Młyniska Gdańsk

Redakcja

Redakcja

30.04.2020

Jak się mieszka i i co warto wiedzieć na temat gdańskiej dzielnicy Młyniska? Sprawdź na GetHome.pl

Młyniska to jedna z 35 dzielnic Gdańska. Ma ona charakter przemysłowo-mieszkaniowy. Działają tam głównie stocznie oraz elektrociepłownia. Młyniska leżą w centrum miasta i bezpośrednio graniczą z gdańskim Śródmieściem. To sprawia, że są świetną lokalizacją do zamieszkania dla osób, które tam pracują lub studiują.

Zabudowa mieszkaniowa dzielnicy jest skupiona przy węźle komunikacyjnym Kliniczna. Na tamtejszym osiedlu dominują budynki wielorodzinne wykonane w technologii wielkopłytowej. Ze względu na zabudowę znacznej części terenów, dzielnica nie jest zbyt zielona. Niemniej jednak, wielu mieszkańców Gdańska deklaruje, że chętnie by się tam przeprowadziło. Przekonuje ich nie tylko bliskość do centrum, ale także dobra komunikacja z pozostałymi częściami miasta.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Młyniskadomy Młyniska

1. Informacje ogólne

Położenie Młynisk na mapie Gdańska

Młyniska są jedną z 35 jednostek pomocniczych Gdańska. Jeśli chodzi o położenie, dzielnica od północy graniczy z Letnicą, od zachodu z dzielnicą Aniołki i Wrzeszczem Dolnym, od południa ze Śródmieściem, a od wschodu jej granice stanowią wody Martwej Wisły. Obszar Młynisk obejmuje tereny wyspy Ostrów. Można dojechać tam dwoma mostami.

Ze względu na położenie nad Martwą Wisłą, na terenie dzielnicy znajdują się stocznie m.in. Północna oraz Remontowa. Oprócz nich działają tam zakłady przemysłowo-usługowe i miejsca użyteczności publicznej, a w tym oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak już wspomnieliśmy, Młyniska pełnią nie tylko funkcje przemysłowe i stoczniowe, ale także mieszkalną. Z uwagi na położenie tuż przy Śródmieściu, chętnie zamieszkują tam osoby, którym zależy na szybkim dojeździe do centrum. Do dzielnicy oprócz wyspy Ostrów należą:

 • Młode Miasto – na tamtejszych terenach postoczniowych, maja powstać nowe budynki o charakterze biurowo-mieszkaniowym. W ostatnich latach wybudowano tam Europejskie Centrum Solidarności. Rewitalizacja tamtejszych terenów ma sprawić  że południowa część dzielnicy będzie dużo bardziej atrakcyjna pod względem mieszkaniowym, co powinno zachęcać do inwestycji.
 • Składy – są to głównie tereny przemysłowe i składowe, na co wskazuje zresztą sama nazwa. Znajduje się tam nieużywana pętla tramwajowa, a także siedziba i boisko Stoczniowego Klubu Sportowego Polonia Gdańsk.
 • Zielony Trójkąt – osiedle mieszkaniowe na którym główną zabudowę stanowią budynki wielorodzinne wykonane z wielkiej płyty. Znajduje się przy węźle komunikacyjnym, dzięki czemu łatwo dojechać z niego do pozostałych części miasta. Na terenie osiedla działa szkoła podstawowa, co zachęca do zamieszkania tam rodziny z dziećmi.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Młyniskach?

Młyniska to dzielnica o średniej wielkości, zajmuje bowiem nieco ponad 4,3 km². Znaczna część jej terenu należy do wyspy Ostrów. Liczba mieszkańców dzielnicy na dzień 31 stycznia 2019 roku wynosiła 2 706 osób, a zagęszczenie ludności około 625 osób/km². Warto jednak zwrócić uwagę na to, że obszar Młynisk jest zamieszkiwany tylko częściowo. Największe skupisko budynków mieszkalnych znajduje się na osiedlu Zielony Trójkąt, w pobliżu ulicy o tej samej nazwie.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Z racji dużej ilości terenów zielonych, Młyniska to dzielnica, w której odnajdą się seniorzy i rodziny z dziećmi. Co ciekawe, osoby powyżej 60 roku życia stanowią ponad 35% jej mieszkańców. Z racji niewielkiej liczby miejsc kulturalno-rozrywkowych, rzadko decydują się tam zamieszkiwać studenci. Tym bardziej, że w dzielnicy nie ma też żadnego wydziału i muszą oni dojeżdżać na uczelnię na Śródmieście czy też Aniołki.

Niewielka liczba miejsc, gdzie można byłoby wyjść ze znajomymi sprawia, że raczej nie zamieszkują tam też single. Zwłaszcza ci, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Trzeba jednak przyznać, że z racji bliskości do centrum, okolica jest warta uwagi.

Czy Młyniska w Gdańsku to styl życia?

Wiele osób planujących przeprowadzkę z innych części Gdańska zastanawia się jak się żyje w dzielnicy, której znaczny obszar leży na wyspie. Z racji tego, że jest ona połączona z pozostałą częścią Młynisk dwoma mostami, nie stanowi to dużego problemu. Chociaż warto zaznaczyć, że na Ostrów nie dojeżdża komunikacja miejska, przez co można dojechać tam tylko samochodem lub rowerem.

Jak się mieszka w dzielnicy na co dzień? Raczej jest tam spokojnie. Duży ruch jest zauważalny głównie w pobliżu węzła komunikacyjnego Kliniczna. W okolicy powstało sporo budynków mieszkalnych, a także punkty usługowo-handlowe, przez co jest to najchętniej zamieszkiwane osiedle w dzielnicy.

Planowany rozwój dzielnicy

Młyniska są dość słabo rozwiniętą dzielnicą. Władze miasta i Rada Dzielnicy Młyniska planują jednak w najbliższym czasie poprawić jakość życia tamtejszym mieszkańcom. Mowa tu przede wszystkim o wygospodarowaniu atrakcyjnej przestrzeni publicznej. W dzielnicy ma zostać ukształtowana zieleń, a także mała architektura.

Obecnie na terenie Młynisk trwa także remont starych i budowa nowych biurowców. Kompleksy biurowe nadadzą okolicy nieco bardziej nowoczesnego charakteru, a do tego powstaną w nich nowe miejsca pracy. Ponieważ inwestycja ma być zlokalizowana tuż przy ul. Jana z Kolna i Marynarki Polskiej, łatwo będzie dojechać tam komunikacją miejską.

Młyniska - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Gdańsk to miasto turystyczne nie tylko ze względu na dostęp do morza, ale także na obecność wielu zabytków i pięknej starówki. Większość miejsc kulturalno-rozrywkowych mieści się na Śródmieściu, dlatego też wielu mieszkańców dzielnicy spędza czas wolny właśnie w centrum. Atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w okolicy:

 • Papugarnia,
 • Europejskie Centrum Solidarności
 • Ratusz Starego Miasta,
 • Ratusz Głównego Miasta,
 • Muzeum II Wojny Światowej,
 • Fontanna Neptuna,
 • Złota Brama,
 • Brama Wyżynna.

Czy Młyniska to bezpieczna dzielnica?

Czy Młyniska to bezpieczna dzielnica? Jej mieszkańcy nie mają obaw co do wychodzenia z domu po zmroku czy spędzania czasu przez dzieci na placach zabaw. Przy wielu obiektach tego typu zamontowane zostało oświetlenie oraz monitoring. Kamery są zainstalowane m.in. w tamtejszej szkole podstawowej. Z roku na rok w dzielnicy poprawia się także bezpieczeństwo na drogach. Remontowane są tam stare ulice, a do tego miasto buduje nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Rozwój infrastruktury ma korzystny wpływ zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i kierowców.

Atrakcje w Młyniskach - oferta dla dzieci

W samych Młyniskach nie ma zbyt wielu miejsc rekreacyjno-rozrywkowych. O wiele więcej działa ich bliżej centrum. Jak w dzielnicy kształtuje się oferta dla dzieci? Trzeba przyznać, że nie jest zbyt rozbudowana. W ostatnich latach powstały tam jednak nowoczesne place zabaw dla dzieci. Jeden z nich znajduje się przy tamtejszej szkole podstawowej i jest przystosowany dla maluchów w wieku od 2 do 20 lat.

Niedaleko osiedla Zielony Trójkąt, co prawda nie na Młyniskach a na Wrzeszczu, znajduje się rodzinne centrum edukacji i zabawy Klockownia. Można wybrać się tam z dzieckiem w każdy dzień tygodnia (sala otwarta jest od rana do wieczora).
brama gdańskiej stoczni

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Młynisk do centrum?

Młyniska graniczą bezpośrednio ze Śródmieściem, a więc podróż z dzielnicy do centrum zajmuje często niespełna 10 minut. Dojazd samochodem z osiedla Zielony Trójkąt w pobliże stacji kolejowej Gdańsk Główny, poza godzinami szczytu, zajmuje od 6 do 10 minut. Kiedy ruch na drodze jest wzmożony, czyli głównie w godzinach porannych i popołudniowych, czas pokonania trasy może się wydłużać, ale całe szczęście nieznacznie (średnio o 5 minut).

Ponieważ przez Młyniska i Śródmieście biegnie sieć Szybkiej Kolei Miejskiej, między dzielnicami z łatwością można poruszać się komunikacją miejską. Czas przejazdu pociągiem z pobliskiej stacji SKM Gdańsk Politechnika na stację Gdańsk Główny zajmuje 5 minut. Planując podróż warto jednak brać pod uwagę, że kilka minut może jeszcze trwać dojście do i z przystanku.

Gdańsk jest miastem przyjaznym dla rowerzystów. Wielu mieszkańców dojeżdża więc do pracy czy szkoły rowerem. Z Młynisk na Śródmieście można dostać się w ten sposób już w kilkanaście minut i to przy średnim tempie.

Tramwaje na Młyniskach

Przy węźle komunikacyjnym Kliniczna stykają się linie tramwajowe biegnące ze Śródmieścia, Wrzeszcza i Nowego Portu. To sprawia, że Młyniska są dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Warto jednak zaznaczyć, że tramwaje przejeżdżają tylko przez zachodnią część dzielnicy, co sprawia, że dojazd na wyspę Ostrów nie jest już taki prosty. Najważniejsze linie tramwajowe w Młyniskach to:

 • Linia tramwajowa nr 3 - BrzeźnoChełm Witosa,
 • Linia tramwajowa nr 7 - Łostowice Świętokrzyska – Nowy Port Oliwska,
 • Linia tramwajowa nr 8 - JelitkowoStogi Plaża,
 • Linia tramwajowa nr 10 - Brętowo PKM – Nowy Port Zajezdnia.

Autobusy na Młyniskach

Przez Młyniska oprócz kursują też autobusy. Trzeba jednak przyznać, że mieszkańcy dzielnicy częściej dojeżdżają do pracy czy na zakupy tramwajami. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w dzielnicy jeździ ich więcej, a połączenia są dłuższe. Przez Młyniska biegną trasy dwóch linii autobusowych. Są to:

 • Linia autobusowa nocna N12Jasieńska – Żabianka SKM,
 • Linia autobusowa dzienna 283Niedźwiednik – Nowy Port Szaniec Zachodni.

Na terenie dzielnicy zlokalizowane są dwa ważne przystanki autobusowe: Stocznia Północna 04 oraz Swojska 04. Oba znajdują się przy drodze krajowej nr 91.

Dworce/zajezdnie na Młyniskach

Z uwagi na to, że przez Młyniska biegnie trasa kilku linii tramwajowych, autobusów i Szybkiej Kolei Miejskiej, wiele osób zastanawia się, czy w dzielnicy znajdują się jakieś dworce albo zajezdnie. Jednym z ważniejszych miejsc tego typu jest stacja SKM Gdańsk Stocznia. Codziennie korzystają z niej pracownicy okolicznych stoczni i innych zakładów. Na terenie dzielnicy zlokalizowana jest także pętla tramwajowa Kliniczna (obecnie nieużywana liniowo).

Młyniska – ścieżki rowerowe

Z uwagi na dostęp do systemu bezobsługowych wypożyczalni, mieszkańcy Gdańska chętnie poruszają się po mieście rowerem. Trzeba jednak przyznać, że jeśli chodzi o Młyniska, dzielnica nie jest zbyt przyjazna dla rowerzystów. Obecnie ścieżki rowerowe biegną tam tylko przy fragmencie ul. Klinicznej. Jak już wspomnieliśmy, część mieszkańców dzielnicy jeździ rowerem do pracy, szkoły czy na zakupy.

Z uwagi na brak odpowiednio infrastruktury, nie jest to jednak zbyt komfortowe. Ze względu na brak inicjatywy miasta co do realizacji nowych dróg rowerowych, mieszkańcy Młynisk zdecydowali się zgłosić projekt budowy ścieżki wzdłuż ul. Jana z Kolna w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zdobył on wystarczającą liczbę głosów i obecnie czeka na wykonanie. Nowa ścieżka rowerowa ma mieć około 500 m długości i będzie biec od węzła Kliniczna do nowego kompleksu biurowego.

Komunikacja w Młyniskach – główne ulice

Najważniejszymi ulicami w Młyniskach są ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej. Łączą się one na Węźle Kliniczna i stanowią fragment drogi krajowej nr 91. Arteria biegnie przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, a także śląskie. Co więcej, jest ona częścią trasy europejskiej E77, którą można dojechać na Słowację, Węgry, a także na Łotwę i Litwę oraz trasy europejskiej E75, która biegnie także przez Czechy, Węgry czy Serbię. 

Komunikacja w Młyniskach – inwestycje drogowe

Jak już wspomnieliśmy, w najbliższym czasie na terenie Młynisk ma dojść do budowy nowej ścieżki rowerowej przy ulicy Jana z Kolna od węzła Kliniczna do jednego z nowych biurowców. Obecnie trwają przygotowania do realizacji projektu.

Jeśli chodzi o inwestycje drogowe planowane w dzielnicy, warto wspomnieć też o remoncie nawierzchni ul. Twardej oraz biegnącego przy niej chodnika. Przedsięwzięcie ma znacznie poprawić komfort życia okolicznych mieszkańców. Obecnie przejazd przez ul. Twardą jest znacznie utrudniony, ale wkrótce ma się to zmienić. Co ciekawe, w pobliżu drogi w 2020 roku ma powstać też plac rekreacyjny.

Ocena redakcji

Młyniska są dobrze skomunikowane, ale tylko i wyłącznie od zachodniej części dzielnicy. Biegnie tam sieć tramwajowa i kolejowa, a do tego kursują autobusy miejskie. Co ważne, oprócz linii dziennych, kursuje tam jedna linia nocna.

Przy najważniejszym węźle komunikacyjnym w dzielnicy stykają się linie tramwajowe biegnące ze Śródmieścia, Wrzeszcza oraz Nowego Portu. To sprawia, że łatwo dojechać stamtąd do pozostałych części miasta. Z uwagi na szybkie połączenia, mieszkańcy dzielnicy najchętniej korzystają z przejazdów SKM-ką. W pobliżu oprócz stacji Gdańsk Stocznia znajduje się także stacja Gdańsk Politechnika. Co prawda leży ona już we Wrzeszczu, ale z osiedla Zielony Trójkąt można dostać się tam pieszo już w 3 minuty.

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach na Gethome: 

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Młyniskach

Młyniska rozwijają się głównie pod kątem przemysłowym, dlatego też do tej pory nie powstały tam żadne żłobki ani przedszkola. Rodzice muszą zapisywać swoje pociechy do placówek mieszczących się w innych częściach Gdańska.

Dużym zainteresowaniem wśród pobliskich żłobków cieszą się Żłobek Akademia Malucha, Żłobek Klub Lwa Leona, Żłobek nr 7 Berek oraz Żłobek nr 8 Bówka. Rodzice nieco starszych dzieci chętnie zapisuj pociechy do  Przedszkola nr 33, Przedszkola nr 1, Przedszkola Bursztynowy Kompas, Niepublicznego Przedszkola Językowo-Artystycznego ISKIERKA oraz Niepublicznego Przedszkola Językowego Lew Leon. Placówki te leżą stosunkowo niedaleko dzielnicy, a do tego gwarantują świetną opiekę.

Szkoły podstawowe: edukacja na Młyniskach

Na terenie Młynisk działa Szkoła Podstawowa nr 69 im. gen. St. Sosabowskiego. Tam też uczęszcza większość mieszkających w dzielnicy dzieci. Niedawno powstało tam boisko i nowy plac zabaw, z którego można korzystać także poza godzinami pracy szkoły. Placówka oprócz zajęć pozaszkolnych organizuje dla uczniów ciekawe wydarzenia, a nawet festyny. Nic więc dziwnego, że opinie na jej temat są bardzo dobre.

Jeśli chodzi o szkoły podstawowe prywatne, w okolicy działa Elementary International School of Gdansk, Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa oraz Gdańska Szkoła Podstawowa Lingwista. W samych Młyniskach nie ma placówek tego typu, ale ze względu na możliwość przejazdów komunikacją miejską nie stanowi to raczej dużego problemu.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Młyniskach

Rodzice małych dzieci często rozmyślają czy łatwo dostać się do żłobka i przedszkola w ich miejscu zamieszkania, a także czy łatwo dostać się do podstawówki. W przypadku dzielnicy na pierwszy rzut oka nie wygląda to dobrze. Nie działają tam bowiem żadne żłobki ani przedszkola, a szkoła podstawowa jest tylko jedna.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że dzielnica ma stosunkowo niewielu mieszkańców. Rodzice najmłodszych dzieci z powodzeniem mogą zapisać je do placówek działających na Śródmieściu lub we Wrzeszczu. Te cieszą się dobrą opinią, a dojazd na sąsiednią dzielnicę nie powinien zająć im zbyt wiele czasu. Rodzice starszych dzieci mogą zapisać je do Szkoły Podstawowej nr 69. Mimo, że jest to jedyna podstawówka w Młyniskach, uczniowie dostają się tam bez problemu.

Licea i technika na Młyniskach szkoły średnie dzielnicy

Na Młyniskach nie ma zbyt wielu szkół średnich. Jakie licea i technika wybierają więc tamtejsi uczniowie? Dużym zainteresowaniem cieszą się, leżące tuż przy granicy z Letnicą, Technikum nr 13 oraz Branżowa Szkoła I Stopnia nr 10. Placówka jest przyjazna uczniom, a do tego zapewnia stosunkowo wysoki poziom nauczania. Technikum nr 13 w ostatnich latach zajmuje wysoką pozycję w Rankingu Perspektywy (w 2020 roku: 145 miejsce w kraju, 12 w województwie pomorskim oraz 3 w Gdańsku).

Wielu uczniów mieszkających w Młyniskach wybiera szkoły średnie działające na Śródmieściu. Popularne wśród nich są : I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej oraz Zespół Szkół Samochodowych im. 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Popularne szkoły na Młyniskach

W promieniu kilku kilometrów od Młynisk działają liczne szkoły publiczne i niepubliczne, co sprawia, że tamtejsi uczniowie mają w czym wybierać. Jeśli chodzi o szkoły prywatne, renomą cieszy się pobliskie liceum działające przy International School of Gdańsk oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące Lingwista. Obie placówki zapewniają wysoki poziom nauczania, dzięki czemu można znaleźć je na czołowych miejscach wielu prestiżowych rankingów.

Uczniowie z Młynisk po ukończeniu szkoły średniej chętnie wybierają uczelnie i popularne szkoły wyższe działające na Śródmieściu i Aniołkach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się: Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańska Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna oraz Szkoła Wyższa Ateneum.

Ocena redakcji

W samych Młyniskach działa tylko jedna szkoła. O wiele więcej palcówek mieści się w sąsiednich dzielnicach, w zwłaszcza na Śródmieściu i we Wrzeszczu. Znaczna ich część zlokalizowana jest w promieniu kilku kilometrów od tamtejszego osiedla mieszkaniowego, co stanowi duże udogodnienie. Z racji tego, że niedaleko znajdują się wydziały gdańskich uczelni, w Młyniskach zamieszkują także studenci (zwłaszcza, że ceny mieszkań są tam o wiele niższe niż w samym centrum).
Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

4. Jak się mieszka na Młyniskach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Najlepszym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu są parki. Niestety, na Młyniskach jest nie ma miejsc tego typu. Zieleń znajduje się tam głównie na niewielkich skwerach i przy budynkach mieszkalnych, gdzie o nasadzenia dba spółdzielnia. Mieszkańcy dzielnicy często chadzają na spacery do Parku Steffensa. Znajduje się on niedaleko al. Zwycięstwa, więc można dojść tam w kilka minut.

Mimo braku uporządkowanych terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi, Młyniska są świetną lokalizacją dla osób lubiących aktywność fizyczną. W dzielnicy działają dwie siłownie. Świetną opinią wśród mieszkańców cieszy się FitYard. Siłownia (Młyniska, ul. Marynarki Polskiej 163) zapewnia bowiem nie tylko profesjonalny sprzęt, ale także opiekę doświadczonych trenerów. W południowej części dzielnicy działa klub CrossFit, gdzie można chodzić na fitness (Młyniska, ul. Doki 1) w nieco innej odsłonie. Są tam prowadzone m.in. zajęcia z odważnikami, ciężarami i gumami treningowymi. Ponieważ klub założył kilka grup zajęciowych o różnym stopniu zaawansowania, każdy odnajdzie tam miejsce dla siebie.

Warto wspomnieć, że w okolicy nie brakuje także boiska do piłki nożnej. Jeden obiekt znajduje się przy tamtejszej szkole podstawowej, a drugi przy Stoczniowym Klubie Sportowym Polonia Gdańsk. Jeśli chodzi o miejsca sportowo-rekreacyjne, na Młyniskach nie działa żadna pływalnia. Basen mieści się jednak tuż za granicami dzielnicy, na Aniołkach.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy dobry obiad? Mieszkańcy Młynisk chętnie chadzają do Mesobox. Restauracja (Młyniska, Gdańsk, ul. Popiełuszki 5) serwuje smaczne i ciekawe dania, co przyciąga klientów także spoza dzielnicy. Jakie restauracje w okolicy cieszą się popularnością? Młodzi mieszkańcy często odwiedzają lokal Simba, gdzie podawana jest pizza (Młyniska, ul. Marynarki Polskiej 132).

Gdzie w dzielnicy można spędzić miło popołudnie? Na Młyniskach znajduje się biblioteka plenerowa oraz galeria sztuki Layup. Oprócz nich działa tam Europejskie Centrum Solidarności, czyli centrum kultury, w którym można podziwiać m.in. ekspozycje przedstawiające współczesną historię Polski oraz powstanie ruchu solidarnościowego i jego dziedzictwo.

Na terenie ECS działa także biblioteka, czytelnie, punkty gastronomiczne, a w tym Amber Side - dobra restauracja z kuchnią europejską. Jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu, mieszkańcy Młynisk często wybierają się w tym celu do centrum. Mieści się tam wiele miejsc kulturalno-rozrywkowych, a w tym niejedno muzeum, kino i teatr.

6. Zdrowie na Młyniskach

Jeśli chodzi o ofertę zdrowotną, ta w dzielnicy jest dość słabo rozwinięta. Na samych Młyniskach nie ma żadnej placówki medycznej i brakuje również apteki. Całe szczęście, przychodnie i szpitale publiczne znajdują się w sąsiednich dzielnicach, a w tym na Śródmieściu, na Aniołkach i na Wrzeszczu. Mieszkańcy Młynisk często korzystają z badań i wizyt lekarskich w Centrum Medycznym LUX MED, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym GUMed, szpitalu Copernicus i Centrum Zdrowia ETER-MED.

Wiele osób bardzo chce, aby w dzielnicy powstała przychodnia. Młyniska póki co nie są miejscem, gdzie planuje się inwestycje tego typu. Bardziej prawdopodobne jest, że powstanie tam apteka. Młyniska leżą tuż przy centrum, dlatego też tamtejsi mieszkańcy nie mają większych problemów z dojazdem do lekarza.

W kwestii zdrowia warto wspomnieć o tym, że w dzielnicy czasami może być odczuwalny smog. Jakość powietrza utrzymuje się tam na dobrym poziomie, ale zdarzają się spadki. Jakie walory ma tamtejsza kranówka? Zdaniem specjalistów woda ma dobrą jakość w całym mieście i warto ją pić zamiast mineralnej.

7. Młyniska - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Chociaż na Młyniskach mieszka stosunkowo niewiele osób, znajdują się tam liczne sklepy, a w tym supermarkety i hipermarkety. Mieszkańcy dzielnicy często robią zakupy w tamtejszym Lidlu, a także w marketach Żabka. Popularny jest też supermarket Mercus.

Jeśli chodzi o punkty handlowe, na terenie Młynisk nie ma żadnego targowiska ani galerii handlowej. Po świeże owoce i warzywa lub zakupy odzieżowe trzeba wybrać się więc na Śródmieście lub do Wrzeszcza. W dzielnicy znajduje się jednak kilka punktów usługowych, a w tym poczta (Młyniska, ul. Marynarki Polskiej 132) oraz fryzjer (Młyniska, ul. Marynarki Polskiej 132).
stocznia gdańska żurawie

Stocznia Gdańska

8. Wady i zalety mieszkania na Młyniskach

Zalety:

 • stosunkowo niskie ceny mieszkań,
 • sąsiedztwo Śródmieścia,
 • spora liczba małych sklepów i marketów,
 • dobre połączenie z pozostałymi częściami miasta.

Wady:

 • brak żłobków i przedszkoli,
 • brak placówek medycznych,
 • część terenów dzielnicy znajduje się w obszarze zagrożenia powodzią.

Czy dzielnica Młyniska jest przyjazna dla zwierząt?

Osoby, które posiadają zwierzęta i myślą o przeprowadzce, często zastanawiają się, czy w dzielnicy znajduje się weterynarz. Młyniska to okolica przyjazna dla czworonogów. Co prawda w samej dzielnicy nie ma gabinetu weterynaryjnego, ale takowy mieści się na Wrzeszczu, około 2 kilometrów od osiedla Zielony Trójkąt.

Mieszkańcy dzielnicy są nastawieni do posiadania zwierząt bardzo pozytywnie. Co ciekawe, z ich inicjatywy, w ramach Budżetu Obywatelskiego doszło do odrobaczeniem, odpchlenia i sterylizacji kotek oraz kastracji kocurów wolno żyjących w okolicznych dzielnicach.

9. O tym się mówi na Młyniskach

Ostatnio na Młyniskach dużo mówi się o budowie nowego kompleksu biurowego w pobliżu ul. Jana z Kolna i Marynarki Polskiej. Deweloper zajmujący się inwestycją informował o niej już kilka lat temu. Prace nad przedsięwzięciem zaczęły się jednak stosunkowo niedawno. Miało to związek ze wstrzymaniem prac przez konserwatora zabytków. Jak informuje deweloper, zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na koniec 2020 roku.

Budowa nowego kompleksu ma być dla mieszkańców dzielnicy dużym udogodnieniem. Na jego terenie ma powstać wiele miejsc parkingowych, a także miejsca postojowe przeznaczone dla rowerów. Mieszkańcy Młynisk mają też nadzieję, że w związku z budową nowych biurowców, w okolicy powstanie więcej chodników, a także droga dla rowerów. Wielu z nich uważa nawet, że inwestycje warto byłoby rozpocząć właśnie od takich działań. Pomysły na budowę chodników i ścieżek rowerowych od wielu lat zawierane są w Budżecie Obywatelskim.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: