placement placeholder
placement placeholder

Dzielnica Śródmieście Gdańsk

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 03.03.2020

Co warto wiedzieć na temat gdańskiego Śródmieścia? Gdzie robić zakupy? Gdzie spędzać wolny czas? Jakie parki warto odwiedzić? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.

Śródmieście, jako dzielnica Gdańska pełni funkcje reprezentacyjne miasta, dlatego też można spotkać tam wielu turystów. Miejsce to tętni życiem zwłaszcza od kwietnia do października, kiedy nad morzem trwa sezon letni. Zabudowa dzielnicy to głównie zabytkowe kamienice, chociaż w ostatnich latach pobudowano tam też wiele nowych apartamentowców. Uwagę turystów najbardziej przyciąga odrestaurowana starówka, w pobliżu której mieści się mnóstwo zabytków.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdańsk Śródmieście

domy na sprzedaż Gdańsk Śródmieście

1. Informacje ogólne

Położenie Śródmieścia na mapie Gdańska

Śródmieście to jedna z 35 dzielnic Gdańska, która ze względu na liczne zabytki i piękną starówkę, pełni nie tylko funkcje administracyjne, ale i reprezentacyjne. Uroku temu miejscu dodaje położenie nad rzeką Motławą. Od południowego zachodu Śródmieście graniczy z Chełmem, od zachodu z gdańskimi Siedlcami, a od północy z Aniołkami i Młyniskami. Od północnego wschodu sąsiaduje z dzielnicą Przeróbka, a od wschodu z dzielnicą Rudniki, Olszynka i Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Na terenie Śródmieścia wyróżnia się 11 osiedli administracyjnych:

 • Stare Miasto – jest to najstarsza część Gdańska (położenie na północy dzielnicy). Przez osiedle przepływa Radunia na której utworzona została niewielka wyspa. Dawniej pobudowano tam wielki Ratusz, a oprócz niego wiele innych zabytków.
 • Główne Miasto – znajduje się tam mnóstwo zabytków i atrakcji. Na osiedlu powstał plac reprezentacyjny, o nazwie Długi Targ, a oprócz tego Ratusz, zabytkowy dźwig portowy Żuraw czy też Fontanna Neptuna. Wieczorne przechadzki po rynku, pozwalają poczuć mieszkańcom osiedla wyjątkowy klimat.
 • Nowe Ogrody – leżą w zachodniej części dzielnicy. Na terenie osiedla znajdują się głównie budynki administracyjne, a w tym Urząd Miasta, Komisariat Policji Gdańsk-Śródmieście czy też Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.
 • Grodzisko – leży w północno-zachodniej części dzielnicy, między Starym Miastem a Nowymi Ogrodami. Najbardziej rozpoznawalny punkt na osiedlu to Góra Gradowa. Znajduje się tam punkt widokowy. Jego położenie pozwala podziwiać niemalże całe centrum miasta.
 • Stare Przedmieście – również znajdują się tam budynki administracyjne i liczne zabytki. W okolicy mieści się Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Brama Nizinna. Osiedle leży nad Motławą. Jego mieszkańcy często wybierają się na spacer nad rzekę z dziećmi lub ze swoimi czworonogami.
 • Biskupia Górka – osiedle na wzniesieniu, które częściowo należy do dzielnicy Chełm. Na najwyższym punkcie wzniesienia, znajduje się wieża zegarowa o wysokości 25 m oraz punkt widokowy. Okoliczna zabudowa to głównie kamienice.
 • Wyspa Spichrzów – jedno z najciekawiej położonych osiedli w całym Gdańsku. Znajduje się w centrum dzielnicy i ze wszystkich stron otacza je rzeka Motława. Większość tamtejszych zabytków została zniszczona podczas II wojny światowej, ale mimo to osiedle ma wyjątkowy charakter. Z pozostałymi częściami dzielnicy łączy je kilka mostów, a w tym Most Zielony i Most Stągiewny.
 • Ołowianka – podobnie jak Wyspa Spichrzów ze wszystkich stron jest otoczona wodami - rzeką Motławą i kanałem na Stępce, tyle tylko, że ma mniejszą powierzchnię. Można dojechać tam Mostem Kamieniarskiego. Na osiedlu funkcjonuje Filharmonia Bałtycka, a także Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
 • Długie Ogrody – leżą tuż przy Wyspie Spichrzów i Ołowiance, na wschodnim brzegu Nowej Motławy. Znajduje się tam wiele punktów usługowo-handlowych i budynków mieszkaniowych, przez co jest to idealna lokalizacja pod inwestycje. W okolicy oczywiście nie brakuje zabytków. Na terenie Długich Ogrodów mieści się Brama Żuławska, spichlerz Nowa Pakownia oraz przystań jachtowa.
 • Dolne Miasto – ma charakter mieszkaniowy. Chętnie zamieszkiwane przez rodziny z dziećmi, studentów i singli. Budynki znajdujące się na terenie osiedla to głównie kamienice i bloki mieszkalne, zbudowane w okresie PRL-u. Spośród ciekawych miejsc w okolicy warto odwiedzić Śluzę Kamienną, zbudowaną około 400 lat temu.
 • Sienna Grobla – podobnie jak Biskupia Górka, należy do Śródmieścia tylko w części. Północno-wschodni obszar osiedla przynależy do dzielnicy Rudniki. Osiedle pełni funkcję mieszkaniowo-przemysłową. Znajduje się tam kilka dużych fabryk i mniejszych zakładów. Ze względu na bliskość szkół i wiele miejsc pracy, zamieszkują tam rodziny z dziećmi.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Śródmieściu?

Na dzień 31 stycznia 2019 liczba mieszkańców Śródmieścia wynosiła 25 243 osoby, natomiast gęstość zaludnienia 4468 os/km². Dzielnica zajmuje powierzchnię 5,65 km². W porównaniu do Wyspy Sobieszewskiej, Matarni czy Oliwy jest więc niewielka. Ze względu na bliskość do najważniejszych punktów w mieście, chętnie zamieszkują tam studenci i rodziny z dziećmi.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

W Śródmieściu powinien odnaleźć się każdy, kto lubi mieć wszystko pod ręką. Chętnie zamieszkują tam studenci, rodziny z dziećmi i seniorzy. W okolicy mieści się mnóstwo punktów usługowo-handlowych, więc żeby zrobić zakupy, czy wyjść na obiad nie trzeba mieć zbyt wiele wolnego czasu. Dzielnica jest świetnie skomunikowana. W związku z tym, bez problemu mogą zamieszkać tam osoby, które pracują w innej części Gdańska.

Sprawdź pozostałe oferty w dzielnicy:

Czy Śródmieście w Gdańsku to styl życia?

Jak się żyje w dzielnicy? Pobliscy mieszkańcy bardzo chwalą sobie Śródmieście, głównie ze względu na bliskość sklepów i centrów rekreacyjno-rozrywkowych. Studenci i single mają tam gdzie wyjść na imprezę czy na obiad. W pobliżu starówki działają liczne puby i restauracje. Gdańsk Śródmieście to istne centrum kultury. Świetnie odnajdują się tam osoby, które lubią żyć aktywnie. Jak się mieszka w dzielnicy na co dzień? Mieszkańcy Śródmieścia nie mogą narzekać. Rada Dzielnicy Śródmieście-Gdańsk dba o to, aby w okolicy było czysto, zielono i bezpiecznie.

Planowany rozwój dzielnicy

Śródmieście to okolica, która stale się rozwija. W ciągu ostatnich lat powstało tam wiele nowoczesnych apartamentowców, gdzie teraz można kupić luksusowe mieszkania. Gdańsk Śródmieście to popularna lokalizacja, więc deweloperzy wciąż decydują się na nowe inwestycje. Ze względu na bliskość najważniejszych punktów usługowych, dzielnica stanowi idealne miejsce na inwestycje w mieszkania pod wynajem.

O ciągły rozwój Śródmieścia dbają przede wszystkim władze miasta. Co roku na terenie dzielnicy powstają nowe budynki użyteczności publicznej, a stare kamienice i zabytki są remontowane. W najbliższym czasie modernizację ma przejść m.in. Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na terenie dzielnicy regularnie przeprowadzane są remonty ulic. Obecnie trwa rewitalizacja osiedla Biskupia Górka, która obejmuje modernizację infrastruktury wzdłuż ulicy Biskupiej, Na Stoku i Salwator.

Śródmieście - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Śródmieście to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Gdańska. Znajduje się tam mnóstwo zabytków i innych ciekawych miejsc. Będąc na spacerze, warto przejść się na punkt widokowy. Na terenie Śródmieścia znajduje się ich kilka. Jednym z najchętniej odwiedzanych punktów jest Góra Gradowa, z której można podziwiać całe centrum miasta.

Najważniejsze zabytki i atrakcje Śródmieścia to:

 • Muzeum II Wojny Światowej,
 • Muzeum Narodowe Morskie,
 • Fontanna Neptuna,
 • Wielki Młyn,
 • Brama Żuraw,
 • Brama Żuławska,
 • Złota Brama,
 • Brama Wyżynna,
 • Bazylika Mariacka,
 • Filharmonia Bałtycka,
 • Ratusz Starego Miasta,
 • Ratusz Głównego Miasta.

Czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica?

Wiele osób zastanawia się, czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica - w końcu panuje tam duży ruch. Mimo miejskiego zgiełku, mieszkańcy czują się w Śródmieściu bardzo dobrze. Ze względu na dobrze rozwinięty system monitoringu, nie mają się czego obawiać, nawet po zmroku. Warto wspomnieć, że Gdańsk to jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce, co potwierdzają liczne rankingi.

Atrakcje w Śródmieściu - oferta dla dzieci

Mieszkania w Śródmieściu chętnie kupowane są przez młode rodziny, ponieważ oferta dla dzieci jest tam bardzo dobrze rozwinięta. W tamtejszym centrum handlowym powstała Sala Zabaw Lider, gdzie można wyprawić swoim pociechom urodziny, lub po prostu wybrać się tam w przerwie od zakupów.

Na terenie dzielnicy działają również place zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu, gdzie najmłodsi chętnie chadzają zwłaszcza wiosną i latem. W okolicy działają także centra rozrywki typu escape room, gdzie można wybrać się ze starszakiem. Warto zaznaczyć, że dobrze bawi się tam nie tylko młodzież, ale i dorośli.

W wolnej chwili z dziećmi można wyjść także do kina, a w weekend na rozgrywki Gdańskiego Klubu Żużlowego Wybrzeże. To właśnie w Śródmieściu znajduje się Stadion Żużlowy im. Zbigniewa Podleckiego.

Sprawdź również informacje o innych gdańskich dzielnicach na Gethome: 

2. Komunikacja w Śródmieściu

Ile trwa dojazd ze Śródmieścia do centrum?

Śródmieście to centrum kulturalno-rozrywkowe Gdańska. Na dojazd samochodem z obrzeży dzielnicy w okolice Fontanny Neptuna trzeba poświęcić około 10 minut. W godzinach porannych i popołudniowych czas ten może się jednak wydłużyć dwu, a nawet trzykrotnie.

Wielu mieszkańców Gdańska decyduje się poruszać po mieście rowerem. W ten sposób, nawet w godzinach szczytu, z obrzeży dzielnicy do centrum można dostać się już w 5 minut. Pomiędzy poszczególnymi osiedlami Śródmieścia można przemieszczać się komunikacją miejską. Dla przykładu, dojazd autobusem z Dolnego Miasta do Ołowianki powinien zająć około 20 minut.

Tramwaje w Śródmieściu

Na Śródmieściu prężnie funkcjonuje komunikacja miejska. Po terenie dzielnicy kursują zarówno tramwaje, jak i autobusy. Mieszkańcy chętnie korzystają z nich zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy w okolicach centrum powstają duże korki. Do dyspozycji mieszkańców Śródmieścia jest aż 11 całorocznych linii tramwajowych, a także 3 sezonowe.

Najpopularniejsze z nich to:

 • Linia nr 2 (Łostowice Świętokrzyska - Oliwa),
 • Linia nr 6 (Łostowice Świętokrzyska - Jelitkowo),
 • Linia nr 8 (Jelitkowo - Stogi Plaża),
 • Linia nr 10 (Brętowo PKM - Zajezdnia Nowy Port).

Istotną informacją jest, że na terenie Śródmieścia transport uzupełniają także tramwaje wodne. Statki pływają wzdłuż dwóch tras:

 • F5 (Żabi Kruk - Brzeźno),
 • F6 (Targ Rybny - Sobieszewo).

Autobusy w Śródmieściu

Na terenie Gdańska funkcjonuje ponad 80 linii autobusowych, a w tym linie dzienne zwykłe, przyśpieszone oraz nocne. Znaczna ich część kursuje przez Śródmieście, dzięki czemu do centrum łatwo dojechać z każdej części miasta.

Popularne autobusy w Śródmieściu to:

 • Linia nr 106 (Westerplatte - Wały Piastowskie),
 • Linia nr 111 (Górki Zachodnie - Wały Piastowskie),
 • Linia nr 123 (Orunia Równa - Wały Piastowskie),
 • Linia nr 130 (Jasień PKM - Muzeum II Wojny Światowej).

Najważniejsze przystanki autobusowe na terenie dzielnicy to Wały Piastowskie, Muzeum Narodowe, Chmielna oraz Brama Żuławska. Warto dodać, że część linii autobusowych funkcjonujących na terenie Gdańska kursuje poza granice miasta. Można dojechać nimi do Sopotu, Gdyni czy też Żukowa.

Dworce/zajezdnie w Śródmieściu

Czy na terenie Śródmieścia znajdują się jakieś dworce? Jest ich tam nawet kilka. Najważniejszy z nich - dworzec kolejowy Gdańsk Główny, mieści się na Starym Mieście. Dojeżdżają tam pociągi PKP SKM (Gdańsk Śródmieście to główne centrum przesiadek) oraz PKP TLK. Na terenie dzielnicy jest także kilka pętli autobusowych i dworzec PKS.

Śródmieście – ścieżki rowerowe

Chociaż Śródmieście to centrum miasta, tamtejsi rowerzyści nie mają kłopotów z poruszaniem się po drogach. Na terytorium dzielnicy znajdują się drogi dla rowerów oraz wypożyczalnie. W ostatnich latach ścieżki rowerowe powstały m.in. wzdłuż ul. 3 maja, Siennickiej i Al. Armii Krajowej.

Komunikacja w Śródmieściu – główne ulice

Przez całą dzielnicę przebiega droga krajowa nr 91, która jest częścią trasy europejskiej E77 biegnącej przez Europę Środkową. Można dojechać nią na Słowację, Węgry, a także na Litwę i Łotwę. Przez teren Śródmieścia ciągnie się również droga wojewódzka nr 501, łącząca Gdańsk z Mikoszewem, Stegną i Krynicą Morską.

Komunikacja w Śródmieściu – inwestycje drogowe

Mieszkańcy Śródmieścia już niedługo doczekają się remontu ulicy Toruńskiej. Modernizacja ma obejmować zmianę nawierzchni drogi, przebudowę miejsc parkingowych, montaż ławek i śmietników czy też instalację stojaków rowerowych. Remont ma ułatwić dojazdy mieszkańcom Wyspy Spichrzów, Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia.

Spośród bieżących inwestycji drogowych warto wyróżnić także remont ulicy Biskupiej, Salwator i Na Stoku. Ta również ma obejmować wymianę nawierzchni i montaż elementów małej infrastruktury.

Ocena redakcji

Śródmieście pod względem komunikacyjnym jest jedną z najlepiej rozwiniętych części miasta. Infrastruktura drogowa na terenie dzielnicy ulega ciągłym modernizacjom, dzięki czemu z roku na rok jest w coraz lepszym stanie. Zdarza się jednak, że przez remonty, na ulicach tworzą się duże korki. Warto jeszcze raz wspomnieć, że to właśnie w Śródmieściu mieści się jeden z najważniejszych dworców kolejowych w kraju – Gdańsk Główny. Obsługuje on połączenia miastowe, międzymiastowe i międzynarodowe. Z Gdańska można dojechać bezpośrednio do Stargardu, Warszawy, a nawet Zakopanego.

W Śródmieściu bez problemu odnajdują się osoby, które muszą dojeżdżać do pracy nawet na koniec miasta. Na terenie dzielnicy co kilka minut kursują zarówno autobusy, jak i tramwaje. Osoby, które lubią spędzać czas aktywnie, mogą dojeżdżać do pracy także rowerem, ponieważ wzdłuż wielu ulic Śródmieścia powstały bezpieczne ścieżki rowerowe.

3. Edukacja w Śródmieściu

Żłobki i przedszkola w Śródmieściu

Mimo, że Śródmieście zajmuje niewielki teren, znajdują się tam liczne żłobki i przedszkola. Placówki cieszą się dobrą opinią, co niewątpliwie jest zaleta tego miejsca. Mieszkańcy Śródmieścia mogą zapisać najmłodsze dzieci do jednego z dwóch żłobków Gdańskiego Zespołu Żłobków. Placówki są przystosowane do opieki nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia do 3 lat.

 • Żłobek nr 7 Berek - mieści się przy ul. Pocztowej 1
 • Żłobek nr 8 Bówka - mieści się przy ul. Szerokiej 15/17

Mieszkańcy okolicy nie powinni mieć także problemu ze znalezieniem dla swoich dzieci przedszkola. W samym Śródmieściu mieści się kila placówek publicznych, a w tym:

 • Przedszkole nr 32,
 • Przedszkole nr 35 (dla dzieci z wadami wzroku),
 • Przedszkole nr 41,
 • Przedszkole nr 46.

Co więcej, na terenie dzielnicy funkcjonują też placówki niepubliczne, a wśród nich:

 • Przedszkole Niepubliczne im. Panienki z Okienka,
 • Niepubliczne Przedszkole Językowe Pod Wesołą Chmurką,
 • Niepubliczne Przedszkole Językowe Kraina Tęczy.

Na obszarze Śródmieścia działa także Katolickie Przedszkole Solaris Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana.

Szkoły podstawowe: edukacja w Śródmieściu

Śródmieście ma również bogatą ofertę edukacyjną dla starszych dzieci. Mieszczą się tam liczne szkoły podstawowe, do których uczęszczają także uczniowie z sąsiednich dzielnic.

Placówki publiczne:

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26
 • Szkoła Podstawowa nr 50 im. Emilii Plater
 • Szkoła Podstawowa nr 57 im. gen. Wł. Andersa
 • Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 67 im. Obrońców Poczty Polskiej
 • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. F. Nowowiejskiego

Placówki niepubliczne:

 • Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa
 • Gdańska Szkoła Podstawowa Lingwista

Wśród okolicznych uczniów i rodziców najlepszą opinią cieszy się Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego. Panuje tam miła atmosfera, a nauczyciele są kompetentni. Godna polecenia jest również Gdańska Szkoła Podstawowa Lingwista.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Śródmieściu?

Przyszli rodzice często zastanawiają się czy łatwo dostać się do żłobka, aby móc szybko wrócić do zawodu. Jak wygląda sprawa w Śródmieściu? Biorąc pod uwagę, że na terenie dzielnicy znajdują się aż dwa żłobki, nie powinno być z tym problemu. Zwłaszcza, że w ostatnich latach wzrosła liczba oferowanych przez placówki miejsc.

Rodzice starszych dzieci myślą z kolei nad tym, czy łatwo dostać się do podstawówki. Na samym Śródmieściu mieści się kilka szkół publicznych i prywatnych, więc każdy powinien znaleźć tam odpowiednie miejsce dla swojej pociechy.

Licea i technika w Śródmieściu - szkoły średnie dzielnicy

Oprócz szkół podstawowych, w Śródmieściu funkcjonują licea i technika. Chętnie zapisują się do nich nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale i jej okolic. Najważniejsze placówki publiczne:

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika,
 • Zespół Szkół Łączności w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej,
 • Zespół Szkół Samochodowych im. 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Najważniejsze placówki niepubliczne:

 • Akademickie Liceum Ogólnokształcące 'Lingwista' im. Hymnu Narodowego,
 • Gdańskie Liceum Autonomiczne.

Na terenie dzielnicy znajduje się także licea i technika dla dorosłych Centrum Nauki i Biznesu Żak oraz Szkoły Prusa dla Dorosłych. Poziom nauczania w pobliskich placówkach utrzymuje się na dobrym poziomie. Najlepsze wyniki matur osiągają uczniowie Gdańskiego Liceum Autonomicznego (3 miejsce w rankingu liceów województwa pomorskiego) oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (12 miejsce).

Popularne szkoły w Śródmieściu

Na terenie dzielnicy działają zarówno szkoły publiczne, jak i szkoły prywatne. Mimo konieczności płacenia czesnego, te drugie cieszą się dużą popularnością. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest wysoki poziom nauczania oraz dostęp do interesujących zajęć dodatkowych.

Wśród najmłodszych popularne stały się przedszkola językowe. Starsze dzieci chętnie uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 65, gdzie, jak twierdzą, panuje fajna atmosfera. Największą popularnością wśród szkół ponadpodstawowych cieszy się z kolei Gdańskie Liceum Autonomiczne, które oferuje bardzo wysoki poziom nauczania.

W Śródmieściu funkcjonują też uczelnie i popularne szkoły wyższe, a w tym:

 • Akademia Sztuk Pięknych,
 • Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna,
 • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna,
 • Szkoła Wyższa Ateneum.

Ocena redakcji

Śródmieście to idealne miejsce do zamieszkania dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Na terenie dzielnicy funkcjonuje wiele żłobków, przedszkoli i podstawówek. W okolicy nie brakuje także szkół ponadpodstawowych i szkół wyższych.

W Śródmieściu znajduje się wiele szkół prywatnych o wysokim poziomie nauczania. Chętnie uczęszczają tam nie tylko dzieci i młodzież z Gdańska, ale i okolicznych miejscowości. Dobry poziom utrzymują zwłaszcza tamtejsze licea. Dwa z nich - Gdańskie Liceum Autonomiczne oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika znajdują się w czołówce rankingu liceów województwa pomorskiego.

Mieszkańcy dzielnicy mogą rozwijać się bez względu na wiek. W centrum miasta powstało liceum dla dorosłych, Centrum Nauki i Biznesu Żak, a także Uniwersytet Trzeciego Wieku.

4. Jak się mieszka w gdańskim Śródmieściu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Mimo, że Śródmieście jest gęsto zabudowane, jego mieszkańcy mają gdzie wybrać się na spacer z dziećmi czy psem. Jakie parki znajdują się na terenie dzielnicy? Najpopularniejsze z nich to Park Świętopełka i Park Niemena. Zieleń cieszy oko także w pobliżu Skweru Imienia Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku oraz wokół Pomnika króla Jana III Sobieskiego.

Wielu mieszkańców Śródmieścia spędza wolny czas aktywnie. Na trenie dzielnicy funkcjonują liczne siłownie, basen, boiska do piłki nożnej, a także Stadion Żużlowy im. Zbigniewa Podleckiego. Miejsca godne polecenia to m.in. CityFit - siłownia (ul. Targ Sienny 7) oraz Argonaut – szkoła pływania.

5. Gastronomia i kultura

Śródmieście Gdańsk jest bardzo dobrze rozwinięte także pod względem kulturalno-rozrywkowym. W dzielnicy prężnie działają kluby, bary, restauracje i niejeden hotel. Gdańsk Śródmieście to idealne miejsce dla tych, którzy lubią raz na jakiś czas wybrać się gdzieś na kolację. Gdzie zjeść w dzielnicy? Świetną opinią cieszy się La Sicilia - pizzeria (ul. Pańska 7/8) oraz Chleb i Wino - dobra restauracja z kuchnią europejską.

Śródmieście to istne centrum kultury. Mieści się tam niejeden teatr, muzeum, biblioteka i galeria sztuki. Miejscem, do którego warto wybrać się w wolny dzień jest Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, a także Gdańska Galeria Fotografii. Z myślą o młodzieży, na terenie dzielnicy powstał hufiec (ul. Za Murami 2) oraz kino 7D (ul. Tkacka 17/18).

6. Zdrowie w Śródmieściu

W centrum Gdańska jakość powietrza jest bardzo dobra. Chociaż warto zwrócić uwagę na to, że zimą smog może być tam odczuwalny. Świetną jakość ma też kranówka, przez co specjaliści zachęcają do jej picia zamiast wody mineralnej.

Czy na terenie Śródmieścia mieszczą się apteki całodobowe, a także przychodnie i szpitale publiczne? Pod tym względem mieszkańcy dzielnicy nie mogą narzekać. W okolicy funkcjonuje kilka przychodni, a do tego szpital Copernicus i Centrum Zdrowia ETER-MED. Co istotne, większość placówek realizuje świadczenia w ramach NFZ. W centrum funkcjonują także apteki całodobowe, więc chorzy nie mają problemu z wykupowaniem recept.

7. Śródmieście - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Śródmieściu dobrze rozwinięta jest nie tylko oferta kulturalna, ale i handlowa. Na terenie dzielnicy znajdują się liczne supermarkety, hipermarkety, sklepy odzieżowo-obuwnicze, a także centrum handlowe Forum Gdańsk. Co ciekawe, nie brakuje tam nawet targowiska. Mieszkańcy dzielnicy na bazarku chętnie kupują świeże owoce i warzywa.

Na Śródmieściu działają liczne punkty handlowe, jak i usługowe. Na terenie dzielnicy działa niejeden fryzjer i salon kosmetyczny. W centrum znajduje się także wiele placówek bankowych i notariusz (ul. Podmurze 2).

8. Wady i zalety mieszkania w Śródmieściu

Zalety:

 • świetna komunikacja z pozostałymi dzielnicami miasta,
 • dobra jakość powietrza i kranówki,
 • bogata oferta handlowo-usługowa,
 • duża liczba restauracji i pubów,
 • liczne atrakcje dla dzieci.

Wady:

 • niewielka liczba terenów zielonych,
 • zakorkowane ulice w godzinach szczytu,
 • hałas karetek w pobliżu szpitala,
 • niedostateczna liczba miejsc parkingowych.

Czy dzielnica Śródmieście jest przyjazna dla zwierząt?

Śródmieście to idealna lokalizacja dla osób, które mają zwierzęta. Okolica jest bardzo przyjazna dla zwierząt. Na terenie całego miasta znajduje się wiele restauracji i knajpek, gdzie żeby wejść coś zjeść, nie trzeba zostawiać pupila na zewnątrz. Takie miejsca działają także w samym centrum. Z psem można wybrać się m.in. do pubu Sto Siedem i kawiarni Dobra Kawa.

Ponieważ w dzielnicy mieści się kilka parków, miłośnicy zwierząt mają gdzie wyjść na spacer. Trzeba jednak przyznać, że tereny te nie są zbyt duże. Warto także wspomnieć, że mieszkańcy Śródmieścia coraz częściej narzekają na brak psiego parku.

9. O tym się mówi w Śródmieściu

W ostatnich latach dużo mówi się na temat rewitalizacji osiedli Śródmieścia, która ma obejmować remont budynków i infrastruktury komunikacyjnej. Mieszkańcy są zadowoleni z następujących modernizacji, bowiem znacznie usprawniają one przejazd między poszczególnymi częściami dzielnicy.

Tematem wciąż poruszanym przez gdańszczan jest wprowadzanie stopniowego zakazu wjazdu samochodami na teren starówki. Do tej pory miasto wprowadziło już ograniczenia na ul. Grobla I i Grobla IV. Wielu mieszkańców uważa te działania za słuszne. Jak mówią, dzięki ograniczeniom na starówce panuje o wiele bardziej kameralna atmosfera. Zakazy mają jednak też przeciwników.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: