- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Podgórze Duchackie w Krakowie
Podgórze Duchackie to jedna z chętniej zamieszkiwanych dzielnic Krakowa. Mieści się tam wiele punktów usługowo-handlowych, a także miejsc, gdzie można wybrać się w celach rekreacyjnych.
Niestety, na terenie dzielnicy znajduje się mało parków i innych terenów zielonych, co stanowi kłopot zwłaszcza dla osób lubiących uprawiać sport na świeżym powietrzu i osób mających zwierzęta. Aby zwiększyć komfort życia mieszkańców w okolicy powstało kilka siłowni zewnętrznych, a w planach jest także budowa psiego parku.
Lokale na Podgórzu Duchackim to opcja szczególnie atrakcyjna dla osób zainteresowanych inwestycjami w dobrze skomunikowanej i rozwijającej się dzielnicy. Trzeba przyznać, że Podgórze Duchackie to świetny teren pod inwestycje. Dzielnica jest świetnie skomunikowana z pozostałymi częściami Krakowa, a na dodatek stale się rozwija.
Sprawdź oferty w tej dzielnicy:
1. Informacje ogólne
Położenie Podgórza Duchackiego na mapie Krakowa
Podgórze Duchackie to o jedna z 18 dzielnic miasta Krakowa. Do roku 1990 należała do Podgórza, obecnie stanowi odrębną jednostkę. Dzielnica oznaczona jest rzymską cyfrą XI. Leży w południowej części miasta i jest jedną z najmniejszych pod względem powierzchni. Podgórze Duchackie od północy graniczy z dzielnicą Podgórze, od wschodu z dzielnicą Bieżanów-Prokocim, od południa z dzielnicą Swoszowice, natomiast od zachodu z dzielnicą Łagiewniki-Borek Fałęcki.
Od Wisły dzieli je około 2,5 kilometra. Bez wątpienia, dzielnica ma dobre położenie. Spacerem można dotrzeć stamtąd nad rzekę już w pół godziny. Dzielnica XI Podgórze Duchackie dzieli się na 7 dość sporych osiedli mieszkaniowych. Poniżej ich krótki opis.
Podgórza Duchackie - osiedla:
- Kurdwanów – miejsce stworzone dla osób aktywnych. Pobudowano tam centrum sportowe z rampami do zjazdów i kilkoma kortami tenisowymi. W okolicy znajduje się też basen, oraz boisko do siatkówki i koszykówki. Osoby ze zwierzętami mogą tam wybrać się z nimi na spacer do Parku Kurdwanowskiego.
- Kurdwanów Nowy – idealne miejsce do zamieszkania dla pracujących. Ze względu na rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną, mieszkańcy nie mają kłopotu z dojazdem do innych części miasta. W pobliżu znajduje się pętla autobusowa i tramwajowa, a także Węzeł Łagiewnicki na autostradzie A4.
- Osiedle Piaski Nowe – ze względu na położenie i dobrze rozwiniętą komunikację miejską, można stamtąd dojechać niemalże do każdej części Krakowa. Idealna okolica zarówno dla młodych dla młodych rodzin, jak i seniorów.
- Piaski Wielkie – dawniej mieszkańcy zajmowali się tam produkcją mięsa, obecnie na trenie osiedla wciąż znajduje się kilka rzeźni, gdzie można zakupić produkty bardzo wysokiej jakości. Okoliczna zabudowa to głównie domy jednorodzinne.
- Osiedle Podlesie – idealne miejsce pod inwestycje. Większą część osiedla stanowią domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, chociaż nie brakuje tam też i zieleni. Ze względu na bliskość strugi, panuje tam przyjemny mikroklimat.
- Wola Duchacka Wschód – głównie budowano tam bloki i wieżowce. Na osiedlu na pewno odnajdą się rodziny, ponieważ jest tam kilka szkół i przedszkola. W okolicy brakuje parku, co przeszkadza zwłaszcza osobom aktywnym.
- Wola Duchacka Zachód - położenie osiedla sprzyja rodzinnym wyjazdom na zakupy czy wycieczki krajoznawcze. Mieści się tam duże centrum handlowe, ale nie brakuje też terenów zielonych.
Wola Duchacka to świetna okolica do zamieszkania dla osób mających zwierzęta. W pobliżu nie brakuje gabinetów weterynaryjnych i miejsc na spacery.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Podgórze Duchackie to dobre miejsce do życia dla rodzin, osób samotnych i studentów. W pobliżu znajdują się szkoły, wiele punktów usługowo-handlowych, a także domy studenckie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podgórze Duchackie ciągle się rozwija i deweloperzy chętnie tam inwestują.
Czy Podgórza Duchackie w Krakowie to styl życia?
Jak się mieszka w dzielnicy? Czy warto kupić tam mieszkanie? Podgórze Duchackie to bardzo czysta i dość spokojna okolica. Warto kupić tam mieszkanie nawet w celu inwestycyjnym. Mieszkanie na wynajem w Krakowie na Podgórzu Duchackim będzie trafionym pomysłem.
Sąsiedzi są bardzo uprzejmi, więc nikt nie powinien mieć kłopotów z zaaklimatyzowaniem się. Na terenie Podgórza Duchackiego dobrze rozwinięta jest komunikacja miejska, przez co łatwo jest dostać się stamtąd do centrum i innych części miasta.
W pobliżu znajduje się sporo punktów usługowo-handlowych i szkół, więc rodziny chętnie kupują tam własne mieszkania. Kraków, Podgórze Duchackie ma swój urok. Chociaż nie ma tam zbyt wielu terenów zielonych, to właśnie w tej okolicy mieszczą się stawy po eksploatacji cegielni Bonarka, gdzie swoje miejsce lęgowe ma bączek – najmniejsza europejska czapla.
Planowany rozwój dzielnicy
Podgórze Duchackie to jedna z tych dzielnic, która stale się rozwija. W najbliższym czasie na jej terenie mają powstać nowe chodniki i ścieżki rowerowe, co pozwoli okolicznym mieszkańcom swobodniej i bezpieczniej poruszać się po drogach. W przyszłym roku na osiedlu Piaski Wielkie ma zostać zamontowane także nowe oświetlenie drogowe. W ramach budżetu partycypacyjnego w 2020 roku na terenie dzielnicy powstanie również psi wybieg. Inwestycja na pewno zwiększy komfort życia okolicznych mieszkańców i ich czworonogów.
Podgórze Duchackie - atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Pod względem turystycznym, Podgórze Duchackie nie jest zbyt atrakcyjną częścią Krakowa, chociaż znajdują się tam miejsca, które warto zobaczyć. Poniżej najciekawsze atrakcje i obiekty na terenie dzielnicy:
- Dwór Klasycystyczny w Piaskach Wielkich - zbudowany w XVI wieku. Obecnie funkcjonuje jako hotel.
- Bonarka City Center – centrum handlowe, na terenie, którego znajduje się prawie 300 punktów usługowo-handlowych. Ze względu na nietypowy projekt zarówno od wewnątrz, jak i wewnątrz miejsce to jest bardzo charakterystyczne.
Czy Podgórze Duchackie to bezpieczna dzielnica?
Czy Podgórze Duchackie to bezpieczna dzielnica? Jak się okazuje, nawet bardzo. Według statystyk policji, Podgórze Duchackie to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa.
Atrakcje na Podgórzu Duchackim - oferta dla dzieci
Oferta dla dzieci na Podgórzu Duchackim jest bardzo szeroka. W Centrum Handlowym Bonarka z myślą o najmłodszych powstała sala zabaw LEOPARK – największy obiekt tego typu w Krakowie. Znajdują się tam ogromne zjeżdżalnie, tor kartingowy, strefa trampolin czy też strefa armatek pneumatycznych. Oprócz centrum rozrywki na terenie dzielnicy zbudowano także place zabaw dla dzieci. Jeden z nich mieści się przy ulicy Dobczyckiej. Co jeszcze obejmuje oferta dla dzieci?
- Park Kurdwanowski, gdzie również zbudowano plac zabaw.
- Młodzieżowy Dom Kultury im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, gdzie prowadzone są zajęcia takie jak muzyka, plastyka, teatr, taniec czy judo.
Zapoznaj się również z informacjami o innych krakowskich dzielnicach:
- Dzielnica Wzgórza Krzesławickie
- Dzielnica Bieńczyce
- Dzielnica Czyżyny
- Dzielnica Mistrzejowice
- Dzielnica Grzegórzki
- Dzielnica Prądnik Czerwony
- Dzielnica Prądnik Biały
- Dzielnica Stare Miasto Kraków
- Dzielnica Nowa Huta
2. Komunikacja na Podgórzu Duchackim
Ile trwa dojazd z Podgórza Duchackiego do centrum?
Podgórze Duchackie nie sąsiaduje bezpośrednio z centrum, ale mimo to położone jest stosunkowo blisko. Dojazd w okolice Kazimierza i Starego Miasta samochodem, przy przeciętnym ruchu na drodze, zajmuje około 15 minut. W godzinach szczytu czas ten może się wydłużyć nawet do 40 minut. Największe korki tworzą się w okolicach mostu, a także na drodze wojewódzkiej nr 776. Część mieszkańców w godzinach popołudniowych woli poruszać się po Krakowie komunikacją miejską.
Tramwaje na Podgórzu Duchackim
Podgórze Duchackie jest dobrze skomunikowane. Na obszarze dzielnicy kursują zarówno autobusy, jak i tramwaje. Mieszkańcy okolic nie powinni mieć kłopotów z dotarciem do pracy, szkoły czy na zakupy. Na Podgórzu Duchackim swoje przystanki mają:
- tramwaje linii nr 50, o zwiększonej częstotliwości kursowania - Krowodrza Górka – Podgórze Duchackie Kurdwanów P+R, czas przejazdu zajmuje około 33 minuty,
- tramwaje linii nr 24 - Bronowice Małe - Kurdwanów P+R, czas przejazdu zajmuje od 55 do 59 minut.
Na trasie Podgórze Duchackie Kurdwanów P+R – Łagiewniki, kursują również tramwaje zastępcze linii nr 76. Co ciekawe, na terenie Podgórza Duchackiego w 2008 roku, w ramach inwestycji Krakowski Szybki Tramwaj, otworzono pierwszy tunel tramwajowy. Prowadzi on z Kurdwanowa do osiedla Krowodrza Górka.
Autobusy na Podgórzu Duchackim
Na terenie Podgórza Duchackiego kursuje kilkanaście linii autobusowych. Mieszkańcy często korzystają z komunikacji miejskiej, zwłaszcza w godzinach szczytu. Przystanki autobusowe znajdują się w pobliżu najważniejszych ośrodków. Autobusy prowadzą do centrum handlowego, największych supermarketów i w okolice rezerwatu.
Najważniejsze przystanki autobusowe na mapie dzielnicy to:
- przystanek Osiedle Kurdwanów – przejeżdża tamtędy linia nr 174, 179, 184,
- przystanek Witosa - zatrzymują się tam autobusy linii dziennych nr 184, 204, 224, 244 i linii nocnej nr 610,
- przystanek Bonarka w pobliżu centrum handlowego - zatrzymuje się tam aż 7 linii autobusowych - linia nr 144, 169, 173, 174, 179, 184, 469 i 484.
Dworce/zajezdnie na Podgórzu Duchackim
Czy na terenie Podgórza Duchackiego znajdują się jakieś dworce lub zajezdnie? Mieści się tam:
- pętla tramwajowa Podgórze Duchackie Kurdwanów P+R, która obsługuje linie 6, 24, 50,
- zajezdnia autobusowa Wola Duchacka – największy obiekt tego typu w Krakowie. Obsługuje autobusy niskopodłogowe i niskowejściowe, a w tym linie 107 i 169.
Tuż przy granicach dzielnicy znajduje się także stacja kolejowa Kraków Bonarka.
Podgórze Duchackie – ścieżki rowerowe
Na obszarze, jaki zajmuje Podgórze Duchackie brakuje dróg i ścieżek dla rowerów. Infrastruktura z pewnością nie zachęca mieszkańców do bycia bardziej ekologicznym i aktywnym, co przekłada się na duże korki w okolicy. Trasa dla rowerów póki co znajduje się wzdłuż ulicy Puszkarskiej. Rada Dzielnicy przygotowuje jednak projekt, który ma polegać na jej rozbudowaniu.
Komunikacja na Podgórzu Duchackim – główne ulice
Infrastruktura drogowa na Podgórzu Duchackim jest dobrze rozwinięta. Główne ulice na terenie dzielnicy to:
- ul. Wincentego Witosa,
- ul. Stanisława Stojałowskiego,
- ul. Łużycka,
- ul. Walerego Sławka,
- ul. Puszkarska.
Przez Podgórze Duchackie przebiega autostrada A4, prowadząca z zachodu na wschód Polski. Droga łączy Kraków z jednej strony z Katowicami, natomiast z drugiej z Tarnowem. Autostrada A4 jest też częścią IV obwodnicy miasta.
Komunikacja na Podgórzu Duchackim – inwestycje drogowe
Władze dzielnic dokładają wszelkich starań, że by usprawnić komunikację na terenie dzielnicy - modernizowane są kluczowe węzły komunikacyjne, wymieniane są nawierzchnie, poszerzane ulice. W planach jest wymiana nawierzchni na ul. Herberta. Ekipy remontowe pojawią się również na ul. Harcerskiej - odnowią tam chodnik.
Ocena redakcji
Komunikacja na Podgórzu Duchackim jest naprawdę dobrze rozwinięta. Przez południe dzielnicy przebiega autostrada A4 i IV obwodnica Krakowa, co pozwala na szybki wyjazd poza granice miasta.
Na terenie Podgórza Duchackiego kursuje wiele autobusów i tramwajów. Wiele osób komunikacją miejską dojeżdża do pracy, ponieważ jest to dużo bardziej wygodne niż poruszanie się samochodem. Zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy tworzą się korki. Z dzielnicy łatwo dojechać w pozostałe części miasta, co sprzyja szybkim wypadom do centrum czy na peryferie.
3. Edukacja na Podgórzu Duchackim
Żłobki i przedszkola na Podgórzu Duchackim
Rodziny z małymi dziećmi chętnie zamieszkują Podgórze Duchackie. W okolicy znajduje się kilka placówek dla najmłodszych, a w tym samorządowe. Najczęściej uczęszczane żłobki to:
- Integracyjny Żłobek Samorządowy nr 20 Pluszowy Miś,
- Żłobek Samorządowy nr 31,
- Niepubliczny Żłobek Akademia Muminków,
- Niepubliczny Żłobek Klasa Bobasa,
- Niepubliczny Żłobek Iskierki,
- Niepubliczny Żłobek Krasnal,
- Niepubliczny Żłobek Delfinki.
W dzielnicy mieści się kilkanaście przedszkoli, co jest świetną wiadomością dla rodzin z dziećmi w wielu od 3 do 5 lat. Placówki oferują ciekawe zajęcia, a w tym: umuzykalniająco-rytmiczne, psychoedukację, język angielski, taniec towarzyski czy rytmikę. Poniżej lista najpopularniejszych placówek.
Przedszkola publiczne:
- Przedszkole nr 6 im. M. Jordana,
- Przedszkole nr 32,
- Przedszkole nr 33,
- Przedszkole nr 34 Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu,
- Przedszkole nr 163 im. Heleny Bechlerowej,
- Przedszkole Mali Artyści,
- Przedszkole The Little Steps.
Przedszkola niepubliczne:
- Przedszkole Happy Kids,
- Przedszkole Montessori Odkrywcy Świata,
- Przedszkole Montessori Arka Noego.
Rodzice raczej nie powinni mieć problemu ze znalezieniem miejsca w placówkach dla swojej pociechy.
Szkoły podstawowe: edukacja na Podgórzu Duchackim
Na terenie Podgórza Duchackiego znajduje się 7 szkół podstawowych publicznych oraz jedna niepubliczna. Placówki publiczne:
- Szkoła Podstawowa nr 162 im. W. Szafera
- Szkoła Podstawowa nr 164 im. Bł. Franciszki Siedliskiej
- Szkoła Podstawowa nr 149
- Szkoła Podstawowa nr 27
- Szkoła Podstawowa nr 55 im. J. Iwaszkiewicza
- Szkoła Podstawowa nr 123 im. J. Bema
- Szkoła Podstawowa im. Bł. Celiny Borzęckiej w Krakowie
Placówki niepubliczne: Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Joanny Molli. Najlepszą opinią wśród placówek cieszy się Szkoła Podstawowa nr 27 oraz Szkoła Podstawowa nr 55 im. J. Iwaszkiewicza. Ciekawą ofertę edukacyjną pod względem dodatkowych zajęć i kół zainteresowań ma Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Joanny Molli. Odbywają się tam m.in. warsztaty szycia i projektowania, nauka gry na instrumentach oraz warsztaty tańca nowoczesnego.
Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Podgórzu Duchackim?
Czy łatwo dostać się do żłobka na Podgórzu Duchackim? Na terenie dzielnicy mieszka dużo dzieci w wieku żłobkowym, ale nie powinno stanowić to problemu. W okolicy znajduje się wiele żłobków, zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych.
Czy łatwo dostać się do podstawówki na terenie dzielnicy? W większości szkół liczebność klasy wynosi od 21-26 uczniów, więc nie są one przepełnione. Placówek w okolicy jest sporo. Jednak, żeby dziecko miało szansę dostać się do wymarzonej szkoły, rodzic musi pamiętać, żeby zapisać je w odpowiednim terminie.
Licea i technika na Podgórzu Duchackim szkoły średnie dzielnicy
Na Podgórzu Duchackim znajdują się licea i technika, jednak wielu mieszkańców dzielnicy wybiera placówki w innej części miasta. Dlaczego? Przede wszystkim oferta szkół ponadpodstawowych jest tam mało rozbudowana, co nie spełnia oczekiwań uczniów. Do placówek na terenie dzielnicy należą:
- XXIX Liceum Ogólnokształcące w Krakowie przy Zespole Szkół Odzieżowych nr 1,
- Technikum Odzieżowe nr 18 przy Zespole Szkół Odzieżowych nr 1,
- Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 przy Zespole Szkół Elektrycznych nr 1.
Zdaniem uczniów i rodziców, poziom miejscowego liceum pozostawia sporo do życzenia. Technika z kolei znajdują się w top 10 rankingu szkół średnich o profilu technicznych na terenie Krakowa – Odzieżowe na pozycji nr 7, natomiast Elektryczno-Elektroniczne na pozycji nr 8.
Popularne szkoły na Podgórzu Duchackim
Na Podgórzu Duchackim mieszczą się zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne. Dzielnica pod względem edukacyjnym jest dość dobrze rozwinięta. Nie bez powodu zamieszkuje tam wiele rodzin. Popularne szkoły podstawowe w okolicy to przede wszystkim Szkoła Podstawowa nr 149 i Szkoła Podstawowa im. bł. Celiny Borzęckiej.
Placówki cieszą się dobrą opinią. Rodzice chwalą je za dobrze wyposażone sale i zaangażowanie pedagogów. Spośród szkół ponadpodstawowych warto wyróżnić Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7. Uczniowie są tam dobrze przygotowywani do egzaminów, chociaż trzeba przyznać, że narzekają na brak praktyki.
Czy na Podgórzu Duchackim są jakieś uczelnie? Niestety nie, ale w pobliżu, w dzielnicy Bieżanów Prokocim, znajduje się Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studentom polecamy przejrzenie aktualnej oferty: mieszkania do wynajęcia Kraków Podgórze Duchackie.
Ocena redakcji
Oferta edukacyjna na Podgórzu Duchackim jest dość dobrze rozwinięta. Zwłaszcza dla dzieci w wieku od 3 do 14 lat. Na terenie dzielnicy powstało wiele przedszkoli i podstawówek. Brakuje jednak szkół ponadpodstawowych, a w szczególności liceów. Mimo, że w obrębie samej dzielnicy nie ma uczelni, mieszka tam sporo studentów. Tuż przy granicy Podgórza Duchackiego znajduje się Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Collegium Medicum, a także domy studenckie.
4. Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim? Parki i rekreacja w dzielnicy
Wielu mieszkańców Podgórza Duchackiego skarży się na zieleń, której w okolicy jest bardzo mało. Co prawda na terenie dzielnicy są parki, ale ich powierzchnia jest niewielka. Jeśli ktoś chciałby mieć odrobinę zieleni tylko dla siebie, może zdecydować się na zakup własnej działki. Podgórze Duchackie nie jest jeszcze do końca zurbanizowane, więc ofert sprzedaży gruntu w okolicy jest dość dużo.
Na Podgórzu Duchackim jest sporo miejsc do rekreacji. Osoby aktywne na pewno odnajdą się na Kurdwanowie. Tam mieści się basen, siłownie zewnętrzne oraz boiska do gry w siatkówkę, tenisa i koszykówkę. Tuż przy Parku Kurdwanowskim zbudowano również plac zabaw dla dzieci. Na terenie dzielnicy mieści się niejedna siłownia. Podgórze Duchackie ma swój punkt My Fitness Place, a także Fitness & Wellness Azik. Z klubów korzysta wielu mieszkańców. Siłownia i fitness to świetna alternatywa dla biegania czy jazdy na rowerze.
5. Gastronomia i kultura
Na Podgórzu Duchackim znajduje się sporo miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Jednym z nich jest Oberża sąsiadów. Gdzie zjeść w dzielnicy dobry obiad? Na pewno warto wybrać się do Bistro Pierogi. Dobra restauracja to również Wodnik. Na terenie dzielnicy otwarta jest niejedna pizzeria. Podgórze Duchackie ma też punkty popularnych sieci z fast foodem.
Podgórze Duchackie jest dość dobrze rozwinięte pod względem rozrywkowym. Prawdziwym centrum kultury jest tam Bonarka. W galerii mieści się kino Cinema City, które łącznie może pomieścić ponad 3 tysiące widzów, a także wystawa muzeum Body Worlds. Na Podgórzu Duchackim w 2000 roku powstał też teatr, gdzie odbywają się nie tylko spektakle, ale i liczne warsztaty. Tym czego brakuje w okolicy jest na pewno galeria sztuki.
Ponieważ na terenie dzielnicy mieszkają uczniowie i studenci, mieści się tam niejedna biblioteka. Z myślą o młodych przy ul. Beskidzkiej powstał też Młodzieżowy Dom Kultury.
6. Zdrowie na Podgórzu Duchackim
Jakość powietrza na terenie dzielnicy, jak i w całym Krakowie pozostawia wiele do życzenia. Stężenie cząsteczek PM10 czy PM2.5 często przekracza normę, przez co odczuwalny jest tam smog. Dla swojego zdrowia, część krakowiaków przed wyjściem z domu ubiera specjalne maseczki. Wielu mieszkańców Podgórza Duchackiego, zamiast wody mineralnej pije wodę z kranu. Kranówka ma bardzo dobrą jakość i jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia.
Czy na terenie dzielnicy są jakieś przychodnie i szpitale publiczne? Mieści się tam Szpital św. Rafała, gdzie powstało wiele poradni, a w tym poradnia chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, ginekologiczna czy kardiologiczna. Niestety, tylko część zabiegów i wizyt jest tam realizowana w ramach NFZ. Oprócz szpitala, na Podgórzu Duchackim powstało Miejskie Centrum Stomatologii oraz kilka przychodni, chociaż część z nich to Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej.
Na Podgórzu Duchackim znajdują się liczne apteki, więc chorzy nie mają nigdy kłopotów z kupowaniem lekarstw. Wiele placówek mieści się tuż przy przychodniach, co jest bardzo wygodne.
7. Podgórze Duchackie - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Oferta usługowo-handlowa na Podgórzu Duchackim jest bardzo szeroka, co znacznie zwiększa komfort życia okolicznych mieszkańców. Na terenie dzielnicy znajdują się zarówno sklepy osiedlowe, jak i supermarkety czy hipermarkety. Nie brakuje tam też targowiska. Najwięcej sklepów i punktów usługowych mieści się na terenie centrum handlowego Bonarka. Łącznie jest ich prawie 300, a w tym Leroy Merlin, Auchan, Empik, Zara, Reserved czy Hebe.
Popularne supermarkety i hipermarkety na Podgórzu Duchackim to Carrefour i Lidl. Oczywiście w pobliżu nie brakuje sklepów sieci Biedronka. Tuż przy ul. Białoruskiej mieści się Manhattan. Na terenie targowiska można zakupić świeże produkty spożywcze oraz inne artykuły w stosunkowo niskich cenach.
8. Wady i zalety mieszkania na Podgórzu Duchackim
Zalety:
- dobrze rozwinięta komunikacja,
- szybki dojazd do centrum,
- przyjaźni mieszkańcy,
- szeroka oferta edukacyjna,
- niskie ceny mieszkań, co sprzyja inwestycjom.
Wady:
- niewielka ilość terenów zielonych,
- mała liczba placówek NFZ,
- duże korki w godzinach szczytu,
- częsty poziom zanieczyszczeń powietrza powyżej normy.
Czy dzielnica Podgórze Duchackie jest przyjazna dla zwierząt?
Podgórze Duchackie to dobre miejsce do zamieszkanie z psem lub innych zwierzęciem. W okolicy znajduje się niejeden gabinet weterynaryjny. Poza tym, otworzono tam kilka salonów pielęgnacji i sklepów zoologicznych (TOTO, Fafik).
Trzeba przyznać, że w pobliżu jest niewiele miejsc, gdzie można wybrać się z pupilem na dłuższy spacer. Z biegiem czasu dzielnica staje się jednak coraz bardziej przyjazna dla zwierząt. W przyszłym roku przy ulicy Stojałowskiego w ramach budżetu partycypacyjnego ma zostać wybudowany psi wybieg. Właściciele czworonogów w końcu będą mieli gdzie wyszaleć się z pupilami.
9. O tym się mówi na Podgórzu Duchackim
Na Podgórzu Duchackim dużo mówi się o smogu. Zanieczyszczenie powietrza odczuwa się zwłaszcza w mroźne dni.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?
23.01.2020, Redakcja
Krowodrza - dawna dzielnica ogrodów
Krowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włącKrowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włączenia jej do Krakowa, Krowodrza powoli wychodzi ze służebnej roli ogrodniczej i zaczyna się zmieniać jej charakter. Obecnie jest to jedna z bardziej polecanych dzielnic to zakupu mieszkania w Krakowie.