- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Czyżyny Kraków
Czyżyny to jedna z centralnych dzielnic Krakowa, które znajdują się po północnej części miasta. To bardzo nowoczesna okolica o doskonale rozwiniętej infrastrukturze miejskiej. Dzielnica jest bardzo atrakcyjna turystycznie – znajdują się tu muzea, atrakcje turystyczne i Tauron Arena Kraków, która jest centrum rozrywkowym całego Krakowa. Czyżyny są kompromisem między spokojną i cichą lokalizacją, a miejscem tętniącym życiem nawet w nocy.
Sprawdź oferty w tej dzielnicy:
1. Informacje ogólne
Położenie Czyżyn na mapie Krakowa
Czyżyny są położone po północnej stronie Wisły, w centralnej części Krakowa. Oznaczone są rzymską liczbą XIV. Ich położenie od południa wyznacza rzeka i dzielnica Podgórze. Od zachodu są to: dzielnica Grzegórzki i Prądnik Czerwony, od wschodu: Nowa Huta i Bieńczyce, a od północy dzielnica XV Mistrzejowice. Czyżyny są największą centralną jednostką terytorialną tego typu. Mają powierzchnię 12,26 km2.
W Krakowie-Czyżynach położonych jest 10 osiedli:
- Czyżyny – znajdują się tu wielokondygnacyjne bloki i bogata infrastruktura miejska: centra handlowe, placówki edukacyjne i znana wszystkim Kraków Arena,
- Łęg – z główną zabudową jednorodzinną i przemysłową, a także kilka szlaków turystycznych,
- Osiedle 2 Pułku Lotniczego – znajduje się tu wiele wysokokondygnacyjnych bloków mieszkalnych, które pamiętają czasy PRL-u,
- Osiedle Akademickie – dominuje tu zabudowa wysoka i blokowa, obok których ciągnie się pas lotniczy dawnego lotniska,
- Osiedle Avia – kolejne osiedle z zabudową wysoką, którego kolejne etapy są ciągle rozbudowywane,
- Osiedle Botanika – osiedle, które szczyci się dużą ilością zieleni, ale i nowoczesności,
- Osiedle Centralna Park – doskonale skomunikowane z pozostałą częścią miasta osiedle wysokich bloków,
- Osiedle Czyżyny – dominuje tu zabudowa niska, jednorodzinna; dawniej znajdował się tu budynek dworu,
- Osiedle Dywizjonu 303 – typowe osiedle wielorodzinne z wielkiej płyty z 11-piętrowymi blokami, które zostały wybudowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową Czyżyny,
- Osiedle Orlińskiego – nowoczesne osiedle wysokich bloków, które powstawało w wielu etapach inwestycyjnych
Większość osiedli w Czyżynach to tzw. wysokokondygnacyjne bloki – pamiętające czasy PRL-u, jak i niedawno zbudowane. Dzielnica ciągle się rozwija, jednak z powodu małej ilości miejsca i dużego zaludnienia, deweloperzy w większości decydują się właśnie na rozbudowę nowoczesnych blokowisk położonych w kluczowych częściach Czyżyn.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Czyżyny nie są zbyt popularne wśród seniorów. Emeryci i renciści stanowią tu jedynie 20% wszystkich mieszkańców, co nie jest wysokim wynikiem. Wpływ na to ma pewnie bardzo aktywny sposób życia w dzielnicy, hałas uliczny i liczne miejsca rozrywki.
Studenci stanowią 9% wszystkich mieszkańców, jednak w statystykach nie zostały uwzględnione obiekty zakwaterowania zbiorowego, takie jak akademiki – można więc sądzić, że liczba żaków jest znacznie większa. Wpływ na to ma bliskość centrum i uczelni – Politechniki Krakowskiej. Studenci także cenią sobie nowoczesne lokale mieszkalne, których znajduje się w Czyżynach bardzo wiele - zobacz mieszkania do wynajęcia Kraków Czyżyny.
Rodziny z dziećmi także stanowią tu duży odsetek mieszkańców. Bogata oferta edukacyjna, sporo placówek i nowoczesne mieszkania w dużych, zamkniętych osiedlach sprawiają, że Czyżyny są bardzo popularną dzielnicą – szczególnie wśród osób planujących karierę i dopiero co powiększających rodzinę.
Czy Czyżyny to styl życia Krakowa?
Jak się mieszka w dzielnicy Czyżyny? Bezpiecznie i przyjaźnie. Według statystyk jest to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa i najbardziej przyjazna dla mieszkańców. Zamknięte osiedla, które powstają tutaj jak grzyby po deszczu, wiążą się z wieloma miejscami wspólnymi do spędzania wolnego czasu – z placami zabaw, boiskami, deptakami.
Jak się żyje w dzielnicy? Niektórzy traktują ją jako centralną sypialnię Krakowa. Z drugiej strony znajduje się tu Kraków Arena i wiele innych obiektów rozrywkowych, co może wpływać na hałas uliczny. Czyżyny to swoisty kompromis między ciszą i spokojem, a aktywnym, rozrywkowym i nocnym trybem życia. Z pewnością więc każdy znajdzie w tej dzielnicy cechy atrakcyjne dla siebie.
Planowany rozwój dzielnicy
W planach jest budowa Centrum Handlowego Designer Outlet Kraków oraz dóch parków handlowych Atut. Według planów inwestycja mocno wpłynie na funkcjonowanie tej części miasta a zmiany będą dotyczyć również układu drogowego.
Stworzone zostanie połączenie pomiędzy ulicą Galicyjską i Nowohucką przez ulice Skręconą i Ciepłowniczą. Ponadto na ulicy Nowohuckiej powstanie dodatkowy pas skrętu w prawo dla kierowców jadących od strony mostu. Uzupełniona zostanie również infrastruktura dla rowerzystów.
W kontekście rosnącej popularności dzielnicy, sprzedaż mieszkań Kraków, zwłaszcza w Czyżynach, zyskuje na znaczeniu, co sprawia, że inwestorzy i deweloperzy coraz chętniej skupiają się na tej lokalizacji.
Czyżyny - atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Czyżyny są bardzo atrakcyjną turystycznie dzielnicą. Miłośnicy historii i lotnictwa znajdą tu ciekawe obiekty, takie jak:
- Muzeum Lotnictwa Polskiego,
- Pomnik Lotników Polskich
- pas startowy dawnego lotniska Czyżyny.
Dzielnica jest bogata w obiekty sakralne – nie tylko kościoły, ale także znajduje się tu Latarnia Umarłych z XVII wieku, która może stanowić nie lada atrakcję. Przy ul. Lema 7 mieści się Tauron Arena Kraków – hala widowiskowo-sportowa, która przyciąga wielu ludzi na imprezy sportowe, kulturalne i religijne.
Czy Czyżyny to bezpieczna dzielnica?
Czy Czyżyny to bezpieczna dzielnica? 21% mieszkańców wskazuje jako problem dzielnicy bezpieczeństwo i uciążliwe zjawiska, takie jak akty wandalizmu. To stosunkowo niewiele, co czyni Czyżyny jedną z bezpieczniejszych okolic Krakowa. To jedna z niższych statystyk policyjnych. Aż 87% zamieszkałych czuje się tu bezpiecznie. Większość przestępstw ma miejsce na zachodniej stronie dzielnicy.
Aż 64% mieszkańców dzielnicy żywni zaufanie do sąsiadów, co jest przeciętnym wynikiem. Wpływ na to ma prawdopodobnie duża liczba bloków wysokokondygnacyjnych, gdzie sąsiedzi bardzo często się nie znają lub znają w stopniu minimalnym. Jedynie 15% osób zamieszkałych w Czyżynach żywi zaufanie do przypadkowych osób spotkanych na ulicy. To mało, ale porównywalnie do innych, centralnych dzielnic Krakowa.
Atrakcje Czyżyn: oferta dla dzieci
W Czyżynach znajduje się sporo osiedli i nieruchomości przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Oznacza to także całkiem pokaźną liczbę placów zabaw dla dzieci. Najlepiej oceniane są:
- plac przy alei Pokoju 68,
- plac przy os. Dywizjonu 303 67,
- plac zabaw dla dzieci w Parku Lotników Polskich,
- Smoczy Skwer,
- Ogródek Jordanowski im. Babci Zosi.
W bogatej ofercie dla dzieci znajdziemy trzy ciekawe sale zabaw:
- Crazy Sówka przy ul. Dąbrowskiej,
- Kraina dzieci w centrum M1,
- Anikino Kraina Zabaw Dziecięcych przy ul. Niedużej 4.
Co jeszcze można robić z maluchami w Czyżynach? W bogatej ofercie dla dzieci znajdziemy zajęcia w szkole pływania dzieci i niemowląt Flow czy w Ampie – Parku Rozrywki dla dzieci.
Nie możemy także nie zabrać dziecka do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, które stanowi atrakcyjne centrum nauki. Maluchy mogą się także nauczyć robotyki w szkole KreaTech przy al. Jana Pawła II 31.
Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:
- Dzielnica Podgórze
- Dzielnica Podgórze Duchackie
- Dzielnica Swoszowice
- Dzielnica Zwierzyniec
- Dzielnica Bieżanów-Prokocim
2. Komunikacja w dzielnicy Czyżyny
Komunikacja w Czyżynach stoi na bardzo wysokim poziomie. Przejeżdża przez dzielnicę wiele tramwajów i autobusów. Są tu także ścieżki rowerowe. Możliwości przemieszczania się między dzielnicami jest tu bardzo wiele. Niestety, komunikacja samochodowa pozostawia wiele do życzenia. Chcąc poruszać się własnym autem, musimy szykować się na zatory drogowe.
Ile trwa dojazd z Czyżyn do centrum?
Standardowo dojazd z centrum Czyżyn do krakowskiego Starego Miasta (Wielopole) zajmuje ok. 10 minut. Jednak w godzinach szczytu, ok. godz. 16:00, może to zająć nawet ok. 35 minut przez Aleję Pokoju. Trasa wynosi nieco ponad 6 km. Podobny czas przejazdu zapewnia komunikacja miejska.
Przedostanie się z kolei do Dębnik samochodem w godzinach szczytu, zajmuje nawet godzinę, co jednak nie wydaje się długim czasem, biorąc pod uwagę odległość. W wielu przypadkach chęci przedostania się do południowych dzielnic, warto wybrać autostradę A4. Podobny czas uzyskamy, wybierając transport publiczny.
Tramwaje w Czyżynach
Przez Czyżyny przejeżdża wiele linii tramwajowych. Najważniejsze tramwaje to:
- 1 – łączące Salwator ze Wzgórzami Krzesławickimi,
- 14 – łączące Mistrzejowice z Bronowicami Małymi,
- 22 – łączące Borek Fałęcki z Kopcem Wandy,
- 62 – łączące Plac Centralny im. R. Reagana z Czerwonymi Makami P+R.
Tramwaje kursują głównym szlakiem komunikacyjnym co 4-5 minut.
Autobusy w Czyżynach
Tramwaje jeżdżą jedynie dwoma szlakami komunikacyjnymi. Autobusy są środkiem transportu, które zabiorą mieszkańców w każdy rejon miasta i osiedla. Najpopularniejsze linie to:
- 103 – z Alei Przyjaźni do Lesiska,
- 113 – z Czyżyny Dworca do EC Łęgu,
- 142 – z os. Na Stoku do Czyżyn Dworca,
- 163 – z os. Piastów do Rżąki,
- 192 – z Czyżyny Dworca do Chełma.
Najbardziej oblegany przystanek autobusowy to Czyżyny Dworzec, który jest także pętlą autobusową. Inne przystanki, z których odjeżdża wiele autobusów to: Sołtysowicka, Na Załęczu, Dąbrowskiej.
Dworce/zajezdnie
Przy ul. Medweckiego 15 znajduje się dworzec autobusowy w Czyżynach. Nie ma tu zajezdni tramwajowych ani dworców kolejowych.
Czyżyny - ścieżki rowerowe
Ścieżki rowerowe w Czyżynach ciągną się przez aleję Jana Pawła II, aleję Pokoju, Nowohutnicką i Stanisława Lema. Często używana – głównie latem przy pięknej pogodzie – jest ścieżka rowerowa biegnąca brzegiem Wisły przy ul. Niepołomskiej. Rowerem przejedziemy przez osiedle Akademickie, Kościuszkowskie czy przez Park Lotników Polskich.
Komunikacja w Czyżynach - główne ulice
Północną granicę Czyżyn wyznacza droga krajowa nr 79, która jest największym szlakiem komunikacyjnym dzielnicy. Inne, główne ulice to:
- al. Jana Pawła II,
- Marii Dąbrowskiej,
- Izydora Stella-Sawickiego,
- Nowohucka,
- Ciepłownicza.
Te ulice też mają tendencję do najczęstszego korkowania.
Komunikacja w Czyżynach – inwestycje drogowe
Największą inwestycją, której ukończenie planowane jest na 2028 rok, jest rozbudowa węzła Mistrzejowice wraz z linią tramwajową KST Stella-Sawickiego. W ramach budowy ma powstać dwujezdniowa estakada, linia tramwajowa, węzeł na skrzyżowaniu Stella-Sawickiego i Florera.
Opinia redakcji
Komunikacja w dzielnicy jest bardzo dobrze rozwinięta. Dwa szlaki tramwajowe obsługują większość ruchu. Resztę zapewniają autobusy. Czyżyny są jedną z dość mocno korkujących się dzielnic – jeśli więc to możliwe, lepiej przesiąść się na transport publiczny.
3. Edukacja
Żłobki i przedszkola w Czyżynach
W Czyżynach nie ma żadnych żłobków samorządowych – są jedynie niepubliczne z dofinansowaniem. Są to:
- Klub dziecięcy „Kubuś i przyjaciele”,
- "Tęczowy Żłobek",
- Klub Malucha “Troskliwe Misie”,
- Niepubliczny Żłobek „Pluszowy Miś”,
- Żłobek "Mini Mini",
- Niepubliczny Żłobek "Fajny Żłobek",
- Niepubliczny Żłobek Językowy Fair Play,
- Żłobek Pierwsze Kroczki.
Są tu także trzy przedszkola samorządowe – numer 64, 182 i 185, które oferują miejsca dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat.
Szkoły podstawowe: edukacja w Czyżynach
W Czyżynach funkcjonuje 5 szkół podstawowych, w tym jedna Niepubliczna Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata i Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Numery placówek prywatnych to: 155, 156 i 52. Najlepiej w rankingach wypada Społeczna Szkoła Podstawowa – zajmuje 13. miejsce w rankingu szkół tego poziomu nauczania. Nieco dalej, bo na 46. miejscu znajduje się placówka nr 156 im. ks. kard. Adama Stefana Sapiehy.
Licea i technika w Czyżynach: szkoły średnie dzielnicy
W Czyżynach znajduje się XXX Liceum Ogólnokształcące przy os. Dywizjonu 303 66. Szkoła zajmuje 97. miejsce w rankingu wszystkich liceów w Małopolsce według Perspektyw 2019. Nie ma tu techników, które zapewniają kształcenie branżowe dla młodych mieszkańców dzielnicy.
Popularne szkoły w Czyżynach
Do popularnych szkół dzielnicy należą przede wszystkim uczelnie. Znajduje się tu Akademia Wychowania Fizycznego im. Czecha, a także kilka wydziałów Politechniki Krakowskiej:
- mechaniczny,
- informatyki stosowanej,
- międzynarodowe centrum kształcenia.
Ocena redakcji
Liczba miejsc w żłobkach jest bardzo mała – miasto powinno zadbać o ich zwiększenie. Miejsc w przedszkolach jest odpowiednia ilość, czego nie można powiedzieć o podstawówkach. Szkoły nie prezentują także bardzo wysokiego poziomu. O wiele lepiej prezentuje się sytuacja szkół wyższych. Znajdziemy tu bogatą ofertę dla żaków – szczególnie tych o technicznych umysłach.
4. Jak się mieszka w Czyżynach. Parki i rekreacja w dzielnicy
Terenów zielonych w Czyżynach jest całkiem sporo, mimo iż dzielnica mieści się w centralnej części miasta. Do najpopularniejszych parków w okolicy należą:
- Park im. Stanisława Skalskiego,
- Park Lotników Polskich,
- Relaksacyjny Ogród Krakowian.
Do terenów zielonych można także zaliczyć ROD, który stanowi możliwość odpoczynku dla mieszkańców.
Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu z pewnością będą zainteresowani bogatą ofertą siłowni w okolicy. Dobre noty uzyskują:
- Energym Fitness Club – siłownia Kraków,
- Klub Fitness Kwadrat,
- Manufaktura Zdrowia Fitness & Gym.
Warto także skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu. Dwie znajdują się w Parku Lotników Polskich, jedna przy ul. Pisarka. Są tu także dwa baseny: Zespół Krytych Pływalni AWF i Basen Comarch. Swoją siedzibę mają tu także Mali Nurkowie – szkoła pływania dla najmłodszych. W Czyżynach są także trzy boiska do piłki nożnej i jedno boisko do koszykówki. Na rodzinny, weekendowy wypad można polecić Gojump MEGApark – Park Trampolin.
5. Gastronomia i kultura
W centrum Krakowa nie może zabraknąć dobrych restauracji i barów, które oferują bogate doznania kulinarne. Poza restauracjami sieciowymi, takimi jak Da Grasso czy McDonald’s, znajdziemy tu ciekawe propozycje od:
- Housepizza przy ul. os. 2. Pułku Lotniczego 51 z kuchnią włoską,
- Silver Dragon w CH Czyżyny z kuchnią azjatycką,
- Bistro Kardamon przy os. 2. Pułku Lotniczego 1C z kuchnią polską,
- Restauracja Żarełko przy ul. Medweckiego 5 z kebabem.
Gdzie zjeść w dzielnicy bardziej wykwintny obiad? Można polecić takie dobre restauracje jak Avionetka Pasta&Burger, Yapito Sushi czy restauracja Miły Zakątek. W weekend warto przejść się z rodziną do kina – możemy wybrać albo niszową placówkę Piotr Cierpiałek, które zyskało ostatnio dofinansowanie albo leżące na granicy dzielnicy Cinema City – sieciowe kino, w którym obejrzymy najnowsze produkcje.
Nie można oczywiście nie wspomnieć o Tauron Arenie Kraków – miejscu, w którym organizowane są największe imprezy kulturalne w Krakowie – koncerty, spektakle teatralne, pokazy. Przy al. Jana Pawła II 39 znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego – największy ośrodek tego typu. Ciekawym miejscem jest także Muzeum Gier – Kraków Arcade Museum. Z dziećmi warto odwiedzić także centrum kultury – Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
6. Zdrowie w Czyżynach
Jakość powietrza w Krakowie nie należy do najlepszych. Najbliższa stacja pomiaru zawartości smogu znajduje się w Nowej Hucie, a więc niedaleko. Współczynnik PM2.5 może tu przekraczać ponad 160 w sezonie jesienno-zimowym. Jakość powietrza niezagrażająca zdrowiu występuje od kwietnia do września. Kranówka jest tu tak samo dobrej jakości, jak w całym Krakowie. Bez obaw możemy ją pić prosto z kranu, a niektóre restauracje podają ją nawet do posiłków.
W Czyżynach znajduje się kilka przychodni i szpitali publicznych, a także prywatnych: PadMed, Scanmed czy Centrum Medyczne iMed24. Dobre oceny zyskuje także przychodnia Sołtysowicka, gdzie znajdziemy takich specjalistów jak: pediatra, alergolog, reumatolog, immunolog, ginekolog czy laryngolog. W dzielnicy skorzystamy z siedmiu większych aptek i kilku mniejszych. Żadna apteka nie jest całodobowa. Mieszkańcy muszą skorzystać z ofert innych dzielnic.
7. Czyżyny: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Na terenie dzielnicy znajdują się dwa duże centra handlowe:
- Nowe Czyżyny,
- M1 Kraków.
Centrum handlowe Czyżyny jest jednym z największych takich obiektów w okolicy. Znajduje się tu wiele sklepów i punktów usługowych. Galeria Czyżyny to także wiele miejsc do zjedzenia posiłku z rodziną po ciężkim dniu pracy. W najbliższej okolicy są także sklepy, hipermarkety i supermarkety, które dostarczają mieszkańcom niezbędnych do życia produktów. Po całej dzielnicy rozsiane są sklepiki osiedlowe, które są także otwarte w niedziele.
Choć w Czyżynach nie ma żadnego otwartego i dużego targowiska, to jest tu kilka sklepów ze świeżą i zdrową żywnością. Dobrym przykładem jest tu targowisko Tomex przy ulicy Bieńczyckiej. Mieszkańcy lubią to miejsce za duży parking i bogatą ofertę handlową poszczególnych sklepów. Niestety, liczba stoisk zmniejsza się co roku.
8. Wady i zalety mieszkania w Czyżynach
Jak się żyje w Czyżynach?
Plusy:
- bliskość do każdego miejsca miasta,
- dużo atrakcji turystycznych,
- wysokie bezpieczeństwo,
- bogata oferta transportu publicznego,
- bogata oferta uczelni,
- dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa.
Minusy:
- korkujące się ulice,
- brak komunikacji kolejowej,
- niewiele miejsc żłobkowych,
- niewiele miejsc w szkołach przedszkolnych,
- niewielka liczba placówek służby zdrowia i aptek,
- duże zanieczyszczenie powietrza,
- hałas uliczny.
Ocena redakcji
Mimo dobrego stanu komunikacji publicznej, należy szczególnie uważać na niektóre z ulic, które wyjątkowo się korkują – szczególnie w godzinach szczytu. Należy unikać drogi DW776, Sołtysowickiej i Centralnej. Obecność dwóch centrów handlowych z pewnością nie rozładowuje zatorów w tamtych okolicach, ale bardzo wzbogaca infrastrukturę miejską dzielnicy. Z uciążliwych elementów mieszkańcy wskazują także hałas, trudności z zaparkowaniem samochodu i wysokie zanieczyszczenie powietrza.
Czy Czyżyny są przyjazne dla zwierząt?
Czyżyny są bardzo postępową dzielnicą. Znajdują się tu nie tylko trzy wybiegi dla czworonogów, ale i wiele miejsc, w których możemy się pokazać z naszym pupilem. Wejść z psem możemy nawet do Muzeum Lotnictwa Polskiego – pod warunkiem posiadania kagańca przez większe czworonogi. Zakupy będziemy mogli zrobić w Żabce Avia oraz Ułanów. Psiak może nam towarzyszyć także przy obiedzie w Housepizza.
9. O tym się mówi w Czyżynach
Dużo się ostatnio mówi o zabudowie zabytkowego pasa startowergo w Czyżynach. W tym miejscu, według planów, ma powstać inwestycja Centrum Nauki Cogiteon. Projekt już od początku wzbudzał kontrowersje z uwagi na protesty okolicznych mieszkańców, którzy sprzeciwiają się zabudowie pasa.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
23.09.2021, Redakcja
Targi mieszkaniowe wracają do Krakowa!
Co dalej z cenami mieszkań? To pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele oTo pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele osób decyduje się na kupno jednego lub kilku mieszkań pod wynajem lub po prostu jako ochronę kapitału w niepewnych gospodarczo czasach. Na dodatek podaż nowych lokali spada. Przy rosnącym popycie i słabnącej podaży nie mamy więc co liczyć na zapowiadane w Internecie spadki cen!
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?