Orunia-św. Wojciech-Lipce Gdańsk

Redakcja

Redakcja

08.04.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Orunia-św. Wojciech-Lipce to jedna z 35 dzielnic Gdańska, trzecia co do wielkości. Mimo iż znaczącą jej część stanowią grunty rolne, jest stosunkowo popularna wśród mieszkańców. Bliskość Śródmieścia, całkiem dobrze rozwinięta infrastruktura w części mieszkalnej dzielnicy oraz komunikacja publiczna sprawiają, że nowe mieszkania w Oruni-św. Wojciechu-Lipcach potrafią osiągać wysokie ceny. Inwestycji mieszkaniowych w dzielnicy jest jednak niewiele i znajdują się głównie na północy.

Orunia-św. Wojciech-Lipce to dzielnica bardzo zróżnicowana, która oferuje niemal każdemu atrakcyjne miejsce do mieszkania. Znajdziemy tu nowoczesne apartamenty w blokach, domki jednorodzinne i starszej daty kamieniczki. Zwolennicy ciszy i spokoju mogą wybrać okolice pól i łąk. Z kolei ci, co wolą żyć nieco szybciej, powinni zainteresować się okolicami graniczącymi ze Śródmieściem.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Orunia św. Wojciech Lipcedomy Orunia Św Wojciech Lipce

1. Informacje ogólne

Położenie Oruni-św. Wojciecha-Lipiec na mapie Gdańska

Orunia-św. Wojciech-Lipce ma 19,63 km² powierzchni. Jest dzielnicą najbardziej wysuniętą na południe, która obejmuje swoim terenem zarówno pola orne, jak i ścisłą, śródmiejską zabudowę. Dzielnica graniczy z czterema innymi:

Na południu Oruni-św. Wojciecha-Lipiec położona jest gmina Pruszcz Gdański. Łatwa do ustalenia jest w szczególności granica wschodnia, która przebiega wzdłuż rzek: Motławy i Czarnej Łachy. W dzielnicy możemy wyróżnić kilka osiedli, które są mniejszymi jednostkami terytorialnymi.

 • Orunia – to dość zróżnicowane osiedle o charakterze mieszkaniowo-przemysłowym. Znajdziemy tu zarówno kamieniczki z XIX i XX wieku, jak i znacznie nowsze bloki mieszkalne. Mimo wszystko znaczną część dzielnicy stanowią pola uprawne.
 • Lipce – to urokliwe osiedle pełne zabytków, gdzie dominuje zabudowa niska i jednorodzinna. Tutaj także znajduje się największy węzeł komunikacyjny dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce.
 • Św. Wojciech – położone najbardziej na południe osiedle, które swoją historię rozpoczęło już w 997 roku naszej ery, dzięki słynnemu misjonarzowi. Sporo tu terenów zielonych, a zabudowa przeważnie jest niska. Osiedle pełni funkcję przedmieść Gdańska.
 • Stare Szkoty – historyczne osiedle w dzielnicy o bardzo dużej liczbie zabytków i atrakcji. Przeważa tu zabudowa niska.
 • Oruńskie Przedmieście – znajdują się tu w większości czynszowe kamieniczki trójkondygnacyjne, ale także wyższe budynki wielorodzinne.
 • Niegowo – całkowicie niezurbanizowane osiedle, które stanowią tereny zalewowe i depresyjne. To miejsce spacerów i przechadzek mieszkańców dzielnicy.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach?

Liczba mieszkańców Oruni-św. Wojciecha-Lipiec jest stosunkowo wysoka. W 2018 roku zamieszkiwały tu 14 163 osoby. Z jednej strony, to niewiele, biorąc pod uwagę znaczną powierzchnię dzielnicy - zagęszczenie ludności wynosiło tu jedynie 721 osób na kilometr kwadratowy.

Z drugiej jednak strony, jeśli weźmiemy pod uwagę, że znaczną część terenu dzielnicy stanowią pola uprawne i łąki, okaże się, że powierzchnia faktycznie zamieszkała jest znacznie mniejsza. Tym samym łatwiej o tłok na ulicach czy korki, które nie powinny mieć miejsca przy równomiernym rozłożeniu liczby mieszkańców na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach.

Struktura demograficzna wieku mieszkańców prezentuje się następująco:

 • 16% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 55% - osoby w wieku 18-59 lat,
 • 8% - osoby w wieku 60-64 lat,
 • 21% - osoby w wieku 65+.

Szczególnie liczne są dwie grupy wiekowe mieszkańców: 32-41 lat oraz 50-54 lat. Oznacza to, że dzielnica jest szczególnie atrakcyjna wśród młodszych seniorów oraz osób dojrzałych, które założyły już rodziny.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Dzielnica nie jest zbyt popularna wśród studentów, choć pewna grupa żaków z pewnością docenia fakt mieszkania tutaj. Mowa o słuchaczach Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych – jednej z najbardziej znanych, technicznych szkół wyższych w Polsce. Stąd też stosunkowo blisko do Akademii Sztuk Pięknych czy Gdańskiej Szkoły Wyższej. Mimo wszystko dzielnicę polecamy spokojniejszym studentom, szukającym natchnienia do nauki.

Osoby w wieku 30-40 lat stanowią jedną z najliczniejszych grup mieszkańców. To osoby dojrzałe, które założyły już rodziny lub zdecydowały, że tego nie chcą. Są w większości rodzicami niepełnoletnich dzieci, które chodzą do wszystkich rodzajów placówek edukacyjnych. To właśnie bogata oferta edukacyjna, dobra komunikacja i ciekawe inwestycje mieszkaniowe przekonują rodziny z dziećmi do zamieszkania na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach.

Seniorzy z kolei, z pewnością doceniają dobrze rozwinięty transport publiczny, czy dużą liczbę pracowniczych ogródków działkowych. Wielu seniorów mieszka tutaj właśnie z powodu ich bliskości. Niestety liczba przychodni w Oruni pozostawia wiele do życzenia.

Czy Orunia-św. Wojciech-Lipce to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Wiele zależy od osiedla, na którym znajduje się dom lub mieszkanie. Choć w pewnych miejscach możemy napotkać zaniedbane budynki, to warto pamiętać o doskonałej infrastrukturze. Do dyspozycji mieszkańców jest przepiękny park i dobrze rozwinięta komunikacja. Oferta dla dzieci, młodzieży i osób starszych jest dość bogata, co może być niestety niedostrzegalne. Dużym minusem dzielnicy jest brak autooreklamy i promocji najpopularniejszych miejsc, a szkoda. To właśnie tutaj znajdziemy najwięcej zabytków i ciekawych rzeczy do obejrzenia.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach dzieje się dużo. Stale organizowane są przetargi na nowe inwestycje. W planach są, między innymi, aranżacje skwerów przy ul. Związkowej i przy ul. Gościnnej. Na drugim z nich powstanie plac do grillowania, strefa gier podwórkowych oraz mini górka saneczkowa. Także ciekawą propozycją dla dzieci jest budowa miasteczka ruchu drogowego przy SP nr 56, gdzie dzieciaki będą mogły uczyć się zachowania na drodze.

Rewitalizacji ma także ulec Ratusz Oruński, który obecnie jest dość mocno zaniedbany. Remont ma objąć nie tylko elewację, ale i przebudowę wnętrza. W środku ma znajdować się oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej, co będzie dodatkowym, kulturalnym zastrzykiem dla mieszkańców.

Orunia-św. Wojciech-Lipce - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Orunia-św. Wojciech-Lipce pełna jest ciekawych zabytków, które sięgają nawet czasów chrztu Polski. To miejsca, które z pewnością należy zwiedzić. Cała lista atrakcji byłaby za długa, wymienimy więc tylko te najważniejsze i najciekawsze:

 • Kościół św. Jana Bosko – dawny protestancki kościół z 1823 roku.
 • karczma Pod Kolorowym Koziołkiem przy ul. Gościnnej,
 • Lwi Dwór w Lipcach – najstarszy dom podcieniowy w Polsce, wybudowany w 1600 roku,
 • kościół parafialny św. Wojciecha,
 • drewniana dzwonnica w Starych Szkotach z 1777 roku,
 • szaniec jezuicki z XIX wieku.

Koniecznie trzeba zwiedzić także GIWK Zbiornik Wody Stara Orunia, uruchomiony w 2018 roku. To idealna atrakcja dla miłośników historii, przyrody i architektury. Ciekawą propozycją jest odwiedzenie Muzeum Kubków i Rupieci przy ul. Koralowej 1/62.

Czy Orunia-św. Wojciech-Lipce to bezpieczna dzielnica?

Czy Orunia-św. Wojciech-Lipce to bezpieczna dzielnica? Najczęstsze zgłoszenia mieszkańców dotyczą zakłócenia ciszy nocnej, nieprzepisowego parkowania i wandalizmu. Bezpieczeństwo na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach uległo zdecydowanej poprawie na przestrzeni ostatnich lat, chociaż wiele jest tu jeszcze do zrobienia. Władze miasta, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, montują coraz rozleglejszą sieć miejskiego monitoringu.

Atrakcje Oruni-św. Wojciecha-Lipiec: oferta dla dzieci

Na terenie Oruni-św. Wojciecha-Lipiec nie ma wielu placów zabaw dla dzieci. Najbardziej popularny i największy znajduje się przy Parku Oruńskim. Przeznaczony jest dla maluchów do 6. roku życia.

W sezonie jesienno-zimowym lub podczas niepogody możemy skorzystać z zamkniętej sali zabaw Party-Land przy ul. Fieldorfa 2. Ciekawą ofertę dla dzieci ma także Stacja Orunia przy ul. Dworcowej 9. Maluchy mogą wziąć udział w teatrzykach dla dzieci, warsztatach ceramicznych czy w tzw. Trzepaku Artystycznym.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Ogólny stan komunikacji można określić jako dobry. Transport publiczny działa bez zarzutu i dowiezie nas niemal w każde miejsce na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach – może z wyjątkiem centrum osiedla św. Wojciech. Komunikacja samochodowa także nie pozostawia zastrzeżeń.

Ile trwa dojazd z Oruni-św. Wojciecha-Lipiec do centrum?

Trasa z Oruni-św. Wojciecha-Lipiec (okolice Parku Oruńskiego) do Śródmieścia (okolice Bramy Chlebnickiej) liczy sobie 4,5 km. Poza godzinami szczytu dystans ten pokonamy samochodem w ok. 12-15 minut. Ze św. Wojciecha jest to już ok. 20 minut. W godzinach szczytu należy się szykować na podróż o 10 minut dłuższą. Większe zatory występują niemal tylko i wyłącznie na Śródmieściu.

Znacznie gorzej radzi sobie komunikacja publiczna. Tutaj czas dojazdu ze św. Wojciecha do centrum wynosi już ok. 50-60 minut. Musimy jednak wiedzieć, że znaczną część tego czasu zajmuje dojście do najbliższego przystanku autobusowego na św. Wojciechu (ok. 1,5 km).

Tramwaje na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Przez dzielnicę nie przejeżdża żaden tramwaj. Większość linii tramwajowych w Gdańsku mija Orunię-św. Wojciecha-Lipce od zachodu, przez Orunię Górną.

Autobusy na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Linii autobusowych przejeżdżających przez dzielnicę jest całkiem sporo i całkiem dobrze oplatają teren zurbanizowany Oruni czy Lipiec. Niestety na grunty rolne nie dostaniemy się inaczej niż samochodem.

Kluczowymi autobusami dla ruchu publicznego są:

 • 113 – z Gościnnej do Olimpijskiej,
 • 132 – z Pruszcza Gdańskiego Rondo Kociewskie do Dworca Głównego,
 • 210 – z Gościnnej do Osowy PKP,
 • 256 – z Dworca Głównego do Jankowa.

Najbardziej obciążone przystanki autobusowe to z pewnością: Zremb, Ptasia, Gościnna, św. Wojciech.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Oruni-św. Wojciecha-Lipiec znajdują się dwa dworce kolejowe:

 • Gdańsk Orunia – niewielka stacja kolejowa z dwoma peronami i dwoma torami, obsługująca połączenie Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny,
 • stacja Gdańsk Lipce – dworzec z dwoma peronami i torami, obsługujący linię Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny.

Gdańsk Orunia stanowczo jest bardziej popularny wśród pasażerów. W 2017 roku ze stacji korzystało nawet 500 osób dziennie, podczas gdy w przypadku Gdańska Lipiec było to zaledwie maksymalnie 20 osób na dobę.

Orunia-św. Wojciech-Lipce - ścieżki rowerowe

Przez Orunię-św. Wojciecha-Lipce biegnie jedna główna ścieżka rowerowa – wzdłuż głównego szlaku komunikacyjnego: Traktu św. Wojciecha. Dokładniej jest to strefa piesza z dopuszczonym ruchem rowerowym. Tras przeznaczonych jedynie dla jednośladów w dzielnicy nie ma. Wiele uliczek na Oruni czy św. Wojciechu znajduje się w strefie ruchu lub strefie zamieszkania i nie są potrzebne wytyczone ścieżki rowerowe, by móc się takim pojazdem poruszać.

Komunikacja w Oruni-św. Wojciechu-Lipcach - główne ulice

W dzielnicy mamy dwa główne szlaki komunikacyjne: biegnący z północy na południe Trakt św. Wojciecha, stanowiący fragment drogi krajowej nr 91 oraz Południową Obwodnicę Gdańska, stanowiąca fragment drogi ekspresowej S7.  Miejsce ich przecięcia się stanowi główny węzeł komunikacyjny nie tylko samej dzielnicy, ale i miasta. Znajduje się on niedaleko stacji kolejowej Gdańsk Lipce. Dużą i ruchliwą ulicą jest także Małomiejska, która jest fragmentem drogi DW221.

Komunikacja w Oruni-św. Wojciechu-Lipcach – inwestycje drogowe

Na terenie dzielnicy prowadzonych jest kilka inwestycji – zarówno tych większych, jak i mniejszych. Ciekawym projektem jest budowa kładki pieszo-rowerowej nad Kanałem Raduni na wysokości Dworu Ferberów. Z pewnością ułatwi ona poruszanie się mieszkańcom.

Z większych inwestycji warto wymienić tutaj budowę Wiaduktu Biskupia Górka w okolicach stacji benzynowej BP. Zakończyły się także długo oczekiwane prace związane z rozbiórką starego wiaduktu przy Trakcie św. Wojciecha. Stanie tu parking kubaturowy, który umożliwi mieszkańcom pozostawienie swojego samochodu i udanie się w dalszą trasę komunikacją miejską.

Ocena redakcji

Z nielicznymi wyjątkami, Orunia-św. Wojciech-Lipce są dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami Gdańska. Linie autobusowe nie dochodzą jedynie do niezurbanizowanej części Oruni oraz centrum św. Wojciecha. Dla tamtejszych mieszkańców może stanowić to duży problem. Przed każdą podróżą transportem publicznym, konieczny jest 15-minutowy spacer na przystanek. Nie podoba się to starszej części osób.

Komunikacja samochodowa działa bardzo dobrze. W całej dzielnicy nie ma znacznych korków, które utrudniałyby przejazd. Droga ekspresowa S7 ułatwia dostanie się do zachodnich i wschodnich dzielnic.

3. Edukacja na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Żłobki i przedszkola na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach funkcjonuje jedynie jeden prywatny żłobek i klub dziecięcy, który oferuje tylko 25 miejsc dla dzieci poniżej 3. roku życia. Znajduje się przy Trakcie św. Wojciecha. To stanowczo za mało jak na potrzeby dzielnicy. Władze miasta nie planują także w najbliższym czasie zwiększyć liczby żłobków, odsyłając dzieci do placówek w dzielnicach ościennych.

Nieco lepiej przedstawia się sytuacja z przedszkolami. Znajduje się tu aż 5 placówek publicznych:

 • Pod Bukami – przedszkole nr 9 oferujące 100 miejsc,
 • Diamencik - przedszkole nr 71 oferujące ok. 70 miejsc,
 • Przedszkole nr 24 oferujące ok. 75 miejsc,
 • Krasnal – przedszkole nr 19 oferujące ok. 75 miejsc,
 • Przedszkole nr 11 oferujące ok. 75 miejsc.

Dodatkowo działa tu niepubliczne przedszkole Delfinek przy ul. Jabłońskiego, które oferuje dodatkowe 100 miejsc dla mieszkańców dzielnicy. Wiele tu także mniejszych ośrodków, które skutecznie zaspokajają potrzeby.

Szkoły podstawowe: edukacja na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Nie można także narzekać na liczbę szkół podstawowych w dzielnicy. Znajdziemy tu aż cztery publiczne podstawówki:

 • Szkołę Podstawową nr 19 przy Hoene 6, która oferuje nawet 1200 miejsc,
 • Szkołę Podstawową nr 56 przy ul. Małomiejskiej 8A, która oferuje ok. 480 miejsc,
 • Gdańską Szkołę Podstawową przy ul. Małomiejskiej 58, która oferuje ok. 240 miejsc,
 • Szkołę Podstawową nr 16 przy ul. Ubocze 3, która oferuje ok. 480 miejsc.

SP nr 19 bardzo dobrze wypada w rankingach – serwis WaszaEdukacja.pl umieścił ją na 9. miejscu wśród wszystkich podstawówek w Gdańsku. Na terenie dzielnicy działa także Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Henryka Wieniawskiego.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Czy łatwo się dostać do żłobka? Zdecydowanie bardzo trudno. Miasto przeznaczyło jedynie 25 miejsc dla dzieci w wieku do 3 lat. Tymczasem statystyki mówią, że na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach mieszka nawet 450 maluchów. Dzielnica nie zapewnia podstawowej opieki żłobkowej.

Nieco lepiej jest w przedszkolach. Liczba dzieci w wieku od 3 do 6 lat zamieszkujących Orunię-św. Wojciecha-Lipce wynosi ok. 550. Miejsc w przedszkolach publicznych jest ok. 395, a we wszystkich placówkach w dzielnicy – 495. Sprawia to, że większość dzieci nie powinna mieć problemów z dostaniem się do przedszkola.

Bardzo dużo miejsca jest natomiast w podstawówkach. Na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach mieszka ok. 1100 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Wszystkie placówki oferują natomiast aż 2400 miejsc, co oznacza, że dzielnica nie tylko zaspokaja potrzeby swoich mieszkańców, ale może przyjąć bardzo dużo uczniów z okolicznych terenów.

Licea i technika na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie dzielnicy działa Gdańskie Liceum Ogólnokształcące oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku. Młodzież może skorzystać tu z oferty edukacyjnej:

 • technikum nr 8 – szkolącego do zawodu technika technologii żywności czy technika analityka,
 • technikum nr 14 – szkolącego do zawodu technika inżynierii środowiska, technika ochrony środowiska czy technika weterynarii,
 • branżowej szkoły I stopnia nr 8 – szkolącej do zawodu piekarza lub cukiernika.

Według serwisu WaszaEdukacja.pl, technikum nr 14 plasuje się na 4. miejscu w rankingu wszystkich techników w Gdańsku w roku 2019. Oznacza to dość mocną poprawę, dzięki czemu miejsce to jest popularne wśród młodzieży.

Popularne szkoły na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Poza wskazanymi wyżej popularnymi szkołami, które osiągają wysokie noty i miejsca w rankingach, warto powiedzieć także o innych, renomowanych placówkach edukacyjnych.

Mieści się tu jedna z najpopularniejszych uczelni technicznych w Polsce – Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, która oferuje edukację informatyczną najbardziej zdolnym studentom. Nie możemy także zapominać o przyszłych artystach. Oruńska Szkoła Muzyczna jest niezwykle ceniona przez rodziców uzdolnionych dzieci.

Ocena redakcji

Poziom edukacji Oruni-św. Wojciecha-Lipiec stoi na bardzo wysokim poziomie. Pomijając problemy z dostaniem się do żłobka, co jest charakterystyczne dla całego Gdańska, pozostałe placówki oferują odpowiednią liczbę miejsc, a także całkiem wysoki poziom nauczania. Znajdziemy tu nie tylko ciekawe oferty przedszkoli, ale i podstawówek czy szkół średnich. W dzielnicy kształcą się najlepsi w Polsce informatycy i programiści.

4. Jak się mieszka w Oruni-św. Wojciechu-Lipcach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Znaczna powierzchnia dzielnicy jest zajmowana przez pola uprawne i łąki, ale znajdziemy tu także piękne parki miejskie, które zachęcają do odpoczynku i rekreacji. Do dyspozycji mieszkańców znajduje się tu:

 • Park Schopenhauera,
 • jeden z najpiękniejszych parków w mieście – Park Oruński z dwoma jeziorkami,
 • Park Ferberów

Obszary zielone znajdziemy niemal wzdłuż całego Kanału Raduni. Zachęca to do codziennych spacerów, pikników czy wyjść z psem. Miłośnicy aktywności fizycznej mogą skorzystać z siłowni plenerowej w Parku Oruńskim. Do ich dyspozycji pozostaje także Studio Sportowe Petrus, które ma opinię świetnej siłowni zamkniętej.

Przy ulicy Smoleńskiej 5 znajduje się basen i szkoła pływania – przeznaczona zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Pływalnia Orunia oferuje poza tym także saunę i jacuzzi. W Lipcach z kolei znajduje się ośrodek sportów konnych dla miłośników tych pięknych zwierząt. W centrum osiedla św. Wojciech natomiast znajdziemy tor motocrossowy.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Większość restauracji mieści się przy Trakcie św. Wojciecha. Znajdziemy tu zarówno ciekawe propozycje fast-foodów, jak i renomowanych, dobrych restauracji o nieco droższym menu. Warto odwiedzić takie lokale jak Kebab Capone przy Trakcie św. Wojciecha 69 czy Bar AK Za Torami przy ul. Związkowej 8, gdzie zjemy bardzo dobrą pizzę. Z droższych restauracji można polecić:

 • Leone przy ul. Ptasiej 2a,
 • Restaurację Portową przy Trakcie św. Wojciecha 149,
 • Dworek Gościnny przy Trakcie św. Wojciecha 264.

Oferta gastronomiczna nie jest tu może tak bogata, jak w Śródmieściu, ale z pewnością jest atrakcyjna, a każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ciekawą propozycję ma także Gusto Notte – pizzeria nocna, która otwiera się dopiero o 19.

Oferta kulturalna Oruni-św. Wojciecha-Lipiec także jest bogata. W siedzibie Sceny Muzycznej GAK w Parku Oruńskim funkcjonuje niewielkie kino, które proponuje cotygodniowe projekcje ciekawych produkcji filmowych, razem z prelekcjami i dyskusjami na ich temat. Tam też prowadzone są zajęcia ze śpiewu, tańca, teatru czy fotografii.

Przy ul. Dworcowej 9 mieści się Miejski Dom Kultury. Niedaleko Parku Oruńskiego znajduje się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 33, która szczyci się bogatą ofertą książek.

6. Zdrowie na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Według serwisu aqicn.org, jakość powietrza w dzielnicy jest bardzo dobra. Najbliższa stacja pomiarowa znajduje się w Śródmieściu, a mierzony przez nią wskaźnik PM10 prawie nigdy nie przekracza wartości 50. Czasami zdarzają się zimniejsze dni, kiedy jakość powietrza jest umiarkowana, ale takie sytuacje zdarzają się jedynie sporadycznie od października do kwietnia. Można więc śmiało powiedzieć, że Orunia-św. Wojciech-Lipce jest wolna od smogu.

Kranówka także ma tutaj wysoką jakość. Często organizowane są nawet kampanie społeczne, które popierają jej picie prosto z kranu.

Niestety, liczba szpitali i przychodni publicznych jest tu zbyt mała jak na taką powierzchnię i liczbę mieszkańców. Przy ul. Gościnnej 8 znajduje się jedynie Remed+Lectus sp. z o.o. Przyjmują tam lekarze rodzinni, pediatrzy i położne. Skorzystać możemy także z oferty rehabilitacji czy laboratorium.

Na tym jednak kończy się oferta placówek opieki zdrowotnej. Znajdziemy tu jeszcze tylko dwa prywatne gabinety internistyczne i jeden okulistyczny. Dla zdrowia i urody funkcjonuje Abacosun – profesjonalny salon kosmetyczny. Na osiedlu znajduje się kilka aptek, które umożliwiają zakup najpotrzebniejszych leków. Niestety żadna z nich nie jest całodobowa.

7. Orunia-św. Wojciech-Lipce: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie Oruni-św. Wojciecha-Lipiec nie ma żadnych dużych centrów handlowych czy hipermarketów wielkopowierzchniowych. Największe są tu dyskonty, jednak oferta handlowa dzielnicy to przede wszystkim małe, osiedlowe sklepy wielobranżowe – zarówno te franczyzowe, jak i prywatne. Poza artykułami spożywczymi czy chemicznymi, dostaniemy tu także materiały budowlane, meble, oświetlenie czy artykuły biurowe. Naprzeciwko Parku Oruńskiego umiejscowiona jest także poczta.

Nie możemy także zapominać, że Orunia-św. Wojciech-Lipce jest dzielnicą częściowo rolniczą, co sprawia, że możemy tu zawsze nabyć świeże warzywa i owoce. Niestety nie ma tu żadnego targowiska, które zbierałoby wszystkie produkty w jednym miejscu. W dzielnicy funkcjonują jednak aż trzy hurtownie warzyw i owoców.

8. Wady i zalety mieszkania na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Plusy:

 • niewielkie zagęszczenie mieszkańców,
 • dużo atrakcji turystycznych,
 • dobra infrastruktura komunikacyjna,
 • bogata oferta edukacyjna przedszkoli, podstawówek i szkół średnich,
 • dużo zieleni, pól i łąk,
 • dobra jakość powietrza.

Minusy:

 • bezpieczeństwo,
 • tylko jeden żłobek,
 • niewielka liczba przychodni w Oruni,
 • brak centrum handlowego i większych supermarketów.

Ocena redakcji

Infrastruktura Oruni-św. Wojciecha-Lipiec stoi na dość wysokim poziomie. Liczba proponowanych mieszkańcom usług jest odpowiednia. Bez problemu znajdziemy fotografa na Oruni, czy pocztę na Lipcach. Oferta handlowa mogłaby być nieco bogatsza, choć bliskość Śródmieścia nieźle rekompensuje brak supermarketów.

Dzielnica jest atrakcyjna szczególnie dla miłośników przyrody i historii, czy osób lubiących spacerować po polach i łąkach. Przydałoby się więcej ośrodków służby zdrowia czy żłobków. To jednak w dużej mierze zależy od władz Gdańska.

Orunia-św. Wojciech-Lipce mają szansę stać się bardzo atrakcyjną mieszkaniowo dzielnicą, o ile zostaną przeprowadzone wszystkie prace renowacyjne i upiększające miejsca, które powinny stanowić główną wizytówkę tego terenu.

9. O tym się mówi na Oruni-św. Wojciechu-Lipcach

Wiele emocji wywołuje dzielnicowy plan rewitalizacji oraz inwestycje zwiększające ofertę rekreacyjną i kulturalną dzielnicy. Mieszkańcy cieszą się już myślą o odnowionym Ratuszu Oruńskim, dwóch atrakcyjnych skwerach z miejscem do grillowania czy miasteczku ruchu drogowego. Coraz więcej osób aktywnie włącza się w konkurs rewitalizacji podwórek. Świadczy to o wysokiej odpowiedzialności mieszkańców i chęci uczestnictwa w życiu dzielnicy.

Sprawniejsza organizacja bezkolizyjnych przejazdów kolejowych także jest wskazywana jako istotna dla zwiększenia bezpieczeństwa. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na skuteczne rozwiązanie – obecna sytuacja powoduje zatory drogowe, które dość dotkliwie utrudniają ruch samochodowy w dzielnicy.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: