Przymorze Wielkie Gdańsk

Redakcja

Redakcja

04.03.2020

Co warto wiedzieć na temat gdańskiego Przymorza Wielkiego? Sprawdź kompleksowy przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Nadmorska dzielnica Gdańska jest położona w północnej części miasta. Pierwotnie była pozbawiona dostępu do morza i należała do Opactwa Cystersów w Oliwie. Przymorze Wielkie to dość długa historia, która rozpoczyna się w XIII wieku. Świadczą o tym pierwsze wzmianki na temat okręgu historycznego Oliwy.

Obecnie region ten dzieli się na Przymorze Małe, gdzie przeważa niska zabudowa i domy jednorodzinne oraz Przymorze Wielkie z wysokimi blokami, w tym najdłuższym budynkiem „falowiec”, który mierzy 800 metrów długości.

Przymorze Wielkie obejmuje obszar Pobrzeża Kaszubskiego oraz część terenu Parku im. Ronalda Reagana. Dzielnica położona na ponad 3 km kw. przeżywa swój renesans. Ta część Gdańska rozwija się w dynamicznym tempie, w związku z tym każdego roku przybywa mieszkańców Przymorza Wielkiego.

Znakiem rozpoznawczym dzielnicy są bloki, które w większości przypadków nawiązują wyglądem do morskich fal. Najdłuższy „falowiec” znajduje się przy ulicy Obrońców Wybrzeża i posiada prawie 1800 metrów długości. Obecnie wiele takich budynków jest modernizowanych.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania Przymorze Wielkie

domy Przymorze Wielkie

1. Informacje ogólne

Położenie Przymorza Wielkiego na mapie Gdańska

Przymorze Wielkie graniczy z następującymi obszarami: od północy z wodami Zatoki Gdańskiej i osiedlem Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, od wschodu z dzielnicą Brzeźno oraz Zaspą-Rozstajami, od zachodu z Przymorzem Małym. Położenie dzielnicy to wschodnia część Przymorza, która charakteryzuje się bogactwem terenów zielonych i bliskim sąsiedztwem Natura 2000 Zatoka Pucka. Prawie połowa obszaru to plaże, wydmy, lasy oraz Park Reagana, gdzie dominują osiedla z okresu powojennego i współczesne.

Jednostki terytorialne Przymorza Wielkiego to osiedla, spośród których warto wymienić:

 • osiedle nr 1;
 • osiedle nr 2;
 • osiedle nr 3;
 • osiedle nr 4;
 • Jelitkowski Dwór.

Dzielnica cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi, osób starszych, inwestorów oraz studentów. W dzielnicy można też z łatwością znaleźć mieszkania Gdańsk-Przymorze Wielkie na wynajem krótkoterminowy. Dojazd do centrum miasta zajmuje od 20 do 40 minut.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności. Kto mieszka na Przymorzu Wielkim?

Według wskazań GUS liczba mieszkańców w Gdańsku wynosi 468 158 (stan na dzień 30.06.2019). Znaczna część mieszkańców dzielnicy to osoby powyżej 60 roku życia, którzy stanowią ponad 38% ogółu. Zagęszczenie ludności nie przekracza liczby 8885 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Przymorze Wielkie w Gdańsku to miejsce, które spodoba się osobom w różnym wieku. Przede wszystkim dzielnica jest polecana miłośnikom aktywnego trybu życia. Na obszarze Przymorza Wielkiego znajduje się Park im. Romualda Reagana, czyli jeden z największych gdańskich parków, który ma ponad 55 ha powierzchni.

Nadmorska część dzielnicy stanowi doskonałe miejsce do jazdy na rowerze, joggingu czy spaceru z psem. Na tym terenie znaleźć można place zabaw, skatepark oraz stawy retencyjne. Niewątpliwą zaletą Przymorza Wielkiego jest bliskość morza i lasu. Duża ilość zieleni sprawia, że to idealna dzielnica dla rodziny. Mieszkańcy Przymorza mogą bez problemu przemieszczać się z wózkiem po parku lub udać się na spacer z dziećmi na pobliski plac zabaw. Studenci będą zadowoleni z bliskiej odległości do kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

Na Przymorzu Wielkim nie brakuje stancji czy pokojów na wynajem. W tym aspekcie sprawdza się zwłaszcza ulica Kołobrzeska i okolice. Na terenie dzielnicy mieści się także Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku, Wyższa Szkoła Bankowa oraz Wydział Matematyki i Fizyki UG. Seniorzy mają dostęp do wielu aptek i specjalistycznych ośrodków opieki zdrowotnej, w tym do Szpitala Copernicus. Przymorze cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Przed wakacjami wiele osób poszukuje alternatywy dla noclegu w hotelu czy pensjonacie.

Czy Przymorze Wielkie to styl życia miasta?

Dzielnica Przymorze Wielkie zapewnia wszystkim mieszkańcom komfortowe warunki do mieszkania. Jak się mieszka w dzielnicy? Przymorze Wielkie jest doskonale skomunikowane z innymi częściami miasta. Rozbudowana siatka połączeń transportu publicznego, przystanek SKM, liczne linie tramwajowe oraz kilkanaście różnych autobusów znacznie ułatwiają przemieszczanie się po Gdańsku zarówno osobom starszym, jak i młodszym.

Jak się żyje w dzielnicy? Zaledwie 20-minutowy dystans dzieli mieszkańców Przymorza od Sopotu, a w 15 minut można dotrzeć do sąsiedniego Wrzeszcza. Na terenie dzielnicy znajdują się ulice przelotowe, takie jak: Chłopska, Kołobrzeska czy Obrońców Wybrzeża, dzięki którym korki zdarzają się tu sporadycznie. Na wyjątkowy charakter tego miejsca wpływa plaża miejska, Morze Bałtyckie, dostęp do dużej ilości terenów zielonych oraz bogata infrastruktura usługowa.

Planowany rozwój dzielnicy

Prawie połowa obszaru Przymorza Wielkiego to tereny przyrodnicze oraz Park Reagana, pozostałą część stanowią osiedla mieszkaniowe z okresu powojennego. Oryginalne „falowce” znajdują się głównie wzdłuż ulic prowadzących do morza, a najdłuższy z nich mieści się przy ulicy Obrońców Wybrzeża.

Planowany rozwój dzielnicy obejmuje dogęszczenie funkcji mieszkaniowej, a także uzupełnienie o nowe punkty usługowe i rekreacyjne. W planach jest też dalsza modernizacja przestrzeni publicznych zlokalizowanych w okolicy.

Pod koniec 2019 roku Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie sfinansowała nowe meble miejskie, w tym ławki, leżaki oraz tzw. przysiadaki. W Święto Niepodległości mieszkańcy Gdańska posadzili w Parku im. Ronalda Reagana ponad 100 drzewek wiśni. To inicjatywa, w której wzięła również udział prezydent Gdańska.

W poprzednich latach wybudowano i zmodernizowano boiska, które znajdują się przy Szkole Podstawowej nr 80orazMiejskiej Hali Sportowej. Planowane są kolejne remonty bulwarów i modernizacja kolejnych odcinków nadmorskiej promenady. Przy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstaje nowa inwestycja pod nazwą Tarasy Bałtyku. Apartamentowiec jest realizowany przez firmę Allcon Osiedla, a jego budowa powinna się zakończyć w II kwartale 2021 roku.

Przymorze Wielkie – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Dzielnica położona jest w bliskiej odległości od najważniejszych zabytków, takich jak Westerplatte czy Długi Targ na Starym Mieście. Na północy Przymorza Wielkiego znajduje się ponad 6 ha park, za którym rozciąga się plaża oraz galerie handlowe Przymorze i Alfa Centrum. Fanom architektury polecamy „falowce”, które zaliczane są do niebanalnych atrakcji. W największym kompleksie tego typu mieszka około 6000 ludzi.

Park Nadmorski im. Ronalda Reagana to miejsce, które odwiedzają chętnie zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści z różnych zakątków Polski. Po rewitalizacji obszar ten całkowicie zmienił swoje oblicze.

Na terenie parku znajdują atrakcje, takie jak: dwa stawy wodne, pas ochronnych wydm, ozdobne krzewy, drzewa iglaste i liściaste, alejki spacerowe, a także nowoczesne ścieżki rowerowe przebiegające wzdłuż morza oraz skatepark. Na pobliskiej plaży eksponowane są także wybrane prace z Festiwalu Form Przestrzennych.

Czy Przymorze Wielkie to bezpieczna dzielnica?

Dynamicznie rozwijająca się część Gdańska przyciąga coraz więcej mieszkańców. Czy Przymorze Wielkie to bezpieczna dzielnica? Pod względem bezpieczeństwa zajmuje podobne miejsce co Gdańsk-Oliwa. W rankingach znajduje się w topowej piątce, jeśli chodzi o polecane dzielnice Trójmiasta. Na terenie Przymorza Wielkiego mieści się Komisariat Policji, co automatycznie wpływa na skuteczną walkę z dostrzeżonymi nieprawidłowościami.

Przymorze Wielkie: oferta dla dzieci

Nadmorski obszar Przymorza Wielkiego ma wiele do zaoferowania najmłodszym mieszkańcom Gdańska. Przede wszystkim mowa o Krainie Zabaw – wielkim kompleksie, który mieści się przy plaży. Miejsce położone jest przy ulicy Dąbrowszczaków, w Parku Nadmorskim na powierzchni około 1 ha i dysponuje dużym wyborem nowoczesnego sprzętu.

Na terenie obiektu znajdują się atrakcje, takie jak: piaskownice, zjeżdżalnie, huśtawki, drewniane domki oraz małpi gaj.

Druga część kompleksu to Skate Plaza, czyli teren stworzony z myślą o miłośnikach rolek, deskorolek oraz BMX-ów. Oferta dla dzieci spodoba się zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym. W Krainie Zabaw organizowane są konkursy z nagrodami, animacje oraz rodzinne festyny. Wstęp do obiektu jest bezpłatny.

Na Przymorzu Wielkim działa Klub Osiedlowy Bolek i Tolek, który zajmuje się organizacją nieodpłatnych zajęć plastycznych i ruchowych, a także prowadzi kółka zainteresowań dla dzieci i młodzieży. W Ogródku Jordanowskim odbywają się także weekendowe wydarzenia dla całej rodziny organizowane przez Mobilny Dom Kultury. 

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Przymorza Wielkiego do centrum?

Dzielnica jest doskonale skomunikowana z Dolnym Sopotem, Jelitkowem, Oliwą, Wrzeszczem i centrum miasta. Przymorze Wielkie i Małe jest oddzielone linią graniczną, która przebiega przez ulicę Chłopską oraz al. Rzeczypospolitej. W skład komunikacji miejskiej na Przymorzu Wielkim wchodzą linie autobusowe i Szybka Kolej Miejska – SKM. Podróż do centrum miasta Gdańska zajmuje od 20 do 40 minut.

Tramwaje na Przymorzu Wielkim:

 • Linia 2 (Oliwa PKP – Jelitkowo – Uniwersytet Medyczny – Dworzec Główny –Śródmieście SKM do przystanku Łostowice Świętokrzyska);
 • Linia 4 (Oliwa - Jelitkowo - Bora Komorowskiego - Wyspiańskiego - Operę Bałtycką -  Dworzec PKS);
 • Linia 8  (Jelitkowo – Bora Komorowskiego – Plac Solidarności – Dworzec Główny)
 • Linia 11 (Strzyża PKM – Politechnika – Uniwersytet Medyczny – Dworzec PKS – Wilanowska – Łostowice Świętokrzyska).


Autobusy na Pomorzu Wielkim:

 • 127 z Oliwa PKP przez Przymorze Wielkie, Galeria Bałtycka, Jaśkowa Dolina do Jasień PKM;
 • 148 z Żabianka SKM – Przymorze Wielkie – Brzeźno – Wyzwolenia – Nowy Port Zajezdnia;
 • 149 z Wrzeszcz PKP – Przymorze SKM – Dworska do Nad Stawem;
 • 199 z Oliwa PKP – Jagiellońska – Przymorze SKM – Focha – Hevelianum – Dworzec Główny.

SKM na Pomorzu Wielkim:

 • S2 na trasie Wejherowo przez Gdynia Główna – Gdańsk Przymorze Uniwersytet – Sopot do Gdańsk Śródmieście;
 • S3 Lębork – Wejherowo – Gdynia Główna – Gdansk Przymorze Uniwersytet – Gdańsk Śródmieście.

Na terenie dzielnicy kursuje wiele linii autobusowych, a kluczowe przystanki autobusowe to trójmiejska SKM – Gdańsk Przymorze Uniwersytet oraz Przymorze Wielkie. ZTM obsługuje połączenia na terenie Trójmiasta.

Dworce/zajezdnie

W Gdańsku znajdują się 3 dworce kolejowe: PKP Gdańsk Główny, PKP Gdańsk-Oliwa i PKP Gdańsk Wrzeszcz oraz dworce autobusowe: PKS Starogard Gdański, PKS Elbląg, PKS Gdańsk Oliwa, PKS Gdańsk Główny. Mieszkańcy Przymorza Wielkiego mogą odbyć wygodną podróż  krajową pociągiem lub autobusem z PKS lub PKP Gdańsk Oliwa.

Przymorze Wielkie – ścieżki rowerowe

Każdego roku Gdańsk inwestuje w nowe ścieżki rowerowe. Podobnie jest w przypadku Przymorza Wielkiego, gdzie powstały także samoobsługowe stacje naprawcze dla rowerów – przy skrzyżowaniu ulicy Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża oraz w Parku im. Reagana, przy ulicy Kołobrzeskiej, na deptaku między ulicą Chłopską i Dąbrowszczaków, w ciągu ulicy Jagiellońskiej. Fundatorem tego projektu jest Budżet Obywatelski.

Główny szlak rowerowy znajduje się w pasie nadmorskim przez park Ronalda Reagana do molo w Brzeźnie. Trasa prowadzi częściowo po nawierzchni szutrowej oraz asfaltowej ścieżce wzdłuż wydm. Łącznie to dystans około 9 km, który można pokonać w 45 minut. Pasem Nadmorskim warto też wyruszyć w kierunku Jelitkowa przez Park Oliwski.

Plany na 2020 rok obejmują budowę nowej ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kołobrzeskiej na 2 kilometrowym odcinku od al. Grunwaldzkiej do ulicy Chłopskiej. Pod koniec 2019 roku został ogłoszony przetarg na wykonawcę tej inwestycji, która dodatkowo podejmie się przebudowy chodników oraz sieci wodociągowej. Praca mają potrwać do końca lipca br.

Komunikacja na Przymorzu Wielkim – główne ulice

Warto wymienić dwupasmową drogę na ulicy Kołobrzeskiej, która prowadzi z południowej części Oliwy do Przymorze Wielkie. Ulice, takie jak Czarny Dwór, Dąbrowszczaków, Obrońców Wybrzeża czy Piastowska mają duże znaczenie podczas sprawnego poruszania się po mieście. 

Komunikacja na Przymorzu Wielkim – inwestycje drogowe

W lutym 2020 roku zakończył się przetarg na modernizację fragmentu ulicy Chłopskiej o długości 650 metrów. Prace remontowe mają być prowadzone na odcinku od ulicy Piastowskiej do ulicy Obrońców Wybrzeża i obejmować wymianę nawierzchni, przebudowę zatok autobusowych oraz regulację chodników w pobliżu przystanków. Remont powinien zakończyć się w czerwcu br., czyli jeszcze przed wakacjami.

Wszystkie oferty, które wpłynęły do Rady Dzielnicy są dokładnie analizowane pod względem formalno-prawnym. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu „Modernizacja dróg na terenie Gdańska”, który w ubiegłym roku przysłużył się także innym dzielnicom miasta. Budżet Obywatelski 2020 dla Przymorza Wielkiego przewiduje 762 900 zł.

Ocena redakcji

Przymorze Wielkie to dzielnica, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Mieszkańcy mogą korzystać z wielu terenów zielonych, znajdujących się m.in. w Parku im. Ronalda Reagana. W sezonie letnim mają niczym nieograniczony dostęp do morza i plaży miejskiej, jak również możliwość uprawiania sportów wodnych.

O wyjątkowym charakterze dzielnicy świadczą także duże blokowiska zwane „falowcami”. Przymorze Wielkie usytuowane jest w bliskiej odległości od Oliwy, Żabianki, Brzeźno czy Zaspy - Rozstaje. Dogodny dojazd komunikacją miejską – autobusem lub SKM sprawia, że można w łatwy i szybki sposób dotrzeć w każdą część Trójmiasta. Na terenie dzielnicy znajdują się 2 duże centra handlowe: Galeria Przymorze oraz Alfa Centrum.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Przymorzu Wielkim

Na obszarze dzielnicy znajdują się 2 żłobki publiczne oraz 2 placówki prywatne. Może to powodować pewne trudności z dostaniem się malucha do wybranego obiektu. Na Przymorzu Wielkim dostępne są 4 przedszkola miejskie i 4 placówki niepubliczne. Rodzice nie powinni mieć problemu z zapisaniem dziecka na zajęcia przedszkolne. Władze miasta starają się zwiększać limity miejsc w placówkach każdego roku.

Szkoły podstawowe: edukacja na Przymorzu Wielkim

Na terenie dzielnicy znajdują się 3 szkoły podstawowe państwowe oraz 3 placówki prywatne bez uprawnień publicznych. W związku z tym mieszkańcy Przymorza Wielkiego nie powinni się martwić brakiem wolnych miejsc w wybranej podstawówce. Podstawowym warunkiem dostania się do placówki z tego okręgu jest miejsce zamieszkania oraz wypełnienie zgłoszenia do szkoły obwodowej za pośrednictwem Gdańskiej Platformy Edukacyjnej.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Przymorzu Wielkim?

Według statystyk w dzielnicy mieszka prawie 30 tys. osób, z czego 1 645 osób poniżej 17 roku życia. Czy łatwo się dostać do żłobka? Wzrost liczby miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców Gdańska ma być możliwe dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W związku z tym środki otrzymają również placówki znajdujące się na terenie Przymorza Wielkiego. Pozwoli to zwiększyć limit miejsc w wybranych żłobkach. Czy łatwo się dostać do podstawówki? Do chwili obecnej nie stwierdzono problemów z dostaniem się uczniów do szkoły podstawowej. Na obszarze dzielnicy istnieje dostateczna liczba placówek.

Licea i technika na Przymorzu Wielkim: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie dzielnicy znajdują się 2 licea, w tym 1 liceum ogólnokształcące o statusie publicznym i 1 prywatna. Jeśli chodzi o szkoły zawodowe – technika to jedyną tego typu placówką w rejonie jest Zespół Szkół Kreowania Wizerunku przy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ocena redakcji

Przymorze Wielkie to znaczące pod wieloma względami miejsce na mapie Gdańska. Być może edukacja w dzielnicy nie kształtuje się na najwyższym poziomie, ale mimo to stale rośnie liczba mieszkańców. Wiele rodzin z dziećmi decyduje się na nieruchomość w tej dzielnicy. Mieszkania na sprzedaż w dzielnicy Przymorze Wielkie cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Wiele osób kieruje się w stronę nadmorskiej dzielnicy.

Bliskość morza, rozbudowana infrastruktura oraz dobrze rozwinięta komunikacja miejska sprawia, że również coraz więcej studentów decyduje się na wynajem mieszkania na Przymorzu Wielkim.

4. Jak się mieszka na Przymorzu Wielkim? Parki i rekreacja w dzielnicy

Nadmorska dzielnica położona jest na obszarze z mnóstwem zieleni. Przymorze Wielkie to miejsce, gdzie znajdują się najbardziej znane parki, takie jak Park im. Ronalda im. Ronalda Reagana i Aktiv Park Przymorze, gdzie powstał plac zabaw ze ścieżką do balansowania, ścianka wspinaczkowa oraz zewnętrzne siłownie z wieloma przyrządami do ćwiczeń.

Projekt został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego i zlokalizowany jest na skwerze między przychodnią „Jagiellońska” a Kościołem pw. Świętego Józefa. Park służy zarówno dzieciom, jak i dorosłym mieszkańcom dzielnicy.

Na Przymorzu Wielkim znajduje także wielofunkcyjny, nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny Alchemia, w którym mieści się 25-metrowy basen, siłownia oraz sale fitness o łącznej powierzchni 1600 m kw. – do zajęć spining czy treningu funkcjonalnego. W miejscu nieużywanego boiska powstał Skwer Olsztyńska, czyli estetyczna przestrzeń, z którego korzystają zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy poszukujący miejsca do rekreacji.

Dzielnica posiada też ośrodek rekreacyjny Sport Park Przymorze, gdzie dostępne są korty tenisowe oraz boiska piłkarskie otwarte przez cały rok i Miejską Halę Sportową.

5. Gastronomia i kultura

W tym apsekcie dzielnica ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Na Przymorzu Wielkim znajduje się wiele miejsc z bogatą ofertą gastronomiczną. Polecane restauracje oferują nie tylko wyśmienite potrawy, ale też stanowią centrum rewelacyjnej rozrywki.

Gdzie zjeść w dzielnicy? Oryginalnym miejscem na mapie Gdańska jest dobra Restauracja Soprano, która serwuje pyszne jedzenie i organizuje liczne imprezy okolicznościowe. W tym miejscu usytuowana jest również kręgielnia, gdzie cała rodzina może spędzić aktywnie czas. Wiele restauracji i kawiarni mieści się przy ulicy Dąbrowszczaków i Czarny Dwór w pasie nadmorskim.

Organizacja wydarzeń kulturalnych jest mocnym punktem dzielnicy. W Centrum Handlowym Alfa, zaledwie 100 metrów od granicy Przymorza Wielkiego znajduje się Kino Helios. Rada Dzielnicy organizuje też rodzinne festyny, na których nie brakuje atrakcji dla mieszkańców.

Na terenie dzielnicy mieści się Osiedlowy Dom Kultury Piastuś i Centrum Kultury Maciuś I, a w bliskim sąsiedztwie Teatr Otwarty oraz Maybe Theatre Company. Ciekawym miejscem dla najmłodszych mieszkańców jest Centrum Edukacji i Rozwoju Dziecka, gdzie odbywają się zajęcia oraz warsztaty. Na Przymorzu mieści się Galeria Sztuki w Kwadracie, a w pobliżu dzielnicy Muzeum Narodowe w Gdańsku.

6. Zdrowie na Przymorzu Wielkim

Bieżące indeksy, które określą jakość powietrza w Gdańsku można sprawdzić za pomocą strony internetowej www.gdansk.pl lub aplikacji mobilnej Airly. Smog raczej nie dotyka terenu Przymorza Wielkiego, o czym świadczą aktualne wskaźniki. Komunikaty o jakości powietrza są odświeżane co 4 godziny na podstawie surowych danych pomiarowych SO2, NO2, PM10 oraz CO i ozonu. Gdańska kranówka jest dobrej jakości, czyli zdecydowanie nadaje się do picia.

Przymorze Wielkie to dzielnica przyjazna seniorom, w której znajdują się przychodnie i szpitale publiczne, m.in.: Dom Medyczny Jagiellońska i Kołobrzeska, w pobliżu dostępny jest również szpital Copernicus. Na terenie dzielnicy mieszczą się apteki, takie jak: Dyżurna Przymorze, Ebris, Millenium, Źródło Zdrowia oraz Sklep Zielarsko-Medyczny Ferinea i wiele innych.

7. Przymorze Wielkie: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy mają do dyspozycji wiele miejsc, w których mogą zrobić zakupy. Przede wszystkim są to targowiska usytuowane na terenie Oliwy: Pchli Targ i Targowisko Stara Oliwa oraz Zielony Rynek na Pomorzu.

Na terenie dzielnicy znajdują się zarówno sklepy osiedlowe, jak i supermarkety oraz hipermarkety typu Tesco, Biedronka czy Netto oraz największe centrum handlowe Galeria Przymorze, gdzie mieści się E. Leclerc, RTV Euro AGD, a także sklepy odzieżowe: Reserved, C&A, Diverse i wiele innych. W tym miejscu dostępne są również punkty handlowo-usługowe, m.in. Pralnia Perła, kantor, myjnia ręczna i wiele innych.

8. Wady i zalety mieszkania na Przymorzu Wielkim

Jak się żyje na Przymorzu?

Najważniejsze plusy:

 • dobre połączenie komunikacyjne z Sopotem, zabytkową Oliwą i centrum miasta,
 • bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego,
 • rozwinięta sieć autobusowa,
 • liczne obiekty sportowo-rekreacyjne
 • bliskość uczelni wyższych,
 • położenie z dala od zgiełku miasta,
 • bogata oferta restauracji i kawiarni,
 • atrakcyjne trasy rowerowe,
 • duża ilość atrakcji dla najmłodszych i seniorów,
 • brak korków.

Minusy:

 •     Mała dostępność miejsc w żłobkach

Czy dzielnica jest przyjazna dla zwierząt?

Przymorze Wielkie to stale rozwijająca się dzielnica, która jest dość przyjazna zwierzętom. Na terenie dzielnicy znajduje się wybieg dla psów w Parku im. Ronalda Reagana o powierzchni 500 m kw. Miejsce jest dostępne dla czworonogów przez całą dobę.

Wiele restauracji i kawiarni pozwala na przyjście do lokalu ze swoim pupilem. Sytuacja w hotelach czy pensjonatach też powoli ulega zmianie, a większość takich miejsc akceptuje pobyt gości z czworonogiem za dodatkową opłatą. Na Przymorzu mieści się około 5 lecznic weterynaryjnych oraz szeroki wybór miejsc, które specjalizują się w strzyżeniu psów.

9. O tym się mówi na Przymorzu Wielkim

W lutym 2020 roku gdańskie szkoły podstawowe uruchomiły Dni Otwarte. Rodzice wraz dziećmi z różnych dzielnic Gdańska, w tym z Przymorza Wielkiego mieli szansę bliższego zapoznania się z  wybraną placówką oraz odbycia indywidualnej rozmowy z nauczycielem na temat zajęć dodatkowych, jakie proponuje dana szkoła.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach przygotowane zostały specjalne aktywności. Dorośli mogą skonsultować się także ze specjalistami poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy odbywają dyżur w placówkach. Podczas Dni Otwartych warto sprawdzić, czy dziecko ma tzw. gotowość szkolną i powinno trafić do pierwszej klasy podstawówki.

 

Źródło zdjęcia głównego: trojmiasto.tv. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: