Witomino-Radiostacja Gdynia

Redakcja

Redakcja

05.05.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w gdyńskiej dzielnicy Witomino-Radiostacja? Sprawdź na GetHome.pl

Gdynia to jedno z głównych miast wchodzących w aglomerację Trójmiasta. Tłoczne i głośne w okresie letnim przyciąga turystów z Polski i zagranicy. W Gdyni bez trudu można jednak znaleźć miejsca, gdzie turyści docierają rzadko lub wcale, a mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem. Jedną z takich dzielnic jest Witomino-Radiostacja. Cicha, przyjazna i otoczona lasem dzielnica staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do mieszkania. Powierzchnia dzielnicy wynosi 8,51 km. Na jej terenie działają organy administracyjne: Rada Dzielnicy Witomino – Radiostacja z siedzibą przy ul. Stawnej 4/6.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Witomino Radiostacja Gdynia

domy na sprzedaż Witomino Radiostacja Gdynia

1. Informacje ogólne

Witomino - Radiostacja – położenie na mapie Gdyni

Dzielnica Witomino–Radiostacja położona jest na wzgórzu. Naturalną granicę dzielnicy wyznacza Trójmiejski Park Krajobrazowy, otaczający Witomino z trzech stron, a także ulica Wileńska od strony wschodniej. Sąsiadujące z Witomino-Radiostacja dzielnice to Grabówek, Działki Leśne (od północy), Wzgórze Św. Maksymiliana, Mały Kack (od wschodu) oraz Chwarzno-Wiczlino (od zachodu). Położenie Witomina sprawia, że nie ma ono bezpośredniego dostępu do wód Zatoki Puckiej.

Ze względu na niewielką powierzchnię Witomino-Radiostacja nie jest podzielone na osiedla. Spotkać można się jednak z podziałem dzielnicy na Witomino–Radiostację i Witomino– Leśniczówkę. Podział ten został sztucznie wprowadzony w latach 60. XX wieku ze względu na gwałtowną rozbudowę mieszkalną na tym terenie. Granica prowadzi z zachodu na wschód przez ulicę Chwarznieńską i Małokacką. Mieszkańcy Witomina nie stosowali jednak tego sztucznego podziału, traktując te dwie dzielnice jako jedną spójną całość. Podział został zniesiony przez miasto Gdynia w 2018 roku, a przyjęta nazwa dzielnicy to Witomino.

Położenie dzielnicy Witomino–Radiostacja pozwala na szybki i łatwy dojazd do centrum Gdyni, a także do pozostałych dwóch największych miast wchodzących w skład aglomeracji Trójmiasta: Sopotu i Gdańska.  

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w dzielnicy?

Liczba mieszkańców dzielnicy Witomino–Radiostacja (zgodnie z danymi podanymi przez Urząd Miasta Gdyni na koniec 2019) roku wynosi 17,069 osób, z czego najwięcej osób jest w wieku produkcyjnym (8787). Dane statystyczne wskazują, że gęstość zaludnienia to 2008 osoby/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Dzielnica Witomino–Radiostacja to oaza spokoju w pobliżu centrum miasta. Mimo rozbudowy i licznych rewitalizacji zachowała swój wiejski, małomiasteczkowy charakter i styl, który wyróżnia się na tle innych dzielnic Gdyni. Jednocześnie znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie najbardziej ekskluzywnych dzielnic miasta takich jak Orłowo, Redłowo, Wzgórza św. Maksymiliana i Śródmieście. Dzięki temu dzielnica jest atrakcyjnym miejscem do mieszkania. W zabudowie dominują niskie bloki oraz jednorodzinne domki. Ich mieszkańcy to w przeważającej części seniorzy, którzy z Witominem związali większość życia i stanowią integralną część mozaiki społecznej dzielnicy.

Pojawienie się w ostatnich latach nowych inwestycji takich jak np. osiedle Witawa sprawiło, że Witomino coraz częściej wybierają rodziny z dziećmi i single chcący uciec od zgiełku miasta, a jednocześnie pozostać blisko centrum. Inwestorzy kuszą ich nowoczesnymi apartamentowcami z ochroną, piętrowym parkingiem i tarasami, z których rozpościera się widok na Zatokę Gdańską i panoramę Gdyni z Półwyspem Helskim. Dzielnica niechętnie jest natomiast wybierana przez inwestorów lokujących kapitał w nieruchomościach pod najem krótkoterminowy. Witomino-Radiostacja omijają też studenci, którzy nie znajdują tu dla siebie oferty rozrywkowej i kulturalnej. Choć nie brakuje i studentów, którzy doceniają spokojny charakter dzielnicy i decydują się na wynajem mieszkania w jednym z wielu bloków z lat 60 i 70. XX wieku.

Czy Witomino-Radiostacja to styl życia Gdyni?

Gdynia to miasto o jednym z najwyższych wskaźników zadowolenia mieszkańców. Nie inaczej jest w dzielnicy Witomino-Radiostacja. Mieszkańcy cenią fakt, że mogą wieść spokojne życie z dala od zgiełku głównych ulic Gdyni i wielkomiejskiego gwaru, który dokuczliwy jest szczególnie w sezonie turystycznym. Jako plusy Witomina–Radiostacji wymieniają bliskość zielonych terenów rekreacyjnych, dobry dostęp do komunikacji miejskiej, bezpieczeństwo oraz łatwy dostęp do strefy usługowej. Wielu mieszkańców dzielnicy docenia też sąsiedztwo. To w wielu przypadkach nie zmienia się od lat, co sprawia, że mieszkańcy są ze sobą zżyci i chętni do pomocy. Jak się mieszka w dzielnicy? Witomino-Radiostacja jest cichym i spokojnym zakątkiem miasta. Trudno powiedzieć, że charakter dzielnicy oddaje styl życia Gdyni – miasta nowoczesnego, przedsiębiorczego, otwartego, nastawionego na osiąganie sukcesów. Dzielnica nie może pochwalić się wydarzeniami kulturalnymi czy szeroką ofertą rozrywkową, przyciąga natomiast zielenią, ciszą i małomiasteczkowym stylem, który pozwala zwolnić i zrelaksować się.

Planowany rozwój dzielnicy

Rewitalizacja dzielnicy trwa już od kilku lat. Witomino-Radiostacja placem budowy stało się już na początku lat 60. XX wieku. Wówczas zaczynały powstawać pierwsze duże osiedla. W 2020 roku klucze do mieszkań będą mogli odebrać m.in. mieszkańcy Słonecznej Zatoki – nowego osiedla składającego się z czterech segmentów o zróżnicowanej wielkości. Nie brakuje też inwestycji o charakterze społecznym, mającym przysłużyć się ogółowi mieszkańców. Wśród nich znajdują się budowa zbiornika retencyjnego przy ul. II Morskiego Pułku Strzelców oraz modernizacja ul. Hodowlanej. Prace rozpoczęły się w grudniu 2019 roku, a ich zakończenie przewidywane jest na koniec roku 2020.

Kolejną inwestycją wartą uwagi jest budowa ścieżki rowerowej i zręcznościowych pętli rowerowych w lasach komunalnych Witomina-Radiostacji. Obecnie projekt jest w fazie opracowywania dokumentacji. W dzielnicy głośno jest również o inwestycjach związanych z wieżą widokową, która jest nieczynna od lat 90. Urzędnicy przygotowują plan, który zakłada kapitalny remont, przebudowę lub rozbudowę, lub wzniesienie nowej platformy widokowej w rejonie ul. Kieleckiej.

Witomino-Radiostacja – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Atrakcje Witomina nie są spektakularne. W dzielnicy nie są ulokowane muzea czy zabytki architektoniczne. Turyści do dzielnicy Witomino–Radiostacja trafiają więc niezwykle rzadko. Zazwyczaj Witomino odwiedzają osoby zainteresowane dokładną historią Gdyni. Atrakcje dla nich stanowi m.in. folwark mieszczący się w centrum dzielnicy. Miejscem wartym zobaczenia jest również okoliczny Trójmiejski Park Krajobrazowy z licznymi ścieżkami spacerowymi, rowerowymi, do narciarstwa biegowego, jazdy konnej. Dostępne są też ścieżki dydaktyczne.

Czy dzielnica Witomino-Radiostacja jest bezpieczna?

Raporty Urzędu Miasta Gdyni wskazują, że problem przestępczości w mieście jest niewielki. Władze Gdyni nieustannie starają się podnieśc poziom bezpieczeństwa w dzielnicy, m.in. przez zwiększenie monitoringu. Potwierdzeniem jest 5 (na 66) miejsce Gdyni w raporcie Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta przygotowanym przez Fundację im. Roberta Schumana. Raport ocenia polskie miasta pod względem bezpieczeństwa ekonomicznego, publicznego, komunikacyjnego oraz otwartości na innych.

Czy Witomino–Radiostacja to bezpieczna dzielnica? Na terenie dzielnicy w ostatnich latach nie notuje się poważnych przestępstw. Mieszkańcy zaznaczają, że jednak nie jest idealnie. Jako największy problem wskazują chuligaństwo młodzieży. Jako jego przykłady wskazują głośne słuchanie muzyki w blokach czy malowanie obraźliwych napisów na murach.

Atrakcje Witomino-Radiostacja: oferta dla dzieci

W dzielnicy Witomino-Radiostacja najmłodsi mogą korzystać przede wszystkim z licznych placów zabaw, które zlokalizowane są w pobliżu bloków i nowych apartamentowców. Place zabaw dla dzieci dostosowane są do wieku i stopnia sprawności małych użytkowników. Przy ul. Narcyzowej znajduje się plac zabaw, przeznaczony dla dzieci z niepełnosprawnościami. Place zabaw to nie jedyne miejsca, gdzie najmłodsi mieszkańcy mogą spędzać aktywnie czas wolny. Na terenie dzielnicy znajdują się boiska do piłki nożnej i koszykówki, a także kryta pływalnia. Do aktywnego spędzania wolnego czasu na powietrzu dzieci i młodzież zachęca bliskość lasu, gdzie można trenować akrobacje rowerowe.

Częstym miejscem spotkań jest nowo powstały park do treningów parkour. Najmłodsi mieszkańcy dzielnicy nie będą się nudzić w deszczowe dni. Bogata oferta dla dzieci dostępna jest w Centrum Nauki EXPERYMENT. Jest to jedno z pierwszych polskich centrów nauki, w których prawa rządzące światem wyjaśniane są przez zabawę. Centrum swoją ofertę kieruje do całych rodzin, gwarantując interaktywne przyswajanie wiedzy.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Komunikacja miejska na terenie trójmiejskiej aglomeracji działa bardzo sprawnie. W obrębie dzielnicy Witomino kursują autobusy, a także dostępne są dwie stacje SKM-ki (Szybka Kolej Miejska), która dla wielu Gdynian jest głównym środkiem transportu w obrębie aglomeracji. Komunikacja samochodowa dzielnicy opiera się natomiast na ul. Chwarznieńskiej, która łączy centrum Gdyni z obwodnicą Trójmiasta i peryferyjnymi dzielnicami takimi jak Wiczlino czy Chwarzno.

Ile trwa dojazd z Witomino-Radiostacja do centrum?

Do centrum Gdyni z Witomina-Radiostacji można dostać się zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Podróż samochodem zajmuje ok. 15 minut, w zależności od korków. Najszybszym sposobem na przedostanie się do centrum miasta jest skorzystanie z SKM-ki. Witomino-Radiostacja od centralnego punktu miasta ul. Świętojańskiej dzieli 1-2 stacje, które kolejka zazwyczaj przejeżdża w 5-7 minut. Czas dotarcia jest stały, ponieważ SKM-a nie stoi w korkach. Szybka Kolej Miejska pomoże również w dostaniu się do centrum Sopotu i Gdańska. Podróż do centrum Sopotu trwa ok. 10 minut, do centrum Gdańska ok. 35 minut.

Tramwaje na Witomino-Radiostacja

Gdynia jest miastem, w którym tramwaje nie wyjeżdżają na ulice. Są one zastąpione trolejbusami. Obecnie w mieście wykorzystuje się głównie te działające na baterie. Według szacunków, rocznie z tej formy transportu miejskiego korzysta 350 mln pasażerów. Aktualnie jednak trolejbusy nie kursują w dzielnicy Witomino-Radiostacja. Mimo prowadzonych przymiarek urzędnicy orzekli, że nie ma możliwości poprowadzenia linii. Wynika to z tego, że Witomino-Radiostacja znajduje się zbyt daleko od słupów trakcyjnych.   

Autobusy na Witomino–Radiostacja

W Witominie komunikacja miejska, szczególnie autobusy kursują często. Główne przystanki autobusowe zlokalizowane są w centrum dzielnicy. Najważniejsze linie to 140, 141, 147, 150, 160, 190, 192, 203, 760 i N20. Autobusy odjeżdżają również z przystanków Witomino-Leśniczówka i Witomino Sosnowa. Można nimi dotrzeć m.in. na Dworzec Główny w Gdyni, na Karwiny czy Mały Kack.

Dworce/zajezdnie

Z racji oddalenia od głównych traktów na terenie dzielnicy nie są zlokalizowane dworce PKP czy kolei miejskich. Najbliższy dworzec dla mieszkańców Witomina–Radiostacji to Gdynia Główna. Dworzec położony jest w dzielnicy Śródmieście. Dojechać do niego można bezpośrednio SKM-ką lub autobusem.

Witomino - Radiostacja – ścieżki rowerowe

Witomino uznać można za dzielnicę przyjazną rowerzystom zarówno tym zasiadającym na jednośladach rekreacyjnie, jak i lubiących ekstremalne akrobacje. Liczne ścieżki rowerowe znajdują się przede wszystkim w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Na terenie parku wytyczono ich 8 – najdłuższa liczy sobie 43 km. Ścieżki rowerowe w dzielnicy Witomino biegną przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i kulturowym obszary parku. Dostępne są odcinki trudne, jak i bardzo łatwe idealne na rodzinne wycieczki. Rowerem z Witomina można dostać się m.in. do Karwi, Rumi, dzielnicy Chylonia, Chwarzyna.

Komunikacja na Witomino-Radiostacja – główne ulice

Najważniejszą ulicą w dzielnicy Witomino–Radiostacja jest ul. Chwarznieńska. Łączy ona dzielnicę z obwodnicą Trójmiejską (od strony zachodniej), a także peryferyjnymi dzielnicami miasta. Tranzytową ulicą dzielnicy jest Hodowlana. Duże znaczenie ma również ul. Małokacka, która jest trasą wyjazdową na drogę Gdyńską (wewnętrzną obwodnicę miasta). Pozwala ona bez wjeżdżania do centrum, dojechać do pozostałych dzielnic. Droga Gdyńska łączy się z obwodnicą, która prowadzi do Rumi, Redy, Wejherowa i dalej.

Komunikacja na Witomino-Radiostacja – inwestycje drogowe 

Witomino–Radiostacja to dzielnicą, w której obecnie przeprowadza się wiele inwestycji drogowych. Mają one przede wszystkim wyeliminować korki, które tworzą się przy wjeździe i wyjeździe na obwodnicę. Jednym z działań podjętych w tym celu jest stworzenie kontrabuspasa dla autobusów jadących ulicą Chwarznieńską. W ramach inwestycji planowane jest stworzenie pętli indukcyjnej w nawierzchni jezdni, masztów sygnalizacyjnych, latarni, oprzętu sygnalizacyjnego, dwóch stacji zasilająco-telekomunikacyjnych, nowego sternika świetlnego oraz rozbudowa sterownika na skrzyżowaniu ulic Chwarznieńskiej i Okrężnej. Inwestycja planowana jest na 2022 rok.

Ważną inwestycją będzie też planowana przebudowa witomińskiego odcinka Chwarznieńskiej. Na chwilę obecną trwają prace nad dokumentacją projektową i kosztorysową. Mają się one zakończyć w połowie 2021 roku. Projekt przewiduje połączenie ulicy Chwarznieńskiej z Kielecką. Obwodnica Witomina ma mieć długość 2650 m, 4 pasy ruchu (po 2 w każdym kierunku), kładki, wiadukty oraz 2 przepusty. Dodatkowo ma powstać ścieżka rowerowa w ciągu ul. Chwarznieńskiej oraz odcinki drogi rowerowej w ciągu ul. Rolniczej. Przebudowa czeka też ul. Hodowlaną, na której prace remontowe już trwają.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska w dzielnicy Witomino działa na bardzo wysokim poziomie. Korzystając z niej, można sprawnie dostać się do pozostałych dzielnic Gdyni, a także miast aglomeracji trójmiejskiej. Najszybszy transport zapewnia SKM-ka, której dwie stacje znajdują się na terenie Witomino-Radiostacja. Bliskość SKM-ki, a także liczne trasy rowerowe sprawiają, że wielu mieszkańców decyduje się na zamianę samochodu na rower lub podróżowanie komunikacją miejską. W celu ulepszenia komunikacji w dzielnicy planowane są liczne inwestycje drogowe, w tym budowa obwodnicy Witomina. Skorzysta na niej nie tylko transport publiczny, ale i osoby podróżujące samochodami, które często narzekają na korki na ul. Chwarznieńskiej i Małkowskiego. Mimo nich dojazd do centrum nie jest długi. Wyjazd na obwodnicę lub drogę Gdyńską pozwala też na swobodne poruszanie się w obrębie całej aglomeracji i unikanie większych korków.

3. Edukacja w Witominie-Radiostacji

Żłobki i przedszkola na Witomino–Radiostacja

Witomino–Radiostacja jest dzielnicą, w której rodziny z małymi dziećmi nie stanowią większości mieszkańców. Żłobki i przedszkola nie są więc liczne. Na terenie dzielnicy działają 3 żłobki, które są placówkami prywatnymi. Państwowy żłobek funkcjonuje przy ul. Uczniowskiej. Rodzice mogą też oddać pociechy pod opiekę klubów malucha. Podobnie wygląda kwestia przedszkoli. Na Witominie działa Przedszkole nr 13 oraz Przedszkole nr 28, które są publicznymi placówkami edukacyjnymi. Oprócz tego dostępnych jest kilka punktów przedszkolnych prywatnych, jednak ich liczba nie jest duża.

Szkoły podstawowe: edukacja na Witomino–Radiostacja

Szkoły podstawowe działające na Witominie to placówki o numerach 12 i 35. W dzielnicy zlokalizowana jest również Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy. To placówka prywatna, która realizuje nauczanie zintegrowane oparte na nowoczesnych metodach edukacji. Czy łatwo dostać się do żłobka? Rodzice nie zgłaszają trudności z zapisaniem dziecka do żłobka czy przedszkola w dzielnicy Witomino. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dzieci znajdują miejsca w państwowych placówkach. Liczby jasno wskazują, że brakuje ich dla większości najmłodszych Gdynian. Problem z dostępnością miejsc w żłobkach dotyka wszystkie dzielnice miasta. Sytuacja na Witominie jest jednak lepsza, niż w ościennych dzielnicach za sprawą niedawno rozbudowanego Żłobka Koniczynka.

Czy łatwo dostać się do podstawówki? Tu sprawa jest łatwiejsza. Miejsca w szkołach podstawowych nie brakuje. Witomińskie placówki dobrze też przystosowały się do niedawnej reformy edukacji. Rodzice wybierać mogą pomiędzy prywatnymi a państwowymi szkołami. Z racji niewielkiej ilości szkół podstawowych często decydują się jednak zapisać dzieci do szkół w pobliskich dzielnicach, gdzie placówek jest o wiele więcej.

Licea i technika na Witomino-Radiostacja: szkoły średnie w dzielnicy

Oferta szkół ponadpodstawowych na  Witominie–Radiostacji jest niewielka. Na terenie dzielnicy działa jedynie I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni, w skrócie ALO. Ze względu na ubogą ofertę edukacyjną na terenie dzielnicy - licea i technika, do których uczęszcza witomińska młodzież, w większości ulokowane są w ościennych dzielnicach.

Popularne szkoły na Witomino-Radiostacja

Witomino–Radiostacja nie może pochwalić się bogatą ofertą edukacyjną. Wybór jest niewielki w zakresie edukacji podstawowej, uczelnie wyższe w dzielnicy nie posiadają żadnych oddziałów. Szkoły prywatne i szkoły publiczne nie zajmują pierwszych miejsc w rankingach najlepszych szkół w mieście czy województwie. Popularne szkoły zlokalizowane są przede wszystkim na niedalekim Śródmieściu. Na uwagę zasługuje jednak jedyne witomińskie liceum. Placówka uznana jest za jedną z lepszych na terenie Trójmiasta. Wyróżnia się zarówno poziomem nauki, jak i ofertą sportową. Szkoła współpracuje z wieloma uczelniami wyższymi np. Akademią Morską.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Witomina-Radiostacji jest niezwykle uboga, szczególnie na tle ościennych dzielnic. Jednak sprawna komunikacja i łatwe połączenie ze Śródmieściem, Orłowem czy Redłowem sprawia, że dotarcie do nieco oddalonej szkoły nie stanowi problemu. Młodsze dzieci mogą być odwożone przez rodziców, starsze podróżować samodzielnie, korzystając z komunikacji zbiorowej.

4. Jak się mieszka w Witominie-Radiostacji? Parki i rekreacja w dzielnicy

Największy teren zielony w Witominie stanowi Trójmiejski Park Krajobrazowy. Jego powierzchnia to 19 930 ha. Park oferuje atrakcje przez cały rok. Dostępne są w nim liczne szlaki piesze, ścieżki rowerowe, a także wytyczone trasy do jazdy konnej czy pod narty biegówki. Dostęp do zieleni zapewniają też mniejsze parki i skwery, a także ogródki działkowe. Zieleń to nie jedyna rekreacyjna atrakcja Witomina. Mieszkańcy do dyspozycji mają siłownie, boiska na świeżym powietrzu oraz kryty basen. O kondycję zadbać można m.in. w:

  • Outdoor Fitness Center (siłownia na świeżym powietrzu)
  • Calypso Fitness Gdynia Witawa
  • Krm One Investment Group Sp. z o.o.
  • Siłowni Witawa

5. Gastronomia

W dzielnicy dominują tanie restauracje z domowym jedzeniem oraz pizzerie. Witomino–Radiostacja proponuje też kilka cukierni. Restauracje serwują potrawy na miejscu, posiadają też ofertę na dowóz. Liczba lokali gastronomicznych w dzielnicy jest jednak niewielka. Osoby pytające mieszkańców, gdzie zjeść w dzielnicy zazwyczaj odsyłane są do pobliskiego Orłowa, Redłowa czy Śródmieścia. Tam znajdują się dobre restauracje, kawiarnie, puby czy bary.

Jak na małą dzielnicę na uboczu oferta kulturalna Witomina–Radiostacji jest całkiem dobrze rozwinięta. Funkcjonuje tu biblioteka Witomino i biblioteka Witomino-Leśniczówka. Okazjonalnie organizowane są też wydarzenia kulturalne i sportowe dla dzieci, rodzin czy seniorów. Niestety, mieszkańcy nie mają dostępu do dzielnicowego centrum kultury. Witomino nie jest siedzibą żadnego muzeum, teatru, galerii sztuki. Najczęściej za dostarczyciela rozrywki służy więc kino Helios zlokalizowane w centrum handlowym Riviera.

6. Zdrowie w Witominie-Radiostacji

Ze względu na demografię mieszkańców Witomina, w dzielnicy nie brakuje placówek pozwalających zadbać o zdrowie. Mieszkańcy korzystać mogą z przychodni lekarskich, aptek, gabinetów masażu i rehabilitacji. Przychodnie, które zlokalizowane są w dzielnicy to zarówno te prywatne, jak i te świadczące usługi w ramach NFZ np. Przychodnia Lekarska Witomino Sp. z o.o. czy Baltic Clinic. W dzielnicy znajduje się też kilka prywatnych gabinetów lekarskich np. dietetyka, fizjoterapeuty czy internisty. Szpitale publiczne zlokalizowane są poza Witomino-Radiostacja. Najbliższa placówka to szpital w Redłowie.

Jakość powietrza w Gdyni uważana jest za dobrą. Smog występuje rzadko, chociaż zdarzają się dni, że jest on odczuwalny. Mieszkańcy Witomina jakość powietrza w swojej dzielnicy mogą śledzić na specjalnie dedykowanych temu stronach. Nie powinni się natomiast martwić wodą pitną. Kranówka w całej Gdyni zdatna jest do picia nawet bez przegotowania.

7. Sklepy, hipermarkety

W dzielnicy Witomino–Radiostacja głównie występują małe sklepy osiedlowe oraz te znanych sieci spożywczych np. Biedronka, Lidl, Żabka. Sklepy te oferują mieszkańcom podstawowe produkty. Dostępne są też większe supermarkety takie jak Tesco czy Carrefour. Ich bogaty asortyment sprawia, że mieszkańcy nie muszą wybierać się po zakupy do centrum Gdyni czy korzystać z hipermarketów zlokalizowanych przy obwodnicy. Mieszkańcy nie mogą natomiast korzystać z targowiska, którego w dzielnicy nie ma. Centrum zakupowe w Witominie-Radiostacji stanowi Galeria Riviera oraz Centrum Rodzinne Witawa.

8. Zalety i wady mieszkania w Witominie-Radiostacji

Witomino–Radiostacja to spokojna dzielnica, która pozwala jednocześnie odciąć się od hałasu miasta i pozostać blisko jego centrum. 

Zalety:

  • bliskość zielonych terenów rekreacyjnych,
  • dobrze rozwiniętą infrastrukturę usługową,
  • sprawną komunikację miejską,
  • rodzinną atmosferę dzielnicy,
  • niewielką odległość od morza,
  • brak turystycznego zgiełku.

Jako minusy mieszkania w Witominie wskazują natomiast korki i dość ubogą ofertę kulturalną oraz edukacyjną. Na tę ostatnią skarżą się przede wszystkim nowi mieszkańcy dzielnicy. W ostatnio wybudowanych apartamentowcach mieszkają głównie młode rodziny z dziećmi, które dużą wagę przykładają do edukacji i rozrywki najmłodszych, a w tym zakresie Witomino pozostaje daleko w tyle za sąsiadami.

Czy Witomino-Radiostacja jest przyjazne dla zwierząt?

Parki i tereny zielone zachęcają mieszkańców do posiadania zwierząt. Tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego idealnie sprawdzają się na spacery z czworonogami. W dzielnicy zadbać można też o zdrowie pupila. Znajdują się tu kliniki dla zwierząt, również te działające przez 24 godziny na dobę. W Witominie nie ma natomiast nowoczesnej infrastruktury dedykowanej domowym pupilom np. wybiegów dla psów czy hoteli dla zwierząt.

9. O tym się mówi

W gdyńskiej dzielnicy głośno mówi się o korkach, które paraliżują ruch. Tworzy się on na przecięciu ulicy Kieleckiej i Witomińskiej, a także na ulicy Rolniczej i wjeździe na obwodnicę. O płynnej jeździe w godzinach szczytu nie ma tu mowy. Problemem, z którym zmaga się dzielnica, jest też mała liczba miejsc parkingowych. W niektórych miejscach samochody muszą stawać na chodnikach.

Sprawą, która rozpala mieszkańców, są również bijące dzwony kościelne. Odzywają się one codziennie pół godziny przed każdą mszą i biją ok. 5 minut. Ich dźwięk jest przenikliwy i wielu Gdynian skarży się, że są słyszalne nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Mieszkańcy domagają się uciszenia dzwonów szczególnie w godzinach porannych, w weekendy i wieczory. Problem dzwonów kościelnych pojawia się w rozmowach mieszkańców Witomina–Radiostacji już od wielu lat, nadal jednak nie doszło do jednoznacznego porozumienia.

 

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Błaszczak, https://pl.wikipedia.org/wiki/Witomino-Radiostacja

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: