Siedlce Gdańsk

Redakcja

Redakcja

07.04.2020

Czym charakteryzuje się gdańska dzielnica Siedlce i co ma do zaoferowania mieszkańcom? Sprawdź na GetHome.pl.

Siedlce to stosunkowo niewielka dzielnica położona w jego centralnej części tuż obok gdańskiego Śródmieścia. Tak dogodna lokalizacja umożliwia ich mieszkańcom korzystanie z oferty tętniącego życiem centrum oraz cieszenie się zaletami mieszkania w nieco spokojniejszych rejonach miasta.

Zabudowa dzielnicy jest zróżnicowana, pełno tu zarówno starych kamienic, domów jednorodzinnych, jak i bloków z wielkiej płyty, w związku czym Siedlce zamieszkują przedstawiciele wszystkich grup społecznych oraz wiekowych, choć ostatnie statystyki mówią, że przybywa tu seniorów. Z pewnością mieszkańcy czują się ze sobą związani, ponieważ organizują wiele interesujących wydarzeń poświęconych swojej dzielnicy oraz chętnie działają w lokalnych stowarzyszeniach.

Wielką zaletą dzielnicy jest świetnie funkcjonująca komunikacja miejska, która umożliwia bezproblemowy dojazd do dowolnego miejsca w Gdańsku oraz do podmiejskich miejscowości położonych zwłaszcza Kartuz, do których prowadzi ul. Kartuska. Jest to szczególnie istotne dla młodych rodziców, ponieważ miejscowa oferta żłobków jest bardzo uboga.

Na szczęście starsze dzieci nie mają problemu ze znalezieniem dla siebie na Siedlcach odpowiedniej placówki. Na dojazdy skazani są również miłośnicy jadania w restauracjach, ponieważ poza kilkoma wyjątkami ich tutaj brakuje. Na szczęście w dzielnicy nie brakuje szpitali oraz przychodni, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się opieką zdrowotną na poziomie.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Gdańsk Siedlcedomy Gdańsk Siedlce

1. Informacje ogólne

Położenie Siedlec na mapie Gdańska

Siedlce to jedna z trzydziestu pięciu dzielnic Gdańska położona w centralnej części miasta wzdłuż drogi w kierunku Kartuz. Zajmuje powierzchnię 2,64 km2, co daje dwudzieste szóste miejsce wśród wszystkich jednostek administracyjnych w mieście.

Na północy Siedlce graniczą z Aniołkami i Suchaninem, na zachodzie z Pieckami-Migowo i Ujeściskiem-Łostowice, na południu z dzielnicą Wzgórze Mickiewicza i Chełmem i na wschodzie ze Śródmieściem. Poza granicą z Pieckami-Migowo, wszystkie pozostałe granice są klarowne i łatwe do zaobserwowania ze względu na charakterystyczne zróżnicowanie terenu (znaczna część Siedlec położona jest na wysokiej morenie) lub typ zabudowy.

Siedlce dzielą się na sześć osiedli administracyjnych:

 • Dolina - Historyczne osiedle położone w okolicach ul. Malczewskiego i Biskupiej Górki. Przepływa tędy zakryty Potok Siedlecki. Zabudowa zróżnicowana z przewagą niskiego budownictwa wielorodzinnego.
 • Emaus -  Historyczne osiedle częściowo położone również w granicach dzielnic Suchanino i Piecki-Migowo. Część siedlecka rozciąga się wzdłuż ul. Kartuskiej i na północ od niej oraz na wschód od ul. Nowolipie.
 • Krzyżowniki - osiedle często uważane za część Emaus. Położone są w rejonie skrzyżowania ulic Kartuskiej, Łostowickiej i Nowolipie, a więc ważnego węzła komunikacyjnego. 
 • Szkódka - niewielkie osiedle położone na północy Siedlec, w okolicy ul. Goszczyńskiego i Starodworskiej pełniące głównie funkcję typowo mieszkaniową. 
 • Winniki - osiedle znajdujące się na północy Siedlec, położone na wzgórzu, na którym przed laty uprawiano winorośl (okolice ulic Winnickiej i Zakopiańskiej).
 • Ziemnica - osiedle położone na północnym-wschodzie Siedlec, na wzniesieniu. Przeważająca niska zabudowa wielorodzinna. 

Większość osiedli na Siedlcach pełni funkcje mieszkaniowe i w dalszej kolejności handlowo-usługowe. Wielki przemysł jest w tej dzielnicy nieobecny, co bardzo cieszy jego mieszkańców. 

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Siedlcach?

Według najnowszych danych Siedlce zamieszkuje 13 352 osób. Od lat liczba ta systematycznie spada, na co wpływa ujemny przyrost naturalny (-5,5) i ujemne saldo migracji (-4,9). Ludność Siedlec to społeczeństwo starzejąca się, osoby po sześćdziesiątym roku życia stanowią aż 32,6% wszystkich mieszkańców.

Wśród reprezentantów wszystkich grup wiekowych jest zdecydowanie więcej kobiet, średnia dla całej dzielnicy to 53,9% kobiet i 46,1% mężczyzn. W ostatecznym rozrachunku gęstość zaludnienia wynosi 5168 osób na kilometr kwadratowy, jest to dziesiąty wynik spośród wszystkich gdańskich dzielnic.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Siedlce zamieszkują osoby w każdym wieku o różnym statusie materialnym, jednak od kilku lat jedną z liczniejszych grup wiekowych na Siedlcach są seniorzy, którzy cenią sobie jakość i dostępność miejscowej służby zdrowia oraz ciszę i spokój.

Z tego samego powodu dzielnicę tę wybierają także rodziny z dziećmi, którzy dodatkowo doceniają liczbę placów zabaw i ofertę edukacyjną okolicznych placówek, niestety poza żłobkami. Dla studentów z kolei najważniejsze jest sąsiedztwo Śródmieścia i dobrze zorganizowany transport publiczny, ponieważ na Siedlcach nie ma żadnej z liczących się w Gdańsku szkół wyższych.

Czy Siedlce to styl życia Gdańska?

Siedlce wśród gdańszczan znane są ze swojego nietypowego położenia na miejskiej wysoczyźnie i zróżnicowanej zabudowy. Można tu znaleźć stare, czynszowe kamienice, niską zabudowę wielorodzinną, bloki z wielkiej płyty, deweloperskie osiedla mieszkaniowe i oczywiście domy jednorodzinne, jednak poza kilkoma przykładami brakuje tu nowoczesnej zabudowy.

Jak się mieszka na Siedlcach? Mieszkańcy cenią sobie bliskość licznych terenów zielonych i rekreacyjnych i łatwy dojazd do dowolnego miejsca w mieście. Na pochwałę zasługuje także miejscowa służba zdrowia oraz oferta punktów handlowo-usługowych.

Planowany rozwój dzielnicy

Kwota Budżetu Obywatelskiego dla projektów w dzielnicy Siedlce na 2021 rok to 420 000 zł, z czego 83 530 zł to Zielony Budżet Obywatelski. Są to fundusze, które zostaną rozdysponowane zgodnie z wolą mieszkańców, jednak na Siedlcach w realizacji oraz przygotowaniu są także inwestycje miejskie. W planach jest między innymi budowa wewnętrznej drogi osiedlowej przy budynkach przy ul. Kartuskiej oraz ul. Malczewskiego przy Szkole Podstawowej nr 14.

Ważniejszym projektem jest jednak budowa zbiorników retencyjnych mających przeciwdziałać podtopieniem wywołanym przez nadmiar wód opadowych, których nie jest już w stanie przyjąć koryto Zakrytego Potoku Siedleckiego. Miejscowe podtopienia są częstym problemem w Gdańsku, w którym znajdują się już 52 zbiorniki retencyjne, a w planach jest wybudowanie nowych. Jeśli chodzi o inwestycje prywatne, to przy ul. Powstańców Warszawskich trwają wyburzenia związane z planowaną tam budową osiedla deweloperskiego.

Siedlce — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Atrakcje turystyczne Siedlec związane są z historią tej dzielnicy. Przy ul. Kartuskiej znajdują się drewniane budynki z lat. 30 i wcześniejszych (w tym budynek Zespołu Szkół z 1902 roku) oraz najstarszy na tym obszarze budynek pochodzący jeszcze z XVIII wieku. Przy ul. Kartuskiej znajduje się także neogotycki kościół pw. św. Franciszka z Asyżu z lat 1904-1906.

Kolejnym znanym zabytkiem Siedlec jest położony w granicach osiedla Krzyżowniki dwór wraz z kompleksem budynków gospodarczych, spośród których najstarsze pochodzą z XVII wieku. Wielbiciele zabytków mieszkalnych powinni także wybrać się na spacer ulicą Malczewskiego, przy której znajdują się budynki wybudowane z cegieł z muru pruskiego.

Na terenie Siedlec znajdują się także trzy pomniki, dwa z nich leżą w granicach osiedla Emaus. Pierwszy z nich poświęcony jest pamięci ofiar I wojny światowej, drugi upamiętnia ofiary pamiętnego wybuchu gazu. Trzeci z nich przedstawia Jacka Malczewskiego i znajduje się na ulicy, której jest on patronem.

Czy Siedlce to bezpieczna dzielnica?

Siedlce uznawane są za stosunkowo bezpieczną dzielnicę. Raczej nie dochodzi tu do poważniejszych przestępstw, każde z nich jest uważane za sensację. Policja (przy ul. Kartuskiej znajduje się Komisariat Policji VIII) i straż miejska skarżą się głównie na tzw. drobną przestępczość i niewielkie wykroczenia takie jak zakłócanie ciszy nocnej czy niewłaściwe parkowanie.

Mieszkańcy nie zgłaszają uwag, że czują się zagrożeni, a władze starają się prewencyjne zwiększać poziom bezpieczeństwa, między innymi poprzez inwestowanie w miejski system monitoringu na całych Siedlcach.

Atrakcje Siedlec: oferta dla dzieci

Rodziny z dziećmi cenią sobie na Siedlcach dostępność licznych terenów zielonych, które umożliwiają spacery blisko miejsca zamieszkania. Na terenie dzielnicy znajdują się także place zabaw, między innymi przy ul. Bądkowskiego i Goszczyńskiego.

Oprócz miejsca do zabawy z bezpieczną nawierzchnią tartanową oraz tyrolką, zjeżdżalniami, huśtawkami oraz boiskiem do piłki nożnej i koszykówki. Przy ul. Kartuskiej znajduje się centrum gimnastyki dla dzieci Gym Bee, którego program przeznaczony jest dla maluchów w wieku od 18 miesięcy do 10 lat. Oferta dla dzieci na Siedlcach opiera się również na wydarzeniach organizowanych przez placówki edukacyjne.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Siedlcach

Ile trwa dojazd z Siedlec do centrum?

Siedlce leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia i w zależności od punktu startowego dojazd stąd do centrum zajmuje od kilkunastu do około 30 minut. W godzinach szczytu czas ten może się jednak znacznie wydłużyć, zwłaszcza w okolicy ul. Kartuskiej, która jest jedną z najważniejszą ulic Gdańska.

Tramwaje na Siedlcach

Transport publiczny na Siedlcach oparty jest na komunikacji autobusowej, w związku z czym przez dzielnicę przejeżdżają tylko dwie linie tramwajowe:

Autobusy na Siedlcach

Liczba linii autobusowych dojeżdżających na Siedlce jest imponująca, ponieważ jest ich aż szesnaście.

 • 115 — łącząca Wrzeszcz PKP i Jaworzniaków,
 • 118 — łącząca Wały Piastowskie i Jeleniogórską,
 • 120 — łącząca Siedlce i Stężycką,
 • 130 — łącząca Jasień PKP i Muzeum II Wojny Światowej,
 • 156 — łącząca Kowale Szkołę Metropolitalną i Siedlce,
 • 162 — łącząca Orunię Górę i Wrzeszcz PKP,
 • 167 — łącząca Bysewo i Wały Piastowskie,
 • 168 — łącząca Kiełpino Górne i Kartuską,
 • 174 — łącząca Starą Piłę i Siedlce,
 • 175 — łącząca Maćkowy i Siedlce,
 • 184 — łącząca Niedźwiednik i Wały Piastowskie,
 • 199 — łącząca Wały Piastowskie i Oliwę PKP,
 • 210 — łącząca Oliwę PKP i Gościnną,
 • 227 — łącząca Chełm Cienistą i Jelitkowo,
 • 262 — łącząca Jaworzniaków i Wrzeszcz PKP,
 • 267 — łącząca Bysewo i Wały Piastowskie.

Dojeżdżają tu także następujące autobusy nocne:

 • N2 — łącząca Nowy Port Szaniec Zachodni i Łostowice Świętokrzyską,
 • N3 — łącząca Wrzeszcz PKP i Dworzec Główny,
 • N4 — łącząca Jelitkowo i Jaworzniaków,
 • N12 — łącząca Jasieńską i Żabiankę SKM,
 • N13 — łącząca Olimpijską i Żabiankę SKM.

Dzięki tak dużej liczbie linii autobusowych mieszkańcy Siedlec nie mają problemów z dotarciem do dowolnego miejsca w mieście zarówno za dnia, jak i w nocy. Wszystkie najważniejsze przystanki autobusowe w dzielnicy zorganizowane są wokół ul. Kartuskiej.

Dworce/zajezdnie

W obrębie dzielnicy znajduje się pętla tramwajowa Siedlce (ul. Kartuska), która po remoncie stała się ważnym węzłem przesiadkowym. Mieszkańcy dzielnicy chwalą zastosowane tam rozwiązania architektoniczne (przejście typu door to door czyli z drzwi do drzwi) ułatwiające i przyspieszające przesiadki z jednego tramwaju lub autobusu do drugiego oraz pobliski parking.

Ze względu na liczbę obsługiwanych linii,  oraz dogodną lokalizację i wysoką funkcjonalność pętla służy nie tylko mieszkańcom Siedlec, ale i podmiejskich miejscowości dojeżdżających w różne rejony Gdańska do pracy.

Siedlce — ścieżki rowerowe

Komunikacja rowerowa zyskuje na Siedlcach coraz większą popularność, do czego z pewnością przyczynia się miejska infrastruktura sprzyjająca cyklistom. W dzielnicy pełno jest dróg w strefach ruchu uspokojonego (z dopuszczalną prędkością nieprzekraczającą 30 km/h), które pozwalają rowerzystom czuć się bezpiecznie nawet jeśli akurat nie podróżują wytyczonymi ścieżkami rowerowymi.

Najważniejsza udogodnienia dla miłośników dwóch kółek znajdują się na ulicy Kartuskiej, wzdłuż której ciągną się specjalnie przygotowane drogi dla rowerów oraz na ul. Powstańców Warszawskich, gdzie znajdują się strefy piesze z dopuszczonym ruchem rowerów. Rowerzyści zgłaszają jednak potrzebę wybudowania ścieżek rowerowych także wzdłuż mniej ważnych ulic. Na Siedlcach nie brakuje także stacji roweru miejskiego Mevo.

Komunikacja na Siedlcach — główne ulice

Bezsprzecznie najważniejszą ulicą Siedlec jest Kartuska, będąca najdłuższą ulicą (11 660 m.) w mieście. Przebiega przez dzielnice Ujeścicko-Łostowice, Jesień, Kokoszki oraz oczywiście Siedlce, a jej fragment należy do ciągu drogi krajowej nr 7. Prowadzi bezpośrednio do miasta Kartuzy, od którego pochodzi jej nazwa, a obecnie jest jedną z głównych ulic wylotowych w stronę Kaszub.

Inne ważne ulice to Malczewskiego, Powstańców Warszawskich oraz Łostowicka. Wzdłuż nich znajduje się wiele punktów handlowo-usługowych, szkoły oraz tereny rekreacyjne.

Komunikacja na Siedlcach — planowane inwestycje drogowe

W ostatnich latach miasto Gdańsk przeprowadziło na Siedlcach kilka ważnych inwestycji, z których najważniejsza to remont pętli tramwajowo-autobusowej przy Kartuskiej.

Obecnie nie ma w planach zbyt wielu inwestycji drogowych na Siedlcach. Potwierdzona jest jedynie budowa dwóch dróg osiedlowych przy budynkach przy ul. Kartuskiej i Malczewskiego (obok Szkoły Podstawowej nr 14). Druga z nich ma spełniać wymogi drogi pożarowej. Mieszkańcy dopominają się o wyremontowanie także innych już nieco zaniedbanych dróg osiedlowych i dojazdowych.

Ocena redakcji

Transport publiczny na Siedlcach należy ocenić jako bardzo dobry. Niewielką liczbę linii tramwajowych rekompensuje imponująca liczba linii autobusowych, które zapewniają bezproblemowy transport do dowolnego miejsca w mieście. Poruszanie się w obrębie dzielnicy i poza nią usprawnia także pętla przy ul. Kartuskiej, z której korzystają także mieszkańcy podmiejskich miejscowości.

Bezproblemowa jest także komunikacja rowerowa, bowiem na Siedlcach można korzystać z roweru miejskiego Mevo. Martwi jedynie brak planowanych inwestycji drogowych, ponieważ remontu wciąż wymaga wiele ulic osiedlowych.

3. Edukacja na Siedlcach

Żłobki i przedszkola na Siedlcach

Na Siedlcach znajduje się Żłobek nr 1 (ul. Malczewskiego) wchodzący w skład Gdańskiego Zespołu Żłobków. Niestety, jest to jedyny żłobek znajdujący się na terenie tej dzielnicy. Oferta przedszkoli jest nieco bogatsza, ponieważ są tutaj dwie placówki publiczne: Przedszkole nr 2 (ul. Malczewskiego) i Przedszkole nr 22 (ul. Kartuska).

Lista placówek niepublicznych wygląda następująco: są tutaj dwa przedszkola ogólnodostępne (ul. Szara i ul. Zakopiańska), dwa punkty przedszkolne (oba przy ul. Powstańców Warszawskich) i przedszkole specjalne z oddziałami integracyjnymi przy ul. Malczewskiego.Rodzice zgłaszają problemy z dostępnością miejsc, choć dotyczą one głównie oferty żłobków.

Szkoły podstawowe: edukacja na Siedlcach

Na terenie Siedlec znajdują się trzy niepubliczne szkoły podstawowe (ul. Kartuska, Malczewskiego i Zakopiańska), w tym jedna społeczna oraz dwie publiczne. Są to: Szkoła Podstawowa nr 14 im. Grzegorza Piramowicza (ul. Kartuska) i Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika (ul. Skarpowa). Nie pojawiają się problemy z dostępnością miejsc, a oferta edukacyjna jest zróżnicowana.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Siedlcach?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Niestety, ich oferta jest na Siedlcach tak uboga, że rodzice są zmuszeni zapisywać swoje dzieci do placówek położonych w innych dzielnicach, co znacznie ułatwia dobrze zorganizowany transport publiczny. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w przypadku przedszkoli oraz szkół podstawowych, których jest na Siedlcach znacznie więcej, zarówno jeśli chodzi o placówki publiczne, jak i prywatne. Ich oferta edukacyjne jest zróżnicowana, nie notuje się także problemów z dostępnością miejsc.

Licea i technika na Siedlcach: szkoły średnie dzielnicy

Na Siedlcach znajduje się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej (ul. Kartuska), które w 2019 roku zajęło w rankingu gdańskich liceów wysokie szóste miejsce. Na terenie dzielnicy znajdują się także dwa niepubliczne licea dla dorosłych (oba także przy ul. Kartuskiej). Niestety, nie ma tutaj ani jednego technikum.

Popularne szkoły na Siedlcach

Dużą popularnością na Siedlcach cieszy się tamtejsze VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, które regularne plasuje się na czołowych miejscach rankingu najlepszych trójmiejskich szkół średnich.

Inne popularne szkoły to siedleckie szkoły prywatne, zwłaszcza podstawówki, które oferują wysoki poziom nauczania i wykorzystują nowoczesne metody edukacyjno-wychowawcze, choć przedszkola i szkoły publiczne również od nich nie odstają. Niestety, na terenie Siedlec brakuje uczelni i szkół wyższych, choć jest jedna szkoła policealna Studium Pracowników Medycznych i Społecznych przy ul. Malczewskiego.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Siedlec stoi na wysokim poziomie, ale tylko jeśli chodzi o ofertę przedszkoli i szkół podstawowych. Największy problem jest ze żłobkami, a właściwie ich brakiem, ponieważ w tak gęsto zaludnionej dzielnicy jedna tego typu placówka to stanowczo za mało i rodziny z dziećmi zmuszeni są dojeżdżać do placówek w innych dzielnicach.

Na Siedlcach brakuje także uczelni, które przyciągałyby do dzielnicy studentów. Zaletą Siedlec jest jednak dostępność poradni psychologiczno-pedagogicznych, m. in. Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pegaz.

4. Jak się mieszka na Siedlcach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Z racji tego, że Siedlce jeszcze niedawno były terenem podmiejskim o niewielkim stopniu zurbanizowania mieszkańcy wciąż mogą cieszyć się licznymi pasami zieleni pomiędzy domami i blokami. Pomimo tych uwarunkowań historycznych, na terenie dzielnicy znajduje się dwa parki.

Są to: zajmujący powierzchnię 3,1 ha Park Bema, założony w latach 60. zeszłego wieku na terenie dawnego cmentarza pw. św. Barbary i park Na Zboczu, na terenie którego znajduje się plac zabaw oraz meble miejskie dla dorosłych. Popularny wśród mieszkańców jest także zajmujący powierzchnię 400m2 skwer przy ul. Malczewskiego.

Na terenie dzielnicy działają dwa półamatorskie kluby sportowe EX Siedlce Gdańsk i KS Sekta. Miłośnicy sportu dodatkowo znajdą na Siedlcach dwie siłownie terenowe przy Starodworskiej i Zakopiańskiej. Niestety, na Siedlcach nie ma żadnego klubu fitness - brakuje tu także basenu. Są za to boiska, ale jedynie przyszkolne, położone są przy Szkole Podstawowej nr 14, Szkole Podstawowej nr 58 i VIII Liceum Ogólnokształcącym.

5. Gastronomia i kultura

Niestety, tak bliskie sąsiedztwo Śródmieścia nie zachęca do otwierania tu restauracji. Gdzie zjeść w dzielnicy? Ciekawą propozycją może być serwująca kuchnię azjatycką Lee's Chinese znajdująca się przy ul. Kartuskiej. Nieco dalej położona jest niewielka Pizzeria Planeta specjalizująca się w kuchni włoskiej

Na terenie dzielnicy znajdują się także niewielkie knajpki i budki z kebabami, ale niestety na Siedlcach brakuje dobrych restauracji, w związku z czym mieszkańcy spragnieni posiłków na mieście, zmuszeni są dojeżdżać do sąsiednich dzielnic. Na Siedlcach nie uświadczymy dużych ośrodków kultury takich jak kina, muzea czy teatry, ale prężnie działają tutaj lokalne stowarzyszenia skoncentrowane wokół domu sąsiedzkiego Zakopianka, który pełni funkcję niewielkiego domu kultury.

Są to Nasze Siedlce, Stowarzyszenie dla Siedlec i Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych. Ich obszar działania jest zbliżony: propagowanie kultury lokalnej, aktywizacja miejscowej społeczności, organizacja wydarzeń oraz festiwali itp. Przy ul. Powstańców Warszawskich działa też Scena Muzyczna Gdański Archipelag Kultury. Na terenie dzielnicy niestety brakuje biblioteki oraz galerii sztuki.

6. Zdrowie na Siedlcach

Jakość powietrza na Siedlcach oceniana jest jako dobra, mieszkańcy raczej nie uskarżają się na smog, swobodnie uprawiają sport na świeżym powietrzu i wietrzą mieszkania. Również gdańska kranówka jest często chwalona za swoją krystaliczność i walory zdrowotne (według badań zawiera m.in. wapń, magnez i sód), a do tego jest stale kontrolowana. W gestii administratorów budynków pozostaje jedynie monitorowanie stanu instalacji hydrologicznych.

Na terenie dzielnicy znajduje sie kilka kompleksów szpitalnych. Jednym z najważniejszych jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA przy ul. Kartuskiej, Okręgowy Szpital Kolejowy przy Powstańców Warszawskich oraz wybrane oddziały Szpitala im. Mikołaja Kopernika Copernicus.

Poza tym na terenie Siedlec znajdują się także: Mała Klinika, która świadczy usługi w zakresie wielu specjalizacji (w tym chirurgii) oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Kartuska. Warto także wspomnieć o miejscowym oddziale Fundacji Dr Clown. Przychodnie i szpitale publiczne na Siedlcach prezentują wysoki poziom i są doceniane przez pacjentów. Na terenie dzielnicy nie ma również problemu z dostępnością aptek. Tylko przy ul. Kartuskiej znajduje się ich kilka.

7. Siedlce: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Infrastruktura handlowa na Siedlcach jest umiarkowanie rozwinięta. Na przecięciu ulic Kartuskiej i Łostowickiej znajduje się nowa galeria handlowa Centrum Kartuska, w której można znaleźć głównie sklepy oferujące asortyment związany z urządzeniem wnętrz, ale też szkołę gimnastyczną dla dzieci Gym Bee, centrum terapii i wiele innych punktów handlowych.

Na terenie dzielnicy znajdują się także supermarkety oraz sklepy dyskontowe (Biedronka, Lewiatan, Piotr i Paweł) i niewielkie sklepiki osiedlowe. Zróżnicowana jest także oferta małych punktów usługowych. Niestety, nie ma tutaj targowisk, miłośnicy lokalnych bazarków zmuszeni są dojeżdżać do innych dzielnic, głównie do Wrzeszcza Górnego.

8. Wady i zalety mieszkania na Siedlcach

Zalety:

 • dużo terenów zielonych,
 • bliskość Śródmieścia,
 • doskonale rozwinięta komunikacja autobusowa,
 • dostępność miejsc w przedszkolach i szkołach podstawowych,
 • świetnie rozwinięta służba zdrowia,
 • świetna jakość powietrza oraz kranówki.

Wady:

 • niewielka liczba ośrodków kultury,
 • mało inwestycji drogowych,
 • problemy z dostępnością miejsc w żłobkach,
 • możliwe korki w godzinach szczytu w okolicach ul. Kartuskiej.

Ocena redakcji

Siedlce nie są turystycznym must-see w Gdańsku, ale mieszkańcy z pewnością nie narzekają na standard życia w tej dzielnicy. Z pewnością jest to doskonałe miejsce dla osób chcących korzystać z uroków życia w centrum, ale bez konieczności znoszenia hałasu i szalonego tempa życia, jakie się z tym wiąże.

Siedlce są doskonale skomunikowane z resztą miasta oraz z wybranymi miejscowościami podmiejskimi, zwłaszcza położonymi na trasie do Kaszub. Przebiegająca tędy ul. Kartuska zapewnia także dogodny ruch samochodowy, choć w godzinach szczytu może być zakorkowana.

Siedlce to jedna z dzielnic Gdańska cieszących się licznymi terenami zielonymi, choć pewna ich część pozbawiona jest infrastruktury rekreacyjnej. Miłośnicy spacerów najchętniej wybierają się na przebieżki do Parku Bema lub Parku na Zboczu, gdzie mogą cieszyć się ciszą i spokojem, co doceniają to zarówno seniorzy, jak i rodziny z dziećmi.

Dla tych drugich szczególnie cenna jest interesująca oferta edukacyjna siedleckich przedszkoli oraz szkół podstawowych, ale martwi ich tak niewielka liczba miejsc w jedynym działającym na terenie dzielnicy żłobku. Mieszkańcy Siedlec czują się związani z miejscem, w którym żyją, co potwierdza liczba inicjatyw oddolnych oraz tak duże zainteresowanie działaniem w miejscowych stowarzyszeniach.

Czy Siedlce są przyjazne dla zwierząt?

Na Siedlcach znajdują się dwa wybiegi dla psów. Pierwszy położony jest w Parku Bema przy ul. Pankiewicza, a drugi pomiędzy ul. Ciasną, Kartuską i Malczewskiego. Właściciele psów mogą też swobodnie spacerować po licznych terenach zielonych rozsianych między siedleckimi kamienicami. Znajduje się tutaj także świetnie wyposażony gabinet weterynaryjny, a restauracja Lee's Chinese akceptuje u siebie obecność zwierząt.

9. O tym się mówi na Siedlcach

Na Siedlcach nie przeprowadza się ostatnich nowych inwestycji, które mogłyby bulwersować mieszkańców. Jedynie rodzice dopominają o otwarcie nowych żłobków, a rowerzyści przebąkują o potrzebie stworzenia ścieżek rowerowych także poza głównymi ulicami i wyremontowanie dróg osiedlowych. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: