Włochy Warszawa

Redakcja

Redakcja

01.08.2019

Przeprowadzasz się do dzielnicy Włochy? Dowiedz się jak najwięcej o tej dzielnicy! Czytaj na Gethome!

Duża liczba miejsc pracy, łatwy dostęp do placówek edukacyjnych, a także w miarę szybki dojazd do centrum to największe zalety dzielnicy Włochy. Minusem może być hałas docierający z międzynarodowego portu lotniczego, a także korki na głównych ulicach w godzinach szczytu. Komunikacja we Włochach pozwala dotrzeć do wszystkich dzielnic Warszawy, a tramwaje i pociągi umożliwiają dojazd do centrum w ciągu 15-40 min.

Jak się żyje we Włochach? Mieszkańcy cenią sobie tereny zielone i rekreacyjne, dzięki którym mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Duża ilość placów zabaw i łatwy dostęp do żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych sprawiają, że dzielnica jest przyjazna dla rodzin z małymi dziećmi. Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o Włochach?

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Włochy

domy Warszawa Włochy

1. Informacje ogólne

Położenie Włoch na mapie Warszawy: gdzie leży ta dzielnica?

Włochy to jedna z 18 dzielnic Warszawy, położone w południowo-zachodniej, lewobrzeżnej części miasta. Sąsiadują z sześcioma dzielnicami oraz dwiema gminami podmiejskimi. Południowa część granicy Włoch stanowi również południową granicę Warszawy. Dzielnica od południa graniczy z powiatem pruszkowskim, a także Ursynowem, od wschodu z Ochotą i Mokotowem, od północy z Bemowem i Wolą, a od zachodu z dzielnicą Ursus.

W dzielnicy dominuje niska, willowa zabudowa i cały czas można tam poczuć klimat sprzed lat. To sprawia, że liczba chętnych do zamieszkania w niej stopniowo wzrasta. Ponadto, Włochy to dzielnica Warszawy, w której dostępna jest duża liczba miejsc pracy. Mają na to wpływ mieszczące się w niej lotnisko międzynarodowe oraz liczne biurowce. W dzielnicy swoje siedziby ma wiele firm (m.in. Avon, Mercedes-Benz, Microsoft, Philips).

Włochy są też doskonale skomunikowane z centrum Warszawy, a także jej innymi dzielnicami. Dojazd do warszawskiego Śródmieścia zajmuje od 15 do 40 min.

Miejski System Informacji dzieli dzielnicę na 8 części, a wśród nich:

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności w warszawskich Włochach

Włochy zajmują obszar 28,63 km2, co kwalifikuje je na 7 miejscu wśród dzielnic Warszawy pod względem wielkości. Liczba mieszkańców z roku na rok się powiększa. Na początku 2020 r. oszacowano, że Włochy zamieszkuje 43 613 mieszkańców. Zagęszczenie ludności we Włochach wynosi 1 523 osób/km2, czyli stosunkowo niedużo w porównaniu do Mokotowa i Śródmieścia.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Według danych z GUS Włochy zostały uznane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę dla rodzin dziećmi - łatwy dostęp do przedszkoli, a także duża liczba placów zabaw. W dodatku znalazły się na czwartym miejscu na równi z Żoliborzem w rankingu najbardziej atrakcyjnych dzielnic również przygotowanym przez GUS. Włochy to także dobre miejsce dla singli (3 miejsce w rankingu) oraz seniorów (9 miejsce w rankingu). Docenią oni dużą liczbę terenów zielonych, a także kameralny klimat dzielnicy. Osoby w wieku produkcyjnym będą również zadowolone dobrego dojazdu do pracy.

Jak się mieszka we Włochach? Styl życia

Jak się żyje we Włochach? Panuje tu względny spokój. W dzielnicy znajduje się mnóstwo zieleni, więc to doskonałe miejsce dla osób, które lubią ciszę i spokój, a także aktywność na świeżym powietrzu. Dobry dojazd do centrum i bliskość ważnych tras sprawiają, że Włochy docenią też osoby prowadzące wielkomiejski styl życia. Włochy cechują się najwyższym odsetkiem terenów komunikacyjnych (44%) oraz najniższym udziałem terenów mieszkaniowych (18,7%). Dzielnica wyróżnia się też kameralną zabudową, co wynika z ograniczeń budowlanych ze względu na znajdujący się w pobliżu Port Lotniczy. To sprawia, że panuje w niej spokój, a także stanowi doskonałe miejsce na ucieczkę od tłumów.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Planowany rozwój dzielnicy: mieszkania, drogi i modernizacje

We Włochach aktualnie przeprowadzanych jest kilkanaście inwestycji mieszkaniowych. Dzielnica cały czas się rozwija i rewitalizuje. W 2017 r. rozpoczęto modernizację linii kolejowej na trasie Grodzisk Mazowiecki - Warszawa Włochy, a wszystkie przejścia i perony zostaną przystosowane do osób o ograniczonej mobilności. Deweloperzy nie tylko budują nowe bloki, ale też inwestują w lokalną infrastrukturę. Dzięki temu powstają nowe ulice i sieci kanalizacyjne. W planach przedsiębiorstwa Radius Projekt jest rozbudowa dróg w dzielnicy, a także budowa oczka wodnego przy ul. Fajansowej oraz realizacja parku na dawnych terenach MPO.

Włochy: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

We Włochach znajduje się mnóstwo atrakcji. Można zobaczyć kilka fortów należących do pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa: Fort Włochy, Fort Okęcie oraz Fort Zbarż. Pierwszy z nich pozostał w dobrym stanie, a w dodatku został objęty planem rewitalizacji Urzędu Dzielnicy Warszawa Włochy. Prace na terenie obiektu trwają od 2008 r., a już wkrótce obszar zamieni się w teren sportowo-rekreacyjny.

W dzielnicy mieści się również Międzynarodowy Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina. To stanowi nie lada gratkę dla miłośników powietrznych podróży, którzy mogą z różnych miejsc obejrzeć starty i lądowania samolotów. Najważniejsze z nich to Taras Widokowy znajdujący się w terminalu A, otwarty w godzinach 6.00-22.00, a korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne.

Wokół lotniska mieści się również kilka innych miejsc, z których można obejrzeć start i lądowanie samolotów. Wśród nich warto wymienić Górkę na Paluchu, Bramę przy Etiudzie oraz parking przy OBI. Kolejną atrakcją dzielnicy Włochy, związaną z lotnictwem, jest Muzeum LOT-u, gdzie można obejrzeć modele samolotów, elementy ich wyposażenia, mundury oraz zdjęcia. Obecność międzynarodowego portu lotniczego sprawia, że w jego sąsiedztwie znajduje się wiele hoteli. W tych placówkach nie tylko nocują turyści oraz biznesmeni, ale też organizowane są konferencje oraz różne eventy.

Na terenie dzielnicy nie brakuje też terenów zielonych i rekreacyjnych. Godne uwagi są pomniki przyrody m.in. aleja 70 lip drobnolistnych przy ul. Iłżeckiej. Mieszkańcy mogą brać też udział w różnych wydarzeniach. Zalicza się do nich Przegląd Twórczości Mieszkańców Włoch „Włochowska Szuflada” i Piknik z Książką. Raz na kilka lat Stowarzyszenie Mieszkańców Włoch organizuje Festiwal Otwarte Ogrody, podczas którego można pogłębić wiedzę na temat historii, odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne, a także lepiej poznać swoich sąsiadów.

W dzielnicy znajduje się również Targowisko Bakalarska, na terenie którego można znaleźć 500 pawilonów handlowych, usługowych i setki stoisk pod namiotami, a oferowane tam są różnorodne produkty. Miłośnicy zwierząt oraz osoby, które lubią działać społecznie, z pewnością odwiedzą Schronisko na Paluchu. Będą mogli tam pomóc w opiece nad zwierzętami, a także zaangażować się w różne akcje.

Mniej chlubną atrakcją dzielnicy są nielegalne wyścigi na cargo i w okolicach lotniska. Kiedyś odbywały się bardzo często. Obecnie kierowcy przenieśli się też w inne miejsca, ale nadal od czasu do czasu wracają w dobrze im znane rejony.

Czy Włochy to bezpieczna dzielnica?

W kwietniu 2018 r. miała miejsce debata, w której przedstawiono poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2017 oraz 2018 r. Z przedstawionych danych wynika jednoznacznie, że we Włochach robi się zdecydowanie bezpieczniej niż w poprzednich latach. Na spotkaniu zaprezentowano również program Bezpieczne Osiedle, którego zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa w dzielnicy.

Włochy: atrakcje dla dzieci

W tegorocznych raporcie GUS Włochy zostały uznane za najlepszą dzielnicę dla dzieci w Warszawie. Na jej terenie znajduje się kilka placów zabaw. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • ul. Zbocze/Pana Tadeusza, Park ze Stawami Cietrzewia - największy zielony obszar w dzielnicy z placem zabaw ze zjeżdżalniami, karuzelą, huśtawkami, a także piaskownicą,
  • ul. Chrościckiego, Park Kombatantów z integracyjnym parkiem zabaw z kącikiem meteorologicznym, zestawem z alfabetem Braille’a oraz podjazdami dla niepełnosprawnych,
  • ul. 1 Sierpnia, Park Kotańskiego z placem zabaw, który stanowi część Centrum Rekreacyjno-Sportowego, można tam znaleźć huśtawki, karuzele, opony i poprzeczki, a także parowóz oraz wóz strażacki.

Poza tym parki zabaw znajdują się w okolicach różnych szkół podstawowych, a także przy domu kultury. Dzieci mogą korzystać również z zajęć organizowanych dla różnych grup wiekowych przez Dom Kultury Włochy, a także jego filii Artystyczny Dom Animacji ADA. W placówkach odbywają się liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także imprezy, wystawy, koncerty oraz spotkania.

hotel mercure włochyHotel Mercure

2. Komunikacja we Włochach: metro, autobusy, tramwaje

Ile trwa dojazd z Włoch do centrum?

Komunikacja miejska we Włochach stoi na zadowalającym poziomie. Z okolic stacji Warszawa Włochy każdy dostanie się SKM do ścisłego centrum w ok. 15 min. Dlatego w korzystnej sytuacji znajdują się mieszkańcy osiedli zlokalizowanych w pobliżu stacji kolejowych. Dojazd z peryferyjnych dzielnic może zająć około 40 min. Dobrym rozwiązaniem okazuje się często dojechanie samochodem do parkingu Parkuj i Jedź, a następnie przesiadka na komunikację miejską. Autobusy, tramwaje i pociągi tworzą wydajny system transportu. Jednak mieszkańcom zdarza się narzekać na tłok oraz korki w godzinach szczytu.

Autobusy we Włochach

Autobusy we Włochach stanowią doskonałe uzupełnienie komunikacji szynowej. Sieć autobusowa sprawia, że dzielnica jest dobrze skomunikowana. Linie przejeżdżają przez różne części dzielnicy, a przystanki zlokalizowane są przy ważnych ulicach: Aleja Krakowska, Aleje Jerozolimskie, Łopuszańska, Popularna, Hynka, Kleszczowa oraz Żwirki i Wigury. Najważniejsze przystanki dzielnicy to P+R Al. Krakowska, Hynka, Nowe Włochy, Popularna, Łopuszańska, a także te zlokalizowane w okolicy terminali lotniczych oraz stacji kolejowych.

Tramwaje we Włochach

Sieć tramwajowa we Włochach głównie ulokowana jest przy Alei Krakowskiej i łączy dzielnicę z różnymi częściami Warszawy. Od przystanku P+R Al. Krakowska zaczyna swoją trasę kilka linii:

Linie tramwajowe ułatwiają dojazd do dzielnic położonych po prawej, jak i lewej stronie Wisły. Z przystanku P+R Al. Krakowska do ścisłego centrum dojedzie się tramwajem w 30 minut.

Metro we Włochach

Obecnie we Włochach nie ma żadnych stacji metra. Zaplanowane jest rozbudowanie II linii metra na Bemowo, a ostatnia stacja znajdować się będzie przy ul. Połczyńskiej, 200 m od granicy z Włochami.

Dworce/zajezdnie

W warszawskich Włochach nie znajdują się żadne dworce kolejowe. Jednak mieszkańcy mogą korzystać z kilku stacji kolejowych, dzięki którym transport staje się znacznie szybszy. Do najważniejszych z nich należy Warszawa Włochy, na której zatrzymują zarówno pociągi miejskie, jak i regionalne. Kolejną ważną stacją jest Warszawa Lotnisko Chopina znajdująca się tuż obok terminalu lotniczego.

W dzielnicy Włochy funkcjonuje zajezdnia Kleszczowa, która ma na stanie ok. 360 autobusów. W dodatku przy przystanku P+R Al. Krakowska znajduje się pętla tramwajowo-autobusowa, gdzie wiele linii rozpoczyna i kończy swoją trasę. Funkcjonuje tam też parking, na którym można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Włochy - ścieżki rowerowe

We Włochach znajduje się kilka ścieżek rowerowych, ale nie jest to dzielnica przyjazna rowerzystom. Najważniejsze trasy zlokalizowane są w pobliżu portu lotniczego oraz przy głównych drogach dzielnicy. Znajduje się tam też kilka stacji rowerów miejskich Veturillo zlokalizowanych przy ulicach: Aleje Jerozolimskie, al. Krakowska, Popularna, Włodarzewska, Łopuszańska oraz Hynka.

Komunikacja we Włochach: główne ulice

Przez teren dzielnicy przebiegają dwie drogi wylotowe z Warszawy: Al. Krakowska oraz Aleje Jerozolimskie. Komunikację w warszawskich Włochach usprawniają również zrewitalizowana Nowolazurowa oraz Południowa Obwodnica Warszawy (S2). Natomiast ulica Łopuszańska stanowi dobre połączenie z biznesowymi dzielnicami stolicy. Ważne ulice w dzielnicy to również Popularna, Hynka, a także Kleszczowa.

Komunikacja we Włochach: planowane duże inwestycje

Deweloper Radius Project planuje inwestycje, które mają na celu poprawę komunikacji drogowej. W planach znalazła się budowa lewoskrętu z ul. Instalatorów do Al. Krakowskiej, co może znacznie zmniejszyć korki we Włochach, szczególnie na ul. Bakalskiej. Dodatkowo, nad torami z ul. Instalatorów ma się pojawić kładka dla pieszych i rowerzystów, która będzie prowadzić na Ochotę (do Parku Szczęśliwickiego).

W 2017 r. rozpoczęto też modernizację linii kolejowej na trasie Grodzisk Mazowiecki - Warszawa Włochy. W efekcie pociągi mają jeździć szybciej niż do tej pory, a perony staną się bardziej przyjazne dla pasażerów.

Ocena redakcji

Komunikacja we Włochach stoi na wysokim poziomie. W dzielnicy brak metra, ale dobrze rozwinięta sieć tramwajowa, autobusowa i pociągowa (mieszkańcy mają do dyspozycji SKM i WKD) znacząco ułatwiają transport. W godzinach szczytu główne ulice nadal bywają zakorkowane, szczególnie Al. Krakowska, Aleje Jerozolimskie oraz Łopuszańska. Jednak trwają różne modernizacje, które mają na celu jeszcze bardziej poprawić infrastrukturę drogową. Osoby szukające mieszkań z dobrym dojazdem do centrum powinny się skupić na terenach w pobliżu stacji kolejowych oraz w okolicach Al. Krakowskiej.

lotnisko ChopinaMiędzynarodowy Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina

3. Edukacja we Włochach

Żłobki i przedszkola we Włochach

We Włochach odsetek dzieci objętych opieką w żłobkach i przedszkolach jest najwyższy w całej Warszawie. Dlatego dzielnica w raporcie GUS została uznana za najbardziej przyjazną dla najmłodszych. Na terenie Włoch znajduje się Akademia Malucha - żłobek nr 29 m.st. Warszawy, w którym dostępnych jest aż 135 miejsc. W dodatku w dzielnicy działa kilkanaście żłobków niepublicznych. Oferta przedszkoli również jest rozbudowana. We Włochach działa kilkanaście przedszkoli publicznych oraz ok. 20 niepublicznych.

Szkoły podstawowe: edukacja we Włochach

W warszawskich Włochach funkcjonuje też kilka publicznych szkół podstawowych, a jedna z nich dysponuje oddziałami integracyjnymi. W dzielnicy znajduje się kilka placówek niepublicznych, w tym dwie dwujęzyczne, a jedna integracyjna. Szkoły podstawowe we Włochach są doskonale wyposażone i modernizowane w miarę rozwoju dzielnicy.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej we Włochach?

Włochy w raporcie GUS zostały uznane za najbardziej przyjazną dzielnicę dla rodzin z dziećmi. Dlatego rodzice nie mają problemu ze znalezieniem dostępnych miejsc w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach podstawowych.

Licea i technika we Włochach: szkoły średnie dzielnicy

W dzielnicy funkcjonuje 6 szkół średnich, w tym 5 liceów ogólnokształcących, z czego 2 placówki są publiczne, a 3 niepubliczne. We Włochach działa również Technikum nr 9 Lotnicze.

Popularne szkoły we Włochach: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Działa tu kilka placówek, których uczniowie osiągają dobre wyniki. Technikum nr 9 Lotnicze kształci pracowników lotnisk i aeroklubów w kraju, a także na świecie. Jest też pierwszą szkołą ponadgimnazjalną w Polsce, która zdobyła Certyfikat Organizacji Szkolenia Lotniczego EASA „Part-147”, a także plasuje się na wysokich miejscach w różnych rankingach. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mogą też skorzystać z oferty Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej.

Ocena redakcji

Poziom edukacji we Włochach jest dobrze oceniany. Rodzice nie mają problemu ze znalezieniem odpowiednich żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych. W dzielnicy funkcjonuje również Technikum nr 9 Lotnicze, którego absolwenci osiągają wysokie wyniki. Jednak w dzielnicy mogłyby się pojawić nowe placówki ponadgimnazjalne oraz wyższe.

4. Jak się mieszka we Włochach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na terenie warszawskich Włoch nie brakuje parków i terenów zielonych. Na największą uwagę zasługuje Park Kombatantów, którego historia sięga aż XVIII w. Jest on utrzymany w stylu angielskim, a na jego terenie mieści się warty uwagi Pałacyk Koelichenów, w którym urządzono bibliotekę publiczną. Kilkanaście lat temu park poddano gruntownemu remontowi, wymieniono lampy oraz chodniki, a także urządzono plac zabaw dla dzieci.

Godnym zainteresowania jest też Park ze Stawami Cietrzewia, gdzie znajdują się plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, a połowę jego powierzchni zajmuje staw. Na tym obszarze występuje też wiele gatunków ptaków oraz płazów. W dzielnicy znajdują się też inne parki i tereny zielone: Park im. Marka Kotańskiego, Park ze Stawem Koziorożca, Plac Wolności oraz Zieleniec ze stawem Zbarskim. Na terenie dzielnicy można też wybrać się na spacer alejami pomnikowymi, przy których rosną drzewa podlegające ochronie.

W dzielnicy nie brakuje też miejsc, w których można zadbać o aktywność fizyczną. Na terenie warszawskich Włoch funkcjonuje kilka siłowni plenerowych, a także park sportowo-rekreacyjny. Jeżeli pogoda nie dopisuje, warto wybrać się do Ośrodka Sportu i Rekreacji, w którym można skorzystać z Hali Sportowej, basenu i siłowni, a także zagrać w kręgle lub bilard.

W dzielnicy działa też kilka siłowni stacjonarnych (np. Fitness Club S4, ZDROFIT) oraz plenerowych znajdujących się m.in. w Parku Cietrzewia, Parku Kompadantów oraz Parku Marka Kotańskiego. Aktywni mieszkańcy mogą korzystać z boisk do piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, kortów tenisowych oraz hali sportowych. Trwają prace nad rewitalizacji Fortu Włochy, gdzie mają się znaleźć boisko i korty tenisowe oraz miejsca rekreacyjne.

park kombatantówPark Kombatantów - Stawy Koziorożca

5. Gastronomia i kultura 

Mieszkańcy Włoch mają duże możliwości w przypadku wyboru lokali gastronomicznych. W dzielnicy działają też popularne brandy sieciowe. Szczególnie popularne są pizzerie i lokale serwujące kuchnię włoską, np. Vita Italiana, Pizzeria II Vicoletto, Pizzeria La Casa. W dzielnicy dostępne są także miejsca serwujące jedzenie na wagę - Restauracja Olimp. Oferta gastronomiczna nie jest tak duża, jak w Śródmieściu, ale systematycznie wzrasta. Najwięcej lokali znajduje się w części biznesowej dzielnicy - na osiedlach Okęcie oraz Nowe Włochy.

We Włochach działa Kino Studyjne ADA, które powinien odwiedzić każdy prawdziwy kinomaniak. Zlokalizowane jest w przedwojennym budynku i całkowicie różni się od popularnych multipleksów. W kinie wyświetlane są najnowsze produkcje, dzieła starego kina, a także autorskie filmy debiutanckie. W ciepłe dni miłośnicy kina mogą skorzystać z bogatej oferty kina plenerowego odbywającego się w Parku ze Stawami Cietrzewia oraz na Osiedlu Astronautów.

W dzielnicy nie ma żadnego teatru, ale mieszkańcu mają do wyboru kilka instytucji w sąsiednich częściach miasta (na Woli i Ochocie). We Włochach działa 5 bibliotek z ofertą dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dom Kultury Włochy pozwala mieszkańcom rozwijać pasje i zainteresowania dzięki licznym zajęciom. W tym miejscu odbywają się też cykle kulturalne, np. Teatralna Scena Talentów lub Cykl Spotkań Podróżniczych.

Mieszkańcy dzielnicy mogą skorzystać z bogatej oferty Okęckiej Sali Widowiskowej. Odbywają się tam różne koncerty, spektakle i imprezy, nie brakuje też różnych zajęć oraz warsztatów. Na scenie Okęckiej Sali Widowiskowej wystąpili już m.in. Halina Frąckowiak, Grzegorz Turnau, Alicja Majewska, Balet Teatru Narodowego, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze, a także Muniek Staszczyk.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

6. Zdrowie

Usytuowanie międzynarodowego lotniska w dzielnicy sprawia, że wiele osób może sądzić, iż jakość powietrza we Włochach jest w fatalnym stanie. W rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Włochy nie pojawiają się wśród dzielnic, w których została przekroczona norma stężenia pyłu. Wszystko dlatego, że ich budowa została inspirowana ideą angielskich miast-ogrodów, które cechują się dbałością o zielone otoczenie.

A czy we Włochach można pić wodę z kranu? Sanepid potwierdza, że w dzielnicy woda nie odbiega od norm i nie stanowi żadnego zagrożenia. Jednak zdecydowanie lepiej sięgać po wodę mineralną lub ze studni oligoceńskich.

Na terenie dzielnicy Włochy nie ma żadnego szpitala, ale w nagłych wypadkach mieszkańcy dzielnicy mogą udać się do Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego znajdującego się na Ochocie. W dzielnicy działa też sieć przychodni publicznych i prywatnych. Funkcjonuje tam również kilka aptek, w tym dwie czynne całodobowo. Jakość medycyny w dzielnicy stoi na dobrym poziomie, a jedyną jej wadą jest brak szpitala.

7. Włochy: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

We Włochach działa dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa. Mieszkańcy nie mają problemu ze znalezieniem salonu kosmetycznego lub fryzjerskiego. We Włochach znajdują się też dobrze wyposażone sklepy i punkty usługowe, a ich oferta zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Ogromną popularnością cieszy się Targowisko Bakalarska, na terenie którego można znaleźć 500 pawilonów handlowych, usługowych i setki stoisk pod namiotami, a oferowane tam są różnorodne produkty. Świeże warzywa i owoce można kupić na Giełdzie Rolno-Spożywczej Okęcie. Na terenie dzielnicy znajduje się również galeria handlowa Centrum Łopuszańska 22, w której mieści się ponad 180 sklepów odzieżowych oraz punktów usługowych.

targowisko bakalarskaTargowisko Bakalarska

8. Wady i zalety mieszkania we Włochach

Zalety mieszkania we Włochach:

  • duża ilość zieleni,
  • dzielnica przyjazna dla rodzin z dziećmi,
  • wysoki poziom szkół i przedszkoli,
  • dużo miejsc pracy ze względu na obecność części biznesowej

Wady mieszkania we Włochach:

  • brak metra,
  • korki w godzinach szczytu,
  • hałas dochodzący z lotniska.

Tę część z Warszawy z pewnością wiele osób doceni ze względu na dużą ilość zieleni, kameralną atmosferę, a także dobrą komunikację i biznesowe osiedla oferujące wiele miejsc pracy. Natomiast do wad dzielnicy można zaliczyć przede wszystkim hałas dochodzący z lotniska oraz brak metra.

9. O tym się mówi we Włochach

Mieszkańcy osiedli znajdujących się blisko międzynarodowego portu lotniczego mogą skarżyć się na hałas. Jednak cały czas dokłada się wszelkich starań, aby go ograniczyć. W 2018 r. wprowadzono ciszę nocną i na Lotnisku Chopina nie powinien lądować ani startować żaden samolot w godzinach 23.30 a 5.30. Sporadycznie mogą się odbywać loty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika, państwowe, wojskowe oraz ratownicze.

Trwają też prace nad budową Centralnego Portu Lotniczego zlokalizowanego pomiędzy Warszawą a Łodzią. Po jego powstaniu Lotnisko Chopina może zostać zamknięte lub jego ranga zostanie obniżona do portu lokalnego. Pojawiają się również pogłoski, że stanie się ono wyłącznie lotniskiem wojskowym. Jaka jest więc dokładnie przyszłość Lotniska Chopina -  na razie nie wiadomo.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: