness przy ulicy Pawiej 4 (również Stogi).

Do uprawiania sportu i rekreacji mieszkańcy mogą korzystać również z oferty Szkoły Podstawowej nr 62. Dostępna w dzielnicy jest również zewnętrzna siłownia (Krakowiec-Górki Zachodnie, ul. Jodłowa).

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Na miejscu (ze względu na ruch turystyczny) są liczne restauracje, zlokalizowane najczęściej przy samych plażach. Swoje lokale prowadzą również domy wypoczynkowe i hotele. Posiłek można zjeść w Hotelu Galion, gdzie znajduje się restauracja (Krakowiec-Górki Zachodnie, ul. Stogi 20, Gdańsk). Tawerna Trafalgar AZS Galion to natomiast popularna pizzeria (Krakowiec-Górki Zachodnie, również przy ul. Stogi 20). Mieszkańcy nie muszą się ograniczać jednak wyłącznie do oferty gastronomicznej swojej dzielnicy. Mogą skorzystać też z gościnności sąsiadów. Dobra restauracja – jak wynika z opinii mieszkańców – znajduje się na pobliskich Stogach. Oczywiście, spragnieni bardziej wyszukanej kuchni mogą udać się do centrum.

W Śródmieściu znajduje się też kino, teatr, galeria sztuki i niejedno muzeum. Gdańsk to prawdziwe centrum kultury i mieszkańcy Krakowca-Górek Zachodnich mogą z tego korzystać. Co ciekawe, żeby poczytać interesującą książkę nie trzeba wcale jechać do centralnej części miasta. Biblioteka znajduje się przy ulicy Stryjewskiego 29 (dzielnica Stogi, to filia miejskiej czytelni) oraz Hożej 14 (Biblioteka Społeczna Stowarzyszenia "Przyjazne Pomorze").

6.Zdrowie w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie

Jakość powietrza w dzielnicy jest bardzo wysoka. Wynika to z pobliskich terenów leśnych (Las Miejski) oraz sąsiedztwa z morzem. Można powiedzieć, że mieszkańcy nie wiedzą czym naprawdę jest smog. W Krakowcu i Górkach Zachodnich oddycha się lekko i świeżo. To świetne miejsce na wypoczynek i nabranie sił na kolejne dni w pracy. W całym Trójmieście wysoką jakość ma natomiast kranówka. Wodę z kranów można używać w trakcie przygotowywania posiłków czy tak prozaicznych czynności jak parzenie herbaty czy kawy.

A gdzie znajduje się najbliższa przychodnia? Krakowiec-Górki Zachodnie nie ma na swoim terenie placówki medycznej. Najbliższe przychodnie i szpitale publiczne znajdują się na dzielnicy Stogi (NZOZ Stogi przy ul. Stryjewskiego 29) i w centrum Gdańska. W tych rejonach mieszkańcy znajdą też apteki. Dla osób, które mają mieszkania w rejonie wschodniej dzielnicy Trójmiasta problemem może być właśnie fakt, że od ich miejsca życia dość bardzo oddalona jest apteka. Krakowiec-Górki Zachodnie nie mają na swoim terenie tego typu punktów usługowych i aby wykupić recepty trzeba udać się na Stogi.

7. Krakowiec Górki Zachodnie - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Dzielnica nie ma dużych powierzchni handlowych. Hipermarkety i supermarkety dostępne są w innych rejonach miasta. Sklepy są zwykle niewielkie, oferują lokalne produkty, wyroby turystyczne i produkty spożywcze. Małe targowiska zwykle zajmują się sprzedażą ryb. Ruch handlowy dostosowany jest bowiem do turystów.

Jakie znajdują się tam sklepy? Krakowiec-Górki Zachodnie ma np. wędzarnię ryb (przy ulicy Żaków 1), spożywcze ABC przy Łowickiej 11 czy Lewiatan przy Łowickiej 16. Do tego funkcjonują małe, osiedlowe sklepiki. Na większe zakupy trzeba udać się do Śródmieścia. Niestety, w dzielnicy nie funkcjonuje również poczta. Krakowiec-Górki Zachodnie obsługiwane są przez Urząd Pocztowy na Stogach.

8. Wady i zalety mieszkania w Krakowcu-Górkach Zachodnich

Zalety:

 • bliskość morza,
 • możliwość zarobku z ruchu turystycznego,
 • bardzo atrakcyjne tereny rekreacyjne,
 • duże bezpieczeństwo dzielnicy,
 • wysoka jakość powietrza,
 • bliskość do Śródmieścia.

Wady:

 • słabo rozwinięta infrastruktura drogowa i rowerowa,
 • mało połączeń komunikacji miejskiej,
 • brak rozwiniętego handlu,
 • problem z miejscami, jeżeli chodzi o pobliskie żłobki czy przedszkola.
 • gastronomia przystosowana głównie do ruchu turystycznego.

Czy dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie jest przyjazna dla zwierząt?

Mieszkańcy Krakowca i Górek Zachodnich nie muszą martwic się o rekreację dla swoich zwierzęcych przyjaciół. W dzielnicy jest wiele miejsc do wypuszczenia zwierzaka i spędzania wolnego czasu. Można m.in. korzystać z uroków Lasu Miejskiego. Charakter Krakowca i Górek Zachodnich (głównie zabudowa jednorodzinna) sprawia, że posiadanie zwierzęcia nikogo natomiast nie dziwi. Ograniczona jest jedynie opieka weterynaryjna, bo dzielnica nie posiada własnej lecznicy weterynaryjnej.

9. O tym się mówi w Krakowcu-Górkach Zachodnich

Głównym tematem mieszkańców jest rozwinięcie infrastruktury przystankowej dla istniejących i planowanych połączeń autobusowych. Lokatorzy chcieliby również lepszej komunikacji rowerowej z innymi częściami miasta. Dla niektórych problemem jest natomiast plaża naturystów i część mieszkańców planuje starania o zamknięcie tego miejsca.

 

Źródło zdjęcia głownego: fot. Karolina Misztal, https://gdansk.naszemiasto.pl. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: