Przymorze Małe Gdańsk

Redakcja

Redakcja

04.03.2020

Jakie atrakcje oferuje mieszkańcom gdańskie Przymorze Małe? Sprawdź przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Pierwotnie na tym terenie usytuowana była wieś, która została założona przez bractwo cystersów. Obecnie nadmorska część Gdańska dzieli się na Przymorze Wielkie i Przymorze Małe. Dzielnica zajmuje powierzchnię 2,3 km kw. i stale się rozwija. Wbrew nazwie, Przymorze Małe nie leży bezpośrednio przy morzu. Położone jest między Potokiem Oliwskim na północy, ulicami Chłopską a Rzeczypospolitej od wschodu, ulicą Hynka od południa oraz torami kolejowymi od zachodu.

Najstarsza zabudowa z I połowy XX wieku znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Gdańsk Oliwa, gdzie mieści się osiedle niewielkich domków jednorodzinnych. Większość obecnej zabudowy pochodzi z lat latach 60. Na terenie dzielnicy Przymorze Małe przeważają niskie i średnie bloki mieszkalne z maksymalnie 4 piętrami, za wyjątkiem kilku punktowców po stronie zachodniej i północnej.

Przymorze Małe to jedna z 35 dzielnic Gdańska, która powstała w 1992 roku. Wcześniej ten rejon należał do dzielnicy Oliwa. Na Przymorzu Małym powstało kilka dużych osiedli mieszkaniowych, które zostały zasiedlone po raz pierwszy w 1960 roku.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Przymorze Małe

domy Przymorze Małe

1. Informacje ogólne

Położenie Przymorza Małego na mapie Gdańska

Dzielnica jest zachodnią częścią Przymorza. Położenie dzielnicy w obszarze pasa nadmorskiego Gdańska i mezoregionie Pobrzeża Kaszubskiego powoduje, że saldo migracji przyjmuje tendencję wzrostową. Przymorze Małe od północy graniczy z dzielnicą Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, od wschodu z Przymorzem Wielkim, od południa Zaspa-Młyniec, a od zachodu z Oliwą.

Teren charakteryzuje się dużą ilością terenów zielonych i znajduje się w bliskiej odległości od Parku im. Ronalda Reagana oraz Parku Oliwskiego. Na obszarze Gdańsk – Przymorze Małe zlokalizowanych jest 7 pomników przyrody, w tym sosna zwyczajna, 3 wierzby białe, 2 orzechy włoskie i buk zwyczajny.

Mieszkańcy dzielnicy są zadowoleni z dobrego dojazdu do centrum miasta, galerii handlowych, uczelni wyższych oraz biurowców. Na obrzeżach osiedla mieści się przystanek SKM, a także PKP Gdańsk Oliwa. Dojazd z dzielnicy do centrum miasta zajmuje od 20 do 40 minut.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności. Kto mieszka na Przymorzu Małym?

Według wskazań GUS liczba mieszkańców w Gdańsku wynosi 468 158 (stan na dzień 30.06.2019). Zagęszczenie ludności nie przekracza liczby 6 447 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Przymorze Małe jest przede wszystkim idealnym miejscem dla rodziny z dziećmi. Bliskie sąsiedztwo zabytkowej części Gdańska, czyli dzielnicy Oliwa sprzyja różnym aktywnościom w Parku Oliwskim czy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Niedaleki dystans dzieli też Przymorze Małe z Parkiem Reagana.

Dzielnica jest polecana osobom, które lubią aktywnie spędzać czas wolny. Mogą wybrać się na wycieczkę rowerem, poranny jogging czy spacer z psem. Na obszarze dzielnicy znajdują się place zabaw i siłownie pod chmurką zlokalizowane przy ulicy Czerwony dwór. Główną zaletą tego rejonu jest bliskość do morza i nadmorskiej plaży miejskiej.

Studenci chwalą sobie niewielki dystans, jaki dzieli Przymorze Małe z kampusem Uniwersytetu Gdańskiego. W okolicy znajduje się także Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku, Wyższa Szkoła Bankowa oraz Wydział Matematyki i Fizyki UG. Seniorzy mają dostęp do wielu aptek oraz dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej. Pozwala to dotrzeć na czas do przychodni czy pobliskiego  szpitala Copernicus. Poza tym, dzielnica sprzyja odpoczynkowi z dala od miejskiego zgiełku.

Czy Przymorze Małe to styl życia miasta?

Jak się mieszka w dzielnicy? Przymorze Małe w Gdańsku było uznawane kiedyś za „miejską sypialnię”, teraz jednak to dynamicznie rozwijająca się część miasta. Mimo, że wiele stuletnich domów zachowało się do dnia dzisiejszego, na terenie dzielnicy powstają nowe inwestycje, takie jak Arkońska Business Park, Osiedle Arkońska, Nova Olivia czy biurowiec Format.

Mieszkańcy Przymorza chwalą sobie dojazd do centrum miasta i najważniejszych obiektów kultury czy atrakcji w mieście. Jak się żyje w dzielnicy? Przede wszystkim bardzo wygodnie, wiele osób nie musi tracić cennego czasu na dojazdy czy stanie w korkach. Turyści również lubią to miejsce za niepowtarzalny klimat oraz możliwość oddychania pełną piersią.

Planowany rozwój dzielnicy

Struktura przestrzenna Przymorza Małego jest dość zróżnicowana. Dobro kultury współczesnej stanowi osiedle mieszkaniowe wraz z Kościołem NMP Królowej Różańca Świętego zwane „okrąglakiem”. Przy skrzyżowaniu ulic Kołobrzeskiej i Krynickiej powstały centrum biznesowe Arkońska. Północna część dzielnicy to okolice Potoku Oliwskiego z pasem zieleni, a wzdłuż południowej granicy znajdują się Rodzinne Ogródki Działkowe Kolejarz oraz Przymorze.

Plany miasta obejmują intensyfikację terenów ogrodów działkowych wzdłuż ulicy Hynka, jak również rozwój strefy usługowej i mieszkaniowej poprzez rozbudowę oraz poprawę jakości przestrzeni publicznych. Budżet obywatelski 2020 przewiduje kwotę 476 tys. zł na inwestycje, które prowadzone będą na terenie Przymorza Małego.

Rada Dzielnicy Przymorze Małe planuje także kolejną edycję, tzw. projektu zielonego. Zakłada on renowację istniejących terenów, przestrzeni rekreacyjnych, nasadzenia roślinności na skwerach miejskich czy parki kieszonkowe. Planowane są też kolejne modernizacje bulwarów, odcinków chodników i ścieżek rowerowych.

Przymorze Małe – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Dzielnica znajduje się w bliskiej odległości od Oliwy, czyli najważniejszych zabytków Gdańska, takich jak: Archikatedra Oliwska, Pałac Opatów, Park Oliwski oraz Miejski Ogród Zoologiczny oraz liczne atrakcje typu Olivia Star Taras Widokowy, Jumpcity. Na terenie sąsiadującego Przymorza Wielkiego usytuowany jest 6 ha park i galerie handlowe Przymorze czy Alfa Centrum. Dzielnica ma również dostęp do najważniejszych zabytków, takich jak Westerplatte czy Długi Targ na Starym Mieście.

Wycieczka do Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Przymorza Małego. Rewitalizacja tego terenu sprawiła, że obszar stał się atrakcyjną przestrzenią rekreacyjną o znaczeniu metropolitalnym. Odnowa i ożywienie parku, w którym obowiązuje ochrona wody pitnej udało się połączyć ze strefą aktywności.

Po rewitalizacji obszar ten całkowicie zmienił swoje oblicze. Na jego powierzchni znajdują się dwa stawy wodne, ozdobne krzewy, drzewa iglaste i liściaste, alejki spacerowe oraz nowoczesne ścieżki rowerowe przebiegające wzdłuż morza oraz skatepark.

Czy Przymorze Małe to bezpieczna dzielnica?

W tym temacie warto posłużyć się opinią mieszkańców. Czy Przymorze Małe to bezpieczna dzielnica? Jak najbardziej, to jedno z najbezpieczniejszych osiedli, położonych w bliskiej odległości od morza czy centrum miasta. Internauci są całkowicie zadowoleni z poziomu bezpieczeństwa w tej dzielnicy i podkreślają czujność służb porządkowych, które reagują sprawnie na wszelkie wykroczenia.

Przymorze Małe: oferta dla dzieci

Najmłodsi mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z bogatej infrastruktury oraz dostępu do licznych atrakcji znajdujących się na terenie Przymorza Wielkiego i Oliwy. Oferta dla dzieci obejmuje zarówno zajęcia warsztatowe, jak i plastyczne. Przy plaży zlokalizowany jest kompleks Kraina Zabawy, gdzie udostępniono zjeżdżalnie, huśtawki, piaskownice oraz Skate Park. W tym miejscu odbywają się także konkursy i animacje.

Ciekawą propozycją są także warsztaty w Bibliotece Oliwskiej, rodzinny spacer do Zoo w Oliwie lub aktywne spędzenie popołudnia na lodowisku Hali Oliwia. Warto też pomyśleć o największym Parku Trampolin Jumpcity w Trójmieście. Obiekt o powierzchni 2000 m kw. posiada m.in.: olbrzymi basen z gąbkami, ścieżki akrobatyczne, trampoliny sportowe. Uzupełnieniem oferty jest strefa gastronomiczna z mnóstwem zdrowych przekąsek.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Przymorza Małego do centrum?

Dzielnica jest dobrze skomunikowana z praktycznie każdym osiedlem Gdańska – Dolnym Sopotem, Jelitkowem, Oliwą, Wrzeszczem i centrum miasta. Przymorze Wielkie i Małe jest oddzielone linią graniczną, która przebiega przez ulicę Chłopską oraz al. Rzeczypospolitej. W skład komunikacji miejskiej na Przymorzu Małym wchodzą linie autobusowe i Szybka Kolej Miejska – SKM. Podróż do centrum miasta Gdańska zajmuje od 20 do 40 minut.

Tramwaje na Przymorzu Małym:

 • Linia 2 z przystanku Oliwa PKP – Jelitkowo – Uniwersytet Medyczny – Dworzec Główny –Śródmieście SKM do przystanku Łostowice Świętokrzyska;
 • Linia 4 Oliwa; przez Jelitkowo, Bora Komorowskiego, Wyspiańskiego, Operę Bałtycką, Dworzec PKS i Wilanowską w kierunku Łostowice Świętokrzyska;
 • Linia 8  Jelitkowo – Bora Komorowskiego – Plac Solidarności – Dworzec Główny  w kierunku Przeróbka;
 • Linia 12 Oliwa – Uniwersytet Gdański – Galeria Bałtycka – Politechnika – Brama Oliwska – Siedlce – Migowo.

Autobusy na Pomorzu Małym:

 • 127 z Oliwa PKP przez Przymorze Wielkie, Galeria Bałtycka, Jaśkowa Dolina do Jasień PKM;
 • 149 z Wrzeszcz PKP – Przymorze SKM – Dworska do Nad Stawem;
 • 199 z Oliwa PKP – Jagiellońska – Przymorze SKM – Focha – Hevelianum – Dworzec Główny;
 • 249 z Wrzeszcz PKP – Zaspa Szpital – Przymorze SKM – Reymonta – Galeria Bałtycka – Wrzeszcz PKP

SKM na Pomorzu Małym:

 • S2 na trasie Wejherowo przez Gdynia Główna – Gdańsk Przymorze Uniwersytet – Sopot do Gdańsk Śródmieście;
 • S3 Lębork – Wejherowo – Gdynia Główna – Gdansk Przymorze Uniwersytet – Gdańsk Śródmieście.

Na terenie dzielnicy kursuje wiele linii autobusowych, a kluczowe przystanki autobusowe to trójmiejska SKM – Gdańsk Przymorze Uniwersytet oraz Przymorze Wielkie. ZTM obsługuje wszystkie połączenia miejskie na terenie Trójmiasta.

Dworce/zajezdnie

W Gdańsku znajdują się 3 dworce kolejowe: PKP Gdańsk Główny, PKP Gdańsk-Oliwa i PKP Gdańsk Wrzeszcz oraz 4 dworce autobusowe: PKS Starogard Gdański, PKS Elbląg, PKS Gdańsk Oliwa, PKS Gdańsk Główny. Mieszkańcy Przymorza Małego mogą wygodnie podróż po kraju pociągiem lub autobusem z dworca PKS lub PKP Gdańsk Oliwa.

Przymorze Małe – ścieżki rowerowe

Główne trasy rowerowe przebiegają przez rejon Trójmiejskiego Parku Narodowego oraz w pasie nadmorskim – przez Park im. Ronalda Reagana do molo w Brzeźnie. Warto też wyruszyć w kierunku Jelitkowa przez Park Oliwski.

Taka trasa prowadzi przez Dolinę Czystej Wody, gdzie droga przypomina górskie klimaty. Po skręcie w lewo zjazd prowadzi Węglową Drogą w dół Doliny Zajączkowskiego Potoku i zmierza do leśnej asfaltówki zwanej Matarniańską Drogą. Dalej wiedzie malowniczą Doliną Bobrów oraz Trawiastą Drogą, a kończy się na rogatkach Złotej Karczmy.

W planach są nowe ścieżki rowerowe na węzłach integracyjnych PKM i SKM oraz wzdłuż ulicy Kołobrzeskiej na 2 kilometrowym odcinku od al. Grunwaldzkiej do ulicy Chłopskiej. Tego typu prace mają potrwać do końca lipca br. Na terenie Przymorza zainwestowano w samoobsługowe stacje naprawcze dla rowerów, m.in.: w Parku im. Reagana, przy ulicy Kołobrzeskiej, na deptaku między ulicą Chłopską i Dąbrowszczaków, w ciągu ulicy Jagiellońskiej.

Główny szlak rowerowy znajduje się w pasie nadmorskim przez park Ronalda Reagana do molo w Brzeźnie. Trasa prowadzi częściowo po nawierzchni szutrowej oraz asfaltowej ścieżce wzdłuż wydm. Łącznie to dystans około 9 km, który można pokonać w 45 minut. Pasem nadmorskim warto też wyruszyć w kierunku Jelitkowa przez Park Oliwski.

Komunikacja na Przymorzu Małym – główne ulice

Warto wymienić ulicę Kołobrzeskiej, która zaczyna się przy skrzyżowaniu z al. Grunwaldzką i bliskim sąsiedztwie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego oraz przy pętli autobusowej lini 139 i przystanku trójmiejskiej SKM Gdańsk w dzielnicy Przymorze Małe. 

Komunikacja na Przymorzu Małym – inwestycje drogowe

W ubiegłym roku odbył się remont chodników przy ulicy Czerwony Dwór, Bzowej, Malborskiej i Krzywoustego na Pomorzu Małym. Prace modernizacyjne wykonane zostały na odcinku od Poznańskiej do bramy „Zielonego Rynku”. Na ulicy Obotryckiej powstała nowa nawierzchnia z kostki brukowej – na odcinku od Mściwoja II do istniejącej już jezdni. To ciąg, po którym poruszać się mogą nie tylko samochody, ale też piesi. Wykonane zostało oświetlenie wzdłuż ulicy i sieć kanalizacji deszczowej.

Planowana jest budowa ronda u zbiegu ulicy Beniowskiego z Bora Komorowskiego, przebudowa skrzyżowania Kołobrzeskiej ze Słupską i fragmentów Arkońskiej oraz Szczecińskiej. W lutym zakończył się przetarg na modernizację fragmentu ulicy Chłopskiej.

Prace remontowe mają dotyczyć odcinka od ulicy Piastowskiej do ulicy Obrońców Wybrzeża. Remont obejmuje wymianę nawierzchni, przebudowę zatok autobusowych oraz regulację chodników w pobliżu przystanków i powinien zakończyć się w czerwcu br. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu „Modernizacja dróg na terenie Gdańska”.

Ocena redakcji

Przymorze Małe to dzielnica, która w ostatnim czasie wykonała wiele prac związanych z remontami dróg czy chodników, a także utrzymaniem i modernizacją zieleni. W ramach projektu „Zielone Przymorze Małe” powstaną nowe skwery przy ulicy Piastowskie, skrzyżowaniu ul. Beniowskiego i ul. Słowiańskiej.

Takie miejsca będą wyposażone w ławki, latarnie oraz miejsca do gry w szachy. W ubiegłym roku rozpoczęły się pierwsze prace polegające na przygotowywaniu terenu pod budowę alejek i układanie krawężników.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Przymorzu Małym

Na terenie Przymorza Małego nie ma placówek publicznych dla maluchów, jednak rodzice mogą skorzystać z oferty sąsiadujących dzielnic. Na Przymorzu Małym dostępne są 2 przedszkola prywatne. Rodzice nie powinni mieć problemu z zapisaniem dziecka na zajęcia przedszkolne do wybranej placówki w Oliwie lub Przymorzu Wielkim – ogółem jest ich 16.

Szkoły podstawowe: edukacja na Przymorzu Małym

Na obszarze dzielnicy znajdują się 2 szkoły podstawowe państwowe oraz 1 placówka prywatna. Mieszkańcy Przymorza Małego nie powinni rozważyć możliwość zapisania dziecka w sąsiadujących dzielnicach. Podstawowym kryterium do spełnienia przez rodziców jest wypełnienie zgłoszenia do szkoły podstawowej za pośrednictwem Gdańskiej Platformy Edukacyjnej. Rodzice najmłodszych uczniów oraz ich opiekunowie mogą wziąć udział w Dniach Otwartych.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Przymorzu Małym?

Na terenie Przymorza Małego nie ma dostatecznej liczby placówek. W dzielnicy mieszka prawie 15 tys. osób, z czego 962 osoby poniżej 17 roku życia. Czy łatwo się dostać do żłobka? Liczby mogą sugerować pewne utrudnienia. Sposobem na zwiększenie limitu miejsc jest dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. W związku z tym na pomoc mogą liczyć również żłobki znajdujące się na terenie Przymorza Małego.

Czy łatwo się dostać do podstawówki? Wielu rodziców próbuje zapisać ucznia do szkoły podstawowej spoza okręgu. Na obszarze dzielnic, które sąsiadują z Przymorzem Małym istnieje dostateczna liczba placówek.

Licea i technika na Przymorzu Małym: szkoły średnie dzielnicy

Na Przymorzu Małym nie ma szkół średnich, jednak mieszkańcy mają do dyspozycji 2 prestiżowe licea na Oliwie oraz 2 placówki ogólnokształcące w sąsiedniej dzielnicy. Jeśli chodzi o technika to w promieniu kilku kilometrów znajdują się 2 licea i 2 technika. Na terenie Przymorza Wielkiego mieści się Zespół Szkół Kreowania Wizerunku przy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w Oliwie Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych – Technikum nr 7.

Ocena redakcji

Władze Gdańska dokładają wszelkich starań, aby na bieżąco rozwiązywać problemy związane z brakiem wolnych miejsc w wybranych żłobkach. Wiele rodzin z dziećmi decyduje się na zakup nieruchomości w tym regionie. Mieszkania na sprzedaż w tej dzielnicy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Bliskość do morza oraz bogata infrastruktura sprawiają, że także studenci licznie przybywają do Trójmiasta.

4. Jak się mieszka na Przymorzu Małym? Parki i rekreacja w dzielnicy

Nadmorska dzielnica znajduje się na terenach rekreacyjnych Gdańska, gdzie w większości przypadków zieleń jest zagospodarowywana na nowo. Skwery na Przymorzu Małym to inwestycje, które realizowane są według programu Zielone Przymorze Małe.

W chwili obecnej dzielnica traktuje priorytetowo projekt skweru przy ulicy Beniowskiego i ulicy Słowianskiej, gdzie planowane jest wykonanie ciągu pieszego o nawierzchni utwardzonej, nasadzenie krzewów, trawy oraz pielęgnacja istniejącego drzewostanu, montaż stołów do gry w szachy, wyposażenie terenu w obiekty małej architektury, pielęgnacja drzewostanu czy montaż słupów oświetleniowych LED.

Najbardziej popularne parki zlokalizowane na terenie Przymorza to oczywiście Park im. Ronalda im. Ronalda Reagana i Aktiv Park Przymorze, gdzie mieści się plac zabaw ze ścieżką do balansowania, ścianka wspinaczkowa oraz zewnętrzne siłownie z wieloma przyrządami do ćwiczeń.

Projekt finansowany z Budżetu Obywatelskiego jest zlokalizowany na skwerze między przychodnią „Jagiellońska” a Kościołem pw. Świętego Józefa. Takie miejsca służą zarówno dzieciom, jak i dorosłym mieszkańcom. Na Przymorzu znajduje się także nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny Alchemia, gdzie mieści się 25-metrowy basen, siłownia, sale fitness o łącznej powierzchni 1600 m kw oraz Pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 76.

W Galerii Przymorze zlokalizowana jest siłownia Calypso Fitness Gdańsk Przymorze, natomiast na terenie Oliwy basen AWF oraz Hala Piłkarska przy ulicy Wąsowicza. Dzielnica Przymorze Wielkie posiada ośrodek rekreacyjny Sport Park Przymorze, gdzie dostępne są korty tenisowe oraz boiska piłkarskie otwarte przez cały rok i Miejską Halę Sportową.

5. Gastronomia i kultura

Dzielnica ma dość sporo do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Na Przymorzu Małym znajduje się dużo oryginalnych restauracji, które posiadają bogate menu. Polecane restauracje oferują nie tylko wyśmienite potrawy, ale też w dogodnej lokalizacji Przymorza.

Gdzie zjeść w dzielnicy? Dobrym miejscem jest Restauracja Czardasz, która serwuje dania kuchni węgierskiej. Lokal z tradycją istnieje od 1971 i niedawno przeszedł Kuchenne Rewolucje z udziałem Pani Magdy Gessler. Kolejna propozycją jest Restauracja Śląska 19 z kuchnią europejską dla wegetarian i mięsożerców. Wiele restauracji i kawiarni mieści się także w drugiej części Przymorza przy ulicy Dąbrowszczaków i Czarny Dwór.

W pobliżu dzielnicy znajduje się Kino Helios Gdańsk Alfa oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Na terenie Oliwy organizacją wydarzeń kulturalnych zajmuje się Oliwski Ratusz Kultury, gdzie odbywają się wernisaże wystawy, wybitne koncerty, kursy i zajęcia, warsztaty taneczne, spektakle teatralne i wiele innych propozycji.

W odległości zaledwie 2 km od Przymorza Małego usytuowany jest teatr Maybe Theatre Company, Biblioteka Oliwska, Muzeum Narodowe z Odziałem Etnografii oraz Galeria Sztuki Wawrzyniak i „W Kwadracie”.

6. Zdrowie na Przymorzu Małym

Na Przymorzu Małym problem smogu raczej nie występuje, czego potwierdzeniem są aktualne wskaźniki. Bieżące indeksy wskazujące jakość powietrza w Gdańsku warto sprawdzić na bieżąco na stronie internetowej www.gdansk.pl za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej Airly. Komunikaty są odświeżane co 4 godziny na podstawie surowych danych pomiarowych SO2, NO2, PM10 oraz CO i ozonu. Gdańska kranówka jest bardzo dobrej jakości i zdecydowanie nadaje się do picia.

Przymorze Wielkie to dzielnica przyjazna osobom w różnym wieku. W pobliżu znajdują się liczne przychodnie i szpitale publiczne, takie jak: Przychodnia Specjalistyczna Polanki, Przychodnia Przyszpitalna Szpitala Marynarki Wojennej oraz Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego, Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska przy Beniowskiego, a także Nadmorskie Centrum Medyczne Jagiellońska i Kołobrzeska.

Na terenie dzielnicy Przymorze mieszczą się liczne apteki, takie jak: Dyżurna Przymorze, Ebris, Millenium, Źródło Zdrowia oraz Sklep Zielarsko-Medyczny Ferinea i wiele innych.

7. Przymorze Małe: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Przymorza mogą zrobić zakupy w wielu miejscach. Na tym obszarze znajdują się targowiska: Zielony Rynek przy ulicy Czerwony Dwór, Pchli Targ i Targowisko Stara Oliwa, sklepy osiedlowe czy supermarkety oraz hipermarkety. Na terenie obszaru Oliwa-Przymorze zlokalizowane są obiekty handlowe, takie jak: Kamyk Zielony, Centrum Handlowe Oliwia, Galeria Przymorze oraz Alfa Centrum.

Mieszkańcy dzielnicy mają też dostęp do wielu punktów usługowych, w tym salonów fryzjersko-kosmetycznych. Fryzjer Dalia znajduje się przy ulicy Kołobrzeskiej 24A. Na terenie Pomorze Małe usytuowany jest również Salon Fryzjerski STYL oraz Studio Fryzjerskie Agnes.

8. Wady i zalety mieszkania na Przymorzu Małym

Jak się żyje na Przymorzu Małym?

Najważniejsze plusy:

 •      dobry dojazd do centrum miasta,
 •      bliska odległość od zabytkowej Oliwy,
 •      dobry fryzjer Przymorze Małe,
 •      przystanek SKM Gdańsk Przymorze-Uniwersytet,
 •      dynamiczny rozwój dzielnicy,
 •      upiększanie terenów zielonych,
 •      rozwój oferty handlowo-usługowej,
 •      położenie z dala od zgiełku miasta,
 •      dobre restauracje i kawiarnie,
 •      atrakcyjne trasy spacerowe oraz rowerowe,
 •      bliska odległość od największego zoo w Polce,
 •      moc atrakcji dla najmłodszych w sąsiednich dzielnicach,
 •      pomniki przyrody.

Minusy:

 •      niedostateczna liczba publicznych placówek oświaty.

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Na terenie całego Gdańska znajduje się ponad 20 wybiegów dla psów, a także wiele restauracji czy kawiarni, które pozwalają na przyjście z czworonogiem. Podobnie jest w przypadku hoteli czy pensjonatów – coraz większa liczna takich obiektów umożliwia pobyt z czworonogiem. Przykładem są BP Apartamenty Albatross, położone przy Rzeczypospolitej 4A na Przymorzu Małym oraz kocia kawiarnia Kafe Kotka w Oliwie.

9. O tym się mówi na Przymorzu Małym

Od 1 lutego br. miasto wciela w życie znowelizowaną ustawę utrzymaniu porządku w gminach, czyli podnosi stawki za wywóz odpadów. Nowelizacja wprowadza także obowiązek segregowania odpadów, które do tej pory było dobrowolne w przypadku, gdy mieszkańcy zdecydowali się na wyższą opłatę za śmieci. Właściciele nieruchomości wielolokalowych i jednorodzinnych otrzymają powiadomienie o zmianie wysokości opłat. 

Zmianie ulega także zasada naliczania opłaty za tzw. nieruchomości mieszane, gdzie znajdują się zarówno mieszkania, jak i lokale usługowe. Właściciele takich nieruchomości powinni także złożyć odpowiednie dokumenty.

Kolejna zmiana dotyczy zmiany stawki za odbiór pojemników do odpadów komunalnych. Poza tym sklepy, restauracje oraz firmy mają obowiązek doposażenia w pojemniki do 5 frakcji. Zmianom ulegają także opłaty dla nieruchomości rekreacyjnych i domki letniskowe. Roczna stawka ryczałtowa za rok 2020 wynosi 165 zł.

Właściciele takich nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji do dnia 10 marca 2020 r. Więcej informacji można uzyskać w Gdańskim Centrum Kontaktu oraz Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: