Dzielnica Białołęka Warszawa

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.06.2020

Dzielnica Białołęka w pigułce. Wady ❌ i zalety ✅ na podstawie opinii mieszkańców. Mamy informacje, których nie znajdziesz na Wikipedii!

Mieszkańcy Białołęki wyrażają dość skrajne opinie na temat poziomu życia w tej dzielnicy. Osoby zamieszkujące Tarchomin i Nowodwory mają wiele powodów do dumy - osiedle otrzymało w ostatnich latach szybkie połączenia tramwajowe z warszawskimi Bielanami i Metrem Młociny oraz szeroki most Marii Skłodowskiej-Curie.

Z drugiej strony, we wschodniej części tej rozległej dzielnicy, trudno szukać nowoczesnych udogodnień, które charakteryzują miejską aglomerację. Słabo rozwinięta sieć dróg, nauka w szkołach odbywająca się w systemie zmianowym i mała ilość przestrzeni do rekreacji to smutna codzienność wielu białołęckich osiedli. Na terenie Białołęki znajdują się duże osiedla mieszkaniowe, strefy przemysłowe oraz kameralne przestrzenie, w których dominuje zabudowa jednorodzinna i willowa. Dzielnica nosi miano stołecznej sypialni.

Urbaniści zwracają uwagę na jej chaotyczną zabudowę i brak planów zagospodarowania przestrzennego. Na byłych gruntach rolnych powstało wiele osiedli o zabudowie łanowej. Duże kompleksy mieszkaniowe są skupione wzdłuż jednej drogi wewnętrznej, co nie jest charakterystyczne dla przestrzeni miejskiej. Zabudowa tego rodzaju sprzyja powstawaniu korków i zdecydowanie wydłuża czas potrzebny na opuszczenie osiedla.

Mimo peryferyjnego położenia i licznych problemów życie na Białołęce może być przyjemne. Wiele pięknych terenów zielonych przyciąga tu rodziny z dziećmi, amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu i wielbicieli czworonogów. Nie bez znaczenia są atrakcyjne ceny mieszkań i działek budowlanych. Dużo młodych rodzin wybiera nieruchomości na Białołęce. Lokale w tej dzielnicy są stosunkowo tanie w porównaniu do innych

Jak się żyje na Białołęce? Z każdym rokiem coraz lepiej. Rozwój sieci transportowej i usługowej jest widoczny gołym okiem. W dzielnicy panuje prawdziwy boom mieszkaniowy. Jakie informacje powinien poznać każdy z potencjalnych mieszkańców Białołęki?

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Białołęka

domy na sprzedaż Białołęka

1. Informacje ogólne

Położenie Białołęki na mapie stolicy: gdzie leży ta warszawska dzielnica?

Białołęka to jedna z 18 dzielnic stolicy, położona w jego północnej części, na prawym brzegu Wisły. Sąsiadują z nią 4 gminy podmiejskie i 3 dzielnice. Północna oraz wschodnia granica Białołęki stanowią jednocześnie granicę miasta stołecznego. Teren dzielnicy ograniczony jest przez Wisłę i Trasę Toruńską. Białołęka graniczy z Jabłonną i Nieporętem od północy, od wschodu z powiatem wołomińskim i miastem Marki; od południa z dzielnicą Praga-Północ i Targówkiem, oraz Bielanami i miastem Łomianki od strony zachodniej (przez rzekę).

Zgodnie z MSI (Miejskim Systemem Informacji) na terenie Białołęki wyróżnia się 11 obszarów:

Białołęka — liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Białołęka to jedna z największych dzielnic Warszawy. Jej powierzchnia wynosi 73,04 km2. Z każdym rokiem przybywa tu mieszkańców. Obecnie (01.2020) w dzielnicy mieszka 129 106 osób. Zagęszczenie ludności Białołęki nie jest jednak duże i wynosi 1 768 os./km². Społeczność mieszkańców Białołęki należy do najmłodszych w całym mieście. Białołękę zamieszkuje: 27 706 dzieci, 78 539 osób w wieku 14-64 lata i 13 129 emerytów.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Białołęka cieszy się dużą popularnością wśród osób szukających swojego pierwszego mieszkania ze względu na niskie ceny nieruchomości. Rodziny na Białołęce mogą pozwolić sobie na zakup znacznie większych mieszkań niż w przypadku dzielnic centralnych, w których ceny nieruchomości są nawet 2-3-krotnie wyższe. Studenci na Białołęce chętnie wynajmują mieszkania w wysokich budynkach Tarchomina i Nowodworów, skąd mogą szybko dojechać do wielu wyższych uczelni (UKSW, WAT, ALK). Seniorzy na Białołęce to stosunkowo niewielka grupa.

Jak się żyje na Białołęce? Styl życia

Mieszkańcy Białołęki zgłaszają wiele zastrzeżeń mających na celu poprawienie poziomu życia w dzielnicy. Budowa nowych szkół i przedszkoli i poprawienie sieci dróg to tylko niektóre z nich. Obecnie Białołęka traktowana jest jako „sypialnia” stolicy. Jednak wiele osób chwali m.in. bliskość natury i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Środkowa Białołęka będzie doskonałym miejscem do zamieszkania dla osób lubiących atmosferę spokojnego, willowego przedmieścia. Tarchomin i Nowodwory przypadną do gustu młodym, przeprowadzającym się z innych miast lub dzielnic, którzy szukają tańszego lokum w granicach miasta stołecznego. Zielona Białołęka to wiele ciekawych inwestycji deweloperskich i dobra przestrzeń do życia dla osób, którym nie przeszkadzają długie dojazdy do Śródmieścia i dzielnic biznesowych.

wisla-tarchom-warszawaWisła Tarchomin 

Planowany rozwój dzielnicy Białołęka: oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Na Białołęce realizowanych jest obecnie ponad 50 inwestycji mieszkaniowych. Do 2022 r. powstanie tu aż 10 szkół podstawowych, co z pewnością docenią wszystkie rodziny. Dzielnica planuje wiele inwestycji, dzięki którym poziom życia ma dorównać tempu wzrostu liczby mieszkańców. Na Białołęce od niemal dwóch dekad trwa intensywna rozbudowa, jednak brakuje wielu działań publicznych. Planuje się dużo inwestycji drogowych, a największe z nich to budowa Trasy Mostu Północnego i Trasy Olszynki Grochowskiej oraz poszerzenie ul. Płochocińskiej.

W dzielnicy trwa rozbudowa Elektrociepłowni Żerań. Jak się mieszka na Białołęce? Coraz lepiej, jednak mieszkańcy Białołęki zgodnie twierdzą, że w dzielnicy trzeba zrobić jeszcze naprawdę wiele.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Niewielu kojarzy Białołękę z zabytkami i pomnikami przyrody. W dzielnicy znajduje się jednak kilka takich, które warto zobaczyć.

 • Zespół Dworski Mostowskich
  Przy ul. Mehoffera 2 mieści się barokowy zespół pałacowo-parkowy z drewnianym dworkiem. Kompleks jest zachowany w oryginalnym stanie i do dziś cieszy oczy mieszkańców Tarchomina.
 • Kościoły na Białołęce
  Obok dworku przy ul. Mehoffera 2 mieści się także kościół pw. św. Jakuba. To jedyna budowla sakralna na terenie stolicy, w której można podziwiać XVI-wieczne detale architektoniczne. Przy ul. Głębockiej na Zielonej Białołęce mieści się zabytkowy kościół św. Michała Archanioła. To modrzewiowa budowla i jednocześnie jeden z najcenniejszych zabytków dzielnicy.

  Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach, znajdujący się przy ul. Klasyków 21. Budowla powstała w latach 1908-1913 i reprezentuje nurt architektoniczny zwany neogotykiem nadwiślańskim.

 • Drożdżownia przy ul. Klasyków
  Białołęcki Henryków słynął kiedyś z produkcji drożdży wykorzystywanych głównie przez branżę piekarniczą. Świetnie zachowany kompleks przemysłowy to 8 budynków z czerwonej cegły - znaku rozpoznawczego stylu industrialnego.

Białołęka: atrakcje dla rodziny

W chłodny, jesienny dzień warto wybrać się do Baru Aloha, przy ul. Świderskiej 93. Klimat tego miejsca przenosi gości na pełne słońca Karaiby. W dzielnicy ma siedzibę centrum sportów ekstremalnych 2Wieże. Przy ul. Kupieckiej znajdują się charakterystyczne wieże ciśnień, wokół których zbudowano kompleks służący aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Amatorzy sportów ekstremalnych mogą skorzystać ze skoków i zjazdów na linach.

Przy ulicy Modlińskiej 257 mieści się dom, w którym ukrywano żydów podczas II Wojny Światowej. Działały tu także Dom dla Upadłych Dziewcząt oraz konspiracyjny teatr. Nieruchomość czeka na renowację. Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą wybrać się nad Zalew Zegrzyński. Prowadzi do niego malowniczo położona ścieżka rowerowa nad Kanałem Żerańskim. Położenie Białołęki sprawia, że podróż nad Zalew nie zajmie wiele czasu. Nawet młodsze dzieci bez trudu poradzą sobie z taką wycieczką.

Na mieszkańców Białołęki czekają różnego typu imprezy sportowe oraz wydarzenia kulturalne:

 • Dni Białołęki to cykl imprez familijnych, które odbywają się w kilku miejscach dzielnicy. Koncerty i atrakcje czekają w Parku Henrykowskiej, Bocianim Zakątku przy ul. Ruskowy Bród, Parku Henrykowskim przy ul. Klasyków i Centrum Handlowym Marywilska 44;
 • imprezy organizowane przez centrum aktywności lokalnej 3 pokoje z kuchnią, prowadzonej przez Białołęcki Ośrodek Kultury;
 • Białołęcki Festiwal Komediowy Zabafka, czyli przegląd sztuk teatralnych w siedzibie Białołęckiego Ośrodka Kultury;
 • Białołęcki Festiwal Książki Dziecięcej i Młodzieżowej „Pozytywne strony” mający na celu rozbudzanie ciekawości świata u dzieci i młodzieży Białołęki. Oferta dla dzieci w tej dzielnicy prezentuje się atrakcyjnie;
 • festiwal kulturalny na Białołęce: Kulturaki. Podczas wydarzeń odbywających się w siedzibie Białołęckiego Ośrodka Kultury najmłodsi mieszkańcy Białołęki uczestniczą w czytaniu wierszy, mogą spotkać się z aktorami, podróżnikami i rysownikami.

Czy Białołęka to bezpieczna dzielnica?

Komisariat Policji Warszawa Białołęka mieści się przy ul. Myśliborskiej 65 na Tarchominie, zasięg jego działalności obejmuje cały teren dzielnicy. Białołęka nie wyróżnia się na tle przestępczości, jeśli zestawić ją z innymi dzielnicami.

Urząd Dzielnicy Białołęka jest zaangażowany w program Bezpieczne Osiedle mający na celu tworzenie Grup Osiedlowych, które aktywnie będą współpracować z Policją i Strażą Miejską w celu poprawy bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu. Takie grupy działają m.in. na os. Poraje, WSM Nowodwory i Białołęce Dworskiej. Jeśli chodzi o zgłoszenia pod numer interwencyjny 112, nie dotyczą one ciężkich przestępstw; najczęściej chodzi o zakłócanie miru domowego i nieprawidłowe parkowanie.

Mieszkańcy Białołęki oceniają bezpieczeństwo w dzielnicy jako dobre. Według statystyk policyjnych na Białołęce jest bezpieczniej niż na Włochach, Woli i w Wawrze. Poziom bezpieczeństwa w tej dzielnicy plasuje się na podobnym poziomie, co Targówek, jednak niższym niż na Żoliborzu, w Wilanowie czy na Ursynowie.

Atrakcje Białołęki: oferta dla dzieci

Rodzice na Białołęce mają coraz lepszy dostęp do otwartych placów zabaw i przestrzeni o charakterze familijnym. Mimo to, w dzielnicy wciąż brakuje miejsc dedykowanych najmłodszym. Place zabaw dla dzieci na Białołęce znajdują się m.in.:

 • w Parku Picassa,
 • przy Portowej,
 • na ul. Odkrytej,
 • przy ul. Kiersnowskiego,
 • przy ul. Ruskowy Bród,
 • Magiczna przy ul. Skarbka z Gór. To pierwszy plac zabaw w tej części Zielonej Białołęki.

Bezpieczne place zabaw na Białołęce mieszczą się także przy wielu szkołach podstawowych i przedszkolach. Sporo zamkniętych osiedli buduje na swoim terenie niewielkie przestrzenie rekreacyjne dla pociech mieszkańców. Jednak ilość placów zabaw jest niewystarczająca chociażby ze względu na duży napływ młodych rodzin do dzielnicy. Białołęcki Ośrodek Kultury oferuje dzieciom i młodzieży wiele zajęć artystycznych. W domu kultury i jego filiach odbywają się zajęcia z malarstwa, tańca, aktorstwa i wiele więcej. Przy ul. Modlińskiej 342 działa park linowy.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

Brzeziny 

2. Komunikacja na Białołęce: metro, autobusy i tramwaje

Ile trwa dojazd z Białołęki do centrum?

Jak się mieszka na Białołęce? Codzienne dojazdy do pracy mogą stanowić problem dla części mieszkańców dzielnicy. Dojeżdżając do Śródmieścia z Tarchomina, trzeba liczyć się z czasem przejazdu równym 35-45 min. Podróż z os. Derby do warszawskiego Śródmieścia wynosi 45-55 min. Z najdalszych krańców dzielnicy można dojechać do dzielnic centralnych w 60-90 minut.

Czasy przejazdu samochodem i komunikacją miejską są zbliżone. Poza szczytem możliwa jest podróż samochodem do Śródmieścia w 20-30 minut. Osoby mieszkające w dalszych częściach dzielnicy mogą skrócić czas dojazdu do centrum, dojeżdżając samochodem do któregoś z węzłów przesiadkowych (SKM, tramwaj, autobusy).

Mieszkańcy Środkowej i Wschodniej Białołęki muszą liczyć się z długim czasem dojazdu do centralnie położonych dzielnic. Korek przy ul. Modlińskiej lub trasie S8 może opóźnić dotarcie do pracy o kilkadziesiąt minut. Problemy komunikacyjne dzielnicy mogłyby rozwiązać sieci transportu szynowego. Tramwaje na Białołękę docierają, na razie tylko do Nowodorów. Dlatego głównie autobusy odpowiadają za cały obszar dzielnicy.

Na terenie Białołęki znajdują się 3 stacje kolejowe: Warszawa Płudy, Warszawa Choszczówka i Warszawa Żerań. ZTM pracuje nad lepszym wykorzystaniem stacji kolejowych i połączeniem ich z dużymi osiedlami: Olesinem, Buchnikiem, Kobiałką. Niektóre obszary dzielnicy np. Kępa Tarchomińska są praktycznie pozbawione komunikacji miejskiej i utwardzonych dróg.

Osiedle Derby

Tramwaje na Białołęce

W 2021 r. zostanie ukończona została linia tramwajowa Metro MłocinyWinnica. Tramwaje na Białołęce docierają obecnie do tymczasowych pętli zlokalizowanych przy Nowodworach (linia 2) i Tarchominie Kościelnym (linia 17). Wkrótce powstanie także 800 m torów tramwajowych, które połączą linię z Młocinami i ul. Modlińską. Docelowo zostanie tu wybudowany nowoczesny węzeł przesiadkowy.

Tramwaje docierają także do zlokalizowanej na Białołęce pętli Żerań WschodniTramwaje na Białołęce pojawią się także w jej zielonej części. Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na przygotowanie kluczowych dokumentów, niezbędnych do rozpoczęcia budowy tramwaju na Zieloną Białołękę.

Tramwaje na Białołęce: 

 • linia 2 (Nowodwory - Metro Młociny);
 • linia 17 (Tarchomin KościelnyPKP Służewiec);
 • linia 1 (Annopol - Banacha);
 • linia 4 (Żerań WschodniWyścigi).

Metro na Białołęce

Planowane wydłużenie M2 skończy bieg na Bródnie. Obecnie mieszkańcy Białołęki mogą dojeżdżać do stacji Metro Młociny tramwajami lub autobusami. To najbliższa stacja metra.

Autobusy na Białołęce

Autobusy stanowią filar działania komunikacji miejskiej na Białołęce. Najwięcej linii autobusowych rozpoczyna i kończy swoją trasę przy pętli Żerań znajdującej się na granicy Białołęki i Pragi-Północ. Wiele linii autobusowych odjeżdża także z pętli Nowodwory. Białołęka to jedna z niewielu dzielnic, w której kursują ekspresowe linie autobusowe: E-7, E-9.

Dworce/zajezdnie

Na terenie dzielnicy Białołęka nie ma zajezdni ani dużych dworców. Znajduje się tu wiele pętli autobusowych i tramwajowych, w tym m.in.:

 • Dąbrówka Wiślana;
 • Nowodwory;
 • Tarchomin;
 • Choszczówka;
 • Żerań FSO;
 • Annopol;
 • Jesiennych Liści;
 • Os. Derby;
 • Olesin.

Białołęka — ścieżki rowerowe

Białołęka może poszczycić się jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Warszawie. Droga zaczyna się przy ul. Marywilskiej i prowadzi do Zalewu Zegrzyńskiego. Przechodzi przez tereny zielone wzdłuż Kanału Żerańskiego. Liczne ścieżki rowerowe można znaleźć także na Tarchominie i Nowodworach. Długość ścieżek rowerowych na Białołęce to niespełna 40 km.

Najpopularniejsze ścieżki rowerowe na Białołęce to:

 • Żerań - Nieporęt, wzdłuż brzegu Kanału Żerańskiego (9,4 km),
 • ul. Marywilska – granica miasta (4,8 km),
 • ul. Światowida - ul. Poetów - ul. Modlińska (3,8 km),
 • wzdłuż ul. Modlińskiej (7 km),
 • wzdłuż Trasy Mostu Marii Curie-Skłodowskiej (2km).

most-marii-sklodowskiej-curie-wisla-tarchomin-zeran-bialoleka-warszawa

Most Marii Skłodowskiej-Curie

Komunikacja na Białołęce: główne ulice dzielnicy

Dwie główne arterie północnej dzielnicy to ul. Modlińska oraz droga ekspresowa S8 umożliwiająca wyjazd ze stolicy do Katowic/Wrocławia oraz Białegostoku. Trasa Toruńska łączy Białołękę z zagłębiem biurowym na Mokotowie oraz lotniskiem na Okęciu. Dojazd do lotniska w godzinach szczytu może zająć nawet 80 min. Ważną ulicą Białołęki jest także Płochocińska prowadząca do Nieporętu. W wielu zakątkach dzielnicy można spotkać wąskie drogi gruntowe.

Planowane inwestycje drogowe

W dzielnicy planowanych jest wiele inwestycji drogowych, m.in. TOG, Trasa Mostu Północnego, Trasa Olszynki Grochowskiej i Trakt Nadwiślański.

Ocena redakcji

Komunikacja w dzielnicy stoi na niezadowalającym poziomie. Rozwój komunikacji szynowej: szybki tramwaj, kolej, metro jest kluczowy dla zwiększenia komfortu podróżowania większości mieszkańców tej części stolicy. Budowa mostu Północnego wraz z trasą szybkiego tramwaju pozytywnie wpłynęła na poziom transportu w rejonie Tarchomina i Nowodworów. Najgorsza jest sytuacja mieszkańców Zielonej Białołęki: poranne i popołudniowe korki na wąskich, lokalnych drogach znacznie wydłużają ich codzienne podróże do pracy/domu.

3. Edukacja na Białołęce: jaki jest stan oświaty w dzielnicy?

Żłobki i przedszkola na Białołęce

W dzielnicy działa 5 publicznych żłobków. Duży napływ nowych mieszkańców mających dzieci w wieku 0-3 lata spowodował otwarcie w dzielnicy wielu filii istniejących placówek. System wspomagany jest przez 17 prywatnych żłobków. Rodzice z Białołęki mogą zapisać swoje dzieci do jednego z 11 przedszkoli publicznych, oprócz nich na Białołęce działa kilkadziesiąt prywatnych przedszkoli.

Szkoły podstawowe na Białołęce

W dzielnicy działa aż 17 podstawowych szkół publicznych. Rodziny mogą również wysłać swoje pociechy do jednej ze szkół niepublicznych.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Białołęce?

Rodzice z Białołęki mają ogromne problemy z zapisaniem dzieci do publicznych placówek edukacyjnych. Gdyby nie pomoc ze strony instytucji prywatnych, dzielnica nie byłaby w stanie zapewnić miejsc w żłobkach i przedszkolach dla swoich mieszkańców. Rekrutacja do przedszkoli i żłobków na Białołęce oceniania jest bardzo negatywnie. Rodzice z Białołęki mają ogromne problemy z zapisaniem dzieci do tutejszych podstawówek. W wielu placówkach lekcje odbywają się w systemie zmianowym.

Licea i technika na Białołęce: szkoły średnie w dzielnicy

Licea i technika na Białołęce to trudny temat. W dzielnicy działa jedna szkoła ponadgimnazjalna - CV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Herberta w Zespole Szkół nr 106.

Ocena redakcji

Boom budowlany na Białołęce spowodował, że liczba miejsc w publicznych placówkach jest stanowczo za mała. Przy mocno przepełnionych szkołach i przedszkolach trudniej jest utrzymać wysoki poziom nauczania.

szkoła podstawowa nr 356 Białołęka

Szkoła Podstawowa nr. 356 przy ulicy Głębockiej

4. Jak się mieszka na Białołęce? Parki i rekreacja w dzielnicy

Białołęka to zielona dzielnica. Tereny nad Wisłą i kilka parków pozwalają na przyjemne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Parki na Białołęce to:

 • Park Henrykowski,
 • Park Picassa,
 • Park Strumykowa,
 • Park Ceramiczna,
 • Bociani zakątek,
 • Magiczny Park.

Jak się żyje na Białołęce osobom lubiącym przebywać na świeżym powietrzu? Nastawienie jest pozytywne – duża ilość zieleni to jeden z najczęstszych argumentów za przeprowadzką na Białołękę, co można wyczytać z wypowiedzi mieszkańców np. na forach internetowych. W dzielnicy działają renomowane fitness cluby sieciowe (Total Fitness, Calypso Fitness Club, ZDROFIT) oraz kameralne siłownie osiedlowe. Oferta rekreacyjna okolicy zadowoli osoby w każdym wieku. Na terenie Białołęki znajdują się miejsca, w których można zagrać w tenisa, squasha oraz trenować sporty walki. Popularną ścieżką biegaczy jest wał wiślany.

Położenie Białołęki z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym wypoczywać nad Zalewem Zegrzyńskim. Podróż z Białołęki nad Zegrze zajmuje jedynie 20 minut. W miesiącach wakacyjnych i godzinach szczytu czas ten może wydłużyć się kilkukrotnie. Jedną z unikatowych atrakcji Białołęki jest Kanał Żerański stanowiący wodne połączenie Jeziora Zegrzyńskiego i Wisły. Na terenie dzielnicy znajduje się także rezerwat przyrody Ławice Kiełpińskie. Bezpieczeństwo, spokój i możliwość kontaktu z naturą przyciągają tu nowych mieszkańców.

5. Gastronomia i kultura na Białołęce

Na terenie Białołęki działa Galeria Północna, w której znajduje się nowoczesne kino sieciowe oraz kawiarnia sieciowa Starbucks. Na mieszkańców spragnionych wydarzeń kulturalnych i artystycznych czeka Białołęcki Ośrodek Kultury. Miejsce łączy dzielnicowych aktywistów oraz osoby zainteresowane rozwojem umiejętności i nauką.

Gdzie zjeść na Białołęce? Dzielnica uchodząca za sypialnię Warszawy nie oferuje bogatej oferty gastronomicznej. Działa tu kilka ciekawych lokali, np. karaibski bar przy ul. Świderskiej, oraz wiele placówek sieciowych. Bez trudu uda się znaleźć restauracje, w których można zjeść szybki i stosunkowo niedrogi lunch. Wiele lokali gastronomicznych na Białołęce stawia na familijny profil działalności – funkcjonują w nich kąciki zabaw dla dzieci i dedykowane najmłodszym menu.

galeria północna Białołęka widok na dach

Dach Galerii Północnej, plac zabaw

6. Zdrowie na Białołęce

Białołęka to peryferyjna dzielnica, dzięki czemu powietrze jest tu czystsze niż w przypadku średniej miejskiej. Wpływa na to również wiele terenów zielonych i nisko zurbanizowanych, co korzystnie przekłada się na brak smogu. Pewnym minusem może być brak szpitala na Białołęce. Mieszkańcy muszą jeździć do placówek działających na Bielanach lub Bródnie. Liczba przychodni i punktów medycznych jest niewystarczająca. Pacjenci muszą czekać na przyjęcie przez specjalistę w długich kolejkach.

Rodziny i seniorzy na Białołęce mogą czuć niedosyt, jeśli chodzi o poziom opieki medycznej. Na terenie dzielnicy trwa jest budowa szpitala. Inwestycja zostanie oddana do użytku w połowie 2020 r. Będzie kosztowała ok. 40 mln złotych. Szpital jednodniowy powstaje przy ul. Białołęckiej i Przykoszarowej.

7. Zakupy na Białołęce: centrum handlowe, bazarki i punkty usługowe

W dzielnicy działa jedna galeria handlowa, Galeria Północna, w której mieści się 200 sklepów. Najpopularniejsze z nich to: Carrefour, Cropp, Guess, H&M, Reserved, Rossmann i TK MAXX. Przy ul. Marywilskiej 44 znajduje się spore centrum handlu, do którego przenieśli się kupcy z dawnego bazaru na Stadionie Dziesięciolecia. Przy granicy z Bródnem działa Centrum Handlowe Factory Outlet, do którego przyjeżdżają jednak ludzie z całego miasta, co przekłada się na powstawanie korków.

Mieszkańcy Białołęki mają do wyboru kilkanaście marketów i sklepów dyskontowych. Przy ul. Modlińskiej działa hipermarket Auchan. W mocniej zurbanizowanych częściach dzielnicy funkcjonuje wiele punktów handlowych i usługowych, nie ma problemów z dostępem do usług kosmetycznych i fryzjerskich.

8. Jak się żyje na Białołęce?

Zalety:

 • niskie ceny mieszkań,
 • młoda społeczność dzielnicy,
 • szybki rozwój dzielnicy, wiele nowych inwestycji.

Wady:

 • niewydajny system komunikacji miejskiej,
 • zbyt mała liczba szkół i przedszkoli,
 • brak szpitala, mała liczba przychodni i ośrodków zdrowia.

Największą zaletą Białołęki są ceny mieszkań. Posiadacze średniego budżetu mogą kupić przestronne, często dwupoziomowe mieszkanie w nowym budownictwie, zamiast dwóch pokoi w centralnych dzielnicach.  Przed zamieszkaniem na Białołęce warto dokładnie przeanalizować wszystkie minusy życia w tej dzielnicy. Głównym z nich jest jej położenie i długi czas dojazdu do Śródmieścia oraz biurowych części miasta. Dojazd do pracy i odprowadzenie dzieci do szkoły mogą zajmować wiele czasu, w ciągu najbliższych 5 lat niewiele się tu zmieni.

Most Grota, Żerań

9. O tym się mówi na Białołęce: dzielnica dwóch prędkości

Białołęka to jedna z największych dzielnic Warszawy. Przy okazji składania wniosków o przyznanie pieniędzy z funduszy spójności w dzielnicy powraca temat podziału na dwie części. Granica pomiędzy nowymi dzielnicami mogłaby przebiegać wzdłuż ul. Płochocińskiej. Tarchomin, Nowodwory i Zielona Białołęka to tereny o zupełnie innych potrzebach, znajdujące się w zdecydowanie innym stadium rozwoju niż pozostała część Białołęki. Stąd pomysł ich odłączenia.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: