Wielki Kack Gdynia

Redakcja

Redakcja

28.05.2020

Jak się mieszka w gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack? Sprawdź kompleksowy poradnik na GetHome.pl

Wielki Kack to nazwa jednej z 22 gdyńskich dzielnic. Jako wieś po raz pierwszy został opisany już w 1236 roku, a niedługo później założono tu parafię. Do tej pory jest to miejsce o wyjątkowej symbolice religijnej, gdzie znajdziemy jedną z największych atrakcji o tej tematyce w okolicy. Dalej można tu podziwiać zabytki z dawnych wieków, które tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat dzielnicy.

Dominuje tu z pewnością zabudowa jednorodzinna i apartamentowa. Mimo niezbyt atrakcyjnej lokalizacji względem centrum Gdyni, ceny niercuhomości są tutaj o wiele wyższe niż chociażby w Leszczynkach.

Na popularność Wielkiego Kacka w Gdyni składa się wiele czynników – przede wszystkim bardzo dobra infrastruktura usługowa, wiele terenów zielonych i atrakcji dla dzieci. Mieszkania deweloperskie w gdyńskim Wielkim Kacku są nowoczesne i przestronne, mają dostęp do wewnętrznych placów zabaw i terenów zielonych.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdynia Wielki Kack

domy na sprzedaż Gdynia Wielki Kack

1. Informacje ogólne

Położenie Wielkiego Kacka

Wielki Kack to położona najbardziej na południe dzielnica Gdyni. Stanowi granicę miasta od południowego wschodu i zachodu. Graniczy z trzema innymi jednostkami terytorialnymi tego typu:

Wielki Kack od południa graniczy z Gdańskiem, a od południowego wschodu z Sopotem. Granice dzielnicy przebiegają wzdłuż: DK20, DW474, Sopockiej. Jej powierzchnia to 15,03 km2, do czyni ją trzecią co do wielkości jednostką terytorialną tego typu – zaraz po Pustkach Cichowskich i Chwarznie-Wiczlinie.

W Wielkim Kacku można wyróżnić następujące osiedla i dzielnice zwyczajowe:

 • Fikakowo – osiedle blisko Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego,
 • Gołębiewo – znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego; jest tu leśniczówka i polana śródleśna,
 • Kacze Buki – położone są na skraju Lasów Oliwskich; znajdziemy tam stadninę koni i nieco starych terenów przemysłowych Polifarbu,
 • Tasza – osada leśna z polaną i stawem w centralnym punkcie; znajdują się tu jedynie dwa domostwa,
 • Wysoka – osiedla wysunięte najbardziej na południe.

Wielki Kack - liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Według Biuletynu Urzędu Miasta Gdyni, pod koniec 2019 roku liczba mieszkańców Wielkiego Kacka wynosiła 11 123 osoby, co czyniło ją umiarkowanie zaludnioną. Zagęszczenie ludności stanowi 740 osób na kilometr kwadratowy, co sprawia, że jest trzecią najrzadziej zaludnioną dzielnicą w mieście. Od kilku lat liczba mieszkańców Wielkiego Kacka rośnie, co pewnie spowodowane jest oddaniem do użytku pięknych, nowoczesnych i nowych mieszkań na sprzedaż na gdyńskim Wielkim Kacku.

Struktura demograficzna mieszkańców przedstawia się następująco:

 • 21% - osoby w wieku przedproduktywnym,
 • 63% - osoby w wieku produktywnym,
 • 16% - osoby w wieku poproduktywnym.

Wielki Kack jest jedną z tych dzielnic, gdzie najchętniej osiadają rodziny z dziećmi. Mieszkańcy poniżej 18. roku życia stanowią ponad 1/5 wszystkich osób. To więcej niż liczba mieszkających tu emerytów.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Z pewnością zachwycone mieszkaniem tutaj będą rodziny z dziećmi. Mnóstwo terenów zielonych, wiele atrakcji dla najmłodszych, dobra oferta wychowawczo-opiekuńcza dla najmłodszych sprawiają, że nieruchomości na gdyńskim Wielkim Kacku są najczęściej kupowane właśnie przez rodziny – i to coraz częściej wielodzietne.

Dzielnica znacznie rzadziej wybierana jest przez studentów – głównie przez dość znaczną odległość od uczelni i wysokie ceny nieruchomości. Rynek mieszkań na wynajem jest tu dość ubogi. Cena apartamentu może tu sięgać nawet powyżej 3 tysięcy miesięcznie, co jest dość wysoką kwotą jak na żaków. Choć seniorzy stanowią tu mniejszość, to może być to dla nich także atrakcyjna dzielnica ze względu na ciszę i spokój. Znajdziemy tu też Apartamenty dla Seniora i miejsca dla nich atrakcyjne.

Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia

Jak się żyje w dzielnicy? Cicho i spokojnie, ale i dość luksusowo. Jest to jedna z najmodniejszych okolic w Gdyni, stąd cały czas rozwija się tu infrastruktura handlowo-usługowa. Nie można nie zauważyć, że choć dzielnica ma zadatki na bycie sypialnią miasta, to jednak zdecydowanie nią nie jest. Mieszkanie na gdyńskim Wielkim Kacku jest odradzane wszystkim, którzy muszą codziennie dojeżdżać do Śródmieścia. Ciągłe korki i duża odległość może zniechęcać.

Planowany rozwój

Większość planowanych inwestycji w Wielkim Kacku dotyczy zagospodarowania nieużytków zielonych. Do 2023 roku ma tu powstać park rekreacji dla młodzieży przy ul. Radosnej, nowe ścieżki rowerowe i skwery. Dopracowaniu ulegają też systemy dróg i chodników. Bardzo dużym projektem jest poprawa bezpieczeństwa dzielnicy poprzez wyniesienie skrzyżowania ulic Gryfa Pomorskiego, Zwinisławy, Lipowej i Myśliwskiej. Ma powstać kilka nowych przystanków autobusowych i pasów dla pieszych. Inwestycja należy do tych większych i choć wiele ułatwi, to mieszkańcy w najbliższym czasie mogą spodziewać się utrudnień komunikacyjnych.

Wielki Kack - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Wielki Kack pełen jest atrakcji dla mieszkańców i turystów. Niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy historii z pewnością będą chcieli zobaczyć kościół św. Wawrzyńca i starodawne zabudowania centralnej wsi z XIX wieku. Są tu domy mieszkalne i plebania, a także najstarsza budowla Gdyni – dom pochodzący z XVIII wieku o tradycyjnej zabudowie i wyposażeniu.

Koniecznie trzeba odwiedzić jedną z największych atrakcji turystycznych tego rejonu – Źródło Marii. To miejsce kultu religijnego w przepięknej okolicy, która zachęca do wypoczynku. Wiąże się z nim wiele historii i legend. Do innych, ciekawych miejsc służących spotkaniom z przyrodą należą:

 • Jezioro Kackie,
 • Lisia Góra,
 • uroczyska w wielkokackim lesie,
 • Pomniki Przyrody: daglezja zielona i brzoza brodawkowata.

Wszystkich ciekawych historii kolejnictwa można zaprosić do zwiedzania zabytków kolejowych – zabytkowego pociągu, budynków dworca czy nastawni. Odwiedzić trzeba także Stary Wiadukt. Po północnej stronie dzielnicy, niedaleko granicy z Karwinami mieszczą się dwie ciekawe kapliczki – św. Andrzeja Boboli i Ołtarza Papieskiego.

Czy Wielki Kack to bezpieczna dzielnica?

Czy Wielki Kack to bezpieczna dzielnica? Mieszkańcy często wskazują na problem z bezpieczeństwem pieszych na torach kolejowych czy drogach przejazdowych. Ma tu nastąpić znacząca poprawa, dzięki prowadzonym inwestycjom. Najczęstszymi problemami dzielnicy są:

 • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
 • przekraczanie dozwolonej prędkości i organizowanie nielegalnych wyścigów,
 • nieprawidłowe parkowanie.

Nie dochodzi tu jednak do aktów wandalizmu czy niszczenia zieleni, dlatego mieszkańcy uważają Wielki Kack za stosunkowo bezpieczną dzielnicę.

Atrakcje dla dzieci

Na północy Wielkiego Kacka znajduje się kilka, bardzo ciekawych placów zabaw dla dzieci. Warto tu wymienić:

 • plac przy ul. Stolemów 7E,
 • miejsce przy Źródle Marii 16,
 • plac zabaw przy ul. Pomorskiego,
 • plac przy ul. Radosnej.

Dodatkowo znajduje się tu wiele atrakcji dla dzieci, dzięki którym wypełnimy wolny czas najmłodszym. Warto odwiedzić pobliską stadninę koni w gdyńskim Wielkim Kacku, gdzie można zapisać pociechę na naukę jazdy konnej. Po lekcjach możemy posłać dziecko do Kidsland – szkoły językowej dla dzieci. W Akademii Plastycznej pozwolimy maluchowi rozwijać swoje umiejętności plastyczne. Placówka przygotowuje nawet do dalszej edukacji w szkole artystycznej. Nie możemy oczywiście zapomnieć o rozległych terenach leśnych, gdzie możemy wybrać się na spacer.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja na Wielkim Kacku

Komunikacja w Wielkim Kacku wciąż się rozwija. Północna część dzielnicy przy osiedlu Fikakowo jest całkiem dobrze rozwinięta. Jeżdżą tu autobusy i trolejbusy. Przez centrum dzielnicy przebiega droga E28, która stanowi Obwodnicę Trójmiasta. Niestety trzeba szykować się na dość spore, jak na Gdynię, korki.

Ile trwa dojazd z Wielkiego Kacka do centrum?

Wielki Kack jest oddalony od Śródmieścia o prawie 9 kilometrów, jeśli chcielibyśmy dojechać do niego drogą DW474. Poza godzinami szczytu pokonamy ten dystans w czasie ok. 15-20 minut. W okolicach godziny 16:00 czas ten wydłuży się do ok. 30 minut. Musimy szykować się na dość spore zatory drogowe, ale już po stronie Karwin i Małego Kacka. Podobną podróż odbędziemy w kierunku Chylonii.

Rowerem odległość do Śródmieścia przebędziemy w około 40 minut, a więc niewiele dłużej niż samochodem w godzinach szczytu. Tyle samo przejedziemy komunikacją miejską, a dokładnie trolejbusem.

Autobusy

W Wielkim Kacku kursują zarówno autobusy, jak i trolejbusy. Przez centrum dzielnicy kursują:

 • 153 – kursujący pętlą z Wielkiego Kacka Starodworcowej po całej północnej części dzielnicy,
 • 29 – z Wielkiego Kacka Fikakowa do Gdyni Dworca Głównego.

Przez ul. Chwaszczyńską kursują dodatkowo trzy linie trolejbusowe i kilka dodatkowych autobusów, w tym także międzymiastowych, zapewniających transport do Rumii czy Sopotu. Są tu też dwie linie nocne – N10 i N30. Najważniejsze przystanki autobusowe i trolejbusowe to: Myśliwska i Źródło Marii.

Dworce/zajezdnie

Choć na ścisłym terenie dzielnicy nie ma dworców, to kilkaset metrów za granicą, ale po stronie Karwin znajduje się dworzec Gdynia Karwiny o dwóch peronach. Został oddany do użytku w grudniu 2017 roku, wyłączając z eksploatacji Gdynię Wielki Kack. Miesięcznie stacja obsługuje około 6 tysięcy pasażerów. Stacja SKM Gdynia Wielki Kack nigdy nie była aż tak popularna.

Przy drodze DK20 znajduje się również zajezdnia autobusowa PKM.

Wielki Kack - ścieżki rowerowe

Na Wielkim Kacku spotkamy bardzo wiele ścieżek rowerowych, choć ich znaczna część znajduje się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i biegnie po terenach leśnych. Wzdłuż ul. Chwaszczyńskiej ciągnie się trasa po nawierzchni utwardzanej, która potem kieruje się w stronę ul. Wielkopolskiej.

Główne ulice

Przez sam środek Wielkiego Kacka biegnie droga E28, która stanowi Obwodnicę Trójmiasta. To nie tylko największa trasa komunikacyjna w dzielnicy, ale i w całym Trójmieście. Północno-zachodnią granicę stanowi droga DK20, która łączy się na terenie Wielkiego Kacka z Obwodnicą, stanowiąc bardzo duży węzeł komunikacyjny. Na północy z kolei znajduje się DW474, która biegnie do Redłowa przez Mały Kack.

Planowane duże inwestycje

Największą inwestycją drogową tego rejonu jest budowa tzw. Trasy Kaszubskiej, która ma łączyć Gdynię z Szemudem. Nowa droga ma się łączyć z Obwodnicą Trójmiasta, a w projekcie ustalono budowę 37 obiektów, w tym: mostów, estakad, wiaduktów i przejść podziemnych. Na terenie Wielkiego Kacka Trasa Kaszubska ma mieć po trzy pasy. Dzięki temu znacznie rozładuje ruch. Budowa ruszyła pod koniec 2019 roku.

Wkrótce ma się także rozpocząć inna inwestycja, która choć nie znajduje się w opisywanej tu dzielnicy, to ma na nią bezpośredni wpływ. Mowa o węźle Karwiny.

Do 2023 roku planowanych jest rozpoczęcie i realizacja kilku dość znacznych inwestycji drogowych, w tym:

 • budowa komunikacji pieszej przy ul. Solnej i ul. Chlebowej,
 • stworzenie dróg rowerowych do węzła Karwiny,
 • podniesienie skrzyżowania ulic Gryfa Pomorskiego, Zwinisławy, Lipowej i Myśliwskiej,
 • budowa przejścia wyniesionego na ul. Górniczej i Źródło Marii,
 • budowa północnego odcinka ul. Starodworcowej (droga, chodnik, oświetlenie),
 • stworzenie chodnika przy ul. Starochwaszczyńskiej,
 • modernizacja ul. Siewnej.

Oznacza to spore utrudnienia dla mieszkańców w najbliższym czasie, ale po zakończonych inwestycjach z pewnością komunikacja tutaj będzie o wiele lepsza.

Ocena redakcji

Na Wielkim Kacku sporo można poprawić w komunikacji w obrębie dzielnicy, jak i z innymi rejonami miasta. Zostało rozpisanych wiele inwestycji, które mają za zadanie zmodernizować i naprawić wiele problemów. Z pewnością widać dużą różnicę między północą Wielkiego Kacka a południem. Z drugiej strony południe jest w większości pokryte lasami, a liczba mieszkańców jest tam bardzo nieznaczna.

3. Edukacja na Wielkim Kacku

Żłobki i przedszkola

Na terenie Wielkiego Kacka mieści się kilka żłobków, które znajdują się w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych. Są to:

 • Miasto Dzieci przy ul. Wielkopolskiej 393, oferujący 12 miejsc,
 • niepubliczny żłobek AGUGU przy ul. Nowodworcowej 1/1, oferujący 15 miejsc,
 • Koniczynka przy ul. Uczniowskiej 2, oferujący 192 miejsca,
 • Niezapominajka przy ul. Radtkego 23, oferujący 110 miejsc,
 • Little Umbrella przy ul. Siega 6B, który oferuje 18 miejsc.

To dość spora oferta, szczególnie przy dzielnicy o tak niewielkiej liczbie mieszkańców.

Oferta przedszkolna również jest całkiem pokaźna. Znajdują się tu placówki:

 • przedszkole niepubliczne Stumilowy Las przy ul. Wielkopolskiej 303, które oferuje 32 miejsca,
 • punkt przedszkolny Montessori nr 1 w Gdyni przy ul. Nowodworcowej 8, który oferuje 21 miejsc,
 • niepubliczne przedszkole Trampolina przy ul. Wielkopolskiej 393, które oferuje 37 miejsc,
 • przedszkole niepubliczne Muszelka przy ul. Chwaszczyńskiej 49A, które oferuje 31 miejsc,
 • punkt przedszkolny Legolandia przy ul. Starodworcowej 17, który oferuje 15 miejsc,
 • 4KIDS przy ul. Wesołej 24, które oferuje 15 miejsc.

Nie ma tu jednak przedszkoli samorządowych.

Szkoły podstawowe

Przy ul. Starodworcowej mieści się Szkoła Podstawowa nr 20, która oferuje edukację dla nawet 720 uczniów. W rankingu serwisu trojmiasto.pl zajmuje 13. miejsce w Trójmieście. Placówka ma bardzo dobre opinie wśród dzieci. W pobliżu znajduje się także Orlik.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Według statystyk liczba dzieci do lat 3 w dzielnicy wynosi około 400. Oferta opiekuńczo-wychowawcza gwarantuje tu miejsce dla ok. 350 dzieci. Wynika z tego, że raczej wszystkie dzieci, które potrzebują opieki żłobkowej, mogą ją tu znaleźć.

Na Wielkim Kacku mieszka około 550 przedszkolaków. Oferta przedszkolna zapewnia miejsce jedynie dla ok. 150 dzieci, jest to więc stanowczo za mało. Widać to także po zapełnieniu placówek, w których ciężko znaleźć choćby jedno wolne miejsce. Na północ od Fikakowa na Wielkim Kacku mieści się także kilka przedszkoli, w tym Przedszkole Samorządowe nr 44, które mogą stanowić ratunek dla tutejszych rodziców.

Problem także mogą mieć uczniowie szkoły podstawowej, których w dzielnicy jest ponad tysiąc. SP nr 20 może zapewnić edukację jedynie dla ok. 720 uczniów. Część młodzieży musi więc szukać miejsca w innych dzielnicach. Niedaleko od granicy północnej mieści się jednak jeszcze Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, który może przyjąć uczniów Wielkiego Kacka.

Licea i technika

Na Wielkim Kacku nie ma liceów i techników. Najbliższe znajduje się w Sopocie. Młodzież musi więc dojeżdżać dość spory kawałek.

Popularne szkoły

Warto tu wymienić After School Club przy ul. Lipowej 5. Nie jest to szkoła, ale placówka innego typu, bardzo popularna wśród rodziców. W tym miejscu oferuje się zajęcia dodatkowe po szkole – w tym także indywidualne lekcje z matematyki, polskiego czy języków obcych. Warto zapisać swoją pociechę na:

 • warsztaty matematyczne,
 • naukę gry na gitarze,
 • zajęcia na koncentrację uwagi,
 • odrabianie lekcji – indywidualnie i grupowo.

Placówka oferuje też usługi świetlicy, gdzie dzieci mogą spędzać bezpiecznie swój wolny czas, kiedy rodzice znajdują się jeszcze w pracy.

Ocena redakcji

Placówek edukacyjnych na Wielkim Kacku cały czas przybywa, razem z przybywającą tam ludnością. Co ciekawe, najlepiej wypada oferta żłobków – nieco gorzej przedszkoli i szkół podstawowych. Brakuje tu także oferty dla starszych dzieci. Dzielnica jednak ciągle się rozwija i możliwe, że za jakiś czas wszystkie potrzeby Wielkiego Kacka zostaną zaspokojone.

4. Jak się mieszka w Wielkim Kacku? Parki i rekreacja w dzielnicy

Ponad połowa terenu Wielkiego Kacka to lasy i park krajobrazowy. Nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych parków miejskich, kiedy do dyspozycji mamy takie miejsca jak:

 • Aleję Daglezji Zielonych,
 • staw Wielki Kack,
 • Jezioro Kackie,
 • Bursztynowe Kule,
 • rozlewisko Źródła Marii,
 • staw Tasza.

Można powiedzieć, że z dowolnego miejsca dzielnicy do terenów zielonych mamy przysłowiowy rzut kamieniem. Do dyspozycji mieszkańców są też dwie, bardzo cenione siłownie:

 • Kinesis Studio Rekreacji przy ul. Szefki 9E,
 • ACTIV Studio Rekreacji FIKAKOWO przy ul. Gryfa Pomorskiego 71.

Przy ul. Stolemów mieści się także siłownia zewnętrzna, bardzo popularna wśród mieszkańców. Obok ulicy Zwinisławy możemy pograć w koszykówkę lub piłkę nożną na ogólnodostępnym boisku. Przy Ornej 81 znajdują się korty tenisowe, gdzie możemy nie tylko pograć, ale także zapisać się na zajęcia pod okiem wykwalifikowanego trenera. Dzieci z nadmiarem energii z pewnością polubią Akademię Koszykówki i Siatkówki Sharks Basketball & Volleyball i Sharks Travel. Dla dorosłych przeznaczona jest strzelnica Tarcza przy Źródle Marii 45A. Choć w dzielnicy nie ma basenu, to mieszkańcy Wielkiego Kacka mogą korzystać z basenu krytego przy Zespole Szkół nr 10 przy ul. Staffa 10.

5. Gastronomia

Gdzie zjeść w dzielnicy? Większość restauracji na gdyńskim Wielkim Kacku znajduje się tuż przy DW474. Przeważają tu pizzerie, a do najlepszych należy zaliczyć:

 • Las Palmas przy ul. Gryfa Pomorskiego 25U/2,
 • Pizza na Bogato przy ul. Wielkopolskiej 395,
 • Pizza dai Vicini przy ul. Wielkopolskiej 401,
 • Jazz Pizza przy ul. Wielkopolskiej 305.

Znajdziemy tu również inne, dobre restauracje, które serwują kuchnię z całego świata. I tak przy ul. Wielkopolskiej mamy Tele Kebab, a przy ul. Szefki 2D/B9 - Chi Sushi. Ciekawym pomysłem na weekend jest obiad w restauracji położonej w lesie, takiej jak Chatka Gołębiewo czy Restauracja Azzurro.

Zastrzyku kulturalnych emocji dostarczy nam Ingenium Stowarzyszenie Teatralne, które wystawia wiele ciekawych spektakli niskobudżetowych. Przy ul. Komandorskiej mieści się studio Stanisława Janiszewskiego – artysty rzeźbiarza, który tworzy witraże, lamy witrażowe i statuetki. Warto tam wejść i zobaczyć jego dzieła. Przystań Lipowa 15 to z kolei centrum kultury. Organizowane tu zarówno zajęcia z jogi, jak i motoryki sensorycznej dla maluchów czy teatru. Codziennie coś się tu dzieje i warto na bieżąco zapoznawać się z listą ich wydarzeń. Miłośnicy robótek ręcznych powinni odwiedzić Pasjanitki – galerię i miejsce prowadzenia zajęć z dziedziny:

 • szycia ubrań,
 • splotów makramowych,
 • malarstwa,
 • filcowania,
 • tworzenia biżuterii.

Choć na terenie Wielkiego Kacka nie ma żadnego kina, do niedaleko (w Karwinach) mieści się kino plenerowe.

6. Zdrowie

Według serwisu aqicn.org najbliższa stacja pomiarowa znajduje się w Sopocie i jest oddalona raptem o kilka kilometrów. Według czujnika jakość powietrza jest tu bardzo dobra i dobra. Raptem przez kilka dni w roku jest ona umiarkowana, ale są to pojedyncze przypadki. Dzięki obecności Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego smogu praktycznie tu nie ma. Jakość kranówki także jest bardzo dobra. Bez obaw można ją pić prosto z kranu.

Mieszkańcy Wielkiego Kacka mogą skorzystać z usług NZOZ Przychodnia u Źródła Marii, która jednak znajduje się tuż za granicą dzielnicy – po stronie Karwin. Podobnie sytuacja wygląda z Centrum Medycznym Dąbrowa – Dąbrówka Sp. z o.o. W ścisłym terenie nie ma żadnych większych przychodni i szpitali prywatnych. Jedynie przy ul. Kamiennej 26 możemy udać się z dzieckiem do pediatry.

Dużą zaletą jest bliska odległość do New Vet 24h – kliniki weterynaryjnej, do której możemy się zgłosić z naszym pupilem o dowolnej porze dnia i nocy. Przy ul. Korzennej 16A mieści się dodatkowo przychodnia Zwierzyniec. Dodatkowo w okolicy znajdziemy kilka innych miejsc przeznaczonych do leczenia zwierzaków.

Na Wielkim Kacku są dwie apteki:

 • Apteka Dyżurna przy ul. Chwaszczyńskiej 21C,
 • Pod Gryfem Pomorskim przy ul. Gryfa Pomorskiego 79.

Pierwsza z nich to apteka całodobowa, co jest bardzo dużą zaletą w stosunku do innych miejsc.

7. Sklepy, hipermarkety

Na Wielkim Kacku nie ma żadnego centrum handlowego ani większego supermarketu wielkopowierzchniowego. Mieszkańcy korzystają ze sklepów na terenie Karwin – niedaleko granicy. Przy ul. Nowowiczlińskiej 35 znajduje się bardzo duży hipermarket Tesco. Niedaleko dworca Gdynia Karwiny mieści się Biedronka. W centrum Wielkiego Kacka zakupy można zrobić w supermarkecie Merkus przy ul. Gryfa Pomorskiego 71. Z ciekawszych sklepów można tu wymienić:

 • Asik – oferujący chemię, kawy i słodycze z Niemiec,
 • Futurex – sklep hobbystyczny,
 • kolorowekable.pl – pracownię autorskich lamp.

W pobliżu nie ma niestety żadnego targowiska ze świeżymi owocami i warzywami.

Infrastruktura usługowa jest tu całkiem dobrze rozwinięta. Do dyspozycji jest kilka salonów fryzjerskich na gdyńskim Wielkim Kacku. Na gdyńskim Fikakowie działa nawet jeden z dojazdem do klienta. Podobnie wygląda sytuacja z salonami kosmetycznymi, placówkami pocztowymi czy warsztatami samochodowymi.

8. Wady i zalety życia na Wielkim Kacku

Jak się mieszka na Wielkim Kacku?

Plusy:

 • sporo atrakcji turystycznych,
 • bogata oferta atrakcji dla dzieci,
 • bliskość Obwodnicy Trójmiasta i dworca SKM,
 • ciekawa oferta żłobków,
 • dużo terenów zielonych,
 • ciekawe formy rekreacji,
 • bogata oferta kulturalna,
 • bardzo dobra jakość powietrza.

Minusy:

 • korki,
 • oferta przedszkoli i szkoły podstawowej może być niewystarczająca,
 • brak szkół średnich w okolicy,
 • brak przychodni i innych placówek opieki zdrowotnej,
 • brak centrum handlowego i sklepu wielkopowierzchniowego.

Ocena redakcji

Wielki Kack to dzielnica bardzo modna ostatnimi czasy i dlatego wciąż się rozwija. Stale przybywa tu placówek handlowo-usługowych. Wprowadzane są zmiany w działaniu komunikacji miejskiej, a najbliższe inwestycje mają za zadanie usprawnić życie mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że Wielki Kack jest traktowany raczej jako sypialnia dla osób mieszkających w Gdyni i nie tylko – bo także w Sopocie. Ciekawe jest, że z pewnych rejonów dzielnicy bliżej jest właśnie do Sopotu niż do Śródmieścia Gdyni. To miejsce bardzo atrakcyjne do mieszkania czy spędzania wolnego czasu – ciche i spokojne. Nie jest polecane jednak osobom, które cenią sobie bliskość zakładów pracy czy wielkomiejskiego życia.

9. O tym się mówi na Wielkim Kacku

Wielki Kack bardzo promuje poruszanie się po mieście i dzielnicy komunikacją miejską – w szczególności linią dzielnicową 153. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców, postawiono tu nowe wiaty. Dodano także dwa nowe przystanki. Dzięki temu zainteresowanie tego rodzaju przemieszczaniem się ma wzrosnąć.

Mieszkańcy po wielu latach doczekali się także latarni przy ul. Starodworcowej. Ma to o tyle duże znaczenie, że wyżej opisane latarnie oświetlają drogę tuż przy szkole podstawowej, która dodatkowo naucza w trybie dwuzmianowym. Wcześniej nie można było zrealizować inwestycji przez brak zgody PKP, do którego należy teren.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://togethermagazyn.pl/

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: