Wyspa Sobieszewska Gdańsk

Redakcja

Redakcja

29.04.2020

Co warto wiedzieć na temat gdańskiej Wyspy Sobieszewskiej? Sprawdź kompleksowy przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Wyspa Sobieszewska jest jedną z dzielnic Gdańska – wyjątkowo charakterystyczną i znaną wśród mieszkańców. Jej nazwa wzięła się dzięki temu, że ze wszystkich stron otoczona jest korytami rzeki, tworząc wyspę. Znajdują się tu plaże, lasy i miejsca wypoczynkowe, dzięki czemu jest to dzielnica popularna wśród mieszkańców, ale jednocześnie wyjątkowo droga.

Nie ma zbyt wielu inwestycji deweloperskich mieszkań czy apartamentów na Wyspie Sobieszewskiej. Jest to dzielnica głównie przeznaczona do celów rekreacyjnych i turystycznych. Po drugiej stronie kanału znajdują się apartamenty Sol Marina z prywatnymi miejscami dla jachtów. Ceny takich nieruchomości sięgają nawet 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Mieszkania z rynku wtórnego nie są wiele tańsze – trzeba się szykować na wydatek rzędu ok. 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Wyspa Sobieszewska nie jest dzielnicą, w której każdy może zamieszkać. Z pewnością jest to luksusowa dzielnica, gdzie liczba nieruchomości mieszkalnych jest znacznie ograniczona. Większość zabudowań stanowią tu miejsca rekreacyjne czy hotele.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Wyspa Sobiszewska

domy Wyspa Sobiszewska

1. Informacje ogólne

Położenie Wyspy Sobieszewskiej na mapie Gdańska

Wyspa Sobieszewska położona jest między kanałem Wisły, Martwej Wisły i Wisły Śmiałej. Jej granice są bardzo proste do wyznaczenia, choć po południowej stronie dzielnica ciągnie się również za Śluzą Południową w Przegalinie. To najbardziej wysunięta na wschód jednostka terytorialna tego typu. Jest także największą dzielnicą Gdańska – ma powierzchnię wynoszącą 35,79 km2. Od zachodu i południa wyznacza granicę miasta, a od północy znajduje się już Bałtyk. Jedynie od zachodu graniczy z Krakowcem-Górkami Zachodnimi i dzielnicą Rudniki na niewielkim odcinku.

Na Wyspie Sobieszewskiej położonych jest kilka mniejszych osiedli:

 • Górki Wschodnie – znajdują się po zachodniej stronie dzielnicy; znajdziemy tu ośrodki wypoczynkowe i osiedla mieszkaniowe o niskiej zabudowie,
 • Komary – położone są na północy od drogi 501; są tu apartamenty wczasowe oraz niskie, trójkondygnacyjne zabudowania mieszkalne z wielkiej płyty,
 • Orle – osiedle z kąpieliskiem morskim i licznymi wypoczynkowymi domkami na Wyspie Sobieszewskiej czy miejscami na kemping; dużą część Orla zajmują lasy nadmorskie,
 • Przegalina – południowe osiedle w dzielnicy, gdzie znajduje się liczna infrastruktura rzeczna; dominują tu zabudowania jednorodzinne oraz pola,
 • Sobieszewko – osiedle domków jednorodzinnych o pochodzeniu wiejskim; charakteryzuje się dość kiepską infrastrukturą drogową oraz olbrzymim składowiskiem fosfogipsów,
 • Sobieszewo – najlepiej zurbanizowane osiedle dzielnicy; oprócz hoteli znajdują się tu kilkurodzinne domy w zabudowie niskiej oraz kąpielisko,
 • Sobieszewska Pastwa – prawie w ogóle niezurbanizowane osiedle w dzielnicy; znajdziemy tam kilka domów jednorodzinnych i apartamentów, ale przeważają tu nieużytki zielone,
 • Świbno – tutaj także dominuje zabudowa niska domów dwurodzinnych i bliźniaków oraz sporo zielonych nieużytków,
 • Wieniec – znajduje się tu osiedle nowoczesnych domków jednorodzinnych i zadbanych ogródków przydomowych, a także wiele zieleni.

Próżno szukać tu dużych nieruchomości mieszkalnych. Budynki mają tu maksymalnie po dwa piętra. Nie są także położone blisko siebie – w wielu wypadkach są rozdzielone dużą ilością zieleni miejskiej.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Wyspie Sobieszewskiej?

Mimo iż Wyspa Sobieszewska jest największą dzielnicą Gdańska, jest jedną z mniej zaludnionych. Według Urzędu Miasta, w 2018 roku liczba mieszkańców wynosiła tu 3338 osób. Jest tym samym drugą dzielnicą z najmniejszym zagęszczeniem ludności. Wynosi ono jedynie 93 osoby na kilometr kwadratowy. Mniej jest tylko w Rudnikach, które są dzielnicą przemysłową.

Podział mieszkańców ze względu na wiek przedstawia się następująco:

 • 18% - osoby w wieku od 0 do 17 lat,
 • 54% - osoby w wieku od 18 do 59 lat,
 • 10% - osoby w wieku od 60 do 64 lat,
 • 19% - osoby w wieku 65+.

Liczba ludności na Wyspie Sobieszewskiej utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Znaczna część społeczeństwa to seniorzy, którzy prowadzą różnego rodzaju ośrodki wypoczynkowe. Stosunkowo sporo jest tu także dzieci, dla których dzielnica jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do życia.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Wyspa Sobieszewska jest dzielnicą w większości turystyczną, gdzie dość nieczęsto można spotkać rodzimych mieszkańców. Z pewnością nie polecamy tej okolicy studentom, których zwyczajnie nie stać na nieruchomość w tej okolicy. Brakuje tu też uczelni wyższych, a czas dojazdu do centrum jest dość długi. Nie brakuje tu jednak miejsc rozrywki i rekreacji, przez co studentów widać tu dość często, choć są jedynie przyjezdnymi.

Rodziny z dziećmi z pewnością będą zadowoleni ofertą rozrywkową czy rekreacyjną. Dzielnica jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które szukają ciekawego i w miarę prostego źródła dochodu i są w stanie udostępnić swój dom obcym osobom. Są to przede wszystkim seniorzy, prowadzący domy wczasowe i apartamenty na wynajem. To także doskonała okazja, by poprawić swoje zdrowie – bliska obecność morza i terenów zielonych sprawia, że seniorzy czują się lepiej.

Czy Wyspa Sobieszewska to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Dość spokojnie, mimo że sporo tu atrakcji i miejsc rozrywki dla przyjezdnych. Wyspa Sobieszewska jest specyficznym miejscem, przeznaczonym głównie dla turystów, którzy chcą odpocząć. Mimo to myśli się tu o mieszkańcach i rozwiązaniach przeznaczonych też dla nich. Ci dość mocno krytykują stan niektórych z terenów zielonych oraz pojawiające się tu śmieci. O dziwo, nie jest tu tłoczno – nawet latem. Cała infrastruktura miejska jest dość dobrze rozwinięta. Kwitnie tu handel towarami i usługami, ale w małych sklepikach osiedlowych.

Planowany rozwój dzielnicy

Wyspa Sobieszewska dość intensywnie się rozwija. W przygotowaniu przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska są dwa projekty rekreacyjne:

 • budowa przystani żeglarskiej przy ul. Nadwiślańskiej,
 • budowa terenu rekreacyjnego i sportowego przy ul. Boguckiego.

Oba z tych projektów mają na celu uatrakcyjnić życie mieszkańców Gdańska i przyjeżdżających tu turystów. By na terenie Wyspy pozbyć się wielu nieużytków, przygotowywane są coraz to nowe inwestycje, których zadaniem jest zagospodarowanie tych terenów. Warto tu wspomnieć chociażby o tzw. Vistuli II, czyli rewitalizacji obszaru nabrzeża Martwej Wisły przy Parku Zdrojowym. Pojawiły się tu ławki, oświetlenie, chodnik do spacerowania czy kosze na śmieci.

Wyspa Sobieszewska - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Wyspa Sobieszewska pełna jest atrakcji – zarówno dla osób, które lubią aktywny tryb życia, jak i dla tych, co szukają ciszy i spokoju. Miłośnicy przyrody z przyjemnością odbędą wiele spacerów po dostępnych lasach i parkach, ale także z pewnością zawitają do rezerwatu przyrody Ptasi Raj na północnozachodniej części wyspy. Po drugiej stronie dzielnicy znajduje się z kolei rezerwat Mewia Łacha. Warto też wspiąć się na platformę widokową.

Zobaczyć tu można też wiele ciekawych zabytków i pozostałości historycznych. Do najciekawszych z nich należą:

 • Forsterówka przy ul. Lazurowej 3,
 • stele ewangelickie w Sobieszewie przy ul. Pieszej 1,
 • zabytkowa śluza w Przegalinie,
 • dawny folwark Kronenhof.

Miłośnicy historii i II Wojny Światowej mogą poszukać pozostałości niemieckiej baterii Kriegsmarine czy bunkrów przy plaży.

Wyspa Sobieszewska to także niebywała atrakcja dla wszystkich, którzy interesują się techniką i infrastrukturą morską oraz rzeczną, czy nawet żeglarstwem. Zobaczymy tu porty, śluzy, wieżę ciśnień „Kazimierz”, czy most pontonowy.

Czy Wyspa Sobieszewska to bezpieczna dzielnica?

Dzielnica jest jedną z najbezpieczniejszych w Gdańsku. Największe problemy Wyspy to:

 • niewłaściwy nadzór nad psami,
 • tworzenie się nielegalnych wysypisk śmieci,
 • niepoprawne parkowanie aut.

Nie ma nawet problemów z zakłócaniem porządku czy piciem alkoholu w miejscach publicznych.

Atrakcje Wyspy Sobieszewskiej: oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci jest tu dość atrakcyjna. Pomijając plaże na Wyspie Sobieszewskiej, dostęp do morza i wszechobecne lasy, w których można do woli spacerować, sporo tu propozycji na spędzanie wolnego czasu przez najmłodszych. Przy ul. Boguckiego mieści się plac zabaw dla dzieci o bardzo dobrych opiniach wśród mieszkańców. Warto odwiedzić też obiekt koło ul. Narcyzowej, gdzie niedawno powstał bardzo atrakcyjny plac.

Sprzęty do zabawy dla najmłodszych znajdują się także przed Wyspą Skarbów, gdzie także warto wziąć udział w warsztatach plastycznych dla dzieci. W lecie możemy odwiedzić liczne kąpieliska, gdzie pociechy się wyszaleją i stracą nadmiar energii.

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach na GetHome.pl: 

2. Komunikacja

Choć Wyspa Sobieszewska jest jedyną taką dzielnicą w Gdańsku, wcale nie oznacza to, że nie jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi obszarami miasta. Możemy liczyć na wiele środków transportu – tych typowych, jak i nieco niezwykłych, które radzą sobie całkiem nieźle – mimo jedynie trzech przepraw przez Wisłę.

Ile trwa dojazd z Wyspy Sobieszewskiej do centrum?

Wyspę Sobieszewską dzieli od Śródmieścia aż 20 kilometrów, decydując się na najkrótszą trasę. Stąd też czas przejazdu samochodem jest dość spory, nawet poza godzinami szczytu. Wynosi ok. 30 minut. W okolicach godziny 16:00, podczas największych zatorów drogowych, jest niewiele gorzej. Musimy szykować się na przejazd o około 10 minut dłuższy. Na Wyspie nie ma korków – pojawiają się dopiero w Śródmieściu przy Fontannie Neptuna.

Około 45 minut z kolei trwa dojazd do Śródmieścia autobusem. Mieszkańcy mają do dyspozycji bezpośrednią linię, która dowiezie ich wprost pod Bramę Chlebnicką. Chcąc skorzystać z roweru, trzeba szykować się na około godzinną podróż.

Tramwaje na Wyspie Sobieszewskiej

Nie spotkamy tu takich tramwajów jak w innych rejonach Gdańska czy kraju. Możemy natomiast skorzystać z tzw. tramwajów wodnych na Wyspie Sobieszewskiej. Przystań jest otwarta dla mieszkańców od maja do września. Po Wiśle kursują dwie linie:

 • F5 – z Żabiegu Kruka do Westerplatte,
 • F6 – z Targu Rybnego do Narodowego Centrum Żeglarstwa.

Tramwaje nie tylko stanowią dobry i szybki środek transportu, ale też nie lada atrakcję.

Autobusy na Wyspie Sobieszewskiej

Autobusy na Wyspie Sobieszewskiej jeżdżą dwoma trasami, które rozwidlają się w Sobieszewie. Jedna z nich ciągnie się w kierunku Górek Wschodnich, druga zaś zatacza pętlę wokół Sobieszewka, Wieńca, Przegaliny i Sobieszewskiej Pastwy. Kursujące tu linie autobusowe to:

 • 112 – z Przegaliny do Jana z Kolna,
 • 186 – z Górek Wschodnich do Jana z Kolna,
 • 212 – z Sobieszewa do Jana z Kolna,
 • 512 – z Sobieszewa do Przegaliny.

Jak widać, trzy z czterech linii autobusowych kursuje do Śródmieścia. Tam mieszkańcy muszą przesiąść się w inny pojazd, jeśli chcą jechać dalej. Z kolei autobus 512 jest „wewnętrzną” linią na Wyspie. Kursuje tu też linia nocna N9, która biegnie od Dworca Głównego i oplata całą Wyspę Sobieszewską. Kluczowym przystankiem autobusowym jest z pewnością Sobieszewo, które znajduje się tuż za Mostem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. To tu spotykają się wszystkie pięć linii.

Dworce/zajezdnie

Na Wyspie Sobieszewskiej nie ma torów kolejowych, a tym samym obsługujących mieszkańców dworców. Brak też zajezdni. Są tu natomiast przystanie żeglarskie – zarówno publiczne, jak i prywatne.

Wyspa Sobieszewska - ścieżki rowerowe

Są dwie trasy rowerowe na Wyspie Sobieszewskiej. Jedna, bardzo długa ciągnie się od ul. Turystycznej i Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, aż do ul. Boguckiego i przeprawy przez przekop Wisły. To zupełnie nowa trasa, która została oddana do użytku w 2019 roku. Druga ścieżka rowerowa, bardzo krótka, znajduje się w Przegalinie i ciągnie się przez krótki odcinek ul. Świbnieńskiej i Akwenowej.

Komunikacja na Wyspie Sobieszewskiej - główne ulice

W dzielnicy znajduje się tylko jedna większa ulica – droga DW501, która nosi tu nazwę ul. Turystycznej, przechodzącej na wysokości Orlinek w ul. Boguckiego. Nie ma tu dużych węzłów komunikacyjnych, a ruch samochodowy jest tu powolny i spokojny.

Komunikacja na Wyspie Sobieszewskiej – inwestycje drogowe

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska milczy co do planowanych inwestycji drogowych. Po ostatniej budowie gdańskiej rowerostrady i renowacji Mostu 100-lecia, obecnie nie są planowane żadne nowe budowy. Rada dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej także milczy.

Ocena redakcji

Komunikacja na Wyspie Sobieszewskiej jest dobrze rozwinięta. Autobusy dowożą pasażerów w niemal każde miejsce dzielnicy. Komunikację z resztą miasta wspierają tramwaje wodne. Miłośnicy jednośladów również powinni być zadowoleni stanem infrastruktury. Choć nie ma tu kolei i zwykłych tramwajów, Wyspa zapewnia całkiem dobre połączenia transportowe. Dodatkowo wydaje się w pewien sposób samowystarczalna.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Wyspie Sobieszewskiej

Na Wyspie Sobieszewskiej nie funkcjonują żadne żłobki ani inne ośrodki świadczące opiekę dla dzieci do 3. roku życia. Mieści się tu natomiast przedszkole nr 61 przy ul. Tęczowej 6A. Opiekę znajdzie tu 54 dzieci. Z kolei przy ul. Boguckiego 52 znajduje się niepubliczne przedszkole Wyspa Przedszkolaka, gdzie może jednocześnie uczęszczać 31 dzieci. Swoją siedzibę ma tu również placówka specjalna, przeznaczona dla dzieci niewidomych i słabowidzących z całej Wyspy Sobieszewskiej i Gdańska.

Szkoły podstawowe: edukacja na Wyspie Sobieszewskiej

Przy ulicy Tęczowej 26 znajduje się szkoła podstawowa nr 28 z internatem dla dzieci, które sprawiają trudności wychowawcze. Z kolei przy tej samej ulicy, z tym że pod numerem 6, mieści się już standardowa placówka oświatowa tego typu o numerze 87. Może tu chodzić 240 uczniów. Nieco dalej, bo przy Boguckiego 44 mieści się szkoła podstawowa nr 88, gdzie także można zapisać maksymalnie 240 uczniów. Żadna z placówek nie wyróżnia się szczególnie wysokim poziomem nauczania i wybitnymi rezultatami swoich uczniów.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Wyspie Sobieszewskiej?

Czy łatwo się dostać do żłobka mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej? Raczej nie, ponieważ muszą składać wnioski do placówek w innych dzielnicach. Liczba dzieci do 3. roku życia wynosi tu ok. 90 według statystyk Urzędu Miasta. Problemy mogą mieć także rodzice maluchów w wieku przedszkolnym. Na Wyspie mieszka ich ok. 120, a przedszkola gwarantują tu jedynie ok. 85 miejsc. Jedna trzecia dzieci musi więc chodzić do placówek w innych dzielnicach.

A czy łatwo się dostać do szkoły podstawowej? Mimo iż mieszczą się tu trzy podstawówki, pod uwagę weźmiemy tylko dwie. SP nr 28 przeznaczona jest dla dzieci z problemami z całego miasta. Szkoły o numerach 87 i 88 gwarantują ok. 480 miejsc. Zapotrzebowanie na Wyspie wynosi zaś ok. 310. Sporo miejsc pozostaje wolnych dla uczniów z innych dzielnic, choć z reguły po każdej rekrutacji powstałe klasy są dość małe. Nie powinniśmy mieć więc żadnych problemów z dostaniem się do podstawówki.

Licea i technika na Wyspie Sobieszewskiej: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Wyspy Sobieszewskiej nie ma żadnych liceów i techników. Najbliższe znajdują się w Stogach lub Śródmieściu, a więc dość daleko.

Ocena redakcji

Wyspa Sobieszewska dysponuje niewystarczającą liczbą miejsc dla dzieci na niemal wszystkich poziomach edukacji. Nie ma tu żłobków ani liceów. Miejsc w przedszkolach jest zbyt mało. Jedynie szkoły podstawowe są odpowiednio duże, ale z kolei nie wyróżniają się niczym. Ofertę edukacyjną można by więc poprawić, by dzielnica stała się atrakcyjniejsza dla rodzin z dziećmi.

4. Jak się mieszka na Wyspie Sobieszewskiej? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wyspa Sobieszewska pełna jest terenów zielonych. Prawie połowę powierzchni zajmują lasy, parki i zielone nieużytki. Można tu odwiedzić aż trzy rezerwaty przyrody:

 • Ptasi Raj,
 • Mewią Łachę na Wyspie Sobieszewskiej,
 • Ujście Wisły – Natura 2000.

W naturalnym środowisku mieszkają tu nawet foki bałtyckie. Wspaniałymi terenami spacerowymi są: deptak nad Martwą Wisłą razem z pobliskim parkiem czy Wydma Padron. Stanowczą większość terenów zielonych zajmują tu jednak lasy, a nie parki. Nie można oczywiście zapomnieć o największej atrakcji tego rejonu miasta – plaży. Ciągnie się wzdłuż całej linii brzegowej. Na Wyspie jest aż 11 wejść.

Większość oferty reakreacyjnej Wyspy Sobieszewskiej to aktywność na świeżym powietrzu przy spacerach w lasach lub na plaży. Przy ul. Przegalińskiej w Sobieszewie znajduje się boisko do piłki nożnej. Przy Narcyzowej natomiast znajdziemy całkiem nową i dobrze wyposażoną siłownię pod chmurką, składającą się ze sprzętów o dwóch typach: fitness oraz street workout.

Inne siłownie niestety nie są ogólnodostępne dla mieszkańców, a jedynie dla przyjezdnych w ramach wykupionych noclegów w ośrodkach rekreacyjnych. W nielicznych miejscach pogramy w ping-ponga, tak jak przy placu zabaw przy ul. Jodowej. Nie możemy także zapominać o wyjątkowej możliwości pożeglowania łódką.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Z pewnością nie będziemy mieli z tym problemu, ponieważ co krok kusi nas oferta barowa czy restauracyjna. Nic dziwnego – dzielnica nastawiona jest na obsługiwanie głównie turystów, którzy chcą skosztować przysmaków Pomorza. Znajdziemy tu smaki z całego świata, ale oczywiście dominują tu restauracje serwujące ryby. Lokale skoncentrowane są głównie w Sobieszowie i w kierunku brzegu morza. Według mieszkańców i turystów bardzo dobre restauracje na Wyspie Sobieszewskiej to:

 • Przystań Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej przy ul. Nadwiślańskiej 139B,
 • Tawerna pod Łososiem przy ul. Trałowej 20,
 • Tawerna pod Żaglami przy ul. Tęczowej 8,
 • Ryba w Sieci przy ul. Radosnej,
 • Restauracja Stara Wędzarnia przy ul. Nadwiślańskiej 79.

Niemożliwym jest wymienienie wszystkich lokali, bo znajduje się tu ich kilkadziesiąt. Z pewnością znajdziemy tu jednak wszystkie możliwe dania z całego świata. To tu swoją siedzibę ma jedna z lepszych pizzerii na Wyspie Sobieszewskiej – Pizza Food. Nie zapominajmy również o restauracjach hotelowych, które także prowadzą tutaj swoje biznesy.

Na terenie Wyspy Sobieszewskiej znajdują się dwa muzea: Instytut Pamięci Wincentego Pola oraz Forsterówka. Forsterówka jest zabytkową rezydencją jednego z bardziej znanych członków SS. Niestety obecnie posiadłość znajduje się w rękach prywatnych i nie można jej legalnie zobaczyć. Przy ul. Turystycznej 3 mieści się zaś Wyspa Skarbów – Gdański Archipelag Kultury. To dzielnicowe centrum kultury, gdzie możemy zapisać się na liczne warsztaty i zajęcia, takie jak:

 • nauka gry na gitarze,
 • wokalistyka,
 • ceramika i rzeźba ceramiczna,
 • rozrywkowa gra na pianinie.

Warto także odwiedzić galerię sztuki ToTo przy ul. Świbnieńskiej 74. Na Wyspie mieści się też filia miejskiej biblioteki publicznej. Z pewnością więc nie można powiedzieć, że oferta kulturalna jest tu uboga – wręcz przeciwnie. Niewiele jest dzielnic, które mogą konkurować pod tym względem z Wyspą Sobieszewską.

6. Zdrowie na Wyspie Sobieszewskiej

Najbliższa stacja pomiarowa jakości powietrza, z której korzysta serwis aqicn.org, mieści się w Stogach, a więc stosunkowo niedaleko. Według wykonywanych tam pomiarów wynika, że smog w tym rejonie miasta nie istnieje. Wskaźnik PM10 mówi, że jakość powietrza jest bardzo dobra przez cały rok – nawet jesienią i zimą, kiedy w innych dzielnicach Gdańska bywa ono umiarkowane. Kranówka także jest tu bardzo dobrej jakości. Bardzo często jest wykorzystywana przez liczne restauracje.

Liczba przychodni i szpitali publicznych mogłaby być tu nieco większa. Przy ul. Kolonijnej 2 mieści się Elamed NZOZ. Tuż obok możemy skorzystać z gabinetu stomatologicznego u dr Łubińskiej. Choć nie ma tu szpitali, to w centralnej części wyspy mieści się sanatorium Alma – Nadbałtyckie Centrum Rehabilitacji. W tej okolicy znajduje się Apteka na Wyspie, gdzie zaopatrzymy się w niezbędne lekarstwa.

7. Wyspa Sobieszewska: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Choć nie można powiedzieć, że oferta usługowo-handlowa dzielnicy jest wybrakowana, to jednak nie uświadczymy tu hipermarketów czy supermarketów wielkopowierzchniowych. Największym sklepem na Wyspie Sobieszewskiej jest Lewiatan czy Carrefour Express Globi. Brak tu nawet popularnych dyskontów. Sklepy koncentrują się w centralnej części Sobieszewa. Znajdziemy tu ofertę spożywczą, wielobranżową czy nawet modową.

Choć nie znajdziemy na Wyspie typowego targowiska z lokalnymi produktami, to wiele działalności oferuje właśnie najświeższe towary doskonałej jakości. I tak w sklepie Cejrowski zaopatrzymy się w owoce i warzywa. W Kutrze Rybackim kupimy świeżą rybę prosto z kutra. Uważajmy jednak na ceny, które w wielu miejscach są bardzo wysokie i nieadekwatne do jakości.

8. Wady i zalety mieszkania na Wyspie Sobieszewskiej

Jak się mieszka na Wyspie Sobieszewskiej?

Plusy:

 • świetne położenie tuż nad morzem,
 • sporo atrakcji turystycznych,
 • bezpieczeństwo,
 • dobra infrastruktura komunikacyjna,
 • dużo zieleni,
 • bogata oferta gastronomiczna,
 • sporo ośrodków kulturalnych.

Minusy:

 • bardzo wysokie ceny nieruchomości,
 • daleko do centrum,
 • niewystarczająca liczba miejsc dla dzieci w placówkach oświatowych,
 • niewielka oferta rekreacyjna,
 • mało placówek służby zdrowia i aptek,
 • brak centrum handlowego i supermarketów,
 • wysokie ceny produktów w sklepikach.

Czy Wyspa Sobieszewska jest przyjazna dla zwierząt?

Wyspa Sobieszewska powinna i w pewnym stopniu musi być przyjazna dla czworonogów. Turyści niejednokrotnie zabierają swoje psiaki na wakacje i chcieliby udać się z nimi do restauracji. Na szczęście tutaj mamy taką możliwość w:

 • Przystani Ptasi Raj przy ul. Nadwiślańskiej 139B,
 • Tawernie Delfin przy ul. Turystycznej 1,
 • Restauracji Sosnowej w ośrodku Bursztyn przy ul. Falowej 8,
 • Tawernie Rybny Robinson przy ul. Falowej 12.

Nie ma tu supermarketów w ogóle, więc kwestia zakupów z pupilem jest ustalana indywidualnie z właścicielem każdego sklepiku, do którego będziemy chcieli wejść.

Opinia redakcji

Wyspa Sobieszewska jest bardzo nietypową dzielnicą – zarówno jeśli chodzi o jej lokalizację, jak i przeznaczenie. Jest nastawiona głównie na turystów, jednak nie można powiedzieć, że nie jest atrakcyjna także dla mieszkańców. Z komunikacji miejskiej, atrakcji czy gastronomii korzystają wszyscy – a one właśnie są bardzo dobrze rozwinięte.

Z drugiej strony musimy być świadomi, że pewne gałęzie infrastruktury zostały tu zaniedbane, bo są tu zbędne. Mowa na przykład o placówkach oświatowych, czy centrach handlowych. Niewątpliwie jednak jest to miejsce piękne do zamieszkania i warto szukać tu nieruchomości, choć ich cena może odstraszać.

9. O tym się mówi na Wyspie Sobieszewskiej

Ciekawym wydarzeniem, na które czekają wszyscy chyba mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej, jest oficjalna premiera książki Waldemara Nocnego „Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej.”. Publikacja ma uczcić 125 urodziny Wyspy. Wiele osób czeka, by przeczytać znane i nieznane im wcześniej historie związane z ich domem.

Wiele emocji wywołuje także organizacja European Jamboree 2020, które z powodu koronawirusa musiała zostać przełożone na rok 2021. To międzynarodowe wydarzenie edukacyjne, które sprowadzi na Wyspę 21 tysięcy uczestników z 79 krajów całego świata. Głównym celem EJ2020 ma być promowanie polityki proekologicznej i ochrona środowiska. To jedno z największych wydarzeń organizowanych w Gdańsku.

Mieszkańcy czekają także na więcej informacji związanych z planowanym powstaniem siedmiu przystani kajakowych, z których część ma powstać na Wiśle Martwej i Śmiałej w dzielnicy Wyspa Sobieszewska. To kolejne miejsce rekreacji, które z pewnością będzie popularne nie tylko wśród turystów, ale i osób tu zamieszkujących. Przy przystani mają stanąć ławki, stojaki na rowery i miejsca do rekreacji. Ponoć nawet ma powstać pole namiotowe i miejsce do grillowania. Czekamy na dalsze szczegóły od Urzędu Miasta.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: