Rudniki Gdańsk

Redakcja

Redakcja

29.04.2020

Co warto wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Rudniki? Jakie są ceny nieruchomości w tym regionie? Sprawdź na GetHome.pl.

Rudniki to jedna z 35 dzielnic Gdańska, która wyróżnia się dość charakterystycznym, przemysłowym klimatem. Znajduje się tu Rafineria Gdańska grupy Lotos, ale także Lotos Kolej. W przeszłości dzielnica była typowo robotnicza, co jest widoczne do dzisiaj.

W Rudnikach bardzo ciężko o choć odrobinę wolnego miejsca na jakiekolwiek inwestycje. Stąd też od dłuższego czasu nie znajdziemy tu żadnych nowych nieruchomości - przynajmniej od 2016 roku. Chętnym do przeprowadzki pozostaje więc jedynie rynek wtórny. Ceny są więc bardzo różne i zależą od standardu wykończenia, charakterystyki czy stanu nieruchomości. Wahają się od 5 do 7 tysięcy za metr kwadratowy. Liczba ofert nie jest jednak bardzo duża, na swoją okazję trzeba więc poczekać.

Rudniki mają opinię jednej z tańszych dzielnic Gdańska - zarówno pod kątem kupna czy wynajmu mieszkania, jak i życia. Wpływ na to ma przede wszystkim lokalizacja. Dzielnica mieści się na obrzeżach miasta, dość daleko od centrum i przy wielu ośrodkach przemysłowych. Wpływ na to ma również słaba infrastruktura handlowo-usługowa. Próżno szukać centrum handlowego, dyskontów czy choćby apteki w Rudnikach.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Rudniki

domy Rudniki

1. Informacje ogólne

Położenie Rudnik na mapie Gdańska

Rudniki mieszczą się na południowym wschodzie miasta i stanowią jego granicę w tamtym rejonie. Położone są między Martwą Wisłą, Rozwojką, a drogą krajową nr 98. To jedna z większych dzielnic. Powierzchnia wynosi 14,19 km2, co czyni ją szóstą co do wielkości dzielnicą Gdańska. Graniczy aż z sześcioma innymi jednostkami terytorialnymi tego typu. Od zachodu są to Olszynka i gdańskie Śródmieście, a od północy:

Rudniki dzielą się dodatkowo na mniejsze jednostki – osiedla. Wyróżniamy ich tu aż 10:

 • Biały Dworek – osiedle głównie przemysłowe i rolnicze z ciekawym, obrotowym mostem kolejowym,
 • Błonia - położone tu jest osiedle o charakterze czysto robotniczym; są tu także niewielkie zakłady przemysłowe,
 • Gęsia Karczma – osiedle wzięło swoją nazwę właśnie od bardzo popularnej karczmy, która istniała już w XVII wieku; dominuje tu zabudowa niska, lekko przemysłowa, choć także jest tu sporo zieleni i przystań dla łódek mieszkańców,
 • Kryzel - znajdują się tu głównie tereny przemysłowe,
 • Miałki Szlak – osiedle o charakterze robotniczym, w którym niedługo ma powstać spory węzeł komunikacyjny; dominuje tu zabudowa niska,
 • Płonia Mała - osiedle praktycznie w całości pokryte zabudowaniami Rafinerii Gdańskiej,
 • Płonia Wielka – osiedle głównie jednopiętrowych domków jednorodzinnych, pochodzących jeszcze z czasów, gdy była to wieś rolnicza; obecnie traktowane jest głównie jako teren przejezdny do licznych zakładów przemysłowych,
 • Reduta Płońska - osiedle w znacznej części niezabudowane, z wieloma nieużytkami; znajdują się tu głównie niewielkie zakłady produkcyjne,
 • Reduta Tylna – osiedle także w większości produkcyjne z zabudową niską,
 • Sienna Grobla II – osiedle mieszkaniowo-przemysłowe; jest jedyną taką jednostką, w której znajdziemy zabudowania wielokondygnacyjne, choć ich także nie ma dużo.

Oferta mieszkaniowa Rudnik jest dość uboga. Większość zabudowań stanową położone tu zakłady przemysłowe, a nieruchomości mieszkalne z reguły są niskokondygnacyjne i pochodzą jeszcze z czasów, kiedy osiedla Rudnik nie należały do Gdańska i były osobnymi wsiami rolniczymi.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Rudnikach?

Mimo dość znacznej powierzchni, liczba mieszkańców nie jest tu okazała. Według statystyk Urzędu Miasta z 2018 roku, zamieszkiwało tu jedynie 1138 osób. Daje to zagęszczenie ludności w wysokości jedynie 80 mieszkańców na kilometr kwadratowy.

Liczba mieszkańców w podziale na strukturę wiekową przedstawia się następująco:

 • 16% - osoby w wieku od 0 do 17 lat,
 • 55% - osoby w wieku od 18 do 59 lat,
 • 10% - osoby w wieku od 60 do 64 lat,
 • 19% - osoby w wieku 65+.

Analizując liczbę mieszkańców Rudnik w każdym roczniku, najwięcej osób ma od 61 do 65 lat. Dzieci jest tu stosunkowo niewiele – około dziesięciu w każdym roczniku.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Większość mieszkańców dzielnicy stanowią rodziny i osoby samotne, które pracują w pobliżu - chociażby w Rafinerii Gdańskiej czy innych, licznych zakładach przemysłowych. Znajduje się tu także liczne grono seniorów, którzy mieszkają tu od urodzenia i nie planują przeprowadzki do nowocześniejszych rejonów miasta. Nie jest to jednak dzielnica polecana nowym mieszkańcom w podeszłym wieku. Brak tu dobrze rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej, która ułatwiałaby seniorom codzienne życie, a tylko jedna przychodnia w Rudnikach jest w dodatku prywatna.

Rodziny z dziećmi także wolą wybierać bardziej malownicze okolice, gdzie pełno jest zieleni, a nie zakładów przemysłowych. Stąd widać tu z pewnością brak najmłodszych mieszkańców, co może wpływać negatywnie na decyzję o zamieszkaniu w Rudnikach.

Studentów także nie ma tu wielu. Rudniki z pewnością nie są dzielnicą, która jest dla nich polecana i atrakcyjna. Spora odległość do uczelni, brak infrastruktury i miejsc rozrywki sprawiają, że żacy emigrują bliżej w kierunku centrum. Dość dużym problemem dla studentów jest także brak odpowiednich dla nich mieszkań. W większości znajdują się tu wielopokoleniowe domki jednorodzinne, a bloków czy apartamentowców jest tu bardzo niewiele.

Czy Rudniki to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Rudniki są uważane za jedną z gorszych dzielnic miasta, która nie służy celom mieszkaniowym, a bardziej zarobkowym. Mieszkańcy sami mówią, że okres świetności ma już za sobą. Z drugiej strony warto wspomnieć o kilku dość ważnych zaletach. Do kanału z przystanią łódek jest bardzo blisko, tuż za granicą dzielnicy znajduje się Makro, które zaopatruje dość znaczną część mieszkańców. Kilka lat temu Rudniki były uważane za niebezpieczną i niespokojną dzielnicę - teraz się to zmieniło. Ceni się tu także ciszę w przeciwieństwie do bardzo zaludnionych blokowisk. Większość życia powszechnego toczy się na północy. Tu też znajduje się Rada Dzielnicy Rudniki – przy ul. Rzęsnej 1.

Planowany rozwój dzielnicy

W Rudnikach nie dzieje się wiele. To dość spokojna dzielnica o stabilnej infrastrukturze. Nie ma tu nowych inwestycji deweloperskich. Obecnie przygotowywane są jedynie dwie większe budowy. Jedna z nich obejmuje rozbudowę ul. Tama Pędzichowska, która ma za zadanie dołożyć kolejne pasmo płyt betonowych, dzięki czemu samochody będą mogły się spokojnie mijać. Szacowany czas realizacji to tylko 3 miesiące, nie można więc mówić tu o bardzo dużej inwestycji.

Inną planowaną realizacją jest budowa boiska wielofunkcyjnego, które ma się stać centrum aktywności mieszkańców Rudnik. Inwestycja jest jednak dopiero w fazie opracowywania dokumentacji projektowej.

Rudniki - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W Rudnikach nie ma wielu atrakcji - jak to w dzielnicach przemysłowych. Oczywiście miłośnicy przemysłu i technologii będą zachwyceni możliwością zobaczenia Rafinerii Gdańskiej czy kolejowego mostu obrotowego. Dużą atrakcją dla mieszkańców jest przystań jachtowa Stewa Gosm, gdzie można przechować swoją łódkę, by później wybrać się na krótki rejs. W ciepłe i słoneczne dni można skorzystać z dość rozległych terenów rekreacyjnych przy dwóch zbiornikach wodnych znajdujących się w północnowschodniej części Rudnik.

Czy Rudniki to bezpieczna dzielnica?

Czy Rudniki to bezpieczna dzielnica? Dość trudno odpowiedzieć na to pytanie. Niewielka liczba ludności sprawia, że każde przestępstwo dość mocno podnosi statystyki. Pamiętajmy jednak, że w większości znajdują się tu zakłady przemysłowe i większość przestępstw dotyczy właśnie ich, a nie gospodarstw domowych.

Atrakcje Rudnik: oferta dla dzieci

Z powodu niewielkiej liczby najmłodszych, oferta dla dzieci także jest tu stosunkowo uboga. Przy ul. Miałki Szlak znajduje się plac zabaw dla dzieci przy Niepublicznym Przedszkolu Leonardo. Niestety, choć jest to obiekt ogólnodostępny, to jest zamknięty dla mieszkańców w godzinach pracy placówki. Do innych, ciekawych obiektów należy także szkoła żeglarstwa Sailing Factory, gdzie można się wybrać z pociechą. Na tym kończy się oferta dla dzieci w Rudnikach. Czekamy z niecierpliwością na powstanie wielofunkcyjnego boiska, o którym pisaliśmy parę paragrafów wyżej.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Rudnikach

Komunikacja w Rudnikach opiera się jedynie o transport autobusowy. Wielu mieszkańców narzeka tu na kiepski stan infrastruktury: małą liczbę autobusów, ich przepełnienie oraz czasy kursowania. Z pewnością o wiele łatwiej jest poruszać się tu samochodem. Słabo rozwinięta komunikacja jest także jednym z powodów, dlaczego dzielnica jest uważana za niezbyt atrakcyjną dla dzieci i seniorów.

Ile trwa dojazd z Rudnik do centrum?

Poza godzinami szczytu z Rudnik do centrum Śródmieścia (okolice Bramy Chlebnickiej) pokonamy w ok. 15 minut, korzystając z DW501. W czasie wzmożonego ruchu koło godziny 16:00 trzeba się już szykować na przejazd trwający ok. 25 minut. Oznacza to dość niewielkie korki, które występują niemal zupełnie już na terenie Śródmieścia. Jedynie miejscami możemy spotkać kilka wolniej poruszających się aut w rejonie ulicy Elbląskiej. Dzięki obwodnicy Gdańska dość szybko dostaniemy się także do innych dzielnic o bardziej mieszkalnym przeznaczeniu. W maksymalnie 25 minut dostaniemy się zarówno do Brzeźna, jak i Brętowa.

Tramwaje na Rudnikach

Na terenie Rudnik nie jeżdżą tramwaje. W planach nie ma także rozbudowy istniejącej gdańskiej linii tramwajowej.

Autobusy na Rudnikach

Przez Rudniki przejeżdżają autobusy linii:

 • 112 – z Przegaliny do Jana z Kolna,
 • 166 – z Przejazdowa “Makro” do Jana z Kolna,
 • 186 – z Górek Wschodnich do Jana z Kolna,
 • 212 – z Sobieszewa do Dworca Głównego.

Kursuje tu także autobus nocny linii N9 z Dworca Głównego do Przegaliny.

Niestety niecała dzielnica jest pokryta siatką przystanków autobusowych. Linie kursują głównie w północnej części Rudnik i mają bardzo zbliżone trasy. Ciężko więc wyróżnić przystanki, które stanowią główne węzły komunikacyjne. Najbardziej popularne przystanki autobusowe wśród mieszkańców to z pewnością Błonie i Michałki.

Dworce/zajezdnie

Na Rudnikach znajduje się dość duży węzeł kolejowy, z którego korzysta Lotos Kolej Sp. z o.o. Niestety nie ma tu dworców kolejowych, które obsługują ruch pasażerski. Przejazdowo “Makro”, gdzie kończy i zaczyna swoją trasę autobus 166, także nie jest zajezdnią, a jedynie pętlą.

Rudniki - ścieżki rowerowe

Na Rudnikach nie ma zbyt wielu ścieżek rowerowych. Spowodowane jest to głównie brakiem takiej konieczności. Większość terenów w dzielnicy to pola, zakłady przemysłowe i osiedla domków jednorodzinnych. Infrastruktura rowerowa stworzona przez miasto znajduje się na niewielkim odcinku ul. Miałki Szlak od skrzyżowania z ul. Sucharskiego. Inna ścieżka rowerowa rozpoczyna się przy ul. Rzęsnej i biegnie aż za granicę miasta – przecina m.in. Tamę Pędzichowską.

Komunikacja na Rudnikach - główne ulice

Komunikacja samochodowa na Rudnikach wygląda nieco lepiej. Zachodnią granicę dzielnicy stanowi droga krajowa nr 89, a na południu (na niewielkim odcinku) droga ekspresowa S7, która stanowi południową obwodnicę Gdańska. Tutaj też mieszkańcy i osoby pracujące mogą z niej zjechać, dzięki dość dużemu węzłowi. Inną, główną ulicą, która przebiega przez środek Rudnik, jest DW501, która nosi tu nazwę ul. Elbląskiej. Pozostałe drogi nie należą do głównych szlaków komunikacyjnych.

Komunikacja na Rudnikach – inwestycje drogowe

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska nie planuje na Rudnikach w najbliższym czasie żadnych większych inwestycji drogowych. Jedynym, obecnie przygotowywanym projektem jest rozbudowa ul. Tama Pędzichowska. Obecnie jest to dość wąska uliczka z płyt betonowych, która jednak obsługuje dość duży ruch samochodowy. Stąd też planowane jest dodanie kolejnego pasa, by pojazdy mogły się mijać bez przeszkód. Innymi elementami inwestycji są:

 • stworzenie żwirowego pobocza,
 • wybudowanie zjazdów na pobliskie ogródki działkowe,
 • zainstalowanie oświetlenia,
 • remont przepustu.

Całość ma zająć jedynie jakieś 3 miesiące. Pod koniec lutego 2020 wpłynęły oferty na realizację, które obecnie są analizowane pod kątem prawnym.

Ocena redakcji

Infrastruktura komunikacji publicznej w Rudnikach jest dość uboga – brak tu tramwajów, a nieliczne autobusy nie zapewniają płynnej możliwości przemieszczania się mieszkańców. Są skargi na ich zatłoczenie i rzadkość kursowania. Nie ma tu także dworców kolejowych obsługujących ruch pasażerski, choć sama infrastruktura kolejowa istnieje. Dobrze rozwinięta jest jedynie komunikacja samochodowa, głównie dzięki bliskości drogi krajowej i południowej obwodnicy Gdańska. Dzięki nim dość szybko i łatwo przemieścimy się w prawie dowolne miejsce w mieście.

3. Edukacja 

Żłobki i przedszkola na Rudnikach

Niewielka liczba dzieci sprawia, że oferta edukacyjna Rudnik nie stoi na najwyższym poziomie. Nie ma tu ani jednego żłobka czy klubu dziecięcego znajdującego się w rejestrze Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Najmłodsze pociechy muszą więc korzystać z placówek w innych rejonach miasta.

Przy ulicy Miałki Szlak działa z kolei przedszkole Leonardo, które – choć traktowane jako znajdujące się w Rudnikach – to znajduje się tuż za jego granicą, już w Śródmieściu. Ponieważ jednak korzysta z niego wielu mieszkańców dzielnicy, wspomnimy o nim jako o placówce w Rudnikach. Niestety innych przedszkoli tutaj nie ma. Leonardo może zapewnić opiekę około setce dzieci.

Szkoły podstawowe: edukacja na Rudnikach

Jedyną szkołą podstawową na Rudnikach (a raczej tuż obok) jest także placówka prowadzona przez wyżej wymienioną fundację Leonardo, która znajduje się pod tym samym adresem. Jest oznaczona numerem 23. Jednocześnie może się tu uczyć nawet 320 dzieci. Jest to jedyna szkoła podstawowa w pobliżu dzielnicy.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Rudnikach?

Czy łatwo się dostać do żłobka, będąc mieszkańcem Rudnik? Z pewnością musimy liczyć się z pewnymi utrudnieniami, ponieważ najbliższa placówka jest oddalona o dość spory kawałek drogi i nie znajduje się na terenie dzielnicy.

Jak wspominaliśmy wyżej, ocenimy zdolność zapewnienia edukacji dzieciom z Rudnik przez przedszkole i szkołę Leonardo, choć placówka leży nieznacznie poza granicami dzielnicy. Przedszkole zapewnia około 100 miejsc, choć według statystyk Urzędu Miasta w dzielnicy mieszka jedynie ok. 40 dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

Podobnie wygląda sytuacja ze szkołą podstawową – konieczne jest zapewnienie ok. 90 miejsc dla dzieci z Rudnik, a szkoła umożliwia naukę znacznie większej liczbie. Może więc przyjąć bez problemu sporo uczniów ze Śródmieścia i innych, okolicznych dzielnic.

Licea i technika na Rudnikach: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie dzielnicy nie ma żadnych liceów i techników. Młodzież musi korzystać z oferty edukacyjnej innych dzielnic.

Ocena redakcji

Uboga oferta edukacyjna jest wynikiem głównie niewielkiej liczby dzieci. Wszystkich niepełnoletnich mieszkańców Rudnik jest około 150, co sprawia, że niepotrzebne było inwestowanie tu w żłobki czy przedszkola. Jedynie Leonardo zapewnia tu miejsca dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, choć samo znajduje się dosłownie kilkaset metrów za formalną granicą Rudnik. Nie ma tu też szkół średnich, co jest pewnie szczególnie dotkliwe dla młodzieży, która musi poruszać się opisaną wyżej komunikacją miejską.

4. Jak się mieszka na Rudnikach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Nie można powiedzieć, że w Rudnikach brakuje terenów zielonych. Jest ich bardzo dużo – niestety w większości są to nieużytki, pola i zaniedbane miejskie łąki. Choć oczywiście takie miejsca także mają swój urok i umożliwiają relaks na łonie natury, to jednak zdecydowanie brakuje tu parków dla mieszkańców. Dość dużą zaletą jest dostęp do brzegów rzek i dwóch stawów, wokół których dostępne jest mnóstwo zieleni do spacerów czy wyprowadzania czworonogów.

Nie ma tu niestety siłowni ani basenów. Przy ulicy Miałki Szlak 178 znajdziemy bardzo zaniedbane i zarośnięte boisko do koszykówki, stół do ping-ponga i drewniany plac zabaw dla dzieci. Nie jest to jednak miejsce, do którego warto zaglądać. W planach najbliższych inwestycji nie ma także budowy żadnej zewnętrznej siłowni w Rudnikach. Jednak Rudniki słyną z innego rodzaju aktywności fizycznej – żeglarstwa. Przy ul. Tarcice 20 mieści się Klub Motorowodno-Żeglarski Bliza, a także dwie szkoły żeglarstwa: Wind Hunter i Sailing Factory. Nie tylko zrobimy tu patent żeglarski, ale i zapiszemy się na emocjonujący rejs.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Nie ma tu zbyt dużego wyboru. Znajdziemy tu głównie bistra z szybkimi i prostymi potrawami, które znajdują uznanie wśród pracowników licznych zakładów przemysłowych. Warto tu wymienić z pewnością trzy najpopularniejsze restauracje tego typu:

 • Bistro Jedynka&Pizza przy ul. Rzęsnej 1 – jedyna pizzeria w Rudnikach,
 • Bistro Blisko przy ul. Sztutowskiej,
 • bar Bistro Pit Stop przy Rafinerii Gdańskiej.

Dobrą restaurację, w której możemy także zorganizować wydarzenia i imprezy rodzinne, znajdziemy w 2-gwiazdkowym hotelu Noclegi Apro. Niestety nie ma innych, bardziej ekskluzywnych restauracji w Rudnikach. Nie ma tu również żadnej placówki kulturalnej – ani teatru, ani centrum kultury. Brak tu nawet bibliotek miejskich.

6. Zdrowie na Rudnikach

Według serwisu aqicn.org jakość powietrza w całym Gdańsku utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Najbliższe dwie stacje pomiarowe smogu znajdują się na Śródmieściu i Wyspie Portowej. Choć można przypuszczać, że jakość powietrza jest w Rudnikach nieco niższa niż w bardziej zielonych dzielnicach, to mimo to bardzo rzadko przekracza poziom 50 według wskaźnika PM10. Ma to miejsce najczęściej w zimnych miesiącach zimowych i wczesnowiosennych: od października do kwietnia. Kranówka także ma tu bardzo dobrą jakość. Nadaje się do picia bezpośrednio z kranu – bez gotowania i dodatkowej filtracji.

Liczba przychodni i szpitali publicznych także nie jest tu duża. Pacjentów przyjmuje tu jedynie jedna placówka. Przy ul. Elbląskiej 135 znajduje się Centrum Opieki Medycznej Comed, gdzie w ramach NFZ umówimy się do lekarza pierwszego kontaktu lub medycyny pracy. Próżno szukać tu także apteki – najbliższa znajduje się w Śródmieściu.

7. Rudniki: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Rudnikach przeważają sklepy przemysłowe i hurtownie z artykułami specjalistycznymi. Bez trudu zaopatrzymy się tu w produkty motoryzacyjne, do silników, dla spawaczy czy nawet w znicze i świece. Nieco gorzej może być z produktami spożywczymi. Sklepów tego rodzaju nie ma tu zbyt wiele. Większość mieszkańców zaopatruje się w Makro Cash and Carry przy ul. Głównej 6. Choć znajduje się nieco poza granicami dzielnicy, to jednak jest to jeden z największych hipermarketów w Gdańsku, gdzie znajdziemy niemal wszystko.

Dużą konkurencję dla supermarketów i hipermarketów stanowi Giełda Towarowa Transbud Gdańsk S.A. przy ul. Rzęsnej 3. Zakres produktów także jest bardzo szeroki – od warzyw i owoców, przez słodycze, mięso, po artykuły przemysłowe i chemiczne. Targowisko otwarte jest od godziny 7 do 15 i oferuje także możliwość skorzystania z bardziej hurtowej oferty towarów.

Rudniki są bardzo specyficzną dzielnicą. Z racji swojego przemysłowego i zakładowego charakteru, znajdują się tu dwa największe w mieście ośrodki handlowe – przeznaczone także dla przedsiębiorców kupujących hurtowo. Możemy mieć jednak problem ze znalezieniem małych sklepów czy nawet zwykłych supermarketów, czy dyskontów.

8. Wady i zalety mieszkania na Rudnikach

Jak się żyje na Rudnikach?

Plusy:

 • dobra komunikacja samochodowa i brak korków,
 • odpowiednia liczba miejsc w przedszkolu i szkole podstawowej,
 • sporo terenów zielonych, choć nieuporządkowanych,
 • cisza i spokój,
 • dobra jakość powietrza,
 • dwa duże ośrodki handlowe.

Minusy:

 • brak atrakcji dla mieszkańców,
 • uboga oferta zajęć dla dzieci,
 • słaba infrastruktura komunikacji miejskiej,
 • brak żłobków i szkół średnich,
 • niewielka liczba możliwych aktywności fizycznych,
 • brak oferty kulturalnej,
 • niewielka oferta gastronomiczna.

Ocena redakcji

Rudniki nie są typową dzielnicą mieszkalną, stąd bardzo trudno oceniać infrastrukturę przeznaczoną typowo dla mieszkańców. Z pewnością zapewnia dostęp do podstawowych elementów życia i funkcjonowania, ale niewiele ponadto. Nieruchomości w większości stanowią pamiątkę po czasach, kiedy znajdowały się tu wsie rolnicze, co jest swoistym plusem – panuje tu cisza i spokój. Jeśli jednak chcemy skorzystać z możliwości dużego miasta, jakim jest Gdańsk, musimy pojechać do Śródmieścia, oddalonego o prawie 8 kilometrów.

Można tu jednak skorzystać z bogatej oferty szkółek żeglarskich, co jest ciekawą formą rekreacji, niespotykaną w wielu miejscach Polski. Decydując się na kupno mieszkania lub domu w tej okolicy musimy być świadomi, że wybieramy nieruchomość położoną w dzielnicy znacznie wyróżniającej się od reszty Gdańska – wiejskiej, przemysłowej, bez oferty i infrastruktury znanej w kilkusettysięcznych miastach.

9. O tym się mówi na Rudnikach

Niewiele jest tematów, które wywołują emocje w mieszkańcach Rudnik. Wszak żyje się tu spokojnie i jakby poza wielkomiejską rzeczywistością. Warto jednak wspomnieć o planowanej budowie PSZOK-a przy ul. Elbląskiej. Dzięki tej inwestycji znacznie uprości się procedura utylizacji odpadów nietypowych i wielkogabarytowych, takich jak sprzęty RTV i AGD, meble czy chemikalia. Mieszkańcy ten pomysł poparli – w przeciwieństwie do osób zamieszkujących Chełm. Oczekuje się zmniejszenia liczby odpadów wyrzucanych na terenach zielonych dzielnicy, co z pewnością poprawi jakość życia.

Pozytywnie przyjęta została także informacja o wprowadzeniu tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego, który zostanie po raz pierwszy uruchomiony w 2020 roku. Celem tego projektu jest promowanie zielonych i ekologicznych inwestycji, takich jak budowa parków, sadzenie drzew czy tworzenie infrastruktury służącej ochronie środowiska. Wielu mieszkańców już nie może się doczekać rozstrzygnięcia. Oznacza to, że już wkrótce na Rudnikach mogą pojawić się nowe i atrakcyjne miejsca rekreacji i spędzania wolnego czasu, których tak bardzo tu brakuje.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: