Dzielnica Rembertów Warszawa

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.09.2019

Szukasz mieszkania w Rembertowie? Dowiedz się jak najwięcej o tej warszawskiej dzielnicy! Zapraszamy do lektury!

Mieszkańcy Rembertowa deklarują przywiązanie do swojej dzielnicy. Często są to osoby, które tutaj się urodziły i mieszkają przez całe swoje życie. Cenią to miejsce ze względu na dużą ilość zieleni i mniejszy ruch samochodowy niż na przykład w centrum Warszawy. Zieleń i spokój przyciągają również do Rembertowa nowych mieszkańców. To miejsce, w którym dobrze czują się seniorzy oraz rodziny z dziećmi. Nie brakuje w dzielnicy również studentów, ponieważ mieszczą się tutaj siedziby kilku wyższych uczelni.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Rembertów

domy na sprzedaż Rembertów

1. Informacje ogólne

Położenie Rembertowa

Rembertów to dzielnica położona w prawobrzeżnej części Warszawy. Według Miejskiego Systemu Informacji dzieli się na:

Funkcjonuje również podział na osiedla: Wygoda, Nowa Wygoda, Kawęczyn, Rembertów, Nowy Rembertów, Stary Rembertów, Czaplowizna, Karolówka, Zygmuntów, Magenta i Mokry Ług.

Rembertów graniczy od północy z gminą Ząbki, od wschodu z gminą Zielonka i dzielnicą Wesoła, od południa z dzielnicą Wawer, od zachodu z Pragą-Południe oraz dzielnicą Targówek. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska Remberta, francuskiego producenta parowozów, którymi zwożono sprzęt na miejscowy poligon artyleryjski armii rosyjskiej.

Rembertów - liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Rembertów to jedna z mniejszych dzielnic stołecznych pod względem powierzchni. Mniejsze od niego są: warszawska Wola, Śródmieście, Praga Północ, Ursus i Żoliborz. Liczba mieszkańców w roku 2019 wynosiła 24 513 osób i to czyniło Rembertów dzielnicą z najmniejszą liczbą mieszkańców w stolicy. Niewielka gęstość zaludnienia (1 270 osób na km²) jest konsekwencją tego, że w tym obszarze dominuje zabudowa jednorodzinna oraz niskie domy wielorodzinne. Mniej osób na km² mieszka jedynie w Wesołej i Wilanowie.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Jak wynika z raportu Mieszkańcy o sytuacji społecznej dzielnicy przeprowadzonego przez firmę Lokalne Badania Społeczne dla Urzędu Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy, ludność Rembertowa jest w większym stopniu zasiedziała, niż ma to miejsce w innych dzielnicach Warszawy. Wynika to z peryferyjnego położenia i małej ilości wielorodzinnych domów mieszkalnych. 4 na 10 badanych mieszka w Rembertowie od urodzenia, a niemal połowa powyżej 4 lat. Ponad 13% mieszkańców ukończyło 65 rok życia - taką populację demografowie określają jako starą.

Więcej jest kobiet niż mężczyzn. Są to ludzie przywiązani do tradycyjnego modelu życia - dzielnica ma jeden z najwyższych wskaźników ślubów w stolicy i najniższy rozwodów. Dawniej Rembertów był osiedlem, gdzie zamieszkiwali głównie wojskowi z rodzinami. Ceny mieszkań są tu niższe niż w innych dzielnicach Warszawy. Dlatego młode rodziny w Rembertowie kupują swoje pierwsze mieszkania - z rynku wtórnego lub w jednej z kilku nowych inwestycji deweloperskich. Seniorzy w Rembertowie to często z kolei ludzie, którzy tu się urodzili.

Kolejna duża grupa, czyli studenci w Rembertowie, to w większości osoby uczące się w Akademii Sztuki Wojennej (dawniej Akademia Obrony Narodowej) oraz w filii Szkoły Wyższej Pedagogiki Specjalnej. Obydwie uczelnie mają swoje siedziby właśnie w opisywanej tu dzielnicy.

Jak się mieszka w Rembertowie? Styl życia

Mieszkańcy Rembertowa cenią swoją dzielnicę za to, że mimo iż znajduje się w obrębie Warszawy, to jednak daje im szansę odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. To miejsce, gdzie dobrze czują się seniorzy i rodziny z małymi dziećmi.

Nowi mieszkańcy szukają tu spokoju i kontaktu z przyrodą. Jednocześnie mogą wieść wygodne życie – rodziny mają do dyspozycji przedszkola, szkoły podstawowe, szkołę muzyczną oraz liceum ogólnokształcące. Starsza młodzież znajdzie tu możliwość studiów i kształcenia podyplomowego w Akademii Obrony Narodowej lub w Szkole Wyższej Pedagogiki Specjalnej.

Planowany rozwój

Priorytetem w rozwoju dzielnicy jest modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Planuje się również remont dróg (przede wszystkim utwardzenie dróg gruntowych) i oświetlenia ulic, budowę tunelu pod przejazdem w pobliżu stacji PKP Rembertów oraz wiaduktu w ciągu ul. Chełmżyńskiej.

Rembertów - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W okolicach Rembertowa znajdują się 2 rezerwaty przyrody: torfowisko Bagno Jacka i Rezerwat Kawęczyn - strefa ochrony bociana czarnego, a także Mazowiecki Park Krajobrazowy, Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu, Lisie Bagno. Obszary chronione zajmują 88,34 ha. Warto też zajrzeć do Rembertowa, aby wziąć udział w jednej z organizowanych w dzielnicy imprez plenerowych. W maju odbywa się na przykład Piknik Ekologiczny Rembertowski Dzień Matki Ziemi z licznymi atrakcjami adresowanymi zarówno dla najmłodszych mieszkańców Rembertowa, jak i dla starszych.

Bagno Jacka w Rembertowie

Coroczną tradycją jest również wiosenny Rembertowski Festiwal Muzyki Kameralnej. Aktywni mieszkańcy dzielnicy co roku biorą udział w jesiennym biegu ulicznym. Rodziny z dziećmi chętnie odwiedzają rodzinną kawiarnię Posiaduffka. Rembertów ma również kilka interesujących zabytków architektury. Jest to na przykład kościół Matki Boskiej Zwycięskiej położony przy ul. Grzybowej na osiedlu Nowy Rembertów. Powstał jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad bolszewikami w bitwie o Warszawę w roku 1920.

Inny rembertowski zabytek to XVIII-wieczny modrzewiowy kościół Św. Jana Chrzciciela przy ul. Kościelnej. Zwiedzając go, warto zwrócić uwagę na późnobarokowy ołtarz główny sprowadzony ok. 1830 r. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z roku 1826.

Godna uwagi jest również przydrożna kapliczka z figurą Matki Boskiej stojąca przy skrzyżowaniu ulic Czwartaków i Paderewskiego. Obiektem wpisanym do rejestru jest mieszcząca się w Rembertowie siedziba Akademii Sztuki Wojennej, w tym: hotel oficerski, kasyno, biblioteka, strzelnica, wartownia, areszt, kościół oraz brama wjazdowa. Jest to najlepiej zachowany na terenie Warszawy zespół w stylu dworkowym z początku lat 20-tych ubiegłego wieku.

Czy Rembertów to bezpieczna dzielnica?

Z badania pt. Jakość życia przeprowadzonego na zlecenia warszawskiego ratusza wynika, że 65% mieszkańców czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania, a 69% bez obaw porusza się po terenie całego Rembertowa. Mieszkańcy dobrze oceniają pracę policji i straży miejskiej. Jako największy problem w dzielnicy wskazują niebezpiecznie jeżdżących kierowców na najbardziej ruchliwych ulicach: Marsa, Żołnierskiej, Chełmżyńskiej i al. Generała Chruściela „Montera”.

Atrakcje dla dzieci

Rembertów to lokalizacja chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi, które szukają tu mieszkania lub domu w atrakcyjnej cenie. Place zabaw dla dzieci w Rembertowie znajdują się przy ulicach: Frontowej, Grzybowej, Traczy, Wał Kościuszkowski, Dwóch Mieczy oraz al. Generała Chruściela „Montera”.

W dzielnicy Rembertów ofertę dla dzieci mają również biblioteki oraz Dom Kultury, gdzie organizowane są bezpłatne warsztaty dla pociech w różnym wieku. Urząd dzielnicy finansuje zajęcia sportowe dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, którzy chcą trenować koszykówkę, siatkówkę, tenis stołowy lub piłkę nożną. Rodzice z dziećmi chętnie odwiedzają kawiarnię Pasiaduffka, która oferuje kącik dla najmłodszych oraz zewnętrzny plac zabaw.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

2. Komunikacja w dzielnicy Rembertów 

Do Rembertowa można dojechać autobusem lub pociągiem (PKP i Szybka Kolej Miejska). Większość mieszkańców dobrze ocenia stan komunikacji w Rembertowie. Pytani o to, ile czasu zajmuje im dotarcie na uczelnię, do szkoły lub pracy odpowiadają, że maksymalnie 40 minut. Wyniki tej ankiety dostępne są na stronie Urzędu Miasta WarszawyJakość Życia. Przeprowadzone zostały w 2014 r.

Ile trwa dojazd z Rembertowa do centrum?

Najszybciej z Rembertowa do centrum Warszawy dojedzie się Szybką Koleją Miejską. Podróż zajmuje około 20 min. Gdy nie ma na drodze korków samochodem tę odległość można pokonać w ok. 25 min trasą S8 (zjazd z ul. Żołnierskiej) w kierunku Gdańska, a następnie Wisłostradą, al. Solidarności do Placu Bankowego.

W 35 min można dotrzeć drogą wojewódzką 629 do Placu Bankowego lub drogą wojewódzką nr 631 do Ronda de Gaulle’a. Da się również w ok. 35 min dojechać do Rembertowa autobusem nr 514 z przystanku Metro Politechnika. Korki wydłużają dojazd do centrum Warszawy nawet dwukrotnie. Pojawiają się często w okolicach godzin 7-9 oraz 16-19.

Tramwaje

Tramwaje w Rembertowie nie kursują. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się przy Dworcu Wschodnim.

Autobusy

Co trzeci Rembertowianin korzysta na co dzień z komunikacji autobusowej, aby dotrzeć do pracy, szkoły lub sklepu. Pętle autobusowe w dzielnicy to: PKP Mokry Ług, Pastuszków, Rembertów-Akademia, Rembertów-Kolonia i Rembertów-Strzelnica. Autobusy w Rembertowie zapewniające połączenie wewnątrz dzielnicy i poza nią to: 115, 143, 153, 183, 196, 199, 216, 225, 245, 514, N21, N24, N71. ZTM utrzymuje kilkanaście przystanków autobusowych w Rembertowie.

Metro

Przez Rembertów nie przebiega żadna ze stołecznych linii metra. Najbliższa stacja metra to Dworzec Wileński.

Dworce/zajezdnie

PKP Warszawa Rembertów to stacja kolejowa obsługiwana przez Koleje Mazowieckie i Warszawską Szybką Kolej Miejską. Położona jest przy ul. Cyrulików. Z toru 3 odjeżdżają pociągi w kierunku Mińska Mazowieckiego, Siedlec i Tłuszcza. Z toru 4 odjeżdżają pociągi w kierunku Warszawy Wschodniej. Torem 1 i 2 przejeżdżają pociągi niezatrzymujące się na stacji (dalekobieżne).

Rembertów - ścieżki rowerowe

Długość ścieżek rowerowych w Rembertowie wynosi 5,68 km, z czego 3,45 km to drogi dla rowerów, a 2,23 km - ścieżki pieszo-rowerowe. Pierwsza ścieżka, wzdłuż ul. Strażackiej, otwarta została w 2010 r. Najnowsza biegnie ul. Marsa i została oddana do użytku w roku 2017. Ma 2 kilometry i jest elementem drogi łączącej Rembertów ze Śródmieściem.

To nie koniec rozbudowy ścieżek rowerowych w dzielnicy - Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych realizuje budowę ścieżki wzdłuż wschodniej jezdni ul. Żołnierskiej - od ul. Marsa do granicy miasta. Jedna ze ścieżek rowerowych prowadzi przez Rezerwat Kawęczyn. Ścieżki rowerowe w Rembertowie biegną również czerwonym Szlakiem Bitew Warszawskich. Z Rembertowa przez Zielonkę można dojechać rowerem nad Zalew Zegrzyński.

Główne ulice w Rembertowie

Głównymi ulicami Rembertowa są: Marsa, al. Generała Chruściela „Montera”, Żołnierska, Chełmżyńska, Strażacka. Przez dzielnicę przebiegają również drogi wojewódzkie. DW629 łączy Warszawę z Radzyminem, DW631 z Zielonką, a DW637 z Węgrowem. Dzielnicę przecina również droga ekspresowa S8 z Wrocławia do Białegostoku.

Planowane duże inwestycje

Przejazd kolejowy w rejonie stacji Warszawa Rembertów to miejsce, gdzie w godzinach szczytu tworzą się potężne korki. Mieszkańcy od dawna domagali się budowy tunelu. Powstanie on w ciągu ul. Marsa, drogi wojewódzkiej nr 637 i al. Generała Chruściela „Montera”. To wspólne przedsięwzięcie warszawskiego ratusza i PKP PLK.

Przebudowa obejmie również istniejące przy PKP Warszawa Rembertów przejście podziemne, a peron zostanie wyposażony w nowe wiaty. Projekt tunelu ma być gotowy do połowy 2019 r. Trwa również budowa estakad, które ułatwią skręt z ul. Żołnierskiej w Marsa na wjeździe do Warszawy z powiatu wołomińskiego przez Rembertów oraz wiaduktu w ciągu ul. Chełmżyńskiej.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Rembertowa dobrze oceniają komunikację wewnątrz dzielnicy oraz połączenia z innymi częściami stolicy. Problemem są korki przy przejeździe kolejowym w pobliżu stacji PKP Rembertów oraz na skrzyżowaniu ulic Marsa i Żołnierskiej. Sytuacja jednak poprawi się po wybudowaniu tunelu przy stacji PKP oraz estakad na Żołnierskiej.

pkp nowy rembertów

Stacja Kolejowa PKP Rembertów

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Rembertowie

W Rembertowie działają 2 żłobki i 31 przedszkoli. Są to placówki publiczne i prywatne. Publiczny żłobek przy ul. Fishera został otwarty w roku 2006. Przedszkola publiczne mieszczą się przy ulicach: Dwóch Mieczy, Niepołomickiej, Admiralskiej, Kadrowej oraz Kordiana. Żłobki i przedszkola w Rembertowie są czynne 10 godzin dziennie.

Szkoły podstawowe w Rembertowie

W dzielnicy funkcjonuje 6 szkół podstawowych publicznych. Publiczne podstawówki w Rembertowie są zlokalizowane przy ulicach: Dwóch Mieczy, Paderewskiego, Gen. Ziemskiego-Wachnowskiego, Niepołomickiej (szkoła podstawowa oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia) oraz przy al. Sztandarów.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Rembertowie?

Ponieważ w Rembertowie znajduje się tylko jeden publiczny żłobek, rodzicom nie jest łatwo zapisać do niego dziecko. Wielu z nich korzysta z oferty prywatnych placówek lub dowozi dzieci do innych dzielnic.

Nieco lepiej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o przedszkola - jedna publiczna placówka przypada na około 4,5 tys. mieszkańców. 3-, 4- i 5-latki mają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do miejsca w przedszkolu. 6-latków dotyczy obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przed pójściem do szkoły. Ale nie oznacza to automatycznego przyjęcia do przedszkola w dzielnicy. Wolne miejsce może znaleźć się w innej części miasta albo w którejś ze szkół, gdzie zostanie utworzony oddział przedszkolny, bo żłobki i przedszkola nie są objęte rejonizacją.

Licea i technika w Rembertowie

Na terenie Rembertowa działa jedna szkoła średnia - Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. W dzielnicy nie ma techników.

Popularne szkoły w Rembertowie

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia mieszcząca się w Rembertowie zajmuje wysoką, 36 lokatę w rankingu warszawskich podstawówek. Dla wielu rodziców jest to powód, aby właśnie tam uczyły się ich dzieci.

Ocena redakcji

Szkoły w Rembertowie, poza wspomnianą szkołą muzyczną, nie przodują w rankingach, ale w zamian oferują kameralne warunki oraz naukę na jedną zmianę. Taka sytuacja jest akceptowana przez wielu rodziców z Rembertowa, którzy przedkładają wygodę dziecka nad pozycję rankingową szkoły. Ze wspomnianego już sondażu Jakość życia wynika, że większość mieszkańców dzielnicy dobrze ocenia obecne tu publiczne szkoły podstawowe.

4. Jak się mieszka w Rembertowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Rembertów jest jedną z najbardziej zielonych dzielnic stolicy. Zieleń w Rembertowie stanowi aż 30% jej powierzchni. Do najbardziej wartościowych kompleksów zieleni należy Rezerwat Przyrody Kawęczyn. Mieszkańcy mogą odpoczywać również w parkach w Rembertowie - na przykład przy ul. Frontowej, gdzie mają do swojej dyspozycji plac zabaw, skatepark, siłownię plenerową, fontannę i boisko sportowe.

Ze względu na niewielkie natężenie ruchu samochodowego poza głównymi dojazdowymi arteriami, można bezpiecznie poruszać się rowerem także po niewyznaczonych specjalnie do tego trasach.

Mieszkańcy Rembertowa mogą korzystać z basenu Akademii Sztuki Wojennej przy al. gen. A. Chruściela „Montera”. Dostępny jest tam basen sportowy z wodą chlorowaną, długości 25 m i głębokości do 1,80 m, z 5 torami do pływania. Od wielu lat mieszkańcy postulują wybudowanie basenu w Rembertowie z częścią rekreacyjną oraz brodzikiem dla dzieci.

Mieszkańcy Rembertowa mogą korzystać z siłowni w klubie Fitness Club Champfit Jumping Frog przy ul. Czwartaków. Do ich dyspozycji są również siłownie plenerowe zlokalizowane przy ulicach: Chełmżyńskiej, Strażackiej, Pociskowej, Dwóch Mieczy, Magenta, Frontowej. Boiska w Rembertowie znajdują się przy szkołach, które latem są udostępniane mieszkańcom, oraz w parku przy ul. Frontowej, przy ul. Strażackiej oraz przy ul. Giermków. Swoje boisko udostępnia również Akademia Sztuki Wojennej.

ASzWoj rembertów

Akademia Sztuki Wojennej 

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w Rembertowie? Choć Rembertów położony jest kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy, jego mieszkańcy nie muszą nigdzie jeździć, żeby zjeść coś poza domem. Zamiast tego mogą szukać dobrej restauracji w Rembertowie. Restauracje w Rembertowie oferują dania z różnych stron świata. W Phi Long można spróbować potraw chińskich. Na forach internetowych polecana jest zwłaszcza tamtejsza zupa Pho. Soto Sushi oferuje zgodnie ze swoją nazwą sushi. Z kolei do Taste of Curry mogą wybrać się wielbiciele kuchni indyjskiej.

Rodzice z dziećmi znajdą ofertę dla siebie w Posiaduffce. Mieści się tam kącik zabaw dla dzieci oraz zewnętrzny plac zabaw. Na szybki lunch można wpaść z kolei do Tymczasem Restauracja & Kawiarnia. A na dania greckie do Santorini Tawerna Grecka. Chętnie odwiedzana przez Rembertowian jest Cukiernia Radzikowski, słynąca z tortów, pralin i szarlotki.

Nie ma stałego kina w Rembertowie. W czasie wakacji odbywają się seanse na wolnym powietrzu. Najczęściej są one organizowane na skwerze przy ratuszu, przy al. gen. A. Chruściela „Montera”. Na terenie Rembertowa ma swoją siedzibę teatr Akt, którego spektakle są połączeniem pantomimy i tańca. Daje on przedstawienia sceniczne, plenerowe, organizuje parady uliczne. Kolejnym teatrem w dzielnicy Rembertów jest Jo Art – show, teatr eksperymentalny, który ma w repertuarze spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, pokazy ognia, światła, iluzji, szczudlarstwa i cyrkowe.

W Rembertowie działa Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, będąca częścią stołecznej sieci bibliotek publicznych. Ma ona 4 filie - w trzech z nich czytelnicy znajdą książki dla dorosłych i młodzieży, w jednej dla dzieci i młodzieży. Działalności biblioteki w Rembertowie to również m.in. Dyskusyjny Klub Książki, spotkania edukacyjne, teatrzyki dla dzieci, koncerty dla dorosłych i młodzieży, zajęcia w ramach Lata w Mieście i Zimy w Mieście.

Centrum kultury w Rembertowie stanowi Dom Kultury Rembertów. Odbywają się w nim m.in. koncerty, spektakle teatralne, pokazy i zawody modelarskie, zabawy i wieczorki taneczne, wieczory i konkursy poetyckie, prelekcje i wykłady edukacyjne, maratony filmowe, turnieje gier komputerowych, wystawy prac plastycznych i komputerowych. Oferta Domu Kultury skierowana jest do każdego.

W ramach akcji Lato w mieście oraz Zima w mieście placówka kulturalna organizuje Wakacjadę i Feriadę dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Działa tutaj zespół taneczno-wokalny Rembertowinki, amatorski teatr Foyer oraz wiele sekcji nauki czy zajęć związanych z muzyką plastyką, tańcem itd. Na terenie dzielnicy działa również Galeria Sztuki Plemiennej (ul. Łukowska) oraz Muzeum Przyrody (ul. Główna).

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

teatr akt rembertów

Teatr Akt 

6. Zdrowie

Pomimo działającej na tym terenie ciepłowni Kawęczyn jakość powietrza w Rembertowie jest dobra, na co wpływ ma duża ilość zieleni oraz niewielki ruch samochodowy poza głównymi arteriami. Smog w Rembertowie, podobnie jak w innych dzielnicach, pojawia się przede wszystkim w zimie. Wiąże się to z ogrzewaniem domów prywatnych starymi piecami i używaniu opału złej jakości.

Woda kranowa w Warszawie jest bezpieczna i nadaje się do picia bez przegotowania, jak zapewniają przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Jedynie w starszych domach w Rembertowie kranówka może być mętna lub niesmaczna. Temu problemowi można zaradzić przy pomocy domowych filtrów.

Nie ma obecnie żadnych szpitali publicznych w Rembertowie. W razie potrzeby mieszkańcy korzystają z najbliższych tego typu placówek: przy ul. Szaserów (Centralny Szpital MON), przy ul. Grenadierów (Szpital Grochowski), przy al. Solidarności (Szpital Praski). Najbliższe szpitale dziecięce to szpital przy ul. Niekłańskiej lub Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Przychodni w Rembertowie jest 7. Na jedną przypadają średnio 3423 osoby. W swojej dzielnicy w ramach NFZ-u mieszkańcy mogą korzystać z placówek Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Rembertów przy ulicach: Zawiszaków, Dwóch Mieczy i Chełmżyńskiej. W przychodniach tych pracują lekarze rodzinni, pediatrzy oraz specjaliści.

Mieszkańcy Rembertowa, podobnie jak innych dzielnic stołecznych, narzekają na długie terminy oczekiwania na wizyty u lekarzy - zarówno pierwszego kontaktu, jak i specjalistów. Na problemy z dostępnością do publicznej służby zdrowia ma wpływ wiek osób zamieszkujących dzielnice - ponad 13% z nich ukończyło 65 rok życia.

Mieszkańcy mogą szukać również pomocy medycznej w prywatnych przychodniach w Rembertowie. Są to m. in. Medycyna Dziecięca przy ul. Gawędziarzy, Almed NZOZ przy al. Generała Antoniego Chruściela „Montera” oraz Multi-Medica Rembertów przy ul. Paderewskiego. Najbliższy Rembertowa prywatny szpital to Prywatna Klinika Ginekologiczno-Położnicza Dr Hanna i Jerzy Rudżko (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”).

Mieszkańcy Rembertowa mogą korzystać z usług 9 aptek. Na jedną aptekę w Rembertowie przypadają średnio 2663 osoby. Jest to bardzo dobry wynik - w krajach Unii Europejskiej średnia wynosi 4500 osób na jedną aptekę.

7. Rembertów: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Rembertowie nie ma wielkich galerii handlowych, typowych dla innych stołecznych dzielnic. Od niedawna mieszkańcy mogą natomiast robić zakupy w Centrum Handlowym HOPSTOP przy ul. Marsa. Mieści się w nim 10 lokali usługowych. Na zewnątrz klienci mają do dyspozycji miejsca parkingowe.

Mieszkańcy robią zakupy w supermarkecie Tesco w Rembertowie przy ul. Cyrulików. W dzielnicy mają swoje placówki handlowe również sieci: Lidl, Biedronka, Kaufland, Lewiatan. Z Rembertowa w miarę łatwo i szybko można też dotrzeć do King Cross Praga i Galerii Handlowej Rondo Wiatraczna na Pradze-Południe a także do Galerii Wileńskiej przy ul. Targowej na warszawskiej Pradze-Północ.

Nie ma problemu ze znalezieniem fryzjera lub kosmetyczki w Rembertowie. Takich zakładów jest kilkanaście w dzielnicy. Przeważnie są to niewielkie firmy. Ważnym elementem infrastruktury jest targowisko w Rembertowie - tzw. Bazar Rembertów przy ul. Paderewskiego. Sklepy w Rembertowie to w dużej części małe placówki, oferujące podstawowe artykuły spożywcze, często od podwarszawskich rolników.

8. Wady i zalety mieszkania w Rembertowie

Zalety mieszkania w Rembertowie to:

  • duża ilość zieleni,
  • kameralna zabudowa mieszkaniowa,
  • niewielkie ruch samochodowy poza głównymi arteriami komunikacyjnymi,
  • niższe niż w innych dzielnicach Warszawy ceny mieszkań i domów.

Wady mieszkania w Rembertowie to:

  • korki tworzące się przy stacji PKP Rembertów i przy zjeździe z Żołnierskiej w Marsa - wydłużają znacząco dojazd do centrum,
  • smog, który nasila się zwłaszcza zimą, z powodu licznych w dzielnicy domów jednorodzinnych, które są ogrzewane starymi piecami i opałem nie zawsze najwyższej jakości,
  • brak miejsc w publicznych żłobkach,
  • problemy z dostępem do publicznej służby zdrowia, w tym brak szpitala w dzielnicy.

Czy Rembertów jest przyjazny dla zwierząt?

W Rembertowie nie brakuje miejsc, gdzie właściciele mogą wyprowadzać psy - miejscem spacerów są przede wszystkim okoliczne lasy. Działa też kilka lecznic weterynaryjnych oraz sklepów z artykułami dla zwierząt.

Ciepłownia Kawęczyn

9. O tym się mówi

Najwięcej emocji w Rembertowie wzbudza od wielu lat budowa bezkolizyjnych, bezpiecznych przejazdów nad torami oraz przejść nad ruchliwymi ulicami. Mieszkańcy apelują o tunel w pobliżu stacji kolejowej od 2015 r., kiedy po raz pierwszy zorganizowali happening w tej sprawie. Sami wykopali wówczas symboliczny tunel w pobliżu stacji PKP. Zbierali też podpisy pod petycją do Hanny Gronkiewicz-Waltz i pod uchwałą obywatelską.

Ich działania odniosły skutek i zostały już podpisane umowy na wykonanie projektu budowy tunelu obok stacji PKP. Niecierpliwie czekają również na estakady nad ul. Marsa oraz wiadukt nad ul. Chełmżyńską. Marzeniem wielu mieszkańców dzielnicy jest basen.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: