placement placeholder
placement placeholder

Wrzeszcz Dolny Gdańsk - Atrakcje

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.03.2020

Jakie atrakcje oferuje mieszkańcom i turystom gdański Wrzeszcz Dolny? Sprawdź przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Wrzeszcz Dolny to jedna z najbardziej atrakcyjnych dzielnic w Gdańsku. Na jej terenie nowoczesność przenika się z dawnymi czasami. Doskonale świadczy o tym architektura – stare kamienice i wille stoją obok nowoczesnych apartamentowców, biurowców i sklepów.

Do największych zalet dzielnicy zalicza się doskonałe położenie w samym sercu miasta oraz świetnie rozwinięta komunikacja. Na terenie Wrzeszcza Dolnego działa dobrze rozwinięta sieć tramwajowo-autobusowa, a także leży kilka stacji kolejowych. To sprawia, że mieszkańcy nie mają żadnego problemu z dojazdem w inne części Gdańska.

W dodatku dzielnica charakteryzuje się rozbudowaną infrastrukturą handlowo-usługową oraz dobrą ofertą edukacyjną. Całość dopełnia wyjątkowa architektura i liczne zielone skwery.

Problem mogą stanowić zbyt wolno postępujące i nie do końca przemyślane rewitalizacje. Niektórzy mieszkańcy narzekają też na ofertę gastronomiczną, ale na terenie Wrzeszcza Dolnego cały czas przybywają nowe obiekty. Na terenie dzielnicy brakuje też szpitala, ale znajduje się on w sąsiedniej dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż wrzeszcz dolny domy na sprzedaż Wrzeszcz Dolny

1. Informacje ogólne

Wrzeszcz Dolny – położenie na mapie Gdańska

Wrzeszcz Dolny to dzielnica położona w północno-środkowej części miasta. W latach 1992–2010 Wrzeszcz Dolny wchodził w skład dzielnicy Wrzeszcz, który następnie został podzielony na Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny. Geograficznie dzielnica mieści się na Pobrzeżu Kaszubskim, a przez jej teren przepływa rzeka Strzyża, która tworzy Staw Browarny oraz jej dopływ Potok Królewski.

Wrzeszcz Dolny sąsiaduje od północy z Zaspą-Rozstaje i gdańskim Brzeźnem, od wschodu z Letnicą i Młyniskami, od południa z Aniołkami, a od zachodu z Wrzeszczem Górnym oraz dzielnicą Zaspa-Młyniec.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Wrzeszczu Dolnym?

Wrzeszcz Dolny to stosunkowo mała dzielnica, ale chętnych do zamieszkania w niej przybywa. Jej powierzchnia wynosi 3,5 m2, a liczba mieszkańców - 22 350 osó (dane z 31.01.2021 roku). To sprawia, że dzielnica zalicza się do tych najbardziej zaludnionych.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Nie ma żadnych wątpliwości, że Wrzeszcz Dolny stanowi doskonałe miejsce do zamieszkania. Często twierdzi się, że jest ono znacznie lepszą lokalizacją niż centrum Gdańska. Liczne atuty dzielnicy doceniają młodzi, ambitni ludzie, którzy cenią sobie komfort życia i bogate zaplecze kulturalne. Natomiast bogata historia tego rejonu i wiele zabytkowych obiektów sprawia, że świetnie poczują się tutaj również pasjonaci dawnej estetyki i miłośnicy historii.

Oczywiście, Wrzeszcz Dolny stale się rozwija, a kolejne rewitalizacje sprawiają, że przyciąga jeszcze więcej osób chętnych do zamieszkania. Bogate zaplecze handlowo-usługowe oraz rozbudowana sieć komunikacyjna sprawiają, że tak naprawdę każdy będzie się czuł świetnie w tej dzielnicy.

Czy Wrzeszcz Dolny to styl życia?

Jak się żyje na Wrzeszczu Dolnym? Z pewnością ciekawie! Wrzeszcz Dolny stanowi jedną z najbardziej atrakcyjniejszych dzielnic Trójmiasta. Mieszkańcy cenią sobie jego zalety i dbają o to, aby zachować jego klimat i estetyczny wygląd. Liczne inwestycje podnoszą jakość życia w dzielnicy. W dodatku jego świetne uzupełnienie stanowi sąsiednia dzielnica Wrzeszcz Górny. Dawniej tworzyły one całość, a obecnie nadal są dobrze połączone. To sprawia, że doskonale się uzupełniają i wspólnie oferują mieszkańcom wiele atrakcji.

Planowany rozwój dzielnicy

Wrzeszcz Dolny to dzielnica z bogatą historią, ale to nie oznacza, że nie wprowadza się w niej żadnych innowacji. Ten obszar stale się rozwija i na jego terenie prowadzone są różne prace, które mają poprawić komfort życia mieszkańców.

W ostatnich latach dwukrotnie przeprowadzono remont na ul. Wajdeloty (jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc Wrzeszcza Dolnego). Prace miały na celu nie tylko usprawnić transport, ale też poprawić atrakcyjność tego miejsca. W dodatku wyremontowano i poprawiono wygląd niektórych kamienic. To sprawiło, że ul. Wajdeloty znowu stała się atrakcyjnym miejscem spotkań.

W ramach prac rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza wyremontowano też wiele innych ulic, co poprawiło jakość życia dzielnicy. Odmianę przeszedł też dawny budynek poczty przy ul. Mickiewicza 5, który został wyremontowany i zamieniony na apartamentowiec z luksusowymi loftami.

Obecnie jedną z najważniejszych inwestycji jest remont Alei Hallera (głównej artylerii Wrzeszcza Dolnego) w kierunku plaży w Brzeźnie. Wymiana nawierzchni oraz chodniki mają się przyczynić do poprawy komunikacji drogowej na tym obszarze. Trwa również przebudowa sieci wodociągowej oraz przebudowa ulicy Białej. Głównym celem tych prac jest wymiana przestarzałego wodociągu o długości 650 metrów i wymiana nawierzchni na odcinku od ul. Wajdeloty do ul. Wyspiańskiego.

Wrzeszcz Dolny - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Wrzeszcz Dolny to miejsce pełne atrakcji, więc mieszkańcy na pewno nie będą się nudzić w tej lokalizacji. To właśnie z Wrzeszcza pochodzi noblista Gunter Grass (jego dom znajduje się przy ul. Lelewela), a w książce Blaszany bębenek z pewnością można znaleźć wiele opisów tego rejonu.

Niektórzy mogą martwić się, że tych śladów już się nie znajdzie. Jednak warto pamiętać, że Wrzeszcz to dzielnica, w której przeplatają się dawne i współczesne czasy. Doskonale widać to po budownictwie, obok nowoczesnych apartamentowców, biurowców i sklepów stoją stare kamienice i wille.

Miłośnicy zabytkowej architektury koniecznie powinny się wybrać na spacer ulicą Wajdeloty, gdzie została zachowana obustronna zabudowa z końca XIX wieku. Można tam zobaczyć mieszczańskie kamienice, a także dworek z czasów przednapoleońskich, który jest jednym z najstarszych budynków Wrzeszcza. Piękne wille można też znaleźć w Jaśkowej Dolinie. Na uwagę zasługuje też Stary Browar funkcjonujący do 2001 roku, który był jednym z największych browarów w dawnych Prusach.

Na terenie Wrzeszcza Dolnego znajduje się też kilka pomników przyrody: wierzba biała o obwodzie 794 cm przy ul. Mierosławskiego (największe drzewo w Gdańsku), buk zwyczajny i dąb szypułkowy o obwodach odpowiednio 261 i 282 przy ul. Zbyszka z Bogdańca oraz dąb szypułkowy o obwodzie 402 cm przy ul. Hallera 14.

Czy Wrzeszcz Dolny to bezpieczna dzielnica?

Trwają prace nad poprawą bezpieczeństwa w dzielnicy. Kilka lat temu rozszerzono sieć monitoringu na terenie Wrzeszcza Dolnego. Zakupiono nowoczesne kamery i umieszczono je w większej liczbie lokalizacji.

Wrzeszcz Dolny: oferta dla dzieci

Wrzeszcz Dolny to dzielnica przyjazna dzieciom. Na jej terenie działa kilka placów zabaw i klubów malucha, z których mieszkańcy chętnie korzystają. Atrakcje dla dzieci można znaleźć również w Galerii Handlowej Metropolia. Na uwagę zasługuje przede wszystkim plac zabaw o powierzchni 1000 m2. Starsze dzieci mogą pojeździć na gokartach lub wybrać się do strefy gier planszowych albo wybrać się laser tag.

Pojawił się też program Aktywne spacery w wózkami – to zajęcia, które mają na celu budowaniu pozytywnych wzorców oraz aktywnego stylu życia. W dodatku wpływają pozytywnie na aktywizację i integrację rodziców najmłodszych mieszkańców Wrzeszcza Dolnego. W ramach zajęć odbywają się ćwiczenia fizyczne podczas spaceru, przy których można wykorzystać wózek. Zajęcia mają pozytywny wpływ na dzieci oraz ich rodziców.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Wrzeszczu Dolnym

Ile trwa dojazd z Wrzeszcza Dolnego do centrum?

Wrzeszcz Dolny to dogodnie położona dzielnica, która charakteryzuje się świetnie rozwiniętą siecią tramwajowo-autobusową, uzupełnioną komunikacją kolejową. To sprawia, że mieszkańcy chwalą sobie transport na tym obszarze i doskonały dojazd do centrum. Do centrum najszybciej można dojechać pociągiem i taki przejazd trwa zaledwie kilka minut. Jednak osoby, które mieszkają z dala od stacji kolejowych również nie będą narzekać na komunikację.

Tramwaje na Wrzeszczu Dolnym

Wrzeszcz Dolny może się pochwalić doskonale rozwiniętą siecią tramwajową. Przez dzielnicę przebiega kilka linii, które łączą ją z różnymi częściami Gdańska. Większość tramwajów przejeżdża przez aleję Hallera, a najważniejsze z nich to:

 • 2 – łącząca Wrzeszcz Dolny z Oliwą i Łostowicami Świętokrzyskimi,
 • 3 – łącząca Wrzeszcz Dolny z Brzeźnem i Stogami,
 • 5 – łącząca Wrzeszcz Dolny ze Strzyżą PKM i Nowym Portem Oliwska,
 • 8 – łącząca Wrzeszcz Dolny z Jelitkowem i Stogami.

Autobusy na Wrzeszczu Dolnym

Komunikacja autobusowa stanowi doskonałe uzupełnienie sieci tramwajowej i kolejowej. Linie autobusowe łączą dzielnicę z najważniejszymi punktami miasta. Komunikacja autobusowa na Wrzeszczu Dolnym kursuje przez całą dobę, a najważniejsze linie to:

 • 110 – łącząca Wrzeszcz Dolny z Portem Lotniczym i przebiegająca przez Matarnię oraz Klukowo,
 • 115 – łącząca Wrzeszcz Dolny z Dworcem Głównym i przebiegająca przez Suchanino oraz UCK,
 • 124 – łącząca Wrzeszcz Dolny z Zaspą Szpital.

Dworce/zajezdnie

Mieszkańcy Wrzeszcza Dolnego z pewnością nie będą narzekać na brak dworców kolejowych. Na granicy z Wrzeszczem Górnym znajduje się dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz, który obsługuje wszystkie typu pociągów pasażerskich. Mieszkańcy mogą z niego podróżować nie tylko po Gdańsku i okolicach, ale całej Polsce. Natomiast na granicy z Aniołkami znajduje się stacja kolejowa Gdańsk Politechnika, obsługująca jedynie połączenia trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

Przez Wrzeszcz Dolny przebiega również trasa Gdańsk Główny-Gdańsk Nowy Port przez przystanek Gdańsk Stadion Expo oraz aktualnie nieczynne Gdańsk Nowe Szkoty i Gdańsk Kolonia. Na placu przy dworcu Gdańsk Wrzeszcz znajduje się też jedna z największych pętli autobusowych w Gdańsku, gdzie kończy swój bieg wiele linii autobusowych przebiegających przez Wrzeszcz Dolny.

Wrzeszcz Dolny – ścieżki rowerowe

Wrzeszcz Dolny jest również przyjazny rowerzystom. Na terenie dzielnicy dostępnych jest wiele ścieżek, a cały czas powstają nowe. To ułatwia transport i sprawia, że mieszkańcy mogą zamienić transport publiczny lub samochód na rower. Na terenie Wrzeszcza Dolnego znajdują się też stacje umożliwiające samodzielną naprawę rowerów.

Komunikacja na Wrzeszczu Dolnym: główne ulice

Najważniejszą trasą na Wrzeszczu Dolnym jest aleja gen. Józefa Hallera, która łączy dzielnicę ze Śródmieściem oraz Brzeźnem. Ważne ulice na tym obszarze to również aleja Legionów, ul. Kościuszki, ul. Mickiewicza, ul. Wajdeloty oraz ul. Nad Stawem i J. Lelewela. Przez dzielnicę przebiega również Trasa Słowackiego łącząca port lotniczy z portem morskim. To znacznie ułatwia komunikację w dzielnicy.

Komunikacja na Wrzeszczu Dolnym: planowane inwestycje drogowe

Wrzeszcz Dolny jest dzielnicą z długoletnią historią, ale władze miasta dbają o to, aby prowadzić w niej zmiany. Kolejne remonty i rewitalizacje mają na celu poprawę komfortu życia mieszkańców i transport na tym obszarze.

W ostatnich latach dwukrotnie przeprowadzono remont na ulicy Wajdeloty (jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc Wrzeszcza Dolnego). W ramach prac wyremontowano nawierzchnię i przebudowano miejsca postojowe, a także utworzono nowe lokale gastronomiczne. Natomiast na poszerzonych chodnikach pojawiły się ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, zdrój uliczny.

Ważną inwestycją jest remont Alei Hallera (głównej artylerii Wrzeszcza Dolnego) w kierunku plaży w Brzeźnie. W ramach prac zostanie wymieniona nawierzchnia jezdni, a także jej konstrukcja. Pojawią się również nowe oznakowania oraz trawniki i krzewy. Zostaną również utworzone nowe zatoki postojowe oraz chodniki, a także wyregulowane wjazdy i wyjazdy prywatnych posesji.

Trwa również przebudowa sieci wodociągowej oraz przebudowa ulicy Białej. Głównym celem tych prac jest wymiana przestarzałego wodociągu o długości 650 metrów i wymiana nawierzchni na odcinku od ul. Wajdeloty do ul. Wyspiańskiego.

Ocena redakcji

Transport na Wrzeszczu Dolnym jest bardzo dobrze zorganizowany. W dzielnicy funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć autobusowo-tramwajowa uzupełniona koleją miejską. To sprawia, że dojazd w różne części Gdańska jest szybki i bardzo prosty. W dzielnicy prowadzone są też często różne remonty i rewitalizacje, ale niektórzy mieszkańcy narzekają, że czasami prace postępują zbyt wolno.

3. Edukacja na Wrzeszczu Dolnym

Żłobki i przedszkola na Wrzeszczu Dolnym

Oferta edukacyjna dla najmłodszych na Wrzeszczu Dolnym nie należy do najgorszych. Na terenie dzielnicy znajduje się kilka żłobków. Warto też wspomnieć, że Gdańsku cały czas powstają kolejne placówki, a Wrzeszcz Dolny jest jednym z miejsc objętych tymi działaniami. Systematyczny rozwój sprawia, że mieszkańcy nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc w żłobkach.

Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka przedszkoli, a w sąsiedniej dzielnicy (Wrzeszcz Górny) działa prywatne przedszkole Smykowo uznawane za najlepszą tego typu placówkę w Gdańsku. To sprawia, że mieszkańcy nie narzekają na ofertę edukacyjną dla najmłodszych. Rodzice nie zgłaszają też problemów z dostępnością miejsc w przedszkolach.

Szkoły podstawowe: edukacja na Wrzeszczu Dolnym

Oferta szkół podstawowych na Wrzeszczu Dolnym również nie zawodzi. W dzielnicy działają 4 publiczne placówki i 5 prywatnych. Szkoły podstawowe mają różne profile i oferują uczniom różnorodną ofertę edukacyjną. Na uwagę zasługuje Niepubliczna Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922, w której uczniowie mogą doskonalić swoje umiejętności sportowe.

Rodzice nie narzekają na ofertę edukacyjną szkół podstawowych na Wrzeszczu Dolnym i bez problemu znajdują taką, która jest dostosowana do ich oczekiwań. Nie pojawiają się też informacje na temat problemu z dostępnością miejsc.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Wrzeszczu Dolnym?

Wrzeszcz Dolny należy do jednych z bardziej zaludnionych dzielnic. Na jego terenie obecnie funkcjonuje kilka żłobków i przedszkoli. Jednak ich liczba cały czas się zwiększa, a uzupełnienie oferty dzielnicy stanowią placówki na Wrzeszczu Górnym. To sprawia, że rodzice nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc w żłobkach i przedszkolach.

A czy łatwo się dostać do szkoły podstawowej? W tej kwestii rodzice również nie zgłaszają żadnych problemów.

Licea i technika na Wrzeszczu Dolnym: szkoły średnie dzielnicy

Dzielnica może się też pochwalić bogatą ofertą szkół średnich. Na terenie Wrzeszcza Dolnego działają 2 państwowe licea ogólnokształcące i 2 prywatne, wśród nich znajdują się placówki dla dorosłych oraz dwujęzyczne. Na uwagę zasługują też Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego, a także Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (zespół szkół dla dorosłych). To sprawia, że uczniowie z pewnością znajdą idealną placówkę dla siebie.

Popularne szkoły na Wrzeszczu Dolnym: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Wrzeszcz Dolny to też świetna lokalizacja dla studentów. Na terenie dzielnicy znajduje się Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Gdańskiego, a także Pomorska Szkoła Wyższa i Wyższa Szkoła Teologiczna-Humanistyczna. W dodatku, w sąsiedniej dzielnicy Wrzeszcz Górny działa Politechnika Gdańska, a w okolicznych Aniołkach swoją siedzibę ma Gdański Uniwersytet Medyczny.

Na terenie Wrzeszcza Dolnego działa też Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa. Nauka w placówce jest bezpłatna i obejmuje przedmioty artystyczne oraz kształcenie ogólne na poziomie szkoły podstawowej (od klasy IV) oraz liceum. Głównym przedmiotem artystycznym jest taniec klasyczny, ale uczniowie uczą się też innych różnych technik, m.in. różnych typów tańca nowoczesnego lub dawnego.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Wrzeszcza Dolnego z pewnością nie będą narzekać na ofertę dzielnicy. Znajduje się tam wiele placówek na każdym poziomie edukacji, a rodzice nie zgłaszają żadnych problemów przy rekrutacji. Na terenie Wrzeszcza Dolnego i w sąsiednich dzielnicach znajduje się też kilka uczelni. Ciekawą placówką jest też Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, która pomaga rozwijać zdolności utalentowanych tancerzy.

4. Jak się mieszka na Wrzeszczu Dolnym? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wrzeszcz Dolny to dzielnica, która sprzyja rekreacji. Na jej terenie równomiernie rozłożone są liczne tereny zielone, np. parki i skwery. Niektóre z nich wymagają rewaloryzacji, ale mieszkańcy bez problemu mogą spacerować w tych rejonach.

Największą popularnością cieszy się oczywiście Park Kuźnicki, który stanowi część dawnej osady dworskiej. W pewnym momencie popadł w niełaskę mieszkańców i został zdewastowany. Jednak w ostatnich latach przeprowadzono rewitalizację, która przywróciła mu dawną świetność. Odnowiono ławki, altankę, a także żwirowe chodniki. W dodatku posprzątano zalegające w parku śmieci i zainstalowano nowe oświetlenie.

Aktywni mieszkańcy dzielnicy na pewno nie mają powodów do narzekań. W północnej części Wrzeszcza Dolnego znajduje się duży kompleks sportowo-rekreacyjny Gedania 1922. Na jego terenie znajduje się kilka boisk do piłki nożnej, boisko treningowe oraz do piłki plażowej.

Na terenie Wrzeszcza Dolnego znajduje się też kilka siłowni, w tym plenerowych. W planach jest także wybudowanie basenu, ale nie wiadomo, kiedy to dokładnie nastąpi. Dzielnica bardzo sprzyja aktywności fizycznej wszystkich mieszkańców. Rodzice niemowlaków mogą uczestniczyć w zajęciach Aktywne spacery w wózkami, które mają na celu budowaniu pozytywnych wzorców oraz aktywnego stylu życia. Regularne uczestnictwo wpływa pozytywnie na formę, sylwetkę oraz ogólne samopoczucie.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Wrzeszczu Dolnym? W dzielnicy z pewnością znajdą ciekawe lokale, ale mieszkańcy narzekają, że oferta dzielnicy w głównej mierze ogranicza się do fast foodów. Jednak na terenie Wrzeszcza Dolnego można też znaleźć kilka ciekawych lokali. W tym celu najlepiej udać się na słynną ulicę Wajdeloty. Znajduje się tam m.in. najstarsza Cukiernia Paradowski, w której można skosztować pysznych pączków z budyniem i wiśnią, sernika Bambino, czy torcika bezowego.

Mieszkańcy chętnie też spędzają czas w klimatycznej klubokawiarni Kurhaus, gdzie króluje kawa oraz napoje niskoprocentowe. Przy ul. Wajdeloty można też znaleźć Knodel (lokal specjalizujący się w kluskach i makaronach), Hummusland, Bistro Kuźnia (restauracja z kuchnią włoską), Pizza Cafe „Ósemka” oraz Avocado (bistro z kuchnią vegańską.

Na terenie Wrzeszcza Dolnego nie brakuje instytucji kulturalnych. Mieszkańcy mogą brać udział w licznych zajęciach organizowanych przez Windę Gdański Archipelagjednej z placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury. Organizuje ona różne wydarzenia, m.in. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych STTN, czy Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej.

Na terenie Wrzeszcza Dolnego działają też różne kluby i domy sąsiedzkie, a najpopularniejsze z nich to Cafe Albert – Klub Sąsiedzki oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. W dzielnicy znajdują się też 2 placówki biblioteczne, z czego jedna stanowi filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

We Wrzeszczu Dolnym organizowanych jest też wiele inicjatyw, które mają na celu angażowanie mieszkańców w sprawy lokalne. W ostatnich latach zorganizowano pisemny konkurs wiedzy o Wrzeszczu dla dzieci, festyn rodzinny z wieloma atrakcjami, a także happening polegający na stworzeniu ogromnej pieczęci Świętopełka. Na terenie Wrzeszcza Dolnego znajduje się popularny multipleks Helios w Galerii Metropolia, a w sezonie letnim organizowane są pokazy plenerowe.

6. Zdrowie na Wrzeszczu Dolnym

Stan powietrza w całym Gdańsku przedstawia się jako dobry. Pozytywny wpływ na to może mieć bliskość Morza Bałtyckiego, a także duża liczba terenów zielonych. Na Wrzeszczu Dolnym jakość powietrza jest średnia, ponieważ zdarza się, że dochodzi tam do przekroczenia pyłów PM 10. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być duży ruch i wysoka gęstość zaludnienia.

Stan powietrza nie prezentuje się jednak najgorzej, a jak jest z kranówką? Czy można pić wodę z kranu na Wrzeszczu Dolnym? Władze miasta przekonują, że jest ona zdrowa, czysta i zdatna do picia. Informują również, że jej walory nie ustępują wodzie butelkowanej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby ją pić, jeżeli mamy pewność, że przyłącze i instalacja doprowadzająca wodę są w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym.

Mieszkańcy będą zadowoleni również z oferty medycznej dzielnicy. Na Wrzeszczu Dolnym nie ma żadnych szpitali, ale na sąsiednim Wrzeszczu Górnym znajdują się odpowiednie placówki. Na terenie dzielnicy działa natomiast kilka prywatnych i państwowych placówek. To sprawia, że mieszkańcy nie mają problemu z dostaniem się do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów. Na Wrzeszczu Dolnym działa też dobrze rozwinięta sieć aptek, a część z nich działa  w systemie całodobowym.

7. Wrzeszcz Dolny: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele sklepów branżowych oraz popularnych sieciówek typu Biedronka czy Lewiatan. Mieszkańcy mogą też robić zakupy w okolicznych galeriach handlowych.

Na terenie dzielnicy znajduje się Galeria Metropolia, która cieszy się ogromną popularnością. Obiekt składa się z 4 poziomów, na których mieszkańcy znajdą mnóstwo atrakcji. W galerii można nie tylko zrobić zakupy w jednym z licznych sklepów, ale też zjeść smaczny posiłek, wybrać się do kina, a nawet pojeździć na gokartach, pograć w różne gry i skorzystać z kącika czytelniczego.

Mieszkańcy mają też do dyspozycji 2 nowoczesne znajdujące się na terenie Wrzeszcza Górnego tuż przy granicy z Wrzeszczem Dolnym, czyli Manhattan i Galeria Bałtycka. W pobliżu jest też Galeria Zaspa. Wrzeszcz Dolny to również miejsce, w którym bez problemu można skorzystać z usług branże beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.

Miłośnicy lokalnych bazarów również będą zachwyceni. Na terenie Wrzeszcza Dolnego znajduje się Rynek Wrzeszcz przy ul. Wyspiańskiego. To jeden z najstarszych tego typu obiektów w Gdańsku. Handel odbywa się tam w dwóch miejscach: codziennie w pawilonach i pod zadaszeniem, a we wtorki, piątki i niedziele na placu otwartym. To właśnie wtedy zjeżdżają się lokalni rolnicy i kupcy, którzy oferują mieszkańcom swoje wyroby.

W niedzielę nie brakuje też osób handlujących starociami. Natomiast w pawilonach i pod zadaszeniem najczęściej dostępne są chińskie towary.

8. Wady i zalety mieszkania na gdańskim Wrzeszczu Dolnym

Jak się żyje na Wrzeszczu Dolnym?

Plusy:

 • bogate zaplecze handlowo-usługowe,
 • rozbudowana sieć komunikacyjna,
 • wiele ciekawych miejsc,
 • duża liczba zajęć i warsztatów sprzyjających aktywizacji,
 • bogata oferta edukacyjna.

Minusy:

 • zbyt wolno postępujące rewitalizacje,
 • niewielki wybór lokali gastronomicznych,
 • brak szpitali.

 

Ocenia redakcji

Wrzeszcz Dolny to interesująca dzielnica, która cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Często pojawiają się opinie. W dzielnicy znajduje się wiele ciekawych obiektów, a mieszkańcy mogą skorzystać z różnych zajęć aktywizacyjnych. Transport ułatwia świetnie rozwinięta sieć komunikacyjna.

Mieszkańcy nie narzekają też na zaplecze handlowo-usługowe oraz ofertę edukacyjną. Problem mogą stanowić zbyt wolno postępujące i nie do końca przemyślane rewitalizacje. Co prawda, na terenie dzielnicy brakuje szpitala, ale znajduje się on w sąsiedniej dzielnicy Wrzeszcz Górny.

9. O tym się mówi na Wrzeszczu Dolnym

Wrzeszcz Dolny to jedna z najpopularniejszych dzielnic Gdańska, którą mieszkańcy wręcz uwielbiają. Obecnie nie ma żadnych głośnych spraw, wzbudzających sprzeciw lub kontrowersje. Jednak w przeszłości kilka decyzji spotkało się z niezadowoleniem mieszkańców.

Kilka lat temu ogromne kontrowersje wzbudziły plany zmian w okolicach dworca kolejowego. Do Biura Rozwoju Gdańska wpłynęło aż kilkadziesiąt pism z uwagami mieszkańców dotyczącymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Centrum Wrzeszcza. Najwięcej kontrowersji wzbudził plany budowy 90-m wieżowca nad istniejącą pętlą autobusową. Mieszkańcy obawiali się, że zamieni to dzielnicę w wielki parking.

Nie wszystkim odpowiadała też budowa kolejnej galerii (Metropolii) w okolicy. Obawy wzbudzały też plany zagospodarowania, które dopuszczały zmianę przebiegu Strzyży, ale nie określały nowej lokalizacji. Niestety w tym przypadku postulaty radnych i mieszkańców Wrzeszcza Dolnego nie mogły być brane pod uwagę, ponieważ prace miały się odbywać na terenie Wrzeszcza Górnego.

 

Żródło zdjęcia głównego: www.pomorskie.travel.pl 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: