Karwiny Gdynia

Redakcja

Redakcja

05.05.2020

Jak się mieszka na Karwinach - jednej z najmłodszych gdyńskich dzielnic? Sprawdź na GetHome.pl.

Karwiny to jedna z południowych dzielnic Gdyni bez dostępu do morza (do najbliższej plaży jest stąd około pięć kilometrów, do centrum osiem). Jest to jedna z młodszych dzielnic. Jeszcze w latach 70. XX wieku rozciągały się tutaj pastwiska i dopiero potem, stopniowo, budowano kolejne osiedla z wielkiej płyty oraz wieżowce.

Rozmieszczenie osiedli wchodzących w skład Karwin jest na tyle rzadkie, że część budynków jest porozdzielana szerokimi pasami zieleni. Północną granicę Karwin wyznacza ściana lasu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co sprawia że miejscowe okoliczności przyrody znacznie uprzyjemniają codzienne życie w dzielnicy.

Karwiny są dobrze skomunikowane z resztą miasta oraz Gdańskiem, Sopotem i Rumią. Transport publiczny jest sprawnie zorganizowany, znajduje się tutaj przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która zapewnia swobodne poruszanie się po terenie całego Trójmiasta. Niestety główne karwińskie ulice są często zakorkowane, ale ma się to zmienić po budowie węzła komunikacyjnego, na który oczekują wszyscy mieszkańcy dzielnicy.

Dużą wadą Karwin jest uboga oferta edukacyjna, nie ma problemu jedynie z dostępnością miejsc w przedszkolach i szkołach podstawowych. Innych placówek na terenie dzielnicy nie ma, w związku z czym wiele osób musi dojeżdżać do innych części miasta. Poprawy wymaga także oferta kulturalna, ponieważ brakuje tutaj ważnych instytucji takich jak teatry czy muzea. Znacznie więcej jest terenów rekreacyjnych i obiektów sportowych. Na Karwinach znajdują się basen, kilka słowni (w tym plenerowa), szkoła tańca i liczne boiska.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdynia Karwinydomy na sprzedaż Gdynia Karwiny

1. Informacje ogólne

Położenie Karwin na mapie Gdyni

Karwiny to jedna z południowych dzielnic Gdyni zajmująca powierzchnię 3,38 km2 i tym samym trzynaste miejsce w rankingu wszystkich gdyńskich dzielnic pod tym względem. Od południa Karwiny graniczą z Wielkim Kackiem, od zachodu z Dąbrową i Chwarznem-Wiczlino, od północy z Witomino-Leśniczówką i od wschodu z dzielnicą Mały Kack.

Są oddalone od centrum o około osiem kilometrów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Karwiny dzielą się na trzy mniejsze osiedla mające swoją numerację i wyraźnie wydzielone granice. Im większy numer posiada dane osiedle, tym dalej leży ono od centrum, co jest związane z kolejnością powstawania miejscowych blokowisk. Wspominane karwińskie osiedla to:

 • Karwiny I — położone między ul. Zofii Nałkowskiej, ul. Strzelców, ul. Wielkopolską i Źródłem Marii, znajdują się tutaj najstarsze w dzielnicy 4-piętrowe płytowce oraz trzy 11-kondygnacyjne wieżowce,
 • Karwiny II — położone między ul. Zofii Nałkowskiej, Źródłem Marii, Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym i ul. Chwaszczyńską, znajdują się tutaj cztery wieżowce i 4-piętrowa zabudowa,
 • Karwiny III — położone między ul. Fleszarowej Muskat, ul. Jana Brzechwy, ul. Chwaszczyńską  i Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, znajdują się tutaj trzy wieżowce o bardziej nowoczesnej konstrukcji, jest to też najbardziej zielone osiedle spośród wszystkich trzech.

Karwińskie osiedla zaprojektowane jeszcze za czasów PRL-u są dobrze i stosunkowo proporcjonalnie rozplanowane. Najlepiej ocenia się Karwiny III, na których budynki są od siebie oddalone na tyle, że zostało dużo miejsca na rozległe pasy zieleni. Mimo tych zalet, Karwiny wciąż kojarzą się mieszkańcom Gdyni z wielką płytą, w związku z czym mieszkania są tutaj dość tanie.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Karwinach?

Według najświeższych danych Karwiny zamieszkuje 10 121 osób, z czego większość, bo aż 5245 osób jest w wieku produkcyjnym. 1408 osób jest w wieku przedprodukcyjnym i 3468 osób w wieku poprodukcyjnym. Taka struktura demograficzna dowodzi, że społeczeństwo Karwin jest dość młode. Zagęszczenie ludności wynosi 2986 osób na km2, co wśród wszystkich dzielnic jest wynikiem średnim. Liczna mieszkańców Karwin od lat systematycznie spada, choć nie są to duże liczby. Związane jest to prawdopodobnie z ujemnym przyrostem naturalnym i ujemnym saldem migracji.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Na terenie Karwin znajduje się wiele terenów zielonych, więc poza kilkoma ruchliwymi ulicami jest to dzielnica cicha i spokojna, a więc idealna dla seniorów, którzy chwalą także miejscową służbę zdrowia i Klub Seniora. Więcej zastrzeżeń mają rodziny z dziećmi, ponieważ oferta edukacyjna na Karwinach jest wyjątkowo uboga: brakuje tutaj żłobków, szkół średnich i szkół wyższych, na uznanie zasługuje tylko liczba przedszkoli. Mieszkający tu studenci traktują dzielnicę jak zaplecze sypialniane dla centrum Gdyni i innych trójmiejskich miast, w których znajduje się uczelnie, do których uczęszczają.

Czy Karwiny to styl życia Gdyni?

Jak się mieszka na Karwinach? Jest to typowa dzielnica mieszkalna i trudno powiedzieć, by definiowała styl życia Gdyni. Jest to idealne miejsce dla osób, które chcą cieszyć się bliskością natury i jednocześnie punktów handlowo-usługowych i ważnych gdyńskich arterii komunikacyjnych. Nie jest to dzielnica często odwiedzana przez turystów, ponieważ brakuje tutaj większych atrakcji: odległość do Śródmieścia wynosi osiem kilometrów, a do najbliższej plaży aż pięć.

Planowany rozwój dzielnicy

Największą obecnie inwestycją na Karwinach jest budowa węzła komunikacyjnego Karwiny u zbiegu ulic Wielkopolskiej, Sopockiej i Strzelców, który ma rozładować częste na terenie dzielnicy korki. Ważną inwestycją budowlaną jest z kolei planowana budowa osiedla mieszkaniowego Zenit położonego przy ul. Fleszarowej Muskat w okolicy potoku Źródło Marii i rezerwatu Kacze Łęgi oraz w niewielkiej odległości od Obwodnicy Trójmiejskiej.

Miasto planuje także wykonanie nasadzeń dwudziestu sześciu drzew wzdłuż ulic Nowowiczlińskiej, Makuszyńskiego, Zapolskiej i Nałkowskiej oraz modernizację boiska przy Zespole Szkół Nr 10 przy ul. Staffa i dostawę nowych bramek na terenie boiska przy ul. Korzennej. Przy ul. Nowowiczlińskiej ma powstać centrum handlowe, a dokładnie wielkopowierzchniowy market budowlany. Inwestycja budzi jednak opór mieszkańców, ponieważ będzie wymagała wycięcia przynajmniej części drzew znajdujących się w okolicy.

Karwiny — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Karwiny nie są atrakcyjną pod względem turystycznym dzielnicą Gdyni. Ich podstawową funkcją jest funkcja mieszkalna, a największe atrakcje są związane z lokalnymi okolicznościami przyrody. Na granicy między Karwinami a Wielkim Kackiem przepływa potok Źródło Marii, a północną granicę Karwin stanowi ściana lasu wchodzącego w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Przy ul. Wielkopolskiej znajduje się jedyny dzielnicowy zabytek — nieco zapomniany Cmentarz Wojskowy. Rokrocznie na terenie Karwin, przy ul. Staffa, działa Plenerowe Kino Letnie od lat cieszące się wśród mieszkańców niesłabnącą popularnością.

Czy Karwiny to bezpieczna dzielnica?

Karwiny uważane są za bezpieczną dzielnicę, rzadko raportuje się tutaj poważniejsze przewinienia. Jedyny dostrzegany od dawna problem ma związek z bezpieczeństwem pieszych na drogach, ponieważ do momentu wybudowania węzła komunikacyjnego, ulice są i prawdopodobnie często zakorkowane, a kierowcy nie zawsze przestrzegają ograniczeń prędkości.

Na terenie dzielnicy znajduje się komisariat policji, który jednak jest czasowo wyłączony z użytkowania ze względu na wady konstrukcyjne budynku. Do momentu ukończenia remontu miejscowi policjanci oficjalnie będą wykonywać swoje obowiązki służbowe na Redłowie przy ul. Korczaka. O bezpieczeństwo mieszkańców Karwin dba wyznaczony do tego dzielnicowy.

Atrakcje Karwin: oferta dla dzieci

Rodzice mieszkający na Karwinach znajdą na terenie dzielnicy wiele miejsc do spacerów oraz aktywnego spędzania wolnego czasu ze swoimi dziećmi, choć w większości będą to parki i ogólnodostępne skwery, ponieważ infrastruktura dziecięca na Karwinach nie jest zbyt rozwinięta. Place zabaw dla dzieci są jedynie dwa: przy ul. Gojawiczyńskiej i ul. Staffa.

Poza tym dużą popularnością cieszy się basen przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ul. Staffa. Kulturalna oferta dla dzieci skupia się na Bibliotece Pod Makami przy ul. Brzechwy oferującej wypożyczanie książek, stanowiska komputerowe oraz zajęcia edukacyjno-literackie.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Karwin do centrum?

Z Karwin II do centrum Gdyni jest około osiem kilometrów, co przekłada się na 10-15 minut dojazdu samochodem i 20-30 minut komunikacją miejską. Czas dojazdu może się znacznie wydłużyć w godzinach szczytu, ponieważ miejscowe ulice dość często są zakorkowane i ta sytuacja się nie zmieni do momentu ukończenia węzła komunikacyjnego przy ul. Wielkopolskiej.

Tramwaje na Karwinach

W Gdyni nie funkcjonuje transport tramwajowy, zamiast tego na terenie miasta kursują bezemisyjne trolejbusy. Na Karwiny dojeżdżają następujące linie:

 • linia 23 — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Kacze Buki,
 • linia 24 — łącząca Stocznię Gdynia i Dąbrowę Miętowa,
 • linia 27 — łącząca Kacze Buki i Cisowę SKM,
 • linia 31 — łącząca Dąbrowę Miętowa i Ergo Arenę,
 • linia 33 — łącząca Gdynię Dworzec Główny i Karwiny,
 • linia 710 — łącząca Kacze Buki i Dąbrowę Miętowa.

Dostępne linie trolejbusowe umożliwiają mieszkańcom Karwin swobodny dojazd do wszystkich najważniejszych punktów w mieście.

Autobusy na Karwinach

Komunikacja autobusowa na Karwinach jest doskonale zorganizowana. Kursuje tędy dziesięć linii dowożących pasażerów do niemalże wszystkich pozostałych dzielnic Gdyni oraz do Sopotu i Rumii. Są to:

 • linia R — łącząca Kacze Buki i Rumię Dworzec PKP,
 • linia X — łącząca Oksywie Dolne i Kacze Buki,
 • linia Z — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Żukowo - Urząd Gminy,
 • linia 145 — łącząca Mały Kack Strzelców i Karwiny Tuwima,
 • linia 147 — łącząca Gdynię Dworzec Główny PKP i Karwiny Tesco,
 • linia 171 — łącząca Karwiny Tesco i Oliwę — Pętla Tramwajowa,
 • linia 172 — łącząca Karwiny Tesco i Wiczlino Niemotowo,
 • linia 180 — łącząca Redłowo Szpital i Karwiny Tesco,
 • linia 181 — łącząca Sopot Reja i Kacze Buki,
 • linia 700 — Witomino-Leśniczówka i Mały Kack Sandomierska.

Mieszkańcy Karwin nie mają problemów z poruszaniem się po mieście nocą. Funkcjonują tutaj następujące linie autobusowe nocne:

 • linia N1 — łącząca Oliwę Pętla Tramwajową i Osowę PKP,
 • linia N10 — łącząca Kacze Buki i Oksywie Godebskiego,
 • linia N20 — łącząca Chwarzno Sokółkę i Karwiny Tesco,
 • linia N30 — łącząca Kacze Buki i Rumię Dworzec PKP.

Najważniejsze przystanki autobusowe w dzielnicy to z pewnością Karwiny PKM i Karwiny Tesco. Drugi z nich dla wielu linii jest przystankiem początkowym lub końcowym.

Dworce/zajezdnie

Na terenie dzielnicy nie ma dworca ani zajezdni, działa tu jedynie podstacja trolejbusowa Karwiny położona przy ul. Wielkopolskiej. Przy tej samej ulicy znajduje się przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej PKM Karwiny, która znacznie ułatwia mieszkańcom dzielnicy poruszanie się po całym Trójmieście.

Karwiny — ścieżki rowerowe

Komunikacja rowerowa na Karwinach jest dobrze zorganizowana. Trójmiejskim Parku Krajobrazowym jest wiele leśnych szlaków rowerowych, a te miejskie ciągną się głównie wzdłuż ul. Wielkopolskiej, Chwarznieńskiej i Wiczlińskiej. W najbliższym czasie mają zostać zmodernizowane. Dotyczy to głównie ul. Nałkowskiej. Z Karwin ścieżkami rowerowymi można bez problemu dojechać do centrum.

Komunikacja na Karwinach — główne ulice

Najważniejszą arterią komunikacyjną na Karwinach jest ul. Wielkopolska, będąca częścią drogi wojewódzkiej nr 437 i przebiegająca również przez dzielnicę Orłowo i Mały Kack. Dla osób poruszających się komunikacją miejską równie istotna jest ul. Chwaszczyńska, przy której znajdują się najważniejsze przystanki na Karwinach oraz wiele punktów handlowo-usługowych. Z tego samego powodu istotna jest ul. Zofii Nałkowskiej i Staffa.

Komunikacja na Karwinach — inwestycje drogowe

Najważniejszą inwestycją drogową na Karwinach jest budowa węzła komunikacyjno-przesiadkowego u zbiegu ulic Wielkopolskiej, Sopockiej i Strzelców tuż przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W zamierzeniu ma on ułatwić mieszkańcom Gdyni podróżowanie po południowej części miasta i zachęcić ich do korzystania z PMK łączącej Trójmiasto z Kaszubami. Niestety, budowa się opóźnia, ponieważ miejskie władze obawiają się przeprowadzania dwóch poważnych inwestycji po sąsiedzku i w tym samym czasie (obecnie odbywa się remont pobliskiego Placu Kaszubskiego), w związku z czym jedną z nich należało nieco odłożyć w czasie.

Dodatkowo na 2021 rok zaplanowane jest oddanie do użytku kładki nad torami kolejowymi łączącymi ul. Strzelców i Buraczaną, co w znaczny sposób przysłuży się do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie dzielnicy.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska na Karwinach jest bardzo dobrze zorganizowana. Kursuje tutaj duża liczba trolejbusów i autobusów, a poruszanie się po mieście i poza jego granicami dodatkowo ułatwia Pomorska Kolej Metropolitalna. Kierowcy mieszkający w tej dzielnicy muszą zmagać się z częstymi korkami w godzinach szczytu, ale ten problem ma rozwiązać budowa karwińskiego węzła komunikacyjnego. Poza tym istniejąca siatka dróg jest zadowalająca.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Karwinach

Na terenie Karwin obecnie nie działa ani jeden żłobek, co jest ogromnym problemem dla mieszkających tutaj rodziców najmłodszych dzieci, którzy od lat domagają się budowy tego typu placówki na terenie dzielnicy. W znacznie bardziej komfortowej sytuacji są rodzice nieco starszych dzieci, ponieważ działają tutaj cztery przedszkola samorządowe przy ul. Staffa, Tatarczanej i dwa przy ul. Chwaszczyńskiej oraz pięć przedszkoli prywatnych: przy ul. Staffa, Fleszarowej Muskat, Brzechwy, Tatarczanej i Buraczanej. Nie notuje się problemów z dostępnością miejsc w tych placówkach.

Szkoły podstawowe: edukacja na Karwinach

Jakie szkoły podstawowe mają do wyboru karwińscy rodzice? Na terenie dzielnicy znajdują się dwie takie placówki: działająca przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 im. Królowej Jadwigi przy ul. Staffa Szkoła Podstawowa nr 42 i działająca przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej Szkoła Podstawowa nr 46. Rodzice nie skarżą się na ich ofertę edukacyjną oraz liczbę uczniów w klasach.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Karwinach?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Niestety na Karwinach brakuje żłobków, w związku z czym rodzice zmuszeni są dojeżdżać do placówek położonych w innych dzielnicach. Mieszkańcy od dawna domagają się budowy żłobków, ale w planach na najbliższe lata nie ma projektu ufundowania tego typu placówek publicznych. Oferta przedszkoli jest bardzo bogata, zarówno jeśli chodzi o przedszkola publiczne, jak i prywatne, choć ich oferta edukacyjna nie jest zbyt zróżnicowana i z pewnością nikt nie ma problemu z zapisaniem dziecka do wybranego przedszkola. Nie notuje się również problemów z dostępnością miejsc w szkołach podstawowych.

Licea i technika na Karwinach: szkoły średnie dzielnicy

Na Karwinach nie ma ani jednej szkoły średniej. Nastolatkowie skazani są więc na dojazdy do liceów, techników i szkół zawodowych położonych w innych dzielnicach.

Popularne szkoły w dzielnicy Karwiny

W dzielnicy nie ma uczelni, w związku z czym studenci traktują ją jak sypialnię i stawiają na dojazdy do trójmiejskich szkół wyższych. Szkoły publiczne cieszą się dużą popularnością podobnie jak szkoły prywatne, zwłaszcza przedszkola. Pozostałe znajdujące się na Karwinach placówki to Szkoła Prywatna - Kursy przygotowawcze z matematyki "ALFA" praca pozaszkolna położona przy ul. Gojawiczyńskiej i Pierwsze Prywatne Ognisko Muzyczne w Gdyni przy ul. Staffa.

Ocena redakcji

Poza punktami przedszkolnymi i szkołami podstawowymi oferta edukacyjna Karwin jest uboga i wymaga interwencji władz miasta lub prywatnych inwestorów. Brak żłobków uniemożliwia młodym rodzicom szybki powrót do pracy lub zmusza do codziennych dojazdów do sąsiednich dzielnic. Równie duży problem mają licealiści i studenci, którzy również skazani są na dojazdy. Jeśli Karwiny będą się wciąż rozwijać poprzez kolejne inwestycje budowlane, pojawi się potrzeba otwarcia tu nowych placówek edukacyjnych, co z pewnością ucieszy i przyciągnie do dzielnicy lub zatrzyma w niej na dłużej rodziny z dziećmi.

4. Jak się mieszka na Karwinach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Ze względu na sąsiedztwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i niezbyt gęstą zabudowę, zwłaszcza na nowoczesnych Karwinach III, na terenie dzielnicy nie brakuje zieleni, choć nie ma tutaj typowych parków. Mieszkańcy się zresztą ich nie dopominają, ponieważ lokalne okoliczności przyrody i towarzysząca im infrastruktura miejska jest przez nich oceniana bardzo dobrze.

Dużą zaletą Karwin jest basen kryty działający przy Zespole Szkół nr 2. W godzinach porannych z pływalni mogą korzystać tylko uczniowie szkoły, ale w godzinach popołudniowych jest ona otwarta dla wszystkich chętnych, którzy mają tu do dyspozycji sześć torów oraz udogodnienia stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych (rampy ułatwiające wchodzenie do niecki basenowej, windy i specjalną toaletę). Wielbiciele aktywnego spędzania czasu w wodzie mogą wybrać się do Szkoły Pływackiej Alfa oferującej naukę pływania oraz zajęcia z aqua fitness.

Na Karwinach znajduje się również siłownie: jedna plenerowa i kilka zamkniętych klubów, między innymi przy ulicach Brzechwy, Chwaszczyńskiej i Staffa. Poza tym na terenie dzielnicy działa również szkoła tańca FitDance, a mieszkańcy mogą uprawiać sporty zespołowe na jednym z kilku boisk, na przykład przy ul. Korzennej.

5. Gastronomia 

Niestety na Karwinach nie ma zbyt wielu dobrych restauracji, a te istniejące położone są głównie wzdłuż kilku najważniejszych ulic i na granicy z Wielkim Kackiem. Gdzie zjeść w dzielnicy? Warto wspomnieć o Pizzerii Tino przy ul. Chwaszczyńskiej, cukierni Maria przy ul. Brzechwy i dwóch piekarniach: Piekarni Tradycyjnej przy ul. Korzennej i Piekarni-Cukierni Rogalik także przy ul. Korzennej.

Można również wybrać się na szybką kawę do kawiarnianej sieciówki Costa Express znajdującej się przy lokalnej stacji benzynowej. Poza tym na terenie dzielnicy nie ma pubów, barów ani klubów, w związku z czym miłośnicy jedzenia na mieście muszą dojeżdżać do innych dzielnic.

Niewiele lepiej prezentuje się na Karwinach miejscowa oferta kulturalna. Niestety nie ma tutaj teatru, ale mieszkańcy mogą sezonowo chodzić do kina plenerowego przy ul. Staffa. Znajduje się tutaj Biblioteka Karwiny z wypożyczalnią książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnia ogólna z szeroką ofertą zajęć edukacyjno-literackich dla najmłodszych. Atrakcje dla starszych mieszkańców dzielnicy zapewnia miejscowy Klub Seniora. Niestety na terenie dzielnicy nie ma centrum kultury, muzeum czy galerii sztuki. Karwiny odstają pod tym względem wielu innym gdyńskim dzielnicom.

6. Zdrowie na Karwinach

Wskaźniki jakości powietrza dowodzą, że jego stan jest dobry i w dzielnicy nie ma problemu ze smogiem. Choć oczywiście są dni, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy jego poziom przekracza normę. Powodem tego jest intensywne palenie w piecach kaflowych, tzw. kopciuchach. Znaczna część karwińskiej zabudowy jest wyposażona w przestarzałą instalację grzewczą, która w dłuższej perspektywie jest bardzo niebezpieczna. W związku z tym na lata 2020-2024 miasto zaplanowało wymianę wszystkich gdyńskich pieców na paliwa stałe w mieszkaniach komunalnych na nowoczesne piece ekologiczne. Dodatkowo osoby prywatne mogą starać się o dofinansowanie na wymianę kopciuchów w swoich domach.

Woda dostarczana do gdyńskich mieszkań jest wydobywana z ośmiu ujęć wody i osiemdziesięciu trzech studni głębinowych. Pochodzi z podziemnych pokładów i ma tzw. pierwszą klasę czystości. Dzięki dopracowanemu sposobowi oczyszczania miejska kranówka jest całkowicie zdatna do picia i nie wymaga przegotowywania. Mieszkańcy chwalą również jej walory smakowe.

Na terenie Karwin działa NZOZ Przychodnia u Źródła Marii przy ul. Zapolskiej oferująca podstawową ofertę zdrowotną i wizyty domowe oraz usługi specjalistyczne w zakresie stomatologii, położnictwa i ginekologii, chirurgii ogólnej, kardiologii, neurologii, otolaryngologii i endokrynologii. Poza tym na Karwinach brakuje innych przychodni i szpitali publicznych, ale jest tutaj aż pięć aptek przy ul. Chwaszczyńskiej, Brzechwy, Korzennej i dwie przy ul. Zapolskiej.

7. Sklepy, hipermarkety

Na granicy między Karwinami i Dąbrową działał największy hipermarket w województwie pomorskim, było to Tesco przy ul. Nowowiczlińskiej. Firma zdecydowała się sprzedać ten obiekt ze względu na reorganizację swoich filii i decyzję o skupieniu się na marketach kompaktowych. Aktualnie trwa finalizacja umów sprzedaży i wciąż nie wiadomo, jaka sieć handlowa przejmie obiekt, ale z pewnością nie zmieni on swojej funkcji. Tuż obok ma powstać centrum handlowe, w którym głównym obiektem ma być sklep budowlany, jednak inwestycja jak dotąd jest w fazie planowania.

Na terenie dzielnicy nie brakuje supermarketów, dyskontów i małych sklepików osiedlowych, działają tutaj między innymi Biedronka i Żabka oraz sklepy mięsne, delikatesy i Winoteka, sklep z ekskluzywnymi alkoholami.

Mieszkańcy dzielnicy często robią zakupy na lokalnym targowisku przy ul. Korzennej. Składa się z pasażu starych oraz zespołu nowych boksów oraz kilku prowizorycznych stoisk, obecni tu handlowcy to w większości przedstawiciele branży spożywczej, w dalszej kolejności przemysłowej i wreszcie kwiaciarskiej.

8. Wady i zalety mieszkania na Karwinach

Plusy:

 • duża liczba terenów zielonych,
 • wysoka jakość powietrza i kranówki,
 • dobrze zorganizowana komunikacja miejska,
 • bogata infrastruktura sportowa,
 • niskie ceny mieszkań,
 • rzadka zabudowa,
 • liczba przedszkoli,
 • liczba punktów handlowych.

Minusy:

 • uboga oferta edukacyjna: brak żłobków, szkół średnich i wyższych,
 • częste korki w godzinach szczytu,
 • niewiele instytucji kulturalnych,
 • odległośc pięciu kilometrów do najbliższej plaży.

Karwiny to niewielka dzielnica położona dość daleko od centrum i od najbliższej plaży. Jest to miejsce o funkcji typowo mieszkaniowej o ubogiej ofercie turystycznej i kulturalnej. Nieco rekompensuje to infrastruktura rekreacyjna i typowo sportowa, znajduje sie tutaj basen, kilka siłowni i wiele szlaków pieszych i rowerowych w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Zabudowa dzielnicy nie jest zbyt gęsta, między kolejnymi budynkami jest wiele pasów zieleni co sprawia, że mieszkańcy nie musza się oddalać od miejsca zamieszkania, by odpocząć na świeżym powietrzu. Mieszkania są tutaj dość tanie, jak na taką lokalizację, co jest niewątpliwym plusem dzielnicy. Jej ogromną wadą jest natomiast uboga oferta edukacyjna, brakuje tutaj żłobków, szkół średnich i wyższych, przez co rodzice zmuszeni są dojeżdżać ze swoimi dziećmi do innych dzielnic lub w ostateczności się do nich przeprowadzać.

Czy Karwiny są przyjazne dla zwierząt?

Na Karwinach nie ma wybiegu dla psów, ale na terenie dzielnicy nie brakuje miejsc, do których można wybrać się z czworonogiem na spacer. Działa tutaj salon pielęgnacji psów przy ul. Makuszyńskiego, Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów oraz trzy sklepy zoologiczne. Właściciele zwierząt na Karwinach nie muszą się bać o zdrowie swoich podopiecznych, ponieważ działa tutaj 24-godzinna klinika weterynaryjna przy ul. Chwaszczyńskiej.

9. O tym się mówi na Karwinach

Najgorętszym tematem na Karwinach są dwie planowane inwestycje. Mieszkańcy czekają na budowę węzła komunikacyjnego, który upłynni ruch na dotąd zakorkowanych ulicach dzielnicy oraz powstanie nowego centrum handlowego, o którym na razie nie wiadomo nic poza tym, że wyrośnie przy ul. Nowowiczlińskiej na granicy z Dąbrową. Emocje wzbudza także zamknięcie lokalnego hipermarketu Tesco, który był dotąd tak ważny, że nazwano nim najbliższy przystanek autobusowy. Na jego miejscu powstanie inny hipermarket, ale wciąż nie wiadomo jaki.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: