Orunia Górna-Gdańsk Południe

Redakcja

Redakcja

03.03.2020

Co musisz wiedzieć o gdańskiej dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe? Sprawdż na GetHome.pl

Orunia Górna-Gdańsk Południe to najmłodsza dzielnica Gdańska. W ostatnim czasie powstało tam wiele osiedli mieszkaniowych, gdzie panuje cisza i spokój. Mimo ciągłego rozwoju, okolica wciąż jest bardzo zielona. Bliskość terenów rekreacyjnych zachęciła do przeprowadzki rodziny z dziećmi oraz osoby aktywne.

Sprawdź oferty w najbliższej dzielnicy:

1. Informacje ogólne

Położenie Oruni Górnej-Gdańska Południe na mapie Gdańska

Orunia Górna-Gdańsk Południe jest najmłodszą dzielnicą Gdańska, ponieważ powstała dopiero w 2018 roku. Wcześniej teren jednostki należał do Chełma. Ze względu na położenie na południu, część granicy dzielnicy stanowi granica administracyjna miasta. Od zachodu Orunia Górna-Gdańsk Południe sąsiaduje z gminami Kolbudy oraz Pruszcz Gdański, od północy z dzielnicami Ujeścisko-Łostowice oraz Chełm, a od wschodu z dzielnicą Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Na terenie Oruni Górnej-Gdańska Południe, powstało 6 osiedli administracyjnych:

 • Orunia Górna – osiedle o charakterze sypialnianym, na którym powstało wiele punktów-usługowo handlowych. Mieści się tam m.in. przychodnia (ul. Krzemowa 16).  Z uwagi na położenie na górach morenowych, na południowym krańcu osiedla mieści się skarpa, przez którą przepływa Potok Oruński.
 • Osiedle Kolorowe – jego główną zabudowę stanowią bloki wielorodzinne i budynki jednorodzinne w zabudowie szeregowej. Leży w południowej części dzielnicy, w pobliżu licznych terenów rekreacyjnych. Idealne miejsce do zamieszkania dla osób, które marzą o własnym ogródku.
 • Maćkowy – na osiedlu ciągle powstają nowe bloki wielorodzinne. Niemniej jednak znajduje się tam wiele terenów zielonych. Przez teren osiedla przepływa Potok Maćkowy. Co ciekawe, funkcjonuje tam lądowisko dla śmigłowców Gdańsk-Maćkowy.
 • Osiedle Vivaldiego – ze względu na położenie, jest tam bardzo spokojnie. W okolicy mieszczą się rozległe tereny zielone. Nie brakuje tutaj również punktów przedszkolnych, ani-usługowo handlowych.
 • Borkowo – na osiedlu dominuje zabudowa wielorodzinna, ale jest tam bardzo zielono i spokojnie. To świetna okolica pod inwestycje. Obecnie powstają tam eleganckie apartamenty.
 • Osiedle Moje Marzenie – jest zlokalizowane w pobliżu lasów i łąk. Powstało tam wiele punktów usługowo-handlowych, a w tym liczne sklepy spożywcze. W pobliżu działa także kilka punktów przedszkolnych, więc jest to dobre miejsce do zamieszkania dla rodzin z dziećmi.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Oruni Górnej-Gdańsku Południe?

Orunia Górna-Gdańsk Południe to dzielnica o średniej wielkości. Jej teren zajmuje nieco ponad 7 km². Liczba mieszkańców dzielnicy na dzień 31 stycznia 2019 wynosiła 19 807 osób, natomiast zagęszczenie ludności 2 751 osób/km². Ze względu na ciągły rozwój, wciąż powstają tam nowe inwestycje deweloperskie. Kto kupuje tamtejsze mieszkania? Orunia Górna to spokojna okolica, więc chętnie zamieszkują tam rodziny z dziećmi oraz seniorzy.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Na terenie Oruni Górnej znajduje się wiele terenów zielonych i mało ruchliwych ulic, przez co okolica jest bardzo cicha. Z dala od miejskiego zgiełku chętnie zamieszkują rodziny z małymi dziećmi, a także seniorzy. Ze względu na obecność obiektów sportowo-rekreacyjnych, w dzielnicy odnajdują się osoby aktywne.

Na Oruni Górnej-Gdańsku Południe rzadko zamieszkują studenci. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim w okolicy nie ma żadnych akademików. Poza tym, ma terenie dzielnicy znajduje się niewiele miejsc, gdzie po zajęciach mogliby wyjść ze znajomymi.

Czy Orunia Górna-Gdańsk Południe w Gdańsku to styl życia?

Jak się żyje w dzielnicy tamtejszym mieszkańcom? Orunia Górna-Gdańsk Południe mieści się stosunkowo daleko od centrum, przez co jest tam spokojnie. W dzielnicy świetnie odnajdują się osoby, które lubią ciszę, ale jednocześnie cenią sobie bliskość najważniejszych punktów usługowo-handlowych. Jak się mieszka w dzielnicy osobom starszym? Trzeba przyznać, że seniorzy lubią to miejsce i to nie tylko ze względu na panujący spokój. W okolicy znajduje się kilka przychodni i specjalistycznych poradni, dzięki czemu nie maja oni kłopotów z dostaniem się do lekarza.

Planowany rozwój dzielnicy

Aby zwiększyć komfort mieszkańców, na terenie Oruni Górnej-Gdańska Południe powstają nowe inwestycje infrastrukturalne. W planach na najbliższe lata znalazła się m.in. budowa oświetlenia ulicznego przy ulicy Kampinoskiej. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze po zmroku.

Mieszkańcy dzielnicy z niecierpliwością czekają na realizację ronda u zbiegu ulic Niepołomickiej, Czerskiej i Starogardzkiej. Wciąż trwają także rozmowy związane z utwardzeniem terenu między ulicami Łuczniczą a Niepołomicką. W najbliższym czasie przy przedszkolu na ulicy Łuczniczej mają zostać zamontowane progi zwalniające. Inwestycja ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów.

Orunia Górna-Gdańsk Południe - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Najważniejsze atrakcje i zabytki znajdują się na gdańskim Śródmieściu. Niemniej jednak, na Oruni Górnej-Gdańsku Południe również jest kilka miejsc wartych zobaczenia. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w okolicy jest zbiornik retencyjny Platynowa mieszczący się u zbiegu ulic Platynowej i Małomiejskiej. Chętnie chadzają tam na spacery matki z małymi dziećmi.

Ponieważ na około zbiornika znajduje się kilka ławek, podczas przechadzki można wygodnie odpocząć. Zbiornik Platynowa to jedno z ulubionych miejsc dla wędkarzy i osób aktywnych. Warto wspomnieć, że tuż obok niego zainstalowana jest zewnętrzna siłownia.

W okolicy znajduje się także wybudowany ponad 150 lat temu podziemny zbiornik na wodę Stara Orunia. Ponieważ bytują tam nietoperze, można zwiedzać go od początku maja do końca sierpnia. Mieszkańcy dzielnicy ze znajomymi mogą wybrać się do Star Bowling na kręgle (ul. Kurierów Armii Krajowej 15), a także do pobliskiego amfiteatru, gdzie zwłaszcza latem odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Czy Orunia Górna-Gdańsk Południe to bezpieczna dzielnica?

Czy Orunia Górna-Gdańsk Południe to bezpieczna dzielnica? Mieszkańcy okolic mogą czuć się bezpiecznie. Ze względu na lokalizację z dala od centrum jest tam bardzo spokojnie. Głównym problemem dzielnicy, o którym alarmuje Straż Miejska jest parkowanie samochodów w niedozwolonych miejscach, co dla większości mieszkańców nie jest aż tak uciążliwe. Jeśli chodzi o kwestie prawne warto wspomnieć, że Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe mieści się na Śródmieściu.

Atrakcje na Oruni Górnej-Gdańsku Południe - oferta dla dzieci

Jak wygląda okoliczna oferta dla dzieci? Maluchy mają gdzie spędzać czas wolny.  Na terenie dzielnicy znajdują się liczne place zabaw dla dzieci. Trzeba jednak przyznać, że są one budowane głównie przy większych osiedlach mieszkaniowych. Jeden z nich mieści się przy ul. gen. Okulickiego na osiedlu Orunia Górna. Na jego wyposażeniu jest m.in. piaskownica, huśtawki i drabinki.

Z myślą o najmłodszych, na Oruni Górnej-Gdańsku Południe powstała sala zabaw PARTY-LAND. Opinie na temat tamtejszego centrum rozrywki są bardzo pozytywne, dzięki czemu rodzice chętnie zabierają tam swoje pociechy. PARTY-LAND to miejsce, gdzie można pobawić się z dzieckiem, a także wyprawić mu urodziny. Co istotne, ceny przy tak dużej liczbie atrakcji są niewygórowane.

Zapoznaj się również z informacjami o innych gdańskich dzielnicach:

2. Komunikacja na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Ile trwa dojazd z Oruni Górnej-Gdańska Południe do centrum?

Orunia Górna-Gdańsk Południe nie graniczy bezpośrednio ze Śródmieściem, więc na dojazd do centrum z tamtych okolic trzeba poświęcić nieco więcej czasu. Samochodem z okolic ul. Platynowej na starówkę można dojechać już w 12 minut. W godzinach szczytu warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas ten może wydłużyć się nawet trzykrotnie.

Do centrum kursują liczne autobusy. Na przejazd komunikacją miejską podobną trasą trzeba poświęcić około 20-25 minut. Ze względu na duże korki w okolicach Śródmieścia, wiele osób decyduje się jeździć do centrum rowerem. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ rowerem z osiedla Orunia Górna na starówkę jedzie się około 20 minut.

Warto zwrócić uwagę na to, że z osiedli położonych dalej na południe, dojazd do centrum zajmuje więcej czasu. Dla przykładu, z osiedla Moje Marzenie samochodem na Śródmieście, przy umiarkowanym ruchu na drodze, można dostać się w 12 minut. W godzinach szczytu czas przejazdu może wydłużyć się do 45 minut.

Z uwagi na większą odległość od centrum, dojazd rowerem również zajmie nieco więcej czasu, a dokładniej około 30 minut. Mieszkańcy osiedla często jeżdżą tramwajami. Niemniej jednak, wymaga to od nich dojścia na pętlę tramwajową, która mieści się kilometr dalej.

Tramwaje na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Ze względu na słabo rozwiniętą sieć, tramwaje nie są głównym środkiem transportu mieszkańców Oruni Górnej-Gdańska Południe. Mieszkańcy okolic poruszają się autobusami, ponieważ te kursują częściej, a w dodatku większość z nich przejeżdża przez najważniejsze osiedla dzielnicy.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z tramwajami. Właściwie jedynym miejscem na mapie dzielnicy, gdzie dojeżdżają jest pętla Łostowice-Świętokrzyska, która znajduje się u zbiegu ul. Świętokrzyskiej oraz gen. Sosnkowskiego. Mieszkańcy osiedli położonych dalej na południe, żeby się tam dostać muszą poświęcić co najmniej kilkanaście minut.

Na pętlę tramwajową na Oruni Górnej-Gdańsku Południe dojeżdża:

 • Linia tramwajowa nr 2 - Łostowice Świętokrzyska – Oliwa,
 • Linia tramwajowa nr 4 - Łostowice Świętokrzyska – Jelitkowo,
 • Linia tramwajowa nr 7 - Łostowice Świętokrzyska – Nowy Port Oliwska,
 • Linia tramwajowa nr 11 - Łostowice Świętokrzyska – Strzyża PKM.

Autobusy na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Ze względu na mało rozbudowaną infrastrukturę tramwajową, mieszkańcy Oruni Górnej-Gdańska Południe częściej poruszają się autobusami. W Gdańsku funkcjonuje ponad 80 linii autobusowych, co sprawia, że całe miasto jest dobrze skomunikowane.

Na terenie dzielnicy kursują autobusy transportu publicznego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, a w tym:

 • Linia autobusowa nr 113 - Orunia Gościnna - Olimpijska osiedle Cztery Pory Roku,
 • Linia autobusowa nr 154 - Orunia Górna - Jana z Kolna,
 • Linia autobusowa nr 162 - Orunia Górna - Wrzeszcz PKP,
 • Linia autobusowa nr 256 – Jankowo - Dworzec Główny.

Ponieważ okoliczni mieszkańcy chętnie korzystają z przejazdów komunikacją miejską, w ostatnim czasie wydłużona została trasa linii nr 129. Co więcej, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku zadecydował także o zwiększeniu częstotliwość kursów linii nr 162 i 262.

Oprócz komunikacji miejskiej, na Orunię Górną-Gdańsk Południe kursują autobusy lokalnych przewoźników (m.in. Przewozów Autobusowych Gryf) oraz linii dalekobieżnych (m.in. z Człuchowa). W związku z tym, mieszkańcy dzielnicy bez problemu mogą dojechać także poza miasto. Najważniejsze przystanki autobusowe na terenie dzielnicy to Orunia Górna, Świętokrzyska i Platynowa.

Dworce/zajezdnie na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Czy na terenie dzielnicy znajdują się jakieś dworce? Najważniejszym punktem pod względem komunikacji jest tam pętla tramwajowa Łostowice-Świętokrzyska. Obiekt działa dopiero od 2012 roku. Co istotne, w pobliżu pętli powstał parking samochodowy, a także parking dla rowerów, więc mieszkańcy dojeżdżający z dalszych osiedli dzielnicy nie mają kłopotów z tym gdzie zostawić pojazd.

Orunia Górna-Gdańsk Południe – ścieżki rowerowe

W Gdańsku powstały liczne ścieżki rowerowe. Chętnie korzystają z nich nie tylko mieszkańcy miasta, ale i turyści. Niestety w Oruni Górnej sieć rowerowa jest słabo rozwinięta. Jedyna ścieżka rowerowa w dzielnicy biegnie przy ul. Świętokrzyskiej. Brak odpowiedniej infrastruktury jest szczególnie kłopotliwy dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Poruszanie się rowerem po ulicy jest niebezpieczne, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Warto wspomnieć, że na terenie dzielnicy pobudowano parking dla rowerów. Znajduje się tam wiele miejsc postojowych, z których można skorzystać chcąc przesiąść się do tramwaju. Część z nich jest zadaszona, dzięki czemu rowery w trakcie deszczu nie mokną.

Komunikacja na Oruni Górnej-Gdańsku Południe – główne ulice

Jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych biegnących przez teren dzielnicy jest droga wojewódzka nr 222, prowadząca z Gdańska-Lipiec do Starogardu Gdańskiego. Część drogi stanowi ulica Starogardzka. Przez Orunię Górną-Gdańsk Południe przebiega także droga wojewódzka nr 221, którą można dojechać do Kościerzyny.

Komunikacja na Oruni Górnej-Gdańsku Południe – inwestycje drogowe

Aby ograniczyć czas związany z przejazdem przez dzielnicę, na jej terenie wciąż powstają nowe drogi i skrzyżowania. W najbliższym czasie władze mają w planach m.in. budowę ronda u zbiegu ulic Niepołomickiej, Czerskiej i Starogardzkiej. Przebudowa skrzyżowania ma ograniczyć powstawanie w tej okolicy korków.

Jedną z ważniejszych inwestycji jest także utwardzenie terenu między ulicą Łuczniczą, a ulicą Niepołomicką. Przedsięwzięcie zwiększy komfort poruszania się po drodze, a co najważniejsze skróci czas przejazdu.

Ocena redakcji

Komunikacja na Oruni Górnej-Gdańsku Południe jest średnio rozwinięta. Można dojechać stamtąd do centrum i pozostałych części miasta autobusami, ale to zajmuje sporo czasu. W dodatku, mieszkańcy dzielnicy narzekają na to, że na wiele tamtejszych osiedli nie dojeżdżają tramwaje.

Na terenie Oruni Górnej-Gdańsku Południe wciąż powstają bloki mieszkaniowe, przez co liczba mieszkańców dzielnicy stale rośnie. Biorąc pod uwagę tak szybki rozwój, władze miasta mogłyby pomyśleć o budowie nowej sieci tramwajowej, która dodatkowo usprawniłaby poruszanie się między poszczególnymi dzielnicami trójmiasta.

Edukacja na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Żłobki i przedszkola na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Na Oruni Górnej-Gdańsku Południe chętnie zamieszkują młode rodziny, dlatego też powstały tam żłobki i przedszkola. Wśród nich znajdują się zarówno placówki publiczne, jak i prywatne. Rodzice mogą zapisać najmłodsze dzieci do Żłobka nr 13, gdzie prowadzone są liczne zajęcia ruchowe i manualne. Placówka należy do Gdańskiego Zespołu Żłobków.

Dobrą opinią cieszy się niepubliczny Żłobek Małe Stópki. Dzieci mogą liczyć tam na opiekę doświadczonych nauczycieli i dobrze wyposażone sale zabaw. Jakie wybrać przedszkole? Orunia Górna-Gdańsk Południe to miejsce, gdzie mieści się wiele placówek edukacyjnych dla najmłodszych, a co najważniejsze, większość z nich ma pozytywne opinie.

Przedszkola publiczne:

 • Przedszkole Oruńska Akademia Przedszkolaka,
 • Przedszkole Akademia Przedszkolaka,
 • Przedszkole Gdańska Akademia Przedszkolaka,
 • Publiczne Pozytywne Przedszkole Nr 6.

Przedszkola i punkty przedszkolne niepubliczne:

 • Przedszkole Marchewka,
 • Przedszkole Parkowe Wzgórze,
 • Punkt Przedszkolny Wesoły Promyczek.

Szkoły podstawowe: edukacja na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Jakie szkoły podstawowe znajdują się w okolicy? W dzielnicy zlokalizowana jest publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza. Nieco dalej, bo przy ul. Małomiejskiej mieści się Szkoła Podstawowa nr 56 im. Andrzeja Struga.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Oruni Górnej-Gdańsku Południe?

Rodzice, którzy zastanawiają się czy łatwo dostać się do żłobka oraz czy łatwo dostać się do podstawówki w okolicy, mogą być spokojni. Na terenie dzielnicy mieści się kilka żłobków i punktów przedszkolnych, więc mieszkańcy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem miejsca dla swojego malucha. Jeśli chodzi o podstawówki, w samym centrum dzielnicy mieści się tylko jedna szkoła, ale w odległości kilku kilometrów jest ich znacznie więcej.

Licea i technika na Oruni Górnej-Gdańsku Południe - szkoły średnie dzielnicy

Czy na terenie dzielnicy znajdują się jakieś licea i technika, gdzie młodzież może wybrać się po podstawówce? Na samej Oruni Górnej-Gdańsku Południe nie ma szkół ponadpodstawowych. Najbliższe technikum znajduje się przy ul. Smoleńskiej w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, natomiast liceum przy ul. Chałubińskiego na terenie Chełma.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Oruni Górnej-Gdańsku Południe jest średnio rozwinięta. Co prawda mieszczą się tam żłobki i przedszkola, ale brakuje szkół podstawowych. Poza tym, zdaniem okolicznych mieszkańców, w pobliskich podstawówkach poziom nauczania pozostawia wiele do życzenia, co jest kłopotliwe zwłaszcza dla rodziców ambitnych dzieci.

Warto zwrócić uwagę na to, że w dzielnicy nie ma w ogóle szkół ponadpodstawowych. Jeśli Orunia Górna-Gdańsk Południe dalej będzie się rozwijać i będą powstawały tam nowe mieszkania, władze miasta powinny pomyśleć o otworzeniu w okolicy liceum lub technikum.

4. Jak się mieszka na Oruni Górnej-Gdańsku Południe? Parki i rekreacja w dzielnicy.

Orunię Górną ze wszystkich stron otacza zieleń. W okolicy mieszczą się parki i kilka zbiorników wodnych, gdzie można łowić ryby. Obok wielu terenów zielonych powstały boiska i siłownie zewnętrze (np. siłownia przy ul. Platynowej). W okolicy organizowane są spotkania parkrun. Orunia Górna-Gdańsk Południe jest więc idealnym miejscem do zamieszkania dla osób, które lubią spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Ponieważ dzielnica szybko się rozwija, jej mieszkańcy mają nadzieję, że niedługo powstanie tam jeszcze basen.

5. Gastronomia i kultura

Na terenie Oruni Górnej-Gdańska Południe działają liczne restauracje. Wśród nich m.in. McDonald's (ul. Świętokrzyska 2) oraz pizzeria Napoli (ul. Generała Augusta Emila Fieldorfa 2). Dawniej działała tam także pizzeria Leone. Obecnie najbliższa restauracja lokalnej sieci mieści się w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Gdzie zjeść w dzielnicy smacznie i niedrogo? Zdaniem mieszkańców w okolicy znajduje się niejedna dobra restauracja. Na obiad warto wybrać się do ZAUFAJNI Food & Cocktail Bar oraz do Degustatorni u Andrzeja.

Mieszkańcy dzielnicy mogą narzekać na brak miejsc do rozrywki. Centrum Kultury Gdańska mieści się na Śródmieściu, a to kilka kilometrów dalej. Na Oruni Górnej-Gdańsku Południe nie powstało ani kino, ani teatr. Co więcej, nie ma tam także żadnego muzeum. Najbliższa galeria sztuki, a także multipleks znajduje się właśnie w Śródmieściu. Mieszkańcy Oruni Górnej-Gdańska Południe mogą dojechać tam komunikacją miejską.

Na terenie dzielnicy funkcjonuje Biblioteka Publiczna Wojewódzka i Miejska. Chętnie korzystają z niej mieszkańcy, który lubią spędzać czas z dobrą książką. Warto wspomnieć, że w sąsiedniej dzielnicy, tuż przy samej granicy z Orunią Górną-Gdańskiem Południe znajduje się Park Oruński. Na jego terenie działa amfiteatr, gdzie często odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

6. Zdrowie na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Czy mieszkańcy Oruni Górnej-Gdańska Południe odczuwają smog? Biorąc pod uwagę stężenie PM10, SO2 i NO2, jakość powietrza jest tam bardzo dobra. Poziom zanieczyszczeń wzrasta przeważnie tylko zimą, kiedy właściciele domów jednorodzinnych palą w starych piecach. Świetną jakość ma także tamtejsza kranówka. Wiele osób pija ją zamiast wody mineralnej, co z jednej strony jest ekologiczne, a z drugiej pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Czy w dzielnicy znajdują się jakieś przychodnie i szpitale publiczne? W okolicy działa zakład opieki zdrowotnej BaltiMed. Przychodnia sprawuje opiekę na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale można tam wybrać się także do lekarza prywatnie. W ramach NFZ mieszkańcy mogą liczyć na pomoc lekarza ogólnego, alergologa, kardiologa, dermatologa, laryngologa, neurologa oraz pulmonologa.

Prywatnie mogą udać się z kolei do dietetyka, chirurga naczyniowego, ortopedy, urologa czy też otolaryngologa. Warto dodać, że na terenie dzielnicy działa optyk (ul. Świętokrzyska 21) oraz liczne apteki. Mieszkańcy Oruni Górnej-Gdańska Południe nie powinni mieć kłopotów z dostaniem się do lekarza, ani z wykupieniem lekarstw. Jedna z aptek znajduje się w pasażu handlowym tuż przy przychodni.

7. Orunia Górna-Gdańsk Południe - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Oferta usługowo handlowa Oruni Górnej-Gdańska Południe jest dość dobrze rozwinięta, chociaż w okolicy brakuje galerii handlowej, gdzie można byłoby zrobić większe zakupy. Sklepy działające w dzielnicy to głównie popularne supermarkety i hipermarkety, a wśród nich Lidl (ul. Platynowa 3) oraz Piotr i Paweł.

Na terenie Oruni Górnej-Gdańska Południe mieści się kilka pasaży handlowych. Jeden z nich powstał przy ulicy Platynowej. Mieści się tam m.in. piekarnia oraz Delikatesy Mięsne Gzella, gdzie można kupić smaczną i świeżą wędlinę. Liczne sklepy znajdują się w pasażu handlowym zlokalizowanym przy ul. Krzemowej. Mieści się tam m.in. Biedronka i Pepco, gdzie można kupić dekoracje i artykuły gospodarstwa domowego.

Wiele punktów usługowo-handlowych mieści się także w pasażu przy ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego. Działa tam m.in. biuro rachunkowe i kwiaciarnia. Na tej samej ulicy funkcjonuje także fryzjer. Oprócz większej galerii handlowej w dzielnicy brakuje targowiska. Najbliższy ryneczek znajduje się na terenie Chełma przy ul. Chałubińskiego. Okoliczni mieszkańcy mogą kupić tam świeże owoce i warzywa, a także chrupiące pieczywo.

8. Wady i zalety mieszkania na Oruni Górnej-Gdańsku Południe

Zalety:

 • duża liczba terenów zielonych,
 • dobra jakość powietrza,
 • bliskość najważniejszych punktów (placówka pocztowa przy ul. Krzemowej 2, Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe Gdańsk – ul. Dywizji Wołyńskiej 33).

Wady:

 • średnio rozbudowana sieć komunikacji miejskiej,
 • słabo rozwinięta sieć rowerowa,
 • niewiele miejsc, gdzie można spędzić czas wolny,
 • brak dużej galerii handlowej.

Czy dzielnica Orunia Górna-Gdańsk Południe jest przyjazna dla zwierząt?

Orunia Górna-Gdańsk Południe to dzielnica bardzo przyjazna dla zwierząt. W okolic mieści się wiele terenów zielonych, gdzie można wyjść na spacer. Właściwie wokół każdego osiedla mieszkaniowego rosną lasy i pola. Są tam również parki rekreacyjne. Właściciele psów chętnie chadzają z nimi nad wodę.

Na terenie dzielnicy znajduje się kilka zbiorników retencyjnych, a poza tym przepływa tam rzeka. Tuż przy zbiorniku retencyjnym Augustówka mieści się psi park. Czworonogi mogą się tam wyhasać i pobiegać bez smyczy. Cały park jest ogrodzony, więc właściciele psów nie musza martwić się, że te uciekną. Czy w dzielnicy znajduje się jakiś weterynarz? Orunia Górna-Gdańsk Południe to idealnie miejsce do życia dla osób, które posiadają zwierzaka. W okolicy działa Trójmiejska Klinika Weterynaryjna, która jest czynna codziennie przez całą dobę.

9. O tym się mówi na Oruni Górnej-Gdańsku Południowym

Już od wielu lat na Oruni Górnej-Gdańsku Południowym wiele mówi się o słabo rozwiniętej sieci komunikacyjnej. Co prawda na teren dzielnicy dojeżdża kilka linii autobusów miejskich i autobusy lokalnych przewoźników, ale to wciąż za mało. Dojazd do centrum w godzinach szczytu zajmuje często ponad pół godziny, co dla okolicznych mieszkańców jest dużym utrudnieniem.

Problem z komunikacją mogłaby rozwiązać budowa dodatkowej linii Szybkiej Kolei Miejskiej. Pomysłów związanych z realizacją przedsięwzięcia było wiele. Niestety, do tej pory żaden nie został zrealizowany.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: