Leszczynki Gdynia

Redakcja

Redakcja

28.05.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w gdyńskiej dzielnicy Leszczynki? Przeczytaj na GetHome.pl

Leszczynki to jedna z 22 dzielnic Gdyni. Dominuje w niej zabudowa mieszkalna – zarówno jedno-, jak i wielorodzinna. Duży obszar zajmuje tu Trójmiejski Park Krajobrazowy, dzięki czemu jest to miejsce bardzo popularne wśród osób szukających ciszy i spokoju. Z drugiej strony bliskość Śródmieścia sprawia, że Leszczynki są popularne wśród młodszej części mieszkańców Gdyni.

Obecnie nie buduje się tu wiele, choć miasto zapowiedziało chęć zabudowania terenu u zbiegu ul. Morskiej i estakady Kwiatkowskiego. Ceny nieruchomości są tu stosunkowo umiarkowane, w szczególności, jak na okolice tak bliskie centrum. Już wkrótce będzie można spodziewać się w okolicy nowych apartamentów, ale chwilowo przyszli mieszkańcy muszą zadowolić się mieszkaniami na sprzedaż z rynku wtórnego.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Leszczynki Gdynia

domy na sprzedaż Gdynia Leszczynki

1. Informacje ogólne

Położenie dzielnicy

Leszczynki mieszczą się w północno-centralnej części miasta. Dzielnica graniczy z czterema innymi jednostkami terytorialnymi tego typu. Są to:

Granice dzielnicy nie są proste do wyznaczenia, ale w uproszczeniu można przyjąć, że przebiegają wzdłuż ulic: Morskiej, Wiśniewskiego i Dembińskiego. Na południu Leszczynki zamyka Trójmiejski Park Krajobrazowy mniej więcej na wysokości Wiaduktu Kwiatkowskiego. Dzielnica mieści się  granicach Gdyni od 1935 roku. Ma charakter w większości robotniczy i mieszkalny. Jej powierzchnia to 2,75 km2, co czyni ją przeciętnie dużą.

Leszczynki - liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Liczba mieszkańców w Leszczynkach wyniosła pod koniec 2019 roku 7618 osób. Daje to gęstość zaludnienia w wielkości 2770 osób na kilometr kwadratowy. Liczba mieszkańców systematycznie tu maleje rok do roku - pod koniec 2015 roku mieszkało tu 8240 ludzi. Co roku ubywa więc około 200 osób.

Podział liczby mieszkańców ze względu na wiek prezentuje się następująco:

 • 15% - osoby w wieku przedprodukcyjnym,
 • 58% - osoby w wieku produkcyjnym,
 • 26% - osoby w wieku poprodukcyjnym.

Leszczynki są bardzo popularne wśród osób pracujących i studentów – głównie dzięki bliskości Śródmieścia, gdzie znajduje się wiele zakładów pracy.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Leszczynki są bardzo popularne wśród rodzin bez dzieci oraz singli, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Znajduje się tu dobra infrastruktura komunikacyjna, która pozwala znacznie ułatwić codzienne życie. Z większości usług trzeba jednak korzystać gdzieś indziej. Rodziców nie przyciąga także słaba oferta edukacyjna. Dostęp do placówek edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych bywa niewystarczający. Z drugiej strony bliskość Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego umożliwia codzienne spacery i wiele aktywności rekreacyjnych.

Wśród studentów Leszczynki są dość popularne. Uczelnie znajdują się blisko, co skraca czas codziennych dojazdów. Pobliska zajezdnia trolejbusowa umożliwia powrót do domu nawet bardzo późną porą. Ceny wynajmu są tu również całkiem przyzwoite. Seniorzy cenią sobie bliskość przychodni w gdyńskich Leszczynkach i dobrą infrastrukturę komunikacji miejskiej, dzięki czemu mogą łatwo dojechać w każde miejsce miasta.

Duża różnorodność nieruchomości pozwala wybrać mieszkanie idealne do potrzeb. Na północy znajdują się tu blokowiska i apartamenty z wieloma ułatwieniami życia codziennego. Na południu dominują domki jednorodzinne, idealne dla powiększających się rodzin.

Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia

Mieszkańcy bardzo cenią sobie dobrą komunikację z innymi rejonami miasta. To jedna z nielicznych dzielnic, która posiada własny dworzec SKM, dzięki czemu przemieścimy się w dowolny rejon całego Trójmiasta. Nie bez znaczenia jest także bliskość Obwodnicy Trójmiejskiej, która tutaj wpada. Oznacza to najszybsze połączenie z Gdańskiem, co daje większe możliwości w poszukiwaniu pracy na terenie całego Trójmiasta. Niestety, z drugiej strony, dość często mieszkańcy skarżą się na zakłócenia spokoju.

Planowany rozwój

Leszczynki bardzo chcą poprawić poczucie bezpieczeństwa swoich mieszkańców i wiele inwestycji stara się je zwiększyć. Są to oświetlenia chodników, monitoringi osiedlowe czy postawienie latarni LED. W ciągu najbliższych czterech lat możemy spodziewać się również nowego mini parku przy ul. Sambora i Stoigniewa, remontu placu zabaw przy Morskiej i remontu wielu chodników w dzielnicy. Szkoła podstawowa nr 29 ma dostać znaczne ułatwienie – podjazd dla niepełnosprawnych, co znacznie zwiększy popularność tej placówki oświatowej.

Leszczynki planują się rozwijać w kierunku zapewnienia mieszkańcom ciekawych form rozrywki, rekreacji i wypoczynku. Większość planowanych w ciągu najbliższych lat inwestycji ma właśnie za zadanie poprawić komfort życia i uatrakcyjnić dzielnicę wśród młodzieży czy rodzin z dziećmi.

Leszczynki - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W Leszczynkach z pewnością warto wybrać się na spacer po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym – szczególnie po Szlaku Leśnym, gdzie możemy także skorzystać z jednośladów. Widok na cały park możemy podziwiać z Wiaduktu Kwiatkowskiego. Widać stąd też stocznię i Obłuże. Na obrzeżach dzielnicy mieści się także Święta Góra – miejsce o znaczeniu religijnym, z którym wiąże się pewna miejska legenda. To wspaniałe miejsce na odpoczynek przy pięknym, słonecznym dniu.

Miłośnicy historii także znajdą tu atrakcję dla siebie. Przy ul. Morskiej 189 mieści się Schron Przeciwlotniczy, który został przerobiony na muzeum. Z tym miejscem również wiąże się miejska legenda. Nad schronem opiekę sprawuje Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej.

Czy Leszczynki to bezpieczna dzielnica?

Czy Leszczynki to bezpieczna dzielnica? Niestety, wielu mieszkańców wskazuje sporo zachowań zakłócających spokój, jak chociażby spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, czy wandalizm. Do najczęstszych zdarzeń należą jednak niewłaściwie zaparkowane pojazdy czy przekroczenia prędkości. Doniesienia policji mówią także o dzikich wysypiskach śmieci. Mimo tych problemów w Leszczynkach, z roku na rok jest tu coraz bezpieczniej.

Atrakcje dla dzieci

Dopiero niedawno otwarto miejsce zabaw przy szkole podstawowej. Niestety, w Leszczynkach nie ma wielu otwartych placów zabaw dla dzieci pod otwartym niebem. Ma się to jednak wkrótce zmienić za sprawą remontu takiego miejsca przy Morskiej 175. W realizacji obecnie znajduje się także park rekreacji przy SP nr 29 i skatepark pod Estakadą Kwiatkowskiego. Ma tu też powstać kilka nowych mini parków i skwerów, w których może znajdzie się miejsce na kilka sprzętów dla najmłodszych. Chwilowo jednak pozostaje jedynie chodzenie z dziećmi na spacery do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Czasem jednak warto odwiedzić Bajkolandię – zamkniętą salę zabaw przy ul. Władysławskiego 14.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja na Leszczynkach

Komunikacja na Leszczynkach jest bardzo dobrze rozwinięta. Znajduje się tu wylot na Obwodnicę Trójmiasta i przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej. Dodatkowo dzielnica jest dobrze opleciona siatką przystanków autobusowych, dzięki czemu kontakt z innymi rejonami miasta jest szybki i łatwy.

Ile trwa dojazd z Leszczynek do centrum?

Centrum Leszczynek od Śródmieścia Gdyni dzieli niecałe 5 kilometrów, jadąc ulicą Morską i DW468. Poza godzinami szczytu odległość tę pokonamy samochodem w ok. 10 minut. O godzinie 16:00 czas ten wydłuża się już do 20 minut. Korki pojawiają się tuż za granicą z Grabówkiem. Co ciekawe, na podobny czas przejazdu musimy się szykować, jadąc w kierunku Wielkiego Kacka, choć od tej dzielnicy dzieli nas prawie 12 kilometrów. Wszystko za sprawą możliwości skorzystania z drogi S6, która stanowi Obwodnicę Trójmiasta.

Chcąc dostać się do Śródmieścia rowerem, trzeba szykować się także na około 20-minutową podróż. Komunikacją miejską zajmie nam to ok. 30 minut, z czego niestety połowa czasu to spacer na przystanek. Sam przejazd z PKP Gdynia Leszczynki do Gdyni Głównej to 7 minut.

Autobusy

Większość publicznego ruchu komunikacyjnego obsługują autobusy i trolejbusy w Gdyni. Nie inaczej jest w Leszczynkach. Kluczowy autobus, który kursuje przez wszystkie osiedla dzielnicy to linia 102, łącząca Plac Kaszubski-Jana z Kolna i Cisową SKM. Wzdłuż ulicy Morskiej z kolei kursuje już bardzo sporo trolejbusów i autobusów. Najważniejsze z nich to:

 • 20 – z Cisowej SKM do Gdynia Dworzec Główny PKP,
 • 26 – z Cisowej Sibeliusa do Orłowa SKM-"Klif",
 • 27 – z Kaczych Buków do Cisowej SKM,
 • 109 – z Redłowa SKM do Babich Dołów,
 • 141 – z Witomino Sosnowej do Pogórza-Pogórza Górnego.

Najbardziej kluczowy przystanek autobusów i trolejbusów to z pewnością Morska-Estakada. Tutaj łączy się ponad 20 różnych linii.

Dworce/zajezdnie

Leszczynki mają dostęp do dwóch dworców SKM. Ich nazwa może być nieco mylna, bo dworzec Gdynia Leszczynki mieści się już w Chylonii, ale tuż za granicami dzielnicy. Pasażerowie mogą tu skorzystać z jednego peronu o dwóch krawędziach. Obsługiwana jest tu linia Gdańsk Śródmieście – Rumia. W 2018 roku średnio na dobę korzystało z tego dworca 1-1,5 tysiąca osób.

Z kolei na terenie Leszczynek znajduje się dworzec Gdynia Grabówek. Tutaj także jest jeden peron z dwoma krawędziami, który obsługuje tę samą linię. Stacja jest bardziej oblegana przez pasażerów. W 2018 roku średnio na dobę pojawiało się tu 1,5-2 tysięcy podróżnych. Przy ul. Oksywia mieści się zajezdnia trolejbusowa, co tłumaczy tak dużą liczbę połączeń tuż obok estakady.

Leszczynki - ścieżki rowerowe

Wzdłuż ulicy Morskiej ciągnie się bardzo długa ścieżka rowerowa, która łączy wschód miasta z zachodem na niemal całej szerokości. Stanowi bardzo popularną trasę dla miłośników jednośladów – zarówno do poruszania się rekreacyjnego, jak i do pracy czy szkoły. W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym po stronie dzielnicy ciągnie się również ścieżka rowerowa po terenach leśnych, która ciągnie się od Leszczynki do Witomina, a dodatkowo łączy się z innymi szlakami, oplatając niemal cały teren zielony.

Przy ul. Sambora mieści się stacja MEVO, gdzie wypożyczymy jednoślad, jeśli nie posiadamy własnego.

Główne ulice

Najważniejszą ulicą Leszczynek jest ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego, która łączy się z Obwodnicą Trójmiasta. Jest więc naturalną, najczęściej uczęszczaną przez mieszkańców trasą. Ze wschodu na zachód biegnie ulica Morska, która jest częścią drogi DW468, która biegnie przez całe Trójmiasto – od Chylonii w Gdyni aż do Gdańska.

Planowane duże inwestycje

W ciągu najbliższych kilku lat nie są planowane żadne większe inwestycje w Leszczynkach. Większość prac ma polegać na remoncie istniejących elementów infrastruktury – takich jak chodniki czy schody przy estakadzie. Na ulicy Leszczynki mają powstać także progi zwalniające.

Ocena redakcji

Infrastruktura komunikacyjna jest tu bardzo dobrze rozwinięta – zarówno dla osób, które poruszają się transportem publicznym, jak i własnymi samochodami czy rowerami. W dzielnicy nie ma korków, a pobliski wyjazd na Obwodnicę Trójmiasta sprawia, że mieszkańcy Leszczynek są niesamowicie mobilni i mogą szukać zatrudnienia czy oferty edukacyjnej o wiele dalej.

3. Edukacja na Leszczynkach

Żłobki i przedszkola

Niestety na terenie Leszczynek nie ma żadnych żłobków – ani publicznych, ani prywatnych. Najbliższa placówka dla dzieci do 3. roku życia znajduje się na Chylonii.

Nieznacznie lepiej jest z przedszkolami. Na terenie Leszczynek, przy ul. Pelplińskiej 2-6 mieści się przedszkole Zdrowy Smyk, do którego możemy posłać także pociechę z problemami. Opiekę znajdzie tu około 50 dzieci. Trzeba wspomnieć, że choć w ścisłym terenie Leszczynek nie ma więcej placówek dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, to tuż za granicami znajdziemy już dwie:

 • przedszkole samorządowe nr 31 przy Zamenhofa 8, które oferuje około 150 miejsc,
 • przedszkole samorządowe nr 36 przy Okrzei 16, które oferuje około 100 miejsc.

W Szkole Podstawowej nr 29 znajduje się także oddział przedszkolny, który pomieści 25 maluchów.

Szkoły podstawowe

Przy ulicy Ściegiennego 8 znajduje się Szkoła Podstawowa nr 29. Może ona pomieścić nawet 720 uczniów, choć z reguły jest to bliżej 500. Nie jest to zbyt popularna placówka wśród rodziców spoza dzielnicy, dlatego liczba otwieranych co roku klas jest różna i wynosi dwa lub trzy oddziały.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Czy łatwo się dostać do żłobka mieszkańcom Leszczynek? Niezbyt, bo żadnego w pobliżu nie ma, co wpływa na niższy wynik punktowy. Rodzice muszą wozić swoje pociechy kilka kilometrów dalej, a spełnienie warunków rekrutacyjnych do placówek publicznych jest ciężkie.

Nieco lepiej jest w przypadku przedszkoli w gdyńskich Leszczynkach. W dzielnicy mieszka około 270 dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Same Leszczynki oferują jedynie 75 miejsc. W najbliższej okolicy są placówki oferujące dodatkowe 250 miejsc, ale muszą być one dostępne także dla innych rejonów Gdyni. W związku z tym rodzice mogą mieć trudności z zapisaniem dziecka do przedszkola.

Z kolei dzieci w wieku szkoły podstawowej mieszka tu około 540. Szkoła podstawowa nr 29 doskonale spełnia potrzeby ilościowe. Mniej więcej tylu uczniów właśnie liczy placówka. Bez trudu jednak w razie potrzeby jest ona w stanie przyjąć większą liczbę dzieci.

Licea i technika

W Leszczynkach nie ma liceum ogólnokształcącego. Jest natomiast technikum - Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Szkoła nie ma jednak dobrych opinii wśród uczniów. Osiągane wyniki są tu przeciętne. Według rankingu Persperktywy 2020, Technikum Elektroniczne zajmuje 31. miejsce w województwie pomorskim i 476. miejsce w Polsce.

Niedaleko od granicy, ale już po stronie Chylonii znajduje się z kolei Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych, po którego ukończeniu można podjąć pracę w zawodzie technika architektury krajobrazu, geodety, logistyka czy spedytora.

Popularne szkoły

Popularną szkołą w Leszczynkach z pewnością jest prywatna Akademia Muzyki Rozrywkowej Fundacji QArtystom. Warto jednak powiedzieć, że nie jest to placówka edukacyjna w ogólnym rozumieniu tego słowa, a raczej ośrodek przeprowadzający zajęcia dodatkowe.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna dzielnicy jest dość uboga. Brakuje tu żłobków i przedszkoli. Szkoła podstawowa nie wyróżnia się niczym szczególnym, a technikum ma kiepskie opinie wśród uczniów. Nie ma tu także prywatnych placówek oświatowych, a jedyna szkoła wyższa w Leszczynkach została zamknięta kilka lat temu. To wszystko sprawia, że rodzice są zmuszeni posyłać swoje dzieci do szkół w innych rejonach miasta, co przyczynia się do migracji mieszkańców.

4. Jak się mieszka na Leszczynkach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Dużą część Leszczynek zajmuje Trójmiejski Park Krajobrazowy, który jest doskonałym miejscem odpoczynku i rekreacji. Wiele kilometrów szlaku umożliwia także rekreacyjną jazdę rowerem. Niewielki skwer znajduje się także przy ul. Orlicz-Dreszera. Niestety na tym kończy się zieleń uporządkowana w Leszczynkach. Do 2023 roku ma powstać jednak także mini park przy ul. Sambora i Stoigniewa, a przy szkole podstawowej park rekreacji i wypoczynku dla młodzieży i starszych dzieci.

Oferta rekreacyjna dzielnicy jeszcze niedawno była dość uboga, ale cały czas się to zmienia za sprawą nowych inicjatyw. Przy ul. Morskiej 108A znajduje się jedyna siłownia w dzielnicy – Klub Sportowy Złoty Tur. W lipcu 2018 roku oddano do użytku siłownię zewnętrzną przy Szkole Podstawowej nr 29. Kilka metrów za granicą dzielnicy mieści się obiekt sportowy Checz Gdynia – boisko, na którym organizowane są rozgrywki piłkarskie czy turnieje. Tutaj też działa szkółka piłkarska.

W 2014 roku powstał tu również Plac Sportów Miejskich – gimnastyki, parkour czy freerun. Trwa budowa skateparku pod Estakadą Kwiatkowskiego. Z ośrodków rekreacyjnych warto wymienić tu także VR Studio – Cyber Strefę, choć może nie być ona przez wszystkich odbierana za miejsce rekreacji. Tutaj możemy zaznać przyjemności znalezienia się w wirtualnej rzeczywistości i zagrania w wiele różnych gier, zarówno w trybie single player, jak i multiplayer.

Warto także wspomnieć o projektach zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego. Są to cykliczne zajęcia ruchowe z zumby i zajęcia ruchowe dla osób powyżej 55. roku życia.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Znajdziemy tu kilka bardzo popularnych restauracji zarówno z polskim jedzeniem, jak i włoskim. Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszą się:

 • Restauracja w Kamienicy przy ul. Ramułta 162A,
 • Zjedz i Popij przy ul. Morskiej 173,
 • Nabogato Sushi Bar przy ul. Morskiej 162A.

Mieszkańcy często zamawiają tu na wynos pizzę z Grubego Benka przy ul. Morskiej 168. Przy tej samej ulicy o numerze 143 możemy z kolei pójść do bardzo lubianego w dzielnicy pubu.

Nie ma tu również zbyt wielu ośrodków kulturalnych. Przy ul. Morskiej 189 mieści się muzeum w schronie przeciwlotniczym, dzięki któremu będziemy mogli poznać historię II Wojny Światowej w Gdyni. W okolicach Leszczynek znajdują się dwa domy kultury – Przystań Opata Hackiego 33 i Młodzieżowy Dom Kultury w Grabowie. Na tym niestety kończy się oferta kulturalna dzielnicy, choć w najbliższej przyszłości ma się to zmienić. Zapowiadana jest inwestycja stworzenia kina plenerowego.

6. Zdrowie

Jakość powietrza w Leszczynkach z reguły jest bardzo dobra i dobra. Według serwisu aqicn.org wskaźnik PM10 rzadko przekracza tu 30. Takie pomiary zdarzają się najczęściej w okresie od października do lutego, ale nawet wówczas jakość powietrza jest tu umiarkowana. Można więc spokojnie powiedzieć, że problem smogu praktycznie tu nie występuje. Jakość kranówki również jest bardzo dobra. Nie różni się od wody butelkowanej dostępnej w sklepach.

Na terenie Leszczynek znajduje się NZOZ Przychodnia Lekarska Grabówek, gdzie skorzystamy z usług lekarzy wielu specjalizacji. Przyjmuje tu chirurg, okulista, dermatolog czy ginekolog. Niedaleko mieści się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, gdzie możemy zasięgnąć rady logopedy czy psychologa dziecięcego.

Niedaleko granicy, ale już po stronie Grabówka znajduje się CM LUX MED przy ul. Morskiej 127. Mieszkańcy Leszczynek mogą też skorzystać z przychodni i szpitala prywatnego Clinica Medica Sp. z o.o. przy Mireckiego 11 na Grabówku. W centrum Leszczynek kupimy niezbędne leki w Aptece Dyżurnej przy Morskiej 174. To jedyna placówka tego typu w dzielnicy.

Nie ma, niestety, weterynarza na gdyńskich Leszczynkach. Trzeba z pupilem udać się nieznacznie dalej, do:

 • przychodni weterynaryjnej Leszczynki przy Mławskiej 13 na Chylonii,
 • weterynarza przy ul. Kaczmarskiego na Grabówku, który specjalizuje się w gryzoniach i zajęczakach.

Całe szczęście obie placówki nie znajdują się bardzo daleko od granic dzielnicy.

7. Sklepy, hipermarkety

Na Leszczynkach nie ma żadnego centrum handlowego ani galerii. Nie ma także planów wybudowania żadnego takiego miejsca. Brakuje tu z pewnością hipermarketu wielkopowierzchniowego, gdzie możemy dostać niemal wszystko w jednym miejscu. Kilkaset metrów w kierunku Chylonii znajduje się jednak Makro, gdzie można zrobić większe zakupy. Warto jednak pamiętać, że nie każdego tam obsłużą.

W dzielnicy przeważają małe sklepy osiedlowe i dyskonty. Mieszkańcy korzystają głównie z Biedronki w Gdyni–Leszczynki, przy ul. Hackiego 12. Znajdziemy tu także salon meblowy, sklep z artykułami dla niemowląt czy sklep odzieżowy KiK. Niedaleko dworca Gdynia Leszczynki SKM mieści się targowisko, gdzie możemy kupić zawsze świeże owoce i warzywa.

Oferta usługowa również jest tu dość uboga. Nie znajdziemy fryzjera w gdyńskich Leszczynkach, a jedyny salon kosmetyczny Le Petit SPA mieści się tuż przy granicy z Grabówkiem. Z ciekawszych usług do wyboru mamy groomera i sklep sportowy.

8. Wady i zalety życia na Leszczynkach

Plusy:

 • duża różnorodność nieruchomości,
 • sporo planowanych inwestycji poprawiających jakość życia,
 • bardzo dobra komunikacja z innymi rejonami Trójmiasta,
 • bliskość Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego,
 • czystość powietrza.

Minusy:

 • bezpieczeństwo,
 • mało atrakcji dla dzieci,
 • kiepska oferta edukacyjna i brak żłobków,
 • niewiele miejsc rekreacyjnych,
 • słaba oferta kulturalna,
 • słabo rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa.

Ocena redakcji

Leszczynki należy ocenić z dwóch perspektyw – obecnej i tej, która będzie za najbliższe lata. Obecnie dzielnica charakteryzuje się bardzo słabą ofertą dla mieszkańców niemal pod każdym względem. Brak miejsc dla dzieci i placówek opiekuńczo-wychowawczych sprawia, że rodzice muszą szukać atrakcji w innych rejonach miasta.

Leszczynki mają opinię kulturalnej pustyni, gdzie nie ma nawet Domu Kultury. Brak centrum handlowego czy nawet większego hipermarketu powoduje, że po pracy trzeba jechać na zakupy dalej, niż byśmy tego chcieli. Jedyną, bardzo dużą zaletą jest doskonała niemal komunikacja z innymi rejonami miasta, która przyspiesza nam podróż w poszukiwaniu brakującej tu oferty.

Z drugiej strony bardzo wiele się mówi o planowanych inwestycjach. Rada dzielnicy i mieszkańcy dostrzegają wyżej wymienione problemy i chcą zmienić sytuację Leszczynek. Stąd wiele projektów miejsc rekreacyjnych, atrakcji dla dzieci, udogodnień dla większego bezpieczeństwa. Za kilka lat, kiedy inwestycje te zostaną wykonane, możemy się spodziewać całkowicie innych Leszczynek – przyjaznych i prorodzinnych.

9. O tym się mówi

Z pewnością wiele emocji budzą planowane i już częściowo realizowane inwestycje o charakterze rekreacyjnym na terenie Leszczynek. Najbardziej wyczekiwany jednak jest chyba skatepark pod Estakadą Kwiatkowskiego o planowanej powierzchni niecałych 140 m2. Inicjatywa powstała w ramach budżetu obywatelskiego 2017. Możliwe, że już w 2021 roku będzie można tu swobodnie pojeździć na desce.

Innym projektem, również bardzo wyczekiwanym, jest przebudowa terenu między estakadą a wieżowcami przy ul. Dantyszka, gdzie ma powstać park. Pierwsi spacerowicze pojawią się w nim jeszcze w 2020 roku. Gdynia i Rada Leszczynek nie próżnuje jednak. Powstają cały czas liczne konkursy i dyskusje na temat tego, jak poprawić estetykę i funkcje rekreacyjne dzielnicy. To także doskonała okazja do zacieśniania więzi z sąsiadami. Pomysłów jest sporo, a miejsc na inwestycje w bród.

Ciekawe dyskusje wzbudza także najnowszy zakup Przedsiębiorstwa Autobusowego Gryf, który współpracuje z ZKM Gdynia. Mowa o nowych autobusach Solaris – mniejszych i cichszych, które kosztowały aż 8 mln złotych. Już wkrótce mają wyjechać na ulice Leszczynek, obsługując linię 102, która kursuje wzdłuż wielu uliczek osiedlowych dzielnicy. Z jednej strony wskazuje się ich zalety, ale z drugiej podkreśla, że zaważy to na jakości komunikacji miejskiej. Zakupione autobusy są zwyczajnie krótsze. Pod wątpliwość poddaje się także ich cenę.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://mapio.net

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: