Wzgórze Mickiewicza Gdańsk

Redakcja

Redakcja

29.04.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Wzgórze Mickiewicza? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Wzgórze Mickiewicza jest jedną z 35 dzielnic Gdańska. Nazywana jest także osiedlem Pana Tadeusza, a charakterystycznym punktem jest pomnik Adama Mickiewicza. Sama dzielnica, z racji swojej niewielkiej powierzchni nie ma wystarczającej infrastruktury, by móc być samowystarczalną. Nie przeszkadza to jednak w osiąganiu dużej popularności wśród mieszkańców Gdańska.

W ścisłych granicach dzielnicy niemożliwa jest realizacja nowych inwestycji mieszkaniowych. Najbliższe znajdują się kilkaset metrów dalej, ale już po stronie gdańskich Siedlec. Ceny są tu dość wysokie. Za dom z garażem na rynku wtórnym przyjdzie nam zapłacić ok. 7-8 tysięcy złotych. Przy wyższym standardzie nawet w granicach 10 tysięcy.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania wzgórze mickiewicza

domy Wzgórze Mickiewicza

1. Informacje ogólne

Położenie Wzgórza Mickiewicza na mapie Gdańska

Wzgórze Mickiewicza położone jest w centralnej części miasta, lekko po stronie zachodniej. Ma powierzchnię o,53 km2, co czyni je najmniejszą jednostką terytorialną tego typu w mieście. Zlokalizowane jest między Siedlcami na północy a Chełmem od strony południowej. Cała dzielnica to jedynie około 800 domów o zabudowie niskiej – jednorodzinnej lub szeregowej.

Granica Wzgórza Mickiewicza w Gdańsku jest stosunkowo łatwa do wyznaczenia. Na południu jest to trasa WZ, nazywająca się na tym odcinku aleją Armii Krajowej. Od zachodu granicę stanowi Cmentarz Łostowicki. Od północy i wschodu są to położone tu tereny zielone.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Wzgórzu Mickiewicza?

Według statystyk Urzędu Miasta opublikowanych dla 2018 roku, liczba mieszkańców w dzielnicy wynosiła wówczas 2505 osób. Przy tak niewielkiej powierzchni, otrzymujemy dość pokaźne zagęszczenie ludności, które wynosi 4726 mieszkańca na kilometr kwadratowy. Pamiętajmy także, że znajdują się tu domki jednorodzinne i szeregowce, a nie blokowisko. Tym bardziej ten wynik jest dość wysoki.

Podział mieszkańców ze względu na wiek przedstawia się następująco:

 • 14% - osoby w wieku od 0 do 17 lat,
 • 50% - osoby w wieku od 18 do 59 lat,
 • 8% - osoby w wieku od 60 do 64 lat,
 • 28% - osoby w wieku 65+.

Wzgórze Mickiewicza jest dzielnicą starzejącą się – osoby w wieku powyżej 60 lat stanowią aż 36% ogólnej populacji dzielnicy. Mimo to liczba mieszkańców utrzymuje się tu stosunkowo stabilnym poziomie, choć w ciągu ostatnich 10 lat zmalała o ok. 100 osób.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Wzgórze Mickiewicza zamieszkane jest głównie przez seniorów i z pewnością to właśnie ta grupa wiekowa jest najbardziej zadowolona z okolicy. Z jednej strony jest tu cicho i spokojnie, a z drugiej bliskość ścisłego centrum miasta pozwala bez trudu korzystać z usług opieki zdrowotnej, urzędów czy infrastruktury komunikacyjnej.

Drugą grupą mieszkańców, którzy docenią tę lokalizację to rodziny z dziećmi. Typ nieruchomości, którym zabudowana jest dzielnica, daje większe możliwości. Własny ogród, duża powierzchnia domu oraz spokój to cechy poszukiwane przez tę grupę. Zarówno rodziny, jak i seniorzy doceniają także bezpieczeństwo Wzgórza Mickiewicza.

Dzielnica jest mniej popularna wśród studentów. Z jednej strony bliskość uczelni i dostęp do dobrze rozwiniętej infrastruktury może zachęcać żaków, ale z drugiej niewielu z nich chce mieszkać na typowych stancjach, a na samodzielny wynajem całego domu jednorodzinnego nie stać większości studentów.

Czy Wzgórze Mickiewicza to styl życia Gdańska?

Wzgórze Mickiewicza jest cichą i spokojną dzielnicą domków jednorodzinnych, choć znajduje się niemal tuż obok jednej z najbardziej ruchliwych dróg w całym Trójmieście. Stanowi niepisaną sypialnię miasta, która w dodatku znajduje się w ścisłym centrum. To dość nietypowy widok, który sprawia, że jest to dzielnica bardzo specyficzna. Coraz prężniej rozwija się także rynek wynajmu mieszkań i domów na Wzgórzu Mickiewicza – zarówno rodzinom, jak i pracownikom sezonowym. Mieszkańcy cenią sobie to nietypowe połączenie spokoju i obecności wielu miejsc rozrywki czy kultury tuż za rogiem.

Planowany rozwój dzielnicy

Obecnie naprawianych jest wiele uliczek w dzielnicy, takich jak Soplicy. Dodatkowo planowana jest rewitalizacja placu zabaw – wymiana piaskownicy i dostawienie trampoliny. Większość inwestycji na Wzgórzu Mickiewicza to właśnie takie niewielkie projekty, które mają na celu poprawić jakość życia. Nie toczą się tu wielkie inwestycje, bo i dzielnica jest mała i nie obejmuje miejsc, gdzie mogłyby być potrzebne.

Wzgórze Mickiewicza - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Nie ma zbyt wielu atrakcji na Wzgórzu Mickiewicza, choć warto zobaczyć rzeźbę, dzięki której dzielnica wzięła swoją nazwę – pomnik Mickiewicza. Został in zdewastowany kilka lat temu, jednak wspólną siłą mieszkańców odnowiono go. Rośnie tu także jeden z licznych w Gdańsku pomników przyrody – wiąz szypułkowy. Warto także udać się na spacer po ciągu widokowym, który powstał w 2018 roku od ul. Maryli do ul. Łostowickiej.

Czy Wzgórze Mickiewicza to bezpieczna dzielnica?

Czy Wzgórze Mickiewicza to bezpieczna dzielnica? Tak – jest jedną z najbezpieczniejszych w Gdańsku. Według Straży Miejskiej głównymi problemami dzielnicy są:

 • niewłaściwy nadzór nad psami,
 • spalanie odpadów w instalacjach grzewczych,
 • spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem.

Mieszkańcy także czasem skarżą się na zakłócanie ładu i porządku przez osoby wynajmujące mieszkania i domy w dzielnicy. Nie są to jednak zdarzenia, które w znaczący sposób wpływają na spokojny tryb życia na Wzgórzu Mickiewicza.

Atrakcje Wzgórza Mickiewicza: oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci nie jest tu bardzo bogata, ale raczej wystarczająca na potrzeby tak niewielkiej dzielnicy. Mieści się tu plac zabaw dla dzieci przy ul. Jacka Soplicy. Inne miejsce aktywności dla najmłodszych powstało na terenie Parku Na Zboczu.

Poza placami zabaw dla dzieci, znajduje się tu ciekawa propozycja dla nieco starszych już pociech i ich rodziców. Przy ul. Asesora 78 mieści się Escape Time – centrum rozrywki typu escape room na Wzgórzu Mickiewicza, które oferuje kilka rodzajów pokojów, zapewniających kilka godzin rozrywki. Warto także pamiętać, że mieszkańcy Wzgórza Mickiewicza mogą korzystać z oferty dla dzieci innych dzielnic – chociażby z Gym bee, które mieści się przy ul. Kartuskiej 214, a więc raptem kilkaset metrów od formalnej granicy dzielnicy. To centrum rekreacyjno-sportowe, gdzie każdy maluch straci nadmiar energii.

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach: 

2. Komunikacja

Przez teren dzielnicy nie przejeżdża żaden środek komunikacji miejskiej. Nie oznacza to jednak, że Wzgórze Mickiewicza jest źle połączone z pozostałymi częściami miasta. Szlaki komunikacyjne doskonale oplatają dzielnicę ze wszystkich stron, a odległość od centrum Wzgórza wynosi maksymalnie 900 metrów, które można przejść w czasie nie dłuższym niż 10 minut.

Ile trwa dojazd ze Wzgórza Mickiewicza do centrum?

Wzgórze Mickiewicza znajduje się bardzo blisko ścisłego centrum miasta. Jest odległe od gdańskiego Śródmieścia o niecałe 4 kilometry. Poza godzinami szczytu pokonamy ten odcinek autem w maksymalnie 15 minut. W godzinach szczytu (ok. godz. 16:00) czas ten wydłuża się do ok. 20 minut. Na Wzgórzu jedynie miejsca wyjazdu z dzielnicy mogą się delikatnie korkować. Mowa tu o ul. Pana Tadeusza od skrzyżowania z Telimeny oraz o ul. Wojskiego od skrzyżowania ze Stolnika. Większe zatory pojawiają się dopiero po wyjeździe z dzielnicy – na ul. Łostowickiej i Kartuskiej.

Transportem publicznym pokonamy odległość dzielącą Wzgórze od Śródmieścia w ok. 25 minut, a rowerem w nie więcej niż 15 minut. Miłośnicy dłuższych spacerów mogą także pokonać tę trasę pieszo, a nie zajmie to dłużej niż 45 minut.

Tramwaje na Wzgórzu Mickiewicza

Przez dzielnicę wyznaczoną przez ścisłe granice nie przejeżdża żaden tramwaj czy autobus. Linie jednak oplatają Wzgórze zarówno od północy, jak i od południa. Przez ul. Kartuską przejeżdżają tramwaje numer:

Z kolei przez al. Armii Krajowej przejeżdżają:

Spacer do najbliższych przystanków tramwajowych nie powinien być dłuższy 10 minut.

Autobusy na Wzgórzu Mickiewicza

Sytuacja z komunikacją autobusową na Wzgórzu Mickiewicza jest bardzo podobna. Główny szlak komunikacyjny przebiega przez ul. Łostowicką i Kartuską. Do dyspozycji mieszkańców jest tu aż kilkanaście różnych linii autobusowych. Najważniejsze z nich to:

 • 115 – z Wrzeszcza PKP do Jaworzniaków,
 • 156 – z Kowali Szkoły Metropolitalnej do Siedlec,
 • 162 – z Oruni Górnej do Wrzeszcza PKP,
 • 168 – z Wrzeszcza PKP do Kiełpina Górnego.

Przez al. Armii Krajowej przejeżdżają także dwa autobusy nocne, które ułatwiają mieszkańcom Wzgórza Mickiewicza powrót do domu po północy. Warto także wspomnieć o testowej linii nr 195, która przejeżdżała przez sam środek dzielnicy – m.in. przez Zosi i Telimeny. Została ona obecnie już zawieszona.

Najbardziej oblegane przystanki autobusowe, które obsługują najwięcej linii i znajdują się w pobliżu dzielnicy to: Siedlce, Emaus i Cmentarz Łostowicki.

Dworce/zajezdnie

Najbliższe dworce kolejowe to Gdańsk Śródmieście i Gdańsk Wrzeszcz. Nie są one jednak położone tak blisko, by były bardzo popularne wśród mieszkańców Wzgórza Mickiewicza. W niewielkiej odległości znajduje się jednak pętla autobusowo-tramwajowa Siedlce oraz pętla tramwajowa przy Sikorskiego. Spacer do nich nie powinien zająć nam dłużej niż 10 minut.

Wzgórze Mickiewicza - ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe na ścisłym terenie dzielnicy także nie są potrzebne. Większość uliczek należy do strefy ruchu lub zamieszkania i miłośnicy jednośladów mogą się nimi poruszać bez przeszkód. Infrastruktura miejska składa się jednak ze ścieżek rowerowych znajdujących się blisko Wzgórza – od północy, zachodu i południa. Biegną wzdłuż ulic: Kartuskiej, Łostowickiej i Witosa.

Komunikacja na Wzgórzu Mickiewicza - główne ulice

Głównym szlakiem komunikacyjnym w dzielnicy jest z pewnością ul. Pana Tadeusza, choć nie wyróżnia się wielkością. Łączy jednak ul. Łostowicką z Siedlcami i umożliwia mieszkańcom dojazd do każdej uliczki osiedlowej. Jest to też droga, która najmocniej się korkuje – szczególnie przy skrzyżowaniach z głównymi ulicami leżącymi już poza Wzgórzem Mickiewicza.

Komunikacja na Wzgórzu Mickiewicza – inwestycje drogowe

Obecnie na całym Wzgórzu Mickiewicza prowadzone są prace remontowe uliczek osiedlowych: Asesora czy Soplicy. Modernizacji podlegają: jezdnia i chodniki. Przebudowywana jest również sieć wodociągowa. Mieszkańcy już wkrótce mogą spodziewać się całkowicie nowych nawierzchni na swoich uliczkach, co z pewnością będzie dość znacznym ułatwieniem w poruszaniu się nie tylko samochodami.

Ocena redakcji

Choć na Wzgórzu Mickiewicza nie ma żadnej infrastruktury komunikacji publicznej, to nie można powiedzieć, że jest to dzielnica odcięta od pozostałych części miasta. Wręcz przeciwnie – jest ona bardzo dobra, ale wymaga krótkiego spaceru do najbliższych przystanków tramwajowych czy autobusowych. To jedynie kilkaset metrów i to licząc od samego centrum Wzgórza Mickiewicza.

Mieszkańcy domów położonych bliżej obrzeży mogą główne węzły komunikacyjne zobaczyć ze swoich okien. Trwają także prace ułatwiające transport samochodowy czy rowerowy. Nowe nawierzchnie już wkrótce będą cieszyć wszystkich zmotoryzowanych i nie tylko.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Wzgórzu Mickiewicza

Sytuacja z edukacją na Wzgórzu Mickiewicza jest bardzo podobna do transportu publicznego. Nie ma tu żadnych żłobków czy przedszkoli, co jednak nie oznacza, że nie ma ich w najbliższym otoczeniu mieszkańców. Już w Chełmie, ale zaraz za granicą dzielnicy, przy ul. Chałubińskiego 20 znajduje się publiczny żłobek nr 3 Złota Rybka. Oferuje miejsce dla 97 dzieci.

Za południową granicą mieści się zaś niepubliczny żłobek MegaMocni oraz dwa kluby dziecięce Dobry Port i Dobry Port II. MegaMocni oferują 122 miejsca, a kluby – 53. Daje to 272 miejsca dla dzieci w wieku do lat 3 w najbliższej okolicy. To bardzo dobry wynik.

Przedszkoli w najbliższej okolicy także jest dość sporo. Są to:

 • Chatka Puchatka przy ul. Szarej 40, które oferuje 25 miejsc,
 • Przedszkole Budowlane nr 22 przy ul. Kartuskiej 104A, które oferuje nawet 150 miejsc,
 • niepubliczne przedszkole MegaMocni przy ul. Cieszyńskiego 1A, które oferuje nawet 125 miejsc,
 • przedszkole niepubliczne Radosny Zakątek przy ul. Chałubińskiego 18, które oferuje do 125 miejsc.

Łącznie placówki w okolicy Wzgórza Mickiewicza oferują aż 425 miejsc dla dzieci od 3. do 7. roku życia.

Szkoły podstawowe: edukacja na Wzgórzu Mickiewicza

W najbliższym otoczeniu Wzgórza Mickiewicza znajduje się kilka szkół podstawowych:

 • II Społeczna Szkoła Podstawowa przy ul. Kartuskiej 245, gdzie może się uczyć nawet 480 uczniów,
 • Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Dragana 2, z prawie 1000 miejsc dla uczniów,
 • Gdańska Szkoła Podstawowa Lingwista przy ul. Malczewskiego 51, oferująca 480 miejsc,
 • Szkoła Podstawowa nr 14 przy ul. Kartuskiej 126A, oferująca 480 miejsc.

Nieco dalej znajdują się też: szkoła podstawowa nr 47 i niepubliczna placówka dwujęzyczna przy ul. Worcella 44. Podstawówki te uzyskują bardzo dobre wyniki. Według rankingu WaszaEdukacja.pl w 2020 roku SP nr 47 uzyskała 18. miejsce, SP nr 8 – 24. miejsce, a SP nr 14 – 27. miejsce.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Wzgórzu Mickiewicza?

Czy łatwo się dostać do żłobka przez mieszkańców Wzgórza Mickiewicza? Pytanie jest o tyle podchwytliwe, że na terenie dzielnicy nie ma żadnej placówki edukacyjnej. Mimo to, jest tu o wiele łatwiej niż w innych rejonach miasta. Liczba dzieci w wieku do lat 3, które potrzebują opieki, nie przekracza tu 70.

Placówki znajdujące się w pobliżu oferują zaś ponad 270 miejsc. Bez problemu więc można skorzystać z oferty w innych dzielnicach. Problemów też raczej nie będzie z dostaniem się do przedszkola. Potrzeby dzielnicy to jedynie ok. 90 miejsc, a placówki okoliczne dysponują 425 miejscami.

Podobnie sytuacja wygląda ze szkołami podstawowymi. Wszystkich uczniów ośmiu klas na Wzgórzu Mickiewicza mieszka ok. 170. Z kolei placówki oświatowe w okolicy gwarantują ponad 2400 miejsc. Bez trudu uczniowie z dzielnicy znajdą tu swoje miejsce do nauki.

Licea i technika na Wzgórzu Mickiewicza: szkoły średnie dzielnicy

W najbliższej okolicy Wzgórza Mickiewicza znajdują się dwa licea ogólnokształcące:

 • LO nr VIII przy ul. Kartuskiej 128,
 • LO nr VII przy ul. Chałubińskiego 13.

Oba licea mają bardzo dobre oceny wśród rodziców i uczniów. W rankingu WaszaEdukacja.pl w roku 2020, Liceum Ogólnokształcące nr VIII zajęło 6. miejsce, a LO nr VII – 10. miejsce wśród wszystkich placówek oświatowych tego typu w Gdańsku. W okolicy nie ma techników.

Popularne szkoły na Wzgórzu Mickiewicza

W niedalekiej odległości od Wzgórza Mickiewicza znajduje się także uczelnia – Gdańska Szkoła Wyższa, do której uczęszcza bardzo wielu studentów. Znajdziemy tu takie kierunki studiów jak:

 • administracja,
 • kryminologia,
 • zdrowie publiczne,
 • zarządzanie i inżynieria produkcji.

Wśród liceów, obie szkoły publiczne są bardzo popularne przez wysokie noty, które otrzymują obie szkoły. Zdawalność matur jest tu bliska 100% lub wynosi 100%. Gdańska Szkoła Podstawowa z kolei ma opinię placówki, która bardzo dobrze naucza przedmiotów ścisłych – głównie za sprawą specjalnie przygotowywanych materiałów do nauczania matematyki, które są znane w całym kraju.

Ocena redakcji

Nie można ocenić edukacji dzielnicy według ścisłych kryteriów, bo nie ma tu żadnych placówek, które można by oceniać. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę szkoły wymienione w powyższym paragrafie, poziom edukacji uczniów mieszkających na Wzgórzu Mickiewicza jest bardzo wysoki. Jest to także – co ciekawe – jedna z nielicznych dzielnic Gdańska, gdzie nie ma problemu z dostaniem się do żadnej placówki edukacyjno-opiekuńczej, choć w granicach dzielnicy nie znajduje się ani jedna.

4. Jak się mieszka na Wzgórzu Mickiewicza? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wzgórze Mickiewicza jest bardzo zieloną i przyjemną do mieszkania dzielnicą. Znajduje się tu także Park Na Zboczu, gdzie możemy podziwiać figurę naszego wieszcza. To idealne miejsce na spacery, a dodatkowo można tu obejrzeć panoramę Gdańska.

Po drugiej stronie dzielnicy – przy al. Armii Krajowej – znajduje się kwietna, miejska łąka i deptak, gdzie można do woli spacerować lub wyprowadzić psy. Po wschodniej stronie Wzgórza mieszczą się także ogródki działkowe na Wzgórzu Mickiewicza ROD im. Adama Mickiewicza. Z powodu niezbyt dużej powierzchni dzielnicy tereny zielone nie są tu bardzo duże, ale w zupełności wystarczające na potrzeby mieszkańców.

Miłośnicy aktywności fizycznej znajdą tutaj aż dwie siłownie plenerowe: przy skrzyżowaniu Jacka Soplicy i Wojskiego oraz w Parku Na Zboczu. Druga z siłowni jest dość niewielka – znajdują się tu jedynie cztery stanowiska do ćwiczeń. Tuż niedaleko Kartuskiej, ale już poza granicami dzielnicy, znajduje się Szkoła Japońskich Sztuk Walki Zempo, gdzie można także zapisać nasze pociechy.

W Parku Na Zboczu mieści się również nowe boisko do gry w koszykówkę o nawierzchni poliuretanowej. Na Wzgórzu Mickiewicza nie ma też żadnego basenu, ale mieszkańcy bez trudu korzystają z Pływalni Chełm, która znajduje się niecałe 1,5 km dalej.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Na Wzgórzu Mickiewicza nie ma także restauracji czy barów. Najbliższe znajdują się tuż za al. Armii Krajowej, a wybór jest całkiem duży. Do bardzo dobrych restauracji należą:

 • restauracja Bazylia z kuchnią włoską przy ul. Cieszyńskiego 12,
 • Dumpling’s & Noodles King z kuchnią chińską przy ul. Cieszyńskiego 1A,
 • pizzeria Salsa przy ul. Chałubińskiego 29.

Dodatkowo na północnej stronie znajdują się trzy inne pizzerie, a na południu – Pizza Tino, a niewiele dalej Pizza Hut. Mieszkańcy Wzgórza Mickiewicza nie mogą więc narzekać na brak restauracji i lokali gastronomicznych w okolicy.

Nieco gorzej przedstawia się sytuacja z ośrodkami kulturalnymi wokół dzielnicy. Przy ul. Dragana 26 mieści się filia biblioteki miejskiej. Na tym jednak kończy się oferta dla mieszkańców Wzgórza Mickiewicza. By pójść do teatru lub kina trzeba niestety pojechać nieco dalej. Brak w pobliżu także centrum kultury czy innych miejsc, które organizują warsztaty czy zajęcia kulturalne.

6. Zdrowie na Wzgórzu Mickiewicza

Według serwisu aqicn.org, najbliższa stacja pomiarowa jakości powietrza znajduje się w Śródmieściu. Choć jest to statystycznie najbardziej zanieczyszczony rejon miasta, to czujniki i tak wskazują, że powietrze jest tu bardzo czyste. Smog praktycznie nie występuje, dzięki bliskości lasów, rzeki i morza. W 2019 roku jedynie w cztery dni kwietnia stacja pomiarowa wskazywała jakość powietrza na poziomie umiarkowanym według PM10. Kranówka także jest tu zdatna do picia i bardzo podobna do wody butelkowanej, natomiast jest o wiele tańsza.  Można więc śmiało pić prosto z kranu.

Liczba przychodni i szpitali publicznych w najbliższej okolicy także jest odpowiednia. Najbliższa jest Mała Klinika Sp. z o.o. przy ul. Malczewskiego 51. Można skorzystać tam z oferty wielu lekarzy specjalistów, w tym: chirurga, dermatologa, kardiologa czy neurologa. Inne publiczne przychodnie obok Wzgórza Mickiewicza to:

 • przychodnia Kartuska NZOZ przy ul. Kartuskiej 63/65,
 • przychodnia lekarska Nowy Chełm przy ul. Chałubińskiego 23,
 • Stary Chełm Sp z o. o. NZOZ przy ul. Łużyckiej 13.

Możemy natomiast skorzystać z usług lekarza reumatologa czy pracowni protetycznej i stomatologicznej na Wzgórzu Mickiewicza. Najbliższe dwie apteki przy Wzgórzu Mickiewicza znajdują się tuż za al. Armii Krajowej. Mowa o aptece Dom Leków przy ul. Dragana 16H oraz Aptece Polskiej przy ul. Dragana 15D.

7. Wzgórze Mickiewicza: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Przy dzielnicy o tak niewielkiej powierzchni i charakterze spokojnego osiedla domków jednorodzinnych trudno oczekiwać w dzielnicy centrum handlowego. Kilka z nich znajduje się jednak tuż obok:

 • Centrum Kartuska przy ul. Kartuskiej 214,
 • galeria handlowa Chełm przy ul. Cienistej 30,
 • galeria Morena przy ul. Schuberta 102A.

Znajdują się nie dalej niż 20 minut spacerkiem od centrum Wzgórza Mickiewicza, a dostępne w nich hipermarkety i sklepy wielu branż pozwalają zaopatrzyć gospodarstwo domowe we wszystkie niezbędne produkty. Nieco bliżej są większe dyskonty i supermarkety, gdzie mieszkańcy mogą zrobić zakupy. Przy Chałubińskiego 39 znajduje się targowisko Mini Targowisko Ryneczek, gdzie możemy kupić zawsze świeże owoce, warzywa czy wędliny. Na Wzgórzu Mickiewicza znajdują się także dwa mniejsze sklepy, gdzie zaopatrują się mieszkańcy. Jest to Lewiatan w samym centrum dzielnicy przy ul. Wojskiego oraz mniejszy sklepik osiedlowy przy ul. Asesora.

Ważne dla infrastruktury dzielnicy są także inne placówki handlowo-usługowe, takie jak renomowana cukiernia na Wzgórzu Mickiewicza – Pracownia Tortów Róg Wojskiego. Niezapominajka to z kolei kwiaciarnia obok Wzgórza Mickiewicza, po drugiej stronie ul. Łostowickiej.

8. Wady i zalety mieszkania na Wzgórzu Mickiewicza

Jak się mieszka na Wzgórzu Mickiewicza?

Plusy:

 • cicha i spokojna dzielnica,
 • wysokie bezpieczeństwo,
 • sporo placów zabaw i siłowni zewnętrznych,
 • bliskość centrum,
 • doskonała komunikacja publiczna,
 • doskonała oferta edukacyjna,
 • sporo terenów zielonych,
 • dobra infrastruktura handlowo-usługowa.

Minusy:

 • wysokie ceny nieruchomości,
 • mało atrakcji dla mieszkańców,
 • biedna oferta kulturalna.

Ocena redakcji

Na Wzgórze Mickiewicza należy patrzeć bardziej jak na luksusowe osiedle w centrum Gdańska niż na samodzielną dzielnicę. Nie można oczekiwać, że jednostka terytorialna o powierzchni raptem połowy kilometra kwadratowego będzie dysponować samowystarczalną infrastrukturą. Chociażby fryzjerów obok Wzgórza Mickiewicza mieści się aż czterech, choć na terenie dzielnicy nie znajduje się żaden. Dlatego należy korzystać z oferty innych dzielnic i dzięki temu okazuje się, że niczego tutaj nie brakuje.

Wszędzie jest blisko, a mieszkańcy mogą cieszyć się ciszą i spokojem, o który bardzo trudno w tak bliskiej okolicy Śródmieścia. Wystarczy spojrzeć na lokację wszystkich placówek handlowo-usługowych. Placówek pocztowych w okolicach Wzgórza Mickiewicza jest aż pięć, a wszystkie w promieniu kilometra. Podobnie wygląda sytuacja ze sklepami, kosmetyczkami czy placówkami bankowymi.

9. O tym się mówi na Wzgórzu Mickiewicza

Bardzo emocjonującym tematem wśród mieszkańców Wzgórza Mickiewicza jest problem hoteli robotniczych tworzonych z coraz większej liczby domków. Podnoszą się głosy, że w takich domach mieszka zbyt wiele osób – nawet kilkadziesiąt. Tym samym pojawia się problem ze zbyt dużą ilością tworzonych śmieci przez takie gospodarstwo. To na takie adresy właśnie jeździ policja i straż miejska w związku ze zgłoszeniami o zakłócanie porządku. Rada Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza stara się znaleźć sposób na takie procedery, ale chwilowo nie ma jeszcze rozwiązania zgodnego z prawem.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://www.gdansk.pl/

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: