- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Dzielnica Swoszowice Kraków
Swoszowice często uchodzą za dzielnicę, w której nie ma kompletnie nic ciekawego. Jednak to błędne przekonanie! Przede wszystkim na Swoszowicach znajduje się najstarsze w Polsce uzdrowisko z wodami leczniczymi, który zapewnia Krakowowi status uzdrowiska. W dodatku bliskość do Wieliczki stanowi dodatkową atrakcję.
Z pewnością nie jest to dzielnica dla każdego. Osoby, które kochają wielkomiejski styl życia mogą mieć problem z odnalezieniem się w niej. Jednak pozostali docenią kameralny klimat Swoszowic, liczne tereny zielone oraz obecność uzdrowiska. W dzielnicy nie brakuje też ciekawych miejsc oraz lokali. W dodatku to jeden z bezpieczniejszych obszarów Krakowa, w którym wskaźnik przestępczości jest niski.
Oferta edukacyjna Swoszowic również jest na dobrym poziomie. Placówek nie jest wiele, ale za to większość z nich prezentuje wysoki poziom. Doskwierać może jedynie brak uczelni wyższych, ale większość z nich zlokalizowanych jest w obrębie Śródmieścia. Dlatego nie tylko na Swoszowicach brakuje tego typu placówek.
Sprzedaż mieszkania Kraków na Swoszowicach również zyskuje na popularności, zwłaszcza ze względu na rosnącą wartość nieruchomości w tej dzielnicy.
Dzielnica leży blisko ważnych punktów komunikacyjnych, które łączą Kraków z wieloma rejonami Polski. To sprawia, że główne drogi mogą być nieco zakorkowane. Mieszkańcom doskwiera również brak komunikacji torowej, ale wkrótce się do zmieni. Trwają prace nad przywróceniem do życia stacji kolejowej Kraków Swoszowice, która będzie miała duży wpływ na komunikację w dzielnicy.
Warto też pamiętać, że Swoszowice są stale rozwijającą się dzielnicą, więc wkrótce może się w niej pojawić więcej zmian. Jej potencjał doceniają deweloperzy, którzy coraz częściej budują bloki na Swoszowicach oraz mieszkańcy – ich liczba w ostatnich latach bardzo szybko wzrasta.
Sprawdź oferty w tej dzielnicy:
1. Informacje ogólne
Swoszowice – położenie na mapie Krakowa
Swoszowice stanowią jedną z 18 dzielnicy z Krakowa. Są one położone najdalej na południe, a do 1990 roku wchodziły w skład Podgórza. Graniczą z dzielnicami: Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki oraz dzielnicą Podgórze Duchackie, a także gminami Wieliczka i Mogilany.
Swoszowice są jedną z większych dzielnic w Krakowie. Ich powierzchnia wynosi 25,6 km2, co stawia je na 5 miejscu w rankingu powierzchni dzielnic krakowskich. W Swoszowicach znajduje się, jedyna w Krakowie, jednostka pomocnicza niższego rzędu funkcjonującą w ramach dzielnicy, która nosi nazwę Osiedle Uzdrowisko Swoszowice.
Swoszowice dzielą się na następujące osiedla i jednostki pomocnicze:
- Bania,
- Barycz,
- Jugowice,
- Kliny Borkowskie,
- Kosocice,
- Lusina,
- Łysa Góra,
- Opatkowice,
- Rajsko,
- Siarczana Góra,
- Soboniowice,
- Swoszowice,
- Wróblowice,
- Zbydniowice.
Dzielnice charakteryzują się bardzo zróżnicowaną zabudową. Na jej terenie można znaleźć nie tylko bloki i apartamenty, ale też osiedla domków jednorodzinnych - przejdź do: Swoszowice domy na sprzedaż.
Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Swoszowicach?
Liczba mieszkańców Swoszowic systematycznie wzrasta. Jednak ze względu na wielkość jej gęstość zaludnienia nadal należy do stosunkowo niskich. Swoszowice zamieszkuje 25 538 osób (stan na 2018 rok). Przy powierzchni 25,6 km2 gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 1000 osób/km2.
Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?
Swoszowice to bardzo cicha i spokojna dzielnica położona na krańcu Krakowa. Dlatego świetnie się w niej będą czuły rodziny z małymi dziećmi, a także osoby starsze. To też dobry wybór dla osób, które chcą mieszkać z dala od centrum i zgiełku miasta. Bliskość dróg wylotowych sprawia, że Swoszowice są też wybierane przez biznesmenów często wyjeżdżających w delegację oraz osób lubiących podróżować.
Czy Swoszowice to styl życia?
Jak się mieszka na Swoszowicach? W tej dzielnicy z pewnością mieszka się spokojnie i wolno. Położenie oraz cechy charakterystyczne dzielnicy sprawiają, że doskonale wpływa na ona odpoczynek i wyciszenie. Nie będą się tutaj dobrze czuły osoby, które lubią wielkomiejskie życie. Na Swoszowicach czas płynie wolniej i można się poczuć jakby się mieszkało na terenach podmiejskich.
Planowany rozwój dzielnicy
Liczba mieszkańców systematycznie wzrasta, więc w dzielnicy stale wprowadzone są udoskonalenia. W 2019 roku zakończono remont kilku dróg, w tym ulicy Myślenickiej, która ma ogromny wpływ na komunikację na Swoszowicach. Na tym jednak nie zakończy się rozwój dzielnicy. Planuje się budowę oświetlenia ulicy Podgórki, a także remont chodników oraz poprawę nawierzchni jezdni wzdłuż ul. Kłuszyńskiej, Dr Judyma i Szybisko. Obecnie trwa remont ulicy Myślenickiej na odcinku ul. Sawiczewskich do ul. Niewodniczańskiego.
Trwają też prace nad przywróceniem do życia stacji kolejowej Kraków Swoszowice. Jest ona położona na trasie linii 94 Kraków Płaszów – Oświęcim. Oddany do użytku w 1884 roku dworzec był czynny do 1998 roku. Obecnie objęty jest ochroną konserwatorską, a na poddaszu i piętrze znajdują się mieszkania.
W ramach prac ma zostać przywrócony pierwotny wygląd dworca i pojawi się w nim poczekalnia, kasa oraz toalety, a także lokale gastronomiczne i sklepiki. Natomiast pomieszczenia na piętrze zostaną przygotowane na potrzeby małego domu kultury. Przy dworcu zostaną przygotowane również miejsca postojowe, a także wyznaczone dojście do ul. Hubalczyków.
Swoszowice - atrakcje i miejsca warte zobaczenia
Dzielnica ma bardzo wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. W Swoszowicach znajduje się jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, w którym leczyli się m.in. Julian Ursyn Niemcewicz i Hugo Kołłątaj. Obecnie jest zarządzane przez spółkę, a na jego terenie znajdują się dwa źródła wody leczniczej Zdrój Główny i Napoleon.
Wokół uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy oraz Szlak Turystyczny „Siarczane Korzenie”. To interesujące miejsca na spacery. Na terenie parku można znaleźć lipę „Słoń” mająca 4,65 m w obwodzie i boczny konar o długości 13,5 metra, a także 2 bardzo wysokie topole. Natomiast Szlak Turystyczny prowadzi przez najważniejsze historyczne miejsca związane z górnictwem i hutnictwem siarki w Swoszowicach.
Przez Swoszowice przebiega też fragment jednej z najważniejszych dróg pielgrzymkowych Europy, czyli Droga świętego Jakuba (Via Regia). Najbardziej znana część trasy znajduje się w Hiszpanii. Dlatego wiele osób zapomina, że terenie Polski również można znaleźć szlaki, którymi pielgrzymi podróżowali do grobu św. Jakuba. Swoszowicki fragment biegnie od granic Wieliczki rozpoczynając się na ul. Krzyszkowickiej, a kończy się na wiadukcie nad autostradą A4.
Na Swoszowicach znajduje się też wzgórze Rajsko, z którego wypływa potok Malinówka, a także kilka innych strumyków. Na tym obszarze znajduje się również fort główny artyleryjski 51 "Rajsko" wchodzący w skład Twierdzy Kraków. To sprawia, że jest to idealne miejsce zarówno dla miłośników przyrody, a także osób fascynujących się historią.
Mieszkańcy Swoszowic mają też świetny dojazd do Wieliczki, więc bez problemu mogą wybrać się na zwiedzanie również tego miasta. Najważniejszą atrakcją tej miejscowości jest Kopalnia soli, która przyciąga licznych turystów. W Wieliczce też znajduje się kilka innych ciekawych obiektów oraz nie brakuje tam terenów zielonych.
Czy Swoszowice to bezpieczna dzielnica?
Kraków jest stosunkowo bezpiecznym miastem, ale znajdziemy w nim miejsca, w których mieszkańcy nie czują się bezpiecznie. Jak przedstawia się sytuacja na Swoszowicach? W tej kwestii zdania są podzielone.
Pojawiają się rankingi na najbardziej niebezpieczną dzielnicę, w których wygrywają właśnie Swoszowice. Często jednak są one przeprowadzane na portalach z mieszkaniami na sprzedaż, więc głosują w nich osoby, które dopiero szukają własnego lokum, więc nie znają sytuacji bezpieczeństwa w dzielnicy. Natomiast mieszkańcy protestują i nie zgadzają się z takim wynikiem.
Jak więc przedstawia się sytuacja? Zgodnie ze statystykami policyjnymi Swoszowice są całkiem bezpieczną dzielnicą. Kilka lat temu dochodziło tam do pożarów, ale sytuacja się unormowała i zjawisko raczej się nie powtarza. Z kolei w statystykach policyjnych Swoszowice znajdują się na ostatnich pozycjach pod względem popełnianych przestępstw. Nie wiadomo więc, skąd się bierze tak wysoka pozycja w rankingach na najniebezpieczniejszą dzielnicę.
Swoszowice: oferta dla dzieci
Najmłodsi mieszkańcy z pewnością z radością spędzą czas w Parku Zdrojowym, który jest idealnym miejscem na spacery i odpoczynek. W dzielnicy nie brakuje też placów zabaw położonych w różnych częściach. Na uwagę zasługuje plac zabaw z rowerowym mini miasteczkiem, który cieszy się ogromną popularnością. Natomiast w chłodne i deszczowe dni do dyspozycji jest kilka klubów malucha.
Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na GetHome.pl:
- Dzielnica Nowa Huta
- Dzielnica Stare Miasto Kraków
- Dzielnica Prądnik Biały
- Dzielnica Bronowice
- Dzielnica Bieńczyce
- Dzielnica Wzgórza Krzesławickie
- Dzielnica Zwierzyniec
- Dzielnica Grzegórzki
2. Komunikacja na Swoszowicach:
Ile trwa dojazd ze Swoszowic do centrum?
Swoszowice są położone na południowym krańcu Krakowa, więc dojazd do ścisłego centrum może zając trochę więcej czasu. Podróż z krańcowych części dzielnicy może zająć nawet godzinę. Sytuacji nie ułatwia też fakt, że na Swoszowicach nie ma żadnych linii tramwajowych, ale trwają prace do przywrócenia do życia stacji kolejowej, która może ułatwić transport w dzielnicy.
Tramwaje na Swoszowicach:
Na Swoszowicach w tej chwili nie funkcjonuje żadna linia tramwajowa. W tym momencie nie podejmowane są też żadne prace, które miałyby na celu zapewnić mieszkańcom dzielnicy komunikację tramwajową. Natomiast w niedługim czasie zostanie ponownie uruchomiona stacja kolejowa. Dzięki temu mieszkańcy Swoszowic zyskają komunikację torową.
Autobusy na Swoszowicach:
W dzielnicy brakuje tramwajów, ale funkcjonuje tu świetnie rozbudowana sieć autobusowa. Przejeżdża tutaj wiele linii autobusowych, które łączą Swoszowice z pozostałymi częściami Krakowa, a także innymi miejscowościami. Największy ruch odbywa się na ulicach Zakopiańskiej, Myślenickiej, Kąpielowej, Fortecznej, a także Zawiłej.
Najważniejsze linie autobusowe dzielnicy to:
- 151 kursująca na trasie Judyma Szkoła – Borek Fałęcki (wraca jako linia 451),
- 178 kursująca na trasie Pod Fortem – Mistrzejowice,
- 184 kursująca na trasie Swoszowice Poczta – Prądnik Czerwony (wraca jako linia 484),
- 203 łącząca Swoszowice z Borkiem Fałęckim oraz Czerwonymi Makami i Skawiną,
- 204 łącząca Swoszowice z Czerwonymi Makami oraz Wieliczką.
Najważniejsze punkty komunikacyjne dzielnicy to Swoszowice Poczta, Pod Fortem i Judyma Szkoła. To właśnie w tej części odbywa się największy ruch autobusowy. Komunikacja na Swoszowicach kursuje przez całą dobę.
Dworce/zajezdnie
Obecnie na Swoszowicach nie ma żadnego trwałego dworca, ale trwają prace nad przywróceniem do życia stacji kolejowej Kraków Swoszowice. Jest ona położona na trasie linii 94 Kraków Płaszów – Oświęcim. Oddany do użytku w 1884 roku dworzec był czynny do 1998 roku. W ramach prac ma zostać przywrócony pierwotny wygląd dworca i pojawi się w nim poczekalnia, kasa oraz toalety, a także lokale gastronomiczne i sklepiki. Przy dworcu zostaną przygotowane również miejsca postojowe, a także wyznaczone dojście do ul. Hubalczyków.
Swoszowice – ścieżki rowerowe
Swoszowice są bardzo przyjazne rowerzystom. Mieszkańcy mogą wybrać się na wycieczki rowerowe po licznych terenach zielonych. Do wyboru mają też kilka ciekawych szlaków, które prowadzą do Wieliczki. Na terenie dzielnicy pojawia się coraz więcej ścieżek rowerowych, co sprzyja aktywności mieszkańców. Może się pojawić problem przy wypożyczeniu pojazdu, ponieważ najbliższe stacje rowerowe znajdują się w sąsiednich dzielnicach.
Komunikacja na Swoszowicach: główne ulice
Przez Swoszowice przebiega słynna Zakopianka, która łączy Kraków z Zakopanem. Zaczyna się przy Rondzie Matecznego w dzielnicy Podgórze jako ul. Wadowicka, a następnie przechodzi w Zakopiańską na Swoszowicach. Jest to główna droga wylotowa z Krakowa na południe. Niestety, często bywa zakorkowana. Kolejne ważne ulice dzielnicy to Myślenicka, Kuryłowicza, Żelichowskiego, Niebieska oraz Krzemieniecka.
Przez dzielnicę przebiega też autostrada A4 – najdłuższa w kraju prowadząca z zachodu na wschód przez południową Polskę. Przebiega od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca przez Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Dębicę, Rzeszów, Jarosław, a kończy się na przejściu granicznym z Ukrainą Korczowa – Krakowiec. To sprawia, że jest bardzo ważny węzeł komunikacyjny przebiegający przez teren Swoszowic.
Komunikacja na Swoszowicach: planowane inwestycje drogowe
Swoszowice są stale rozwijającą się dzielnicą. W 2019 roku zakończono remont kilku dróg, która ma ogromny komunikację na tym obszarze. Od pewnego czasu trwa modernizacja ulicy Myślenickiej, obecnie prace toczą się na odcinku ul. Sawiczewskich do ul. Niewodniczańskiego. Trwają też pracę w ramach których ma zostać przywrócony do życia dworzec Kraków Swoszowice. Zyska on swój pierwotny wygląd i pojawi się w nim poczekalnia, kasa oraz toalety, a także lokale gastronomiczne i sklepiki.
Natomiast pomieszczenia na piętrze zostaną przygotowane na potrzeby małego domu kultury. Przy dworcu zostaną przygotowane również miejsca postojowe, a także wyznaczone dojście do ul. Hubalczyków. W dzielnicy planuje się również remont chodników oraz poprawę nawierzchni jezdni wzdłuż ul. Kłuszyńskiej, Dr Judyma i Szybisko.
Ocena redakcji
Komunikacja na Swoszowicach stoi na średnim poziomie. W dzielnicy nie ma żadnych linii tramwajowych, ale trwają prace nad przywróceniem do życia stacji kolejowej. Po ich zakończeniu na Swoszowicach zacznie działać komunikacja torowa. Obecnie mieszkańcy mają do wyboru wiele linii autobusowych, które łączą dzielnicę z innymi częściami Krakowa oraz sąsiednimi miejscowościami.
Przez Swoszowice przebiega też kilka ważnych szlaków komunikacyjnych. To właśnie tutaj przebiega słynna Zakopianka, a także autostrada A4, które łączą Kraków z innymi częściami kraju. Niestety, w godzinach szczytu mogą się pojawić na nich korki.
3. Edukacja na Swoszowicach
Żłobki i przedszkola na Swoszowicach
Dzielnica może się pochwalić bogatą ofertą edukacyjną dla najmłodszych mieszkańców. Na Swoszowicach znajduje się 1 żłobek publiczny, a także 3 placówki prywatne.
Dzielnica może też pochwalić się bogatą ofertą przedszkoli. Działa tam 5 placówek publicznych i aż 16 prywatnych. Oferta przedszkoli jest bardzo różnorodna i rodzice są z niej zadowoleni. W dzielnicy nie brakuje placówek języków oraz artystycznych, w których dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności. Warto jednak pamiętać, że przedszkola na Swoszowicach cieszą się największą popularnością, więc trudniej się do nich dostać.
Szkoły podstawowe: edukacja na Swoszowicach
Rodzice chwalą sobie też ofertę szkół podstawowych. W dzielnicy działa kilka placówek państwowych. Na uwagę zasługuje Rajska szkoła, która istnieje od 1921 roku. Tuż poza granicami Swoszowic działają też godne uwagi szkoły prywatne: Victoria Center Primary School (we Wrząsowicach) i Wielicka Szkoła Montesorri (Wieliczka).
Rodzice nie narzekają na ofertę szkół podstawowych, nie pojawiają się też zgłoszenia o braku dostępności miejsc. Warto też wiedzieć, że Szkoła Podstawowa nr 43, znajdująca się Swoszowicach, często zajmuje wysokie pozycje w rankingu krakowskich szkół.
Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Swoszowicach?
Swoszowice są dzielnicą, w której z każdym rokiem przybywa mieszkańców. Czy to wpływa na dostępność miejsc w placówkach edukacyjnych? Rodzice nie zgłaszają problemów z dostępnością w żłobkach.
Trochę inaczej przedstawia się sytuacja w przedszkolach. Niestety nie pojawiają się nowe placówki, a te obecne cieszą się największą popularnością w Krakowie. To sprawia, że wiele dzieci nie dostaje się do wybranego przez rodziców przedszkola. A czy łatwo się dostać do szkoły podstawowej? Rodzice nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc w placówkach na tym poziomie edukacji.Licea i technika na Swoszowicach: szkoły średnie dzielnicy
W dzielnicy działa też Zespół Szkół Ogólnokształcących nr XXXV, które wyposażone jest w nowoczesne boisko i halę sportową, a także każdego roku zaprasza ciekawych gości. Placówka należy też do sieci szkół promujących zdrowie. W dodatku młodzież ma ciekawą ofertę edukacyjną w sąsiednich dzielnicach.
Popularne szkoły na Swoszowicach: poznaj renomowane placówki edukacyjne
Na terenie Swoszowic nie ma żadnych uczelni wyższych. Mieszkańcy muszą więc szukać odpowiednich placówek w innych częściach Krakowa. Natomiast na niższych poziomach edukacji jest kilka godnych uwagi szkół, m.in. Szkoła Podstawowa nr 43 często pojawiająca się w rankingach najlepszych krakowskich szkół.
Ocena redakcji
Oferta edukacyjna na Swoszowicach jest na dobrym poziomie, ale mogłaby być na jeszcze lepszym. W dzielnicy funkcjonuje kilka interesujących placówek na każdym poziomie nauki. Brakuje jedynie uczelni w wyższych. W dodatku pojawiają się problemy z dostępnością miejsc w przedszkolach. Natomiast nie dotyczą one żłobków oraz szkół podstawowych.
Kopalnia Soli Wieliczka
4. Jak się mieszka na Swoszowicach? Parki i rekreacja w dzielnicy
Swoszowice to bardzo zielona dzielnica, w której można znaleźć wiele nietypowych atrakcji. Jednymi najpopularniejszymi miejsc jest Park Zdrojowy oraz Szlak Turystyczny „Siarczane Korzenie”. Obydwa miejsca sprzyjają wypoczynkowi i są świetnym miejscem na spacery, a w pobliżu znajduje się jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, gdzie można spróbować wody leczniczej.
Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka innych parków, m.in. Park Maćka i Dorotki, Matematyczny Ogród Krakowian. Ciekawym terenem rekreacyjnym jest też wzgórze Rajsko, gdzie znajduje się zabytkowy fort. Przez dzielnicę przebiega również fragment trasy pielgrzymkowej Droga Świętego Jakuba, a także Szlak Turystyczny „Siarczane Korzenie”.
Oferta sportowa dzielnicy również zasługuje na uwagę. Na terenie Swoszowic znajduje się siłownia LiderClub. W sąsiednich dzielnicach można też znaleźć kilka siłowni plenerowych. W dzielnicy działa też 5 klubów sportowych, dzięki którym mieszczą się tu boiska piłkarskie, korty tenisowe, a także kompleks boisk Orlik. Na Swoszowicach mieści się również hipodrom.
5. Gastronomia i kultura
Gdzie zjeść na Swoszowicach? W dzielnicy znajduje się kilka różnorodnych restauracji. Ich oferta jest różnorodna, ale przeważają pizzerie. Na szczególną uwagę zasługuje Restauracja Parkowa, która znajduje się na terenie uzdrowiska. Jej budynek wpisany jest do rejestru zabytków Miasta Krakowa, a w menu można znaleźć specjały kuchni polskiej i europejskiej.
Innym ciekawym lokalem jest Aż się uszy trzęsą, który zbiera wiele pozytywnym opinii. To wszystko sprawia, że mieszkańcy Swoszowic nie mają problemu ze znalezieniem dobrej restauracji. Na terenie dzielnicy działa też kilka godnych uwagi kawiarni oraz barów. Oferta kulturalna dzielnicy również stoi na dobrym poziomie. W dzielnicy działają aż 4 kluby kultury, które organizują liczne zajęcia i warsztaty dla dzieci oraz dorosłych.
Na Swoszowicach nie ma żadnego kina. Jednak tuż za granicą w sąsiedniej dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki znajduje się multipleks Cinema City. W pobliżu kina znajdują się również dwa teatry: Cracovia Teatr i Hagiograf Teatr. W dodatku mieszkańcy Swoszowic mogą oglądać spektakle teatralne organizowane przez jeden z domów kultury.
6. Zdrowie na Swoszowicach
Niestety jakość powietrza w całym Krakowie nie przedstawia się najlepiej, a Swoszowice nie stanowią wyjątku. W dzielnicy często dochodzi do przekroczenia norm pyłów PM10 oraz PM2.5, a także pojawia się smog. Na taki stan rzeczy najczęściej ma wpływ duży ruch samochodowy na drogach.
Zupełnie inaczej przedstawia się jakość wody w mieście. Stale przekonuje się, że ma ona podobne właściwości jak butelkowa. A czy na Swoszowicach można pić wodę z kranu? Rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie przekonuje, że jest ona smaczna, czysta i nadaje się do picia.
Opieka medyczna na Swoszowicach stoi na bardzo dobrym poziomie. W dzielnicy znajduje się jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Na jego terenie działają sanatoria, w których można odbyć leczenie. Uzdrowisko świadczy też usługi w ramach NFZ, a także wyposażone jest w centrum rehabilitacji. Dodatkowo, mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z oferty Centrum Medycznego Swoszowice. Na terenie dzielnicy działa też kilka aptek, niestety żadna z nich nie jest całodobowa.
7. Swoszowice: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary
Swoszowice mogą się pochwalić infrastrukturą handlowo-usługową na wystarczającym poziomie. Na terenie dzielnicy znajduje się kilka supermarketów, w którym mieszkańcy mogą robić zakupy. W dzielnicy znajduje się galeria handlowa Swoszowice Centrum. Można w niej nie tylko zrobić zakupy, ale też skorzystać z licznych usług. Ze Swoszowic jest też blisko do galerii Park Handlowy Zakopianka funkcjonującej w sąsiedniej dzielnicy. Działa tam też wielu fryzjerów i kosmetyczek.
W dzielnicy nie znajduje się żadne z miejskich targowisk, ale mieszkańcy mają do wyboru kilka placów targowych w sąsiednich dzielnicach.
8. Wady i zalety mieszkania na krakowskich Swoszowicach
Jak się żyje na Swoszowicach?
Plusy:
- cisza i spokój,
- wiele atrakcji i ciekawych miejsc,
- jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce i parki zdrojowe,
- liczne tereny rekreacyjne,
- niski wskaźnik przestępstw,
- bliskość ważnych węzłów komunikacyjnych,
- stały rozwój.
Minusy:
- brak państwowych przychodni,
- problemy z dostępnością miejsc w przedszkolach,
- słabo rozwinięty transport,
- korki w godzinach szczytu.
Ocenia redakcji
Swoszowice są bardzo spokojną dzielnicą, w której nie znajduje się wiele sklepów. Natomiast jest mnóstwo atrakcji, w których można spędzić wolny czas. Dzielnica leży blisko ważnych punktów komunikacyjnych łączących Kraków z innymi częściami Polski. Niestety, ich popularność sprawia, że często bywają zakorkowane.
Swoszowice to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa, w której wskaźnik przestępstw jest niski. Mieszkańcy Swoszowic szczycą się jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce, a także chwalą kameralny klimat dzielnicy. Natomiast można narzekać na brak przychodni państwowych i problemy z dostępnością miejsc w przedszkolach.
Wadą może być też brak komunikacji torowej, ale trwają prace nad przywróceniem stacji kolejowej Kraków Swoszowice, która przyczyni się do poprawy transportu. Warto też dodać, że dzielnica stale się rozwija, więc wkrótce może się pojawić więcej udogodnień, także dla studentów zainteresowanych szukaniem mieszkania na wynajem w Krakowie.
9. O tym się mówi na Swoszowicach
Swoszowice są bardzo spokojną dzielnicą, które żyją swoim rytmem. To sprawia, że nie ma tam żadnych głośnych tematów, które wzbudzałyby kontrowersje. Kilka lat temu na terenie Swoszowic dochodziło do podpaleń, które budziły niepokój mieszkańców i negatywnie wpływały na opinie o dzielnicy.
Swoszowice są bardzo bezpiecznym obszarem, na którym do przestępstw dochodzi niezwykle rzadko, co potwierdzają statystyki policyjne. Obecnie w dzielnicy panuje względny spokój i nie pojawiają się żadne decyzje, które wzbudzałyby kontrowersje. Dlatego nie ma żadnych głośnych spraw, które wzbudzały by niepokój mieszkańców.
Swoszowice mają też przygotowany dokładny plan zagospodarowania przestrzennego, więc nie pojawią się tam żadne niepasujące budynki i rozwiązania komunikacyjne.
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Krzysztof Kalinowski, https://lovekrakow.pl/.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
23.09.2021, Redakcja
Targi mieszkaniowe wracają do Krakowa!
Co dalej z cenami mieszkań? To pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele oTo pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele osób decyduje się na kupno jednego lub kilku mieszkań pod wynajem lub po prostu jako ochronę kapitału w niepewnych gospodarczo czasach. Na dodatek podaż nowych lokali spada. Przy rosnącym popycie i słabnącej podaży nie mamy więc co liczyć na zapowiadane w Internecie spadki cen!
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?