Matarnia Gdańsk

Redakcja

Redakcja

30.04.2020

Czym się charakteryzuje i co ma do zaoferowania mieszkańcom gdańska dzielnica Matarnia? Sprawdź na GetHome.pl

Matarnia jest jedną z dzielnic Gdańska, położoną na Pojezierzu Kaszubskim. To spora część, która na pewno będzie atrakcyjną lokalizacją dla potencjalnych mieszkańców. Na jej terenie nie brakuje części wypoczynkowych, atrakcji turystycznych, obiektów historycznych, ale też bardzo dobrej komunikacji publicznej i miejsc użytkowych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Jakie są atuty dzielnicy Matarnia i dlaczego to bardzo dobre miejsce do zakupu lub wynajmu mieszkania?

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Matarnia

domy Matarnia

1. Informacje ogólne

Położenie Matarni na mapie Gdańska

Matarnia to jedna z 35 dzielnic Gdańska. Leży w zachodniej, dość zurbanizowanej części miasta. Geograficzne położenie Matarni to Pojezierze Kaszubskie (niegdyś była osobną wsią, należącą do Opactwa Cystersów w Oliwie). Jej północna część stanowi granicę z Osową i Oliwą, wschód to granica z Brętowem, natomiast południe dzielnicy Matarnia graniczy z Jasieniem i Kokoszkami. Jest dzielnicą, która stanowi granicę administracyjną Gdańska. Jej zachodnia część sąsiaduje z gminą Żukowo.

Położenie Matarni stanowi oazę spokoju. Jest oddalona o 17 kilometrów od Śródmieścia. W linii prostej od najbliższej plaży Matarnia leży z kolei 10 kilometrów. Mimo to położenie dzielnicy sprawia, że jest ona bardzo dobrze skomunikowana. W jej obrębie znajduje się Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy (jeden z najważniejszych portów lotniczych w Polsce) oraz Obwodnica Trójmiasta. Mimo odległości podróż do centrum samochodem trwa około 20 minut, natomiast jazda komunikacją miejską to około 30 minut.

Na położenie Matarni składają się następujące osiedla, będące częścią jej budowy administracyjnej. Pierwsze to Firoga czyli dawna wieś rolnicza, będąca połączeniem designerskich i nowoczesnych budynków biurowych, nowego budownictwa mieszkalnego oraz starej architektury.

Drugie osiedle to Klukowo, na którym nie ma bloków a dominują tereny zielone i grunty orne. Klukowo posiada na swoim terenie działki rekreacyjne, będąc świetną opcją do odpoczynku po pracy. Częścią Klukowa, stanowiącą dla niektórych mieszkańców odrębne osiedle są Trzy Norty. Choć nie są rozpoznawalne przez mapę Gdańska, to ich położenie świadczy o niegdysiejszej, kaszubskiej odrębności. Podobny status ma Zajączkowo.

Odrębnym osiedlem, którego położenie to wschód Matarni, jest Złota Karczma. Graniczy ona z Klukowem, Kokoszkami i Niedźwiednikiem. Zabudowę tego osiedla zdominowały budowane w latach 70 i 80 budynki wielorodzinne z wielkiej płyty (przeznaczone dla służb mundurowych), ale od lat 90. na terenach Złotej Karczmy powstało wiele budynków jednorodzinnych i nowoczesnych, wielorodzinnych. Osiedle stało się tym samym zabudową dla cywili.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Matarni?

Całkowita liczba mieszkańców Matarni według najnowszych danych demograficznych to około 6 000 osób. Zagęszczenie ludności na tym terenie wynosi 406 osób/km². Jest więc dużo niższa, niż średnia dla całego Gdańska wynosząca prawie 1 800 osób/km².

Liczba mieszkańców dzielnicy Matarnia to głównie osoby w wieku produkcyjnym, najczęściej młode, pomiędzy 18 i 59 rokiem życia. To zdecydowanie najliczniejsza grupa mieszkańców, bo stanowi wiele ponad połowę całkowitego zaludnienia (około 3 500 osób). To dowód na to, że Matarnia jest dobrym miejscem zamieszkania dla osób młodych, pracujących i z rodzinami.

Z uroków dzielnicy korzystają również studenci. Niecałe 800 osób mieszkających w Matarni to osoby powyżej 64 roku życia, prawie 500 osób to osoby między 60 i 64 rokiem życia, natomiast liczba mieszkańców poniżej 18 roku życia to około 1000 osób. Jeżeli chodzi o płeć to ponad 52 procent całkowitej liczby mieszkańców stanowią kobiety. Mężczyźni są więc w tym przypadku mniejszością.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Ze względu na dobre połączenie drogowe oraz względnie rozwiniętą komunikację miejską, Matarnia to świetne miejsce dla rodziny. Wskazuje na to także obecność miejsc rekreacyjnych i dobrze rozwinięta oferta handlowa (okoliczne sklepy). Matarnia to również miejsce gdzie spokojnie mogą mieszkać studenci, gdyż np. do Uniwersytetu Gdańskiego przejazd trwa od 20 do 30 minut.

Lokalizacja z dala od centrum wpływa natomiast korzystnie na ceny najmu nieruchomości. Seniorzy, jak pokazują dane demograficzne, korzystają z uroków Matarni najczęściej wyłącznie rekreacyjnie. Wpływają na to zlokalizowane tam działki ROD. Rodziny z dziećmi mogą odwiedzać również pobliski park handlowy. Matarnia ma poza tym szeroką ofertę handlową, skupioną na mniejszych dyskontach. To spory atut dzielnicy.

Czy Matarnia w Gdańsku to styl życia?

O tym jak się żyje w dzielnicy najlepiej świadczą opinie mieszkańców Matarni. Co o dzielnicy mówią tamtejsi lokatorzy? Opinie dotyczące tego jak się żyje w dzielnicy opierają się głównie na spokoju i okolicznej dostępności punktów handlowo-usługowych. Wielką zaletą dla osób z dzielnicy jest Park Handlowy Matarnia. Lokatorzy podkreślają też, że nie ma problemu ze znalezieniem punktów takich jak fryzjer (Matarnia ma kilkanaście punktów usługowych tego typu) czy przychodnia.

Matarnia ma również według mieszkańców inne zalety – świetną komunikację z lotniskiem, co daje idealną możliwość wypadu na wakacje i stosunkowo niskie czynsze, w porównaniu do innych miejsc w Trójmieście. Dużą zaletą jest też pobliska IKEA, dzięki której można błyskawicznie umeblować mieszkanie na nowo.

Tak więc jak się mieszka w dzielnicy? Ogólne wrażenia osób, które żyją na Matarni są pozytywne. Lokatorzy potwierdzają, że warto inwestować w tamtejsze mieszkania. Matarnia to rozwijająca się dzielnica, zapewniająca możliwość dostatniego funkcjonowania i odpoczynku na łonie natury.

Planowany rozwój dzielnicy

Władze Gdańska planują ciągły rozwój dzielnicy. Rada Dzielnicy Matarnia wraz z samorządem miejskim dążą do kolejnych inwestycji. Wśród nich jest oddanie do użytku ponad 1000 lokali (w porozumieniu z deweloperami), które mają być przeznaczone na mieszkania, ale także punkty handlowo-usługowe. To jednak nie wszystko.

Częścią Matarni jest Trójmiejski Szlak Krajobrazowy. Miejsce odpoczynku i rekreacji jest cały czas rozwijane, a niedługo ma pojawić się kolejny szlak, który połączy najważniejsze dzielnice całego Trójmiasta. Jedną z kluczowych inwestycji komunalnych jest natomiast rozwój gdańskiego systemu zagospodarowania wód opadowych.

Matarnia - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Ze względu na historyczne położenie, atrakcje na Matarni są rozbudowane i bardzo ciekawe. Nie brakuje tam również miejsc rozrywki dla dzieci i dorosłych. Plac Zabaw Matarnia Park Handlowy to jeden z największych obiektów zabawowych dla najmłodszych.

Na terenie dzielnicy znajduje się również lotnisko dla szybowców, a osiedle graniczy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Atrakcje historyczne to wspomniany Trójmiejski Szlak Krajobrazowy, Klukowskie lipy (będące pomnikami przyrody), architektoniczny zabytek z XV wieku czyli Kościół św. Walentego oraz zespół dworski.

Czy Matarnia to bezpieczna dzielnica?

W celu poprawy bezpieczeństwa Rada Dzielnicy Matarnia organizuje regularne spotkania z mieszkańcami, którzy mogą poddawać pod dyskusję pomysły związane z zabezpieczeniem i prewencyjną ochroną społeczności. Dzielnica cały czas zwiększa też liczbę patroli policyjnych.

Czy Matarnia to bezpieczna dzielnica? Ogólne opinie mieszkańców na ten temat są pozytywne. W ich opinii na Matarni nie ma wielu aktów wandalizmu czy przemocy. Mimo wszystko niektórzy nie polecają chodzić w opuszczone tereny dzielnicy po zmroku. Pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ulicy mają tam stosunkowo niewielka liczba mieszkańców i niski współczynnik gęstości zaludnienia.

Atrakcje na Matarni - oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci na Matarni skupia się głównie na tamtejszym centrum handlowym. Nie oznacza to jednak, że najmłodsi mogą bawić się wyłącznie tam. Place zabaw dla dzieci umieszczone są praktycznie na każdym osiedlu. Co więcej, lokalna społeczność co jakiś czas organizuje umilające czas całym rodzinom festyny. Oferta dla dzieci skupia się też wokół położonego kilka kilometrów dalej Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
lotnisko Lecha Wałęsy w Gdańsku

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach na Gethome: 

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Matarni do centrum?

Matarnia nie jest bardzo odległa od centrum. Znajduje się około 15 kilometrów od Śródmieścia Gdańska, co dla osób posiadających samochód nie jest problemem. Trasa do centrum z Matarni to około 20 minut jazdy samochodem. Wykorzystując komunikację miejską można dostać się do Śródmieścia od około 30–40 minut do godziny. Jak na to, że Matarnia stanowi przedmieścia Gdańska, jest to naprawdę dobry wynik.

Tramwaje na Matarni

Tramwaje nie kursują bezpośrednio w Matarni. Jeżeli chcemy dostać się do centrum wykorzystując tramwaje, to najpierw trzeba dostać się na najbliższy przystanek autobusem lub koleją miejską. Polska Kolej Metropolitalna Matarnia ułatwi komunikację na gdańskie lotnisko, ale też połączy z Wrzeszczem, centrum czy Oliwą. Po Matarni porusza się też SKM, którym można dostać się do Śródmieścia. Do najważniejszych stacji SKM należą:

 • Gdańsk Matarnia,
 • Gdańsk Port Lotniczy,
 • Gdańsk Rębiechowo.

Autobusy na Matarni

Bardziej rozbudowana na Matarni jest komunikacja autobusowa. Autobusy kursują we wszystkie strategiczne miejsca na osiedlu i w całym Gdańsku. Umiejscowione tam przystanki autobusowe umożliwiają komfortowe i stosunkowo szybkie dostanie się m.in. do Śródmieścia. Najważniejsze autobusy na Matarni to:

 • Linia nr 110: umożliwia dojazd do Centrum Handlowego Matarnia, sklepu IKEA i centrum Gdańska,
 • Linia nr 210: dojeżdża zarówno do centrum Gdańska, jak i umożliwia dojazd do gdańskiego lotniska.
 • Linia nr 122: pozwala na dojazd bezpośrednio do Uniwersytetu Gdańskiego w około 40 minut.

Dworce/zajezdnie na Matarni

Dworce na Matarni to głównie trasy SKM i Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Najważniejszym punktem tej infrastruktury jest Gdańsk Matarnia. Obsługuje on linię Wrzeszcz – Osowa. Został oddany do użytku w 2015 roku, więc jest stosunkowo nowy.

Matarnia ma też dworce bardzo wysunięte na zachód miasta. Należy do nich Gdańsk Rębiechowo, który sąsiaduje z granicznym Żukowem. Łączy on Gdańsk z wsią Rębiechowo. Gdańsk Port Lotniczy to natomiast przystanek, który umożliwia korzystanie z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

Wszystkie powyższe dworce obsługują również trasy SKM. Na Matarni nie ma natomiast specjalnych zajezdni autobusowych, a najbardziej oddalona linia umożliwia dostanie się do Żukowa.

Matarnia – ścieżki rowerowe

Na Matarni można znaleźć różne ścieżki rowerowe. Główny szlak rowerowy to trasa Słowackiego. Łączy ona lotnisko z PGE Areną. Trasa miała być całkowicie rozbudowana już w czasie Euro 2012, jednak nie wszystkie jej odcinki zostały ukończone. W niektórych miejscach rowerzyści muszą uważać na utrudnienia, zwężenia czy pieszych.

Ścieżki rowerowe na Matarni skupione są również wokół Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jedna z najbardziej popularnych nitek tego szlaku to trasa między Oliwą i Złotą Karczmą. Jazda rowerem powinna skupiać się właśnie w okolicach parku. Poruszanie się po innych częściach Matarni rowerem wiąże się z utrudnieniami i problemami.

Komunikacja na Matarni – główne ulice

Pod względem drogowym Matarnia jest dobrze skomunikowana zarówno z resztą Trójmiasta, jak i szlakami ogólnopolskimi. Wynika to najprawdopodobniej z ulokowania tam lotniska. Główną trasą na Matarni jest Obwodnica Trójmiasta czyli część europejskiej trasy E27 (szlak łączący Niemcy, Polskę, Rosję, Litwę i Białoruś). Obwodnica Trójmiasta to ekspresowa droga S6, której długość wynosi prawie 40 kilometrów. Umożliwia proste dostanie się w strategiczne punkty na mapie Sopotu, Gdyni i Gdańska. Co więcej, komunikacja z nią daje mieszkańcom Matarni możliwość szybkiego wjazdu na autostradę A1.

Drugą najważniejszą drogą na Matarni jest DW 472. To szlak, który umożliwia przejazd z Portu Gdańskiego na obwodnicę. Trasa zwana jest przez mieszkańców trasą Słowackiego. Jak wspominaliśmy wcześniej, umożliwia proste dotarcie z lotniska na tereny PGE Areny.

Komunikacja na Matarni – inwestycje drogowe

Droga wojewódzka nr 472 ma zostać przedłużona do Miszewa, czym łatwiej skomunikuje Matarnię z kolejnymi częściami miasta i przedmieściami. Władze Gdańska chcą również rozwijać ulice na terenie Złotej Karczmy, będącej aktualnie najbardziej zurbanizowaną częścią Matarni. Większość kluczowych dotychczas inwestycji drogowych, zaplanowanych przed 2020 rokiem została jednak wykonana.

Ocena redakcji

Matarnia jest dobrze skomunikowana dzięki punktom PKM i SKM, jednak nie obejmują one terenów całej dzielnicy. Niestety, nie ma możliwości podróżowania tramwajem, a niekiedy do przedostania się do centrum pozostają wyłącznie autobusy. To może narazić podróżnych na m.in. stanie w korkach.

Podróżujący samochodem nie powinni natomiast obawiać się mieszkania na Matarni. Bardzo dobra komunikacja jest możliwa zarówno dzięki drodze wojewódzkiej, jak i obwodnicy. Matarnia to również bardzo interesujące miejsce do mieszkania dla osób, które często korzystają z usług lotniczych ze względu na świetne połączenie z lotniskiem.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Matarni

Ze względu na małe zagęszczenie i niewielką liczbę dzieci, żłobki to spory problem mieszkańców Matarni. Na dzielnicy funkcjonuje aktualnie jeden duży żłobek, a także mniejsze - rodzinne. Osoby, które nie załapią się na miejsce w nim muszą dowozić swoje pociechy m.in. do Osowy. Urząd Miasta ma zamiar zmienić ten trend i zapowiada inwestycję w kolejne miejsca na żłobki.

Jeżeli chodzi o przedszkola, to rodzice mają do dyspozycji jedno przedszkole publiczne - Przedszkole nr 43, przy ulicy Majora Słabego 2 (z oddziałem przy ul. Słabego 6). Na Matarni rodzice znajdą również przedszkola niepubliczne. Są to:

 • Wesołe Przedszkole Niepubliczne (przy ul. Słabego 6),
 • Przedszkole Złota Rybka (przy ul. Słabego 2),
 • Centrum Helen Doron (przedszkole językowe przy ul. Harfowej 14).

Szkoły podstawowe: edukacja na Matarni

W związku z małą liczbą dzieci, liczba szkół na Matarni jest ograniczona. Funkcjonują dwie publiczne szkoły podstawowe. Są to:

 • Szkoła Podstawowa nr 7 (przy ul. Słabego 6),
 • Szkoła Podstawowa nr 82 (przy ul. Radarowej 26).

Na miejscu funkcjonuje również językowa szkoła Centrum Helen Doron dla dzieci w wieku do 15 lat.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Matarni

W żłobkach i przedszkolach na Matarni nie ma za wiele miejsc. Więc czy łatwo dostać się do żłobka? Niestety nie. Liczba miejsc jest ograniczona, a dzielnica zaczyna się powiększać. Miasto ma zamiar uatrakcyjniać ofertę żłobków i przedszkoli, ale niekiedy trzeba będzie dziecko dowozić na sąsiednie osiedle. A czy łatwo dostać się do podstawówki? Z tym nie powinno być większego problemu, gdyż obowiązuje tu rejonizacja – dzieci z Matarni mają pierwszeństwo w dostaniu się do pobliskiej szkoły. Dwie szkoły na mniej niż 1000 dzieci to wprawdzie nie jest wielka oferta, ale zdarzają się też dużo mniejsze.

Licea i technika na Matarni

Matarnia jest niewielką dzielnicą i nie ma szkół ponadgimnazjalnych. Licea i technika znajdują się natomiast w pobliskiej Osowie. Tam znajduje się np. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2. Placówka ma bardzo dobrą opinię, jest ceniona przez uczniów i rodziców. Pomaga rozwijać się pod względem nauki, jak i w dziedzinach pozanaukowych. Szkoła angażuje się w akcje społeczne, takie jak zbiórka na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. ZSO nr 2 znajduje się zaledwie 19 minut drogi od centrum Matarni. Można dojechać tam bezpośrednim autobusem nr 210. Jeżeli chodzi natomiast o szkoły niepubliczne, to dzielnica Matarnia nie ma aktualnie również prywatnych szkół ogólnokształcących i technicznych.

Popularne szkoły na Matarni

Popularne szkoły na Matarni to głównie szkoły publiczne, podstawowe. Zarówno SP nr 7, jak i SP nr 82 są szkołami dobrze ocenianymi i obleganymi. Uczniowie i rodzice chwalą sobie ich kameralny charakter i niewielkie klasy. Zaletą Szkoły Podstawowej nr 7 jest m.in. duża świetlica. Jeżeli chodzi o SP nr 82 to rodzice szczególnie cenią sobie wysoką jakość zajęć dydaktycznych dla swoich dzieci.

Szkoły prywatne w Matarni mają bardzo ograniczoną ofertę. Ta wiąże się praktycznie z jedną szkołą językową. Poza tym na miejscu nie funkcjonują żadne uczelnie. Dla dorosłych (ale również dzieci) otwarte są szkoły prywatne ukierunkowane, takie jak Republika Marzeń Gdańskiej Szkoły Artystycznej przy ulicy Słowackiego 21. Szkoła to placówka, która organizuje kursy artystyczne zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

Choć uczelnie nie funkcjonują na Matarni, to w sieci jest wiele ofert wynajmu pokoi i mieszkań dla studentów. Chęć mieszkania w tej okolicy wynika z niższych czynszów i dobrego dojazdu do głównych uczelni wyższych w Trójmieście.

Ocena redakcji

Matarnia ma bardzo ograniczoną ofertę edukacyjną. Wynika to z małej liczby ludności i rozwijającego się dopiero zurbanizowania. Mimo to, dzieci przybywa i problemem jest między innymi liczba miejsc w żłobach i przedszkolach. Jeżeli chodzi o brak szkół ponadgimnazjalnych, to nie powinno stanowić większego kłopotu. Matarnia jest dobrze skomunikowana i młodzież czy dorośli z łatwością dostaną się do wybranych placówek, w innych rejonach miasta.

4. Jak się mieszka na Matarni? Parki i rekreacja w dzielnicy

Parki i zieleń to bardzo mocna strona Matarni. Dzielnica jest pełna urokliwych miejsc zielonych, które nadają się do odpoczynku na łonie natury. Najpopularniejsze parki na Matarni to Trójmiejski Park Krajobrazowy, gdzie jest dużo lasów. Zieleń obfituje też na terenach w pobliżu działek ROD (przy Stawie Działkowców) i w miejscach najbardziej oddalonych w stronę podmiejskiego Żukowa. Dzielnica położona jest na Wysoczyźnie Gdańskiej, która charakteryzuje się pofałdowaniem terenu i dolinami potoków.

Nie każdą formę rekreacji można uprawiać na dzielnicy. Najbliższy basen znajduje się na terenie dzielnicy Kokoszki. Czy na miejscu jest natomiast siłownia? Matarnia ma na swoim obszarze m.in. siłownie zewnętrzne i kilka klubów fitness (Matarnia ma np. klub AmberFly). W okolicy można znaleźć też boiska do piłki nożnej, koszykówki czy korty tenisowe (znajdują się w Klukowie).

5. Gastronomia i kultura

Na terenie Matarni znajdują się zarówno małe, jak i popularne wśród gdańszczan restauracje. Bardzo dobrą opinią cieszy się m.in. dobra restauracja Wook z kuchnią chińską. Analizując mapę dzielnicy można dojść do wniosku, że wszystkie restauracje znajdują się w podobnym miejscu. To efekt zlokalizowania w pobliżu Parku Handlowego Matarnia. Tam też znajduje się niejedna pizzeria (Matarnia ma ich łącznie kilkanaście), sushi (Matarnia może pochwalić się jednym takim lokalem, właśnie w centrum handlowym) i inne restauracje. Odpowiedź na pytanie gdzie zjeść w dzielnicy jest więc dość prosta – w Parku Handlowym. Dlaczego właśnie tam lokują się restauracje? Matarnia przyciąga handlem nie tylko mieszkańców Trójmiasta, a więc to bardzo dobra okazja do zarobku.

A jak wygląda oferta kulturalna? Mieszkańcy Matarni, którzy chcą obejrzeć film na dużym ekranie muszą udać się do Śródmieścia. Co jakiś czas w okolicznym centrum handlowym otwierane jest jednak samochodowe kino letnie, gdzie wielu gdańszczan chętnie spędza wolny czas. Na Matarni nie ma też żadnego centrum kultury, takiego jak galeria sztuki czy muzeum. Jeżeli mieszkańcy chcą zobaczyć teatr, to również muszą jechać do Śródmieścia.

Czy na Matarni jest biblioteka? Uczniowie mogą korzystać z bibliotek szkolnych, które dostępne są w ich placówkach. Najbliższa biblioteka znajduje się przy ulicy Azaliowej 18 (dzielnica Kokoszki) - to miejska Biblioteka Kokoszki (Filia WiMBP).

6. Zdrowie na Matarni

Jakość powietrza na Matarni utrzymuje się na dobrym poziomie, ze względu na brak dużego zagęszczenia ludności, wielkich zabudowań czy zakładów przemysłowych. Choć smog nie rozpieszcza Polaków, to na terenach poza centrum Gdańska nie trzeba się go wyjątkowo obawiać. Podobnie jak w całym mieście do czystych należy kranówka. Dzięki temu mieszkańcy mogą bez obaw przygotowywać na jej bazie np. herbatę czy kawę.

O zdrowie dbają lokalne placówki medyczne. Czy na miejscu są apteki? Tak, w centrum handlowym funkcjonuje apteka Matarnia Super Pharm. Mieszkańcy mogą korzystać też z pobliskiej przychodni MEDIART (na Złotej Karczmie) oraz mają do dyspozycji przychodnie np. na Jasieńcu. Szpitale publiczne również znajdują się na innych dzielnicach, ale do dyspozycji mieszkańców jest między innymi lekarz medycyny pracy.

7. Matarnia - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Matarnia ma wśród mieszkańców Gdańska opinię wielkiego targowiska. Wynika to z faktu, że największe sklepy mają siedzibę właśnie w tym miejscu. W Parku Handlowym Matarnia, który jest drugim największym centrum tego typu w Trójmieście są hipermarkety, ale także punkty usługowe, handlowe czy poczta.

Matarnia to również duże sklepy budowlane i meblowe takie jak Obi czy IKEA. Dzięki temu jest odwiedzana przez wielu mieszkańców całego regionu pomorskiego. Jest też dobra wiadomość dla osób, które często korzystają z punktów usługowych takich jak kwiaciarnia. Matarnia ma trzy punkty ze sprzedażą kwiatów, co na pewno ułatwi celebrację ważnych uroczystości rodzinnych.

Na terenie Matarni są też liczne supermarkety czy większe sklepy spożywcze. Mieszkańcy nie powinni mieć problemów z zaopatrzeniem się w niezbędne produkty. Nie ma natomiast targowiska. To nie ma sensu istnienia, gdyż rynek zdominowało centrum handlowe. Najbliższe targowiska mieszczą się we Wrzeszczu oraz Oliwie (Pchli Targ).

8. Wady i zalety mieszkania na Matarni

Zalety:

 • spokojna okolica,
 • możliwość odpoczynku
 • stosunkowo niskie czynsze,
 • bardzo dobre połączenie drogowe i możliwość skorzystania z pobliskich usług lotniska,
 • rozwinięte tereny rekreacyjne,
 • bogata oferta handlowa (z możliwością skorzystania ze sklepów budowlanych czy meblowych).

Wady:

 • nie najlepiej rozwinięta komunikacja miejska (oparta tylko na autobusach, SKM i PKM),
 • słaba oferta edukacyjna i przedszkolna,
 • dłuższy czas dojazdu do centrum w godzinach szczytu,
 • słabo rozwinięta oferta kulturalno-rozrywkowa, oparta praktycznie wyłącznie na centrum handlowym.

Czy dzielnica Matarnia jest przyjazna dla zwierząt?

Matarnia jest bardzo przyjaznym miejscem dla zwierząt. Okolice łąk i lasów dają właścicielom czworonogów sporo miejsca do rekreacji i spędzania czasu. Co więcej, nie tak bardzo zaludnione osiedle nie tłamsi „milusińskich” i daje im poczucie życia na łonie natury. Ze zwierzęciem można spędzić czas na działkach, w okolicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego czy na zachodniej stronie dzielnicy, gdzie dominują tereny rolnicze i nieużytki.

Warto pamiętać, że okolice centrum handlowego nie są przyjazne dla zwierząt. To strefa silnie zurbanizowana, pełna aut, dróg oraz ludzi. Tam nie warto się zapuszczać na spacer. A czy na miejscu jest weterynarz? Matarnia dysponuje przychodnią weterynaryjną. Znajduje się ona na Rębiechowie. Warto zadzwonić wcześniej i upewnić się, czy nie ma kolejki. Gabinet Weterynaryjny Kiwi jest wysoko oceniany przez klientów i swoją renomą przyciąga mieszkańców innych stron Gdańska. Co ważne, po pokarm dla zwierząt nie trzeba jeździć w inne rejony Trójmiasta. W Matarni można znaleźć dobrze wyposażony sklep zoologiczny. Znajduje się on w Parku Handlowym.

9. O tym się mówi na Matarni

Główne tematy wśród mieszkańców Matarni to wybory do rady dzielnicy. Matarnia jeszcze niedawno miała ubogo rozwinięty samorząd, ale z czasem się to zmieniło. Mieszkańcy chcą rozwijać możliwości decydowania o własnym losie. Lokatorzy Matarni dyskutują również o rozbudowie gdańskiego lotniska, która może mieć realny wpływ na ich funkcjonowanie.

Często rozmawia się też o rozbudowie ulicy Słowackiego (głównej drogi dzielnicy) i możliwości dojazdu do obwodnicy. W budżecie obywatelskim społeczność zdecydowała się natomiast wesprzeć położone niedaleko (dzielnica Kokoszki) schronisko dla zwierząt Promyk.

Widać też dużą chęć budowy kolejnych miejsc rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych – stąd planowane inwestycje w place zabaw, boiska rekreacyjne, tereny do ogniska czy grilla. Dużo dyskusji zabiera rozwój sieci kanalizacyjnej na Matarni. Mieszkańcy optują za szybszymi inwestycjami. Warto przy tym podkreślić, że z ich opinii wynika, że są zadowoleni z działań Rady Dzielnicy, która wspiera ich postulaty.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: