Aniołki Gdańsk

Redakcja

Redakcja

07.04.2020

Czym charakteryzuje się i co zapewnia mieszkańcom gdańska dzielnica Aniołki? Sprawdź na GetHome.pl.

Aniołki to niewielka dzielnica Gdańska leżąca na północ od gdańskiego Śródmieścia. Ma charakter typowo mieszkalny, znajduje się tu wiele terenów zielonych i rekreacyjnych, a zabudowa jest wyjątkowo zróżnicowana: od starych kamienic, poprzez domki jednorodzinne aż do bloków z wielkiej płyty i nowoczesnych inwestycji deweloperskich.

Ze względu na dogodną lokalizację Aniołki są doskonale skomunikowane zarówno z centrum miasta, jak i dalej położonymi dzielnicami, w związku z czym jest to idealne miejsce do życia dla studentów oraz osób pracujących, którzy zmuszeni są dojeżdżać do pracy.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Aniołki

domy Aniołki

1. Informacje ogólne

Aniołki – położenie na mapie Gdańska

Aniołki to jedna z trzydziestu pięciu dzielnic Gdańska. Położona jest wzdłuż Al. Zwycięstwa, która jest główną arterią komunikacyjną miasta. Aniołki od południa graniczą ze Śródmieściem i Siedlcami, od zachodu z Suchaninem, od północy z Wrzeszczem Górnym i Dolnym i od wschodu z Młyniskami.

Zajmują powierzchnię 2,31 km2, co daje dwudzieste ósme miejsce w rankingu gdańskich dzielnic. Ze względu na swój niewielki rozmiar, dzielnica nie dzieli się na mniejsze jednostki terytorialne. Dla Aniołków charakterystyczne jest dwupoziomowe tarasowe ułożenie terenu. Zabudowa jest zróżnicowana w zależności od rejonu dzielnicy. W pobliżu Al. Zwycięstwa znajdują się głównie duże osiedla willowe.

Okolice ul. Powstańców Warszawskich są bardziej niejednolite, można tam dostrzec współczesną jak i nieco przestarzałą zabudową wielorodzinną, dawne osiedla socjalne (ul. Giełguda i Kolonii Jordana) oraz zabudowę szeregową (ul. Wrocławska i Płowce).

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności – kto mieszka na Aniołkach?

Aniołki zamieszkuje 4909 osób, jednak liczba ta systematycznie z roku na rok spada. Winne temu jest ujemne saldo migracji (minus 8 osób na 1000 mieszkańców w 2016 roku) oraz zerowy przyrost naturalny. Dzielnicę zamieszkują w dużej mierze osoby starsze, którzy według ostatnich danych stanowią 25% mieszkańców.

Zagęszczenie ludności wynosi zaledwie 2122 osób na km2, co jest dziewiętnastym wynikiem wśród wszystkich gdańskich dzielnic. Tak niewielka liczba podpowiada, że Aniołki z pewnością nie są zatłoczone.


Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Aniołki to doskonałe miejsce dla osób starszych, którzy mogą się tam cieszyć świetnie dostosowaną do ich potrzeb infrastrukturą oraz dobrze zorganizowaną służbą zdrowia. Seniorzy stanowią znaczną część mieszkańców tej dzielnicy, w związku z czym władze często organizują dla nich różnego rodzaju atrakcyjne wydarzenia oraz starają się usprawnić funkcjonowanie administracji publicznej w taki sposób, aby była jak najbardziej przyjazna emerytom.

Rodziny z dziećmi również doskonale odnajdą się na Aniołkach. Dzięki niewielkiemu zagęszczeniu ludności raczej niezgłaszane są problemy z dostępnością miejsc w placówkach edukacyjnych (poza żłobkami), a liczne tereny zielone są doskonałe na rodzinne spacery. Rodzice nie mają również problemu z dojazdem do pracy komunikacją miejską.

Studenci mieszkający na Aniołkach cenią sobie za to bliskość Śródmieścia oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i bezproblemowy dojazd do pozostałych miejskich uczelni.


Czy Aniołki to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka na Aniołkach? Mieszkańcy nie narzekają na jakość życia w tej dzielnicy. Ze względu na to, że jest to stosunkowo niewielki obszar, administrowanie nim jest na tyle łatwe, że rada dzielnicy może sobie pozwolić na bliską współpracę z mieszkańcami oraz wspieranie oddolnych inicjatyw, których jest sporo, ponieważ mieszkańcy czują się zżyci ze sobą.

Na Aniołkach nie brakuje także barów i restauracji oraz terenów rekreacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem obiektów o przeznaczeniu sportowym.


Planowany rozwój dzielnicy

Kwota budżetu dla projektów na 2020 rok w dzielnicy Aniołki wynosi 256 000 zł. Nie wyznaczono dużych terenów inwestycyjnych, w planach jest raczej rewitalizacja oraz rozbudowa istniejących zespołów mieszkaniowych (zarówno jeśli chodzi o zabytkowe wille jednorodzinne, jak i zabudowę wielorodzinną) oraz przestrzeni publicznej.

Znajdujące się na Aniołkach tereny zielone zachowane zostaną jako tereny rekreacyjne. W planach jest rewitalizacja Parku Steffensa oraz budowa Super-ścieżki łączącej dolny i górny taras dzielnicy, wzdłuż której ustawione zostaną meble miejskie, ogrodzony wybieg dla psów oraz ustalone zostaną trasy treningowe.

W dalszej kolejności miasto przygotowuje się do realizacji zadania związanego z zagospodarowaniem dolinki przy akademikach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Aniołki – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Aniołki nie są znane ze swoich atrakcji turystycznych, jednak znajduje się tam, kilka miejsc, które zdecydowanie powinno się odwiedzić. Przede wszystkim warto przespacerować się zabytkową Wielką Aleją (obecnie Aleją Zwycięstwa) i zajrzeć do znajdującego się tuż obok Parku Steffensa. Mniej znane parki takie jak, na przykład, Szubieniczna Górka również są ciekawe, zwłaszcza dla miłośników historii Gdańska – powstały bowiem na terenie dawnych cmentarzy. Uwagę mieszkańców i turystów przyciąga także Opera Bałtycka, czyli największy obiekt kulturalny na Pomorzu.


Czy Aniołki to bezpieczna dzielnica?

Czy Aniołki to bezpieczna dzielnica? Z pewnością nigdy nie była uważana za taką, do której nie warto zapuszczać się po zmroku. Ich teren jest objęty miejskim systemem monitoringu. Większość zanotowanych przestępstw to tzw. drobna przestępczość lub zwykłe wykroczenia: zakłócanie ciszy nocnej lub nieodpowiednie parkowanie. Poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców Aniołków wzmacnia fakt, że przy ul. Ugory znajduje się Komisariat Policji VII.


Atrakcje Aniołków: oferta dla dzieci

Choć oferta dla dzieci na Aniołkach nie jest tak urozmaicona jak na Śródmieściu lub chociaż Wrzeszczu czy Oliwie, najmłodsi powinni znaleźć tu coś dla siebie. W dzielnicy nie brakuje małych, osiedlowych oraz typowo parkowych placów zabaw dla dzieci, ale jedyny naprawdę spory znajduje się przy ulicy Fahrenheita.

Miejscowa infrastruktura przeznaczona dla dzieci jest związana z promocją aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Na Placu Działań Ludowych działa Lodowisko Miejskie, do którego zawsze ustawiają się niekończące się kolejki rodziców z maluchami. Kompleks sportowy przy ul. Traugutta również oferuje zajęcia dla najmłodszych, podobnie jak szkoła pływania Argonaut przy Al. Zwycięstwa.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Aniołkach

Ile trwa dojazd z Aniołków do centrum?

Z racji tego, że Aniołki sąsiadują na południu z dzielnicą Śródmieście, dojazd stamtąd do centrum zwykle zajmuje kilkanaście minut, w godzinach szczytu do pół godziny. Aniołki położone są wzdłuż niezwykle ważnej w mieście Alei Zwycięstwa, dzięki czemu dojazd do innych dzielnic jest także ułatwiony.

Warto wspomnieć, że coraz więcej osób przemieszcza się po Gdańsku rowerem, gdyż jest to tani, ekologiczny i niemalże niezawodny środek transportu, który dodatkowo pozwala podróżującym uniknąć uciążliwego stania w korkach.


Tramwaje na Aniołkach

Tramwaje dojeżdżające na Aniołki to:

 • Linia 2 – łącząca Strzyżę PKM i Łostowice Świętokrzyska,
 • Linia 3 – łącząca Chełm Witosa i Władysława IV,
 • Linia 6 – łącząca Łostowice Świętokrzyska i Jelitkowo,
 • Linia 9 – łącząca Strzyżę PKM i Zimną,
 • Linia 12 – łącząca Migowo i Oliwę.

Komunikacja tramwajowa na Aniołkach jest dobrze zorganizowana i zapewnia transport do najważniejszych punktów w mieście. Większość z dojeżdżających tutaj linii kursuje co dwadzieścia minut.


Autobusy na Aniołkach    

Transport autobusowy doskonale uzupełnia komunikację tramwajową. Najważniejsze linie dzienne przejeżdżające przez Aniołki to:

 • Linia 115 – łącząca Jaworzniaków i Wrzeszcz PKP,
 • Linia 131 – łącząca Metemblewo i Olszynkę Szkoła,
 • Linia 210 – łącząca Osowę PKP i Gościnną,
 • Linia 283 – łącząca Niedźwiednik i Nowy Port Szaniec Zachodni.

Nocą kursują natomiast następujące linie:

 • N1 – łącząca Jaworzniaków i Osowę PKP,
 • N4 – łącząca Jelitkowo i Jaworzniaków,
 • N13 – łącząca Żabiankę SKM i Olimpijską.

Najbardziej oblegane przystanki autobusowe na Aniołkach, z których codziennie korzystają setki osób, znajdują się przy Al. Zwycięstwa, ul. Smoluchowskiego i ul. Traugutta. Są to również Opera Bałtycka i Gdański Uniwersytet Medyczny. Mieszkańcy Aniołków z pewnością nie potrzebują samochodu, żeby swobodnie poruszać się po mieście.  


Dworce/zajezdnie

Na terenie Aniołków nie ma dworców ani zajezdni. Wynika to z faktu, że jest to dzielnica wyjątkowo mała i otoczona przez dzielnice z na tyle rozwiniętą infrastrukturą autobusowo-tramwajową oraz kolejową, że nie ma potrzeby jej rozbudowywania na Aniołkach, których mieszkańcy mogą bez problemu dojechać do takich dworców jak Gdańsk Główny czy Gdańsk Wrzeszcz.

Wzdłuż granicy jednostek administracyjnych Aniołki i Młyniska znajduje się przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) Gdańsk Stocznia, który dziennie obsługuje do 1000 osób.


Aniołki – ścieżki rowerowe

Wzdłuż Al. Zwycięstwa ciągną się specjalnie wytyczone i oznaczone ścieżki rowerowe, a na ul. Powstańców Warszawskich wytyczono strefy piesze z dopuszczalnym ruchem rowerów. Wiele dróg w tej dzielnicy zostało oznaczonych jako ulice w strefach ruchu uspokojonego (z dopuszczalną prędkością nie wyższą niż 30km/h).

Cykliści nie powinni mieć więc problemu z poruszaniem się po Aniołkach, zwłaszcza że działa tam kilka stacji rowerów miejskich Mevo, sklepy rowerowe oraz parkingi przeznaczone wyłącznie dla jednośladów.


Komunikacja na Aniołkach – główne ulice

Spośród trzydziestu siedmiu ulic znajdujących się na terenie Aniołków najważniejsza jest Aleja Zwycięstwa, która jest nie tylko częścią Głównej Arterii Komunikacyjnej Trójmiasta (łączącej Gdańsk, Gdynię, Sopot oraz Pruszcz Gdański, Rumię i Redę), ale stanowi też interesującą atrakcję turystyczną w dzielnicy, gdyż rozciąga się wzdłuż niej niewielki choć malowniczy Park Steffensa.

Niestety ze względu na bliskość Śródmieścia, przepustowość oraz znaczną liczbę punktów handlowo-usługowych, Al. Zwycięstwa często jest zakorkowana, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Inne ważne ulice to na przykład ul. Dębinki, przy której znajduje się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i ul. Hallera, wzdłuż której biegnie istotne dla Aniołków, Dolnego Wrzeszcza i Brzeźna torowisko tramwajowe. Inną ważną ulicą, przy której znajduje się wiele istotnych instytucji jest ul. Skłodowskiej-Curie.


Komunikacja w Aniołkach - inwestycje drogowe

Władze Gdańska zdecydowały się przeznaczyć blisko 32 miliony złotych na remonty dróg w ramach programu modernizacji miasta, jednak tylko niewielka część tych funduszy ma zostać przeznaczona na remont ulic na Aniołkach. Przebudowane ma zostać skrzyżowanie ul. Traugutta i Sobieskiego oraz ulica Hallera. Są to jednak miejsca, które przynajmniej częściowo znajdują się na terenie innych dzielnic.


Ocena redakcji

Aniołki są doskonale skomunikowane nie tylko z pozostałymi dzielnicami Gdańska, ale i z resztą Trójmiasta. Mieszkańcy cenią sobie szybki i bezproblemowy dojazd do centrum oraz liczbę linii tramwajowych, jednak mogą skarżyć się na częste korki w godzinach szczytu, zwłaszcza przy Al. Zwycięstwa i ul. Hallera. Niestety, w najbliższym czasie władze miasta nie przewidują przeprowadzenia na terenie Aniołków większych inwestycji drogowych.

3. Edukacja na Aniołkach

Żłobki i przedszkola na Aniołkach

Niestety na terenie Aniołków nie znajduje się ani jeden żłobek. Rodzice zmuszeni są zapisywać dzieci do placówek położonych w innych dzielnicach, z których najbliższe to gdańskie Siedlce, Suchanino, Wrzeszcz i Śródmieście. Sprawnie zorganizowany transport publiczny umożliwia bezproblemowe odwożenie pociech do odpowiednich placówek bez konieczności posiadania własnego samochodu, ale młodzi rodzice i tak od dawna zgłaszają potrzebę wybudowania żłobka na Aniołkach.

Nieco lepiej wygląda sytuacja z zapisami do przedszkoli, ponieważ na Aniołkach znajdują się dwie tego typu placówki (przy ul. Skłodowskiej Curie i ul. Powstańców Warszawskich), niestety obie są prywatne.


Szkoły podstawowe: edukacja na Aniołkach

Na Aniołkach znajduje się dwie szkoły podstawowe. Są to Szkoła Podstawowa nr 15 dr Urszuli Mroczkiewicz przy ul. Smoluchowskiego i Szkoła Podstawowa nr 90 przy ul. Dębinki. Obie placówki znajduje się w niewielkiej odległości od siebie, w północnej części dzielnicy.


Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Aniołkach?

Czy łatwo dostać się do żłobka? Niestety na Aniołkach, podobnie jak w całym Gdańsku, zgłaszane są problemy z dostępnością miejsc w placówkach zapewniającym opiekę najmłodszym maluchom. Rodzice starszych dzieci nie mają już tak dużych problemów z zapisaniem swoich pociech do wybranych placówek. Liczba przedszkoli i miejsc w nich dostępnych jest zadowalająca, podobnie jak oferta edukacyjna obu miejscowych podstawówek.  


Licea i technika na Aniołkach: szkoły średnie dzielnicy

Niestety, na Aniołkach nie szkół średnich, co zmusza lokalnych nastolatków do dojeżdżania do szkół znajdujących się w innych dzielnicach. Nie jest to jednak duży problem ze względu na bliskość Śródmieścia, w którym znajduje się dużo popularnych liceów i techników i dobrze zorganizowany transport publiczny.


Popularne szkoły na Aniołkach

Popularne szkoły na Aniołkach to głównie uczelnie, z których najważniejsza to cieszący się wielką renomą Gdański Uniwersytet Medyczny położony przy ul. Skłodowskiej Curie oraz Gdańska Szkoła Humanistyczna przy ul. Kopernika. Na terenie dzielnicy znajduje się także Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej (Al. Zwycięstwa). Szkoły publiczne podstawowe i szkoły prywatne (przedszkola) również cieszą się dużą popularnością, zapisują się do nich także dzieci mieszkające na co dzień w innych dzielnicach.


Ocena redakcji

Jak na tak niewielką dzielnicę, oferta edukacyjna Aniołków robi wrażenie przemyślanej i dobrze zorganizowanej, choć duża w tym zasługa placówek prywatnych (oba przedszkola znajdujące się na Aniołkach to instytucje niepubliczne). Dwie szkoły podstawowe i dwa przedszkola w pełni odpowiadają wymaganiom rodzin mieszkających w tej dzielnicy zarówno pod względem liczby miejsc, jak i oferty edukacyjnej.

Niestety, odczuwa się brak żłobków oraz szkół średnich, z czego zwłaszcza ten pierwszy problem jest szczególnie uciążliwy dla młodych rodziców, którzy mogą mieć problem z powrotem do pracy. Dużym plusem oferty edukacyjnej Aniołków jest Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańska Szkoła Humanistyczna oraz jeden z wydziałów Politechniki Gdańskiej. Dzięki bliskości tych uczelni w dzielnicy nie brakuje młodych ludzi.

4. Jak się mieszka na Aniołkach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Mieszkańcy Aniołków z pewnością nie skarżą się na brak zieleni w swojej dzielnicy. Znajdują się tutaj aż trzy duże parki. Wzdłuż Al. Zwycięstwa rozciąga się malowniczy Park Steffensa, który jednak nie był do tej pory zbyt często uczęszczany ze względu na niedostatek tzw. małej architektury. Obecnie trwają prace nad rewitalizacją parku.

Kolejny duży teren wypoczynkowy to Wronia Górka, niewielkie, silnie zalesione wzniesienie morenowe z placem zabaw, boiskiem i meblami miejskimi. Popularnością cieszy się także Zielony Park, skwer z placem zabaw znajdujący się na terenie dawnego cmentarza św. Trójcy położony przy ul. Skłodowskiej Curie.

Kolejne interesujące miejsce to Szubieniczna Górka, która przed laty była miejscem egzekucji gdańskich skazańców. Obecnie jest to rozległy teren zielony.  

Miłośnicy aktywnych sposobów spędzania czasu wolnego także nie mają tutaj powodów do narzekań. Przy Al. Zwycięstwa znajduje się szkoła pływania z basenem Argonaut działająca przy Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, posiadająca jeden pełnowymiarowy duży basen oraz jeden mały, przeznaczony do nauki pływania.

Niewiele dalej, przy ul. Traugutta znajduje się Gdańskie Centrum Sportu, w skład którego wchodzą stadion z zapleczem socjalnym i widownią, płyta trawiasta, dwa boiska treningowe, hala sztuk walki, bieżnia, rzutnia, skocznia do skoku w dal, siłownia oraz sala konferencyjna. Dodatkowo, pod tym samym adresem znajduje się Lechia Tenis Club z siedmioma kortami tenisowymi i halą tenisową dwoma kortami o podłożu dywanowym. Na terenie dzielnicy nie brakuje także siłowni pod chmurką, można je znaleźć między innymi przy Wroniej Górce i Zielonym Parku.

5. Gastronomia i kultura

Na Aniołkach nie brakuje lokali gastronomicznych i bez problemu można tam znaleźć miejscówkę zarówno za spotkanie ze znajomymi, jak i elegancki obiad z rodziną. Gdzie zjeść w dzielnicy? Dużą popularnością cieszy się kuchnia włoska. Jej miłośnicy mogą przejść się do Trattoria La Cantina przy ul. Dębinki, serwującej kuchnię neapolitańską Włoskiej Roboty czy baru i kawiarni Buon Gusto.

Przy ul. Tuwima znajduje się restauracja Weranda oferująca zróżnicowane menu i pięknie urządzone wnętrza. Na Aniołkach znajduje się także jedna z najpopularniejszych kawiarni w całym Gdańsku, czyli Raro Caffe. Powierzchnia lokalu to jedynie 20m2, ale nie zniechęca to gości do odwiedzania tego miejsca w celu skosztowania kawy przygotowanej przez doskonałych baristów.

Warto także odwiedzić mieszczącą się przy ul. Giełguda restauracji Gospoda serwującą specjały kuchni staropolskiej. Warto także pamiętać o uwielbianym przez wszystkich żaków Klubie Studenckim Medyk oraz restauracjach i kawiarniach będących franczyzami wielkich sieci. Tak duża różnorodność dobrych restauracji udowadnia, że Aniołki to doskonałe miejsce dla osób uwielbiających doskonałą kuchnię.

Oferta kulturalna dzielnicy jest znacznie uboższa niż osiedli znajdujących się w ścisłym centrum, ale i tak Aniołki mają swoim mieszkańcom dużo do zaoferowania. Najważniejszą instytucją kulturalną w Gdańsku, a nawet na całym Pomorzu jest znajdująca się na Aniołkach, a dokładnie przy Al. Zwycięstwa, Opera Bałtycka, która oprócz spełniania podstawowej funkcji opery, zajmuje się także działalnością edukacyjną w zakresie szerokorozumianej sztuki.

Inne ważne miejsce na kulturalnej mapie Aniołków to multipleks Multikino znajdujące się w sąsiedztwie Opery Bałtyckiej. Niestety, na terenie dzielnicy nie ma teatrów, muzeów ani centrów kultury, ale jej oczytani mieszkańcy mogą odwiedzać dwie biblioteki: znajdującą się przy ul. Dębinki Bibliotekę Głównej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i położoną przy ul. Hallera Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej.

6. Zdrowie na Aniołkach

Aniołki mogą poszczycić się znaczną liczbą renomowanych przychodni i szpitali publicznych oraz prywatnych. Znajduje się tutaj między innymi Uniwersyteckie Centrum Kliniczne GUMed, zarówno oddział główny, jak i takie filie jak Centrum Stomatologiczne, Medycyny Inwazyjnej oraz Symulacji, Klinika Neurologii Rozwojowej, Klinika Nefrologii i Transplantologii i Chorób Wewnętrznych oraz Kliniczny Oddział Ratunkowy.

Kolejną ważną placówką jest prywatne Centrum Medyczne LUXMED oferujące szeroki zakres usług medycznych.

Inny istotny szpital to Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy i Poradnia Hepatologiczna, obie znajdujące się przy ul. Smoluchowskiego. Warto także pamiętać o takich ośrodkach jak Centralne Laboratorium Kliniczne, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza i Okręgowa Izba Lekarska. Tak doskonale funkcjonująca służba zdrowia jest dodatkowo uzupełniona o dobrze rozwiniętą sieć aptek, których na Aniołkach nie brakuje.

Jakość powietrza w Gdańsku, a co za tym idzie także na Aniołkach, jest oceniona dobrze lub bardzo dobrze, co potwierdzają wszystkie punkty pomiarowe ulokowane na terenie Trójmiasta. W związku z tym, mieszkańcy nie skarżą się na smog i mogą bez obaw uprawiać sport na świeżym powietrzu i wietrzyć mieszkania.

Również gdańska kranówka jest bardzo dobrze oceniana, według Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji jest to woda najwyższej jakości zawierająca liczne składniki mineralne i w niczym nie ustępująca wodzie butelkowanej.  

7. Aniołki: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Żadne z gdańskich centrów handlowych nie znajduje się na terenie Aniołków, w związku z czym ich mieszkańcy skazani są na dojazdy do galerii handlowych znajdujących się w innych dzielnicach lub robienie zakupów w mniejszych sklepach.

Są tutaj supermarkety i wielkopowierzchniowe hipermarkety wszystkich znanych sieci handlowych (Carrefour, Biedronka, Lidl, Piotr i Paweł, Auchan, Żabka). Dużą popularnością cieszą się dyskonty, sklepiki osiedlowe i sklepy hobbystyczne. Niestety nie ma tu ani jednego targowiska lub bazaru, najbliższe znajdują się we Wrzeszczu.

Aniołki mogą pochwalić się bogato rozwiniętą drobną infrastrukturą handlowo-usługową, dlatego nikt nie skarży się na problemy ze znalezieniem fryzjera, kosmetyczki czy księgowej. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele biurowców, z których najważniejszy jest Polon Park położony przy ul. Skłodowskiej Curie.

8. Wady i zalety mieszkania na Aniołkach

Zalety:

 • lokalizacja blisko centrum miasta,
 • dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
 • znaczna ilość terenów zielonych,
 • dużo obiektów sportowych,
 • doskonale zorganizowana służba zdrowia,
 • bardzo dobra jakość powietrza i kranówki.

Wady:

 • brak żłobków i szkół średnich,
 • brak dużego centrum handlowego,              
 • niewiele planowanych inwestycji drogowych,
 • niewielka liczba typowych atrakcji turystycznych.

Ocena redakcji

Aniołki to jedna z najmniejszych dzielnic Gdańska znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia i dzielnic na tyle rozwiniętych (np. Wrzeszcza), że mieszkańcy w każdej chwili mogą skorzystać z ich oferty edukacyjnej, kulturalnej i handlowo-usługowej. Nie czują potrzeby zamykania się w obrębie swojej dzielnicy i inwestowania w budowanie tu w przyszłości obiektów, do których obecnie można dojechać w kilkanaście minut.

Umożliwia to świetnie zorganizowany (także nocą) transport publiczny: tramwajowy oraz autobusowy. Mieszkając na Aniołkach, nie trzeba posiadać samochodu osobowego, by swobodnie podróżować po Gdańsku.

Życie na Aniołkach uprzyjemnia duża ilość terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Miłośnicy sportu na pewno nie mogą narzekać na brak obiektów do amatorskiego oraz profesjonalnego trenowania prawie wszystkich popularnych obecnie dyscyplin. Uprawiać sport można też na łonie natury, ponieważ ze względu na wysoką jakość powietrza, nie jest to groźne dla zdrowia jak to się dzieje w wielu innych dużych polskich miastach.

Po treningu można wybrać się do restauracji, którą na bez problemu można znaleźć w dowolnym miejscu dzielnicy. Na pochwałę zasługuje także oferta prozdrowotna, liczba szpitali i przychodni na niewielkich Aniołkach jest imponująca.  

Jedyną poważną, ale wartą odnotowania wadą Aniołków jest brak żłobków oraz szkoły średniej. Młodzi rodzice oraz nastolatkowe nie mają wyjścia i muszą szukać odpowiedniej dla siebie placówki w innych, zwykle pobliskich dzielnicach. Niestety, obecnie miasto nie planuje budowy nowych placówek edukacyjnych w tym rejonie Gdańska. W przygotowaniu nie ma także zbyt wielu inwestycji drogowych.

Czy Aniołki są przyjazne dla zwierząt?

Z pewnością Aniołki można nazwać dzielnicą przyjazną zwierzętom. Po większości parków oraz skwerów można spacerować z psami, a w Parku Akademickim położonym na granicy Aniołków i Wrzeszcza znajduje się profesjonalny wybieg dla czworonogów.

Dodatkowo, przy ul. Towarowej w gabinecie Doggy Dog możemy skorzystać z usług zwierzęcego behawiorysty, a wiele miejscowych restauracji akceptuje u siebie zwierzęta. Warto także zaznaczyć, że właściciele prywatnych punktów handlowo-usługowych często w upalne dni wystawiają zwierzętom miski z wodą.

9. O tym się mówi na Aniołkach

Od kilku lat trwają prace nad zagospodarowaniem terenu w dzielnicy, który w dalszej perspektywie pozwoliłby wypełnić przestrzeń między domami jednorodzinnymi obiektami zamieszkania zbiorowego: blokami mieszkalnymi, akademikami lub hotelami. Nie podoba się to większości mieszkańców, którzy przyzwyczaili się do obecnej zabudowy i nie chcą pozwolić na zabetonowanie terenów zielonych.

Punktem zapalnym jest ulica Dantyszka, po obu stronach której znajdują się tylko domy jednorodzinne, a jej koniec jej pokryty gęstą roślinnością i częściowo zalesiony. W 2016 r. teren ten kupił prywatny inwestor, który ma zamiar wybudować tam dużą inwestycję deweloperską. Trwają konsultacje w sprawie wypracowania kompromisu, który zadowoliłby obie strony.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: