Osowa Gdańsk

Redakcja

Redakcja

11.03.2020

Co ma do zaoferowania mieszkańcom gdańska Osowa? Sprawdź przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Osowa to jedna z najludniejszych dzielnic Gdańska – na jej terenie mieszka 15 843 osób. Atrakcyjne położenie (pomiędzy innymi dzielnicami Gdańska, a także Gdynią i Sopotem) sprawia, że przyciąga ona również wielu inwestorów. Na dużą popularność dzielnicy Osowa wpływa również fakt, że dynamicznie się rozwija, a to przyczynia się do jeszcze szybszego wzrostu mieszkańców.

Położenie Osowej jest niewątpliwą zaletą dzielnicy. Bliskie sąsiedztwo z innymi miejscowościami zapewnia mieszkańcom dodatkowe atrakcje. Jednak na jej terenie również znajduje się wiele interesujących miejsc. Mieszkańcy z pewnością nie będą narzekać na brak terenów zielonych i rekreacyjnych. Ciekawostkę stanowi też fakt, że jej klimat znacząco różni się od dzielnic nadmorskich - amplituda roczna temperatur różni się o ok. 4 stopnie Celsjusza. Na terenie Osowej zimy są mroźniejsze, a lato cieplejsze.

Niestety Osowa ma też pewne wady. Przede wszystkim jest to niewielka oferta edukacyjna i kulturalna. Jednak mieszkańcy starają się o to, aby uległa wzbogaceniu. W dodatku dogodne położenie i świetne połączenia sprawiają, że mogą korzystać z atrakcji oferowanych przez inne dzielnice oraz miejscowości.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Osowadomy Osowa

1. Informacje ogólne

Osowa – położenie na mapie Gdańska

Osowa to dzielnica położona w północno-zachodniej części miasta. Od północy graniczy ona z Gdynią i Sopotem, od zachodu z terenami gminy Żukowo, a południa i wschodu z dzielnicami Matarnią oraz Oliwą. Osowa otacza też niewielką enklawę należącą do Gdyni, czyli osiedle Wysoka. Teren dzielnicy jest równinny, a to sprawia, że temperatury w tej części Gdańska są inne niż w dzielnicach przybrzeżnych.

Osowa dzieli się na następujące osiedla administracyjne:

 • Barniewice - osiedle leżące w południowo-zachodnim krańcu Osowa, a jego zachodnie i południowe granice stanowią równocześnie granice miasta. Barniewice wchodzą w skład Gdańska od 1973 roku. Należą one do okręgu historycznego Wyżyny, a na ich terenie znajduje się również przesypownia wapieni i gipsów.
 • Kukawka - osiedle położone w dzielnicy Osowa przy drodze wojewódzkiej nr 218. Graniczy ono z gdyńskimi Kaczymi Bukami oraz Chwaszczem. Jego wschodnią krawędź stanowi, przebiegająca przez wąwóz leżący na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, linia kolejowa Maksymilianowo – Kościerzyna – Gdynia.
 • Nowy Świat - osiedle położone na obszarze dzielnicy Osowa, które zostało włączone w granice Gdańska w 1973 roku. Na granicy Nowego Świata z Barniewicami znajduje się przesypownia wapieni i gipsów.
 • Owczarnia - osiedle położone na zachodnim obrzeżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wzdłuż obecnej ul. Owczarnia dawniej przebiegała granica Wolnego Miasta Gdańska. Na terenie osiedla znajduje się leśniczówka oraz węzeł drogowy z obwodnicą Trójmiasta umożliwiający prosty dojazd w wiele ważnych miejsc dzielnicy.
 • Wysoka - osiedle na terenie dzielnicy Osowa, które zostało włączone w granice miasta w 1973 roku. Historyczny teren Wysokiej leży nie tylko na terenie Gdańska, ale też Gdyni.

Zabudowę dzielnicy Osowa stanowią w głównej mierze domy jednorodzinne oraz szeregowe, w nowszej części natomiast można się natknąć na dwu-, trzypiętrowe budynki wielorodzinne. Dominuje własność prywatna i spółdzielcza.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Osowej?

Obecnie Osowa jest jedną z najludniejszych dzielnic Gdańska. Jej powierzchnia wynosi 13,76 m2, a jej teren zamieszkuje 15 843 osób (dane z 31.01.2019 roku). To sprawia, że gęstość dzielnicy wynosi 1 151 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Osowa to jedna z najludniejszych dzielnic Gdańska, a w dodatku jedna z najmłodszych pod względem średniego wieku mieszkańców. Osowa przyciąga nie tylko młodych, ale też dobrze wykształconych. Dużą jej część stanowią właściciele małych i średnich firm, menadżerowie, naukowcy, lekarze oraz artyści. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma dynamiczny rozwój dzielnicy i jej kameralny klimat. 

Czy Osowa to styl życia?

Jak się mieszka na Osowej? Intensywnie, ale spokojnie. Dynamiczny rozwój dzielnicy sprawia, że mieszkańców cały czas przybywa. W głównej mierze są to młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Najczęściej pochodzą z blokowych dzielnic Trójmiasta, ale też mniejszych miejscowości regionu i innych zakątków Polski.

Osowa wyróżnia się też na tle innych Trójmiejskich obszarów. Często pojawiają się twierdzenia, że jest „miejsce inne niż wszystkie”. Ma na to wpływ przede wszystkim jej położenie, ale też bogata historia i tradycje. W dodatku na tym terenie występuje też wyższa temperatura niż w innych dzielnicach Gdańska. To sprawia, że wiele osób chce mieszkać w tym nietypowym miejscu.

Planowany rozwój dzielnicy

Na terenie Osowej stale są prowadzone prace, które mają poprawić komfort życia mieszkańców. W ostatnim czasie zadbano o poprawę nawierzchni i oświetlenie kilku dróg. Wybudowano również zbiornik retencyjny, który służy jako miejsce rekreacji dla mieszkańców. Na Osowej powstał też deptak spacerowo-integracyjny, wokół którego zamontowano ławki, stojaki na rowery i biblioteczkę plenerową, a także zadbano o zielone tereny.

Obecnie nadal trwają prace trzeciego etapu miejskiego projektu przeciwpowodziowego. Prowadzona jest budowa instalacji wodociągowej, kanalizacji deszczowej oraz instalacji gazowej, a także rewitalizacja dróg. Kolejną ważną inwestycją jest węzeł w Osowej, który powstanie, dzięki przebudowie układu pętli autobusowej i budowie parkingów przy przystanku PKM.

Osowa - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Osowa z pewnością zapewni swoim mieszkańcom mnóstwo atrakcji. Na terenie dzielnicy znajdują się piękne ogródki działkowe, a także dwa pomniki przyrody przy ul. Galaktycznej. Są to klon jawor o obwodzie 300 cm, a także grusza pospolita o obwodzie 222 cm. Osowa leży też w pobliżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, więc na bliskość zielonych terenów na pewno nikt nie będzie narzekał.

Kolejnym świetnym miejscem na Osowej jest Szlak Źródła Marii, który prowadzi od stacji Gdańsk Osowa do Gdyni. Spacerowicze po drodze mijają Jezioro Wysockie, Górę Studencką (najwyższe wzniesienie w Gdańsku), Końskie Łąki (przyrodniczy obszar podmokły z bogatą florą), Źródło Marii (kapliczka z pomnikiem NMP oraz miejsce źródła potoku Źródło Marii), Starotorze (pierwsza linia kolejowa do Gdyni) oraz liczne pomniki przyrody.

Jeżeli komuś znudzą się atrakcje dzielnicy, w pobliżu jej granic również nie zabraknie miejsc wartych do odwiedzenia. Niezwykłą zaletą dzielnicy jest położenie tuż w sąsiedztwie Gdyni i Sopotu, a to umożliwia szybki dojazd do tych miast i skorzystania z ich walorów.

Na granicy Osowej znajdują się też jeziora: Osowskie i Wysockie. To sprawia, że mieszkańcy mogą w dowolnej chwili zdecydować się na wodne szaleństwa. Osowa sąsiaduje również z Oliwą – jedną z najciekawszych dzielnic Gdańska. Na jej terenie znajduje się słynna Katedra Oliwska oraz jedyny w mieście Ogród Zoologiczny.

Czy Osowa to bezpieczna dzielnica?

Osowa raczej należy do bezpiecznych dzielnic. Władze dzielnicy nieustannie dbają o poprawę komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Obecnie w planach jest budowa monitoringu miejskiego, którego studio śledzenia będzie znajdować się w nowym komisariacie Policji. Jego siedziba prawdopodobnie znajdzie się przy ul. Orfeusza.

Osowa: oferta dla dzieci

W Osowej nie brakuje też atrakcji dla dzieci. W różnych częściach dzielnicy znajdują się place zabaw oraz kluby malucha. Najpopularniejsza z nich to Mikilandia, w której znajduje się mnóstwo atrakcji. Miejsce to jest przystosowane dla dzieci w wieku od 1 do 11 lat, a ważne dni odbywają się tam imprezy okolicznościowe, np. w Dzień Dziecka, Halloween, czy Mikołajki.

Natomiast najpopularniejszym placem zabaw jest ten, który znajduje się w najpiękniejszym parku Trójmiasta przy ulicy Chirona. W galerii handlowej Osowa również znajduje się kilka atrakcji, więc najmłodsi z pewnością nie będą się nudzić podczas zakupów. Warto też pamiętać, że na terenie dzielnicy w czasie ferii i wakacji są organizowane różne zajęcia dla dzieci, które pomogą im spędzić czas w ciekawy sposób.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Osowej

Ile trwa dojazd z Osowy do centrum?

Osowa leży na obrzeżach Gdańska, więc dojazd do centrum może być nieco utrudniony. Jednak na terenie dzielnicy funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć autobusowo-kolejowa. To sprawia, że dojazd pociągiem do centrum może zająć zaledwie kilkanaście minut. Zdecydowanie dłużej może potrwać jazda samochodem lub autobusem ze względu na korki.

Tramwaje na Osowej

Obecnie na terenie Osowej nie kursują żadne tramwaje. Nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się zmienić w najbliższym czasie. Jednak doskonale rozwinięta komunikacja autobusowa, która została uzupełniona pociągami.

Autobusy na Osowej

Komunikacja autobusowa na Osowej jest świetnie rozwinięta. W dzielnicy można znaleźć dobre połączenia z innymi rejonami Gdańska, a także z sąsiednimi miastami. Nie brakuje też linii przebiegającej przez najważniejsze punkty Osowej. Autobusy w dzielnicy kursują przez całą dobę.

Najpopularniejsze linie autobusowe to:

 • 169 łącząca Osowę z Oliwą,
 • 171 łącząca Osowę z Oliwą i Gdynią,
 • 210 kursująca pomiędzy PKP Osowa a Dworcem Głównym i Portem Lotniczym,
 • 269 linia kursująca pomiędzy poszczególnymi osiedlami Osowej,
 • 807 łącząca Osowę z Sopotem,
 • 672 łącząca Osowę z Wejherowem.

Sieć autobusowa zostały zorganizowane w taki sposób, aby mieszkańcy nie mieli problemów z dojazdem w różne części dzielnicy. Niektóre linie pozwolą też dojechać do sąsiednich miejscowości w łatwy i prosty sposób.

Dworce/zajezdnie

Komunikacja kolejowa stanowi świetnie uzupełnienie sieci kolejowej i doskonale zastępuje linie tramwajowe. Na terenie dzielnicy znajduje się stacja Gdańsk Osowa, która obsługuje ruch towarowy i pasażerski. W tym miejscu zbiegają się trzy linie kolejowe:

 • 201 na trasie Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port Centralny,
 • 235 na trasie Kokoszki – Gdańsk Osowa,
 • 248 na trasie Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa.

To sprawia, że mieszkańcy bez problemu mogą poruszać się koleją po Gdańsku, a także do sąsiednich miast. Komunikacja kolejowa stanowi więc doskonałe uzupełnienie linii autobusowych. Na terenie dzielnicy nie ma żadnych zajezdni, ale obecnie trwają prace nad budową pętli autobusowej, która ma usprawnić transport w Osowej.

Osowa – ścieżki rowerowe

Osowa jest dzielnicą bardzo przyjazną dla rowerzystów. Nie będą oni narzekać na brak atrakcyjnych szlaków rowerowych. Przez Osową przebiegają różne atrakcyjne szlaki prowadzące do innych części Gdańska, a także Gdyni i Sopotu. To sprawia, że mieszkańcy mogą być bardziej aktywni i znajdą wiele interesujących szlaków.

Komunikacja na Osowej: główne ulice

Osowa jest świetnie skomunikowana z Gdańskiem, a także resztą kraju. Przez dzielnicę przebiega obwodnica Trójmiasta, która stanowi fragment drogi ekspresowej S6 łącząca Szczecin z Rusocinem. Obwodnicę przecina droga krajowa nr 218 łącząca osiedle z główną arterią komunikacyjną Trójmiasta.

Komunikacja na Osowej: planowane inwestycje drogowe

W dzielnicy systematycznie inwestuje się w różne w rozwój infrastruktury, których celem jest poprawa życia mieszkańców. Prowadzone prace dotyczą różnych aspektów. Transport w Osowej stoi na dobrym poziomie, ale cały czas w dzielnicy prowadzone są różne rewitalizacje. W ostatnim czasie zadbano o poprawę stanu nawierzchni kilku dróg i zadbano o ich prawidłowe oświetlenie.

Obecnie na terenie dzielnicy prowadzone są również prace trzeciego etapu miejskiego projektu przeciwpowodziowego. W zeszłym roku wybudowano duży zbiornik retencyjny, a obecnie trwają prace związane z budową instalacji wodociągowej, kanalizacji deszczowej oraz instalacji gazowej. To przyczyniło się również do poprawy stanu niektórych dróg.

Prace prowadzone są na ul. Koziorożca na odcinku ul. Nowy Świat do ul. Jednorożca, a także na ul. Zeusa na trasie od ul. Junony do Nowego Świata. W ramach inwestycji zostanie położona nowa nawierzchnia, a także powstanie kilka nowych skrzyżowań, a część starych ulegną przebudowie. Na tym obszarze zostaną też położone nowe chodniki, a w niektórych miejscach ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego.

Trwają też prace nad budową węzła w Osowej, który powstanie, dzięki połączeniu ul. Barniewickiej z ul. Letniskową, przebudowie układu pętli autobusowej i budowie parkingów przy przystanku PKM. W ramach przebudowy pętli planuje się utworzenie stanowisk dla 3 linii kończących trasę, utworzenie przystanków przelotowych dla pozostałych linii i utworzenie zaplecza socjalnego dla kierowców.

Ocena redakcji

Transport na Osowej jest bardzo dobrze rozwinięty. W dzielnicy nie ma tramwajów, ale mieszkańcy mogą korzystać z doskonale rozwiniętej sieci autobusowej uzupełnionej komunikacją kolejową. Na terenie Osowej dostępne są również szlaki rowerowe, które prowadzą przez malownicze trasy. To sprawia, że dojazd do centrum, a także innych części Gdańska jest bardzo szybki i bezproblemowy.

Z Osowej są też doskonałe połączenia do sąsiednich miejscowości. Stan dróg w dzielnicy również pozostaje bez zarzutu. Jednak władze dzielnicy cały czas wprowadzają różne rewitalizacje, które mają na celu poprawić transport i komfort mieszkańców.

3. Edukacja na Osowej

Żłobki i przedszkola na Osowej

Osowa może się pochwalić świetnymi żłobkami. Na terenie dzielnicy działa kilka tego typu placówek. Nie brakuje też żłobka publicznego, w którym najmłodsi mogą rozwijać swoje zdolności.

Oferta przedszkoli również nie przedstawia się źle. Na terenie dzielnicy działają 3 placówki państwowe oraz 6 prywatnych. Rodzice z pewnością nie narzekają na ich ofertę. Wśród osowskich placówek znajduje się m.in. twórcze przedszkole, a także przedszkole językowe o profilu artystyczno-sportowym.

To sprawia, że dzieci w dzielnicy bez problemu mogą rozwijać swoje zainteresowania. Niestety, mogą się pojawić problemy z dostępnością miejsc w placówkach publicznych.

Szkoły podstawowe: edukacja na Osowej

Na terenie Osowej działa niewiele szkół podstawowych i czasem mogą się pojawić problemy z dostępnością miejsc. W dzielnicy znajdują się 2 placówki państwowe, z czego jedna zespole szkół ogólnokształcących. Na Osowej znajduje się też jedna prywatna szkoła podstawowa Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Happy Kids Osowa.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Osowej?

Oferta żłobków i przedszkoli na terenie przedszkoli nie jest duża, ale rodzice rzadko na nią narzekają. Nie pojawiają się problemy z dostępnością miejsc w żłobkach. Trochę inaczej jest w przypadku przedszkoli, gdyż mogą się pojawić problemy przy rekrutacji do placówek państwowych. A czy łatwo się dostać do szkoły podstawowej? Niestety liczba placówek tego typu też jest niewielka, więc również mogą się pojawić problemy z dostępnością miejsc.

Licea i technika na Osowej: szkoły średnie dzielnicy

Oferta szkół średnich na Osowej także nie zalicza się do zbyt bogatych. Na terenie dzielnicy działa Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, gdzie znajduje się XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha. Brakuje natomiast technikum i szkół branżowych, ale w sąsiedniej dzielnicy (Oliwie) można znaleźć 2 tego typu placówki. Młodzież bez problemu znajdzie więc idealne miejsce dla siebie.

Popularne szkoły na Osowej: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Na terenie Osowej brakuje też uczelni, ale mieszkańcy mają doskonały dojazd do innych dzielnic Gdańska, a także Gdyni i Sopotu. To sprawia, że wybór odpowiednich studiów nie będzie zbyt trudny. Na terenie dzielnicy nie ma też placówek, które szczególnie wyróżniają się na tle innych. Natomiast w osowskich podstawówkach odbywają się zajęcia Ogniska Muzycznego AKOLADA. Oferta jest bardzo bogata, a zajęcia prowadzone zgodnie autorskim programem rytmiczno – umuzykalniającym.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Osowej nie przedstawia się najgorzej, ale mogłaby ulec znaczącej poprawie. W dzielnicy działa kilka żłobków i przedszkoli. Nie brakuje też szkół na poziomie podstawowym i średnim. Jednak czasami mogą pojawić się problemy z dostępnością miejsc. Na terenie Osowej nie ma też żadnej placówki na wyższym poziomie. Jednak doskonale rozwinięta sieć autobusowo-kolejowa sprawia, że mieszkańcy bez problemu mogą korzystać z oferty edukacyjnej z sąsiednich dzielnic i miejscowości.

4. Jak się mieszka na Osowej? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Osowej nie brakuje terenów rekreacyjnych. Ulubionym miejscem na spacery dla mieszkańców są Park Diany i Park Chirona. Ten drugi zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ został wybrany najpiękniejszą przestrzenią publiczną Pomorza. Otwarty w 2010 roku park zapewnia wiele atrakcji mieszkańcom.

Zajmuje on zaledwie 3 hektary, a 30% jego powierzchni sanowi staw z malowniczą wyspą i molo. W czasie mroźnej zimy zamienia się w lodowisko, a w ciepłe dni przyciąga ptactwo. Na terenie parku znajduje się duży plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu, a także wybieg dla psów.

Kolejnym świetnym miejscem na rekreację jest Szlak Źródła Marii, który prowadzi od stacji Gdańsk Osowa do Gdyni. Spacerowicze po drodze mijają kilka ciekawych miejsc i mogą w pełni korzystać z walorów przyrody. W dodatku Osowa leży w pobliżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz dwóch jezior: Wysockiego i Osowskiego. To wszystko sprawia, że mieszkańcy nie będą narzekać na dostępność terenów rekreacyjnych.

W ostatnim czasie przy ul. Koziorożca utworzono również zbiornik retencyjny, który ma służyć jako staw miejski ze ścieżką rekreacyjną, oświetleniem, roślinnością i aranżacją małej architektury. Mieszkańcy mają również do dyspozycji deptak spacerowo-integracyjny przy ul. Siedleckiego.

Oferta sportowa również jest interesująca. Na terenie dzielnicy występuje kilka siłowni osiedlowych oraz plenerowych. Mieszkańcy mogą też korzystać z Pływalni Osowa. W dodatku na terenie dzielnicy działają 3 kluby sportowe, a największym z nich jest Olimpia Osowa. Klub prowadzi sekcje piłki nożnej i hokeja, a także organizuje różne imprezy sportowe. Mieszkańcy Osowej mogą też brać udział w biegach przełajowych i narciarskich, a także wyścigach rowerowych.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Osowej? Oferta gastronomiczna dzielnicy nie należy od bogatych, ale z pewnością każdy znajdzie tam lokal dla siebie. Na Osowej można znaleźć zróżnicowane lokale oferujące kuchnie z różnych stron świata. Nie brakuje też restauracji oferujących dania na wynos oraz menu lunchowe.

Na uwagę z pewnością zasługuje Malinowy Ogród, która urzeka gustownymi wnętrzami i smacznymi potrawami. Kolejny ciekawy lokal to Restauracja Azzurro oferująca doskonałe potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Na terenie Osowej brakuje kawiarenek, ale mieszkańcy znajdą kilka ciekawych pubów. Szczególną popularnością cieszy się Pub Leon, gdzie można trafić na najlepsze burgery w Gdańsku.

Nieco gorzej przedstawia się oferta kulturalna dzielnicy, ale mieszkańcy walczą o to, aby ten stan zmienić. Obecnie na terenie Osowej brakuje kin i teatrów, więc mieszkańcy muszą dojeżdżać do sąsiednich dzielnic. Nie ma też domu kultury, ale podjęto kroki, żeby zmienić ten stan rzeczy. Na terenie dzielnicy działa natomiast kilka stowarzyszeń, w których mieszkańcy mogą korzystać z różnych zajęć i warsztatów. W wakacje na terenie Osowej pojawia się też Mobilny Dom Kultury oferujący mieszkańcom różne atrakcje.

6. Zdrowie na Osowej

Stan powietrza w całym Gdańsku przedstawia się jako dobry. Pozytywny wpływ na to może mieć bliskość Morza Bałtyckiego, a także duża liczba terenów zielonych. W Osowej również pozostaje on bez zarzutu i rzadko dochodzi do przekroczenia norm pyłów. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby spędzać czas na zewnątrz.

A czy można pić wodę z kranu? Kranówka na terenie Osowej jest zdrowa i zdatna do picia. Przekonuje się do tego coraz więcej mieszkańców. Władze miasta przekonują, że jest ona całkowicie bezpieczna, a jej walory nie ustępują wodzie butelkowanej.

Opieka medyczna na Osowej stoi na średnim poziomie. Na terenie dzielnicy brakuje szpitali, a największą placówką medyczną jest przychodnia Nadmorskiego Centrum Medycznego „Biwakowa”. Mieszkańcy skorzystają tam z usług lekarzy różnych specjalności, m.in. internisty, pediatry, neurologa, ginekologa, stomatologa, a także rehabilitantów. Na terenie Osowej działa też kilka innych, mniejszych przychodni. Nie brakuje też aptek, ale żadna z nich nie działa w systemie całodobowym.

7. Osowa: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Osowej na pewno nie będą narzekać na brak odpowiednich miejsc na zakupy. W dzielnicy funkcjonuje wiele dyskontów, a także znajduje się Centrum Handlowe Osowa. W bogatej ofercie handlowej nie brakuje też sklepów takich, jak Castorama, Selgros Cash and Carry, a także salonu meblowego Black Red White.

Największą popularnością w dzielnicy cieszy się Centrum Handlowe Osowa, które jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Trójmieście. Znajduje się ono tuż przy Obwodnicy Trójmiejskiej, więc chętnie korzystają z niej nie tylko mieszkańcy, ale też osoby przyjezdni. W Centrum Handlowym Osowa można znaleźć popularne sieciówki, hipermarket Auchan oraz punkty usługowe.

Innym popularnym miejscem na zakupy jest skwer handlowy Czerwona Torebka, który znajduje się na skrzyżowaniu ul. Jednorożca i Koziorożca. Mieszkańcy znajdą tam sklep spożywczy, mięsny, zoologiczny, owocowo-warzywny i rybny, a także piekarnię. To sprawia, że Czerwona Torebka staje się idealnym miejscem na codzienne zakupy. W dodatku z Osowej jest znakomity dojazd do innych trójmiejskich galerii, więc mieszkańcy nie narzekają na brak punktów handlowych.

Zdecydowanie gorzej przedstawia się oferta placów i hal targowych. Obecnie w dzielnicy nie ma żadnego miejsca tego typu. Jednak trwają prace nad utworzeniem hali targowej w Osowej. W tej chwili najbliższym podobnym miejscem jest pchli targ w Oliwie. Natomiast mieszkańcy nie będą narzekać na dostępność usług z branży beauty – dzielnicy działa wielu fryzjerów i kosmetyczek.

8. Wady i zalety mieszkania na gdańskiej Osowej

Jak się żyje na Osowie?

Plusy:

 • dobra jakość powietrza i wody z kranu,
 • temperatura wyższa niż w innych dzielnicach,
 • duża liczba terenów rekreacyjnych i zielonych,
 • dobrze rozwinięta komunikacja,
 • wiele ciekawych atrakcji,
 • ciekawa oferta gastronomiczna,
 • rozwijająca się dzielnica.

Minusy:

 • uboga oferta edukacyjna,
 • brak uczelni,
 • niewystarczająca oferta kulturalna,
 • słabo rozwinięta infrastruktura handlowa,
 • brak klubów.

Ocenia redakcji

Osowa to z pewnością nietypowa dzielnica przyciągająca młodych i dobrze wykształconych ludzi. Na ten fakt ma wpływ szybki rozwój, a także klimat, który wyróżnia ją na tle innych obszarów Trójmiasta. Osowa może się pochwalić ciekawymi lokalami, a także dużą liczbą terenów zielonych i rekreacyjnych.

Również infrastruktura drogowa jest w świetnym stanie, a w dodatku cały czas władze miasta dbają o jej rewitalizację. Niestety, Osowa ma też pewne wady. Do największych z nich należą niewystarczająca oferta edukacyjna i kulturalna, a także niedostatecznie rozwinięta infrastruktura handlowa. Jednak dobry dojazd do innych dzielnic i miejscowości pomaga się uporać z tym problemem. Niektórzy mieszkańcy mogą narzekać na brak klubów, ale dzielnica może się pochwalić bogatą ofertą interesujących pubów.

9. O tym się mówi na Osowej

Osowa to spokojna i rozwijająca się dzielnica, w której raczej nie dochodzi do kontrowersyjnych decyzji. Mieszkańcy nie zgłaszają większych problemów utrudniających życie na tym obszarze. Oczywiście pojawiają się kwestie, które mogłyby ulec zmianie. Jednak władze dzielnicy reagują szybko i starają się poprawiać jakość życia mieszkańców.

W ostatnich latach kontrowersję wzbudziło też utworzenie specjalnej klasy w podstawowej szkole państwowej dla uczniów prywatnej placówki. Znalazło się w niej zaledwie 14 miejsc, co wzbudziło sprzeciw innych rodziców. Pojawiły się głosy, że inne dzieci są dyskryminowane i nie mogły się dostać do szkoły z powodu braku miejsc. Natomiast dla uczniów szkoły prywatnej bez problemu utworzono niewielką klasę. Ostatecznie sprawa trafiła do prokuratury.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: