placement placeholder
placement placeholder

Wesoła Warszawa - Informacje o dzielnicy

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 01.11.2019

Przenosisz się do Wesołej? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tej dzielnicy Warszawy! Sprawdź Gethome - znajdź i zaimieszkaj!

Wesoła to dzielnica spokojna i bardzo zielona. Te atuty podkreślają jej mieszkańcy. Dzielnica graniczy z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. Chętnie kupują tu mieszkania ludzie, którzy szukają miejsca, gdzie mogliby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku - seniorzy, rodziny z dziećmi. Dominuje zabudowa jednorodzinna, ale realizowane są również deweloperskie inwestycje wielorodzinne. Ceny mieszkań i domów są tu niskie, jak na warunki stołeczne.  

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Warszawa Wesoła

domy na sprzedaż Warszawa Wesoła

1. Informacje ogólne

Położenie Wesołej

Wesoła to jedna z 18 dzielnic stolicy, położona w jej prawobrzeżnej części miasta i najbardziej wysunięta na wschód miasta. 27 października 2002 roku. większość mieszkańców Wesołej w referendum zdecydowała o jej wejściu w skład Warszawy. Wcześniej było to samodzielne miasto, które prawa miejskie uzyskało w roku 1968.

Od północy graniczy z Zielonką, od południa z gminą Wiązowna, od zachodu z dzielnicą Rembertów i Wawrem, od wschodu z Sulejówkiem. Według Miejskiego Systemu Informacji dzieli się na:

Funkcjonuje również podział na osiedla:

 • Wola Grzybowska;
 • Groszówka;
 • Zielona-Grzybowa;
 • Stara Miłosna;
 • Plac Wojska Polskiego.

Wesoła - liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Powierzchnia Wesołej wynosi 22,94 km² i jest niemal najmniejszą dzielnicą Warszawy (mniejszą powierzchnię ma tylko dzielnica Wilanów). Liczba mieszkańców na dzień 1.01.2020 r. wynosi 25 798 osób, co daje zagęszczenie ludności w Wesołej na poziomie 1 125 os./km² - niewielkie, jak na warunki stołeczne (mniej osób na km² mieszka jedynie w Wilanowie i Wawrze). Mniej mieszkańców niż Wesoła ma jedynie sąsiedni Rembertów.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Kto mieszka w Wesołej? Zabudowa Wesołej to w dużej części domy jednorodzinne, dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Dlatego mieszkańcy często są osobami, które w tej części Warszawy mają swoje korzenie - seniorzy w Wesołej stanowią dużą grupę. Drugą grupą są rodziny w Wesołej, które poszukują dla siebie pierwszego mieszkania. Wybierają jedną z kilku inwestycji deweloperskich w tej peryferyjnej dzielnicy ze względu na niższe niż w innych częściach Warszawy ceny nieruchomości. Dodatkowym atutem dla rodzin z dziećmi jest duża ilość zieleni.

Osoby pracujące w innych dzielnicach muszą się liczyć z dojazdami komunikacją miejską - najszybciej pociągiem. Mieszkają tutaj również uczniowie Policealnego Europejskiego Studium Zawodowego. Mało jest w Wesołej studentów uczelni wyższych, ponieważ czas dojazdu na uczelnię jest długi.

To najbardziej zielona dzielnica Warszawy, położona w paśmie wydm i gęsto porośnięta sosnowymi lasami. Tereny zielone zajmują aż 60% Wesołej. Osoby szukające czystego powietrza i ciszy często decydują się na zakup domu lub mieszkania tutaj. Chętnie osiedlają się tutaj seniorzy oraz rodziny z dziećmi, właśnie ze względu na spokój i zieleń. Problemem zimą w Wesołej, podobnie jak w innych dzielnicach Warszawy, jest smog. Powstaje on przede wszystkim z powodu opalania pieców w domach jednorodzinnych złej jakości paliwem oraz środkami nieprzeznaczanymi do spalania w warunkach domowych.

Jak się mieszka w Wesołej? Styl życia

Jak wynika z badania na temat stanu zdrowia Warszawiaków przeprowadzonego przez stołeczny Ratusz, właśnie mieszkańcy Wesołej są tymi, którzy w stolicy żyją najdłużej i najrzadziej zapadają na tzw. choroby cywilizacyjne. To zasługa czystszego niż gdzie indziej powietrza oraz wolniejszego tempa życia typowego dla dzielnic peryferyjnych. Mieszkańcy, mówiąc o tym, jak się żyje w Wesołej odpowiadają, że cenią swoją dzielnicę za to, że mimo iż znajduje się w obrębie Warszawy, to jednak daje im szansę odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. 61% mieszkańców Wesołej w badaniu Jakość życia przeprowadzonego przez władze m. st. Warszawy stwierdziło, że niczego im w dzielnicy nie brakuje.

Planowany rozwój

Modernizacji wymaga sieć wodociągowo-kanalizacyjna w Wesołej, ponieważ wiele domów nie jest jeszcze podłączonych do miejskiej kanalizacji. Gruntowe drogi są stopniowo utwardzane, modernizowane jest oświetlenie ulic. Rozbudowuje się lub planuje rozbudowę sieci żłobków, przedszkoli i szkół.

Aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, planowane są kolejne skrzyżowania bezkolizyjne oraz tunel pod torami kolejowymi w Wesołej. W planach jest budowa domu komunalnego oraz Domu Seniora, adaptacja budynku przy ul. Wilanowskiej na potrzeby Ośrodka Kultury oraz budowa Domu Kultury w Starej Miłośnie. Rozbudowany zostanie dotychczasowy żłobek i wybudowany nowy. Część projektów jest realizowana w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego.

Wesoła - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Osiedle Stara Miłosna graniczy z Mazowieckiem Parkiem Krajobrazowym. Na terenie dzielnicy znajduje się również unikalne torfowisko znane jako Bagno Jacka, będące częścią Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. To doskonałe miejsce na rodzinne wycieczki rowerowe.

Miłośnicy jazdy konnej mogą ją trenować na terenie Ośrodka Szkoleniowego Sportów Konnych i Rekreacji w Starej Miłośnie. To również miejsce, gdzie co roku odbywa się na przełomie wiosny i lata dzielnicowy piknik. Mieszkańcy chętnie biegają po okolicznych lasach lub jeżdżą tam na rowerach. W lesie w pobliżu Wesołej odbywają się biegi i zawody Nordic Walking pod hasłem Wesołe Biegi Górskie.

W pobliskim Wawrze znajduje się tor do jazdy quadami. Rowerem z Wesołej można dojechać nad Zalew Zegrzyński - przez Ossów i Wołomin. Trasa prowadzi w części drogami asfaltowymi, w części zaś gruntowymi.

Wesoła ma również kilka wartych obejrzenia zabytków. Jednym z nich jest Kościół Parafialny Opatrzności Bożej ufundowany w 1938 r. przez właściciela okolicznych dóbr, księcia Emanuela Bułhaka. W 1979 r. wnętrze zostało przebudowane w stylu bizantyjskim, ozdobione polichromiami i drogą krzyżową autorstwa słynnego artysty Jerzego Nowosielskiego.

Wart zobaczenia jest również Kościół Parafialny Św. Antoniego Padewskiego w Starej Miłośnie. Został wybudowany w stylu zakopiańskim po I wojnie światowej w Rokitnie pod Błoniem, a w 1948 r. przeniesiony na obecne miejsce. Po czasach międzywojennych pozostała w Wesołej zabudowa willowa, czyli kilkanaście domów rozmieszczonych w różnych częściach dzielnicy wkomponowanych w otaczający je sosnowy las. Z tego samego okresu pochodzą zabudowania Sanatorium przy ul. Niemcewicza, w których mieści się obecnie szpital MSWiA. 

Kościół Opatrznośći Bożej w Wesołej

Czy Wesoła to bezpieczna dzielnica?

Mimo stałego napływu nowych mieszkańców dzielnica nie boryka się ze wzrastającym problemem przestępczości i należy do czołówki najbezpieczniejszych rejonów stolicy. W ankiecie zorganizowanej przez Urząd Miasta Warszawa, w 2014 r., ponad 70% mieszkańców stwierdziła, że w Wesołej czuje się bezpiecznie. Połowa dobrze ocenia pracę miejscowych policjantów i strażników miejskich. Największym problem są niebezpiecznie jeżdżący kierowcy. Dotyczy to dużych ruchliwych arterii przebiegających przez Wesołą.

Atrakcje dla dzieci

Place zabaw dla dzieci w Wesołej znajdują się przy ulicach: Jana Pawła II, Akacjowej i Warszawskiej. Tego typu przestrzenie posiada również większość przedszkoli. Obecnie planowana jest budowa placu zabaw przy przedszkolu Pod Dębami, przy ul. Armii Krajowej.

W dzielnicy Wesoła ofertę dla dzieci mają również biblioteki oraz Dom Kultury, gdzie organizowane są bezpłatne warsztaty dla dzieci w różnym wieku. Na terenie dzielnicy działa również kilka firm organizujących zajęcia sportowe dla dzieci - na przykład Akademia piłkarska - KS Wesoła, Karate Klub Wesoła, Akademia Sportu Michała Maliszewskiego. Rodzice z dziećmi chętnie odwiedzają Salę Zabaw Miejskie ZOO przy al. Piłsudskiego, będącą połączeniem sali zabaw z kawiarnią dla rodzin z dziećmi. Można tam również zorganizować urodziny dla dziecka.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

kościół stara miłosna

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie

2. Komunikacja w Wesołej

Ile trwa dojazd z Wesołej do centrum?

Komunikacja w Wesołej to pociągi, autobusy, samochody i rowery. Najszybciej, bo w ok. 20 min, trasę z Wesołej do warszawskiego Śródmieścia da się pokonać pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Gdy na drogach nie ma korków, samochodem dojedzie się w 30 min, kierując się drogą krajową nr 2 (DK2) na południowy wschód, przez Wał Miedzeszyński do Ronda de Gaulle’a. Na podróż autobusem należy zarezerwować sobie około 1 godziny. Korki, które są codziennością mieszkańców wszystkich dzielnic Warszawy, wydłużają niestety podróż nawet dwukrotnie.

Mieszkańcy Starej Miłosny mieszkają w sporej odległości od stacji kolejowej, rzadziej więc korzystają z tego typu transportu. Dojazd autobusem do stacji PKP Wesoła zajmuje ok. 20 minut. Natomiast ze Starej Miłosny można dojechać bezpośrednio do centrum autobusami 411 oraz 502 lub autobusem 702 z przesiadką przy Trakcie Lubelskim.

Tramwaje

Tramwaje w Wesołej nie kursują. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się przy Dworcu Wschodnim między dzielnicą Praga-Południe a Pragą-Północ.

Autobusy

Połowa mieszkańców Wesołej dobrze ocenia połączenia autobusowe wewnątrz dzielnicy i poza nią, które zapewniają miejskie autobusy.

Autobusy w Wesołej to:

 • 115 (Aleksandrów-Mokry Ług),
 • 147 (Stara Miłosna-Dw. Wschodni),
 • 173 (Stara Miłosna-Dworzec Wschodni),
 • 183 (Wiatraczna-Zielona),
 • 198 (Stara Miłosna-PKP Wesoła),
 • 411 (Stara Miłosna-Metro Politechnika),
 • 502 (Stara Miłosna-Metro Politechnika),
 • 514 (Wola Grzybowska-Metro Politechnika),

podmiejskie: 704 (Wiatraczna-PKP Halinów), 720 (Wiatraczna-Rzakta), 722 (Wiatraczna-Kupiecka), 730 (Wiatraczna-Brzeziny) oraz nocne: N21 (Stara Miłosna-Dworzec Centralny i N71 (Wola Grzybowska-Dworzec Centralny). Największe przystanki autobusowe w Wesołej mieszczą się przy dworcu PKP oraz przy ulicach: Trakt Brzeski, Brata Alberta, Pogodna, Ułańska, Zielona, Trakt Lubelski.

Metro

Metro w Wesołej nie ma żadnej stacji ani zajezdni. Najbliższa stacja metra to Dworzec Wileński. Szybki dojazd do centrum, który w innych dzielnicach gwarantuje metro, w Wesołej zapewniają pociągi SKM.

Dworce/zajezdnie

Warszawa Wesoła to przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych obsługiwany przez Koleje Mazowieckie (KM) i Warszawską Szybką Kolej Miejską (SKM). Znajduje się on przy ul. Władysława Raczkiewicza. Tworzy tzw. węzeł miński. Z peronu 1 odjeżdżają pociągi w kierunku Mińska Mazowieckiego i Siedlec, z peronu 2 odjeżdżają w kierunku Warszawy Wschodniej. Z udogodnienia, jakim jest szybka podróż pociągiem, trudniej jest korzystać mieszkańcom Starej Miłosny. Muszą oni dojechać do stacji autobusem, co zajmuje ok. 20 min. i zależnie od miejsca zamieszkania może wymagać przesiadki z autobusu 147 na 198.

Wesoła - ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe w Wesołej mieszczą się głównie na osiedlu Stara Miłosna, w południowej części dzielnicy. Mają długość ok. 10 kilometrów, a przebiegają wzdłuż następujących ulic: Raczkiewicza (2,5 km), Diamentowa (0,6 km), Fabryczna (0,7 km), Gościniec (0,8 km), Graniczna (1,0 km), Jana Pawła II (2,8 km), Rumiankowa (0,5 km), Wspólna (0,7 km). W najbliższej przyszłości planowana jest nowa ścieżka pieszo-rowerowa od ul. Jana Pawła II do ul. Diamentowej.

Główne ulice w Wesołej

Po przyłączeniu Wesołej do Warszawy w roku 2002 podjęto precedensową decyzję o pozostawieniu bez zmian ponad 260 dublujących się nazw ulic i placów. Wcześniej, w takich przypadkach nazwy na włączanych terenach zmieniano, jeżeli powtarzały one nazwy już istniejące w Warszawie.

W Wesołej funkcjonują one równolegle z takimi samymi nazwami w innych częściach stolicy, a rozróżnianie podwójnych lokalizacji w tej dzielnicy odbywa się poprzez kod pocztowy i częste posługiwanie się w adresach nazwą „Warszawa-Wesoła”. Główne ulice Wesołej to: Trakt Brzeski, ul. Jana Pawła II, al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Bolesława Prusa, 1 Praskiego Pułku WP.

Przez dzielnicę przebiega również droga krajowa nr 2 (DK2), będąca polską częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E30 z Cork (Irlandia) do Omska (Rosja) oraz droga wojewódzka nr 631 (DW631), która łączy Warszawę z Nowym Dworem Mazowieckim.

Planowane duże inwestycje

Planowane jest utwardzenie dróg gruntowych, których w dzielnicy istnieje jeszcze sporo. W projektach znajduje się również przebudowa ul. Niemcewicza od ul. W. Raczkiewicza do ul. Godebskiego wraz z rozbudową parkingu oraz nowa ulica, która połączy ul. Syrokomli z ul. Armii Krajowej. Istotne jest również stopniowe instalowanie oświetlenia m.in. przy ulicach: Kamiennej, Wapiennej, Wczasowej, Agawy, Morelowej. Ważną planowaną inwestycją stała się budowa tunelu pod torami kolejowymi w Wesołej pomiędzy ul. 1 Praskiego Pułku a Okuniewską (droga wojewódzka nr 637).

Najbardziej kontrowersyjna okazała się zaś budowa obwodnicy, która miałaby biec przez Wesołą na wysokim nasypie, mimo że we wcześniejszych planach omijała tę dzielnicę lub biegła przez nią w tunelu na wysokości osiedla Zielona i z dala od centrum Wesołej. Później okazało się, że drogowcy zrezygnowali z niego, by zaoszczędzić ok. 270 mln zł na budowie podziemnej części trasy i węzła przy ul. 1 Praskiego Pułku. Nie przeprowadzono przy tym żadnych analiz akustycznych, który miałyby wykazać uciążliwość obwodnicy poprowadzonej przez Wesołą.

Ocena redakcji

Redakcja dobrze ocenia komunikację wewnątrz dzielnicy oraz połączenia z innymi częściami stolicy. Problemem są korki przy przejeździe kolejowym w pobliżu stacji kolejowej. Sytuacja jednak poprawi się po wybudowaniu tunel długości około 100 m. Bezpieczeństwo mieszkańców zwiększy również wiadukt kolejowy, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy na ul. Władysława Raczkiewicza.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Wesołej

W Wesołej działa jeden żłobek publiczny, który jest zlokalizowany przy ul. Akacjowej. Uczęszcza do niego 54 mieszkańców dzielnicy w wieku do 3 lat. Żłobki w Wesołej nie zaspokajają potrzeb mieszkających tu rodzin z dziećmi. Urząd Dzielnicy podjął więc decyzję o budowie nowej placówki, która ma być gotowa jeszcze w 2019 r. Nowy żłobek będzie się mieścił w Starej Miłośnie, przy ul. Łaguny i przyjmie 75 maluchów.

Lepiej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o przedszkola w Wesołej. Takich placówek jest 6 i mieszczą się przy ulicach: Jeździecka, Plac Wojska Polskiego, Nowowiejska, Trakt Brzeski, Armii Krajowej, 1 Praskiego Pułku WP, Łaguny.

Kościół Jana Pawła II w Wesołej na Placu Wojska Polskiego 

Szkoły podstawowe w Wesołej

W Wesołej działa 6 szkół podstawowych. Podstawówki w Wesołej zlokalizowane są przy ulicach: Brata Alberta, Armii Krajowej, Trakt Brzeski, Plac Wojska Polskiego, Cieplarniana i Klimatyczna. W dzielnicy działają również 4 szkoły podstawowe niepubliczne przy ulicach: Wspólna, Armii Krajowej (dwie szkoły) oraz Kruszyny. Szkoła przy ul. Wspólnej jest niepubliczną szkołą dwujęzyczną.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Wesołej?

Liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach w Wesołej nie jest wystarczająca. Z powodu braku miejsc w placówkach publicznych rodzice korzystają z tych, które oferują przedszkola i żłobki prywatne. Prywatne żłobki są w dzielnicy dwa, prywatnych przedszkoli kilkanaście. Niektórzy rodzice dowożą dzieci do publicznych placówek w innych dzielnicach - na przykład na Mokotów, w pobliżu swojego miejsca pracy.

Publiczne szkoły podstawowe muszą zagwarantować miejsce każdemu dziecku mieszkającemu w Wesołej. Niektóre z nich zmuszone są jednak pracować w systemie dwuzmianowym. Dlatego część rodziców wybiera bardziej kameralne placówki prywatne.

Licea i technika w Wesołej

W dzielnicy Wesoła nie ma techników ani publicznych liceów. Są natomiast 4 licea niepubliczne, w tym jedno dla dorosłych i jedno zaoczne. Mieszczą się one przy ulicach: Kruszyny, Trakt Brzeski, Al. Marszałka J. Piłsudskiego. W dzielnicy ma również siedzibę niepubliczne Policealne Europejskie Studium Zawodowe, które kształci m.in. w zawodzie technika rachunkowości, technika informatyki oraz technika księgowości.

Popularne szkoły w Wesołej

Najbardziej popularną szkołą w Wesołej jest Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa, ze względu na wysoki poziom nauczania. Prowadzi ona tzw. zintegrowane kształcenie przedmiotowo- językowe we wszystkich klasach, które polega na łączeniu wybranych treści i przedmiotów z językiem angielskim. Na forach internetowych jest również polecana Niepubliczna Szkoła Podstawa im. Z.J. Moraczewskich. Nie ma żadnych uczelni w Wesołej.

Ocena redakcji

Szkoły publiczne w Wesołej nie przodują w rankingach warszawskich podstawówek (najnowszy taki ranking pochodzi z roku 2016, gdy to po raz ostatni przeprowadzono Egzamin Szóstoklasisty). Wielu rodziców wybiera dla swoich dzieci szkoły niepubliczne, które w rankingach plasują się bardzo wysoko, zwłaszcza Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa.

Poziom podstawówek w dzielnicy jest dzięki nim wysoki. Ponieważ jednak są to szkoły płatne, ogólnie można ocenić, że poziom oświaty na poziomie szkoły podstawowej w Wesołej jest gorszy niż w dzielnicach, gdzie tego typu szkoły publiczne plasują się w czołówkach rankingu (Śródmieście, Ursynów, Mokotów).

4. Jak się mieszka w Wesołej? Parki i rekreacja w dzielnicy

Głównym terenem rekreacyjnym, z którego korzystają mieszkańcy Wesołej, są okoliczne lasy wchodzące w skład Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Lasami, głównie sosnowymi, pokryte jest ponad 60% powierzchni Wesołej. Obok sosen w dużej ilości występują tutaj brzozy i dęby, a w miejscach bardziej wilgotnych olchy. Naturalna zieleń w Wesołej stwarza bardzo korzystny mikroklimat. To również wymarzone miejsce dla sportu, rekreacji i wypoczynku. W Wesołej znajduje się Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej (TKKF) z kortami tenisowymi, a także pięknie położony Ośrodek Szkoleniowy Sportów Konnych i Rekreacji zapewniający odpowiednie warunki do treningów oraz leśnych spacerów.

Mieszkańcy mogą korzystać również z linowego parku w Wesołej zlokalizowanego w Starej Miłośnie. Mieszkańcy Wesołej mają możliwość korzystania z Aqua Parku Wesolandia przy ul. Wspólnej. Do ich dyspozycji są dwa baseny: sportowy oraz rekreacyjny ze sztuczną rzeką, masażami i wodospadami, a także zjeżdżalnie.

W obiekcie znajduje się również sala fitness, siłownia i kort tenisowy. Aqua Park jest czynny przez cały tydzień oraz w święta. Dostęp do basenu oferuje również Hotel Villa Park przy ul. 1 Praskiego Pułku. W Wesołej zajęcia na siłowni oferuje kilka klubów fitness - między innymi: Mambo Fitness Club przy ul. Jana Pawła II, Fitness Art przy Trakcie Brzeskim, Studio Active Ladies z ofertą dla pań przy ul. Jeździeckiej, Champion Club przy Trakcie Brzeskim.

W dzielnicy znajdują się również siłownie plenerowe, których budowa jest finansowa z budżetu m. st. Warszawy. Znajdują się na terenach rekreacyjnych przy ulicach: Jeździeckiej, Granicznej, Akacjowej, Warszawskiej, na os. Plac Wojska Polskiego oraz na skwerze przy ul. Świerkowej. Boiska w Wesołej są zlokalizowane przede wszystkim przy szkołach i w sezonie letnim udostępnianie mieszkańcom. Na terenie TKKF przy ul. Lokalnej mieszczą się korty tenisowe.

macierowe bagno

Mazowiecki Park Krajobrazowy - Macierowe Bagno

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w Wesołej? Chociaż to dzielnica peryferyjna, nie brakuje tu dobrych restauracji. W Wesołej można zjeść potrawy z rozmaitych kuchni świata. Sushi Wesoła przy ul. Wspólnej oraz Geisha Sushi przy ul. Trakt Brzeski zgodnie ze swoją nazwą zapraszają na sushi.

Przy ul. Trakt Brzeski znajduje się również miejsce chętnie odwiedzane przez wielbicieli kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu, czyli restauracja Sphinx. Na pizzę można wpaść do Klimatu przy ul. Praskiego Pułku WP, Dolce Vita przy Objazdowej, Carmelo przy Trakcie Brzeskim lub Bistro@Pizza 4 pory Roku przy ul. Jana Pawła II.

Kuchnia polska króluje w restauracji Trakt przy ul. Trakt Brzeski i w Villa Park Wesoła przy ul. Praskiego Pułku WP. W Wesołej, przy Trakcie Brzeskim, mają swoje siedziby również sieciowe fast foody: KFC oraz McDonald’s.

W Wesołej nie działa żadne stałe kino. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w seansach filmowych organizowanych w Ośrodku Kultury Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy. W sezonie letnim urząd dzielnicy finansuje seanse Letniego Kina Plenerowego na skwerze obok Domu Kultury przy ul. 1 Praskiego Pułku lub na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Raczkiewicza.

W dzielnicy Wesoła teatry stołeczne nie mają swoich siedzib. Przedstawienia wystawiane są w Ośrodku Kultury Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy, a w okresie letnim w plenerze. W Ośrodku Kultury działa Pogodna Grupa Teatralna, która zajmuje się sztuką improwizacji. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy jest częścią stołecznej sieci bibliotek. W jej skład wchodzą 4 placówki: Biblioteka Główna przy ul. 1 Praskiego Pułku WP 31, Filia Nr 1 w Starej Miłośnie, Filia Nr 2 w Zielonej oraz Filia Nr 3 w Woli Grzybowskiej.

Biblioteka w Wesołej, oprócz gromadzenia i udostępniania swoich zbiorów, prowadzi także działalność kulturalną i edukacyjną. W ramach promocji książki, czytelnictwa oraz szeroko pojętej kultury organizowane są: spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, zajęcia Lato w mieście oraz Zima w mieście, teatrzyki dla dzieci ze szkół i przedszkoli, wieczory bajek dla najmłodszych, spotkania edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, cykl Otwarte Lekcje Historii, lekcje biblioteczne. Przy bibliotece w Wesołej działa Dyskusyjny Klub Książki.

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła to samorządowa instytucja kultury, która powstała w 1984 r. roku z inicjatywy mieszkańców, w gmachu wybudowanym przez nich samych. Oferta programowa tego centrum kultury w Wesołej przygotowana jest z myślą o wszystkich grupach wiekowych.

Składają się na nią m.in.: koncerty, spotkania autorskie, spektakle teatralne, wieczory poezji, spotkania z ciekawymi postaciami świata kultury i nauki, programy edukacyjno-kulturalne dla dzieci, imprezy plenerowe, konkursy o zasięgu zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim. W ramach Ośrodka Kultury działa jego filia – Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”.

W planach jest adaptacja budynku przy ul. Wilanowskiej na potrzeby Ośrodka Kultury oraz budowa Domu Kultury w Starej Miłośnie. Nie ma co prawda galerii sztuki w Wesołej, ale są dwa sklepy, w których można kupić antyki: Galeria Lubicz przy ul. Torfowej oraz Olszewski Krzysztof. Antyki przy ul. Trakt Brzeski. Najbliższe Wesołej muzeum mieści się na Pradze-Południe - to Muzeum Neonów przy ul. Mińskiej.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

6. Zdrowie

Dzielnicę w znacznej części porastają sosnowe lasy, tworząc wyjątkowy mikroklimat tej części Warszawy. Dużo zieleni i niewielki ruch poza głównymi arteriami sprawiają, że jakość powietrza jest tutaj lepsza niż w innych dzielnicach Warszawy i smog w Wesołej nie jest tak uciążliwy, jak w innych częściach stolicy.

Jak zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, woda kranowa w Warszawie spełni wszelkie normy jakości i nadaje się do picia bez konieczności gotowania. Kranówka w Wesołej bywa mętna lub niesmaczna w domach, do których woda jest doprowadzana starymi rurami wodociągowymi. Można temu zaradzić przy pomocy domowych filtrów. Sieć wodociągowa w dzielnicy jest ponadto cały czas modernizowana.

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Wesołej składa się z 3 przychodni rejonowych (ul. Warszawska, ul. Kamyk, ul. Jana Pawła II), oraz 1 przychodni rejonowo-specjalistycznej (ul. Kilińskiego). Mieszkańcy dzielnicy mogą również w razie potrzeby korzystać z porad w przychodniach prywatnych w Wesołej: Medica przy ul. Cieplarnianej, Pogodna Przychodnia Medycyny Rodzinnej NZOZ przy ul. Jana Pawła II, Centrum Medycyny DoktorA przy ul. Trakt Brzeski.

Obecnie nie ma jeszcze żadnych szpitali publicznych w Wesołej. W razie potrzeby mieszkańcy korzystają z najbliższych tego typu placówek: przy ul. Szaserów (Centralny Szpital MON), przy ul. Grenadierów (Szpital Grochowski), przy al. Solidarności (Szpital Praski). Stosunkowo blisko znajdują się szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Najbliższy Wesołej prywatny szpital to Prywatna Klinika Ginekologiczno-Położnicza Dr Hanna i Jerzy Rudżko (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”). Mieszkańcy mogą robić zakupy w 12 aptekach. Na jedną aptekę w Wesołej przypadają średnio 2092 osoby. W porównaniu ze średnią dla krajów Unii Europejskiej średnia, która wynosi 4500 osób na jedną aptekę, to bardzo dobry wynik.

7. Wesoła: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Wesołej przy Trakcie Brzeskim działa Galeria Wesoła, w której swoje punkty handlowe ma kilkanaście sklepów. W połowie 2019 r. planowane jest otwarcie Parku handlowego N-Park przy ul. Trakt Brzeski. To pierwszy park handlowy pod tą marką w Warszawie. Obiekt pomieści 6 do 8 lokali na powierzchni ponad 3 tys. mkw. Przy centrum powstanie parking naziemny. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się stacja benzynowa, restauracje popularnych sieci fast food: KFC oraz McDonald’s oraz hotel Mela Verde.

Mieszkańcy Wesołej będą mogli korzystać również z Galerii Handlowej Kolorowe Życie, która powstaje we wsi Góraszka w pobliskiej gminie Wiązowna. Powierzchnia centrum handlowego ma wynieść prawie 100 tys. mkw. Budynek będzie miał cztery kondygnacje, na których znajdą się kino typu multiplex, duży market, ponad 200 butików i sklepów oraz restauracje. Zaplanowano 3500 miejsc parkingowych.

W dzielnicy mają swoje placówki duże sieci handlowe. Supermarkety to m.in.: Lidl, Biedronka, Brico Marche. Z Wesołej w miarę łatwo i szybko można też do Rodzinnego Centrum Handlowego Ferio Wawer, gdzie w zabytkowych wnętrzach starej Fabryki Wyrobów Metalowych „Wawer” mieści się dzisiaj 40 sklepów.

Mieszkańcy Wesołej nie mają problemu ze zrobieniem zakupów. Mogą wybierać między dużymi sieciówkami a małymi osiedlowymi sklepami. Wielu z nich korzysta z oferty Ekologicznego Targu, czyli internetowych delikatesów z żywnością dostarczających zakupy prosto do domu w okolicach Marysina, Wesołej i Rembertowa.

Mieszkańcy również regularnie jeżdżą z Wesołej na targowisko Bazar w pobliskim Sulejówku. Jest ono czynne 7 dni w tygodniu i można na nim nabyć świeże owoce, warzywa, nabiał, których dostarczają rolnicy i przetwórcy z okolic Warszawy. Nie ma problemu ze znalezieniem fryzjera lub kosmetyczki w Wesołej. Takich zakładów jest kilkanaście w dzielnicy.

8. Wady i zalety mieszkania w Wesołej

Zalety mieszkania w Wesołej:

 • duża ilość zieleni,
 • duża liczba miejsc do rekreacji i wypoczynku,
 • kameralna zabudowa,
 • ceny mieszkań i domów niższe niż w innych lokalizacjach w Warszawie,
 • mały ruch samochodowy poza głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Wady mieszkania w Wesołej:

 • duża odległość od centrum miasta,
 • korki na drogach dojazdowych do innych dzielnic oraz centrum Warszawy,
 • niski poziom szkolnictwa podstawowego,
 • brak miejsc w żłobkach i przedszkolach,
 • planowana budowa obwodnicy przebiegającej przez Wesołą,
 • smog w miesiącach zimowych.

Czy Wesoła jest przyjazna dla zwierząt?

W Wesołej nie brakuje miejsc, gdzie właściciele mogą wyprowadzać psy - miejscem spacerów są przede wszystkim okoliczne lasy. Działa też kilka lecznic weterynaryjnych (Gabinet Weterynaryjny Amicus przy ul. Hebanowej, Przychodnia Weterynaryjna Olwet przy ul. Raczkiewicza, Przychodnia Weterynaryjna Piękny Pupil przy ul. Jana Pawła II) oraz sklep z artykułami dla zwierząt Bokserek przy ul. Jana Pawła II. W dzielnicy prowadzona jest również od lat akcja bezpłatnej kastracji, sterylizacji oraz chipowania psów i kotów.

Ośrodek Kultury Wesoła

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła

9. O tym się mówi

Mieszkańcy Wesołej masowo piszą odwołania od decyzji środowiskowej dla wschodniej obwodnicy Warszawy. Są zaprawieni w bojach, bo właśnie mija równo 30 lat protestów przeciwko tej trasie. Sprawa przebiegu wschodniej obwodnicy Warszawy przez Wesołą budzi ogromne negatywne emocje. Spora część mieszkańców tej dzielnicy opowiada się za planowanym od wielu lat wariantem obwodnicy w tunelu, z dala od centrum Wesołej. Żądają anulowania wydanej pod koniec grudnia 2018 r. decyzji środowiskowej dla trasy na wysokim nasypie, przez środek dzielnicy. Domagają się odsunięcia trasy od Wesołej lub jej budowy w tunelu, jak było to wcześniej planowane.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: