VII Dwór Gdańsk

Redakcja

Redakcja

29.04.2020

Jak się mieszka i co warto wiedzieć na temat gdańskiej dzielnicy VII Dwór? Sprawdź na GetHome.pl

VII Dwór to jedna z dzielnic Gdańska, która wyróżnia się dużą ilością terenów zielonych i malowniczymi, kameralnymi osiedlami nowych apartamentowców oraz domków jednorodzinnych. Jego historia rozpoczyna się już w XVII wieku, choć okolica ta była znana już w Starożytnym Rzymie. To miejsce idealne dla osób szukających spokoju od wielkiego miasta, a jednocześnie chcących mieszkać blisko centrum czy Wrzeszcza.

Za wysokim standardem i piękną, malowniczą lokalizacją idą niestety wysokie ceny nieruchomości. Mieszkanie w Gdańsku na VII Dworze z rynku pierwotnego w nowoczesnym szeregowcu lub apartamentowcu kosztuje od ok. 10 do 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Co roku oddaje się tu do użytku od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Gdańska i przyjezdnych.

To także dobra okolica pod kupno mieszkania na wynajem. Z oferty dzielnicy z pewnością będą zachwyceni wszyscy – od dzieci po seniorów, a nawet żacy. Chętnych na zamieszkanie tutaj z pewnością nie będzie brakować.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania VII dwór

domy VII dwór

1. Informacje ogólne

Położenie VII Dworu na mapie Gdańska

VII Dwór położony jest w centralnej części Gdańska, nieco bardziej w kierunku zachodu. Ponad połowę jego powierzchni od zachodu zajmują słynne i malownicze Lasy Oliwskie. Od wschodniej strony ograniczony jest ulicą Wita Stwosza. Dzielnica nie jest bardzo duża. Jej powierzchnia zajmuje jedynie 3,01 km2, co czyni ją najmniejszą jednostką terytorialną wśród zachodnich dzielnic Gdańska.

VII Dwór graniczy jedynie z trzema innymi dzielnicami. Od północy i zachodu jest to Oliwa, od wschodu – Strzyża, a od południa dzielnica Brętowo. Mimo dość niewielkiej powierzchni, znajdziemy tu bardzo bogatą ofertę – rekreacyjną, religijną czy edukacyjną.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na VII Dworze?

Niewielka powierzchnia wcale nie przeszkadza VII Dworowi być jedną z całkiem sporo zaludnionych dzielnic. Liczba mieszkańców w 2018 roku wyniosła tu 3544 osoby, co jest wyższym wynikiem od wielu znacznie większych, ale przemysłowych dzielnic Gdańska. Daje to zagęszczenie ludności na poziomie 1177 osób na kilometr kwadratowy. Nie zapominajmy jednak, że większość terenu VII Dworu pokrywa niezamieszkały las.

Zagęszczenie na części zurbanizowanej jest więc około dwóch razy większe. Nie można jednak nie zauważyć, że liczba mieszkańców systematycznie tu spada, mimo powstawania coraz to nowych, luksusowych inwestycji. Jeszcze w 2015 roku wynosiła ona ponad 4 tysiące osób. Wpływ na to z pewnością ma wysoka cena mieszkań oraz stale powiększający się tu rynek nieruchomości pod wynajem.

Struktura demograficzna mieszkańców w podziale na wiek przedstawia się następująco:

 • 12% - osoby w wieku od 0 do 17 lat,
 • 49% - osoby w wieku od 18 do 59 lat,
 • 6% - osoby w wieku od 60 do 64 lat,
 • 33% - osoby w wieku 65+.

Widać, że jest to dość mocno starzejąca się dzielnica, co pewnie także ma wpływ na stale zmniejszającą się liczbę mieszkańców. Pamiętajmy jednak, że powyższe wartości są dość mocno niedoszacowane z powodu wynajmu mieszkań żakom, którzy nie są meldowani w nieruchomości, a tym samym nie są brani pod uwagę w ogólnych statystykach. Znajdują się tu również domy studenckie.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Na VII Dworze niemal każdy znajdzie coś dla siebie, przez co jest to dość popularna dzielnica w każdej grupie wiekowej. Rodziny z dziećmi są zachwycone sporą ilością zieleni i dobrze rozwiniętą ofertą edukacyjną dzielnicy. Wielkość nieruchomości w zabudowie szeregowej czy jednorodzinnej daje wiele możliwości. To idealne miejsce dla osób pragnących powiększyć rodzinę, nawet o więcej niż jedno dziecko.

Studenci również lubią tę dzielnicę, choć ceny niektórych mieszkań z pewnością odstraszają co biedniejszych żaków. W bezpośrednim otoczeniu VII Dworu znajduje się Uniwersytet Gdański, a na terenie dzielnicy powstały już domy studenckie tej uczelni, które także nie są brane pod uwagę w statystykach liczby mieszkańców. Szacuje się, że faktyczne zaludnienie może być nawet o kilka procent wyższe niż to, które jest publikowane przez Urząd Miasta.

Piękna okolica i doskonała opieka zdrowotna przyciągają z kolei seniorów. Na północnej granicy VII Dworu mieści się 7. Szpital Marynarki Wojennej. Niedaleko swoje usługi świadczy centrum medyczne dedykowane osobom starszym i dom opieki o wysokim standardzie. Seniorzy także doceniają nowoczesne nieruchomości z wieloma ułatwieniami oraz bliskość lasów.

Czy VII Dwór to styl życia Gdańska?

Jak się mieszka w dzielnicy? Wyjątkowo spokojnie i cicho, choć mieszkańcy czasem skarżą się na odwiedziny... dzików z pobliskiego lasu. Bywa też, że we znaki mogą dać się przejeżdżające do szpitala karetki, ale według osób tam mieszkających nie jest to duży problem i można się przyzwyczaić. Warto powiedzieć, że VII Dwór jest wyjątkowo ekologiczną i zdrowotnie proaktywną dzielnicą. Organizowane są tu liczne spotkania i wydarzenia mające na celu promowanie zdrowia czy rekreacji na licznych terenach zielonych. Mieszkańcy cenią sobie także bardzo dobrą komunikację miejską, która ułatwia dojazd do uczelni oraz pobliskich korporacji zatrudniających bardzo wiele osób.

Planowany rozwój dzielnicy

Nowych inwestycji drogowych czy ośrodków publicznych nie ma zbyt wielu na VII Dworze. Realizowane są niewielkie projekty z Budżetu Obywatelskiego, ale Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska chwilowo nie ma żadnych nowych - ani realizowanych, ani w przygotowaniu. Daje to pewnego rodzaju stabilizację i sprawia, że mieszkańcy nie narzekają na utrudnienia w ruchu drogowym czy niezbyt ładnie komponujące się z okolicą place budowy. Brak większych inwestycji jest także spowodowany obawą przed zakłóceniem naturalnego środowiska wielu żyjących tu gatunków zwierząt.

VII Dwór - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

VII Dwór pełen jest atrakcji dla mieszkańców Gdańska i przyjezdnych. Z pewnością warto tu wymienić bliskość Lasów Oliwskich oraz obecność aż 17 pomników przyrody – w tym Głazu Borkowskiego, z którym wiąże się bardzo ciekawa, miejska legenda o nieszczęśliwej miłości.

Choć zabudowania dworskie, od których nazwę wzięła dzielnica, już nie istnieją, to jednak warto wybrać się na spacer w te rejony, by zobaczyć miejsce, gdzie stacjonował Napoleon Bonaparte. Podziwiać można jedynie trzy pozostałe zabudowania gospodarskie po tamtym okresie – wszystkie zamieszkiwane i eksploatowane. W zachodniej części dzielnicy znajduje się kolejna atrakcja - dawna skocznia narciarska w Dolinie Sambrowo, która prowadzi na pobliskie wzgórze, gdzie znajdował się obóz jeniecki podczas II Wojny Światowej. Historia VII Dworu jest jednak o wiele dłuższa. Archeolodzy znajdują tu cmentarze pochodzące z czasów starożytnych, a nawet przedhistorycznych.

Miłośnicy architektury także nie będą zawiedzeni. Jedną z dość mocno popularnych atrakcji jest tu meczet muzułmański z minaretem, którego budowa zakończyła się w latach 90. ubiegłego stulecia.

Czy VII Dwór to bezpieczna dzielnica?

Czy VII Dwór to bezpieczna dzielnica? Raczej tak. Główne problemy zgłaszane przez Straż Miejską to z kolei:

 • niewłaściwy nadzór nad psami,
 • niewłaściwe parkowanie pojazdów,
 • zaśmiecanie miejsc publicznych.

Mieszkańcy nie skarżą się na częste zakłócania spokoju czy picie alkoholu w miejscach publicznych. VII Dwór jest więc całkiem bezpiecznym i spokojnym miejscem.

Atrakcje VII Dworu: oferta dla dzieci

VII Dwór jest dzielnicą z bardzo bogatą ofertą dla dzieci. Trzeba tu wspomnieć o możliwości spacerów po Lasach Oliwskich. Znajdują się tu dwa, bardzo dobrze zaopatrzone place zabaw dla dzieci: Abrahama i Stryluś. Razem z pociechą można zapisać się do Capoeira Camangula – klubu sportowego przy ul. VII Dwór 7. Sportową ofertę dla dzieci znajdziemy też w ciekawej placówce VII Dworu - Gdańskiej Szkole Szermierki.

Rada Dzielnicy VII Dwór także organizuje częste wydarzenia skierowane dla najmłodszych. Mają tu miejsce pikniki rodzinne, dni sąsiadów, piesze wędrówki z rodzinami, spacery z przewodnikiem. Z pewnością zarówno najmłodsze, jak i nieco starsze dzieci nie cierpią tu na nudę. Niepotrzebne są tu nawet place zabaw dla dzieci. Co roku organizowany jest tzw. Harpuś. Celem konkursu jest odnalezienie punktów zaznaczonych na mapie. Cała trasa znajduje się w Lasach Oliwskich i ma od 2 do nawet 6 kilometrów długości. Można więc liczyć na kilkugodzinną zabawę.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja

VII Dwór jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta a pomocą autobusów i tramwajów. Wiele dróg to niewielkie uliczki osiedlowe, gdzie panuje ograniczenie prędkości poruszania się autem. Jednak dojazd do jednego z głównych punktów dzielnicy – szpitala – jest bardzo dobry.

Ile trwa dojazd z VII Dworu do centrum?

Poza godzinami szczytu dojazd z VII Dworu do Śródmieścia zajmuje ok. 25 minut samochodem. Odległość jest dość znaczna, bo wynosi aż 9 kilometrów. O wiele bliżej jest do Wrzeszcza – jedynie 4 kilometry, a czas dojazdu wynosi ok. 10 minut. Nieco gorzej jest w godzinach szczytu. Jedna z dwóch głównych ulic dzielnicy – ul. Abrahama – ma tendencję do powstawania zatorów. Czas przejazdu samochodem do Śródmieścia to nawet 45 minut. Do Wrzeszcza dojedziemy zaś w ok. 15 minut.

Bardzo podobny czas przejazdu gwarantuje nam komunikacja miejska. W godzinach szczytu do Śródmieścia dojedziemy tramwajem w ok. 50-55 minut. Najszybszym środkiem transportu okazuje się rower – tu czas przejazdu wynosi jedynie ok. 35 minut.

Tramwaje na VII Dworze

Przez ul. Wita Stwosza na odcinku znajdującym się na VII Dworze, przejeżdża aż pięć linii tramwajowych. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że w całym Gdańsku znajduje się ich jedynie dziewięć. Najbardziej kluczowymi tramwajami są tu linie:

 • 5 – z Zajezdni Nowy Port Oliwska do Zaspy,
 • 6 – z Jelitkowa do Łostowic Świetokrzyskiej,
 • 12 – z Migowa do Oliwy.

Dodatkowo przejeżdżają tędy linie 2 i 8. Dzięki nim dostaniemy się w niemal każdy rejon miasta.

Autobusy na VII Dworze

Przez teren VII Dworu przejeżdżają dwie główne linie autobusowe:

 • 149 – z Wrzeszcza PKP do Nad Stawem,
 • 249 – z Wrzeszcza PKP do Galerii Bałtyckiej.

Główne przystanki autobusowe to z pewnością: Szpital Marynarki Wojennej i Meczet. Przy dwóch liniach autobusowych ciężko jednak powiedzieć, że którykolwiek z nich obsługuje więcej lub mniej linii. Oba autobusy łączą się przy przystanku autobusowym Norblina.

Dworce/zajezdnie

Choć przez VII Dwór biegną tory kolejowe, to bezpośrednio na terenie dzielnicy nie ma żadnego dworca. Mieszkańcy jednak korzystają z dwóch, które znajdują się w niewielkiej odległości - Gdańsk Strzyża i Gdańsk Niedźwiednik. Oba dworce obsługują ruch typu Regio oraz SKM.

Przy ul. Wita Stwosza znajduje się natomiast zajezdnia tramwajowa Wrzeszcz - Gdańskie Autobusy i Tramwaje, która - mimo nazwy – jest położona jeszcze na terenie VII Dworu. Takie miejsce znacznie ułatwia komunikację osób tu mieszkających z innymi częściami miasta.

VII Dwór - ścieżki rowerowe

Na VII Dworze nie ma zbyt wielu wydzielonych ścieżek rowerowych jedynie dla jednośladów. Przez krótki odcinek Wita Stwosza znajdują się oddzielne pasy w jezdni – na tym się kończy infrastruktura miejska. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy dwóch kółek mają problemy z poruszaniem się przez dzielnicę. Wręcz przeciwnie - większość uliczek to małe, osiedlowe dróżki, gdzie można poruszać się rowerem bez problemu. W Lasach Oliwskich ścieżki rowerowe także nie są potrzebne - mieszkańcy Gdańska korzystają z dróg gruntowych, gdzie swobodnie można jeździć.

Komunikacja na VII Dworze - główne ulice

Na VII Dworze znajdują się dwa główne szlaki komunikacyjne. Jeden z nich to wielokrotnie wspominana tu już ul. Wita Stwosza, która biegnie z Oliwy do Wrzeszcza, na krótkim fragmencie przebiegając przez opisywaną tu dzielnicę. Drugą główną ulicą, choć nieco mniejszą, jest ul. Polanka, która prowadzi do Szpitala Marynarki Wojennej.

Komunikacja na VII Dworze – inwestycje drogowe

Obecnie nie są realizowane żadne inwestycje drogowe w dzielnicy. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska nie planuje także żadnych nowych budów. Mieszkańcy mogą więc liczyć na stabilność i brak utrudnień w komunikacji – przynajmniej w najbliższym czasie.

Ocena redakcji

Komunikacja VII Dworu stoi na bardzo dobrym poziomie. Dojedziemy stąd w każdy rejon Gdańska - zarówno tramwajami, jak i autobusami. Tuż obok granic umiejscowione są dwa dworce SKM, które dodatkowo przyspieszają transport publiczny. Dzielnica nie jest mocno zakorkowana. W godzinach szczytu zdarzają się niewielkie zatory, ale czas przejazdu jest rozsądny. Brak nowych inwestycji z jednej strony oznacza dobry stan dróg, a z drugiej - stabilność dla mieszkańców.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na VII Dworze

Przy ul. Rodakowskiego 3A znajduje się niepubliczny żłobek Stryluś, który oferuje 28 miejsc dla dzieci do 3. roku życia. Tuż przy granicy dzielnicy swoją siedzibę ma też klub dziecięcy Sprytne Misie, gdzie mieszkańcy także mogą szukać opieki dla swoich pociech.

Na terenie dzielnicy znajduje się przedszkole nr 42 przy ul. Michałowskiego 28. Miejsce zabaw i nauki znajdzie tu ok. 100 dzieci. Przy Polanki 66 mieści się natomiast Przedszkole Uniwersyteckie przeznaczone dla pociech pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Można do niego zgłosić jednak także dzieci osób niemających z uczelnią nic wspólnego. Placówka oferuje miejsce dla 28 dzieci. Jest tu jeszcze jedna placówka dla dzieci od 3. do 7. roku życia - Przedszkole nr 77 Specjalne dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Przeznaczone jest tylko dla chorych dzieci, dlatego nie bierzemy pod uwagę liczby oferowanych tu miejsc. Placówka przyjmuje najmłodszych z całego Gdańska.

Szkoły podstawowe: edukacja na VII Dworze

Na terenie VII Dworu znajduje się jedna placówka posiadająca status szkoły podstawowej: szkoła podstawowa nr 70 przy ul. VII Dwór 7. Miejsce w niej znajdzie aż 720 dzieci w ośmiu klasach – w tym także w sportowych. Placówka odnosi bardzo wiele sukcesów i zapewnia wysoką jakość nauczania. Według rankingu WaszaEdukacja.pl zajmuje w 2020 roku wysokie, trzynaste miejsce w Gdańsku.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na VII Dworze?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Według statystyk Urzędu Miasta, mieszka tu około 70 dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Żłobek Stryluś zapewnia jedynie 28 miejsc, co stanowi 1/3 całkowitego zapotrzebowania dzielnicy. Jest to zdecydowanie za mało, ale patrząc na wyniki całego Gdańska, VII Dwór wcale nie wypada tu najgorzej. Nieco lepiej jest z przedszkolami. Cztery roczniki to aż ok. 105 dzieci, a placówki przedszkolne zapewniają 128 miejsc. Nie możemy jednak zapominać, że Uniwersyteckie Przedszkole najpierw zapewnia opiekę dzieciom swoich pracowników i studentów, a dopiero potem rekrutować się mogą pozostali mieszkańcy. Mimo to nie powinniśmy mieć większych problemów z dostaniem się do przedszkola.

A jak wygląda sytuacja w znanej podstawówce, która jest dobrą, gdańską szkołą sportową? Na VII Dworze mieszka jedynie ok. 210 dzieci od 7. do 14. roku życia. Szkoła oferuje zaś ponad 700 miejsc. Nie ma więc problemów z rekrutacją uczniów mieszkających w dzielnicy, a także tych mieszkających w okolicznych jednostkach terytorialnych tego typu.

Licea i technika na VII Dworze: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie VII Dworu nie ma żadnych liceów i techników, choć mieszkańcy mogą korzystać z oferty edukacyjnej IX Liceum Ogólnokształcącego, które znajduje się tuż za formalną granicą dzielnicy, ale już po stronie Strzyży.

Popularne szkoły na VII Dworze

VII Dwór jest dość specyficzną dzielnicą o nietypowej ofercie edukacyjnej dla swoich mieszkańców. Choć dysponuje odpowiednią liczbą miejsc w przedszkolach i szkołach, to trzymając się ścisłych granic dzielnicy, znajduje się tu dość niewiele popularnych szkół. Z pewnością jest to SP nr 70, gdzie znajduje się także Gdańska Szkoła Szermierki na VII Dworze. Na tym jednak kończą się renomowane szkoły publiczne i prywatne w okolicy. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę najbliższe otoczenie VII Dworu, znajdziemy tu LO nr IX, które w rankingu WaszaEdukacja.pl w 2020 roku zajęło aż 9 miejsce na terenie Gdańska. Po drugiej stronie ul. Wita Stwosza mieści się zaś najpopularniejsza w mieście uczelnia – Uniwersytet Gdański.

Ocena redakcji

Według nas oferta edukacyjna VII Dworu stoi na bardzo wysokim poziomie. Można by zwiększyć nieco liczbę miejsc w żłobkach dla mieszkańców, ale pamiętajmy, że cały Gdańsk boryka się z tym problemem. Odpowiednio dużo jest miejsc w przedszkolach czy w szkole podstawowej. Tuż obok znajduje się renomowane liceum i uczelnia. Bez obaw można powiedzieć, że dziecko na każdym etapie edukacji znajdzie tu miejsce dla siebie.

4. Jak się mieszka na VII Dworze? Parki i rekreacja w dzielnicy

Zieleni na VII Dworze z pewnością nie brakuje. Ponad połowa powierzchni dzielnicy to słynne Lasy Oliwskie, które należą do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Daje nam to możliwość relaksujących spacerów za każdym razem, gdy najdzie nas na to ochota. Przy południowej granicy mieści się także ROD Niedźwiednik, który jest uwielbiany przez rodziny z dziećmi i seniorów. Przy każdym osiedlu domów znajduje się albo skwer, albo zielony nieużytek. Nie potrzeba tu więc dodatkowych parków.

Nic więc dziwnego, że przy takiej okolicy znajdziemy tu sporo miejsc rekreacyjnych. Niedaleko ul. Kiepury mieści się bardzo dobrze wyposażona siłownia na wolnym powietrzu. Na terenie Lasu Oliwskiego możemy uprawiać nordic walking razem ze szkołą Rusz po Zdrowie. Przy SP nr 70 mieści się również Uczniowski Klub Sportowy UKS Atena Gdańsk, gdzie można spokojnie posłać dzieci z nadmiarem energii. Można tu skorzystać z boiska do koszykówki. Przy ul. Abrahama 38 pogramy w tenisa na jednym z kortów Oliwskiego Centrum Tenisa „Dzik”. Jedynie basenu brak na VII Dworze, choć przy ul. Michałowskiego znajduje się szkoła pływacka.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Bardzo dobra restauracja mieści się przy ul. Abrahama 15A, a mowa o Mystery Restaurant. Znajdziemy tu wiele specjałów kuchni polskiej przygotowanych z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Nic dziwnego, że wśród mieszkańców restauracja zyskuje bardzo wysokie oceny. Niestety nie ma tu więcej lokali gastronomicznych, gdzie można zjeść obiad czy kolację.

W centrum dzielnicy mieści się tylko jeszcze Catering Gdańsk Food Pasion, ale – jak sama nazwa wskazuje – zajmują się jedynie cateringiem. Pod tym jednym względem, oferta VII Dworu jest bardzo uboga. Nie ma tu ani innych dobrych restauracji, ani miejsc, gdzie można szybko zjeść. Nawet pizzerie na VII Dwór dowożą posiłki z okolicznych dzielnic.

Na terenie VII Dworu nie ma ośrodków kulturalnych – ani teatrów, ani kin czy galerii sztuki. Dzielnica nie ma także swojego centrum kultury. Większość wydarzeń kulturalnych organizowanych jest w lecie na łonie natury. Ponieważ jednak jest to zdecydowanie okolica popularna wśród seniorów, znajdą oni ciekawą ofertę kulturalną i rozrywkową w tutejszym Domu Seniora. Nie trzeba być pensjonariuszem przez 24 godziny – można wybrać możliwość uczestnictwa w zajęciach od 8 do 16. Odbywają się tu warsztaty plastyczne czy muzyczne.

6. Zdrowie na VII Dworze

Według serwisu aqicn.org najbliższa stacja pomiarowa jakości powietrza znajduje się we Wrzeszczu, a więc w niezbyt dużej odległości od VII Dworu. Wskaźnik PM10 wskazuje, że smog praktycznie tu nie występuje. W 2019 roku jedynie w kwietniu miały miejsce cztery dni, gdzie czujnik sygnalizował umiarkowaną jakość powietrza, a wskaźnik przekroczył 75. Kranówka także jest tu dobrej jakości. Wodę można pić bez obaw, prosto z kranu.

Duża liczba seniorów oznacza spore zapotrzebowanie na usługi medyczne i aptekarskie. Na brak przychodni i szpitali publicznych z pewnością nie można tu narzekać. Przy ul. Polanki 117 znajduje się jeden z największych szpitali w mieście – 7. Szpital Marynarki Wojennej. W budynku mieści się również Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Tuż obok znajdziemy Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego. Najpopularniejsze przychodnie na VII Dworze to z kolei:

 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne VII Dwór przy ul. Żeglarskiej 4,
 • przychodnia przyszpitalna przy ul. Polanki 117,
 • "Dwór" Seniora. Nadmorskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. przy ul. Abrahama 25.

W samym centrum dzielnicy mieści się też apteka „VII Dwór”. Dobre oceny wśród mieszkańców ma także gabinet weterynaryjny na VII Dworze.

7. VII Dwór: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Infrastruktura handlowo-usługowa pozostawia sporo do życzenia i z pewnością można ją lepiej rozwinąć. Próżno szukać dużego centrum handlowego. Mieszczą się tu małe sklepy, które zapewniają mieszkańcom dobrej jakości lokalne produkty. Jest tu piekarnia, cukiernia czy kwiaciarnia. Niestety brak tu także większych supermarketów czy dyskontów, a większe zakupy w pobliżu trzeba robić w mniejszych powierzchniowo sklepach, takich jak Groszek czy Lewiatan.

Najbliższe targowisko znajduje się we Wrzeszczu – nie jest to więc znaczna odległość, ale mimo to może to czasem stanowić problem, zwłaszcza dla niezmotoryzowanych mieszkańców. Analizując ofertę handlową i usługową, dość mocno widać, że jest to okolica głównie mieszkalna i relaksacyjna, a nie tętniąca życiem i pełna różnego rodzaju sklepów i miejsc aktywnej rozrywki.

8. Wady i zalety mieszkania na VII Dworze

Jak się mieszka na VII Dworze?

Plusy:

 • cisza i spokój,
 • sporo atrakcji dla mieszkańców,
 • wysokie poczucie bezpieczeństwa,
 • bliskość lasu,
 • dobra komunikacja miejska,
 • dobra oferta edukacyjna przedszkoli i szkoły podstawowej,
 • bogata oferta zajęć rekreacyjnych,
 • dobra opieka zdrowotna.

Minusy:

 • niewystarczająca liczba miejsc w żłobkach,
 • niewiele barów i restauracji na VII Dworze,
 • brak ośrodków kulturalnych,
 • brak sklepów wielkopowierzchniowych i targowisk.

Opinia redakcji

Z pewnością VII Dwór ma więcej zalet niż wad. Nie możemy jednak zapominać, że jest to cicha i spokojna dzielnica, w której mieszkają głównie seniorzy. Stąd brak tu miejsc typowych dla okolic popularnych wśród młodzieży – kin, restauracji, pubów czy centrów handlowych. Bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska potrafi jednak zatrzeć to wrażenie. Do Wrzeszcza czy Śródmieścia dostaniemy się bezpośrednio i bez większych problemów. Mieszkańcy nie skarżą się na hałas w pobliżu szpitala, brak tu także wielkich i ruchliwych ulic. Przestępstwa zdarzają się rzadko. VII Dwór jest dzielnicą położoną częściowo w lesie, wśród świeżego powietrza i zieleni. Pamiętajmy o tym, wybierając mieszkanie do zakupu.

9. O tym się mówi na VII Dworze

VII Dwór jest wyjątkowo spokojną dzielnicą. Brak tu poruszających i dzielących mieszkańców wydarzeń. Nie są realizowane tu kontrowersyjne inwestycje. W pobliżu jest jednak bardzo duży las miejski, który w pewien sposób dostarcza wrażeń. Od lat mieszkańcy próbują uporać się z problemem... dzików. Te dość często zapuszczają się na tereny spółdzielni mieszkaniowych na VII Dworze i żyją wśród bloków. Wiele osób się ich boi. Próbowano radzić sobie z problemem na wiele sposobów – od zakładania elektrycznych pastuchów po odstrzał zwierząt. Niestety, nic nie przyniosło zamierzonego rezultatu i dziki można oglądać do dzisiaj na VII Dworze.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: