Piecki-Migowo Gdańsk

Redakcja

Redakcja

08.04.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Piecki-Migowo to jedna z 35 dzielnic Gdańska, położona w centralnej części miasta. Należy do mniejszych jednostek terytorialnych tego typu, ale dzięki bliskiej odległości od centrum, jest niezwykle popularna. Różnorodne formy zabudowań, bogata oferta edukacyjna i rozrywkowa sprawiają, że na potocznie zwanej Morenie stale przybywa nowych inwestycji mieszkaniowych i mieszkańców.

Deweloperzy oferują tu zarówno ciekawe oferty lokali mieszkalnych, ale i użytkowych. Oferta nieruchomości jest dość zróżnicowana. Do wyboru mamy zarówno apartamenty w bardzo wysokich, nowoczesnych blokach, jak również domy szeregowe z ogródkami. Ceny mieszkań na sprzedaż na Pieckach-Migowie są dość wysokie – wahają się w okolicach 8500 złotych za metr kwadratowy. Czy warto zdecydować się na tę lokalizację?

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Piecki Migowodomy Piecki Migowo

1. Informacje ogólne

Położenie Piecków-Migowa na mapie Gdańska

Dzielnica Piecki-Migowo znajduje się na wzgórzach morenowych, w centralnej części miasta. Niedaleko położony jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, który stanowi granicę dzielnicy na pewnym odcinku na północnym zachodzie.

Piecki-Migowo graniczy aż z siedmioma dzielnicami:

Powierzchnia dzielnicy to 4,32 km2, a w jej granicach położone są 53 ulice. Wyróżnia się tu jedno, bardzo duże osiedle – Morena, które jest podzielone na mniejsze - oznaczone literami od „A” do „G” - oraz Wyspę Piecewską. Dodatkowo usytuowane są tu mniejsze osiedla mieszkaniowe, stale rozbudowywane.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Pieckach-Migowie?

Według statystyk prowadzonych przez Urząd Miasta, liczba mieszkańców Piecków-Migowa wynosi 27 162 osoby. Daje to zagęszczenie ludności 6.288 osób na kilometr kwadratowy. Liczba mieszkańców dzielnicy systematycznie wzrasta od kilku lat, co ma związek z dużą liczbą nowych i atrakcyjnych inwestycji.

Struktura demograficzna mieszkańców przedstawia się następująco:

 • 20% - osoby w wieku 0-17 lat,
 • 52% - osoby w wieku 18-59 lat,
 • 5% - osoby w wieku 60-64 lat,
 • 23% - osoby w wieku 65+.

Największa liczba mieszkańców to osoby w wieku 33-40 lat, choć sporo jest tu osób starszych. Liczną grupą są osoby w wieku 68-71 lat.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Piecki-Migowo jest bardzo popularną dzielnicą wśród seniorów. Osoby na emeryturze stanowią prawie ¼ ogólnej liczby mieszkańców. Wpływ na to ma z pewnością bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska, która ułatwia dojazd w niemal każde miejsce w mieście.

Seniorzy bardzo doceniają także opiekę medyczną w dzielnicy – jest tu sporo przychodni, a także szpital. Wpływ na popularność może mieć także obecność centrum handlowego oraz centrum usług opiekuńczych.Dość znaczną grupę mieszkańców stanowią także rodziny z dziećmi, ze zdecydowaną przewagą tych najmłodszych, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia. Duży wybór lokali mieszkalnych i wciąż budowane nowe inwestycje sprawiają, że rodziny chętnie szukają tu swojego miejsca do życia.

Stosunkowo dużo tu także przedszkoli, szkół różnego rodzaju i zajęć pozaszkolnych, którymi można zapełnić czas swojej pociechy. W Pieckach-Migowie nie ma żadnej uczelni, co odbija się na liczbie studentów, którzy zamieszkują dzielnicę. Osoby w wieku 18-25 lat stanowią najmniej liczną grupę mieszkańców. Studenci wolą mieszkać bliżej uniwersytetów i miejsc rozrywki skierowanych do nich.

Czy Piecki-Migowo to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Z pewnością można znaleźć tu dużo do rzeczy zrobienia czy odwiedzenia. Zarówno dzieci, jak i dorośli czy seniorzy mogą skorzystać z bogatej oferty atrakcji, zajęć czy wydarzeń kulturalnych. Mieszkańcy cenią sobie bliskość terenów zielonych oraz zbiorników wodnych, nad którymi można wypocząć latem.

Wszędzie jest blisko, a infrastruktura handlowo-usługowa stoi na bardzo wysokim poziomie. Żyje się tu wygodnie. Jedynym minusem, który przeszkadza niektórym mieszkańcom to hałas przelatujących samolotów. Wielu jednak twierdzi, że można się do tego przyzwyczaić i nie jest to strasznie uciążliwe.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Pieckach-Migowie wiele inwestycji ma charakter dekoracyjny i poprawiający stan zieleni miejskiej. W planach jest wykonanie takich robót jak:

 • park kieszonkowy na Polanie Magellana,
 • wykonanie II etapu Ogrodu Sensorycznego przy Przedszkolu nr 75,
 • ogrody deszczowe przy osiedlu Słoneczniki.

Mówi się także o wykonaniu placu wypoczynkowo-rekreacyjnego z siłownią plenerową przy ul. Powstania Styczniowego 3. Ta inwestycja jest jednak jeszcze w fazie konsultacji.

Piecki-Migowo - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na Pieckach-Migowie znajdziemy kilka niepowtarzalnych atrakcji – zarówno o charakterze historycznym, jak i rozrywkowym czy przyrodniczym. Miłośnicy historii i II wojny światowej muszą odwiedzić pozostałość stacjonarnej, niemieckiej baterii przeciwlotniczej.

Przy okazji możemy zrobić sobie przyjemny spacer po lesie, szukając historycznej broni. Odwiedzić trzeba także dawne magazyny uzbrojenia 1. Brygady Obrony Terytorialnej. Innym rodzajem atrakcji jest dworek Jana Uphagena i pomnik przyrody – Dąb Uphagena. Warto także odwiedzić w Pieckach-Migowie Gdański Park Naukowo-Techniczny, który posiada ciekawą ofertę dla dzieci.

Czy Piecki-Migowo to bezpieczna dzielnica?

Czy Piecki-Migowo to bezpieczna dzielnica? Dane statystyczne pokazują, że tak. Głównymi problemami dzielnicy są:

 • parkowanie aut w miejscach zabronionych,
 • niewłaściwy nadzór nad psami,
 • spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem.

Mieszkańcy mogą więc czuć się bezpiecznie.

Atrakcje Piecków-Migowa: oferta dla dzieci

Piecki-Migowo ma bardzo bogatą ofertę dla dzieci. Tutaj z pewnością najmłodsi nie będą się nudzić. Znajdziemy tu kilka placów zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu. Najbardziej popularne wśród rodziców są te znajdujące się:

 • między ul. Orańską a Warneńską,
 • przy ul. Zabłockiego,
 • między ul. Kusocińskiego a Heleny Marusarzówny,
 • przy ul. Raciborskiego 4B.

W zimie lub w trakcie niepogody możemy skorzystać z zamkniętego placu zabaw dla dzieci Kinderplaneta przy ul. Schuberta 102A.

Warto także zabrać najmłodszych do Gdańskiego Parku Naukowo-Technicznego, gdzie znajduje się specjalna, interaktywna wystawa – EduPark. To miejsce pokazuje, że nauka nie musi być nudna. Dla bardziej aktywnych dzieci polecamy Lilgim – gimnastyka sportowa dla dzieci i młodzieży. Oferta dla dzieci obejmuje gimnastykę artystyczną oraz fitness. W zajęciach mogą uczestniczyć pociechy od 3. roku życia.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Pieckach-Migowie

Komunikacja w Pieckach-Migowie stoi na bardzo wysokim poziomie. Cały czas trwają także prace nad jej poprawą, by mieszkańcy mogli poruszać się bez problemów. Większość ruchu odbywa się za pomocą komunikacji autobusowej, a od kilku lat funkcjonuje także linia tramwajowa oraz przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Ile trwa dojazd z Piecków-Migowa do centrum?

Dojazd samochodem z Piecków-Migowa do Śródmieścia (w okolice Bramy Chlebnickiej) trwa około 20 minut poza godzinami szczytu. Natomiast w okolicach godziny 16:00, trzeba szykować się nawet na 40-50 minutowy postój w zatorach drogowych. Niestety, korki utrzymują się niemal przez całą trasę, a największe odnotowuje się na ul. Rakoczego przy wyjeździe z dzielnicy.

Transport publiczny wypada pod tym względem bardzo podobnie. Według rozkładu jazdy, dojazd tramwajem czy autobusem trwa ok. 36 minut. Znacznie lepiej wygląda czas przejazdu do Śródmieścia rowerem. Jednośladem przejedziemy w ok. 25-30 minut przez ul. Kartuską.

Tramwaje na Pieckach-Migowie

Od 1 września 2015 roku mieszkańcy mogą skorzystać z linii tramwajowej, która kończy się właśnie w Pieckach-Migowie. Nie ma tu jednak żadnej pętli, więc niezbędne jest korzystanie z tramwajów dwukierunkowych. Przez dzielnicę przejeżdżają dwie linie:

Ułatwiają one dojazd m.in. do Śródmieścia.

Autobusy na Pieckach-Migowie

Piecki-Migowo, z racji swojego centralnego położenia w Gdańsku, stanowi miejsce, gdzie przecina się wiele tras autobusowych. Znajdziemy tu kilkanaście różnych połączeń, dzięki czemu komunikacja w dzielnicy przebiega bardzo sprawnie. Najbardziej kluczowe autobusy to z pewnością:

 • 130 – z Jasienia PKM do Muzeum II Wojny Światowej,
 • 131 – z Matemblewa do Olszynki-Szkoły,
 • 210 – z Gościnnej do Osowy PKP,
 • 127 – z Oliwy PKP do Jasienia PKM,
 • 162 – z Oruni Górnej do Wrzeszcza PKP.

Najwięcej pasażerów korzysta z takich przystanków autobusowych jak: Dobrowolskiego, Kolumba, Budapesztańska, Warneńska i Piecewska. W całej dzielnicy znajdują się także mniejsze przystanki autobusowe, które umożliwiają komunikację publiczną wszystkim mieszkańcom.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Piecków-Migowa są częściowo położone dwa dworce Pomorskiej Kolei Metropolitalnej:

 • Gdańsk Brętowo – obsługujący linie: Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła i Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa,
 • Gdańsk Jasień – obsługujący linię Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa.

Są tu także trzy pętle tramwajowe przy ulicach: Wileńskiej, Jasieńskiej i Jasień PKM. Mimo końca linii tramwajowej w pobliżu, bo przy PKM Gdańsk Brętowo, nie zbudowano tu pętli tramwajowej.

Piecki-Migowo - ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe w Pieckach-Migowie biegną wzdłuż głównych ulic: Rakoczego, Jaśkowej Doliny, Bulońskiej. Nie stworzono żadnych szlaków w głębi dzielnicy, jednak po osiedlach – szczególnie gdzie znajduje się strefa zamieszkania – możemy także poruszać się jednośladem w miarę swobodnie, nawet bez ścieżek rowerowych.

Komunikacja na Pieckach-Migowie - główne ulice

Główne ulice dzielnicy łączą północ z południem miasta. W centralnej części Piecków-Migowa znajduje się węzeł, który łączy ze sobą szlaki komunikacyjne. Największe i – niestety – najbardziej korkujące się ulice to: Rakoczego, Bulońska, Jaśkowa Dolina. Jedną z głównych ulic jest także Myśliwska, która przebiega tuż przy granicy dzielnicy.

Komunikacja na Pieckach-Migowie – inwestycje drogowe

W maju 2020 roku ma zostać oddana do użytku ul. Nowa Bulońska Północ. Została nadana jej nazwa alei Pawła Adamowicza. Ma tędy pojechać tramwaj, który jeszcze bardziej usprawni komunikację publiczną. Większość infrastruktury została już wykonana: sygnalizacja świetlna, oświetlenie, chodnik i droga rowerowa. Aleja Pawła Adamowicza z pewnością stanie się jedną z ważniejszych tras w dzielnicy.

W przygotowaniu jest także budowa trasy Gdańsk Południe-Wrzeszcz. Inwestycja ma za zadanie:

 • zwiększyć przepustowość komunikacyjną dzielnicy,
 • zwiększyć poziom bezpieczeństwa,
 • usprawnić komunikację miejską,
 • zwiększyć popularność południowych dzielnic wśród mieszkańców Gdańska.

Ma to ułatwić blisko 95 tys. mieszkańców południowych dzielnic dostanie się do pracy czy szkoły. Z inwestycji skorzysta także Piecki-Migowo.

Ocena redakcji

Infrastruktura komunikacyjna na Pieckach-Migowie jest bardzo dobrze rozwinięta. Na głównych szlakach w godzinach szczytu pojawiają się korki, co ma zostać nieco rozładowane nowymi inwestycjami drogowymi. Liczba linii autobusowych jest wystarczająca, by zapewnić płynny transport mieszkańców. Rada dzielnicy Piecki-Migowo postanowiła, że dwie linie tramwajowe mają niedługo zostać powiększone o dodatkową trasę biegnącą al. Adamowicza, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększy się przepustowość komunikacji miejskiej.

3. Edukacja na Pieckach-Migowie

Żłobki i przedszkola na Pieckach-Migowie

Na terenie dzielnicy jest jeden żłobek, który należy do Gdańskiego Zespołu Żłobków. Mowa o placówce nr 10 – Dzwoneczek, który znajduje się przy ul. Królewskie Wzgórze 2. Opiekę znajdzie tu 96 dzieci.

Do dyspozycji rodziców jest tu także kilka innych, niepublicznych żłobków:

 • Słoneczny Domek przy ul. Królewskie Wzgórze 9/18, oferujący 18 miejsc,
 • klub dziecięcy Akademia Malucha przy ul. Morenowe Wzgórze 26/5, oferujący 30 miejsc,
 • Wesoła Kraina przy ul. Adamowicza 18
 • Cyprysek przy ul. Hausbrandta 2, oferujący 18 miejsc.

Na Pieckach-Migowie są dwa publiczne przedszkola:

 • nr 84 przy Burgarskiej 5, oferujący ok. 160 miejsc,
 • nr 74 przy Magellana 3, oferujący ok. 80 miejsc.

Działa tu także kilkanaście placówek niepublicznych, które oferują łącznie około 800 miejsc, choć niestety pełno- lub częściowo płatnych. Można więc spokojnie powiedzieć, że oferta przedszkoli w dzielnicy jest bardzo bogata.

Szkoły podstawowe: edukacja na Pieckach-Migowie

Na Pieckach-Migowie znajduje się kilka szkół podstawowych, w tym dwie publiczne:

 • Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Marusarzówny 10, która oferuje ok. 1440 miejsc,
 • Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Gojawiczyńskiej 10, która oferuje ok. 1440 miejsc.

Warto tu także dodać, że SP nr 1 znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu szkół podstawowych 2020 w Gdańsku, sporządzonego przez portal WaszaEdukacja. SP nr 2 zajmuje także wysokie, bo 19. miejsce. Dodatkowo znajduje się tu prywatne przedszkole i szkoła podstawowa TE Vizja przy ul. Piekarniczej 16C. Możliwość nauki znajdzie tu ok. 240 uczniów.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Pieckach-Migowie?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Według statystyk liczby mieszkańców przeprowadzonych w 2018 roku, liczba dzieci w wieku żłobkowym wynosi ok. 1300. Z kolei placówki – zarówno publiczne, jak i prywatne – oferują jedynie ok. 200-250 miejsc. Z tego wynika, że liczba żłobków jest tu stanowczo zbyt mała. Z drugiej strony, w porównaniu z innymi dzielnicami, w Pieckach-Migowie sytuacja i tak nie jest tak niekorzystna.

Z kolei w przypadku przedszkoli, placówki oferują ok. 1040 miejsc. Liczba dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat wynosi zaś ok. 1600. Ponad pół tysiąca maluchów nie znajdzie tu więc swojego miejsca opieki i edukacji. Mimo wszystko, patrząc na skalę i liczbę dostępnych przedszkoli, sytuacja w dzielnicy jest całkiem dobra. Nawet w środku roku szkolnego znajdą się placówki, które dysponują pojedynczymi, wolnymi miejscami.

Uczniów od 7. do 14. roku życia jest w Pieckach-Migowie ok. 2500. Miejsc w podstawówkach publicznych jest z kolei ponad 2800. Nie ma więc większych problemów z dostaniem się do dzielnicowej szkoły. Nie możemy zapominać także o prywatnej podstawówce, która jest w stanie przyjąć kilkaset dzieci.

Licea i technika na Pieckach-Migowie: szkoły średnie dzielnicy

Przy ul. Dobrowolskiego 6 mieści się XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta. To bardzo dobra placówka, która uzyskuje co roku wysokie oceny. W rankingu liceów w 2019 roku, który został przeprowadzony przez Perspektywy, XX Liceum zajmuje 11. miejsce w całym województwie pomorskim. Na terenie Piecków-Migowa nie ma żadnych techników.

Popularne szkoły na Pieckach-Migowie

Bardzo popularną szkołą w dzielnicy jest Be Montessori School – niepubliczna szkoła podstawowa i przedszkole, które w wychowaniu i edukacji stosują metodę Montessori. Warto także wspomnieć o Gdańskiej Społecznej Szkole Muzycznej I stopnia, do której uczęszcza wielu młodych, przyszłych muzyków. Nie tylko szkoły prywatne są tu wysoko cenione, ale także i szkoły publiczne.

O miejsce w XX Liceum Ogólnokształcącym starają się uczniowie z całego Gdańska, a nie tylko z dzielnicy Piecki-Migowo. Absolwentami szkoły jest wielu sportowców. Uczniowie mogą skorzystać z wymiany polsko-niemieckiej czy bogatej oferty zajęć dodatkowych.

Ocena redakcji

Liczba żłobków jest stanowczo zbyt mała jak na potrzeby dzielnicy. Jednak warto zauważyć, że sytuacja całego Gdańska jest pod tym kątem niezbyt ciekawa. Na tle całego miasta, Piecki-Migowo nie wypada najgorzej. Nieco lepiej jest z przedszkolami, chociaż mogą zdarzyć się przypadki, kiedy maluch nie zostanie przyjęty i trzeba będzie szukać placówki w innym rejonie miasta.

Natomiast w podstawówkach jest całkiem sporo miejsc, a szkoły znajdują się wysoko w rankingach poziomu nauczania. Podobnie sytuacja przedstawia się z liceami. Rodzice dzieci w wieku szkolnym i nastolatków będą więc bardzo zadowoleni z oferty edukacyjnej dzielnicy.

4. Jak się mieszka na Pieckach-Migowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Pieckach-Migowie nie brakuje terenów zielonych, gdzie można zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Najpopularniejsze wśród mieszkańców miejsca to:

 • park przy ul. Kolumba,
 • Słoneczniki znajdujące się niemal w samym centrum dzielnicy,
 • stawek Wileńska.

Na terenie Piecków-Migowa znajduje się także większy zbiornik wodny – Staw Wróbla. Niestety, wokół nie ma parku, a zieleń jest tam dość zaniedbana. Na spacer z psem może być to jednak idealne miejsce. Pamiętajmy również, że granicą dzielnicy od strony północnego zachodu jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu będą zachwyceni liczbą siłowni zewnętrznych, które zostały postawione w różnych miejscach dzielnicy. Polecić można miejsca, które znajdują się przy ulicach:

 • Czecha,
 • Romana Wyrobka 2B,
 • Arctowskiego.

W sezonie jesienno-zimowym warto odwiedzić zamknięte siłownie i kluby fitness. Najpopularniejsze wśród mieszkańców są:

 • Pro-Active Fitness przy ul. Marusarzówny 2/6,
 • B-52 Studio rekreacyjne przy ul. Jaśkowa Dolina 105,
 • Premium Fitness & Gym – klub i siłownia przy ul. Dobrowolskiego 6,
 • Maximus Body & Soul przy ul. Matuszewskiego 25.

Ciekawą ofertę znajdziemy w Polskiej Akademii Kickboxingu przy ul. Marusarzówny 2/6 czy w szkole tańca Dance City lub w Studio Tańca Enzym. Dorośli, jak i dzieci są serdecznie zapraszani na basen w Pieckach-Migowie w Szkole Pływania Kasi Rucin Plusk.

Nie brakuje tu boisk do różnego rodzaju dziedzin sportowych. Znajduje się tu aż osiem obiektów tego typu. Boisko do piłki nożnej znajdziemy przy ul. Magellana, oraz przy Szkole Podstawowej nr 2. W koszykówkę pogramy przy Kusocińskiego lub Powstania Listopadowego. Znajduje się tu także kort tenisowy i boisko do siatkówki plażowej. Dodatkowo, dwa boiska mają status wielozadaniowych.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Większość lokali znajduje się tuż przy głównych szlakach komunikacyjnych. Dominują pizzerie – zarówno te tańsze, jak i nieco droższe.

Warto odwiedzić takie restauracje z kuchnią włoską, jak:

 • Pizzeria Maniana przy ul. Warneńskiej 8F,
 • Włoszczyzna Morena przy ul. Myczkowskiego 1,
 • Pizzeria Di Amadeo przy ul. Wileńskiej 59E,
 • Mobile Pizza Italiana przy ul. Myśliwskiej 45A.

Oferta restauracyjna Piecków-Migowa jest jednak znacznie bogatsza. Znajdziemy tu dobre restauracje z kuchnią polską, amerykańską czy azjatycką. Świetnych zup możemy skosztować w barze Chochla przy ul. Lema 4, a soczysty stek zjeść w Top Gun Grill Bar przy ul. Lema 2. Dobrą restauracją z ciekawą ofertą jest z pewnością Restauracja Przepis Na przy ul. Jaśkowa Dolina 132/5. Doskonałe sushi na Pieckach-Migowie zjemy w Nabogato Sushi Bar przy ul. Lema 4.

Oferta kulturalna jest tu całkiem dobrze rozwinięta. Centrum Kultury im. Jana Pawła II na Morenie mieści się przy ul. Nałkowskiej 3. Możemy skorzystać z propozycji wielu warsztatów kulturalnych z malarstwa, ceramiki, tańca czy zajęć teatralnych. W Centrum Handlowym Morena znajduje się kino Cinema3D, gdzie obejrzymy najnowsze produkcje filmowe. Na terenie Piecków-Migowa znajduje się również Wojewódzka Biblioteka Publiczna – filia nr 44 przy ul. Wyrobka 5A.

6. Zdrowie na Pieckach-Migowie

Jakość powietrza na Pieckach-Migowie jest bardzo dobra, tak jak w całym Gdańsku. Najbliższa stacja pomiarowa znajduje się we Wrzeszczu – oddalonego o nieco ponad 3 kilometry od Piecków-Migowa. Według serwisu aqicn.org, wskaźnik PM10 nie przekracza średniej wartości ok. 20, co oznacza praktyczny brak smogu. Woda także jest tu bardzo dobrej jakości i nadaje się do spożywania wprost z kranu.

Mieszkańcy nie mogą narzekać na dostęp do przychodni i szpitali publicznych. Przy ul. Wileńskiej 44 znajduje się Swissmed Centrum Zdrowia SA, który ma dobre opinie wśród pacjentów. Seniorzy z pewnością cenią sobie bliskość Pomorskiego Centrum Kardiologicznego NZOZ oraz CM LUX MED. Tuż obok swoją siedzibę ma też przychodnia pod szyldem Medica Plus.

Bez problemu znajdziemy gabinety stomatologiczne, przychodnie pediatryczne czy poradnie rehabilitacyjne i dermatologiczne. Przy ul. Arctowskiego 2A znajduje się Niepubliczny ZOZ Przychodnia Morena, a przy Jaśkowej Dolinie 105 – NZOZ Przychodnia Morena. Na terenie dzielnicy swoje gabinety ma również kilku weterynarzy, którzy oferują kompleksową opiekę dla naszych pupili.

Mieszkańcy nie mają problemów z zakupem koniecznych leków – jest kilkanaście aptek na Pieckach-Migowie, choć głównie są one skoncentrowane przy głównych szlakach komunikacyjnych. Najbliższa apteka całodobowa znajduje się we Wrzeszczu Górnym, a więc jedynie ok. 4 kilometrów od centrum dzielnicy.

7. Piecki-Migowo: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Infrastruktura handlowo-usługowa jest doskonale rozwinięta. Przy ul. Rakoczego znajduje się Centrum Handlowe Morena, w którym znajdziemy kilkadziesiąt różnych sklepów i lokali usługowych, ale i duży hipermarket Carrefour. W galerii handlowej mieści się Calypso Fitness Club, krawiec, kantor oraz optyk.

Na Pieckach-Migowie znajduje się kilkanaście różnych supermarketów i dyskontów, w których można zrobić podstawowe zakupy spożywcze czy produktów higienicznych. Jest tu także wiele małych, osiedlowych sklepów. Niestety, nie ma klasycznego targowiska, gdzie kupimy świeże produkty od lokalnych rolników, ale w zamian za to do wyboru mamy kilka zieleniaków i warzywniaków. Takie właśnie lokale mieszczą się przy:

 • ul. Kusocińskiego,
 • ul. Żylewicza 3,
 • ul. Piecewskiej 28C.

Znajdziemy tam zawsze świeże owoce i warzywa, co jest potwierdzone dobrymi opiniami mieszkańców korzystających z tych sklepów. Liczba sklepów i punktów usługowych na Pieckach-Migowie jest dość znaczna. Osoby, które tu mieszkają, nie mają potrzeby stałego odwiedzania innych dzielnic w celu zrobienia zakupów.

8. Wady i zalety mieszkania na Pieckach-Migowie

Plusy:

 • spora oferta atrakcji dla dzieci,
 • wysokie bezpieczeństwo,
 • dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
 • wysoki poziom nauczania w podstawówkach i liceum,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura usługowo-handlowa,
 • dobra jakość powietrza.

Minusy:

 • dość spore zatory uliczne w godzinach szczytu,
 • mała liczba żłobków i przedszkoli,
 • hałas powodowany przez samoloty.
   

Czy Piecki-Migowo są przyjazne dla zwierząt?

Na Pieckach-Migowie nie brakuje miejsc, gdzie można pójść z psem na spacer. Znajdują się tu dwa wybiegi: przy ul. Nałkowskiej i między ul. Wyrobka i Czecha. Właścicielom niesfornych czworonogów możemy polecić skorzystanie z usług Łajki – ośrodka szkolącego psy.

Ocena redakcji

Zamieszkanie na Pieckach-Migowie z pewnością ma więcej zalet niż wad. Z jednej strony jest to spokojne osiedle, a z drugiej liczba możliwych miejsc rozrywki czy atrakcji jest bardzo liczna. Z pewnością jest to dzielnica atrakcyjna dla niemal każdego.

Rodzice z dziećmi cenią sobie wysoką jakość nauczania w rejonowych szkołach. Seniorzy mogą udać się do pobliskiej przychodni, a także dzięki doskonałej komunikacji miejskiej szybko pojechać w dowolne miejsce w mieście. Wielokrotnie nie jest to jednak konieczne – liczba zakładów fotograficznych, kosmetyczek, oddziałów bankowych i pocztowych jest tutaj bardzo duża.

Na Pieckach-Migowie występują niedogodności każdej centralnej dzielnicy o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Nie unikniemy korków czy zatłoczenia w tramwajach i autobusach. Czasem we znaki dadzą się przelatujące samoloty. Nie są to jednak czynniki na tyle uciążliwe, aby rezygnować z zamieszkania w tej dzielnicy.

9. O tym się mówi na Pieckach-Migowie

Dużo emocji wywołuje budowa nowej trasy tramwajowej na alei Adamowicza. Ma ona ułatwić dojazd do Jasienia. Z jednej strony mieszkańcy cieszą się z przyszłego usprawnienia komunikacji miejskiej, ale z drugiej pojawiają się głosy negujące wprowadzane zmiany komunikacyjne – takie jak zamknięcie odcinka ul. Kartuskiej. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że warto przetrwać te czasowe uniedogodnienia.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://gdansk.naszemiasto.pl/

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: