Dzielnica Bemowo

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 03.09.2019

Wygodny dojazd do centrum, dostęp do usług, bogata oferta kulturalna i rozrywkowa to zalety Bemowa. Czy warto tu zamieszkać?

Bemowo jest dobrze skomunikowane z warszawskim Śródmieściem oraz innymi biznesowymi dzielnicami miasta. Kursują tutaj tramwaje i autobusy dojeżdżające w różne części Warszawy. W 2019 roku rozpoczęła się tu budowa metra, a już w 2020 r. nastąpiło otwarcie stacji metra znajdujących się na sąsiedniej, warszawskiej Woli. Mieszkańcy Bemowa mogą również dojechać do przystanków metra znajdujących się na pobliskich Bielanach lub Żoliborzu. Dojazd do ścisłego centrum Warszawy zajmuje od 30 do 50 minut.

Przez Bemowo przebiega również trasa S8, dzięki której można szybko dostać się do biznesowych dzielnic stolicy. Dojazd samochodem na Mokotów zajmie około 30 min, a na Włochy i Ursus dojedziemy w około 20 minut. Jak się żyje na Bemowie? To jedna z najbardziej ekologicznych części Warszawy, często bywa też nazywana płucami stolicy. Na jej terenie nie ma żadnych zakładów przemysłowych, a 50% powierzchni dzielnicy zajmują obszary zielone.

Mieszkańcy nie mają większych powodów do narzekań. Jedynie osobom zamieszkującym okolice Lotniska Babice przeszkadza uporczywy hałas generowany przez loty szkoleniowe. Jednak liczne protesty sprawiły, że wprowadzono Program Ochrony Środowiska przed Hałasem. Dzięki temu hałas ma zostać znacznie ograniczony, a następnie całkowicie wyeliminowany.

Liczne zalety Bemowa w ogromnej mierze przewyższają wady życia w tej dzielnicy. Bliskość Puszczy Kampinoskiej, wiele zielonych terenów a także niskie stężenie pyłów sprawiają, że Bemowo zajmuje wysoką pozycję w rankingach Warszawy przygotowywanych pod kątem ekologii przez różne instytucje, np. Urząd Statystyczny. Ogromna liczba szlaków i ścieżek spacerowych przyczyniają się do tego, że jest to miejsce przyjazne dla właścicieli czworonogów, rodzin z dziećmi, seniorów, a także osób prowadzących aktywny tryb życia. Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o Bemowie?

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Bemowo

domy na sprzedaż Bemowo

1. Informacje ogólne

Położenie Bemowa na mapie Warszawy: gdzie leży ta dzielnica?

Bemowo jest jedną z 18 dzielnic miasta stołecznego Warszawy. Leży w zachodniej części stolicy, po lewej stronie Wisły. Graniczy z pięcioma dzielnicami i dwiema gminami podmiejskimi. Zachodnia granica dzielnicy stanowi równocześnie granicę Warszawy. Bemowo od zachodu graniczy z powiatem warszawskim zachodnim (gminami Stare Babice oraz Ożarów Mazowiecki), od północy z warszawską dzielnicą Bielany i Żoliborz, od wschodu z dzielnicą Wola, a od południa z Ursusem i dzielnicą Włochy.

Miejski System Informacji dzieli Bemowo na 10 obszarów, do których zalicza się:

Obecnie Bemowo określane bywa jako "sypialnia" Warszawy, ale nadal cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów, a jego mieszkańców wciąż przybywa.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na warszawskim Bemowie?

Powierzchnia Bemowa wynosi 24,95 km2, co czyni je 8. spośród największych dzielnic stolicy. Na przestrzeni lat liczba mieszkańców stale wzrasta. Na początku 2020 roku oszacowano, że w dzielnicy mieszka 125 119 osób. Zagęszczenie ludności na Bemowie wynosi 5 015 os./km2, a więc prawie o połowę mniej niż w najbardziej zaludnionych dzielnicach Warszawy.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Obecnie Bemowo cieszy się zainteresowaniem studentów, rodzin z dziećmi oraz seniorów. Pierwsza grupa docenia bliskość uczelni, zielone tereny rekreacyjne oraz niskie ceny. Na Bemowie mieszkań szukają też pracownicy, szczególnie kadry menadżerskiej, którzy są zmuszeni do częstego podróżowania poza Warszawę. Dla nich ważny jest dobry dojazd do miejscowości poza stolicą oraz wysoki standard nowopowstających osiedli, więc decydują się osiedlić wraz z rodziną właśnie w tej dzielnicy. Liczne tereny rekreacyjne i placówki medyczne, a także bogata oferta kulturalna sprawiają, że Bemowo doceniają również seniorzy.

Jak się mieszka na Bemowie? Styl życia

Jak się żyje na Bemowie? Liczne parki oraz inne tereny zielone sprawiają, że to doskonałe miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta. Jednak dobry dojazd do centrum, coraz więcej nowoczesnych osiedli oraz wiele wydarzeń kulturalnych w pobliżu sprawia, że Bemowo to nie tylko „sypialnia” Warszawy, ale też doskonałe miejsce do życia. Idealnie odnajdą się tutaj osoby, którym zależy na prywatności, wyciszeniu oraz spokoju, a także zmęczone życiem w zatłoczonych dzielnicach.

Planowany rozwój Bemowa: mieszkania, place zabaw, metro i rewitalizacje

Dzielnica od kilku lat dynamicznie się rozwija. W minionych latach przeprowadzono wiele działań, które mają na celu ułatwić życie mieszkańców. Przede wszystkim rozbudowano kilka przedszkoli, dzięki czemu zwiększyła się liczba miejsc dla dzieci. Z myślą o najmłodszych w dzielnicy cały czas powstają nowe place zabaw. W ciągu najbliższych miesięcy kolejne obiekty mają się pojawić na Górcach, Jelonkach Południowych, a także osiedlach Bemowo III i V.

W poprzednich latach została przebudowana ulica Lazurowa. Zyskała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a dodatkowo nad ulicami Górczewską i Połczyńską powstały wiadukty. Obecnie najważniejszą inwestycją na Bemowie jest rozbudowa II linii metra. W ciągu najbliższych kilku lat do użytku zostaną oddane 3 stacje: Lazurowa, Chrzanów oraz Karolin, co znacznie przyspieszy dojazd w inne części Warszawy. Planowo ma to nastąpić w 2025 r.

Kolejną ważną inwestycją jest budowa trasy S7, która ma przebiegać przez Bemowo. W planach widnieje także rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, dzięki którym będzie można bezpiecznie i ekologicznie dojechać do centrum miasta oraz ważnych miejsc w innych dzielnicach.

osiedla-awangarda-fort-bemaOsiedle Awangarda Fort Bema

Bemowo – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na szczególną uwagę zasługują zabytkowe obiekty dzielnicy. Na Bemowie mieszczą się aż 4 Forty Twierdzy Warszawa: Fort Babice, Fort Bema, Fort Blizne oraz Fort Chrzanów. Najbardziej znany i najlepiej zachowany jest oczywiście Fort Bema. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi - na jego terenie znajdują się liczne atrakcje, takie jak park linowy czy klimatyczne kawiarnie: Cafe Jurta oraz Forteczna.

Do zabytkowych atrakcji Bemowa zalicza się też Osiedle Akademickie Przyjaźń, na którym kiedyś mieszkali budowniczy Pałacu Kultury i Nauki, a obecnie zajmują je studenci kilku warszawskich uczelni.

Czy Bemowo to bezpieczna dzielnica?

Obecnie Bemowo wymienia się jako jedną z najbezpieczniejszych dzielnic w Warszawie. Najczęściej zgłaszane przestępstwa na Bemowie to niszczenie mienia, kradzieże rowerów oraz zakłócenia porządku przez zbyt głośne imprezy lub spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Niestety, pomimo wielu akcji edukacyjnych nadal zdarzają się oszustwa "na wnuczka" lub "policjanta". Jednak liczba przestępstw z roku na rok spada, a w ostatnich latach nie odnotowano na Bemowie żadnych gwałtów oraz napaści.

Atrakcje Bemowa: oferta dla dzieci

Bemowo oferuje świetne atrakcje dla dzieci. W dzielnicy znajduje się największy plac zabaw stolicy położony przy Forcie Bema. Na powierzchni liczącej ponad 2 ha, podzielonej na strefy dostosowane dla różnych grup wiekowych, można znaleźć mnóstwo atrakcji, m.in. huśtawki, zjeżdżalnie, domki z przeszkodami, trampoliny, a także mini-ścianka wspinaczkowa. Warto zaznaczyć, że to miejsce funkcjonuje również zimą za sprawą górki saneczkowej. W pobliżu znajduje się jeszcze Park Linowy. Z kolei w Parku Górczewska funkcjonuje nowoczesny plac zabaw dla dzieci.

fort-bema-kladka-dzielnica-bemowoFort Bema, kładka

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

2. Komunikacja na Bemowie: metro, autobusy, tramwaje

Ile trwa dojazd z Bemowa do centrum?

Dzielnica jest oddalona 8 km od centrum. Władze stolicy od lat inwestują w komunikację na Bemowie, aby zapewnić jego mieszkańcom szybki transport. Osoby mieszkające przy granicy z Wolą do centrum dojadą w niecałe 30 minut. Od tego roku, gdy kolejne wolskie stacje II linii metra zostały oddane do użytku, zajmiuje to jeszcze mniej czasu. Natomiast z peryferyjnych części dzielnicy dojazd do centrum może zająć nawet 50 minut.

Tramwaje na Bemowie

Sieć tramwajowa jest dobrze rozplanowana. Tramwaje z Bemowa kursują po obydwu stronach Wisły i łączą dzielnicę z ważnymi częściami Warszawy. Mieszkańcy mają do dyspozycji np. linie:

  • 10 (Osiedle Górczewska-Wyścigi),
  • 20 (Boernerowo-Żerań FSO),
  • 26 (Wiatraczna-Metro Młociny),

Autobusy na Bemowie

Większość autobusów obsługuje przystanki zlokalizowane przy najważniejszych ulicach Bemowa, czyli Górczewskiej lub Powstańców Śląskich. Najważniejsze przystanki na Bemowie to Bemowo-Ratusz, Os. Górczewska, Połczyńska Parking P+R oraz Stare Bemowo. W dzielnicy funkcjonują też linie, które dowożą pasażerów z odległych obszarów do głównych węzłów komunikacyjnych. Autobusy na Bemowie kursują przez całą dobę.

Metro na Bemowie

Obecnie na Bemowie funkcjonuje jedna stacja II linii metra. Oddana w czerwcu 2022 roku znajduje się przy Urzędzie Miejskim Bemowo, gdzie przecinają się najważniejsze ulice dzielnicy - Powstańców Śląskich oraz Górczewska. Do 2025 roku w dzielnicy uruchomione zostaną aż 3 stacje.

Jedna stacja powstanie na skrzyżowaniu Górczewskiej i Lazurowej w pobliżu pętli autobusowo-tramwajowej, następna zostanie ulokowana na Chrzanowie. Ostatnia stacja metra na Bemowie pojawi się w rejonie ulic Połczyńskiej i Sochaczewskiej.

osiedla-chrzanow-bemowo-warszawaOsiedle Chrzanów

Dworce/zajezdnie

W dzielnicy nie ma żadnych zajezdni ani czynnych dworców. Na Bemowie znajduje się 5 pętli autobusowych: Radiowa, Nowe Bemowo, Osiedle Górczewska, Karolin oraz Groty, oraz kilka pętli tramwajowych: Boernerowo, Nowe Bemowo oraz aktualnie zamknięta z powodu budowy metra pętla Osiedle Górczewska.

Bemowo - ścieżki rowerowe

Bemowo to świetna dzielnica dla rowerzystów. Mieszkańcy mogą skorzystać z rozbudowanej sieci liczącej ponad 21 ścieżek rowerowych. Trasami rowerowymi z Bemowa można dojechać do Puszczy Kampinoskiej, w okolice Fortu Bema, a także nad Wisłę. Ciekawe ścieżki rowerowe przebiegają wzdłuż głównych ulic: Górczewskiej, Powstańców Śląskich, Połczyńskiej, Wrocławskiej, a także Lazurowej.

W dzielnicy działa też kilkanaście stacji Veturillo, a przyszłości pojawią się następne. Stacje znajdują się przy ulicach: Górczewska, Powstańców Śląskich, Lazurowa, Człuchowska, Radiowa, Wrocławska, a także przy Forcie Bema oraz Parku Górczewska.

Główne ulice na Bemowie

Najważniejszą trasą w dzielnicy jest droga S8, która ułatwia szybki dojazd na Targówek i do innych prawobrzeżnych dzielnic oraz do południowej części miasta. Dzięki temu w godzinach szczytu można dotrzeć do biurowców na Służewcu w około 30 min. Dzielnicę przecina sieć dróg lokalnych oraz łączących podwarszawskie miejscowości z centrum stolicy. Główną ulicę stanowi Powstańców Śląskich, na której po ostatniej modernizacji można zauważyć znacznie mniejsze korki. Do ważnych ulic Bemowa zalicza się też Połczyńską, Górczewską, Radiową, Człuchowską, Konarskiego, Wrocławską oraz Piastów Śląskich.

Komunikacja na Bemowie: planowane inwestycje

Najważniejszą inwestycją na Bemowie jest przedłużenie II linii metra. Kolejną bardzo ważną realizacją stała się budowa drogi ekspresowej S7. Jest to jedna z największych inwestycji drogowych w Warszawie, która ma odciążyć zakorkowaną wylotówkę w kierunku Gdańska. Plan zakłada jej budowę od węzła S8 na wysokości Fortu Bema w kierunku Lotniska Bemowo oraz węzła gen. Maczka. Jednak nie wszystkim mieszkańcom podoba się przebieg trasy, gdyż prowadzi ona przez osiedla mieszkalne.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Bemowa nie narzekają na komunikację miejską. W dzielnicy kursuje wiele linii autobusowych i tramwajowych, które ułatwią dobry dojazd do centrum oraz innych obszarów Warszawy. W godzinach szczytu mogą pojawić się korki na głównych ulicach dzielnicy, przede wszystkim Górczewskiej i Powstańców Śląskich. Tegoroczne otwarcie kolejnych wolskich stacji metra powinno znacznie zmniejszyć ten problem w rejonie ulicy Górczewskiej. Natomiast za kilka lat linia będzie przedłużona na Bemowo, więc najlepiej szukać mieszkania ulokowanego w pobliżu planowanych stacji.

3. Edukacja na Bemowie

Żłobki i przedszkola na Bemowie

Na Bemowie działają tylko 2 żłobki: jedno państwowe, drugie prywatne. Natomiast dzielnica może się pochwalić bardzo zróżnicowaną ofertą przedszkoli. Na Bemowie funkcjonuje 21 placówek państwowych oraz 20 prywatnych. Rodzice nie mają więc problemu z zapisem dzieci do państwowych przedszkoli, problem może pojawić się przy znalezieniu miejsca w żłobku.

Szkoły podstawowe na Bemowie

Na Bemowie funkcjonuje kilkanaście szkół publicznych, a kilka z nich dysponuje oddziałami integracyjnymi. W dzielnicy działa też kilka placówek prywatnych.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Bemowie?

Na Bemowie znajdują się tylko 2 żłobki, więc może pojawić się problem z liczbą wolnych miejsc. Jednak władze dzielnicy dostrzegają, że Bemowo przyciąga wiele rodzin z dziećmi i cały czas inwestują w nowe placówki. Można więc liczyć na to, że w przyszłości pojawi się więcej żłobków. Zdecydowanie łatwiej jest z dostaniem się do szkół podstawowych i przedszkoli. W dodatku są one stopniowo rozbudowywane, więc pojawia się coraz więcej wolnych miejsc.

Licea i technika na Bemowie

Na terenie Bemowa działają 4 licea ogólnokształcące: 2 publiczne i 2 prywatne. W dzielnicy nie znajduje się żadne technikum. Jednak młodzież ma do wyboru ciekawą ofertę w okolicznych dzielnicach.

Popularne szkoły na Bemowie: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Poziom szkół publicznych na Bemowie jest zadowalający. LXXVIII LO im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej regularnie pojawia się w rankingu najlepszych szkół, a jego uczniowie odnoszą sukcesy na różnych olimpiadach. Szkoły prywatne na Bemowie również mogą się pochwalić dobrym poziomem nauczania. W dzielnicy działa też kilka wyższych placówek edukacyjnych. Najważniejszą z nich jest Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, która oferuje kierunki cywilne oraz wojskowe.

Ocena redakcji

Poziom edukacji na Bemowie nie jest zły, ale mógłby być zdecydowanie lepszy. W dzielnicy funkcjonuje kilka szkół na wysokim poziomie, a także uczelnia zasługująca na większą uwagę. Zdecydowanie brakuje żłobków, mogłoby też powstać więcej szkół ponadgimnazjalnych. Warto jednak pamiętać, że Bemowo to rozwijająca się dzielnica, a w planach już są nowe placówki. W 2020 roku przy ul. Szeligowskiej ma powstać żłobek, przedszkole oraz szkoła podstawowa, a także nowe przedszkole przy ul. Siemiatyckiej.

4. Jak się mieszka na Bemowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Bemowo znajduje się na wysokim miejscu w wielu rankingach dzielnic Warszawy, w których brano pod uwagę np. ocenę jakości powietrza opublikowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, procentowy udział terenów zielonych, a także długość ścieżek rowerowych i dostępność punktów ze zdrową żywnością. Przykładem są rankingi Urzędu Statystycznego.

Tereny zielone zajmują aż 50 % powierzchni dzielnicy. Może ono pochwalić się parkami o łącznej powierzchni 44 ha. Na terenie dzielnicy znajdują się Park Górczewska z Amfiteatrem, Park przy Starych Jelonkach oraz liczne skwery i ogródki działkowe. W zachodniej części dzielnicy, od Lotniska Bemowo do Grot, położony jest Las Bemowski, który posiada bogatą faunę i florę. Stanowi on także korytarz łączący Bemowo z Puszczą Kampinoską i jest prawdziwym rajem dla spacerowiczów oraz rowerzystów, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta.

W dzielnicy dostępne są 2 baseny, lodowisko oraz wrotkarnia przy ul. Połczyńskiej. Na terenie Bemowa funkcjonuje też kilka siłowni dużych sieci (Zdrofit, S4), a także placówek osiedlowych. Nie brakuje hal i aren sportowych, boisk do piłki nożnej oraz koszykówki. Na terenie Fortu Bema znajduje się również Park Linowy, który pokochają najmłodsi mieszkańcy dzielnicy. Na Bemowie nie brakuje niezwykle popularnych siłowni plenerowych, m.in. na Osiedlu Przyjaźń, w okolicach Urzędu Dzielnicy Bemowo, w Forcie Bema czy w parku przy ul. Anieli Krzywoń.

5. Gastronomia i kultura na Bemowie

Na Bemowie można znaleźć kilka ciekawych lokali gastronomicznych, a z czasem powstaje ich coraz więcej. Działają tu też popularne brandy sieciowe. Nie brakuje mniejszych barów i restauracji serwujących kuchnię włoską, chińską, japońską, indyjską, a także polską. Wśród nich warto wymienić Bonappetit, Bistro Ratusz, Przystanek. Dlatego wybór odpowiedniej restauracji nie stanowi dla mieszkańców żadnego problemu. Oferta gastronomiczna nie jest jeszcze tak duża, jak w Śródmieściu, ale systematycznie wzrasta.

Na Bemowie działa multipleks Cinema City przy Powstańców Śląskich. W budynku znajdują się m.in. kręgielnia, bilard, sale kinowe. W sezonie letnim nie brakuje też pokazów kina plenerowego. Teatrów na Bemowie nie ma, znajduje się tam jedynie TeatrGo, który gra spektakle dla zorganizowanych grup oraz prowadzi warsztaty teatralne. Jednak mieszkańcy dzielnicy mają pobliżu Scenę na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Na terenie dzielnicy funkcjonuje też sieć bibliotek osiedlowych i plenerowych.

Bemowskie Centrum Kultury to jeden z najlepiej funkcjonujących tego typu ośrodków w stolicy. Mieszkańcy mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i uczestniczyć w imprezach cyklicznych. W Bemowskim Centrum Kultury odbywają się darmowe koncerty, zabawy oraz konkursy. Na Bemowie znajduje się także Amfiteatr im. Michaela Jacksona, w którym latem mają miejsce imprezy plenerowe.

Kolejnym miejscem interesujących wydarzeń kulturalnych jest słynne Lotnisko Bemowo. To właśnie tam odbywają się koncerty oraz festiwale. Na bemowskim lotnisku występowały międzynarodowe gwiazdy, takie jak Michael Jackson, Madonna czy AC/DC.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

teatr go fortTeatrGo

6. Zdrowie na Bemowie

Bliskość natury pozytywnie wpływa na jakość powietrza na Bemowie. Nie pojawia się ono na liście stołecznych dzielnic o najwyższym stężeniu szkodliwych pyłów. Pod względem czystości powietrza najlepszym miejscem do zamieszkania jest Boernerowo, które bezpośrednio sąsiaduje z Lasem Bemowskim.

Planowane inwestycje (budowa metra, rozwój ścieżek rowerowych oraz nowe stacje Veturilo) mają poprawić jakość powietrza w całej dzielnicy. Jego stan na Bemowie nie jest najgorszy, a jak z wodą z kranu? Sanepid potwierdza, że jakość wody nie odbiega od norm. Jednak dochodziło do sytuacji, gdy nie nadawała się ona do użytku. Dlatego lepiej sięgać po wodę mineralną lub ze studni oligoceńskich.

Na Bemowie nie ma żadnego szpitala, ale w nagłych wypadkach mieszkańcy dzielnicy mogą udać się do Szpitala Wolskiego znajdującego się w sąsiedniej dzielnicy. Kolejny szpital w pobliżu omawianej tu dzielnicy to Szpital Bielański. Na Bemowie funkcjonuje wiele przychodni prywatnych i publicznych. Znajduje się tu też rozbudowana sieć aptek, w tym placówka działająca 24 godziny na dobę.

Mieszkańcy Bemowa nie narzekają na jakość medycyny. Mają oni dobry dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów w przychodniach. Jedyną wadą jest brak szpitala, jednak dobry dojazd do placówek znajdujących się w sąsiednich dzielnicach niemal w pełni rozwiązuje problem.

7. Bemowo: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Bemowo to w pełni rozwinięta dzielnica z dostępem do usług branży beauty. Mieszkańcy nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego salonu fryzjerskiego, kosmetycznego czy solarium. Kilka z nich znajduje się na terenie galerii handlowych oraz popularnych pasaży. Na Bemowie działają dobrze wyposażone sklepy i punkty usługowe. Ich oferta w pełni zadowoli zarówno zwolenników luksusowych produktów, jak i miłośników okazji oraz towarów ekologicznych.

Przy Powstańców Śląskich (róg Wrocławskiej) znajduje się Targowisko TarBem, które obejmuje aż 280 pawilonów handlowych, a jego oferta jest niezwykle bogata. Można tam kupić m.in. świeże warzywa i owoce, a także produkty ekologiczne. W dzielnicy znajduje się Galeria Handlowa Bemowo przy Powstańców Śląskich 126i.  Na jej terenie działają markowe sklepy, salony specjalistyczne i wiele innych. W pobliżu mieści się zapomniane Centrum Handlowe Bemowo. Niewiele osób tam zagląda, a większość sklepów jest zamknięta. Jednak są ludzie, którzy to właśnie tam wybierają się na zakupy ze względu na niewielkie kolejki.

Kolejna galeria to Hala Wola – obecnie oferta jest niewielka, ale planuje się jej kompletną rewitalizację i rozbudowę. Na Bemowie znajdują się również dwa Pasaże Tesco. W pasażach mieści się nie tylko supermarket Tesco, ale też punkty gastronomiczne i usługowe, a także inne sklepy.

targowisko BemowoTargowisko Bemowo

8. Wady i zalety mieszkania na Bemowie

Zalety mieszkania na Bemowie:

  • duża ilość zieleni,
  • duże przywiązanie uwagi do ochrony środowiska naturalnego,
  • dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
  • bogate zaplecze kulturalne.

Wady mieszkania na Bemowie:

  • korki w godzinach szczytu, zwłaszcza na ul. Górczewskiej,
  • hałas z lotniska Bemowo,
  • problemy z wysypiskiem śmieci znajdującym się na Radiowie, na Bielanach.

Bemowo to stale rozwijająca się dzielnica. Do jej mocnych stron można zaliczyć dobry dojazd do centrum oraz innych części biznesowych stolicy, dużą ilość terenów zielonych, a także bogatą ofertę spędzania czasu dla rodzin. Natomiast do największych wad dzielnicy należą utrudniony dojazd w godzinach szczytu, hałas dobiegający z lotniska, a także mała liczba wolnych miejsc w żłobkach. Jednak władze Bemowa w miarę możliwości starają się zwalczać jego słabe strony.

9. O tym się mówi na Bemowie

Mieszkańcy Bemowa raczej nie mają powodów do narzekań. Jedynym minusem może być hałas generowany przez loty szkoleniowe samolotów startujących z Lotniska Babice i krążących nad dzielnicą. W odczuciu mieszkańców jest to bardzo uciążliwe, szczególnie w okresie od maja do października. Loty szkoleniowe zaczynają się już od 7 rano (nawet w weekendy), więc raczej niemożliwe jest spanie przy otwartych oknach oraz odpoczynek od pracy.

Wkrótce ta sytuacja może się zmienić. W efekcie kilkuletniej walki mieszkańców o ograniczenie lotów z Babic, radni PiS i PO poparli Program Ochrony Środowiska przed Hałasem. Zobowiązuje on dyrekcję Lotniska Babice do kontroli hałasu w jego obrębie oraz ograniczenia lotów szkoleniowych, a w następnych etapach ich całkowitej likwidacji.

Dodatkowo, dokument wymusza zwiększenie liczby punktów monitorowania hałasu lotniczego w okolicach zabudowy chronionej, a także wprowadzenie obowiązku stosowania transpondera w celu identyfikacji toru lotu każdego samolotu w rejonie Lotniska Babice. Mieszkańcy rejonów Fort Bema, Lotnisko-Bemowo oraz Boernerowo mogą mieć również problem z wysypiskiem śmieci znajdującym się na sąsiednim Radiowie - jednym rejonów Bielan. W wietrzne dni nieprzyjemne zapachy z kompostowni mogą docierać aż do Bemowa.

lotnisko-bemowo-warszawaLotnisko Bemowo

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: