Wzgórze Św. Maksymiliana Gdynia

Redakcja

Redakcja

28.05.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w gdyńskiej dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana? Sprawdź na GetHome.pl

Wzgórze Św. Maksymiliana jest jedną z 22 dzielnic Gdyni, która dawniej była nazywana Wzgórzem Focha oraz Wzgórzem Nowotki. Chociaż jej powierzchnia jest niewielka, ma ona wielu mieszkańców. Z czego to wynika? Przede wszystkim z bliskości do centrum i dobrze rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej. Przez Wzgórze Św. Maksymiliana kursują autobusy miejskie i trolejbusy, a do tego biegnie tam ważna droga wojewódzka.

Na terenie dzielnicy nie brakuje punktów usługowo-handlowych, przez co chętnie zamieszkują tam osoby starsze, którym zależy na tym, aby mieć wszystko pod ręką. Oczywiście Wzgórze Św. Maksymiliana jest atrakcyjne nie tylko pod względem mieszkaniowym, ale i turystycznym. Dzielnica leży bezpośrednio nad morzem, a dokładniej nad Zatoką Pucką, co każdego roku przyciąga wielu przyjezdnych.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Wzgórze Św. Maksymiliana Gdynia

domy na sprzedaż Wzgórze Św. Maksymiliana Gdynia

1. Informacje ogólne

Położenie Wzgórza Św. Maksymiliana na mapie Gdyni

Wzgórze Św. Maksymiliana to jedna z 22 dzielnic Gdyni. Ma ona bezpośredni dostęp do morza, a do tego położona jest blisko centrum. Dzielnica leży w południowo-wschodniej części miasta i graniczy z pięcioma innymi częściami miasta. Na północ od Wzgórza Św. Maksymiliana leży Kamienna Góra i Śródmieście, na zachód Działki Leśne, na południowy zachód Mały Kack, a na południe Redłowo. Cała wschodnia granica dzielnicy styka się z kolei z Zatoką Pucką.

Z uwagi na położenie i obecną infrastrukturę komunikacyjną i handlowo-usługową, Wzgórze Św. Maksymiliana jest atrakcyjną lokalizacją zarówno pod względem turystycznym, jak i mieszkaniowym. Na terenie dzielnicy powstało kilka osiedli mieszkaniowych i nowoczesnych apartamentowców, a w tym Modern Tower. Główną zabudowę stanowią tam kilkupiętrowe bloki mieszkaniowe. Oprócz nich w dzielnicy znajdują się wysokie budynki pełniące funkcje biurowe, a do tego domy w zabudowie bliźniaczej i tak zwane szeregowce.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Wzgórzu Św. Maksymiliana?

Pod względem powierzchni Wzgórze Św. Maksymiliana jest jedną z najmniejszych jednostek Gdyni (zajmuje niespełna 2 km²). Na koniec 2019 roku dzielnicę zamieszkiwało 10 760 osób, z czego większość to osoby w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym. Ze względu na bliskość do morza i obecność licznych punktów usługowo-handlowych, jest to atrakcyjna okolica dla osób w każdym wieku. Gęstość zaludnienia na Wzgórzu Św. Maksymiliana wynosi aż 5 518 osób/km². Porównując wynik z pozostałymi jednostkami, można zauważyć, że jest to jedna z trzech najchętniej zamieszkiwanych dzielnic Gdyni.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Większość mieszkańców Wzgórza Świętego Maksymiliana to osoby w wieku produkcyjnym. Stanowią one prawie 55% tamtejszej populacji. Część z nich to studenci, których do zamieszkania w okolicy zachęca bliskość Uniwersytetu Morskiego, a także single, którzy pracują w centrum i nie muszą stamtąd daleko dojeżdżać. Na Wzgórzu mieszka wiele rodzin. Głównym powodem jest dobrze rozwinięta infrastruktura usługowa oraz obecność licznych placówek edukacyjnych (m.in. Alfabet – przedszkole Gdynia, Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Mikołaja Kopernika 55). Z uwagi na bliskość punktów usługowo-handlowych i przychodni, dzielnicę chętnie zamieszkują także seniorzy. Osoby w wieku poprodukcyjnym stanowią około 30% tamtejszych mieszkańców. Najmniejszą grupą są osoby w wieku przedprodukcyjnym.

Dla kogo Wzgórze Św. Maksymiliana?

Jak widać, Wzgórze św. Maksymiliana to dzielnica odpowiednia dla osób w każdym wieku. Kto powinien pomyśleć o zakupie tam nieruchomości? Wzgórze Maksymiliana to idealna lokalizacja dla osób, które lubią w wolnej chwili wyjść z domu. Dzielnica położona jest blisko centrum, co niewątpliwie jest jej największą zaletą. Do wielu punktów zlokalizowanych w Śródmieściu można stamtąd dojść pieszo, co sprawia, że młode osoby nie mają żadnego problemu z tym jak wieczorami dostać się na miasto.

Oczywiście bliskość centrum jest zaletą nie tylko dla nastolatków i studentów, ale także dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Seniorzy wygodnie mogą dostać się do tamtejszych urzędów i innych ważnych placówek. Jeśli chodzi o osoby starsze i rodziny z małymi dziećmi, dzielnica jest dobrym miejscem do zamieszkania z uwagi na obecność aż kilku placówek medycznych. Znajduje się tam m.in. Przychodnia Wzgórze Świętego Maksymiliana.

Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia

Mieszkańcy Wzgórza Św. Maksymiliana z reguły prowadzą aktywny tryb życia. Jest tam wiele miejsc, gdzie można wybrać się na spacer czy pobiegać, a także wyjść ze znajomymi. Jednym z ulubionych miejsc tamtejszych mieszkańców jest bulwar. Ponieważ przy brzegu morza nie ma piasku, a jest twarda nawierzchnia, swobodnie można wybrać się tam na spacer z wózkiem. Trzeba przyznać, że na Wzgórzu Św. Maksymiliana żyje się bardzo wygodnie. W samej dzielnicy i niedaleko niej znajduje się wiele sklepów i innych ważnych punktów, więc żeby załatwić jakąś sprawę nie trzeba daleko dojeżdżać.

Planowany rozwój

W najbliższych latach dzielnica będzie rozwijać się zarówno pod względem funkcji mieszkaniowej, jak i rekreacyjnej. Z uwagi na szeroką ofertę handlowo-usługową, to świetne miejsce pod inwestycje. Nic więc dziwnego, że deweloperzy chętnie budują tam mieszkania i inne nieruchomości. Oprócz inwestycji budowlanych, w najbliższych latach w dzielnicy będą realizowane projekty związane z rewitalizacją terenów zielonych. W przyszłości jeszcze lepiej mają one spełniać funkcję rekreacyjną i być miejscem na odpoczynek.

Wzgórze Św. Maksymiliana - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Jak już wspomnieliśmy, Wzgórze Św. Maksymiliana to okolica atrakcyjna nie tylko pod względem mieszkaniowym, ale i turystycznym. Dzielnica leży nad samym morzem, co w sezonie letnim przyciąga wielu przyjezdnych. Jakie atrakcje i miejsca warte zobaczenia czekają na nich w okolicy?

 • Bulwar Nadmorski,
 • Małe Molo,
 • Park Linowy Góra Harców,
 • Klub Tenisowy Arka,
 • Korty tenisowe Baza Sport Gdynia.

Turyści, a także mieszkańcy dzielnicy, aby odpocząć często wybierają się na pobliską Polankę Redłowską. Tuż obok niej zlokalizowana jest też Dzika Plaża Redłowo. Atrakcją dzielnicy jest także bliskość do centrum, gdzie można coś zjeść lub wybrać się na rejs tamtejszym tramwajem wodnym z Gdyni na Hel.

Czy Wzgórze Św. Maksymiliana to bezpieczna dzielnica?

Znaczna część osób, która chce zamieszkać na Wzgórzu zastanawia się, czy w dzielnicy jest w ogóle bezpiecznie. Mimo, że leży ona nad samym morzem, przez co w sezonie letnim przyjeżdża tam wielu turystów, okoliczni mieszkańcy nie czują się tam w żaden sposób zagrożeni. Ponieważ większość okolicznych dróg jest dobrze oświetlona, swobodnie można wyjść tam na spacer nawet po zmroku.

W kwestii bezpieczeństwa warto wspomnieć, że dawniej na terenie dzielnicy funkcjonował Komisariat Policji Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana. W miejscu tym policja (Gdynia, Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Wojewody Wachowiaka 6) nie miała zbyt dobrych warunków do pracy, co zadecydowało o budowie nowej siedziby dla funkcjonariuszy. Ta obecnie nie mieści się już w samej dzielnicy, a jakieś 100 metrów od jej granicy z Redłowem. Co ciekawe, jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w całej Polsce.

Atrakcje dla dzieci

Trzeba przyznać, ze Wzgórze Św. Maksymiliana to jedna z najbardziej przyjaznych dzielnic dla dzieci i to w każdym wieku. Mieści się tam wiele atrakcji, a do tego szkoły i przedszkola. Na terenie dzielnicy  otworzono świetnie wyposażoną salę zabaw. Atrakcje dla dzieci stanowią tam m.in. zjeżdżalnia pontonowa, zjeżdżalnia rolkowa, trampoliny, baseny z kulkami czy mini bar.

Mieszkając na Wzgórzu można wybrać się na tamtejsze lodowisko (Gdynia, Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Generała Józefa Bema 33). Trzeba jednak liczyć się z tym, że bywa tam tłoczno. W wolnej chwili z dziećmi warto wybrać się do pobliskiego Centrum Nauki Experyment. To miejsce idealne na wycieczkę zarówno dla maluchów, jak i starszaków. W okolicy oczywiście nie brakuje też placów zabaw, gdzie dzieci mogą spędzać czas na co dzień.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja na Wzgórzu Św. Maksymiliana

Ile trwa dojazd ze Wzgórza Św. Maksymiliana do centrum?

Jak już wspomnieliśmy, Wzgórze Św. Maksymiliana leży tuż przy Śródmieściu. Z uwagi na niewielką odległość i rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową, część osób zalicza dzielnicę do centrum. Między stacją SKM leżącą na Wzgórzu Św. Maksymiliana, a stacją SKM leżącą na Śródmieściu są niecałe 2 kilometry. Dojazd z dzielnicy do centrum zajmuje więc dosłownie chwilę.

Najszybciej można dostać się tam Szybką Koleją Miejską - to około 2 minuty drogi. Czas przejazdu samochodem jest uzależniony od natężenia ruchu drogowego. Poza godzinami szczytu to około 6 minut, natomiast w godzinach porannych i popołudniowych kwadrans. Wielu mieszkańców dzielnicy jeździ do pracy czy szkoły rowerem. W ten sposób do centrum można dojechać średnio w 10 minut, co jest szczególnie korzystne, kiedy na drogach zaczynają tworzyć się korki.

Tramwaje

W całej Gdyni nie ma sieci tramwajowej. W niektórych częściach miasta, ruch autobusowy uzupełniany jest jednak przez trolejbusy. Dzieje się tak m.in. na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Dzielnica uchodzi za jedną z najlepiej skomunikowanych, co zachęca do zamieszkania na jej terenie osoby, które muszą dojeżdżać do pracy. Do najważniejszych linii trolejbusowych kursujących przez Wzgórze zalicza się:

 • Linia nr 23 - Kacze Buki - Gdynia Dworzec Gł. PKP,
 • Linia nr 24 - Dąbrowa Miętowa - Stocznia Gdynia,
 • Linia nr 26 - Cisowa Sibeliusa - Orłowo SKM - "Klif",
 • Linia nr 33 - Karwiny Tuwima - Gdynia Dworzec Gł. PKP.

Autobusy

Ważnym środkiem transportu na Wzgórzu Św. Maksymiliana są autobusy. Przede wszystkim dlatego, że kursują one nie tylko przez główne, ale i boczne ulice, przez co swobodnie można dojechać nimi m.in. nad bulwar. Przez Wzgórze Św. Maksymiliana przejeżdża wiele linii autobusowych, a w tym:

 • Linia autobusowa nr 119 - Dworzec Morski - Muzeum Emigracji 03,
 • Linia autobusowa nr 204Norwida -  Plac Kaszubski,
 • Linia autobusowa nr 252Norwida – Norwida.

Do najważniejszych przystanków w dzielnicy należy: przystanek ZKM Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana, Bulwar Nadmorski oraz Ejsmonda.

Dworce/zajezdnie

Jeśli chodzi o dworce i zajezdnie, w dzielnicy zlokalizowana jest stacja SKM Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana, gdzie kursują pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. SKM umożliwia łatwy dojazd do pozostałych części miasta, a także poza nie, bowiem kursuje przez całe Trójmiasto i okoliczne miejscowości. Warto jeszcze raz zaznaczyć, że niedaleko dzielnicy mieści się także stacja Gdynia Główna, gdzie oprócz pociągów SKM kursują pociągi Intercity, Polregio czy TLK.

Wzgórze Św. Maksymiliana – ścieżki rowerowe

Wzgórze Św. Maksymiliana to dzielnica przyjazna rowerzystom. Ścieżki rowerowe biegną tam wzdłuż al. Zwycięstwa oraz al. Piłsudskiego, co pozwala w łatwy sposób dojechać stamtąd do centrum i na plażę. Droga dla rowerów ciągnie się także wzdłuż samego bulwaru. Tam też na przejażdżki chętnie wybierają się rodziny z dziećmi. Oczywiście w dzielnicy nie brakuje stacji miejskiego systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów, co zachęca do aktywności te osoby, które nie mają własnego sprzętu.

Główne ulice

Najważniejszą arterią na Wzgórzu Św. Maksymiliana jest al. Zwycięstwa będąca fragmentem drogi wojewódzkiej nr 468, łączącej Gdynię z Sopotem oraz Gdańskiem. Jest to jeden z najistotniejszych szlaków komunikacyjnych w całym Trójmieście. Wzdłuż al. Zwycięstwa biegnie sieć SKM, a także chodnik i droga dla rowerów. Z uwagi na jej duże znaczenie, znajduje się przy niej także kilka przystanków autobusowych. Ważnym drogami są także ul. Mikołaja Kopernika, al. Piłsudskiego oraz, biegnąca przez samo centrum dzielnicy, ul. Legionów.

Planowane duże inwestycje

W najbliższym czasie miasto na terenie Wzgórza Św. Maksymiliana nie planuje realizować dużych inwestycji drogowych. Sporo mówi się jednak o przebudowie ul. Biskupa Dominika, która ma objąć m.in. remont jezdni, a także budowę nowego chodnika i miejsc parkingowych. Tutaj warto wspomnieć, że kwestia parkingów dla mieszkańców dzielnicy jest bardzo istotna. Od wielu lat tamtejsi kierowcy mają kłopoty ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych, co sprawia, że często zostawiają auta w miejscach niedozwolonych, a w tym na chodnikach. Wspomniana inwestycja chociaż częściowo rozwiąże istniejący problem.

Ocena redakcji

Jeśli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną, Wzgórze Św. Maksymiliana jest jedną z najlepiej rozwiniętych części Gdyni. Trzeba jednak wspomnieć, że częstym kłopotem dla tamtejszych kierowców jest znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Przez teren dzielnicy kursuje wiele linii autobusowych i trolejbusowych, a do tego Szybka Kolej Miejska. Do centrum można dojechać stamtąd już w 2 minuty. Jest to ogromna zaleta dla osób, które pracują na Śródmieściu Gdyni, a także dla studentów i singli lubiących wyjść wieczorami na miasto.

3. Edukacja na Wzgórzu Św. Maksymiliana

Żłobki i przedszkola

Na Wzgórzu Św. Maksymiliana działa niejeden żłobek, a do tego liczne przedszkola, co sprawia, że jest to jedna z najlepszych gdyńskich dzielnic do zamieszkania dla rodzin z małymi dziećmi. Wśród placówek dedykowanych maluchom znajdują się zarówno te publiczne, jak i prywatne, co spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców. Z myślą o dzieciach poniżej 3. roku życia w dzielnicy otworzono Żłobek nr 43 Pozytywnych Inicjatyw. Oprócz niego działa tam Punkt Opiekuńczo-Edukacyjny Pozytywka z grupami dla dzieci w wieku przedszkolnym i żłobkowym. Maluchy od od 18 miesiąca życia przyjmuje także Niepubliczne Przedszkole Montessori nr 1, a od 2 roku życia Przedszkole Alfabet. Jeśli chodzi o placówki dla dzieci w wieku przedszkolnym, oferta jest jeszcze lepiej rozwinięta. Na terenie dzielnicy działają m.in.:

 • Publiczne Przedszkole nr 9,
 • Publiczne Przedszkole nr 19,
 • Publiczne Przedszkole nr 22,
 • Przedszkole Niepubliczne Akademia Małych Odkrywców,
 • Niepubliczne Przedszkole Montessori nr 1 w Gdyni,
 • Przedszkole Alfabet,
 • Niepubliczne Przedszkole Oksfordzik.

Szkoły podstawowe

W dzielnicy oprócz żłobków i przedszkoli działają podstawówki: Szkoła Podstawowa nr 23, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Gdyni, Szkoła Podstawowa nr 53 a do tego, pod tym samym adresem, Szkoła Podstawowa nr 49 dla Dzieci Niedosłyszących. Każda z nich jest placówką publiczną.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Większość rodziców przy przeprowadzce martwi się, jak ich dziecko poradzi sobie w nowej szkole oraz czy łatwo się do niej dostanie. Na Wzgórzu Św. Maksymiliana działa kilka żłobków, przedszkoli i podstawówek, a więc znalezienie wolnego miejsca nie powinno stanowić problemu. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, warto też wspomnieć, że w Gdyni obowiązuje rekrutacja obwodowa, co oznacza, że dla danego miejsca zamieszkania przypisana jest konkretna placówka, gdzie dziecko powinno dostać się bez spełnienia dodatkowych wymagań.

Licea i technika

Oferta edukacyjna na Wzgórzu Św. Maksymiliana jest bardzo dobrze rozwinięta, nawet pod względem szkół średnich. W dzielnicy znajdują się dwa licea - III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego. Obie szkoły mają dobrą opinię, a do tego utrzymują wysoki poziom nauczania, co potwierdzają zajęte miejsca w rankingu liceów województwa pomorskiego (III LO – miejsce 1., VI LO – miejsce 3).

Jeszcze niedawno na terenie dzielnicy działał Zespół Szkół Budowlanych im. Bronisława Bukowskiego. Niestety, decyzją władz miasta placówka została rozwiązana, a następnie włączona do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Gdyni, działającego na drugim końcu miasta. Oprócz liceów, Na Wzgórzu Św. Maksymiliana działa jednak Szkoła Muzyczna I i II stopnia, im. Z. Noskowskiego.

Popularne szkoły

Kilka spośród placówek edukacyjnych zlokalizowanych na Wzgórzu ma świetną opinię. Są to przede wszystkim prywatne żłobki i przedszkola, a w tym Akademia Małych Odkrywców. Polecaną placówką jest także Szkoła Podstawowa nr 53. Jak już wspomnieliśmy, na terenie dzielnicy działają dwa licea. Obie placówki cieszą się dużą popularnością i wysokim poziomem nauczania. Zarówno III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP, jak i VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego znajduje się w czołówce najlepszych szkół województwa pomorskiego. Nic więc dziwnego, że chętnie rekrutują tam nie tylko uczniowie mieszkający na terenie dzielnicy, ale także z pozostałych części miasta i okolicznych miejscowości.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Wzgórzu św. Maksymiliana jest bardzo dobrze rozwinięta, dzięki czemu mimo dużej liczby mieszkańców, nie powinno być tam problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. Trzeba jednak wspomnieć, że z uwagi na świetną opinię, do wielu żłobków i przedszkoli rodzice zapisują swojej dzieci nawet, jeśli mieszkają w innej części miasta. Podobna sytuacja dotyczy tamtejszych szkół średnich. Jak już wspomnieliśmy, mają one świetną pozycję w rankingu liceów województwa pomorskiego, co sprawia, że rekrutują tam uczniowie z całego miasta, a także okolicznych miejscowości.

4. Jak się mieszka na Wzgórzu Św. Maksymiliana? Parki i rekreacja w dzielnicy

Jeśli chodzi o skwery czy obszary leśne, tych na terenie dzielnicy nie ma zbyt wiele, bowiem w dużej części jest ona zabudowana. Najbardziej zielono jest w pobliżu Polanki Redłowskiej i wzdłuż bulwaru. Rozległe tereny zielone są zlokalizowane za Centrum Riviera, niemniej jednak należą one już do sąsiedniej dzielnicy.

Oferta rekreacyjno-sportowa na Wzgórzu jest dość dobrze rozwinięta. W dzielnicy do tej pory nie powstał jednak jeszcze żaden basen. Najbliższe pływalnie mieszczą się na Śródmieściu i Działkach Leśnych.

Na terenie Wzgórza Św. Maksymiliana zainstalowano kilka siłowni zewnętrznych. Często można spotkać tam seniorów, którzy dbają o swoje zdrowie i kondycję. We wspomnianym Centrum Riviera mieści się z kolei siłownia tradycyjna, gdzie chętnie na treningi chodzą zwłaszcza osoby młode. Oprócz kilku siłowni, w dzielnicy mieszczą się także inne obiekty sportowo-rekreacyjne, a w tym: lodowisko, korty tenisowe, studio tańca i kilka boisk do piłki nożnej i koszykówki.

5. Gastronomia

Na Wzgórzu i w jego pobliżu działają liczne restauracje, więc tamtejsi mieszkańcy mają gdzie wyjść na obiad i kolacje. Polecane lokale to m.in. Borowa Ciotka, Barracuda, El Greco i Strefa Nadmorska. W dzielnicy działają też kawiarnie i lodziarnie, gdzie często chadzają rodziny z dziećmi oraz turyści.

W dzielnicy znajduje się kilka miejsc, gdzie można wybrać się ze znajomymi lub na randkę. Jednym z nich jest kino Helios, zlokalizowane w Centrum Riviera, na pograniczu Wzgórza i Działek Leśnych. Tuż obok niego znajduje się mini bar i kawiarnia, gdzie można zjeść lody i napić się dobrej kawy. Chociaż oferta kulturalno-rozrywkowa na Wzgórzu jest dość rozwinięta, nie ma tam żadnego teatru. Trzeba jednak przyznać, że z uwagi na bliskość do centrum nie stanowi to większego problemu. Tam bowiem zlokalizowany jest Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza.

W Gdyni na Wzgórzu Św. Maksymiliana swój oddział ma miejska biblioteka. Mieszkańcy dzielnicy oceniają to miejsce niezwykle pozytywnie. Przede wszystkim z uwagi na duży wybór książek, ale również ze względu na miłą i pomocną obsługę. Na Wzgórzu ciekawe zajęcie mogą znaleźć osoby w każdym wieku. W dzielnicy i jej najbliższej okolicy znajduje się Młodzieżowy Dom Kultury, Klub Seniora Łączymy Pokolenia, Franciszkańskie Centrum Kultury Gdynia im. J. P. II oraz Kaszubskie Forum Kultury.

6. Zdrowie

Od dłuższego czasu jakość powietrza na Wzgórzu Św. Maksymiliana utrzymuje się na dobrym poziomie, przez co mieszkańcy raczej nie odczuwają tam smogu. Wskaźniki zanieczyszczenia pyłami PM2.5 I PM10 mogą pogarszać się jednak zimą, kiedy mieszkańcy okolicznych domów jednorodzinnych palą w piecach starego typu.

Ostatnio coraz więcej mówi się o piciu kranówki zamiast wody butelkowej. Daje to wiele korzyści, głównie tych związanych z ochroną środowiska i oszczędnością pieniędzy. Wodę mineralną warto zamienić na kranówkę zwłaszcza, kiedy ta ma dobrą jakość. Tak też jest w całym Trójmieście, a w tym na Wzgórzu.

Czy na Wzgórzu zlokalizowane są jakieś przychodnie i szpitale prywatne? W dzielnicy działa przychodnia Wzgórze (Gdynia, ul. Legionów 67), która zapewnia dostęp do świadczeń w zakresie podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, a także stomatologii i rehabilitacji leczniczej w ramach NFZ oraz prywatnie. Kolejną placówką dostępną dla mieszkańców Wzgórza jest przychodnia EXTRA-MED. Przyjmują tam m.in. lekarze rodzinni, endokrynolog i psychiatra.

Oprócz sklepów w dzielnicy działa kilka aptek, co jest ogromną zaletą zwłaszcza dla osób starszych. Jedna apteka znajduje się tuż przy przychodni Wzgórze, co sprawia, że po wizycie u lekarza, aby wykupić leki nie muszą oni nigdzie jechać.

7. Sklepy, hipermarkety

Już klika lat temu na pograniczu Wzgórza i Działek Leśnych otworzono Centrum Riviera. To jedna z największych galerii handlowych na Pomorzu. Na jej terenie mieszczą się m.in. hipermarket Auchan, sklepy z elektroniką i wyposażeniem wnętrz, market zoologiczny, sklepy obuwnicze i butiki odzieżowe.

Mieszkańcy dzielnicy często robią zakupy w supermarkecie Auchan, który mieści się we wspomnianym Centrum Riviera. Kiedy jednak nie mają na tyle dużo czasu, aby wybrać się do galerii, wybierają mniejsze dyskonty. W dzielnicy znajduje się m.in. Biedronka, Lewiatan i kilka marketów Żabka.

Oczywiście na terenie Wzgórza mieszczą się mniejsze sklepy osiedlowe i delikatesy mięsne, gdzie można zrobić zakupy w dosłownie kilka minut. Wygodne funkcjonowanie tamtejszym mieszkańcom zapewnia także bliskość punktów usługowych. W dzielnicy działają m.in.: fotograf (Gdynia, Wzgórze, ul. Świętojańska 135), poczta (Gdynia, Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Harcerska 15), księgowy, salon kosmetyczny i fryzjer.

8. Wady i zalety życia na Wzgórzu Św. Maksymiliana

Zalety:

 • szybki dojazd do centrum i poza miasto,
 • bezpośrednie położenie nad morzem,
 • obecność bulwaru,
 • dobrze rozwinięta oferta edukacyjna.

Wady:

 • mała liczba miejsc parkingowych,
 • spore korki w godzinach szczytu.

Czy Wzgórze Św. Maksymiliana jest przyjazne dla zwierząt?

Wzgórze Św. Maksymiliana to przyjazna okolica dla zwierząt. W dzielnicy zlokalizowany jest nawet psi skwer, gdzie czworonogi mogą wybiegać się bez smyczy. Ku zadowoleniu posiadaczy zwierząt, znajdują się tam także gabinety weterynaryjne.

9. O tym się mówi na Wzgórzu Św. Maksymiliana

Ostatnio na Wzgórzu dużo mówi się o rewitalizacji tamtejszych skwerów. Od jakiegoś czasu tworzone są plany zagospodarowania Polanki Redłowskiej oraz Skweru Arki Gdynia. Jeśli chodzi o pierwszy projekt, koncepcja jest taka, aby służył on każdemu. Wśród pomysłów na zagospodarowanie terenu znajdują się amfiteatr, kąpielisko, plac zabaw oraz siłownia. Jeśli chodzi o Skwer Arki Gdynia, inicjatywa dotycząca rewitalizacji została zawarta w budżecie obywatelskim. Ma ona objąć m.in. montaż nowej ławki i oświetlenia, a także sadzenie roślin. Pierwsze prace na tamtejszym skwerze zostały już zrealizowane.

Mieszkańcy dzielnicy czekają z niecierpliwością na dalsze postępy, bowiem ma to być dla nich miejsce nie tylko do rekreacji, ale i odpoczynku. Jak zapewniają władze miasta, realizacja inwestycji ma zostać wznowiona pod koniec sierpnia 2020, kiedy ku końcowi będzie zbliżał się wysoki sezon letni.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: