- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Mistrzejowice Kraków
Mistrzejowice to dzielnica położona na północy Krakowa, która pozwala uciec od zgiełku miasta i tłumów. Jednak rozwinięta infrastruktura sprawia, że można z niej szybko dojechać do centrum. Mistrzejowice obecnie intensywnie się rozwijają i zdobywają coraz większą popularność.
Na terenie dzielnicy znajduje się zróżnicowana zabudowa, więc każdy znajdzie w niej idealne lokum dla siebie. Ceny mieszkań są niezbyt wysokie w porównaniu do innych części miasta. Jeśli więc szukasz mieszkanie Kraków, Mistrzejowice mogą być doskonałym wyborem. Dzielnica może się pochwalić bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową – to właśnie tutaj pojawiło się centrum handlowe w Krakowie. Nie można też narzekać na liczbę terenów zielonych oraz rekreacyjnych.
Mistrzejowice zostały też uznane za jedną z najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic. Na ich terenie znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych. Mogą też się pochwalić dobrze rozwiniętą siecią edukacyjną. To sprawia, że chętnie zamieszkują tutaj rodziny z dziećmi. Położenie Mistrzejowic sprawia też, że można łatwo i szybko wyjechać z Krakowa.
Do największych wad dzielnicy zalicza się średnia jakość powietrza, która spowodowana jest głównie korkami. Ma na to też wpływ stale postępująca zabudowa Mistrzejowic. Nie należą one też do najbezpieczniejszych dzielnic – często dochodzi tam do kradzieży. Mimo tych wszystkich wad, Mistrzejowice stają się coraz popularniejsze wśród osób poszukujących lokum, także mieszkania w Krakowie na wynajem.
Sprawdź oferty w tej dzielnicy:
1. Informacje ogólne
Mistrzejowice – położenie na mapie Krakowa
Mistrzejowice to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która do 27 maja 1991 roku wchodziła w skład Nowej Huty. Dzielnica sąsiaduje z Prądnikiem Czerwonym od zachodu z dzielnicą Czyżyny i Bieńczycami od południa, Wzgórzami Krzesławickimi od wschodu oraz gminą Zielonki od północy.
W jej skład wchodzą następujące osiedla:
- Tysiąclecia,
- Złotego Wieku,
- Oświecenia,
- Kombatantów,
- Bohaterów Września,
- Piastów,
- Srebrnych Orłów,
- Mistrzejowice,
- część Batowic i Dziekanowic.
Zabudowa dzielnicy jest bardzo zróżnicowana – znajdują się tu osiedla o zabudowie wielkopłytowej z blokami składającymi się z 11 kondygnacji, a także składające się z domków jednorodzinnych. Położenie oraz dobra infrastruktura sprawia, że Mistrzejowice cieszą się ogromną popularnością wśród deweloperów. W efekcie w dzielnicy pojawia się coraz więcej nieruchomości i cały czas trwa intensywna zabudowa terenu. To sprawia, że na Mistrzejowicach można kupić mieszkania w rozsądnych cenach.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Mistrzejowice to świetna dzielnica dla rodzin z dziećmi. Nie brakuje w niej atrakcji dla najmłodszych. W dodatku cechuje się dobrze rozwiniętą siecią szkół. To sprawia, że została uznana za jedną z najbardziej przyjaznych dzielnic Krakowa. To sprawia, że rodziny z małymi dziećmi będą się tam czuły świetnie.
Mistrzejowice to też bardzo dobrze rozwijająca się dzielnica, a na jej terenie nie brakuje modnych lokali. To sprawia, że odnajdą się w niej również osoby ceniące wielkomiejski styl życia. Dużo zieleni i terenów rekreacyjnych sprawia, że świetnie w niej czują się osoby starsze. Natomiast położenie na północnym krańcu Krakowa przyciąga biznesmenów i osoby, które często wyjeżdżają w delegacje poza teren miasta.
Czy Mistrzejowice to styl życia?
Jak się mieszka na Mistrzejowicach? Raczej spokojnie! Położenie dzielnicy sprzyja wypoczynkowi i rekreacji. To doskonałe miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta oraz tłumów. Jednak osoby lubiące wielkomiejski styl życia również świetnie się odnajdą w tej dzielnicy. Nie brakuje tutaj modnych lokali, a dojazd do centrum jest bardzo szybki i wygodny.
Planowany rozwój dzielnicy
Mistrzejowice są stale rozwijającą się dzielnicą. Na tym terenie powstaje wiele nowych inwestycji w rozsądnych cenach. Dlatego władze miasta dbają o to, aby poprawić stan dzielnicy. Bardzo dba się, aby w Mistrzejowicach żyło się dobrze wszystkim mieszkańcom.
Jedną z największych planowanych inwestycji jest budowa linii prametra, która ma wynieść blisko 22 km, z czego 30% ma znajdować się w tunelu a 1.4 km na estakadzie. Według planów powstaną 32 przystanki a średnia dległość między nimi wyniesie około 670 metrów. W godzinach szczytu prametro będzie mogło przewieźć 14 tysięcy pasażerów, co znacznie odciąży głowne szlaki komunkacyjne, w tym te znajdujące się na terenie dzielnicy.
Mistrzejowice - atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Mistrzejowice to dzielnica, która sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej. Na jej terenie znajdują się nie tylko boiska i siłownie, ale też skatepark i trial park. To miejsca, które chętnie odwiedzają mieszkańcy całego Krakowa. Na terenie Mistrzejowic znajdziemy też inne atrakcje. Szczególną popularnością cieszy się Fort Mistrzejowice, który należy do V sektora obronnego Twierdzy Kraków. Obecnie jest zdewastowany, ale mieszkańcy chętnie go odwiedzają.
Największe atrakcje stanowią jednak parki dzielnicy – Park Tysiąclecia oraz Park Reduta. Sprzyjają one aktywności fizycznej i rekreacji w zielonym otoczeniu.
Czy Mistrzejowice to bezpieczna dzielnica?
Kraków to wyjątkowo bezpieczne miasto, w którym tylko czasami dochodzi do głośnych przestępstw. Jednak tutaj również są obszary, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.
Czy Mistrzejowice są bezpieczną dzielnicą? Niestety, Mistrzejowice, jak i sąsiednie Bieńczyce, są średnio bezpiecznymi obszarami na mapie Krakowa. W ostatnich latach to właśnie na tym terenie doszło do największej liczby kradzieży z włamaniem. Dlatego mieszkańcy powinni zadbać o właściwe zabezpieczenie swojego mienia.
Na szczęście do najgroźniejszych przestępstw na obszarze Mistrzejowic praktycznie nie dochodzi. Z kolei mieszkańcy nie zgłaszają uwag, że czują zagrożeni, a władze miasta dbają o to, aby zwiększyć bezpieczeństwo w dzielnicy.
Mistrzejowice: oferta dla dzieci
Mistrzejowice są uznawane za jedną z najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic Krakowa. Sieć placówek uważana jest za ideał, ale nie brakuje też innych miejsc, w którym najmłodsi mieszkańcy mogą spędzić czas wolny.
W dzielnicy znajdują się 2 ogródki jordanowskie i aż kilkanaście placów zabaw. Rozmieszczone są one w różnych częściach dzielnicy i w każdych z nich znajdują się urządzenia umożliwiające różne zabawy. W dodatku wokół większości z nich znajduje się dużo zieleni, więc wszyscy będą zadowoleni z pięknego otoczenia.
Na Plantach Mistrzejowickich, poza 2 placami zabaw, znajduje się też kompleks sportowo-rekreacyjny idealny dla dzieci i dorosłych. Na jego terenie można znaleźć trial park, skatepark i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. Warto też wspomnieć, że w ciągu ostatnich kilku lat wymienione urządzenia służące do zabawy we wszystkich przedszkolach oraz zmodernizowano boiska w szkołach na Mistrzejowicach. Natomiast w pochmurne dni dzieci mają do dyspozycji kilka sal zabaw działających na terenie dzielnicy.
Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:
- Dzielnica Podgórze Duchackie
- Dzielnica Swoszowice
- Dzielnica Krowodrza
- Dzielnica Grzegórzki
- Dzielnica Podgórze
- Dzielnica Dębniki
- Dzielnica Prądnik Biały
- Dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki
2. Komunikacja na Mistrzejowicach
Ile trwa dojazd z Mistrzejowic do centrum?
Mistrzejowice położone są blisko krakowskiego Starego Miasta i mają dogodne połączenia z centrum. Komunikacja miejska dzielnicy składa się bardzo dobrze rozwiniętej sieci tramwajowej i autobusowej. W efekcie dojazd do centrum najczęściej zajmuje 20-40 minut. Jednak trwają prace, aby ten czas znacząco skrócić. Przewiduje się, że w przyszłości będzie można dojechać z Mistrzejowic do centrum Krakowa zaledwie w 8 minut.
Tramwaje na Mistrzejowicach:
Na Mistrzejowicach działa doskonale siatka linii tramwajowych, które łączą dzielnicę z różnymi częściami Krakowa. Do najważniejszych z nich należą:
- 9 łącząca Mistrzejowice z Nowym Bieżanowem,
- 14 łącząca Mistrzejowice z Bronowicami Małymi oraz Śródmieściem,
- 52 łącząca Mistrzejowice z Czerwonymi Makami oraz Śródmieściem.
Przez Mistrzejowice przejeżdża również nocna linia tramwajowa (64), która łączy dzielnicę z Bronowicami Małymi i przebiega przez ważniejsze punkty miasta, m.in. Śródmieście. To sprawia, że Mistrzejowice są doskonale skomunikowanym obszarem, z którego bez problemu dostaniemy się w inne części Krakowa. W dodatku trwają prace nad uruchomieniem Krakowskiego Szybkiego Tramwaju w tej dzielnicy, co jeszcze bardziej wpłynie na jakość komunikacji.
Autobusy na Mistrzejowicach:
Autobusy stanowią doskonałe uzupełnienie sieci tramwajowej. Największy ruch autobusowy odbywa się na ulicach Jaracza, Piasta Kołodzieja, Powstańców, Dobrego Pasterza, Bora-Komorowskiego oraz Okulickiego. Do najważniejszych linii autobusowych dzielnicy należą:
- 123 łącząca Mistrzejowicace z Małym Płaszowem,
- 129 łącząca Mistrzejowice ze Śródmieściem oraz Czyżynami,
- 172 łącząca Mistrzejowice z Bronowicami Małymi i Nową Hutą,
- 192 łącząca Mistrzejowice ze Zwierzyńcem i Czyżynami,
- 429 łącząca Mistrzejowice ze Śródmieściem,
- 502 łącząca Mistrzejowice z Nową Hutą oraz Zwierzyńcem.
Przez dzielnicę przejeżdżają też 3 linie nocne. Natomiast najważniejsze przystanki dzielnicy to Mistrzejowice oraz Os. Piastów. To właśnie tam kursuje najwięcej linii autobusowych i tramwajowych.
Dworce/zajezdnie
Na terenie Mistrzejowic znajduje się stacja kolejowa Kraków Batowice, która obsługuje regionalne pociągi w kierunku Sędziszewa i Kielc. Mieszkańcy mają też dobry dojazd na dworzec główny, gdzie obsługiwanych jest większość połączeń kolejowych i autobusowych.
W dzielnicy znajduje się również dworzec autobusowy Mistrzejowice, który pełni głównie funkcję pętli autobusowo-tramwajowej, ale obsługuje również autobusy dalekobieżne. Wygląda on dokładnie tak jak w dawnych czasach, co dla części mieszkańców stanowi ogromną zaletę, a dla innych wadę. W dzielnicy znajduje się też pętla tramwajowa Piasta Kołodzieja.
Mistrzejowice – ścieżki rowerowe
Dzielnica jest również przyjazna rowerzystom, którzy sobie chwalą tutejsze ścieżki rowerowe. Prowadzą one do wielu różnych obszarów Krakowa, a także na tereny podmiejskie.
W dodatku przez Mistrzejowice przebiega kilka ciekawych szlaków rowerowych, m.in. Szlak Twierdzy Kraków lub Po Krakowie, które pomagają odkryć różne interesujące miejsca w dawnej stolicy Polski. Mieszkańcy nie będą też mieli problemów z wypożyczeniem roweru, ponieważ w różnych częściach dzielnicy umieszczone są stacje rowerowe.
Komunikacja na Mistrzejowicach: główne ulice
Główne ulice w dzielnicy Jaracza, Piasta Kołodzieja, Powstańców, Dobrego Pasterza, Bora-Komorowskiego oraz Okulickiego. To właśnie tam odbywa się największy ruch i mogą pojawić korki w godzinach szczytu. Piasta Kołodzieja i Powstańców stanowią drogi wylotowe z Krakowa, więc są one często wybierane nie tylko przez mieszkańców, ale też osoby przyjezdne.
Komunikacja na Mistrzejowicach: planowane inwestycje drogowe
Budowa linii prametra, o której juź wspominaliśmy, to jedna z większych inwestycji, jakie powstaną również na terenie dzielnicy. Warto wspomieć także o budowie północnej obwodnicy Krakowa - wężle Modlnica. Zakres robót ma obejmować budowę drogi ekspresowej S52 od węzła Modlnica do węzła Mistrzejowice na długości około 12,50 km wraz z obiektami inżynierskimi, rozbudowę istniejącego węzła Modlnica, budowę węzłów Zielonki, Węgrzce i Batowice, budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, budowę obwodu utrzymania drogowego wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym i budynkami towarzyszącymi, przebudowę istniejących dróg na bezkolizyjne z budowaną drogą ekspresową oraz inne roboty niezbędne do wykonania drogi ekspresowej S52.
Ocena redakcji
Mistrzejowice cechują się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową. Jednak trwają prace, aby w przyszłości była ona jeszcze lepsza. Obecnie trwa budowa IV etapu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, który znacznie ułatwi dojazd w inne części miasta. Przypuszcza się, że do centrum będzie można dotrzeć można nim dotrzeć w zaledwie 8 minut. W dodatku trwają prace nad północną obwodnicą Krakowa, która ma się przyczynić do zmniejszenia korków na drogach wylotowych w Mistrzejowicach.
3. Edukacja na Mistrzejowicach
Żłobki i przedszkola na Mistrzejowicach
Na terenie Mistrzejowic znajdują się dwa publiczne żłobki oraz kilka placówek prywatnych. Dzielnica może się też pochwalić bogatą ofertą przedszkoli. W Mistrzejowicach działa 11 placówek publicznych, w tym dysponujące oddziałami integracyjnymi, a także 7 prywatnych.
Przedszkola na Mistrzejowicach mogą się pochwalić bogatą ofertą edukacyjną, a wiele z nich opiekę logopedy oraz psychologa. W dzielnicy nie notuje się problemów z dostaniem się do żłobka. Trochę trudniej jest z dostępnością miejsc w przedszkolach. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się jedna z najbardziej obleganych placówek.
Szkoły podstawowe: edukacja na Mistrzejowicach
Oferta szkół podstawowych w Mistrzejowicach jest na dobrym poziomie. W dzielnicy działa 6 państwowych placówek, z czego 2 dysponują oddziałami integracyjnymi. W Mistrzejowicach znajdują się też dwa zespoły szkół: Zespół Szkół Salezjańskich (szkoła podstawowa oraz Liceum Ogólnokształcące) i Zespół szkolno-przedszkolny nr 5 (obejmuje przedszkolę oraz szkołę podstawową). Rodzice nie narzekają na ofertę edukacyjną szkół podstawowych znajdujących się w Mistrzejowicach. Nie pojawiają się także problemy z dostępnością miejsc.
Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Mistrzejowicach?
Mistrzejowice są uznawane za jedną z najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic w Krakowie. Pojawia się wiele opinii, że w przypadku sieci edukacyjnych może uchodzić za ideał. Na każdym osiedlu znajdują się placówki oświatowe i nie notuje się żadnych problemów z dostępnością miejsc w żłobkach.
Trochę trudniej jest z przedszkolami, gdyż w tej dzielnicy znajduje się jedna z najbardziej obleganych placówek w Krakowie. A czy łatwo dostać się do podstawówki? W tej kwestii też nie zostały odnotowane problemy z dostępnością miejsc.
Licea i technika na Mistrzejowicach: szkoły średnie dzielnicy
Oferta szkół średnich również jest na dobrym poziomie. W dzielnicy znajdują się 2 licea publiczne, z czego jedno działające w Zespole Szkół Salezjańskich. W Mistrzejowicach działa też prywatne zaoczne liceum dla dorosłych oraz Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych.
Popularne szkoły na Mistrzejowicach: poznaj renomowane placówki edukacyjne
W Mistrzejowicach znajduje się też szkoła policealna Centrum Nauki i Biznesu Żak. Na terenie dzielnicy nie ma żadnych szkół wyższych, ale mieszkańcy mają dobry dojazd do Śródmieścia, gdzie znajduje się większość renomowanych uczelni. Mogą też skorzystać z dobrej oferty sąsiednich dzielnic (Czyżyn oraz Prądnika Czerwonego).
Ocena redakcji
Oferta edukacyjna w Mistrzejowicach jest na dobrym poziomie. Dzielnica uznawana jest za jedną z najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic w Krakowie. W przypadku sieci edukacyjnych dla najmłodszych może uchodzić za ideał. Oferta żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych jest bardzo bogata. Jedynie mogą pojawić się niewielkie problemy z dostępnością miejsc w niektórych przedszkolach.
Oferta szkół średnich również nie przedstawia się najgorzej, brakuje jedynie uczelni wyższych. Jednak dobry dojazd do innych dzielnic sprawia, że nie stanowi to wielkiego problemu. W sąsiednim Prądniku Czerwonym organizowane są również zajęcia dla osób starszych organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior”.
4. Jak się mieszka na Mistrzejowicach? Parki i rekreacja w dzielnicy
Na Mistrzejowicach nie brakuje terenów zielonych, ale mieszkańcy coraz bardziej obawiają się, że dzielnica zostanie zabudowana. Inwestycji mieszkaniowych na jej terenie przybywa, więc władze miasta przygotowują plan, który ma chronić Mistrzejowice przed chaotyczną zabudową.
Obecnie na terenie dzielnicy znajduje się kilka parków oraz łąk. Najbardziej znany park na Mistrzejowicach to Planty Mistrzejowickie, które mają powierzchnię 10,7 ha i długość 0,7 km. Znajdują się w nim dwa place zabaw, trial park, dwa boiska wielofunkcyjne i amfiteatr, a w 2012 roku do użytku oddano skatepark.
Ponadto, w pobliżu plant położony jest fort artyleryjski nr 48 Batowice. Kolejnym ciekawym miejscem jest Park Tysiąclecia o powierzchni nieco ponad 11 ha. Znajduje się w nim miejsce do gier, zabaw i odpoczynku. W parku można pograć w szachy, tenisa stołowego, koszykówkę, a w zimie zjeżdżać z górki na sankach.
Na uwagę zasługuje też otworzony w tym roku Park Reduta o powierzchni 7,8 ha. Miejsce to zostało zaprojektowane przez samych mieszkańców przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej.
Mieszkańcy są też zadowoleni z oferty sportowej dzielnicy, która sprzyja aktywności fizycznej. Na terenie Mistrzejowic działa kilkanaście siłowni stacjonarnych oraz plenerowych. Mieszkańcy mają do wyboru popularne sieci fitness takie, jak Ms. Sporty, a także lokalne placówki. Prawdziwą atrakcją dzielnicy jest park wodny, w którym można skorzystać z licznych basenów, hydromasaży, siłowni wodnej, ścianki wodnej, sauny oraz jacuzzi. Na terenie dzielnicy nie brakuje też boisk do różnych dyscyplin.
Natomiast na Plantach Mistrzejowickich znajduje się też kompleks sportowo-rekreacyjny: trial park, skatepark i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. W dodatku wszystkie nawierzchnie są doskonale przygotowane do jazdy na rolkach i na rowerze. Warto też wspomnieć, że na terenie Mistrzejowic działają dwa Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej: TKKF Apollo oraz TKKF Oświecenia.
5. Gastronomia i kultura
Gdzie zjeść na Mistrzejowicach? Dzielnica jest jedną z najmniejszych w Krakowie, ale może pochwalić się bogatą i różnorodną ofertą gastronomiczną. Na Mistrzejowicach można zjeść dania kuchni polskiej, włoskiej, a także orientalnej. Dlatego znalezienie dobrej restauracji w tej dzielnicy nie będzie trudne. Nie brakuje też lokali oferujących posiłki z dowozem lub na wynos. Na szczególną uwagę zasługuje restauracja Wolove Burgers, gdzie można zjeść zdrowe burgery z wysokiej jakości mięsa bez żadnych ulepszaczy. W dzielnicy działa też dużo kawiarni oraz pubów.
Na terenie dzielnicy znajduje się jedyny multipleks Multikino w Krakowie. Mieszkańcy mają też dostęp do trzech domów kultury: Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy, Klubu Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida oraz Klubu „Mirage”. Pierwszy z nich może się pochwalić długoletnią tradycją – oferuje szeroki zakres zajęć artystycznych dla dzieci oraz młodzieży, a także organizuje różne konkursy i festiwale.
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida oraz Klub „Mirage” mają w swej ofercie szeroki wachlarz zajęć z zakresu kultury, edukacji i rekreacji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W Mistrzejowicach znajdują się też 2 filie biblioteki miejskiej, a także Biblioteka Klubu „Kuźnia”.
6. Zdrowie na Mistrzejowicach
Jakość powietrza w całym Krakowie nie jest zbyt dobra. Mistrzejowice nie stanowią wyjątku w tej kwestii. Często dochodzi tam do znacznego przekroczenia norm PM10 i PM2.5, a ogólny stan powietrza ocenia się jako dostateczny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest duży ruch samochodowy.
Stan wody z kranu prezentuje się znacznie lepiej. Ogólnie krakowska kranówka zalicza się do najlepszych na świecie, a rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zachwala jej bogactwo składników mineralnych. Pojawiają się też informacje, że na północy Krakowa jest ona twardsza niż w innych częściach. To czy można pić wodę z kranu na Mistrzejowicach? Obecne dana wskazują, że jest ona zdatna do picia.
Na terenie tej niewielkiej dzielnicy nie znajduje się żaden szpital, ale mieszkańcy nie narzekają na poziom opieki medycznej. Przede wszystkim mają dobry dojazd do sąsiednich dzielnic, gdzie znajduje się kilka renomowanych placówek. W dodatku na Mistrzejowicach działa wiele przychodni publicznych i prywatnych. W dzielnicy jest też wiele aptek.
7. Mistrzejowice: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Mieszkańcy Mistrzejowic będą zadowoleni z bogatej infrastruktury handlowo-usługowej dzielnicy. Supermarkety znajdują się w kilku częściach dzielnicy, a także w centrach handlowych (Krokus, Serenada). Warto też wspomnieć, że przy ocenie zaplecza handlowo-usługowego to właśnie Mistrzejowice wypadają najlepiej. W tym przypadku dzielnica została bardzo dobrze zaplanowana – dla każdego osiedla przewidziano mini centra handlowe, a dla grup osiedli większe domy handlowe.
Na terenie dzielnicy działają dwa centra handlowe. Centrum Handlowe Krokus ogromnym sentymentem darzą wszyscy mieszkańcy Krakowa, bowiem ten obiekt, powstały w 1997 roku pod nazwą Geant, jest najstarszą galerią handlową w mieście.
Tuż obok znajduje się jeden z najnowszych obiektów handlowych, czyli Centrum Handlowe Serenada otwarte w 2017 roku. Obydwie galerie handlowe cieszą się bogatą ofertą handlowo-usługową. Wiele się mówi również o tym, że zostaną połączone i powiększone o kolejne skrzydło. Obecnie jednak brak dokładnych informacji na ten temat.
Mieszkańcy Mistrzejowic mogą też robić zakupy na placu targowym Złoty Wiek. Jest bardzo popularny i przyciąga ludzi również z innych dzielnic Krakowa. W dodatku Mistrzejowice charakteryzują się też dobrze rozwiniętymi usługami z branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.
8. Wady i zalety mieszkania na krakowskim Mistrzejowicach
Jak się żyje na Mistrzejowicach?
Plusy:
- dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa,
- stale postępujący rozwój,
- dużo terenów zielonych i rekreacyjnych,
- dzielnica przyjazna dzieciom,
- dobry dojazd do centrum,
- wiele ciekawych miejsc.
Minusy:
- smog i średnia jakość powietrza,
- częste kradzieże,
- zbyt szybka i nieprzemyślana zabudowa dzielnicy.
Ocenia redakcji
Mistrzejowice to spokojna i kameralna dzielnica, w której mieszkańcom żyje się bardzo dobrze. Największą zaletą jest doskonale rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, a także szeroka oferta edukacyjna. Duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych wpływa na komfort mieszkańców. Do największych wad należy słaba jakość powietrza, a także częste kradzieże. Niektórzy mieszkańcy narzekają też na szybką i niezbyt przemyślaną zabudowę.
9. O tym się mówi na Mistrzejowicach
Mistrzejowice to dzielnica, która intensywnie się rozwija. Jednak większość prac nie wzbudza sprzeciwu u mieszkańców. W ostatnim czasie nie spodobała im się lokalizacja inwestycji mieszkaniowych. Niektórym nie podoba się położenie niektórych bloków. Pojawiają się też opinie, że większa liczba mieszkańców przyczynia się do zwiększenia korków w dzielnicy. Poza wzrostem inwestycji mieszkaniowych nic nie wzbudza sprzeciwu, a Mistrzejowice to spokojna dzielnica, w której żyje w komfortowych warunkach.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?
23.01.2020, Redakcja
Krowodrza - dawna dzielnica ogrodów
Krowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włącKrowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włączenia jej do Krakowa, Krowodrza powoli wychodzi ze służebnej roli ogrodniczej i zaczyna się zmieniać jej charakter. Obecnie jest to jedna z bardziej polecanych dzielnic to zakupu mieszkania w Krakowie.