Suchanino Gdańsk

Redakcja

Redakcja

08.04.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Suchanino? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Suchanino jest jedną z 35 dzielnic Gdańska. Mimo, że zajmuje niewielką powierzchnię, ma wielu mieszkańców. Suchanino stanowi jedną z najatrakcyjniejszych części miasta. Dzielnica jest dobrze skomunikowana, a poza tym na jej terenie znajdują się najważniejsze punkty usługowo-handlowe i miejsca do rekreacji. Większość zabudowy stanowią tam budynki wielorodzinne, a wśród nich bloki z wielkiej płyty.

Na Suchaninie można znaleźć mieszkanie w przestępnej cenie, dzięki czemu wiele osób decyduje się tam inwestować. Ponieważ dzielnica znajduje się stosunkowo blisko centrum, rynek najmu jest tam dobrze rozwinięty, co z kolei przynosi duże zyski.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Suchaninodomy Suchanino

1. Informacje ogólne

Położenie Suchanina na mapie Gdańska

Suchanino to jedna z 35 jednostek pomocniczych Gdańska. Ze względu na położenie w centrum miasta, ma ona wielu mieszkańców. Co ciekawe, w okolicy chętnie zamieszkują zarówno osoby starsze, jak i młodsze.

Suchanino od wschodu graniczy z dzielnicą Aniołki, dalej od wschodu i południa z gdańskimi Siedlcami, od zachodu i północy z Pieckami-Migowo oraz dalej od północy z Wrzeszczem Górnym.

Jak wygląda położenie dzielnicy względem Śródmieścia? Suchanino zlokalizowane jest około 4 kilometry na zachód od starówki. Z łatwością można dojechać tam komunikacją miejską. Na terenie dzielnicy dominuje głównie zabudowa wielorodzinna. Zlokalizowane są tam najważniejsze miejsca użyteczności publicznej oraz punkty usługowo handlowe, co znacznie zwiększa komfort życia tamtejszych mieszkańców.

W pobliżu mieści się m.in. Rada Dzielnicy (ul. Paderewskiego 4/35), poczta (ul. Paderewskiego 11) oraz biblioteka (ul. Paderewskiego 11). Suchanino jest świetnie skomunikowane. Położenie tuż przy sieci tramwajowej sprawia, że szybko można dojechać stamtąd nie tylko do gdańskiej dzielnicy Śródmieście, ale także w pozostałe części miasta.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Suchaninie?

Suchanino pod względem powierzchni jest jedną z najmniejszych jednostek administracyjnych Gdańska, ponieważ zajmuje zaledwie 1,44 km². Na dzień 31.01.2019 liczba mieszkańców dzielnicy wynosiła 10 392 osób. Biorąc pod uwagę zagęszczenie ludności (7 217 osób/km²) Suchanino jest z kolei jedną z najchętniej zamieszkiwanych części miasta.

Większość jej mieszkańców (stan na 2016 rok) stanowią kobiety (około 53%). W dzielnicy mieści się wiele punktów usługowo-handlowych, przez co dobrze żyje się tam osobom starszym. Co ciekawe, seniorzy powyżej 60 roku życia stanowią ponad 34% jej mieszkańców.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Suchanino mieści się stosunkowo blisko Śródmieścia, ale mimo to nie odczuwa się tam miejskiego zgiełku. Kto kupuje tamtejsze mieszkania? Gdańsk Suchanino to atrakcyjna okolica zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. Seniorzy stanowią dużą część mieszkańców dzielnicy, ale chętnie zamieszkują tam także studenci i rodziny.

Dobra komunikacja z centrum sprawia, że młodym bardzo łatwo jest dojechać stamtąd na uczelnię. Z kolei ze względu na rozwiniętą infrastrukturę, osoby pracujące szybko mogą dojechać do pracy, nawet jeśli ta znajduje się w innej części miasta.

Jak już wspomnieliśmy, Suchanino to idealne miejsce do zamieszkania dla całych rodzin. Ponieważ w pobliżu mieści się kilka placów zabaw, dzieci w wolnej chwili mają się gdzie bawić, a dorośli porozmawiać. Spora liczba terenów zielonych sprzyja także wyjściom na spacer.

Z uwagi na położenie w pobliżu centrum, Suchanino jest atrakcyjną lokalizacją pod inwestycje. Jeśli chodzi o zysk, opłacalny jest zarówno wynajem krótko- jak i długoterminowy. Część inwestorów zamiast kupować mieszkania, stawia niedrogie domy drewniane (Gdańsk, Suchanino, ul. Beethovena 121). Te chętnie wynajmowane są przez turystów właściwie przez cały sezon wakacyjny.

Czy Suchanino w Gdańsku to styl życia?

Osoby, które planują przeprowadzkę do Suchanina często zastanawiają się jak się żyje w dzielnicy, zwłaszcza, jeśli chcą zamieszkać tam na dłużej. W opinii gdańszczan, okolica jest spokojna. Znajduje się tam wiele terenów zielonych, a poza tym, na każdym osiedlu mieszkaniowym zostały posadzone ozdobne drzewa i krzewy, które sprawiają, że mimo bliskości do centrum, jest dość cicho.

Jak się mieszka w dzielnicy nowym mieszkańcom? Suchanino zajmuje niecałe 1,5 km², więc pod względem powierzchni jest niewielkie. Bez wątpienia bardzo łatwo się tam odnaleźć. W dzielnicy znajdują się najważniejsze punkty usługowo-handlowe, a także apteki i przychodnia, więc w razie potrzeby zrobienia zakupów czy wizyty u lekarza, jej mieszkańcy nie muszą jechać na drugi koniec miasta.

Planowany rozwój dzielnicy

Suchanino to jedna z najchętniej zamieszkiwanych dzielnic Gdańska, dlatego też wciąż rozwija się tam rynek deweloperski. Niemniej jednak, mimo ciągłych inwestycji, w okolicy nie będzie brakować zieleni. Dotychczasowe plany zakładają, że zielone jary, a także większe skarpy zostaną wyłączone spod zabudowy i będą stanowiły tereny rekreacyjno-sportowe. Obecnie są one dość zaniedbane, ale władze zamierzają uporządkować i zagospodarować je, tak aby lepiej służyły mieszkańcom.

Suchanino - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Główne atrakcje Gdańska znajdują się na Śródmieściu i w dzielnicach leżących bezpośrednio nad morzem. Mimo to, w Suchaninie jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z punktów, gdzie można wybrać się na spacer jest staw na Cygańskiej Górze.

Okoliczni mieszkańcy chętnie chadzają tez na Zieleniec przy ul. Wyczółkowskiego. Warto wspomnieć, że do niedawna największą atrakcją w dzielnicy była papugarnia (Suchanino, ul. Schuberta 1A/2). Niestety, ta jakiś czas temu została przeniesiona na Letnicę. Dojazd z Suchanina do centrum nie zajmuje zbyt wiele czasu, w związku z czym w wolnej chwili mieszkańcy dzielnicy często wybierają się na starówkę.

Czy Suchanino to bezpieczna dzielnica?

Ze względu na dużą liczbę mieszkańców, wiele osób zastanawia się czy Suchanino to bezpieczna dzielnica. Trzeba przyznać, że mimo gęstej zabudowy i bliskości do centrum jest tam dość spokojnie. Wokół większości budynków rosną krzewy i drzewa, co nadaje dzielnicy kameralnego charakteru. Suchanino pod względem powierzchni jest jedną z najmniejszych jednostek Gdańska. W związku z tym, nowi mieszkańcy z łatwością się tam odnajdują. Aby zwiększyć komfort i poczucie bezpieczeństwa, na wielu budynkach zamontowano monitoring.

Atrakcje na Suchaninie - oferta dla dzieci

Na Suchaninie oferta dla dzieci jest bardzo ciekawa, dlatego też mieszka tam wiele rodzin. Przede wszystkim, na terenie dzielnicy powstały liczne tereny rekreacyjno-sportowe. Oprócz boisk, pobudowały się tam też place zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi spędzają czas z dużą radością.

Jeden z nich mieści się przy ul. Kamieńskiego, jeden przy ul. Goszczyńskiego i jeden przy ul. Krupińskiego. Niedaleko, a dokładniej przy ul. Schuberta w Pieckach-Migowo znajduje się też sala zabaw KINDERPLANETA. Dzieci mogą tam poskakać na trampolinie, poszaleć w „małpim gaju” czy też postrzelać z armatek pneumatycznych. Co więcej, na sali zabaw można zorganizować przyjęcie urodzinowe.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Suchaninie

Ile trwa dojazd z Suchanina do centrum?

Suchanino leży około 2 kilometrów od Śródmieścia, więc czas przejazdu między dzielnicami nie jest zbyt długi. Przy słabym natężeniu ruchu drogowego, do centrum można dojechać w dosłownie kilka minut. Poza godzinami szczytu, podróż do Śródmieścia samochodem trwa od 5 do 10 minut. Niemniej jednak, w godzinach porannych i popołudniowych może się wydłużyć nawet dwukrotnie.

Jeśli chodzi o przejazd komunikacją miejską, ten zajmuje niewiele więcej czasu. Chociaż warto wspomnieć, że kilka minut trzeba poświęcić także na dojście do przystanku, ponieważ większość z nich znajduje się na obrzeżach dzielnicy. Ze względu na małą odległość między Suchaninem a Śródmieściem, wiele osób decyduje się jeździć do centrum rowerem. W ten sposób, przy umiarkowanym tempie, dojazd na starówkę zajmuje od 5 do 15 minut.

Tramwaje na Suchaninie

Suchanino jest dość dobrze rozwinięte jeżeli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną. Bez problemu można dojechać stamtąd do pozostałych części miasta. Warto zwrócić uwagę na to, że tramwaje kursują tylko i wyłącznie na obrzeżach dzielnicy. Dokładniej, sieć tramwajowa biegnie przez Siedlce, wzdłuż ul. Kartuskiej i ul. Nowolipie. Kursuje tam:

Autobusy na Suchaninie

Ważnym środkiem transportu dla mieszkańców Suchanina są autobusy. Te kursują m.in. wzdłuż ul. Schuberta i ul. Beethovena. Wielu mieszkańców dzielnicy codziennie dojeżdża komunikacją miejską do pracy lub do szkoły. Aby ułatwić dojazd do pozostałych dzielnic Gdańska, oprócz autobusów dziennych, przez Suchanino jeżdżą także autobusy nocne.

Do najważniejszych linii kursujących na terenie dzielnicy należą:

 • Linia autobusowa nr 115 (Jaworzniaków – Wrzeszcz PKP),
 • Linia autobusowa nr 130 (Jasień PKM - Muzeum II Wojny Światowej),
 • Linia autobusowa nr 184 (Niedźwiednik - Wały Piastowskie),
 • Linia autobusowa nr 199 (Wały Piastowskie - Oliwa PKP).

Warto też wspomnieć, że najważniejsze przystanki autobusowe w Suchaninie to: Wagnera, Suchanino i Otwarta.

Dworce/zajezdnie na Suchaninie

Czy na terenie Suchanina znajdują się jakieś dworce PKP? Najbliższy mieści się na Starym Mieście. Dojeżdżają tam nie tylko pociągi PKP TLK, ale także PKP SKM, w związku z czym można szybko dojechać stamtąd do całego Trójmiasta. Oprócz dworca PKP w centrum mieści się również dworzec PKS. To ważne centrum przesiadkowe dla osób, które pracują poza miastem.

Warto wspomnieć, że blisko Suchanina, a dokładniej na Siedlcach, zlokalizowana jest też zajezdnia tramwajowa. Kursują tam tramwaje linii nr 10 i nr 12.

Suchanino – ścieżki rowerowe

Gdańsk jest miastem przyjaznym dla rowerzystów, dlatego też na terenie całego miasta powstały liczne ścieżki rowerowe. Gdzie na przejażdżkę mogą wybrać się mieszkańcy Suchanina? Drogi dla rowerów biegną przede wszystkim wzdłuż granic dzielnicy, a w tym przy ul. Schuberta, ul. Kartuskiej i ul. Nowolipie.

Dzięki rozwiniętej infrastrukturze drogowej, rowerem bezpiecznie można dojechać na Śródmieście czy do Chełma. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera rower jadąc do pracy czy na zakupy. Warto wspomnieć, że w Suchaninie mieści się także jedna ze stacji rowerowych MEVO, na której można tanio wypożyczyć sprzęt.

Komunikacja na Suchaninie – główne ulice

Przez teren Suchanina nie biegnie żadna droga krajowa, ani droga wojewódzka. Nie oznacza to jednak, że dzielnica jest źle skomunikowana. Około kilometra na wschód od jej granicy biegnie droga krajowa nr 91. Można nią dojechać m.in. do Torunia i Łodzi. Warto też wiedzieć, że DK 91 jest częścią trasy europejskiej E77 biegnącej przez Europę Środkową. Można dojechać nią na Słowację, Węgry oraz Litwę. 

Około kilometra na południe od granicy Suchanina biegnie z kolei droga wojewódzka nr 501. Łączy ona Gdańsk z Krynicą Morską. Jeśli chodzi o ulice znajdujące się terenie dzielnicy, najważniejsze z nich to ul. Ludwika Beethovena oraz ul. Powstańców Warszawskich.

Komunikacja w Suchaninie – inwestycje drogowe

W najbliższym czasie na terenie Suchanina nie planuje się większych inwestycji drogowych. Od kilku lat realizowany jest tam jednak program budowy i modernizacji chodników, dzięki któremu znacznie zwiększyło się bezpieczeństwo na drogach.

Przedsięwzięcie obejmowało m.in. wykonanie nowego chodnika po obu stronach ulicy Paganiniego, wraz ze zwiększeniem miejsc parkingowych oraz remont istniejącego ciągu pieszo-jezdnego przy ul. Kamieńskiego. Do 2025 roku na terenie Gdańska realizowany będzie także program oświetlenia wszystkich zamieszkałych ulic w mieście. Zawarto w nim min. ul. Beethovena i ul. Powstańców Warszawskich.

Ocena redakcji

Suchanino jest jedną z najlepiej skomunikowanych dzielnic Gdańska. Mimo, że nie graniczy ono bezpośrednio ze Śródmieściem, do centrum można dostać się stamtąd w kilka minut. Rozwinięta komunikacja sprawia, że mieszkańcy dzielnicy nie mają kłopotów z dojazdem do mieszczących się tam miejsc kulturalno-rozrywkowych, przychodni czy urzędów.

Mimo, że w samym Suchaninie nie ma dworców PKP ani PKS, są one zlokalizowane na tyle blisko, że w pogodne dni tamtejsi mieszkańcy docierają tam pieszo. Ogromną zaletą dzielnicy jest położenie w pobliżu drogi krajowej nr 91 i drogi wojewódzkiej nr 501.


3. Edukacja na Suchaninie

Żłobki i przedszkola w Suchaninie

W Suchaninie mieszka wiele rodzin z dziećmi, dlatego też w okolicy powstały liczne żłobki i przedszkola. Wśród nich znajdują się zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne, dzięki czemu każdy rodzic znajdzie tam miejsce odpowiednie dla swojej pociechy.

Jednym z najlepiej ocenianych żłobków w okolicy jest Klub Dziecięcy Zuchy Maluchy. Placówka oferuje profesjonalną opiekę, a do tego prowadzi ciekawe warsztaty. Zajęcia plastyczne czy rytmika pozwalają dziecku rozwijać się na wielu płaszczyznach. Oprócz zabawy, maluchy uczą się tam samodzielnie jeść, ubierać się czy też korzystać z nocnika.

Równie dobre opinie posiada Niepubliczny Żłobek i Przedszkole MegaMocni. W placówce zajęcia również prowadzone są w atrakcyjny sposób, a do tego w oparciu o program modułów tematycznych. Na terenie Suchanina działają też świetne przedszkola. Najpopularniejsze placówki publiczne to:

 • Przedszkole nr 21 – Bajnutkowo,
 • Przedszkole nr 73 im. Jana Pawła II.

Spośród placówek prywatnych warto wyróżnić z kolei:

 • Niepubliczne Przedszkole Językowe Radosne Maluchy,
 • Niepubliczny Punkt Przedszkolny Gdańska Kamieniczka Montessori,
 • Niepubliczny Punkt Przedszkolny Sowa Zuzu.

Szkoły podstawowe: edukacja na Suchaninie

Oprócz żłobków i przedszkoli, na terenie dzielnicy działają też trzy szkoły podstawowe publiczne i jedna niepubliczna. Jeśli chodzi o poziom nauczania, wysoko ocenianą placówką jest Be Montessori School. W szkole stosuję się metodę nauczania Montessori, a do tego prowadzone są tam interesujące zajęcia dodatkowe.

Godne polecenia są również tamtejsze szkoły publiczne:

 • Szkoła Podstawowa nr 42 im. Ignacego Paderewskiego,
 • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Jana Kochanowskiego,
 • Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Suchaninie?

Część mieszkańców Suchanina zadaje sobie pytanie, czy łatwo dostać się do żłobka działającego w dzielnicy, a także czy łatwo dostać się do podstawówki. W okolicy działają liczne placówki edukacyjne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że dzielnica ma wielu mieszkańców. Ze względu na dużą gęstość zaludnienia, do niedawna rodzice mogli mieć kłopot ze znalezieniem wolnego miejsca dla swojej pociechy, szczególnie w żłobkach i przedszkolach.

Całe szczęście, w ostatnich latach oddziały w placówkach zostały rozszerzone, co znacznie poprawiło sytuację. Jeśli chodzi o żłobki, nowe miejsca powstały głównie w placówkach działających pod nazwą MegaMocni. Jak już wspomnieliśmy, ze względu na ciekawą ofertę edukacyjną i profesjonalną opiekę, cieszą się one bardzo dobrą opinią.

W przypadku podstawówek, obecnie również nie powinno być kłopotu ze znalezieniem wolnego miejsca. Zwłaszcza, jeśli rodzic będzie pamiętał o zapisaniu dziecka do szkoły w pierwszym terminie rekrutacji.

Licea i technika na Suchaninie: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie samego Suchanina nie ma żadnej szkoły średniej. Niemniej jednak licea i technika znajdują się w sąsiednich dzielnicach i na Śródmieściu, gdzie jak już wspomnieliśmy szybko można dojechać nawet komunikacją miejską.

W Siedlcach zlokalizowane jest Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Komisji Edukacji Narodowej. Szkoła prowadzi klasy o profilach matematyczno-geograficznym, humanistycznym z rozszerzonym językiem obcym, biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-fizycznym. W Pieckach-Migowo znajduje się z kolei XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta. Tam prowadzone są z kolei klasy o profilach dwujęzycznym matematyczno-fizyczno-informatycznym, dwujęzycznym interdyscyplinarnym czy biologiczno-medycznym.

Wielu uczniów po szkole podstawowej wybiera się do szkół średnich mieszczących się na Śródmieściu. W centrum działa m.in. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Lingwista im. Hymnu Narodowego, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Zespół Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej.

Popularne szkoły na Suchaninie

Oprócz żłobków i przedszkoli, w Suchaninie działają tylko podstawówki. Jeśli chodzi o szkoły publiczne, chętnie uczęszczaną jest Szkoła Podstawowa nr 42 im. Ignacego Paderewskiego. Co prawda część uczniów i rodziców narzeka na stan techniczny sali gimnastycznej i basenu, ale ten w najbliższym czasie ma zostać wyremontowany.

W Gdańsku, ze względu na wysoki poziom nauczania, zainteresowaniem cieszą się szkoły prywatne. Na terenie Suchanina działa jedna z najpopularniejszych niepublicznych podstawówek Be Montessori School, w której stosuje się nowoczesne techniki nauczania.

Czy w dzielnicy działają jakieś uczelnie? Najbliższe sale wykładowe znajdują się w sąsiedniej dzielnicy, a dokładniej w Aniołkach, gdzie powstał Gdański Uniwersytet Medyczny. Popularne szkoły wyższe działają także w centrum, a wśród nich znajdują się Akademia Sztuk Pięknych, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Szkoła Wyższa Ateneum oraz Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna.

Ocena redakcji

W Suchaninie działa kilka żłobków i przedszkoli, co przy tak dużej liczbie mieszkańców jest bardzo korzystne. W ostatnich latach w placówkach zwiększono liczbę grup, dzięki czemu rodzice nie musza martwić się, że nie znajdą tam miejsca dla swojej pociechy.

Kłopotów z dostaniem się do szkoły nie powinno być także w przypadku dzieci w wieku 6+, ponieważ działa tam kilka podstawówek. Jak już wspomnieliśmy, w Suchaninie nie ma szkol średnich i uczelni. Niemniej jednak, nie stanowi to większego problemu, ponieważ wiele placówek mieści się w sąsiednich dzielnicach i w samym centrum miasta, gdzie nawet w godzinach szczytu można dojechać w kilkanaście minut.

4. Jak się mieszka na Suchaninie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Czy na terenie Suchanina mieszczą się jakieś parki i inne miejsca rekreacyjno-sportowe? Tuż przy samej granicy z Pieckami-Migowo znajduje się zbiornik retencyjny Wileńska, gdzie można wybrać się na spacer, ale nie tylko. Tamtejsza zieleń zachęca do odpoczynku, ale także do spędzania czasu bardziej aktywnie. Będąc w pobliżu można pobiegać, pojeździć na rowerze, a nawet łowić ryby.

Wiele osób lubiących uprawiać sport zastanawia się, czy w dzielnicy znajdują się jakieś baseny czy też siłownia. Suchanino zajmuje niewielki obszar, niemniej jednak na jej terenie mieszczą się liczne boiska i inne miejsca do rekreacji.

Zainteresowaniem mieszkańców cieszą się nie tylko siłownie zewnętrzne, ale także klub fitness ZDROFIT (Suchanino, ul. Zygmunta Noskowskiego 1, sygnowany marką Tiger GYM Suchanino) oraz siłownia Aquarius (ul. Zygmunta Noskowskiego 17). Ze względu na rozwiniętą ofertę rekreacyjną, to bez wątpienia idealne miejsce do zamieszkania dla osób aktywnych.

Jeśli chodzi o basen, ten mieści się przy Szkole Podstawowej nr 42. Ze względu na trwającą modernizację, placówka jest jednak czasowo wyłączona z użytku.

5. Gastronomia i kultura

W Suchaninie nie działają żadne większe restauracje, ponieważ w okolicy powstało już wystarczająco dużo miejsc tego typu. Na romantyczną kolację czy biznesowy obiad można wybrać się do centrum. Działa tam niejedna dobra restauracja, a w tym znany lokal Chleb i Wino.

Gdzie zjeść w dzielnicy niedrogi obiad? Miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców Suchanina jest Familia. Pizzeria (Suchanino, ul. Macieja Kamieńskiego 7) oprócz dań typu fast food podaje także dania obiadowe. W Suchaninie nie ma zbyt wielu miejsc kulturalno-rozrywkowych. Tamtejsi mieszkańcy nie narzekają jednak na nudę.

Niedaleko dzielnicy, w Pieckach-Migowo, mieści się kino, a także centrum kultury. Nieco dalej, a dokładniej na Śródmieściu, działają z kolei niejedno muzeum, galeria sztuki i teatr. Popularnym miejscem na mapie Suchanina jest biblioteka. Czas spędzają tam nie tylko uczniowie i studenci, ale także starsi miłośnicy książek.

6. Zdrowie na Suchaninie

W wielu dużych miastach w Polsce odczuwalny jest smog. Jak wynika z pomiarów, jakość powietrza w Gdańsku, a w tym w Suchaninie, utrzymuje się jednak na dobrym poziomie. W całym mieście czysta jest także kranówka, więc mieszkańcy dzielnicy mogą wykorzystywać ją do przygotowywania lemoniady czy innych napojów nawet bez przegotowania.

W kwestii zdrowia pozostaje pytanie, czy na terenie Suchanina mieszczą się jakieś przychodnie i szpitale publiczne. W dzielnicy działa dentysta (Suchanino, ul. Zygmunta Noskowskiego 17a), a także Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Suchanino. Przychodnia (ul. Otwarta 4) świadczy usługi zarówno prywatnie, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na terenie dzielnicy znajdują się także apteki. Gdzie mieszańcy najczęściej kupują lekarstwa? Dużym zaufaniem cieszy się DOZ apteka (Suchanino, ul. Beethovena 22A), działająca pod marką Dbam o Zdrowie.

7. Suchanino - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie Suchanina mieszczą się liczne sklepy, a w tym znane supermarkety i hipermarkety. Wielu tamtejszych mieszkańców po zakupy spożywcze wybiera się do Żabki lub do Carrefour Market, natomiast po kosmetyki do drogerii Hebe. Oczywiście na Suchaninie mieści się też Biedronka (Suchanino, ul. Ignacego Paderewskiego 9), a obok niej Pepco (ul. Ignacego Paderewskiego 9), gdzie można zakupić m.in. artykuły gospodarstwa domowego i odzież.

Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że w dzielnicy brakuje targowiska, ale warto wspomnieć, że chcąc kupić świeże owoce i warzywa można pojechać na ryneczek w Chełmie. Jeśli chodzi o punkty usługowe, w Suchaninie działa salon kosmetyczny i fryzjer (ul. Zygmunta Noskowskiego 17).

8. Wady i zalety mieszkania na Suchaninie

Zalety:

 • bliskość do centrum,
 • dobra komunikacja,
 • obecność obiektów sportowo-rekreacyjnych,
 • szeroka oferta edukacyjna dla najmłodszych.

Wady:

 • brak dużego parku,
 • niewielka liczba realizowanych inwestycji drogowych,
 • korki w godzinach szczytu, zwłaszcza przy wyjeździe do centrum.

Czy dzielnica Suchanino jest przyjazna dla zwierząt?

Suchanino to okolica bardzo przyjazna dla zwierząt. W dzielnicy jest gdzie wyjść na spacer, a poza tym przyjmuje tam świetny weterynarz (Suchanino, ul. Zygmunta Noskowskiego 11). W wolnej chwili właściciele psów często zabierają je na wybieg. Co prawda psi park mieści się w sąsiedniej dzielnicy, ale można dojść tam spacerem. Oczywiście teren wybiegu jest ogrodzony, więc tamtejsi mieszkańcy nie muszą martwić się, że ich pupil podczas zabawy czy tresury ucieknie.

9. O tym się mówi na Suchaninie

Ostatnio na Suchaninie dużo mówi się o remoncie Szkoły Podstawowej nr 42 przy ul. Czajkowskiego. W ramach programu kompleksowej termomodernizacji placówek oświatowych w Gdańsku dofinansowanego z funduszów UE, budynek placówki w końcu ma zostać ocieplony. Przedsięwzięcie ma obejmować także wymianę instalacji ciepłowniczej, montaż oświetlenia zewnętrznego oraz przebudowę wejścia.

Ku zadowoleniu uczniów, modernizację ma przejść także basen. Suchanino, a dokładniej jego mieszkańcy, muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Inwestycja ma zakończyć się dopiero w 2021 roku. Do tego czasu pływalnia będzie całkowicie wyłączona z użytkowania.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: