Letnica Gdańsk

Redakcja

Redakcja

30.04.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Letnica i jakie są ceny nieruchomości w tej okolicy? Sprawdź na GetHome.pl.

Dawniej Letnica należała do wschodniej części wsi Zaspa. Obecnie jest ona odrębną dzielnicą Gdańska o charakterze przemysłowo-mieszkaniowym. W 2010 roku tereny należące do Letnicy zostały objęte rewitalizacją. Od tamtego czasu dzielnica silnie się rozwija i jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do zamieszkania zarówno dla młodych, jak i starszych osób. Charakterystycznym miejscem na mapie Letnicy jest nowoczesny stadion miejski, na terenie którego działa park rozrywki.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Letnicadomy Letnica

1. Informacje ogólne

Położenie Letnicy na mapie Gdańska

Letnica to jedna z 35 jednostek pomocniczych Gdańska. Dzielnica od południa graniczy z Młyniskami, od zachodu z Wrzeszczem Dolnym, a od północy z Brzeźnem. Od wschodu granicę Letnicy stanowią wody Martwej Wisły. Po przeciwnej stronie rzeki leży Przeróbka, gdzie z uwagi na silny rozwój przemysłu powstało wiele miejsc pracy.

Przez Letnicę biegną drogi o znaczeniu ponadlokalnym, a w tym prowadząca się na południe DK 91. Ze względu na położenie w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych, jest to jedna z najlepszych dzielnic pod inwestycje. Od czasu kiedy przeszła rewitalizację, powstaje tam coraz więcej nowoczesnych apartamentowców.

Jeśli chodzi o położenie względem centrum, Letnica leży od Śródmieścia Gdańska około 5 kilometrów na północ. Przy sprzyjających warunkach na drodze można dojechać tam w kilkanaście minut. Ze względu na korzystne położenie, w dzielnicy rozwinięta jest nie tylko funkcja mieszkaniowa, ale i przemysłowa. Działają tam m.in. elektrociepłownia, zakłady produkcyjne, magazyny i firmy usługowe.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Letnicy?

Letnica jest dzielnicą o średniej wielkości, bowiem zajmuje niespełna 4 km² (dokładnie 3,89 km²). Na dzień 31 stycznia 2019 liczba mieszkańców wynosiła tam 1 298 osób, natomiast zagęszczenie ludności 334 osób/km².

Analizując dane pochodzące z Urzędu Miejskiego można zauważyć, że od kilku lat w dzielnicy zamieszkuje coraz więcej osób. Bez wątpienia jest to spowodowane ciągłym rozwojem dzielnicy i budową nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Ponieważ z jednej strony panuje tam spokój, a z drugiej jest stosunkowo blisko do centrum, przeprowadzają się tam osoby w każdym wieku.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Letnica to dzielnica rekomendowana dla osób w każdym wieku. Świetnie odnajdują się tam dzieci, studenci, osoby w wieku produkcyjnym oraz seniorzy. Trzeba jednak przyznać, że ze względu na stosunkowo niską liczbę punktów usługowo-handlowych, a także pubów czy restauracji, chętniej zamieszkują tam osoby, które cenią sobie spokój.

Letnica to idealna lokalizacja dla rodziny. W dzielnicy mieszczą się zakłady, gdzie można znaleźć pracę, a do tego działa tam kilka placówek edukacyjnych. Oczywiście z myślą o najmłodszych w okolicy powstały też place zabaw. Ogromną zaletą Letnicy jest niewielką odległość do Śródmieścia. Dojazd z dzielnicy w okolice starówki zajmuje na tyle mało czasu, że mogą zamieszkać tam także te osoby, które pracują albo uczą się w centrum.

Czy Letnica w Gdańsku to styl życia?

Jak się żyje w dzielnicy, w której jest tak mało mieszkańców? Trzeba przyznać, że spokojnie. Zwłaszcza z dala od większych inwestycji. Z pewnością odnajdą się tam osoby, które pragną odpocząć od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie zależy im na bliskości do centrum. Dzielnica kilka lat temu przeszła rewitalizację, a obecnie wciąż się rozwija.

Duże znaczenie mają nowe inwestycje deweloperskie, dzięki którym z roku na rok liczba mieszkańców dzielnicy rośnie. Jak się mieszka w dzielnicy odkąd realizowane są tam duże inwestycje? Z jednej strony Letnica wciąż ma charakter małego miasta, natomiast z drugiej zauważalny jest tam coraz większy ruch.

Większość gdańszczan pozytywnie ocenia rewitalizację okolicy chociażby ze względu na coraz lepszą komunikację z pozostałymi częściami miasta. Z uwagi na inwestycje infrastrukturalne, tamtejsi mieszkańcy o wiele szybciej mogą dojechać do pracy czy na zakupy.

Planowany rozwój dzielnicy

Ponieważ coraz więcej osób rozważa zakup w okolicy mieszkania, Letnica Gdańsk jest atrakcyjnym miejscem pod inwestycje deweloperskie. Obecnie na terenie dzielnicy powstaje wiele nowoczesnych apartamentowców. Inwestycje prowadzone są m.in. przy ul. Starowiejskiej i Letnickiej. Ze względu na budowę nowych osiedli, w ostatnim czasie przebudowana została tam infrastruktura drogowa. Obecnie dojazd do powstałych budynków mieszkaniowych jest o wiele wygodniejszy.

Z racji coraz większej liczby mieszkańców, miasto wciąż zamierza realizować w dzielnicy nowe inwestycje. Plany na najbliższe lata obejmują budowę kompleksu boisk piłkarskich, Oceanarium Letnica, basenów oraz strefy SPA.

Letnica - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Letnica nie jest tak dobrze rozwinięta pod względem turystycznym jak Śródmieście czy Brzeźno. Niemniej jednak, znajduje się tam wiele miejsc, które warto zobaczyć. Z uwagi na położenie nad Martwą Wisłą, dzielnica zachwyca pięknymi widokami. Mimo, że Letnica nie leży nad samym morzem, do plaży jest stamtąd niedaleko. Wielu mieszkańców dzielnicy w wolnej chwili chadza na plażę w Brzeźnie, gdzie oprócz kąpieliska mieści się molo.

Atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w okolicy:

 • Dwór Młyniska,
 • Poczta Morska,
 • AmberExpo,
 • Stadion Energa Gdańsk,
 • Fun Arena,
 • Papugarnia Gdańsk,
 • Nabrzeże Zbożowe,
 • Westerplatte,
 • Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port.

Czy Letnica to bezpieczna dzielnica?

Czy Letnica to bezpieczna dzielnica? Bez wątpienia można stwierdzić, że tak. Mimo, że dzielnica silnie się rozwija, wciąż ma niewielu mieszkańców. Z reguły jest tam cicho i spokojnie, co sprawia, że dobrze czują się tam rodziny z małymi dziećmi, a także seniorzy. Spokój w okolicy panuje także po zmroku. W związku z tym chętnie zamieszkują tam osoby, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku.

Odkąd dzielnica przeszła rewitalizację, coraz więcej mieszkańców przyznaje, że czuje się tam bardzo bezpiecznie. Teraz okolica jest bardzo zadbana, a na wielu budynkach zamontowany jest monitoring. Na terenie Letnicy nie ma większych parków. Niemniej jednak, jest tam bardzo zielono, co nadaje dzielnicy wyjątkowego charakteru.

Atrakcje na Letnicy - oferta dla dzieci

Jak już wspomnieliśmy, na Letnicy mieści się Stadion Energa Gdańsk. Na jego terenie działa Fun Arena, będąca największym parkiem rozrywki w całym Trójmieście. Na mieszkańców pomorza czekają tam ciekawe atrakcje, a w tym szeroka oferta dla dzieci. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w parku jest Playground Arena. Kryty plac zabaw przypomina tropikalny las, co dodatkowo umila maluchom spędzony tam czas.

Przy stadionie mieści się także tor wrotkarski oraz Escape Room Letnica, gdzie można wybrać się ze starszymi dziećmi. Pod względem atrakcji Letnica to idealna lokalizacja dla całych rodzin. Oprócz parku rozrywki w pobliżu osiedlach mieszkaniowych powstały place zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi mieszkańcy dzielnicy spędzają czas na co dzień. Co istotne, poza miejscami do zabawy, w okolicy znajduje się kilka placówek edukacyjnych.
Stadion Energa w gdańskiej dzielnicy Letnica

Arena Gdańsk – stadion piłkarski

 

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach na GetHome.pl: 

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Letnicy do centrum?

Letnicę od Śródmieścia dzieli około 5 kilometrów, więc przejazd między dzielnicami zajmuje średnio kilkanaście minut. Poza godzinami szczytu, z okolic stadionu do centrum można dostać się samochodem w 10-15 minut. Przy wzmożonym ruchu drogowym, a szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych, czas dojazdu na Śródmieście znacznie się wydłuża i może trwać nawet 30 minut. Ma to związek z tworzącymi się korkami tuż przy wjeździe do centrum.

Letnica jest dobrze skomunikowana, dzięki czemu do pozostałych części Gdańska można dostać się stamtąd także komunikacją miejską. Podróż tramwajem z dzielnicy do centrum zajmuje nieco ponad 20 minut. Wielu mieszkańców Gdańska porusza się po mieście rowerem. Zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy na większości głównych ulic tworzą się korki. Z reguły podróż rowerem z Letnicy do centrum nie zajmuje więcej niż 25 minut.

Tramwaje na Letnicy

Na terenie całego Gdańska kursuje 11 linii tramwajowych całorocznych i 3 sezonowe. Które z nich kursują przez Letnicę?

 • Linia tramwajowa nr 3 - Brzeźno – Chełm Witosa,
 • Linia tramwajowa nr 5 - Zaspa – Nowy Port Oliwska,
 • Linia tramwajowa nr 8 - Jelitkowo – Stogi Plaża,
 • Linia tramwajowa nr 10 - Brętowo PKM – Nowy Port Zajezdnia.

Ponieważ tramwaje stanowią jeden z najważniejszych środków transportu dla mieszkańców dzielnicy, część z nich kursuje nawet co 10 minut.

Autobusy na Letnicy

Jak już wspomnieliśmy, w Letnicy oprócz tramwajów kursują autobusy. Część ich tras przebiega przez ul. Wyzwolenia, Pokoleń Lechii Gdańsk i Marynarki Polskiej. Główne przystanki autobusowe w dzielnicy to: Stadion Energa Gdańsk, AmberExpo oraz Zespół Szkół Morskich, z kolei kluczowe autobusy to:

 • Linia autobusowa nr 148 - Żabianka SKM - Nowy Port Szaniec Zachodni,
 • Linia autobusowa nr 158 - Stogi Plaża – Wrzeszcz PKP,
 • Linia autobusowa nr 283 - Niedźwiednik – Nowy Port Szaniec Zachodni,
 • Linia autobusowa nr N2 (nocna) - Nowy Port Szaniec Zachodni - Łostowice Świętokrzyska.

Dworce/zajezdnie na Letnicy

Czy na terenie Letnicy znajdują się ważne punkty komunikacyjne takie jak dworce? W Letnicy nie ma żadnego dworca PKP ani SKM, który działałby na co dzień. Najbliższe stacje (Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Politechnika) leżą we Wrzeszczu. Z uwagi na niewielką odległość, już w kilka minut można dojechać tam komunikacją miejską lub rowerem.

W Letnicy, przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk, w dniach w których na tamtejszych obiektach odbywają się imprezy sportowe, koncerty czy też targi, działa stacja SKM Stadion Letnica Gdańsk Expo. W związku z tym podczas wydarzeń można tam szybko dojechać z największego dworca w mieście - Gdańsk Główny.

Letnica – ścieżki rowerowe

Letnica to jedna z najbardziej przyjaznych dzielnic dla rowerzystów. Ścieżki rowerowe biegną tam nie tylko wzdłuż głównych ulic, a także przy tych bocznych. Rowerzyści mogą bezpiecznie poruszać się ul. Żaglową, ul. Uczniowską, ul. Wyzwolenia i ul. Marynarki Polskiej będącą fragmentem drogi krajowej nr 91.

Jedyną kwestią, która może być uciążliwa dla tamtejszych mieszkańców jest brak stacji roweru miejskiego. Z uwagi na brak możliwości wypożyczenia sprzętu, najczęściej na przejażdżki wybierają się osoby, które posiadają swój własny rower.

Komunikacja na Letnicy – główne ulice

Przez samo centrum dzielnicy biegnie droga krajowa nr 91, potocznie nazywana starą jedynką. Można dojechać nią bezpośrednio m.in. do Tczewa, Torunia, Łodzi oraz Częstochowy, dzięki czemu stanowi ona jeden z ważniejszych szlaków komunikacyjnych w całym mieście. Oprócz DK 91 ważną arterią jest także Trasa Słowackiego, łącząca Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy z Portem Morskim Gdańsk. Jej istotnym fragmentem jest Tunel pod Martwą Wisłą, który stanowi drogę dojazdową na Przeróbkę.

Trasa Słowackiego wraz z Obwodnicą Południową i Trasą Sucharskiego ma znaczenie ponadlokalne. Cały układ drogowy umożliwia wjazd do Gdańska od strony Warszawy bez konieczności przejazdu przez Śródmieście.

Komunikacja na Letnicy – inwestycje drogowe

W ostatnich latach na terenie Letnicy realizowanych było wiele inwestycji drogowych. Najważniejsze z nich to budowa Trasy Słowackiego wraz z Tunelem pod Martwą Wisłą oraz remont ul. Letnickiej. W najbliższym czasie władze miasta nie planują większych inwestycji infrastrukturalnych w dzielnicy. Niemniej jednak, wciąż prowadzone będą tam mniejsze przedsięwzięcia majce na celu zwiększyć komfort i bezpieczeństwo na drogach. Remonty ulic czy też budowa nowych chodników sprawia, że dzielnica jest coraz bardziej przyjazna zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

Ocena redakcji

Trzeba przyznać, że pod względem komunikacji, Letnica jest jedną z najlepiej rozwiniętych dzielnic Gdańska. Odkąd powstała Trasa Słowackiego, szybko można dojechać stamtąd na Przeróbkę, a także do Śródmieścia. Rozwój infrastruktury drogowej pozwolił także na łatwiejszy wyjazd z miasta w stronę Warszawy, co ma znaczenie nie tylko dla mieszkańców Letnicy, ale i całego miasta.

Przez dzielnicę biegnie część gdańskiej sieci tramwajowej. W związku z tym z łatwością można dojechać stamtąd do pozostałych części miasta także komunikacją miejską. Co najważniejsze, niektóre linie tramwajowe kursują przez Letnicę co 10 minut, co zapewnia sprawny dojazd chociażby do centrum. Znacznym udogodnieniem dla tamtejszych mieszkańców jest obecność nocnej linii autobusowej. Dzięki niej nie mają oni kłopotów z dojazdem do i z pracy także w godzinach nocnych.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Letnicy

Ponieważ Letnica ma jeszcze stosunkowo niewielu mieszkańców, w samej dzielnicy nie powstał jeszcze żaden żłobek. Rodzice najmłodszych dzieci chętnie zapisuje je do placówek we Wrzeszczu i na Zaspie. Pobliskie żłobki mają świetną renomę i zapewniają wiele ciekawych zajęć. Spośród pobliskich placówek dobrą opinią cieszą się:

 • Żłobek Akademia Malucha,
 • Klub Lwa Leona,
 • Żłobek nr 5 Gdańskiego Zespołu Żłobków

Jeśli chodzi o przedszkola, w Letnicy działa jedynie International Preschool of Gdansk. To międzynarodowa placówka, w której dzieci od najmłodszych lat uczą się języka angielskiego. Z uwagi na dobre połączenie komunikacyjne, mieszkańcy dzielnicy zapisują swoje pociechy także do przedszkoli w Nowym Porcie i we Wrzeszczu. Przedszkola publiczne działające w okolicy to m.in.:

 • Przedszkole nr 23 Bursztynek,
 • Przedszkole nr 1 Tęczowa Jedyneczka,
 • Przedszkole Nr 44 Kraina Radości,
 • Przedszkole Bursztynowy Kompas.

W pobliżu znajdują się także przedszkola niepubliczne, a wśród nich:

 • Niepubliczne Przedszkole Językowe Lew Leon,
 • Przedszkole Gedanensis.

Szkoły podstawowe: edukacja na Letnicy

Czy na terenie Letnicy działają szkoły podstawowe? Tuż przy przedszkolu działa Elementary International School of Gdansk. Szkoła zapewnia wysoki poziom nauczania i kładzie duży nacisk na kształcenie w zakresie języków obcych. Niedaleko, a dokładniej w Brzeźnie, znajduje się prywatna Szkoła Podstawowa Gedanensis. Podstawówka reprezentuje również bardzo wysoki poziom nauczania, co przekłada się na świetne wyniki egzaminów. Z uwagi na osiągnięcia uczniów, Gedanensis zajmuje czołowe miejsce w rankingu szkół podstawowych w Gdańsku. Warto dodać, że na terenie sąsiednich dzielnic, znajdują się też szkoły podstawowe publiczne. Popularne wśród nich to:

 • Szkoła Podstawowa nr 52,
 • Szkoła Podstawowa nr 55,
 • Szkoła Podstawowa nr 69,
 • Szkoła Podstawowa Specjalna Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 2.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Letnicy?

Z racji tego, ze w Letnicy nie ma placówek edukacyjnych dla najmłodszych dzieci, rodzice maluchów często zastanawiają się czy łatwo dostać się do żłobka w sąsiednich dzielnicach. Z reguły nie ma z tym problemu. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę mieszkańców dzielnicy warto zapisać dziecko do wybranego żłobka odpowiednio wcześniej.

Jak wygląda kwestia nauczania starszych dzieci? Czy łatwo dostać się do podstawówki działającej w dzielnicy? Z racji tego, że jest to szkoła prywatna o wysokim poziomie nauczania, rekrutacja odbywa się tam nie tylko na podstawie zgłoszenia, ale także rozmów z pedagogiem i dyrektorem. O wiele łatwiej dostać się tam dzieciom, które uczęszczały do tamtejszego przedszkola lub innego przedszkola anglojęzycznego.

Licea i technika na Letnicy: szkoły średnie dzielnicy

Czy na Letnicy funkcjonują jakieś licea i technika? Na południu, przy samej granicy z Młyniskami, przy Zespole Szkół Energetycznych, działa Technikum nr 13 oraz Branżowa Szkoła I Stopnia nr 10. Placówka zajmuje wysoką pozycję w Rankingu Perspektywy 2020 (145 miejsce w kraju, 12 w województwie pomorskim oraz 3 w Gdańsku).

W północnej części dzielnicy, znajduje się z kolei Zespół Szkół Morskich Im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte. W szkole można podjąć naukę pod kątem zawodów takich jak: logistyk, technik mechanik okrętowy, technik nawigator morski czy też technik żeglugi śródlądowej. Blisko mieści się także IV Liceum Ogólnokształcące im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza. Prowadzone są tam klasy m.in. o profilach policyjnym i wojskowym. W samej Letnicy przy International School of Gdansk mieści się z kolei liceum prywatne.

Popularne szkoły na Letnicy

Na Letnicy działają zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne. Właściwie brakuje tam jedynie żłobków i przedszkoli. Jeśli chodzi o szkoły prywatne, jedną z najlepszych w okolicy jest Szkoła Podstawowa Gedanensis. Pod względem wyników w nauce, placówka znajduje się w ścisłej czołówce rankingu szkół podstawowych w Gdańsku.

Renomę posiada także Elementary International School of Gdansk. Z kolei jeśli chodzi o szkoły publiczne, świetną opinią cieszą się Szkoła Podstawowa nr 52 oraz Szkoła Podstawowa nr 69. Uczniowie spośród tamtejszych szkół ponadpodstawowych chętnie wybierają Technikum nr 13. Po szkole średniej większość z nich zostaje w Gdańsku, ponieważ na terenie miasta działają prestiżowe uczelnie i popularne szkoły wyższe.

Ocena redakcji

Na samej Letnicy nie ma zbyt wielu placówek edukacyjnych. Niemniej jednak, z uwagi na niewielką liczbę mieszkańców nie powinno stanowić to problemu. Na terenie dzielnicy działają popularne w całym Gdańsku technika, w związku z czym dojeżdżają tam uczniowie z całego miasta. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się Technikum nr 13, w którym prowadzone są klasy o ciekawych profilach, a do tego utrzymuje się stosunkowo wysoki poziom nauczania.

Niedaleko osiedli mieszkaniowych powstających na Letnicy działa kilka żłobków i przedszkola, dzięki czemu chętnie zamieszkują tam rodziny z małymi dziećmi. Mimo, że większość z nich zlokalizowana jest poza granicami dzielnicy w kilka chwil można dojechać tam samochodem czy też komunikacją miejską.

4. Jak się mieszka na Letnicy? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Letnicy znajduje się wiele miejsc do rekreacji. Mimo, że parki są tam niewielkie, w całej dzielnicy panuje zieleń. W całym mieście działają liczne siłownie czy też boiska. Miejsc tego typu nie brakuje również na Letnicy. Znajduje się tam m.in. zewnętrzna siłownia (Letnica, ul. Szklana Huta) i boiska do piłki nożnej. W najbliższych latach na terenie dzielnicy ma powstać też basen.

Miejscem do którego warto wybrać się w wolnej chwili jest HEDONIA Squash (Letnica, ul. Załogowa 17). Znajdują się tam profesjonalne korty, na których można spróbować swoich sił w squasha. Dla doświadczonych zawodników w klubie organizowane są rozgrywki i turnieje. W dzielnicy działa również Szkoła Japońskich Sztuk Walki.

5. Gastronomia i kultura

Czy na terenie dzielnicy działa jakaś pizzeria? Letnica pod względem oferty gastronomicznej jest słabo rozwinięta. W Gdańsku popularne restauracje działają z reguły bliżej centrum. Gdzie zjeść w dzielnicy lub napić się drinka? Dobra restauracja i pub mieści się tuż przy stadionie. T29 Sports Bar & Restaurant to restauracja (Letnica, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk) stworzona z myślą o kibicach, którzy chcą przeżywać sportowe emocje w wyjątkowym miejscu.

Na terenie dzielnicy, również przy stadionie, znajduje się park rozrywki, gdzie działa m.in. tor wrotkarski i escape room. Niemniej jednak brakuje tam kina czy też biblioteki. Centrum Kultury Gdańska mieści się na Śródmieściu. Dlatego też właśnie tam działa niejedna biblioteka, galeria sztuki, kino, teatr i muzeum.

6. Zdrowie na Letnicy

Czy na terenie dzielnicy znajdują się przychodnie i szpitale publiczne oraz apteki? W dzielnicy powstało Centrum Medyczne św. Łukasza oraz Starmed Przychodnia Letnica. W pierwszej placówce realizowane są tylko wizyty prywatne, natomiast w drugiej w ramach NFZ. Obie przychodnie oferują opiekę doświadczonych lekarzy, a do tego stosunkowo krótki czas oczekiwania na badania i konsultacje.

Oczywiście w dzielnicy działa też apteka (Letnica, ul. Marynarki Polskiej 59). W kwestii zdrowia warto wspomnieć, że na Letnicy, podobnie jak w pozostałych dzielnicach Gdańska, na bardzo dobrym poziomie utrzymuje się jakość powietrza. Większość okolicznych mieszkańców nie narzeka na smog, co więcej, uważa też że dobra jest tam kranówka. Jeśli chodzi o wodę, specjaliści zalecają pić ją nawet zamiast wody mineralnej.

7. Letnica - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Czy w dzielnicy działają większe sklepy? Letnica po względem oferty usługowo-handlowej jest dość słabo rozwinięta. Znajdują się tam głównie małe sklepy osiedlowe i markety typu Żabka. Liczne hipermarkety i supermarkety działają w Nowym Porcie i we Wrzeszczu, więc chcąc zrobić większe zakupy, mieszkańcy dzielnicy nie muszą jechać zbyt daleko.

Jeśli chodzi o punkty handlowe, w dzielnicy brakuje targowiska, gdzie można byłoby kupić świeże owoce i warzywa, kwiaty czy też odzież. Najbliższy rynek miejski znajduje się we Wrzeszczu. Zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską można dojechać tam w kilkanaście minut.

Na terenie Letnicy nie ma również żadnej galerii handlowej, gdzie można byłoby wybrać się na dłuższe zakupy czy też coś zjeść. Największe punkty tego typu znajdują się na Śródmieściu, Zaspie i we Wrzeszczu. Czy na terenie dzielnicy znajduje się poczta? Letnica nie ma swojej placówki, a tamtejsi mieszkańcy nadają paczki na poczcie w Młyniskach. Z ważniejszych punktów usługowych w dzielnicy mieści się fryzjer (Letnica, ul. Starowiejska 60/109).

8. Wady i zalety mieszkania na Letnicy

Zalety:

 • dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
 • bogata oferta rekreacyjno-rozrywkowa,
 • rozwój nowych osiedli mieszkaniowych.

Wady:

 • brak dużego parku,
 • zły stan wielu pobocznych dróg,
 • brak żłobków.

Czy Letnica jest przyjazna dla zwierząt?

Na terenie Letnicy znajduje się wiele miejsc, gdzie można wybrać się na spacer, dlatego też uważa się, że dzielnica jest bardzo przyjazna dla zwierząt. Na zakup lub adopcję psa często decydują się nie tylko osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, ale także w niedawno pobudowanych tam mieszkaniach. Mimo rozwoju dzielnicy wciąż jest tam dość zielono.

W ostatnich latach w ramach Budżetu Obywatelskiego na terenie dzielnicy wybudowano wybieg dla psów. Teren został ogrodzony i wyposażony. Warto wspomnieć, że niedaleko Letnicy, a dokładniej na Brzeźnie, wydzielono dla psów specjalną plażę. To jedyne takie miejsce w całym mieście, dlatego też cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Na plaży zainstalowane są tyczki, tunel i poprzeczki w związku z czym właściciele czworonogów, często wybierają się tam ze swoimi psami, aby je tresować.

9. O tym się mówi na Letnicy

Obecnie na Letnicy dużo mówi się o oceanarium, które ma powstać w pobliżu tamtejszego stadionu. Plany dotyczące przedsięwzięcia powstały już kilka lat temu, ale pozwolenie na budowę inwestor otrzymał dopiero pod koniec 2019 roku (takie informacje podała m.in. Rada Dzielnicy Letnica Gdańsk). Mieszkańcy dzielnicy czekają na realizację inwestycji z niecierpliwością, bowiem będzie ona jedną z największych atrakcji w okolicy. Oprócz oceanarium ma działać tam interaktywne centrum nauki oraz park wodny.

Letnica póki co nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można byłoby ciekawie spędzić czas wolny. Budowa nowego kompleksu ma więc dla tamtejszych mieszkańców szczególne znaczenie. W związku z dużym zainteresowaniem inwestycją, Rada Dzielnicy Letnica w mediach społecznościowych na bieżąco informuje o jej postępach.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: