placement placeholder
placement placeholder

Dzielnica Praga-Południe

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 05.07.2019

Jak się mieszka na warszawskiej dzielnicy Praga-Południe? Przeczytaj, co warto o niej wiedzieć przed przeprowadzką?

Praga-Południe, podobnie jak jej bliźniacza siostra Praga-Północ, od około dwóch dekad przeżywa prawdziwy rozkwit. To ożywione zainteresowanie dzielnicami ze strony nowych mieszkańców z pewnością ma i będzie miało ogromny wpływ na ich rozwój przez kolejne lata. Już dziś można mówić o znacznie większym niż na początku tego stulecia komforcie życia związanym z rozwojem infrastruktury, a co za tym idzie - nowej tkanki społecznej dzielnicy.

Praga-Południe zyskuje na popularności dzięki bliskości centrum, malowniczym terenom, Stadionowi Narodowemu, plażom miejskim i stacjom metra. Istotną rolę w przemianie dzielnicy odegrało zdecydowane zwiększenie się bezpieczeństwa i zerwanie z dość niechlubną historią szemranej dzielnicy. Dziś spacery po zmroku i zaglądanie do praskich bram i podwórek nie należy już do sportów ekstremalnych.

Przestępczość znacznie tutaj spadła i obecnie jest niższa niż w warszawskim Śródmieściu czy na Mokotowie. Dzielnica zdecydowanie się zmieniła na plus i warto nie tylko poznać ją lepiej, ale potraktować jako przyszłe miejsce zamieszkania.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Praga-Południe

domy na sprzedaż Praga-Południe

1. Informacje ogólne

Położenie Pragi-Południe na mapie Warszawy: gdzie leży ta stołeczna dzielnica?

Praga-Południe jest jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy. Położona we wschodniej części miasta, na prawym brzegu Wisły, graniczy z pięcioma dzielnicami. Od północy z Targówkiem i Pragą-Północ, od wschodu z Rembertowem i Wesołą, a od południowego wschodu z dzielnicą Wawer. Granicę na Wiśle dzieli od południa z Mokotowem oraz Śródmieściem.

Praga Południe dzieli się na następujące rejony:

Liczba mieszkańców i zgęszczenie ludności: kto mieszka na warszawskiej Pradze-Południe?

Powierzchnia Pragi-Południe to 22,4 km2, co stawia ją na jedenastej pozycji pod względem rozmiarów. Dzielnicę zamieszkuje ponad 180 tys. osób. Pod względem zaludnienia Praga-Południe znajduje się na drugim miejscu wśród warszawskich dzielnic, zaraz po najgęściej zaludnionym Mokotowie. Zagęszczenie ludności wynosi tu 8 078 os./km2.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Praga-Południe od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, młodych rodzin szukających pierwszego mieszkania oraz klientów szukających kameralnych inwestycji w bezpośredniej bliskości terenów zielonych. Dzielnica dysponuje także solidnym zapleczem w postaci mieszkań i pokoi do wynajęcia dla studentów. Konkurencyjne ceny zachęcają do szukania mieszkania na wynajem Warszawa właśnie tutaj.

Sprawdź oferty mieszkań w tej dzielnicy

Szczególnie atrakcyjną lokalizacją dla młodych rodzin w ostatnich latach stał się Gocław, zaś dla klientów szukających luksusu coraz więcej inwestycji w niskiej zabudowie pojawia się na Grochowie w okolicach parku Znicza. Ciekawą propozycją mogą też być apartamenty na Saskiej Kępie przy ul. Finlandzkiej.

Gruba KaśkaGruba Kaśka Wisła

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Jak się mieszka na Pradze-Południe? Styl życia

Dla południowych Prażan w głównej mierze liczy się dobry dojazd do Śródmieścia, sprawna komunikacja miejska, spokój i brak hałasu, rosnący poziom bezpieczeństwa i tereny zielone. Ważna dla mieszkańców dzielnicy jest też bogata i różnorodna infrastruktura. Można śmiało stwierdzić, że Praga-Południe to dzielnica dla każdego. Satysfakcję z życia znajdą tu osoby lubujące się w szeroko rozumianym życiu miejskim (ul. Francuskiej i jej okolice oraz ul. Mińska 25), jak i szukający po ciężkim dniu pracy cichej enklawy z dala od tętniących życiem ulic (Park Skaryszewski).

Planowany rozwój dzielnicy: mieszkania, rewitalizacja i centra handlowe na Pradze-Południe

W związku z dogęszczaniem Pragi-Południe planowane są inwestycje, które mają ułatwić mieszkańcom funkcjonowanie w nowej rzeczywistości.

Jedną z najważniejszych inwestycji jest dociągnięcie nowej linii tramwajowej na Gocław, co pomoże z pewnością w rozładowaniu korków, z którymi od dłuższego czasu mierzą się mieszkańcy osiedla. Nowa linia tramwajowa będzie odgałęziać się od istniejącej linii a Al. Waszyngtona przebiegać wzdłuż obrzeży ogródków działkowych przy ul. Międzynarodowej, następnie pod Aleją Stanów Zjednoczonych i przez ul. Bora Komorowskiego.

Linia zakończy się pętlą w okolicach ul. Jugosłowiańskiej. Według informacji podawanych przez Tramwaje Warszawskie dojazd z tej pętli do skrzyżowania Alei Jerozolimskich z Marszałkowską będzie trwał mniej niż 20 min. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2021 roku. Pierwsi pasażerowie będą mogli korzystać z przejazdów już w 2023 r. Ponadto, dużo mówi się o potencjalnej budowie III linii metra, która miałaby jeszcze lepiej połączyć Pragę-Południe z resztą Warszawy. Na ten moment pojawiają się jednak jedynie wstępne plany.

W dzielnicy działają centra handlowe oraz znane i lubiane wśród mieszkańców bazary: Szembeka przy ul. Zamienieckiej oraz Wiatraczna przy ul. Grochowskiej. Na markowe zakupy można wybrać się do Galerii Atrium Promenada przy ul. Ostrobramskiej. Popularnymi miejscami zakupów wśród mieszkańców południowej Pragi są też Centrum Handlowe King Cross przy ul. Jubilerskiej oraz Galeria Handlowa Rondo Wiatraczna przy ul. Grochowskiej.

Horyzont Praga KoronaHoryzont Praga Korona

Praga-Południe – atrakcje i miejsce warte zobaczenia

Praga-Południe to prawdziwe skupisko rozmaitości. Można się tu natknąć na około 100-letnie kamienice, jak i nowoczesne, wielokondygnacyjne apartamentowce. Dzielnica ma do zaoferowania spacerowiczom wiele miejsc, do których można bez problemu dotrzeć komunikacją miejską, autem czy też rowerem. Wysoce cenioną przestrzenią stała się Saska Kępa - historyczna część dzielnicy. Charakteryzują ją m.in.: willowa, międzywojenna architektura, niska zabudowa i kameralne wąskie uliczki. Najstarszy zabytkowy dom na Saskiej Kępie pochodzi z 1880 roku i został zbudowany z drewna. Można go obejrzeć przy ul. Walecznych.

Kolejnym miejscem oferującym relaks o każdej porze roku jest Park Skaryszewski. Na 58 ha znajdują się place zabaw, boiska do gry w piłkę nożną, korty tenisowe, stawy zamieszkałe przez ptactwo wodne oraz mnóstwo miejsc do piknikowania. Park jest szczególnie popularny wśród uprawiających jogging i cyklistów. Powodzeniem wśród mieszkańców cieszy się też Plaża Poniatówka oferująca w sezonie letnim takie atrakcje, jak boiska do piłki plażowej, wypożyczalnię leżaków oraz plac zabaw dla dzieci. Poniatówka słynie też z hucznych zabaw, które mają tam miejsce w weekendowe noce. Na szczęście dla okolicznych mieszkańców jej odległość od najbliższych zabudowań jest dość daleka.

Od maja do września między plażą a bulwarami pod Mostem Poniatowskiego kursuje prom Pliszka. Przeprawa jest bezpłatna i cieszy się ogromną popularnością. Tradycja plażowania na Poniatówce jest bardzo długa i sięga czasu dwudziestolecia międzywojennego. Ważne miejsce na mapie dzielnicy zajął Stadion Narodowy, który zastąpił dawny Stadion Dziesięciolecia i funkcjonujący na nim przez długie lata największy bazar Europy Wschodniej – Jarmark Europa.

Stadion Narodowy to miejsce najważniejszych i zarazem największych imprez sportowych oraz wydarzeń muzycznych. Planując zakup mieszkania w okolicy, należy wziąć sąsiedztwo tego obiektu pod uwagę. Mieszkańcy często skarżą się na hałas i problemy komunikacyjne w czasie trwania imprez.

Wartym odwiedzin jest Park Józefa Polińskiego przy ul. Szaserów. Kompleksowo zrewitalizowany w latach 2015-2016 oferuje nowoczesny plac zabaw, boiska do piłki nożnej oraz koszykówki - doświetlane po zmroku. W parku działa klubokawiarnia Cała Jaskrawość. Nazwa nawiązuje do powieści Edwarda Stachury, który przez kilkanaście lat mieszkał w okolicy. Spróbować tu można domowych ciast, rzemieślniczych lodów czy wegańskich burgerów.

Szukających leśnych przestrzeni zaprasza Rezerwat Olszynka Grochowska. To leżące na 111 ha uroczysko leśne jest doskonałym wyborem na spacery i rowerowe przejażdżki. Urokliwy wydaje się też Park Znicza. Położny pośród willowej zabudowy Grochowa Park Znicza to 2 ha przestrzeni z placami zabaw i podświetlaną fontanną.

Miłośnicy klimatycznych uliczek też znajdą tu coś dla siebie. Wspomniana już Saska Kępa i jej główna ulica - Francuska to liczne kawiarnie, restauracje i maleńkie sklepiki. Znajduje się na niej pomnik znanej poetki i pisarki Agnieszki Osieckiej.

Olszynka GrochowskaOlszynka, ul. Grochowska

Czy Praga-Południe to bezpieczna dzielnica?

Na ternie dzielnicy działają dwie Komendy Rejonowe Policji: przy ul. Grenadierów na Kamionku oraz ul. Władysława Umińskiego na Gocławiu. Najczęstsze zgłoszenia mieszkańców dotyczą zakłócenia ciszy nocnej, wandalizmu i kradzieży. Bezpieczeństwo na Pradze-Południe uległo zdecydowanej poprawie na przestrzeni ostatnich lat. Żyje się tu bezpieczniej niż w Śródmieściu i na Mokotowie. Mieszkańcy Pragi-Południe określają dzielnicę jako dosyć bezpieczną.

Atrakcje Pragi-Południe: oferta dla dzieci

Dzieci na Pradze-Południe nie powinny narzekać na brak rozrywki. Bogatą ofertę dla najmłodszych ma Prom Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej. W Klubie Kultury Gocław przy ul. Abrahama dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach muzycznych i teatralnych. Z kolei Centrum Promocji Kultury Praga-Południe przy ul. Podskarbińskiej oferuje najmłodszym uczestnictwo w zajęciach taneczno-muzycznych.

Najciekawsze place zabaw dla dzieci na Pradze-Południe mieszczą się pod adresami:

 • Wiślany Plac Zabaw przy Poniatówce, ul. Wybrzeże Szczecińskie 1,
 • Stawy Kacze w Parku Skaryszewskim, ul. Zieleniecka 2,
 • plac zabaw na terenie Soho Factory, ul. Mińska 25,
 • Park Znicza, ul. Znicza 4,
 • Park nad Balatonem, ul. Abrahama,
 • Hangar 646, ul. Wał Miedzeszyński 646.

Poza wyżej wymienionymi, w wielu miejscach dzielnicy zbudowano lub zrewitalizowano dziecięce place zabaw. Rodzice z pewnością na każdym osiedlu znajdą miejsca rekreacji dla swych podopiecznych, które spełniają normy bezpieczeństwa.

jezioro balaton praga południe widok z lotu ptaka

Park nad Balatonem

2. Komunikacja na Pradze-Południe: metro, autobusy i tramwaje

Ile zajmuje dojazd z Pragi-Południe do centrum?

Praga-Południe od wielu lat jest doskonale skomunikowana ze ścisłym centrum oraz innymi dzielnicami miasta. Dzięki dobrze rozbudowanej sieci tramwajowej, licznym liniom autobusowym oraz oddanej do użytku w 2015 r. stacji metra mieszkańcy dzielnicy mogą się wygodnie i szybko przemieszczać. Dojazd z Saskiej Kępy czy Kamionka do Śródmieścia tramwajem może zająć od 10 do 15 min. Korzystający z metra dojadą ze stacji Stadion Narodowy do stacji Świętokrzyska w około 8-9 min. Dzięki licznym tramwajom dojazd z Grochowa np. z Ronda Wiatraczna do przystanku Centrum zajmie 15-20 min.

Mieszkańcom Gocławia na dotarcie z ul. Bora Komorowskiego do przystanku Dworzec Centralny przyśpieszoną linią autobusową 507 potrzebują od 20 do 30 minut. Tramwaje i autobusy na Pradze stanowią wydajny system transportu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że trzy przeprawy przez Wisłę, które prowadzą co centrum – Most Łazienkowski, Most Poniatowskiego, Most Świętokrzyski w godzinach szczytu często są zakorkowane i podróż  transportem drogowym może się wtedy znacznie wydłużyć.

Przejazd Mostem Siekierkowskim, z którego najczęściej korzystają mieszkańcy Gocławia i sąsiadujących z Pragą Południe dzielnic, jest w dni powszednie raczej utrudniony. Mieszkańcy Pragi-Południe mogą swobodnie przemieszczać się po mieście także i w nocy dzięki licznym nocnym liniom autobusowym oraz wydłużonej w weekendy pracy warszawskiego metra.

Trasa SiekierkowskaTrasa Siekierkowska

Tramwaje na Pradze-Południe

Praga-Południe jest połączona siecią tramwajową ze Śródmieściem, Pragą Północ, Targówkiem, Bródnem, Bielanami oraz Wolą, Mokotowem i Żoliborzem. Przez obszar dzielnicy przebiegają trasy linii tramwajowych o numerach:

 • 3 (Gocławek-Annopol),
 • 6 (Gocławek-Metro Młociny),
 • 9 (Gocławek-P+R Al. Krakowska),
 • 22 (Wiatraczna-Piaski),
 • 24 (Gocławek-Nowe Bemowo),
 • 26 (Wiatraczna-Koło).

Mieszkańcy Pragi-Południe pomimo przeprawy przez Wisłę mają dobre połączenia tramwajowe właściwie ze wszystkim dzielnicami Warszawy. Przykładowo dojazd z Gocławka do centrum zajmie ok. 25 minut. Podróż z Ronda Wiatraczna do Metra Ratusz Arsenał to ok. 21 min., a do centrum ok. 25 min.

Metro na Pradze Południe

W 2015 roku oddano do użytku linię metra M2 łączącą Śródmieście z prawobrzeżną częścią miasta. Mieszkańcy Pragi-Południe mogą korzystać ze stacji Stadion Narodowy. Od Metra Świętokrzyska dzielą ich tylko 2 stacje metra – Centrum Nauki Kopernik oraz Nowy Świat - Uniwersytet. Do stacji Rondo Daszyńskiego ze stacji Stadion Narodowy dotrze się w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Z kolei podróż do stacji Dworzec Wileński ze stacji Stadion Narodowy to 2 min.

Osiedle Korona PragiOsiedle Korona Pragi

Autobusy na Pradze-Południe

Autobusy uzupełniają braki komunikacji szynowej w południowo-wschodniej części dzielnicy. Na tę formę zdani są mieszkańcy Gocławia, którzy czekają na dociągniecie linii tramwajowej. Ta ma być oddana do użytku w 2023 roku.

Autobusem linii przyśpieszonej nr 507 z przystanku Gocław na ul. Bora Komorowskiego do przystanku Centrum w tygodniu można dojechać w ok. 25 minut. Linią 509 z przystanku Gocław do Dw. Wileńskiego dotrze się również w ok. 25 min. Autobusem 514 z CH Promenada na Metro Politechnika podróż zajmuje około 23 minut, a linią 523 z przystanku PKP Olszynka Grochowska do Dworca Zachodniego dojedzie się w ok. 30 min. W godzinach szczytu czas dojazdu może wydłużyć się do ok. 35-50 minut.

Dworce i zajezdnie

Praga-Południe jest dzielnicą tranzytową. Można stąd dojechać we wschodnie rejony Polski. Przykładowo z przystanku PKS zlokalizowanego przy Rondzie Wiatraczna odjeżdżają autobusy do Mińska Mazowieckiego, Białej Podlaskiej czy Siedlec, a z PKS na Placu Szembeka do Sokołowa Podlaskiego. Przy Stadionie Narodowym powstał parking Park and Ride dedykowany kierowcom, którzy chcą skorzystać z metra lub innej formy komunikacji miejskiej.

Dworzec Wschodni przy ul. Kijowskiej funkcjonuje jako główny dworzec w tej części miasta. Jest on skomunikowany z większością miast w Polsce. Stacje ulokowane na Pradze-Południe, które łączą podwarszawskie miejscowości ze stolicą, to Stacja Kolejowa Warszawa Stadion oraz Stacja Kolejowa Warszawa Olszynka Grochowska. Przykładowo dojazd SKM ze stacji Warszawa Olszynka Grochowska do Warszawy Śródmieście zajmie około 18 minut.

Aura Sky Praga-PołudnieZajezdnia, Aura Sky

Praga-Południe – ścieżki rowerowe

Praga-Południe stanowi istny raj dla rowerzystów. Atutem jest obecność Wału Miedzeszyńskiego, wzdłuż którego można wybrać się na wycieczkę np. do Otwocka, czy ścieżki rowerowej na prawym brzegu Wisły wiodącej aż do Zalewu Zegrzyńskiego.

Najpopularniejsze trasy rowerowe to:

 • Szlak Bitew Warszawskich od Mostu Łazienkowskiego przez Aleję Stanów Zjednoczonych aż do Radzymina,
 • Most Łazienkowski – Zalew Zegrzyński przez Białołękę i Nieporęt,
 • Praga-Południe – Las Kabacki z Saskiej Kępy przez Gocław.

Poza tym na Pradze-Południe znajduje się ok. 30 km ścieżek rowerowych. Głównie na Gocławiu i Saskiej Kępie.

Komunikacja na Pradze-Południe: główne ulice

Głównymi arteriami Pragi-Południe są Aleja Waszyngtona, Aleja Stanów Zjednoczonych, ul. Grochowska, Wał Miedzeszyński, Trasa Siekierkowska, ul. Marsa, ul. Ostrobramska i ul. Płowiecka. Dzielnicę przecina także sieć dróg lokalnych, które łączą Warszawę z podwarszawskimi miejscowościami. Do najbardziej ruchliwych należą ulice Grochowska, Ostrobramska oraz Aleja Stanów Zjednoczonych. Mieszkając w ich bezpośrednim w sąsiedztwie, należy liczyć się z hałasem generowanym przez ruch samochodowy trwający całą dobę.

Komunikacja na Pradze-Południe: Planowane inwestycje drogowe

Zdecydowanie najważniejszą planowaną inwestycją drogową, która zmniejszy natężenie ruchu kołowego na Pradze-Południe, jest budowa mostu na Wiśle - części Południowej Obwodnicy Warszawy. Oddanie mostu do użytku zaplanowano na lata 2020-2021. Inwestycja z pewnością wpłynie na komfort życia mieszkańców Alei Stanów Zjednoczonych i ul. Ostrobramskiej, które są obecnie wykorzystywane jako tranzyt w południowo-wschodnie rejony kraju.

Ocena Redakcji

Osoby szukające mieszkania z dogodnym dojazdem do centrum powinny wziąć pod uwagę inwestycje zlokalizowane możliwie blisko przystanków tramwajowych lub głównych arterii, gdzie z dużą częstotliwością kursują  Podróż na drugą stronę miasta z wykorzystaniem samochodu szczególnie w dni powszednie będzie zawsze obciążona ryzkiem napotkania korków. Warto też wiedzieć, że na Moście Łazienkowskim oraz Moście Poniatowskim funkcjonują buspasy. Są one dużym ułatwieniem dla korzystających z komunikacji miejskiej, natomiast stanowią dodatkowe utrudnienie dla kierowców samochodów.

Trasa Łazienkowska - Saska Kępa

Trasa Łazienkowska, Saska Kępa

3. Edukacja na Pradze-Południe

Żłobki i przedszkola na Pradze-Południe

Na Pradze-Południe działa 5 żłobków publicznych i 6 niepublicznych. Zdecydowanie więcej jest przedszkoli, bo aż 36 publicznych, w tym jedno dla dzieci z upośledzeniem umysłowym umiarkowanym i znacznym przy ul. Kobielskiej 5 oraz dwa z oddziałami integracyjnymi przy ul. Przemyka 5 i ul. Siennickiej 19b. Do wyboru są też 22 przedszkola niepubliczne. Biorąc po uwagę małą ilość żłobków publicznych należy przygotować się na trudności związane z brakiem wolnych miejsc. W przypadku przedszkoli raczej tych problemów nie ma.

Szkoły podstawowe: edukacja na Pradze-Południe

Na Pradze-Południe działa 18 szkół podstawowych, w tym dwie z oddziałami integracyjnymi przy ul. Międzyborskiej 70 i ul. Przemyka 5. Do dyspozycji mieszkańców dzielnicy są też 3 prywatne szkoły podstawowe.

Czy łatwo dostać się do żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej na Pradze-Południe?

Z uwagi na małą ilość żłobków na Pradze-Południe rodzice rekrutację oceniają jako dość trudną. Obecnie podobne problemy dotyczące żłobków występują w wielu dzielnicach Warszawy. Tych placówek w stolicy zdecydowanie jest za mało. Łagodniejszy przebieg ma rekrutacja do przedszkoli, choć i tu należy liczyć się z ryzykiem, że dziecko nie dostanie się do wybranej placówki.

Zdecydowanie korzystniej wygląda sprawa wyboru szkoły podstawowej, chociaż należy wziąć pod uwagę, że w niektórych szkołach podstawowych, ze względu na zbyt dużą ilość uczniów, dyrekcja zdecydowała się na wprowadzenie nauki w formie zmian.

Licea i technika na Pradze-Południe: szkoły średnie dzielnicy

Na Pradze-Południe działa 21 szkół średnich. Do wyboru uczniowie mają 11 liceów, w tym liceum CXI przy ul. Szczawnickiej 1 z oddziałami Integracyjnymi. Kontynuować edukację można także w 6 technikach min. w Technikum Łączności im. prof. dr inż. Janusza Groszkowskiego, Technikum Spożywczo-Gastronomicznym im. Jana Pawła II i Technikum Gastronomiczno-Hotelarskim im. prof. Stanisława Bergera.

Popularne szkoły na Pradze-Południe: renomowane placówki edukacyjne

Na Pradze-Południe przy planowaniu edukacji na poziomie ponadpodstawowym zdecydowanie należy wziąć pod uwagę Liceum XIX im. Powstańców Warszawy na ul. Zbaraskiej 1. Według rankingu portalu edukacyjnego Perspektywy z roku 2017 liceum znalazło się na 28 miejscu na 90 liceów z Warszawy.

Na terenie Pragi-Południe swoje oddziały mają też uczelnie wyższe. Do najbardziej popularnych i znanych nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce, należy Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej przy ul. Chodakowskiej 19/31. W dzielnicy działają też Prawosławne Seminarium Duchowne przy ul. Paryskiej 27 oraz Wyższa Szkoła Administracyjno-Społeczna przy ul. Grochowskiej 346/348.

Ocena redakcji

Praga-Południe to dzielnica gęsto zaludniona i z tej przyczyny rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym narażeni są pewne trudności związane z brakiem miejsc w placówkach. Ogólnie mieszkańcy są zadowoleni z poziomu edukacji w szkołach podstawowych i średnich. Całkiem ciekawie przedstawia się oferta dla seniorów. Domy Kultury i liczne osiedlowe Kluby Seniora proponują szereg zajęć aktywizujących dla najstarszych mieszkańców Pragi-Południe. To również wpływa na pozytywną ocenę redakcji.

4. Jak się mieszka na Pradze-Południe? Parki i rekreacja w dzielnicy

Mieszkańcy Pragi-Południe mają wiele powodów do zadowolenia. Parki i tereny zielone są łatwo dostępne i właściwie w każdej części dzielnicy znajdzie się zielony skwer, by odpocząć w otoczeniu drzew. Największe parki – Skaryszewski, Polińskiego i Park Obwodu Praga zachęcają do spacerów o każdej porze roku.

Ogólnie można powiedzieć, że Praga-Południe to dzielnica dla każdego. Kochających aktywny tryb życia z pewnością ucieszy łatwy dostęp do ponad kilkunastu fitness klubów, w tym takich popularnych sieci jak Zdrofit. Do dyspozycji mieszkańców jest też 5 krytych pływalni i jeden basen odkryty działający w sezonie letnim przy Wale Miedzeszyńskim. Boiska do piłki nożnej, koszykówki oraz liczne siłownie plenerowe zaspokoją potrzebę ruchu mieszkańców w każdym wieku. Na Pradze-Południe znajduje się też 15 stacji samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo.

Przy ul. Siennickiej można skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga-Południe. Swoje miejsce znajdą też miłośnicy tenisa ziemnego, na których czekają kryte korty w Parku Skaryszewskim. W sezonie zimowym na Stadionie Narodowym działa lodowisko, z którego chętnie korzystają mieszkańcy przyjeżdżający z nawet najbardziej odległych części Warszawy.

PGE Narodowy Praga-PołudnieStadion PGE Narodowy

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Pradze-Południe?

Na miłośników kulinarnych uniesień czeka naprawdę wiele miejsc, które zdążyły pozyskać sobie sympatię i uznanie oraz stałych klientów. Restauracje Warszawa Wschodnia przy Mińskiej 25, Santorini na ul. Francuskiej czy Restauracja Praga Południe na stałe zagościły w sercach spragnionych kulinarnych uniesień mieszkańców dzielnicy.

Kawiarniana tradycja dzielnicy również ma się bardzo dobrze. Na kawę i słodkości można wybrać się do firmowej kawiarni E. Wedel przy Grochowskiej, a w samym sercu Parku Skaryszewskiego na pyszne torty zaprasza kawiarnia Misianka. Duży wybór smakowitych wyrobów i aromatycznej kawy oferują kawiarnie położone wzdłuż ul. Francuskiej. Ogólnie, rozwój dzielnicy korzystnie wpłynął na rozbudowę kulinarnego zaplecza Pragi-Południe. Praktycznie każdy mieszkaniec dzielnicy bez względu na zasobność portfela znajdzie ofertę dla siebie.

Mekką dla mieszkańców, a także odwiedzających Pragę-Południe spacerowiczów, stała się ulica Francuska na Saskiej Kępie, wzdłuż której ulokowało się ponad dwadzieścia lokali gastronomicznych, w tym kawiarni. Na uwagę zasługuje też kompleks mieszczący się przy ul. Mińskiej 25, gdzie swoje restauracje otworzyli znani warszawscy restauratorzy. Fanów kina na seanse zaprasza sieć Cinema City w CH Promenada. Amatorzy kultury wysokiej z pewnością powinni zapoznać się z repertuarem Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera mieszczącego się przy ul. Jana Zamoyskiego 20.

Ciekawym repertuarem mogę pochwalić się także kameralne teatry - Teatr Niewielki przy ul. Mińskiej 25, Teatr Scena Lubelska przy ul. Lubelskiej 30/32 oraz Teatr Akt na ul. Łaziebnej 9. Praga-Południe to też muzea. Do odwiedzin zachęcają min. Muzeum Czar PRL mieszczące się przy ul. Głuchej 3 A, a także Neon Muzeum przy ul. Mińskiej 25, gdzie można obejrzeć wystawę powojennych reklam świetlnych.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

Stadion PGE NarodowyStadion PGE Narodowy, Kamionek 

6. Zdrowie

Jakość powietrza na Pradze-Południe ulega poprawie. Niestety liczne kamienice, w których nie wymieniono jeszcze instalacji grzewczej oraz domy ogrzewane węglem, sprawiają, że poziom smogu na Pradze-Południe szczególnie w okresie jesienno-zimowym przekracza dopuszczalne normy. Woda płynąca w kranach mieszkańców Pragi-Południe, podobnie jak we wszystkich dzielnicach, spełnia ściśle określone normy i nadaje się do spożycia bez przegotowania.

Na terenie Pragi-Południe funkcjonują liczne przychodnie lekarskie oraz 3 szpitale. Są to:

 • Centralny Szpital Kliniczny MON przy ul. Szaserów 128,
 • Szpital Grochowski przy ul. Grenadierów 59,
 • Szpital Dziecięcy przy ul. Niekłańskiej 4/24.

Przy Szpitalu Grochowskim działa Przychodnia Specjalistyczna, Ambulatorium oraz Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W Centralnym Szpitalu Klinicznym MON można skorzystać z Poradni Specjalistycznych oraz Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dzielnicę charakteryzuje łatwy dostęp do aptek, w tym również całodobowych. Mieszkańcy Pragi-Południe dostęp do opieki zdrowotnej oceniają jako dobry.

7. Praga-Południe: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Praga-Południe to dzielnica, w której bez problemu zrobi się zakupy. Kilkanaście działających dyskontów oraz 3 sklepy wielkopowierzchniowe marek Tesco, Auchon i Carrefour z pewnością zaspokoją zakupowe potrzeby mieszkańców dzielnicy. Największym obiektem handlowym jest Centrum Handlowe Promenada, w którym oprócz dziesiątek sklepów i restauracji działa sieć multipleksów Cinema City oraz salon fitness sieci Zdrofit. Na bazarach Centrum Szembeka i Bazarze Wiatraczna mieszkańcy Pragi-Poludnie mogą zawsze zapatrzyć się w świeże warzywa, owoce, nabiał, artykuły odzieżowe i gospodarstwa domowego.

8. Wady i zalety mieszkania na warszawskiej Pradze-Południe

Praga-Południe to z całą pewnością dzielnica godna polecenia dla przyszłych mieszkańców. Na plus zdecydowanie przemawia dobra komunikacja ze Śródmieściem i innym dzielnicami miasta, dużo terenów zielonych oraz bogata oferta sprzedaż mieszkań Warszawa na rynku pierwotnym i wtórnym. Minusami życia na Pradze są przeludnione szkoły podstawowe, dosyć wysoki poziom smogu w okresie jesienno-zimowym oraz Praga-Południe oraz nadal niższy niż w pozostałych dzielnicach poziom bezpieczeństwa.

Horyzont Praga Cordia, GocławHoryzont Praga Cordia na Gocławiu

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: