Zaspa-Rozstaje Gdańsk

Redakcja

Redakcja

09.04.2020

Co musisz wiedzieć na temat gdańskiej dzielnicy Zaspa-Rozstaje? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Zaspa-Rozstaje to jedna z najchętniej zamieszkiwanych dzielnic Gdańska. Położona jest stosunkowo blisko morza, a do tego na jej terenie znajdują się dwa piękne parki. Ponieważ mieści się tam wiele punktów usługowo-handlowych, a także przychodnie i szpital, chętnie zamieszkują tam osoby w każdym wieku. Dzielnica jest spokojna i bezpieczna, co sprzyja rodzinnym spacerom i wyjściom na rower.

Zaspa-Rozstaje to idealne miejsce pod inwestycje zarówno na wynajem długo-, jak i krótkoterminowy. Po pierwsze ze względu na duże zainteresowanie tamtejszymi mieszkaniami, a po drugie z uwagi na duży ruch turystyczny.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Zaspa Rozstaje

domy Zaspa Rozstaje

1. Informacje ogólne

Położenie Zaspy-Rozstajów na mapie Gdańska

Zaspa-Rozstaje to jedna z 35 jednostek pomocniczych Gdańska. Dominuje tam głównie zabudowa wielorodzinna, chociaż są też domy jednorodzinne. Ze względu na położenie blisko morza, w dzielnicy mieści się wiele apartamentów pod wynajem.

Zaspa-Rozstaje od północnego zachodu graniczy z Przymorzem Wielkim, od północnego wschodu z Brzeźnem, od wschodu i południa z Wrzeszczem Dolnym, a od południowego zachodu z dzielnicą Zaspą-Młyniec. Położenie w północnej części Gdańska pozwala na szybki dojazd na plażę, dlatego też mieszkańcy dzielnicy chętnie spędzają czas wolny nad morzem.

Dużym zainteresowaniem cieszą się tamtejsze mieszkania na sprzedaż. Gdańsk Zaspa jest bardzo atrakcyjną okolicą zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców. Na terenie dzielnicy swoje położenie ma Spółdzielnia Mieszkaniowa Rozstaje – Gdańsk. Tamtejsi mieszkańcy mogą załatwiać tam m.in. sprawy związane z rozliczeniami.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Zaspie-Rozstajach?

Pod względem powierzchni, Zaspa-Rozstaje to jedna z najmniejszych dzielnic Gdańska. Jej teren zajmuje zaledwie 2,08 km². Liczba mieszkańców dzielnicy na dzień 31 stycznia 2019 roku wynosiła 13 051 osób, natomiast gęstość zaludnienia 6 275 osób/km².

Chętnie zamieszkują tam zarówno rodziny z dziećmi, jak i single. Okolica jest przyjazna dla osób w każdym wieku, co dodatkowo zachęca do zakupienia tam nieruchomości. Z czego jeszcze wynika duże zagęszczenie ludności? Na terenie dzielnicy pobudowanych jest wiele dużych bloków mieszkalnych (głównie z lat '70 i '80).

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Zaspa-Rozstaje to jedna z lepiej rozwiniętych dzielnic Gdańska. Chętnie zamieszkują tam single, studenci, młode rodziny i seniorzy. W okolicy działa wiele punktów opieki zdrowotnej, więc tamtejsi mieszkańcy nie muszą martwić się o to, czy w razie choroby będą mieli gdzie pójść do lekarza. To zachęca do kupna mieszkania rodziny z dziećmi oraz osoby starsze.

Z kolei singlom dobrze żyje się głównie ze względu na łatwy dostęp do punktów usługowo-handlowych i ciekawe miejsca pracy. Mimo, że Zaspę-Rozstaje uznaje się za jedną z lepiej rozwiniętych części miasta, panuje tam względny spokój. Mieszkańcy dzielnicy mają gdzie wybrać się na spacer, co pozwala im odpocząć na świeżym powietrzu.

Czy Zaspa-Rozstaje w Gdańsku to styl życia?

Wiele osób zastanawia się jak się żyje w dzielnicy, która zlokalizowana jest tak blisko morza. Trzeba przyznać, że jej mieszkańcy są dość zadowoleni. Latem chętnie chodzą na plażę, gdzie mogą się poopalać, a w pozostałe pory roku, często wybierają się na spacer na pobliskie molo.

Jak się mieszka w dzielnicy młodym, a jak osobom starszym? Właściwie odnajdują się tam wszyscy, bez względu na wiek. Z jednej strony jest tam dość spokojnie, a z drugiej w pobliżu znajduje się spora liczba punktów usługowo-handlowych. Na terenie dzielnicy organizowane są też ciekawe wydarzenia zarówno dla młodszych, jak i starszych osób.

Planowany rozwój dzielnicy

W najbliższym czasie nie planuje się większych inwestycji na terenie samej Zaspy-Rozstaje (Gdańsk). Niemniej jednak, mieszkańcom służyć będą remonty ul. Chłopskiej i al. Grunwaldzkiej, prowadzone w sąsiednich dzielnicach. Na odcinku ul. Chłopskiej ma zostać wymieniona nawierzchnia, co znacznie zwiększy komfort przejazdu z Zaspy-Rozstaje do Przymorza.

Modernizacja al. Grunwaldzkiej przyśpieszy z kolei dojazd na Śródmieście. Oprócz inwestycji drogowych, w okolicy powstaje wiele inwestycji deweloperskich. Na terenie dzielnicy regularnie budowane są osiedla z nowoczesnymi apartamentowcami.

Zaspa-Rozstaje - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Zaspa-Rozstaje to dzielnica mieszkaniowa. Dominuje tam zabudowa wielorodzinna, ale nie brakuje też domów jednorodzinnych. Ze względu na charakter dzielnicy, nie ma tam zbyt wielu zabytków i atrakcji. Wiele takich miejsc znajduje się jednak w dzielnicy Brzeźno, Letnicy, we Wrzeszczu czy na Przymorzu.

Atrakcje i inne miejsca, które warto odwiedzić w okolicy to:

 • promenada nadmorska,
 • Westerplatte,
 • Bateria Plażowa,
 • Dom Zdrojowy,
 • Park Linowy Brzeźno,
 • Dom Güntera Grassa,
 • Dwór Kuźniczki,
 • Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port,
 • Stadion PGE Arena,
 • Galeria Malarstwa Monumentalnego,
 • Escape Room (Gdańsk, Zaspa, ul. Startowa 4A),
 • Calypso (Gdańsk, Zaspa, ul. aleja Rzeczypospolitej 33).

Podczas spacerów po Parku im. Jana Pawła II warto też zobaczyć Zielony Pomnik, mieszczący się w pobliżu ul. Meissnera. Ponieważ na terenie Gdańska sprawnie działa komunikacja miejska, mieszkańcy Zaspy-Rozstajów nie mają kłopotu z dojazdem do atrakcji mieszczących się w sąsiednich dzielnicach. Poza tym, wiele z nich mieści się na tyle blisko, że można się tam przespacerować lub pojechać na wycieczkę rowerową.

Chociaż Zaspa-Rozstaje nie jest dzielnica nadmorską, od plaży dzieli ją niespełna 2 kilometry. Z okolic Parku Millenium Gdańska, na kąpielisko można dojść w niewiele ponad 20 minut, dlatego też okoliczni mieszkańcy chętne spędzają tam wolny czas i to nie tylko latem.

Czy Zaspa-Rozstaje to bezpieczna dzielnica?

Czy Zaspa-Rozstaje to bezpieczna dzielnica? Osoby, które mieszkają w okolicy czują się tam dobrze, przez co chętnie wychodzą z domu nawet po zmroku. Wiele miejsc na terenie dzielnicy jest monitorowanych, w związku z tym ich poczucie bezpieczeństwa utrzymuje się na wysokim poziomie.

Dużą część Zaspy-Rozstajów zajmują parki, więc nie odczuwa się tam miejskiego zgiełku. Spokój panuje zwłaszcza przy Parku im. Jana Pawła II, który pod względem powierzchni jest jednym z największych w mieście. Znaczenie dla gdańszczan ma także dobrze rozbudowana infrastruktura drogowa. Na Zaspie-Rozstajach powstało wiele ścieżek rowerowych i chodników, co poprawiło bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Atrakcje na Zaspie-Rozstajach - oferta dla dzieci

Mieszkania na Zaspie-Rozstajach chętnie kupowane są przez młode rodziny. Jak kształtuje się tamtejsza oferta dla dzieci? Trzeba przyznać, że najmłodsi nie mogą się tam nudzić. W okolicy mieszczą się liczne place zabaw dla dzieci, a kilka kilometrów dalej duży park rozrywki Loopy's World.

Ponadto, z myślą o dzieciach, na sali gimnastycznej w szkole przy ul. Meissnera 9 organizowane są bezpłatne zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej. Mogą chodzić na nie zarówno dzieci zdrowe, jak i takie z wadami postawy. Większość placów zabaw dla dzieci mieści się w pobliżu terenów zielonych. Jeden z większych – Statek, działa w Parku im. Jana Pawła II. Z kolei plac zabaw dla dzieci w Parku Millenium w najbliższym czasie ma zostać rozbudowany.

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach na GetHome.pl: 

2. Komunikacja na Zaspie-Rozstajach

Ile trwa dojazd z Zaspy-Rozstajów do centrum?

Zaspa-Rozstaje mieści się około 7 kilometrów od Śródmieścia, więc dojazd do centrum zajmuje tamtejszym mieszkańcom dość sporo czasu. Mogą oni dostać się tam na kilka sposobów, a w tym komunikacją miejską. Dojazd do Śródmieścia autobusami i Szybką Koleją Miejską zajmuje średnio 40 minut.

Do centrum szybciej można dostać się samochodem, zwłaszcza poza godzinami szczytu. Niestety, w godzinach porannych i popołudniowych przejazd autem może zająć od 25 do nawet 50 minut. Latem wiele osób porusza się po mieście rowerem. Z Zaspy-Rozstajów do Śródmieścia w ten sposób można dojechać w 30-35 minut i to przy średnim tempie.

Tramwaje na Zaspie-Rozstajach

Gdańska sieć tramwajowa przebiega przez większą części miasta, a w tym przez Zaspę-Rozstaje. W związku z rozwiniętą komunikacją miejską, tamtejsi mieszkańcy nie mają kłopotów z dojazdem do pracy i szkoły, nawet jeśli placówka mieści się na drugim końcu miasta.

Najważniejsze tramwaje kursujące przez Zaspę-Rozstaje to:

 • Linia tramwajowa nr 3 - Brzeźno – Chełm Witosa,
 • Linia tramwajowa nr 4 - Łostowice Świętokrzyska – Jelitkowo (kursuje tylko w dni powszednie),
 • Linia tramwajowa nr 5 - Zaspa Gdańsk- Nowy Port Oliwska,
 • Linia tramwajowa nr 8 - Jelitkowo - Stogi Plaża.

Autobusy na Zaspie-Rozstajach

Oprócz kilku linii tramwajowych, na terenie Zaspy-Rozstajów kursują autobusy. Można dostać się nimi do pozostałych dzielnic Gdańska, a nawet Trójmiasta. Autobusy kursują stosunkowo często, więc wiele osób decyduje się podróżować nimi zamiast samochodem. Zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy na drogach tworzą się spore korki.

Najważniejsze linie autobusowe dla mieszkańców dzielnicy to:

 • Linia autobusowa nr 124 – Wrzeszcz PKP - Zaspa Szpital,
 • Linia autobusowa nr 127 – Jasień PKM - Oliwa PKP,
 • Linia autobusowa nr 149 – Wrzeszcz PKP (05) - Wrzeszcz PKP (06),
 • Linia autobusowa nr 158 – Stogi Plaża - Wrzeszcz PKP,

Jeśli chodzi o przystanki autobusowe, najważniejsze to: Zaspa Szpital, Kilińskiego oraz Płażyńskiego.

Dworce/zajezdnie na Zaspie-Rozstajach

Chociaż przez Zaspę-Rozstaje kursuje wiele autobusów, nie powstały tam żadne dworce. Przy ul. Rzeczypospolitej zlokalizowana jest jednak zajezdnia tramwajowa Zaspa. Ma ona aż 5 torów, więc jest największym obiektem tego typu w okolicy. Najbliższa stacja SKM Gdańsk Zaspa mieści się na granicy Zaspy-Młyniec ze Strzyżą, a dokładniej przy ul. Braci Lewoniewskich. Można stamtąd dojechać szybko m.in. do Śródmieścia.

Zaspa-Rozstaje – ścieżki rowerowe

Zaspa-Rozstaje to dzielnica przyjazna rowerzystom. Powstały tam liczne ścieżki rowerowe, a także kilka stacji roweru miejskiego. Ze względu na dużą liczbę terenów zielonych, wielu mieszkańców dzielnicy jeździ rowerem dla przyjemności. Co więcej, bezpieczna infrastruktura, sprawia, że na przejażdżki można zabierać ze sobą dziecko.

Ścieżki rowerowe biegną m.in. wzdłuż al. Rzeczypospolitej, al. Gen. Józefa Hallera oraz przez Park im. Jana Pawła II. Warto wspomnieć, że stację rowerów miejskich wybudowano m.in przy samej granicy z Zaspą-Młyniec obok galerii handlowej oraz przy parku.

Komunikacja na Zaspie-Rozstajach – główne ulice

Przez Zaspę-Rozstaje nie biegnie żadna droga krajowa, a tym bardziej autostrada, co sprawia że okolica jest dość spokojna. Żeby z terenu dzielnicy dojechać do drogi S6 trzeba przejechać około 16 kilometrów, natomiast do drogi 91 zaledwie 4.

Najważniejsze ulice na Zaspie-Rozstajach to:

 • Aleja Jana Pawła II - biegnie przez samo centrum Zaspy. Na południe prowadzi w stronę Zaspy-Młyniec, a na północ w stronę Brzeźna. To najważniejsza arteria w dzielnicy;
 • Aleja Rzeczypospolitej – stanowi granicę z Zaspą-Młyniec. Można dojechać nią m.in. do Wrzeszcza i Przymorza. Wzdłuż drogi biegnie sieć tramwajowa i droga dla rowerów.
 • Aleja Generała Józefa Hallera – przez dzielnicę biegnie tylko jej niewielki odcinek, ale to jedna z najczęściej wybieranych dróg dojazdowych do centrum.
 • Ul. Czarny Dwór – biegnie przez północno wschodnią część dzielnicy. Stanowi granicę z Brzeźnem.

Komunikacja na Zaspie-Rozstajach – inwestycje drogowe

W najbliższym czasie, na terenie całej dzielnicy mają zostać zamontowane progi zwalniające, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo na tamtejszych osiedlach mieszkaniowych. Z mniejszych przedsięwzięć, warto wspomnieć jeszcze o remoncie chodników przy Parku im Jana Pawła II, dzięki któremu spacery w okolicy będą jeszcze bardziej bezpieczne.

Jeśli chodzi o duże inwestycje drogowe, tych w najbliższym czasie na terenie samej dzielnicy nie będzie. Warto jednak wspomnieć, że mieszkańcom całej Zaspy służyć będzie modernizacja ul. Chłopskiej oraz remont al. Grunwaldzkiej (obie znajdują się w sąsiednich dzielnicach). Remont ul. Chłopskiej poprawi komfort przejazdu z Zaspy-Rozstaje do Przymorza, natomiast przebudowa al. Grunwaldzkiej m.in. do Śródmieścia.

Ocena redakcji

Zaspa-Rozstaje jest dobrze skomunikowana, co znacznie ułatwia okolicznym mieszkańcom dojazdy do pracy w innych częściach miasta. Przez teren dzielnicy kursuje wiele autobusów. Można dojechać nimi m.in. do Wrzeszcza i Oliwy.

Przez Zaspę-Rozstaje przebiega także sieć tramwajowa. Wielu mieszkańców wybiera dojazdy tramwajami zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy na głównych ulicach tworzą się duże korki. W dzielnicy, przy ul. Rzeczypospolitej, mieści się nawet zajezdnia tramwajowa. Przejeżdża tamtędy wiele linii tramwajowych, co dodatkowo usprawnia komunikację.

W samej dzielnicy nie ma stacji Szybkiej Kolei Miejskiej. To jednak nie stanowi dla mieszkańców zbyt dużego problemu. Stacja SKM mieści się na Zaspie-Młyniec, przy ul. Braci Lewoniewskich, a to zaledwie kilometr od granicy z Zaspą-Rozstajami. Z łatwością można dojść tam pieszo lub podjechać autobusem.

3. Edukacja na Zaspie-Rozstajach

Żłobki i przedszkola na Zaspie-Rozstajach

Ponieważ na Zaspie-Rozstajach mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi, powstały tam żłobki i przedszkola. Wśród placówek znajdują się zarówno te publiczne, jak i niepubliczne, co spełnia oczekiwania wszystkich rodziców.

Najchętniej wybieranym żłobkiem w okolicy jest Niepubliczny Żłobek Maluszek. W opinii rodziców to miejsce spokojne i jak najbardziej przyjazne małym dzieciom. Stosunkowo na terenie dzielnicy zaczął funkcjonować także Klub Malucha Liliputki. Żłobek ma również świetne opinie, a na dodatek oferuje dużo zajęć artystycznych.

Jeśli chodzi o przedszkola, dobrą renomą cieszy się Publiczne Przedszkole nr 88. Placówka kładzie duży nacisk na wszechstronny rozwój dziecka, dlatego też są tam organizowane różne ciekawe zajęcia. Ponadto, przedszkole (Gdańsk, Zaspa, ul. Janusza Meissnera 4) zlokalizowane jest przy parku. Opiekunowie wraz z dziećmi często wychodzą tam na spacery, co dodatkowo umila im spędzony tam czas. Z placówek publicznych, rodzice polecają też Przedszkole nr 5.

Szkoły podstawowe: edukacja na Zaspie-Rozstajach

Oczywiście na Zaspie-Rozstajach działają też szkoły podstawowe. Co istotne, jedna z nich jest placówką niepubliczną. Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła chociaż jest objęta czesnym, cieszy się dużym zainteresowaniem. Głównie ze względu na to, że prowadzone są tam nie tylko standardowe lekcje, ale także zajęcia z klocków LEGO czy technik uczenia się.

Jeśli chodzi o placówki publiczne, najczęściej wybieraną w okolicy jest Szkoła Podstawowa nr 5 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II. Oprócz niej, na Zaspie-Rozstajach funkcjonuje także Publiczna Szkoła Podstawowa nr 48.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Zaspie-Rozstajach?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się czy łatwo dostać się do żłobka mieszczącego się na terenie dzielnicy. Biorąc pod uwagę dużą liczbę mieszkańców, jeśli rodzic przegapi termin pierwszej rekrutacji, może to stanowić problem. Niemniej jednak, w przypadku braku miejsc w danej placówce, można dostać się do innej. Tych w promieniu kilku kilometrów jest sporo.

Jak wygląda sprawa ze starszymi dziećmi? Czy łatwo dostać się do podstawówki? Uczniowie mieszkający w okolicy nie powinni mieć z tym kłopotu. Tym bardziej, że tak jak w przypadku żłobków i przedszkoli, wiele szkół podstawowych mieści się także we Wrzeszczu i na Przymorzu.

Licea i technika na Zaspie-Rozstajach: szkoły średnie dzielnicy

Czy na Zaspie-Rozstaje funkcjonują jakieś licea i technika? Szkół tego typu w okolicy jest znacznie mniej niż podstawówek. W samej dzielnicy mieści się XIV Liceum Ogólnokształcące, działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II. Na Zaspie-Młyniec działa XV Liceum Ogólnokształcące im. Zjednoczonej Europy, a z kolei na Przymorzu XXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi. Ze względu na niewielką odległość od dzielnicy, wielu uczniów do szkół dociera piechotą lub rowerem.

Popularne szkoły na Zaspie-Rozstajach

Na Zaspie-Rozstajach powstały zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne. Do wielu z nich uczęszczają nie tylko uczniowie mieszkający na terenie dzielnicy, ale i w pozostałych częściach miasta. Popularne szkoły to przede wszystkim prywatna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła oraz publiczna Szkoła Podstawowa nr 5, działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II.

Czy na Zaspie-Rozstajach znajdują się jakieś uczelnie? W samej dzielnicy nie ma placówek tego typu, ale mieszka tam wielu studentów, którzy dojeżdżają do wydziałów zlokalizowanych na Strzyży.

Ocena redakcji

Na terenie Zaspy-Rozstajach powstało kilka przedszkoli i punktów przedszkolnych, dzięki czemu rodzice nie muszą martwić się, że nie znajdą wolnego miejsca dla swojego malucha. Spora liczba placówek zachęca do zamieszkania w okolicy zarówno te osoby, które założyły już rodziny i mają dzieci, jak i te które dopiero planują ją powiększyć.

W związku z dobrze rozwiniętą ofertą edukacyjną, popyt na tamtejsze mieszkania stałe rośnie. Porównując liczbę szkół do liczby mieszkańców dzielnicy, można stwierdzić, że dzieci nie powinny mieć kłopotów także z dostaniem się do podstawówki czy szkoły ponadpodstawowej. Ze względu na dość wysoki poziom nauczania do tamtejszych placówek chętnie zapisują się także uczniowie z sąsiednich dzielnic.

4. Jak się mieszka na Zaspie-Rozstajach? Parki i rekreacja w dzielnicy

W dużej części Zaspy-Rozstajów panuje zieleń, dlatego jest tam bardzo spokojnie. Mieszkańcy okolicy w wolnych chwilach chętnie chadzają na spacery lub jeżdżą rowerem. Na terenie dzielnicy znajdują się dwa duże parki - Park im. Jana Pawła II oraz Park Millenium Gdańska. Pierwszy z nich zajmuje powierzchnię 25,1 ha i jest drugim pod względem wielkości parkiem w Gdańsku.

Drugi z nich jest znacznie mniejszy, ale zostały zamontowane tam ławki, świetniki i plac zabaw dla dzieci, więc jest to jedno z najchętniej uczęszczanych miejsc podczas rodzinnych spacerów. Zaspa-Rozstaje to miejsce, gdzie odnajdują się osoby aktywne. Na terenie dzielnicy działają liczne siłownie, a tuż obok, na Zaspie-Młyniec, powstały boiska do piłki nożnej i koszykówki. Osoby, które chcą popływać, mogą też wybrać się na tamtejszy basen.

5. Gastronomia i kultura

Na terenie dzielnicy mieści się niejedna dobra restauracja. Wiele tamtejszych lokali podaje kuchnię polską, ale działają też takie z kuchnią azjatycką czy amerykańską. Okoliczni mieszkańcy często chadzają do m.in. Tenisowej, American Stars i Burger Majster. Ostatnia restauracja (Gdańsk, Zaspa, ul. Żwirki i Wigury 12) słynie z pysznych i dużych burgerów.

Gdzie zjeść w dzielnicy dobrego fast fooda? Restauracje w okolicy polecane przez mieszkańców to głównie tak zwane sieciówki: KFC (Gdańsk, Zaspa-Rozstaje, ul. aleja Jana Pawła II 19), Pizza Hut (Gdańsk, Zaspa-Rozstaje, ul. aleja Jana Pawła II 19) oraz MAX PIZZA (Gdańsk, Zaspa-Młyniec, ul. Pilotów 3).

Centrum kultury mieści się w gdańskiej dzielnicy Śródmieście, dlatego też tam działa najwięcej teatrów i kin. Ponieważ miasto jest dobrze skomunikowane, mieszkańcy innych dzielnic nie mają kłopotów z tym, aby tam dojechać. Na terenie samej Zaspy-Rozstajów nie działa żadne kino, teatr, muzeum, galeria sztuki ani biblioteka miejska. Dla większości mieszkańców nie stanowi to jednak problemu.

Biblioteka (Gdańsk, Zaspa, ul. Pilotów 3) mieści się na Zaspie-Młyniec, czyli niecały kilometr od granicy dzielnicy. Ponieważ, w okolicy nie ma zbyt wielu punktów kulturalno-rozrywkowych, mieszkańcy czas wolny chętnie spędzają aktywnie na pobliskiej plaży i w parkach.

6. Zdrowie na Zaspie-Rozstajach

Jakość powietrza na Zaspie-Rozstajach utrzymuje się na dobrym poziomie, dzięki czemu okoliczni mieszkańcy nie mogą narzekać na smog. W całym Gdańsku świetną jakość ma także kranówka, dlatego też wiele osób pije ją zamiast wody mineralnej. Na terenie dzielnicy znajdują się przychodnie i szpitale publiczne, co znacznie zwiększa komfort życia tamtejszych mieszkańców. Największą placówką tego typu jest Copernicus (Gdańsk, Zaspa, ul. aleja Jana Pawła II 50), czyli wielospecjalistyczny szpital.

Zaspa Gdańsk pod względem oferty zdrowotnej jest bardzo dobrze rozwinięta. Znajdują się tam oddziały: kardiochirurgiczny, chirurgii ogólnej, pediatryczny, urologiczny, położniczo-ginekologiczny i wiele innych. Ze względu na dobry sprzęt i doświadczonych lekarzy, tamtejszy szpital okulistyczny jest odwiedzany przez pacjentów mieszkających w całym Trójmieście.

Na terenie dzielnicy działa także Centrum Medyczne LUXMED (Gdańsk, Zaspa, ul. aleja Jana Pawła II 7). Przyjmują tam tacy specjaliści jak: internista, neurolog, laryngolog, dermatolog, endokrynolog, kardiolog, okulista, ginekolog czy pulmonolog. Warto dodać, że na Zaspie-Rozstajach, tuż przy granicy z Wrzeszczem, mieści się punkt pobrań laboratorium Synevo (Gdańsk, Zaspa-Rozstaje ul. aleja Rzeczypospolitej 33), a przy Parku im. Jana Pawła II sklep medyczny (Gdańsk, Zaspa, ul. aleja Jana Pawła II 3D).

Z kolei na Zaspie-Młyniec, czyli bardzo niedaleko, mieści się jeszcze szkoła rodzenia (Gdańsk, Zaspa, ul. aleja Jana Pawła II 6G), centrum medyczne POLMED (Gdańsk, Zaspa, ul. Startowa 1) oraz rehabilitacja (Gdańsk, Zaspa, ul. Pilotów 3/25).

7. Zaspa-Rozstaje - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Zaspa-Rozstaje pod względem oferty handlowo-usługowej jest także dość dobrze rozwinięta. Na terenie dzielnicy działają zarówno mniejsze sklepy, jak i supermarkety. Mieszkańcy dzielnicy chętnie robią zakupy w dyskontach takich jak Lidl, Biedronka czy Żabka. W okolicy znajdują się również większe hipermarkety i galeria Zaspa, gdzie mieści się wiele butików, fryzjer (Gdańsk Zaspa, aleja Rzeczypospolitej 33) i kwiaciarnia. Do centrum handlowego można wybrać się na większe zakupy, a także coś zjeść, ponieważ działa tam jedna z lepszych pizzerii.

Zdaniem mieszkańców w dzielnicy brakuje targowiska. Najbliższy rynek z lokalnymi produktami znajduje się we Wrzeszczu.

8. Wady i zalety mieszkania na Zaspie-Rozstajach

Zalety:

 • dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • bliskość do najważniejszych punktów usługowo-handlowych,
 • duża liczba placówek medycznych,
 • psi park.

Wady:

 • słabo rozwinięta oferta kulturalno-rozrywkowa,
 • korki w godzinach szczytu,
 • brak targowiska.

Czy dzielnica Zaspa-Rozstaje jest przyjazna dla zwierząt?

Zaspa-Rozstaje to idealne miejsce do zamieszkania dla osób posiadających w domu zwierzęta. Jest tam wiele miejsc, gdzie można wybrać się na spacer lub pobiegać. Na terenie dzielnicy znajduje się duży Park im. Jana Pawła II, gdzie wybudowano specjalny wybieg dla psów. Jego teren ogrodzono, więc czworonogi mogą tam biegać nawet bez smyczy.

Dobrym miejscem na spacer jest także Park Millenium Gdańska. Co istotne, mieszkając w okolicy, psa można wziąć nie tylko do parku, ale także do innych miejsc publicznych. Na terenie całego Gdańska działają restauracje, gdzie zwierzęta są naprawdę mile widziane. Specjalnie dla nich właściciele lokali przygotowują miski z wodą. Oprócz tego swój gabinet ma tam dobry weterynarz (Gdańsk, Zaspa, ul. Leszczyńskich 5A).

9. O tym się mówi na Zaspie-Rozstajach

Ostatnio na Zaspie dużo mówi się o przebudowanie ciągu spacerowego biegnącego m.in. wzdłuż ul. Olsztyńskiej, ul. Meissnera oraz al. Jana Pawła II. Inwestycja jest realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego i od lat była wyczekiwana przez okolicznych mieszkańców. Ciąg spacerowy stanowi nie tylko łącznik między osiedlami mieszkaniowymi a Parkiem im. Reagana i plażą, ale także jest jedną z najważniejszych dróg prowadzących do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: