Mały Kack Gdynia

Redakcja

Redakcja

28.05.2020

Jak się mieszka w gdyńskiej dzielnicy Mały Kack? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Mały Kack jest jedną z 22 dzielnic Gdyni, o przepięknym położeniu. Jej nazwa pochodzi od przepływającej tam rzeki Kaczej, nad którą mieszkańcy w wolnych chwilach chętnie wybierają się na spacery. Mały Kack w dużej części pokrywają tereny zielone. Znajduje się tam rezerwat przyrody Kacze Łęgi, jak również rodzinne ogródki działkowe.

Oczywiście dzielnica pełni także funkcję mieszkaniową. Jej zabudowę stanowią głównie domy jednorodzinne, ale warto wspomnieć, że od kilku lat powstają tam też nowe bloki i apartamentowce.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdynia Mały Kack

domy na sprzedaż Mały Kack Gdynia

1. Informacje ogólne

Położenie Małego Kacka na mapie Gdyni

Mały Kack zajmuje dość duży teren, przez co graniczy z wieloma innymi jednostkami. Przy wschodniej granicy dzielnicy leżą Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo, przy północnej Witomino-Leśniczówka, Witomino-Radiostacja oraz Działki Leśne a przy zachodniej dzielnica Karwiny i Wielki Kack. Od strony południowej Mały Kack sąsiaduje z Sopotem. Dzielnica leży w południowej części miasta, więc aby dojechać stamtąd do centrum trzeba kierować się na północ.

Z uwagi na bliskość Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i rzeki Kaczej, Mały Kack jest niezwykle malowniczy. Nic więc dziwnego, że na spacery wybierają się tam nie tylko mieszkańcy okolic, ale i pozostałych części miasta. Na terenie dzielnicy powstało wiele osiedli mieszkaniowych, a w tym Osiedle Leśne, Azymut i Apartamenty na Polanie.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Małym Kacku?

Na koniec 2019 roku dzielnicę zamieszkiwały 9 493 osoby. Przy powierzchni 7,94 km², łatwo obliczyć, że gęstość zaludnienia wynosi tam 1 196 osób/ km². Porównując z Obłużem czy Oksywiem to niewiele. Niemniej jednak liczba ta od kilku lat ciągle rośnie. Ma to związek z budową nowych osiedli mieszkaniowych i coraz większą atrakcyjnością dzielnicy.

Największą część mieszkańców Małego Kacka stanowią osoby w wieku produkcyjnym (prawie 60%). Co ciekawe, zbliżona do siebie jest tam liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym i poprodukcyjnym (obie grupy stanowią około 20% populacji).

Mały Kack – osiedla:

 • Bernadowo,
 • Apartamenty na Polanie,
 • Azymut,
 • Osiedle Leśne,
 • Osiedle Parkowe.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Mały Kack ma ponad 9 000 mieszkańców. Znaczna ich część, bo około 60%, to osoby w wieku produkcyjnym. Około 20% mieszkańców dzielnicy stanowią osoby w wieku przedprodukcyjnym, a 20% osoby w wieku poprodukcyjnym. W dzielnicy chętnie zamieszkują duże rodziny, ale nie tylko. Mniejsze mieszkania (Mały Kack) często kupowane są tam przez singli i osoby starsze, które na emeryturze szukają spokoju.

Wielu mieszkańców dzielnicy uprawia sport. Obecność okolicznych lasów sprzyja wyjściom na jogging i rower. Poza tym, oprócz terenów zielonych są tam obiekty sportowo-rekreacyjne, gdzie również można poćwiczyć.

Mały Kack to miejsce rekomendowane dla osób w każdym wieku. Odnajdują się tam zarówno osoby młode, jak i seniorzy. Ponieważ w dzielnicy znajdują się najważniejsze punkty usługowo-handlowe, świetnie radzą tam sobie mieszkańcy, którzy nie mają samochodu. Tutaj trzeba wspomnieć, że Mały Kack to odpowiednie miejsce do zamieszkania dla rodzin z dziećmi. Bez wątpienia jest tam gdzie spędzać z nimi czas, a do tego w pobliżu mieści się wiele placówek edukacyjnych.

Oczywiście w dzielnicy odnajdą się także single. Zwłaszcza, że łatwo dojechać stamtąd do centrum, gdzie ci często spotykają się na kawie czy w kinie. Mały Kack to bardzo atrakcyjna okolica, przez co cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeśli ktoś myśli o inwestycji w nieruchomości, Gdynia Mały Kack to idealna lokalizacja.

Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia

Wiele osób mieszkających na Małym Kacku prowadzi aktywny tryb życia. Jest tam sporo miejsc, gdzie można pobiegać i pojeździć na rowerze, a oprócz tego siłownie i boiska. Mieszkańcy dzielnicy na spacery często wybierają się na plażę. Co prawda Mały Kack nie graniczy bezpośrednio z morzem, ale leży od niego zaledwie 2 kilometry. Starsi mieszkańcy okolicy z reguły prowadzą spokojny tryb życia. Część z nich wolne chwile spędza w pobliskich ogródkach działkowych. Tam też w weekendy spotykają się młodzi i organizują grille.

Planowany rozwój

Na terenie Małego Kacka w najbliższych latach planowany jest dalszy rozwój funkcji mieszkaniowej. Co rusz powstają tam nowe inwestycje deweloperskie, a w tym nowoczesne i bezpieczne apartamenty. Władze miasta wraz z Radą Dzielnicy dbają także o rozwój okolicy pod względem oferty kulturalno-rozrywkowej. Już niedługo przy ul. Łowickiej ma powstać kompleks z salą gimnastyczną, salami dydaktycznymi i biblioteką. Miejsce to ma być jednocześnie siedzibą Rady Dzielnicy i miejscem spotkań mieszkańców. Tuż obok niego powstanie parking, a całość będzie otoczona zielenią.

Mały Kack - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W pobliżu Małego Kacka jest wiele atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Przede wszystkim znajduje się tam Rezerwat Przyrody Kacze Łęgi, gdzie warto wybrać się nad ujście potoku Źródło Marii do rzeki Kaczej. Blisko tego terenu zlokalizowany jest Stary Mały Wodospad Na Kaczej, gdzie na spacer szczególnie chętnie chadzają najmłodsi. Oprócz malowniczych terenów zielonych, w okolicy znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Co prawda w Redłowie, ale bardzo blisko Małego Kacka powstało Centrum Nauki Experyment. To idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi, nawet z tymi starszymi.

Warto wspomnieć, że blisko dzielnicy zlokalizowany jest Aquapark Sopot. Tam również warto wybrać się z całą rodziną. W sopockim aquaparku jest tak wiele atrakcji, że przyjeżdżają do niego osoby z miast odległych nawet o 100 czy 200 kilometrów. Jeśli chodzi o atrakcje na Małym Kacku nie sposób nie wspomnieć o tamtejszym stadionie. W sezonie odbywają się na nim rozgrywki klubu piłkarskiego Arka Gdynia, co przyciąga na trybuny wielu kibiców.

Czy Mały Kack to bezpieczna dzielnica?

Mały Kack  to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Gdyni. Znaczna część zamieszkałych tam osób jest przyjazna, co sprawia, że między sąsiadami nie ma zbyt wielu konfliktów. Na tamtejszych osiedlach zamieszkuje wiele rodzin z dziećmi. Najmłodsi chętnie bawią się wspólnie na placach zabaw, co integruje także ich rodziców.

W dzielnicy szczególnie bezpiecznie jest przy nowopowstałych osiedlach mieszkaniowych. Dla zwiększenia komfortu pod częścią budynków wybudowano podziemne parkingi. Co więcej, teren wokół niektórych inwestycji został ogrodzony i jest dozorowany z pomieszczenia ochrony. Władze miasta dbają także o bezpieczeństwo na drodze. Na terenie całej Gdyni, a w tym także w Małym Kacku, regularnie modernizowane są przejścia dla pieszych tak, aby kierowca musiał przed nimi zwolnić.

Atrakcje dla dzieci

Mały Kack to bardzo przyjazna okolica dla najmłodszych. Dwie najważniejsze atrakcje dla dzieci to pobliskie Centrum Nauki Experyment oraz aquapark. Rodzice najczęściej zabierają tam maluchy w wolne dni, a szkoły na jednodniowe wycieczki w tygodniu. Po szkole dzieci z radością chadzają na place zabaw. Tych w okolicy jest sporo, zwłaszcza w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Idealnym miejscem dla najmłodszych jest także centrum zabaw powstałe w pobliskiej galerii handlowej. Wielu rodziców wyprawia tam swoim dzieciom urodziny lub zostawia je pod opieką animatorów na czas zakupów.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

stacia kolejowa pkp gdynia stadion

Przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Stadion

2. Komunikacja na Małym Kacku

Ile trwa dojazd z Małego Kacka do centrum?

Chociaż Mały Kack leży kilka kilometrów od centrum, dojazd do stacji Gdynia Główna, z okolic skrzyżowania ul. Łowickiej z ul. Wielkopolską nie zajmuje zbyt wiele czasu. Samochodem poza godzinami szczytu można dostać się tam już w 8 minut. Trzeba jednak wspomnieć, że w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy w centrum tworzą się korki, czas ten często wydłuża się nawet trzykrotnie.

Około 25 minut zajmuje przejazd między tymi punktami komunikacją miejską. Ponieważ kursuje tam kilka linii autobusowych, mieszkańcy korzystają z przejazdów dość często. W ładną pogodę, osoby aktywne chętnie jeżdżą do pracy rowerem. Przy średnim tempie zajmuje to około 20 minut.

Tramwaje

Przez Mały Kack nie kursują tramwaje, ale za to trolejbusy. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana i to nie tylko z pozostałą częścią miasta, lecz także z sąsiadującym Sopotem. Łatwo dojechać stamtąd m.in. na Dworzec Główny i Stocznię. Do najważniejszych linii trolejbusowych kursujących przez Mały Kack należą:

 • Linia nr 23 - Kacze Buki - Gdynia Dworzec Gł. PKP,
 • Linia nr 24 - Dąbrowa Miętowa - Stocznia Gdynia,
 • Linia nr 33 - Karwiny Tuwima - Gdynia Dworzec Gł. PKP

Autobusy

Ważnym środkiem transportu dla mieszkańców Małego Kacka są autobusy. Zwłaszcza, że te kursują nie tylko głównymi ulicami dzielnicy, ale również bocznymi. Część linii autobusowych w Gdyni realizuje połączenia międzygminne. W związku z tym, mieszkańcy tamtejszych dzielnic nie mają kłopotów z tym, aby dojechać komunikacją miejską do pracy nawet, jeśli ta nie mieści się w samym mieście. Przez Mały Kack kursują min.:

 • Linia autobusowa nr 181 - Kacze Buki - Sopot Reja,
 • Linia autobusowa nr 700 - Kacze Buki - Kacze Buki (przez ul. Stryjską, Wielkopolską i Chwaszczyńską),
 • Linia autobusowa nr N30 - Kacze Buki - Rumia Dworzec PKP.

Na terenie dzielnicy znajduje się kilka ważnych przystanków autobusowych, a w tym: Redłowo, Mały Kack Sandomierska, Łowicka i Karwiny PKM.

Dworce/zajezdnie

Jeśli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną, mieszkańcy Małego Kacka nie powinni narzekać. Tuz przy granicy dzielnicy z Karwinami zlokalizowana jest stacja kolejowa. Kursują tam pociągi POLREGIO oraz Szybka Kolei Miejska. Tuż przy granicy z Redłowem zlokalizowana jest z kolei stacja Gdynia Redłowo, a przy granicy z Działkami Leśnymi dworzec Gdynia Stadion. Ostatni z nich niedawno przeszedł modernizację, co znacznie zwiększyło komfort osób oczekujących na podróż. Teraz można korzystać tam m.in. z elektronicznych wyświetlaczy.

Mały Kack – ścieżki rowerowe

Mieszkańcy Małego Kacka często spędzają wolny czas aktywnie. Jedną z ich ulubionych aktywności jest jazda na rowerze. Dlaczego? Na tamtejszych terenach leśnych biegnie wiele ścieżek rowerowych. Dzięki nim można zwiedzić m.in. Rezerwat Przyrody Kacze Łęgi. Rozwinięta sieć ścieżek sprawia, że rowerem z łatwością można dojechać do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Oczywiście drogi rowerowe biegną także wzdłuż ważniejszych ulic, a w tym przy ul. Wielkopolskiej i ul. Łużyckiej.

Główne ulice

Najważniejsza arterią Małego Kacka jest ul. Wielkopolska. Stanowi ona fragment drogi wojewódzkiej nr 474, łączącej drogę wojewódzką nr 468 z Obwodnicą Trójmiasta. Ważnymi drogami są także ul. Halicka i ul. Łowicka, którymi można dojechać na tamtejsze osiedla mieszkaniowe. Jeśli chodzi o wspomnianą Obwodnicę Trójmiasta, ta biegnie około 2 kilometry od zachodniej granicy dzielnicy. To sprawia, że jej mieszkańcy mogą bardzo szybko dostać się poza miasto i dojechać do drogi ekspresowej S6 czy autostrady A1.

Planowane duże inwestycje

Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, w najbliższym czasie na terenie Małego Kacka prowadzone będą jedynie niewielkie remonty dotychczasowych ulic. W planach w niektórych miejscach jest także montaż oświetlenia oraz budowa chodników i bezpiecznych przejść dla pieszych. Ogromną inwestycją będzie budowa kompleksu przy ul. Łowickiej, w którym mają mieścić się m.in. siedziba Rady Dzielnicy, biblioteka i sala gimnastyczna. Tuż przy budynku ma powstać także parking dla samochodów i rowerów.

Ocena redakcji

Chociaż Mały Kack w dużej mierze jest jeszcze niezabudowany, infrastruktura drogowa jest tam rozwinięta bardzo dobrze. W pobliżu znajdują się 3 ważne stacje kolejowe (Gdynia Stadion, Gdynia Redłowo oraz Gdynia Karwiny), a do tego w niedalekiej odległości znajduje się także stacja kolejowa Gdynia Główny.

Dużą wygodą jest to, że przez dzielnicę kursują nie tylko autobusy, ale i trolejbusy. Spora ilość połączeń, także tych międzygminnych, znacznie ułatwia tamtejszym mieszkańcom dojazdy do pracy i szkoły. Co prawda przez teren dzielnicy nie biegną żadne drogi ekspresowe, ale szybko można dojechać stamtąd do Obwodnicy Trójmiasta, a także do drogi wojewódzkiej nr 468, łączącej Gdynię z Sopotem i Gdańskiem.

3. Edukacja na Małym Kacku

Żłobki i przedszkola

Mały Kack to jedno z najchętniej wybieranych miejsc do zamieszkania przez rodziny z dziećmi. Na terenie dzielnicy i tuż za jej granicami znajdują się liczne placówki edukacyjne, co sprawia, że rodzice nie muszą daleko dowozić maluchów do żłobka czy przedszkola. Trzeba przyznać, że to bardzo wygodne. Jeżeli chodzi o najmłodsze dzieci, rodzice chętnie wybierają Niepubliczny Żłobek 4Kids. Codziennie odbywają się tam zajęcia manualne, zabawy ruchowe i wiele innych aktywności.

Popularnością cieszy się także pobliski Niepubliczny Żłobek Trampolina, gdzie dla dzieci regularnie przygotowywane są warsztaty tematyczne. Jeśli chodzi o starszaków, rodzice często wybierają Lokomotywę. Przedszkole (Gdynia, Mały Kack, ul. Strzelców 28) zlokalizowane jest blisko nowego osiedla mieszkaniowego, dzięki czemu maluchy można odprowadzać tam spacerem. Częstym wyborem wśród rodziców jest także Niepubliczne Przedszkole Misie Tulisie.

Szkoły podstawowe

Na terenie Małego Kacka znajdują się dwie dobre szkoły podstawowe. Jedna z nich jest placówką publiczną - Szkoła Podstawowa nr 13 im. Lucjana Cylkowskiego, natomiast druga prywatną - Amerykańska Szkoła Podstawowa. Pierwsza z podstawówek prowadzi rekrutację obwodową, ale na specjalny wniosek może dostać się tam także dziecko, które mieszka poza wyznaczonym terenem.

Druga szkoła od kandydata na ucznia wymaga spełnienia kilku warunków. W przypadku klas 1-8 jest to m.in., znajomość języka angielskiego na poziomie adekwatnym do poziomu nauczania w danej klasie. W ramach rekrutacji przeprowadzane są tam dodatkowe testy. Warto wspomnieć, że blisko Małego Kacka zlokalizowane są także: Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 20 oraz Szkoła Podstawowa Samorządowa nr 42.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Mieszkańcy Małego Kacka nie powinni mieć kłopotów z tym, aby zapisać swoje dziecko do żłobka, przedszkola czy szkoły podstawowej. Jak już wspomnieliśmy, na terenie dzielnicy i okolic znajduje się wiele placówek edukacyjnych. Jeśli chodzi o żłobki, tych działa w pobliżu najmniej. Z uwagi na zdecydowanie mniejsze zainteresowanie, niż w przypadku przedszkoli, nie stanowi to jednak problemu.

O wolne miejsce nie powinni martwić się także rodzice dzieci w wieku podstawówkowym. W Gdyni do każdego obwodu przypisana jest szkoła, do której mieszkające tam dzieci dostają się bez dodatkowych wymagań. Warto jednak wspomnieć, że inne zasady dotyczą podstawówek prywatnych. Tam rekrutacja często prowadzona jest w oparciu o dodatkowe testy, tak jak w przypadku Amerykańskiej Szkoły Podstawowej.

Licea i technika

Na terenie Małego Kacka nie ma szkół średnich, ale nie zniechęca to do zamieszkania w okolicy. Dlaczego? Licea i technika znajdują się w sąsiednich dzielnicach, dzięki czemu dojazd do szkoły nie zajmuje młodzieży zbyt wiele czasu. Młodzi mieszkańcy Małego Kacka chętnie zapisują się do szkół działających w Orłowie. Popularne z nich to: Trójmiejska Szkoła Fotografii, IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Liceum Plastyczne.

Ostatnia ze szkół znajduje się w wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce rankingu liceów i techników Perspektywy 2019. Tutaj warto dodać, że blisko dzielnicy (w Witominie) funkcjonuje I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Zasłużonych Ludzi Morza, które również znajduje się we wspomnianym rankingu.

Popularne szkoły

Popularną szkołą na Małym Kacku jest Amerykańska Szkła Podstawowa. Wysoki poziom nauczania (zwłaszcza języków obcych) sprawia, że rodzice chętnie wybierają podstawówkę dla pociech, które są bardzo ambitne. Z uwagi na renomę, szkoła cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców dzielnicy, a całego Trójmiasta. Jeśli chodzi o szkoły publiczne, popularną wśród uczniów jest oczywiście tamtejsza Szkoła Podstawowa nr 13.

Ocena redakcji

Trzeba przyznać, że oferta edukacyjna na Małym Kacku jest dość szeroka, co umożliwia młodym rodzicom wygodne funkcjonowanie na co dzień. W pobliżu funkcjonuje kilka żłobków i przedszkoli, a na dodatek większość z nich ma bardzo dobre opinie. Nie brakuje tam także szkół podstawowych i średnich. Co prawda, jeśli chodzi o licea i technika, te znajdują się nieco dalej, ale można szybko dojechać do nich komunikacją miejską.

4. Jak się mieszka na Małym Kacku? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wspominaliśmy już nie raz, że Mały Kack to niezwykle zielona okolica. Znaczną część dzielnicy zajmują obszary leśne, pośród których znajduje się Rezerwat Przyrody Kacze Łęgi. Płynie tamtędy rzeka Kacza oraz potok o nazwie Źródło Marii. Co istotne, część tamtejszych terenów zielonych należy do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Na terenie Małego Kacka znajduje się kilka obiektów sportowo-rekreacyjnych. Niemniej jednak mieszkańcy dzielnicy na basen muszą wybierać się nieco dalej. Najbliższa pływalnia mieści się przy Zespole Szkół Nr 10, a aquapark w Sopocie. W dzielnicy otworzona została niejedna siłownia. Najpopularniejsze z nich to BODY CENTER oraz CrossFit. Warto wspomnieć, że tuż przy granicy z Witominem została zainstalowana także siłownia zewnętrzna.

Oprócz kilku siłowni, na Małym Kacku znajduje się Instytut Sportów Walki i Samoobrony VATAHA (Gdynia, Mały Kack, ul. Gedymina 48). To miejsce idealne dla osób w każdym wieku i o różnej kondycji. Warto też przypomnieć, że na terenie dzielnicy zlokalizowany jest stadion miejski, na którym gra klub piłkarski Arka Gdynia.

5. Gastronomia

Gdynia, Mały Kack to miejsce, gdzie działają restauracje, w których można zjeść smacznie i tanio. Dlaczego więc nie skorzystać? Polecane lokale to Lokalne Bistro, Pizzeria Sole Sycylia oraz Olimpijska 5 Sports Bar & Restaurant.

Mały Kack pod względem powierzchni jest dość dużą dzielnicą, ale znaczną jej część zajmują tereny zielone. Trzeba przyznać, że nie ma tam zbyt wielu miejsc kulturalno-rozrywkowych, a w tym żadnego kina. Dla mieszkańców dzielnicy nie jest to jednak duży problem. To właśnie kameralny charakter sprawia, że jest ona tak atrakcyjna. Poza tym, najbliższe kino - Helios znajduje się w Centrum Riviera, czyli galerii handlowej działającej w sąsiedniej dzielnicy, gdzie samochodem można dojechać w około 10 minut.

Na Małym Kacku nie ma także żadnego teatru, ale w tym przypadku dla mieszkańców również nie stanowi to większego problemu. Te są zlokalizowane bliżej centrum, gdzie warto wybrać się nie tylko na spektakl, ale i na spacer. W sąsiedniej dzielnicy, a dokładniej w Orłowie, mieści się Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni. Od lipca do końca sierpnia dobywają się tam spektakle pod gołym niebem, co jest ciekawą atrakcją.

Na Małym Kacku do niedawna działała filia nr 11 miejskiej biblioteki. Obecnie jednak przy ul. Łowickiej trwają prace nad budową nowej biblioteki wraz z siedzibą Rady Dzielnicy i Przystanią Sąsiedzką. Obok wspomnianej przed chwilą biblioteki działało też centrum kultury. Niedługo ma powstać tam nowy kompleks, który ma być miejscem spotkań sąsiedzkich i ciekawych wydarzeń. Z racji wielkości inwestycji, na jej realizację będzie trzeba jednak trochę poczekać.

6. Zdrowie

Chociaż Gdynia to dość duże miasto, w wielu jej dzielnicach jakość powietrza jest zadowalająca. Jak wynika z pomiarów, poziom zanieczyszczeń cząsteczkami PM2.5 i CO na Małym Kacku kształtuje się na bardzo dobrym poziomie. Na terenie dzielnicy nie odczuwa się smogu (zwłaszcza poza sezonem grzewczym), przez co tamtejsi mieszkańcy z przyjemnością chodzą na spacery. Poza tym, dobra jakość powietrza ma świetny wpływ na zdrowie.

Już od dawna mówi się, że kranówka w całym Trójmieście ma bardzo dobrą jakość. Wielu mieszkańców pije ją zamiast wody mineralnej. Trzeba przyznać, że ma to wiele zalet. Kranówka jest dużo tańsza niż woda butelkowa i ma wiele cennych minerałów, co w dłuższym okresie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ponadto, picie wody kranowej ogranicza zużycie plastiku, co z kolei ma pozytywny wpływ na środowisko.

W kwestii zdrowia warto zwrócić uwagę na to, czy na Małym Kacku działają jakieś przychodnie i szpitale prywatne. Na terenie dzielnicy znajduje się Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska,  a także kilka gabinetów stomatologicznych. Najbliższa przychodnia – U Źródła Marii zlokalizowana jest w Karwinach. Realizowane są tam wizyty zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie. W Redłowie, znajduje się z kolei Szpital Morki im. PCK, a w nim oddziały takie jak: ginekologiczno-położniczy, pediatryczny, pulmonologiczny, okulistyczny czy onkologii klinicznej.

W samej dzielnicy oprócz niewielkich gabinetów mieści się apteka. Sporo punktów znajduje się także w niewielkiej odległości od granicy z Orłowem i Karwinami, co sprawia, że zakup lekarstw nie sprawia większego problemu nawet osobom starszym.

7. Sklepy, hipermarkety

W Małym Kacku nie ma żadnej dużej galerii handlowej. Mieszkańcy dzielnicy często jednak robią zakupy w pasażu handlowym przy ul. Wzgórze Bernadowo. Znajduje się tam Biedronka, Pepco, delikatesy mięsne, a do tego paczkomat i bankomat. Na większe zakupy okoliczni mieszkańcy wybierają się głównie do Centrum Riviera działającego na pograniczu Działek Leśnych i Wzgórza.

Jeśli chodzi o ofertę usługowo-handlową, ta w dzielnicy jest dość słabo rozwinięta. Co prawda, zlokalizowane są tam markety takie jak Biedronka, Żabka i ABC, ale jak na tak dużą ilość mieszkańców, to niewiele. Oprócz kilku marketów, w Małym Kacku działają sklepy osiedlowe i niewielkie zakłady usługowe. Ku zadowoleniu pań, w okolicy funkcjonuje niejeden gabinet kosmetyczny i salon fryzjerski.

8. Wady i zalety życia na Małym Kacku

Zalety:

 • dobry dojazd do centrum i poza miasto,
 • bliskość Obwodnicy Trójmiejskiej,
 • duża ilość terenów zielonych,
 • dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych.

Wady:

 • słabo rozwinięta oferta usługowo-handlowa,
 • niewielka liczba miejsc kulturalno-rozrywkowych,
 • słabo rozwinięta sieć placówek medycznych.

Czy Mały Kack jest przyjazny dla zwierząt?

Mały Kack to dzielnica pełna zieleni, dlatego też tamtejsze mieszkania to idealny wybór dla osób, które mają zwierzęta. Pośród rosnących tam lasów znajduje się wiele ścieżek i dróg, gdzie można wybrać się na spacer. W dzielnicy niedługo ma powstać park, a w nim psi wybieg. Posiadacze czworonogów będą mogli się tam z nimi wybrać, żeby się wyhasały. Oczywiście na terenie Małego Kacka nie brakuje weterynarza. Przychodnia znajduje się przy ul. Parkowej i, co najważniejsze, ma świetne opinie.

9. O tym się mówi na Małym Kacku

Ostatnio często poruszanym tematem wśród mieszkańców Małego Kacka jest budowa nowego parku przy ul. Spokojnej, o którym już zresztą wspomnieliśmy. Projekt ten uzyskał poparcie w ramach głosowania budżetu obywatelskiego z 2018 roku. W nowym parku ma znajdować się psi wybieg, strefa piknikowa i ścieżka do jazdy na rolkach i hulajnogach.

Ostatnie dwa z wymienionych pomysłów stały się dość kontrowersyjne. Po pierwsze ma to związek z tym, że zamiast zieleni będzie tam twarda nawierzchnia, a po drugie długość ścieżki ma wynieść zaledwie 150 metrów. Mieszkańcy negatywnie komentują także tempo prac, jakie mają tam miejsce, co sprawia, że coraz mniej osób cieszy się z realizacji projektu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: