Dąbrowa Gdynia

Redakcja

Redakcja

05.05.2020

Czym charakteryzuje się i dlaczego warto zamieszkać w gdyńskiej Dąbrowie? Sprawdź na GetHome.pl.

Dąbrowa to spokojna dzielnica, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była podmiejską wsią. Położona w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, wyróżnia się zwartą, ale niezbyt gęstą zabudową szeregową. Wielu mieszkańców uważa ją za samowystarczalne „miasto w mieście”, ponieważ znajduje się tutaj niemalże wszystko, czego potrzeba, by sprawnie funkcjonować jako odrębna jednostka: dużo placówek edukacyjnych, ośrodki zdrowia, punkty handlowo-usługowe, brakuje jedynie dużych instytucji kulturalnych.

Dzielnica położona jest około dziesięć kilometrów od centrum miasta i osiem kilometrów od plaży i mimo tego, że transport publiczny jest tutaj bardzo dobrze zorganizowany, dojazd do Śródmieścia może zająć od trzydziestu do nawet sześćdziesięciu minut.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdynia Dąbrowa

domy na sprzedaż Dąbrowa Gdynia

1. Informacje ogólne

Położenie Dąbrowy na mapie Gdyni

Dąbrowa to dzielnica leżąca na południowym-zachodzie Gdyni, na rozległym około 150-metrowym wzniesieniu. Graniczy z trzema innymi dzielnicami miasta: na południu z Wielkim Kackiem, na wchodzie z Karwinami, na północy z Chwarznem-Wiczlino (granicę wyznacza rzeka Kacza) i od zachodu z podmiejską gminą Żukowo i pasem Wzgórz Chwaszczyńskch.

Powierzchnia Dąbrowy wynosi 6,22 km2, co jest trzecim wynikiem spośród wszystkich gdyńskich dzielnic i znaczną jej część pokrywają lasy i zbiorniki wodne przez co nie trudno zauważyć, że jeszcze niedawno była to wieś. Do najbliższej plaży jest dość daleko, bo aż osiem kilometrów, do centrum około dziesięć. Zabudowa dzielnicy jest dość nietypowa jak na Gdynię - wyjątkowo jednolita i szeregowa. Na budynkach dominuje kolor biały.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Dąbrowie?

Na terenie dzielnicy mieszka 14 013 osób, z czego większość, bo około 8409 osób jest w wieku produkcyjnym, 2576 w wieku przedprodukcyjnym i 3028 w wieku poprodukcyjnym, więc jest to społeczeństwo stosunkowo młode. Liczba mieszkańców maleje o kilkadziesiąt osób na rok, prawdopodobnie jest to wynik ujemnego przyrostu naturalnego z jakim zmaga się cała Gdynia. Zagęszczenie ludności jest niewielkie, wynosi 2275 osób na km2, w związku z czym mieszkańcy dzielnicy nie muszą obawiać się tłoku na ulicach.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Mieszkanie na Dąbrowie cenią sobie głównie seniorzy oraz rodziny z dziećmi. Jest to doskonała dzielnica dla osób starszych, którzy lubią ciszę i spokój oraz cenią sobie bezproblemowy dostęp do służby zdrowia, zaś rodzice znajdą tutaj wiele placówek edukacyjnych różnego szczebla oraz wiele placów zabaw.

Na Dąbrowie nie mieszka zbyt wielu studentów studiujących na gdyńskich uczelniach, ponieważ pomimo sprawnie funkcjonującego transportu publicznego dojazd do centrum w godzinach szczytu może zająć nawet godzinę. Dzięki bliskości Obwodnicy Trójmiejskiej znacznie łatwiej można dojechać do szkół wyższych znajdujących się w Gdańsku.

Czy Dąbrowa to styl życia Gdyni?

Dąbrowa to dawna podmiejska wieś i do tej pory wydaje się samowystarczalna. Jest to typowa dzielnica mieszkalna, do której turyści raczej nie zaglądają, co zresztą cieszy jej mieszkańców ceniących spokój i ciszę. Jak się mieszka w dzielnicy? Prawdopodobnie dobrze, ponieważ mieszkańcy są tutaj bardziej związani ze sobą niż w pozostałych rejonach Gdyni i mają poczucie, że Dąbrowa to ich miejsce na Ziemi. Duża ilość terenów zielonych sprawia, że można tutaj odpocząć od zgiełku bardziej gwarnych dzielnic.

Planowany rozwój dzielnicy

Ważną inwestycją budowlaną jest Kamienica Rdestowa — czteropiętrowy budynek z trzydziestoma mieszkaniami z przestronnymi balkonami z południowo-zachodnią ekspozycją położony na skraju lasu przy ul. Rdestowej. W planach jest także zamontowanie oświetlenia przy ulicach Kolonia, Nagietkowej, Sojowej, Nagietkowej i Rdestowej.

Przy ul. Miętowej i Gorczycowej wykonany zostanie remont chodników, a przy ul. Kolędrowej odbędzie się remont nawierzchni wraz z renowacją kanalizacji deszczowej oraz miejscami postojowymi. Istotna jest również przebudowa skrzyżowań ul. Nowowiczlińskiej z Rdestową i ul. Wiczlińskiej z Koperkową i Miętową. Poza tym miasto ani prywatni inwestorzy nie planują przeprowadzania na terenie Dąbrowy ważnych inwestycji komunikacyjnych.

Dąbrowa — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Atrakcje Dąbrowy związane są z lokalnymi okolicznościami przyrody. Warte odwiedzenia jest z pewnością wzgórze Donas, będące najwyższym wzniesieniem Pomorza (205,7 m. n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się wieża widokowo-telekomunikacyjna, której taras widokowy położony jest na wysokości 26,5 m i rozchodzi się stamtąd wspaniały widok na miasto, Półwysep Helski i okoliczne lasy. Na wzgórzu znajduje się także jedyny protestancki cmentarz w Gdyni, który powstał w połowie XIX wieku, a obecnie jest opuszczony i od lat coraz bardziej niszczeje. Interesującym miejscem jest również Staw na Dąbrowie, jeden z wielu zbiorników wodnych na terenie dzielnicy.

Czy Dąbrowa to bezpieczna dzielnica?

Czy Dąbrowa to bezpieczna dzielnica? Bez wątpienia odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Dąbrowa jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Gdyni. Przestępstwa zgłaszane są bardzo rzadko i zwykle są to pomniejsze wykroczenia takie jak parkowanie w nieodpowiednim miejscu, stłuczki, pomniejsze akty wandalizmu (nielegalne graffiti) lub zakłócanie ciszy nocnej.

Za bezpieczeństwo na terenie dzielnicy odpowiadają dwaj dzielnicowi powiązani z Komisariatem Policji Karwiny. Dzielnica stale się rozwija, a miasto prowadzi działania profilaktyczne mające wpłynąć na poprawę poziomu bezpieczeństwa między innymi poprzez aktywnych, czułych na ruch przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Wiczlińskiej i Miętowej, Rdestowej i Lukrecjowej oraz Rdestowej i Sojowej na wysokości przychodni lekarskiej.

Atrakcje Dąbrowy: oferta dla dzieci

Największą atrakcją dla najmłodszych jest położony przy ul. Nowowiczlińskiej plac zabaw i bawilandia Lider z wydzielonymi strefami dla dzieci w różnym wieku. Znajduje się tam basen z piłkami, karuzele, zjeżdżalnie, trampoliny, dmuchana góra do wspinania i małpi gaj, a dorośli opiekunowie mogą mieć oko na swoich podopiecznych w wyznaczonych do tego miejscach, w których można równocześnie napić się kawy.

Kolejne interesujące miejsce to Makaraka. Studio dziecięcej aktywności, które oprócz dużej i świetnie wyposażonej sali zabaw, oferuje także listę różnorodnych zajęć dla dzieci i ich rodziców, przykładowe zajęcia dla najmłodszych to na przykład sensoryka, rytmika, język angielski, balet czy śpiewogranie, a dla dorosłych joga dla mam i warsztaty psychoedukacyjne. Obie wymienione instytucje umożliwiają również zorganizowanie na terenie swojego lokalu imprez urodzinowych. Na terenie dzielnicy znajdują także bardziej klasyczne, otwarte place zabaw dla dzieci, na przykład przy ul. Szafranowej lub Kameliowej.

 

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Dąbrowy do centrum?

Dąbrowa jest oddalona od centrum o około 10 kilometrów, co oznacza, że w zależności od punktu początkowego i docelowego dojazd do Gdyni Śródmieścia może zająć od 30 minut do nawet ponad godziny. Czas dojazdu może się wydłużyć w godzinach szczytu, szczególnie w pobliżu dróg wylotowych, choć korki na Dąbrowie nie są zbyt długie i uciążliwe, zwłaszcza w porównaniu do wielu innych dzielnic miasta. Komunikacja składa się z dobrze rozwiniętej sieci trolejbusowo-autobusowej, ze względu na bliskość Trójmiejskiej Obwodnicy bezproblemowa jest także komunikacja samochodowa.

Tramwaje na Dąbrowie

W Gdyni nie funkcjonuje komunikacja tramwajowa. Zamiast tego w mieście kursują liczne linie trolejbusowe, spośród których na Dąbrowę dojeżdżają:

 • linia 23 — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Kacze Buki,
 • linia 24 — łącząca Stocznię Gdynia i Dąbrowę Miętowa,
 • linia 27 — łącząca Kacze Buki i Cisowę PKP,
 • linia 31 — łącząca Dąbrowę Miętowa i Ergo Arenę,
 • linia 710 — łącząca Kacze Buki i Dąbrowę Miętowa.

Linie trolejbusowe na Dąbrowie są tak zorganizowane, że są w stanie zapewnić jej mieszkańcom bezproblemowy transport do najważniejszych punktów komunikacyjnych w Gdyni.

Autobusy na Dąbrowie

Komunikacja autobusowa na Dąbrowie jest bardzo dobrze zorganizowana, kursujące tędy linie dojeżdżają między innymi do najważniejszych w mieście dworców oraz miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym. Linie przejeżdżające przez Dąbrowę to:

 • linia K — łącząca Obłuże Maciejewicza i Kacze Buki,
 • linia R — łącząca Kacze Buki i Rumię Dworzec PKP,
 • linia 147 — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Karwiny Tesco,
 • linia 171 — łącząca Karwiny Tesco i Oliwę - Pętla Tramwajowa,
 • linia 172 — łącząca Karwiny Tesco i Wiczlino Niemotowo,
 • linia 181 — łącząca Sopot Reja i Kacze Buki,
 • linia 740 — łącząca Kacze Buki i Cisowę Sibeliusa.

Swobodny transport zapewniają także następujące linie nocne:

 • linia N10 — łącząca Kacze Buki i Oksywie Godebskiego,
 • linia N20 — łącząca Chwarzno Sokółkę i Karwiny Tesco,
 • linia N30 — łącząca Kacze Buki i Rumię Dworzec PKP.

Najważniejsze przystanki autobusowe w dzielnicy zlokalizowane są przy ul. Rdestowej, Miętowej i Nowowiczlińskiej i są to przystanki Dąbrowa Centrum, Szafranowa, Paprykowa, Kameliowa i Dąbrowa Miętowa.

Dworce/zajezdnie

Na granicy między Dąbrową i Karwinami znajduje się pętla autobusowa Karwiny Tesco, a niewiele dalej znajduje się przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Poza tym w dzielnicy brakuje zajezdni oraz dworców.

Dąbrowa — ścieżki rowerowe

Dąbrowa jest idealnym miejscem do zamieszkania dla rowerzystów. Ze względu na dość rzadką zabudowę szeregową i prowincjonalny charakter dzielnicy poruszanie się po niej rowerem jest niezwykle łatwe, zarówno jeśli chodzi o ważne arterie komunikacyjne, jak i mniejsze osiedlowe ulice.

Na terenie Dąbrowy znajdują się przynajmniej dwie ścieżki komunikacyjne: z Dąbrowy do Chwarzna o długości 2,9 km i z Wielkiego Kacka do Dąbrowy i trzy ścieżki rowerowe: z ul. Wielkopolskiej do ul. Chwaszczyńskiej, z ul. Kieleckiej do ul. Konwalkiowej i z ul. Wiczlińskiej do ul. Chwarznieńskej. Poza tym planowana jest budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Wielkopolskiej od ul. Łowickiego do al. Zwycięstwa. Po zakończeniu prac, inwestycja doprowadzi do połączenia trasy r-10 biegnącej wzdłuż al. Zwycięstwa z drogą rowerową na Karwiny i Dąbrowę.

Komunikacja na Dąbrowie: główne ulice

Dąbrowa pomimo swojego niekorzystnego położenia geograficznego jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami Gdyni oraz Sopotem i Gdańskiem. Tuż obok przebiega Obwodnica Trójmiejska, która znacznie ułatwia i przyspiesza komunikację samochodową i miejską po Trójmieście. Najważniejsze ulice dzielnicy to Nowowiczlińska, Rdestowa i Wiczlińska. Są one istotne nie tylko ze względu na organizację transportu publicznego, ale i liczbę punktów handlowo-usługowych i placówek edukacyjnych położonych wzdłuż nich.

Komunikacja na Dąbrowie — inwestycje drogowe

Obecnie na terenie Dąbrowy nie przeprowadza się istotnych inwestycji budowlanych, aktualnie realizowane i planowane - polegają w dużej mierze na modernizacji istniejącej już infrastruktury. Na fragmencie ul. Kolendrowej trwają prace kanalizacyjne, które zakończą się wymianą nawierzchni oraz remontem miejsc postojowych i chodnika. Jest to zmiana, która w znaczący sposób wpłynie na komfort użytkowania tej drogi przez pieszych oraz kierowców.

Podobne prace odbędą się przy ul. Sojowej, a przy ul. Szafranowej odbędzie się remont parkingu. Na poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej i samochodowej na Dąbrowie wpłynie budowa węzła komunikacyjnego na Karwinach, który będzie miał za zadanie odkorkować okoliczne ulice wylotowe.

Ocena redakcji 

Transport publiczny na Dąbrowie jest bardzo dobrze zorganizowany, liczba linii autobusowych i tramwajowych jest wystarczająca. Można stąd bez problemu dojechać w dowolne miejsce w Gdyni, dzięki bliskości Obwodnicy Trójmiejskiej, także do innych pobliskich miast, a zwłaszcza Gdańska, co szczególnie cieszy mieszkających na Dąbrowie studentów. Na terenie dzielnicy nie ma dworca, ale bez problemu można do niego dojechać komunikacją miejską. Obecnie nie przeprowadza się tutaj ważnych inwestycji drogowych, mieszkańcy najbardziej czekają na wybudowanie węzła komunikacyjnego w sąsiednich Karwinach, który wpłynie na zmniejszenie liczby korków także na Dąbrowie.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Dąbrowie

Na terenie Dąbrowy znajdują się trzy niepubliczne żłobki. Przy ul. Poziomkowej działa Opieka Dzienna nad dziećmi do lat trzech U Cioci Kloci, przy ul. Imbirowej klub dziecięcy EduKraina, a przy ul. Wiczlińskiej dąbrowska filia żłobka Niezapominajka. Wszystkie placówki zapewniają całodzienną lub częściową opiekę, wyżywienie oraz zróżnicowaną ofertę zajęć dodatkowych.

Oferta przedszkoli na Dąbrowie jest bardzo bogata. Działają tutaj dwa przedszkola publiczne i jedno będące instytucją prywatną świadczącą bezpłatne usługi dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Są to Przedszkole Samorządowe nr 50 działające przy Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 przy ul. Wiczlińskiej i Przedszkole Samorządowe nr 55 działające przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Nagietkowej oraz Przedszkole Terapeutyczne Pegaz przy Poradni Terapeutycznej Pegaz przy ul. Koperkowej. Przedszkoli prywatnych jest sześć i znajdują się one przy ulicach: Jemiołowej, Oliwkowej, Miętowej, Koperkowej, Imbirowej i Chwaszczyńskiej.

Szkoły podstawowe: edukacja na Dąbrowie

Na Dąbrowie funkcjonują dwie szkoły podstawowe będące częścią większych zespołów szkół. Przy Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 działa Szkoła Podstawowa nr 45 (ul. Wiczlińska), a przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 działa Szkoła Podstawowa nr 47 im. Franciszki Cegielskiej (ul. Nagietkowa). Obie położone są w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i posiadają swoje przyszkolne boiska, a druga z tych placówek tworzy kompleks budynków ze wspaniałym dziedzińcem.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Wysoki poziom oferty edukacyjnej i lokalizacja placówek na Dąbrowie sprawia, że cieszą się one ogromną popularnością także wśród mieszkańców innych dzielnic. Czy łatwo dostać się do żłobka? Z powodu wspomnianej popularności okresowo mogą pojawiać się problemu z dostępnością miejsc w żłobkach, ale na ogół mieszkańcy Dąbrowy doceniają liczbę tego typu placówek w swojej okolicy oraz ich poziom edukacji. Nie słyszy się o problemach z zapisem dziecka do przedszkola oraz szkoły podstawowej.

Licea i technika na Dąbrowie: szkoły średnie dzielnicy

Przy ul. Wilczyńskiej działa XVII Liceum Ogólnokształcące posiadające tytuł Szkoły z mocą zmieniania świata przyznawany przez Fundację Ashoka (na terenie całego kraju tylko sześciu placówkom udało się go zdobyć). Ponadto jest to Szkoła Pokazowa Microsoft, w związku z czym wiele zajęć odbywa się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a każdy uczeń otrzymuje darmowy dostęp do pakietu Office 365. Jest to jedyna szkoła średnia na Dąbrowie, poza nią nie ma tutaj ani technikum, ani szkół zawodowych.

Popularne szkoły na Dąbrowie

Szkoły publiczne na Dąbrowie cieszą się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców dzielnicy Dąbrowa, jak i sąsiednich. Szczególnie te, które w jakiś sposób wyróżniają się swoją ofertą, a więc miejscowe liceum ogólnokształcące oraz Przedszkole Terapeutyczne Pegaz (ważną placówką jest również sama Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Pegaz). Szkoły prywatne również są oblegane, dotyczy to zwłaszcza żłobków, na które w Gdyni zawsze jest popyt. Niestety na terenie Dąbrowy nie ma uczelni ani szkół policealnych, ale mieszkający na Dąbrowie studenci mają łatwy, choć dość czasochłonny dojazd do szkół wyższych położonych w Gdyni oraz Gdańsku.

Ocena redakcji

Mieszkańcy Dąbrowy doceniają bogatą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną swojej dzielnicy. Raczej nie notuje się problemów z dostępnością miejsc w przedszkolach oraz szkołach podstawowych i średnich, lokalne żłobki również dysponują dużą liczbą miejsc, choć zdarza się, że chętnych, zwłaszcza z innych dzielnic, jest więcej niż miejsc. Jakość nauczania lokalnych placówek jest oceniana bardzo dobrze a rodzice mający problem z wychowaniem swoich dzieci lub uczniowie z orzeczeniami o niepełnosprawności mogą skorzystać z usług poradni psychologiczno-pedagogicznej.

4. Jak się mieszka na Dąbrowie? Parki i rekreacja w dzielnicy

Dąbrowa to jedna z najbardziej zielonych dzielnic Gdyni. Pomiędzy zabudową szeregową znajdują się szerokie pasy zieleni, a tuż obok znajduje się Trójmiejski Park Krajobrazowy, w którym wyznaczone są szlaki piesze i rowerowe oraz infrastruktura wypoczynkowa. Jedną z największych atrakcji dzielnicy jest najwyższe w na Pomorzu wzgórze Donas wraz z wieżą widokowo-telekomunikacją, z której rozchodzi się wspaniały widok na Gdynię, Sopot i Zatokę Gdańską.

Na terenie Dąbrowy znajduje się kilka boisk do piłki nożnej, koszyki oraz siatkówki, a przy ul. Nagietkowej działa Gdyńska Akademia Piłkarska. Poza tym dąbrowscy miłośnicy aktywnego stylu życia mogą spędzać czas w klubie fitness Zdrofit przy ul. Nowowiczlińskiej i siłowni Activ przy ul. Nagietkowej oraz Premium Fitness & Gym przy ul. Rdestowej. Na Dąbrowie znajduje się również Modułowa Strzelnica Taktyczna MoST. Niestety na terenie dzielnicy nie ma basenu.

5. Gastronomia i kultura

Oferta gastronomiczna Dąbrowy jest interesująca szczególnie dla wielbicieli kuchni włoskiej, tradycyjnej kuchni polskiej i miłośników dobrej jakości kawy lub herbaty. Gdzie zjeść w dzielnicy? Duża popularnością cieszą się dwie restauracje: znajdująca się przy ul. Gorczycowej Pizza Emo i działająca przy ul. Lubczykowej sieciowa Pizzeria DaGrasso. Dania kuchni polskiej i makarony serwuje Restauracja Piwniczka przy ul. Kolendrowej, podobnych smaków możemy spodziewać się również w Bistrze Waniliowa 6.

Mr. Dim Sum przy ul. Paprykowej serwuje dania typowo azjatyckie, głównie japońskie oraz chińskie. Na pyszną kawę warto wybrać się na Rdestową do uroczej kawiarenki Ti Amo Caffe. Na terenie dzielnicy nietrudno znaleźć dobrą restaurację, ale brakuje tutaj pubu, najbliższy bar znajduje się przy ul. Wielkopolskiej.

Niestety znacznie gorzej prezentuje się dąbrowska oferta kulturalna. Nie ma tutaj dużych instytucji kultury takich jak kina, teatry czy centrum kultury. Brakuje tu także muzeum i galerii sztuki. Dużą popularnością cieszy się miejscowa Biblioteka Dąbrowa posiadająca bogaty księgozbiór książek papierowych i audiobooków oraz kolekcję gier planszowych i stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Placówka organizuje lekcje biblioteczne, konkursy, warsztaty tematyczne z zakresu robotyki, spotkania w ramach Klubu Czytalisa dla dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat oraz spektakle Teatrzyku Kamishibai.  

6. Zdrowie na Dąbrowie

Najważniejszą placówką zdrowotną na Dąbrowie jest Centrum Medyczne Dąbrowa-Dąbrówka przy ul. Sojowej świadcząca usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, poradnictwa pediatrycznego, diagnostyki, chirurgii jednego dnia, stomatologii, dermatologii oraz płatnego i bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego.

Na terenie dzielnicy nie ma przychodni i szpitali publicznych. Także przy ul. Sojowej znajduje się Centrum Terapii Kręgosłupa pomagające w rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej, korygowania wad postawy, usuwania dolegliwości odkręgosłupowych i dolegliwości psycho-emocjonalnych związanych między innymi z nadmiernym napięciem lub przemęczeniem. Kolejnymi ważnymi placówkami są Efekt. Centrum Dietetyczne i Poradnia Dietetyczna La Mariposa świadczą usługi w zakresie dietetyki oraz diagnostyki i leczenia chorób autoimmunizacyjnych. Na terenie Dąbrowy znajduje się także kilkanaście klinik stomatologicznych, ortodontycznych i kilka świetnie wyposażonych aptek.

Na Dąbrowie od niedawna działa miernik jakości powietrza AM9, który ocenia ją dobrze lub bardzo dobrze, co potwierdzają mieszkańcy nie uskarżający się na problemy ze smogiem. Jest to wynik nadmorskiego położenia, stopniowej likwidacji pieców węglowych, systematycznej termomodernizacji dąbrowskich budynków oraz zwiększenia linii bezemisyjnych trolejbusów kosztem komunikacji autobusowej. Dodatkowo miasto zaplanowało wymianę wszystkich pieców kaflowych w mieszkaniach komunalnych na ich bardziej ekologiczne odpowiedniki. Projekt ma się zakończyć w 2024 roku.

Bardzo dobrze oceniany jest stan dąbrowskiej kranówki wydobywanej z pokładów podziemnych. Wybrana przez gdyńskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji metoda oczyszczana wody zapewnia zachowanie walorów smakowych i zdrowotnych oraz najwyższą I klasę czystości.

7. Dąbrowa: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Funkcję głównego punktu handlowego pełni położony na granicy między Dąbrową a Karwinami hipermarket Tesco, którego budynek przejmie niedługo inna sieć, ponieważ firma Tesco zdecydowała się zamknąć większość wielkopowierzchniowych marketów i skupić się na sklepach kompaktowych. Poza tym na terenie dzielnicy znajduje się kilka supermarketów (Biedronka, Stokrotka) i wiele prywatnych sklepów osiedlowych i specjalistycznych oraz punktów usługowych.

Na Dąbrowie wciąż funkcjonuje targowisko handlowe spożywczo-przemysłowe, które było szczególnie popularne w latach 90. Od kilku lat bazar niszczeje, a wedle najnowszych planów zagospodarowania przestrzennego posiada status terenu pod zabudowę mieszkaniową, jednak na jego temat nie zapadły jeszcze żadne oficjalne decyzje.

8. Wady i zalety mieszkania na Dąbrowie

Plusy:

 • dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
 • bliskość Obwodnicy Trójmiejskiej,
 • świetnie zorganizowana służba zdrowia,
 • duża liczba placówek edukacyjnych,
 • dużo terenów zielonych, cisza i spokój,
 • doskonale rozwinięta oferta placówek dla dzieci,
 • bezpieczeństwo i samowystarczalność.

Minusy:

 • duża odległość od centrum i od plaży,
 • brak dużego centrum handlowego i pubu,
 • brak dużych instytucji kulturalnych.

Dąbrowa to spokojna dzielnica i dobrze funkcjonująca dzielnica, wysoko oceniana przez mieszkańców zwłaszcza rodziny z dziećmi oraz seniorów. Infrastruktura dla dzieci na Dąbrowie jest doskonale zorganizowana, rodzice mają tutaj swobodny dostęp do placówek edukacyjnych, ośrodków wspomagających wychowanie oraz placów zabaw, nie muszą też martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech. Z tego samego powodu Dąbrowę bardzo chwalą emeryci, którzy cieszą się tutaj ciszą oraz dobrze funkcjonującą służbę zdrowia.

Nieco gorszą opinię na temat dzielnicy mają studenci. Brakuje tutaj uczelni, a dojazd do centrum miasta zajmuje nawet godzinę. Pocieszyć ich może jednak fakt, że transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany, a pobliska Obwodnica Trójmiejska zapewnia szybki i łatwy dojazd do Gdańska.

Czy Dąbrowa jest przyjazna dla zwierząt?

Na ten moment na Dąbrowie brakuje infrastruktury dla zwierząt i właściciele psów spacerują głównie po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i osiedlowych skwerach jednak już niedługo się to zmieni, ponieważ władze miasta potwierdziły budowę wybiegu dla psów z torem przeszkód umożliwiający trening agility. Inwestycja powstanie na skrzyżowaniu ulic Rdestowej i Kameliowej. Niezwykle istotnym adresem dla wszystkich dąbrowskich miłośników zwierząt jest ul. Piołunowa, przy której znajduje się Weterynaryjne Centrum Zdrowia.

9. O tym się mówi w dzielnicy

Dąbrowa jest wysoko oceniana przez mieszkańców, którzy są dumni z tego, że są w stanie znaleźć na jej terenie wszystko to, czego potrzebuj w związku z czym większość nowych pomysłów władz i planowanych inwestycji przyjmowana jest spokojnie. Obecnie emocje wzbudza jedynie zamknięcie wyjątkowo popularnego dotąd i jedynego w okolicy hipermarketu Tesco, który już niedługo zostanie zastąpiony przez inną sieć handlową.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: