Śródmieście Gdynia

Redakcja

Redakcja

05.05.2020

Jak się mieszka i co oferuje mieszkańcom gdyńska dzielnica Śródmieście? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Gdyńskie Śródmieście to najbardziej reprezentacyjna część miasta. Dzielnica tętni życiem, przede wszystkim w okresie letnim. Do Gdyni od kwietnia do października tłumnie przybywają turyści, a jednym z obowiązkowych punktów do odwiedzenia jest Starówka. Śródmieście oferuje zarówno liczne muzea, jak i kina, teatry, zabytki architektury, imprezy kulturalne. Dzięki temu zarówno turystom, jak i mieszkańcom nuda nie grozi.

Dla gdyńskiego Śródmieścia charakterystyczna jest nowoczesna zabudowa, która łączy się z nurtem awangardowym. Przejawia się on licznymi kamienicami, zwłaszcza narożnymi domami. Portowy charakter dzielnicy oddają uliczne murale, piaszczysta plaża miejska, przystań jachtowa Marina Gdynia i Molo Południowe.  

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdynia Śródmieście

domy na sprzedaż Gdynia Śródmieście

1. Informacje ogólne

Śródmieście – położenie na mapie Gdyni

Śródmieście położone jest na styku miasta z morzem, na południe od portu. Dzielnica graniczy z Pogórzem, Obłużem i Oksywiem na północy, Chylonią, Leszczynkami, Grabówkiem od zachodu oraz Działkami Leśnymi i Kamienną Górą od południa. Wschodnią granicę dzielnicy stanowi Morze Bałtyckie.

Powierzchnia dzielnicy wynosi ok. 11,48 km2. Niewielka powierzchnia Śródmieścia przyczyniła się do tego, że w jego obrębie nie wytyczono osiedli. Ze względu na swoje położenie dzielnica pełni funkcje reprezentacyjne i administracyjne. Ulokowane są tu najważniejsze urzędy m.in. Urząd Miasta Gdynia, Urząd Morski, Rada Dzielnicy Śródmieście. Nie brakuje też zabytków, firm usługowych, restauracji.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w dzielnicy Śródmieście?

Na dzień 31 grudnia 2019 roku liczba mieszkańców wynosiła 11 549 tysięcy. Statystyki pokazują, że w dzielnicy mieszka najwięcej osób w wieku produkcyjnym – 5 983 tysiące. Gęstość zaludnienia w centralnej dzielnicy Gdyni wynosi 1005 osoby/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Portowe Śródmieście to miejsce, gdzie toczy się życie miasta. Uważane jest za najatrakcyjniejszą lokalizację w całym Trójmieście. Mieszkaniami w tej dzielnicy powinny się zainteresować osoby lubiące pozostawać w centrum wydarzeń, ceniące nowoczesność i wielkomiejskość. Przez mieszkańców Trójmiasta dzielnica Śródmieście postrzegana jest jako snobistyczna, elegancka i luksusowa. Swoje miejsce odnajdą tu biznesmeni, którzy stawiają na nowoczesne mieszkania. Śródmieście Gdyni lubią też studenci, którzy mają tu łatwy dostęp do klubów nocnych, imprez kulturalnych, kawiarni. Lokalizacja ta dla żaków jest atrakcyjna również ze względu na bliskość uczelni wyższych oraz łatwy dojazd do Gdańska i Sopotu, gdzie również znajduje się duża ilość wydziałów uczelni wyższych.

Turystyczny i rozrywkowy charakter dzielnicy nie odstrasza osób z małymi dziećmi. Duża ilość placówek edukacyjnych, atrakcji dla najmłodszych, świetna komunikacja oraz infrastruktura stojąca na wysokim poziomie zachęcają rodziny do zamieszkania w Śródmieściu. Warto też wspomnieć, że w dzielnicy dobrze czują się seniorzy. Liczba osób w wieku poprodukcyjnym mieszkających w Śródmieściu wynosi 4117 tysięcy i jest jedną z najwyższych w Gdyni.

Osoby chcące zamieszkać na Śródmieściu muszą przygotować się na dość wysokie ceny. Najdrożej jest w apartamentowcach sąsiadujących z morzem, tańsze nieruchomości ulokowane są bardziej na zachód dzielnicy. Mieszkania w pobliżu morza często kupowane są przez inwestorów, którzy oferują je potem na rynku najmu krótkoterminowego. Gdynia jest jedną z najczęstszych wakacyjnych destynacji. Turystów przyciąga energia miasta, liczne wydarzenia kulturalne i ekskluzywny dostęp do zatoki. Potencjał turystyczny dzielnicy sprawia, że w Śródmieściu powstają spektakularne inwestycje np. Sea Towers.

Interesują Cię oferty o mniejszych metrażach? Sprawdź:

Czy Śródmieście to styl życia Gdyni?

Jak się mieszka w dzielnicy? 29% mieszkańców dzielnicy mieszka w niej od urodzenia i tylko poniżej 15% obecnych mieszkańców deklaruje, że chce się przenieść do innego miasta (Warszawa, Wrocław), a poniżej 20% deklaruje przeprowadzkę do innej gdyńskiej dzielnicy (najczęściej jako miejsce migracji wskazywana była dzielnica Kamienna Góra). Badania przeprowadzone przez Urząd Miasta w Gdyni pokazują, że 94% mieszkańców Śródmieścia jest zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania.

Planowany rozwój dzielnicy

Największą inwestycją w dzielnicy jest budowa nowego osiedla, które ma całkowicie zmienić centrum Gdyni. Osiedle Śródmieście Morskie powstaje na byłych terenach Stoczni Natura i Dalmoru. Inwestycja ma zakończyć się w 2026 roku. Zakłada ona stworzenie 345 tys. m2 powierzchni komercyjnej i mieszkaniowej. Śródmieście Morskie ma sprawić, że miasto oraz sama dzielnica zyska nowe, europejskie oblicze wzorowane na innych nadmorskich metropoliach.

Kolejna duża inwestycja to nowa marina. W jej ramach powstaną 2 pomosty do cumowania 120 jachtów i żaglówek. W dzielnicy planowane są też nowe inwestycje mieszkaniowe. Prace trwają nad ukończeniem apartamentowców Plac Unii (ul. Władysława IV/Obrońców Wybrzeża), Portova (ul. Wendy) oraz Bank Polski 1929 (ul. 10 Lutego).

Śródmieście – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Ze względu na dużą liczbę atrakcji Śródmieście Gdyni jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Pomorzu. Ulokowanych jest tu wiele instytucji kultury, nauki i rozrywki. Wartą zobaczenia jest cała dzielnica, która od 19 marca 2015 roku należy do elitarnego grona Pomników Historii (tytuł ten nadaje Prezydent RP i Instytut Dziedzictwa dla najważniejszych zabytków w Polsce). W Śródmieściu warto odwiedzić:

 • Muzeum Miasta Gdyni,
 • Plac Kaszubski z pomnikiem Abrahama i ławeczką Kaszubów,
 • Dworzec PKP – Gdynia Główna,
 • Gdynia Infobox – Obserwatorium Zmian,
 • Skwer Kościuszki i Molo Południowe; na Nabrzeżu Pomorskim cumują statki – muzea m.in. ORP Błyskawica czy Dar Pomorza, a także statki i promy wycieczkowe płynące do Gdańska lub na Hel,
 • Marina Gdynia, gdzie odbywają się liczne regaty i imprezy okolicznościowe,
 • Plaża Śródmieście,
 • Akwarium Gdyńskie i pomnik Marzyciela (inaczej Dyrygenta Fal),
 • Pomnik Josepha Conrada,
 • Park Rady Europy i Aleja Topolowa.

Czy dzielnica Śródmieście jest bezpieczna?

Czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica? Śródmieście uważane jest za jedną z bezpieczniejszych dzielnic Gdyni. Jest to raczej spokojny region, gdzie bezpiecznie czuć się mogą zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Największe zagrożenie stanowią kieszonkowcy i drobni złodzieje.

Policja w dzielnicy odnotowuje również bójki oraz rozboje. Bójki najczęściej zdarzają się w okolicach nocnych klubów, a ich uczestnikami są osoby pod wpływem alkoholu/ innych środków odurzających. Mimo to mieszkańcy nie czują się zagrożeni. Nad ich bezpieczeństwem czuwa Komisariat Policji Gdynia Śródmieście przy ul. J. Waszyngtona 11.

Atrakcje Śródmieścia: oferta dla dzieci

Śródmieście najmłodszym mieszkańcom ma wiele do zaoferowania. Place zabaw dla dzieci znajdują się w Parku Rady Europy oraz na miejskiej plaży. Na spacery z dziećmi wybrać można się też na Molo Południowe, po drodze odwiedzając statki – muzea np. Dar Pomorza. Niemałych atrakcji najmłodszym dostarcza też dmuchany park rozrywki AirSpace oraz JUMPCITY – obydwa zlokalizowane przy ul. Wendy.

Oferta dla dzieci dostępna jest również w Akwarium Gdyńskim MIR, Gdynia Infobox – Obserwatorium Zmian, a także licznych ośrodkach proponujących naukę sztuk walki, tańca, zajęcia artystyczne i kulturalne.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd ze Śródmieścia do centrum?

Komunikacja to jedna z najmocniejszych stron dzielnicy. Śródmieście może pochwalić się zarówno dobrym dostępem do komunikacji miejskiej – SKM, autobusów, trolejbusów, jak i położeniem przy ważnych trasach przelotowych. Wszystko to sprawia, że komunikacja z pozostałymi miastami aglomeracji nie stanowi problemu. Do ścisłego centrum z najodleglejszych zakątków dzielnicy można dojechać maksymalnie w 10 minut.

Niewielki obszar Śródmieścia sprawia, że wiele osób decyduje się na rezygnację z komunikacji miejskiej, a także z wjeżdżania samochodem do centrum i przesiada się na rowery. Osoby chcące dojechać do Śródmieścia z innych dzielnic najczęściej korzystają z SKM-ki. W dzielnicy znajdują się dwie stacje – Gdynia Główna i Gdynia Stocznia.

Tramwaje w Śródmieściu

W obrębie dzielnicy Śródmieście, jak i całej Gdyni - tramwaje nie funkcjonują. Mieszkańcy mogą korzystać z trolejbusów, które stanowią podstawowy środek komunikacji miejskiej. Najważniejszą linią przejeżdżającą przez Śródmieście jest nr 32. Jeździ ona na trasie Grabówek - Skwer Kościuszki - Jana Pawła II. Popularna jest też linia 34 kursującej na trasie Demptowo - Skarbka - Kartuska - Morska - 10 Lutego - Władysława IV - Węzeł Cegielskiej. Pozostałe linie przejeżdżające przez dzielnice to: 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 321, 723.

Autobusy w Śródmieściu

Mieszkańcy Gdyni mogą korzystać zarówno z autobusów dziennych, jak i nocnych oraz przyspieszonych. Przez Śródmieście przejeżdżają autobusy o numerach 119, 122, 128, 104, 152, 196, 282, 252. Największy ruch autobusowy odbywa się w obrębie ulic Władysława IV, 10 Lutego, Świętojańskiej, Wójta Radtkego i Jana z Kolna. W obrębie ścisłego centrum jeżdżą autobusy nr Z, 133, F, 102, 146, 170, 173, 190, 194, 204, 209. Przystanki autobusowe, które należy znać to przede wszystkim Gdynia Dworzec Główny, Gdynia – Hala, Armii Krajowej, Park Rady Europy, Sea Towers.

Dworce/zajezdnie

Na terenie dzielnicy Śródmieście znajdują się dworce PKP oraz PKS obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Największy dworzec kolejowy w dzielnicy (i całym mieście) stanowi Gdynia Główna.  W dzielnicy ulokowane są też zajezdnie autobusowe i trolejbusowe m.in. pętla Dworzec Główny PKP i 3 Maja- Hala.

Śródmieście – ścieżki rowerowe

Gdynia to miasto niezwykle przyjazne rowerzystom. Ścieżki rowerowe znajdują się niemal w każdej dzielnicy miasta. Przez Śródmieście biegną ważne trasy, które pozwolą z Gdyni dojechać jednośladem do Sopotu czy Gdańska. Ta droga rowerowa stanowi element międzynarodowej trasy R-10, której długość w samej Gdyni wynosi 19 km. Oprócz tego na terenie Śródmieścia wytyczone są też kontrapasy i możliwy jest kontraruch na części jednokierunkowych ulic.

Same ścieżki rowerowe to nie wszystko, co miasto oferuje fanom jednośladów. W Gdyni funkcjonuje 11 stacji napraw rowerów oraz 1 kompresor rowerowy, który znajduje się przy wejściu na plażę Śródmieście. Stacje naprawy umiejscowione są w punktach o dużym narażeniu ruchu rowerowego m.in. na Świętojańskiej czy przy Zarządzie Dróg i Zieleni - ul. 10 Lutego).

Komunikacja w dzielnicy Śródmieście – główne ulice

Główne trasy komunikacyjne w dzielnicy stanowi układ trzech osi. Oś reprezentacyjna prowadzi w kierunku morza i jest tworzona przez ciąg ulic 10 Lutego, Skwer Kościuszki, Aleją Jana Pawła II wraz z Molem Południowym oraz Basenem Żeglarskim. Druga z osi to ta handlowa - obejmuje ona ul. Świętojańską. Trzecia oś to obręb najstarszej ulicy w Gdyni – Starowiejskiej.

Komunikacja w dzielnicy Śródmieście – inwestycje drogowe

W Śródmieściu Gdyni trwają prace, które mają uczynić centrum miasta obszarem bardziej przyjaznym pieszym. W tym celu ma dojść do modernizacji deptaka ul. Starowiejskiej, a także zmian w obrębie ul. Świętojańskiej. Od skrzyżowania z ul. 10 Lutego w stronę al. Piłsudskiego ma się ona stać jednokierunkowa, dzięki temu bez przeszkód będą się mogli po niej poruszać piesi. W ramach inwestycji przewidziane jest też zrewitalizowanie obszaru wokół skweru Kościuszki m.in. wykonanie dodatkowych przejść dla pieszych. W najbliższym czasie planowane jest również uporządkowanie dojść z przystanków na ul. Jana z Kolna do hali targowej – obecnie wielu Gdynian w tych miejscach przechodzi na dziko.

Prace zakładają m.in. uruchomienie sygnalizacji świetlnej. Na ułatwienie komunikacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa ma też wpłynąć przebudowa ulic Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra. Przecięcie tych ulic stanowi jedną z ważniejszych arterii Gdyni zarówno dla mieszkańców, jak i dla transportu ciężarowego. Obecny układ ulic zostanie uproszczony – powstanie tradycyjne, czterowlotowe skrzyżowanie, a w jego obrębie sygnalizacja świetlna, dodatkowo planowany jest deptak dla rowerzystów i przechodniów na odcinku od skrzyżowania z ul. Portową do ulicy Bernarda Chrzanowskiego. Dalsze inwestycje drogowe planowane są w ramach ul. Wójta Radtkego, 10 Lutego, Zawiszy Czarnego, Władysława IV, Abrahama i al. Piłsudskiego.

Ocena redakcji

Komunikacja w Śródmieściu jest bardzo dobrze rozwinięta. Dojazd i wyjazd z dzielnicy możliwy jest dzięki często kursującym liniom autobusowym oraz trolejbusom. Mieszkańcy mają też bezpośredni dostęp do 2 przystanków SKM-ki. Wszystko to sprawia, że bez większych problemów z dzielnicy Śródmieście można dostać się niemal w każde miejsce na mapie Gdyni, a także bez trudu dojechać do Gdańska, Sopotu, Rumi. Śródmieście to także ważny punkt na mapie komunikacji samochodowej. Od południa i zachodu dzielnica sąsiaduje z drogą wojewódzką nr 468.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Śródmieściu

Oferta żłobków w Śródmieściu nie jest zadowalająca. Na terenie dzielnicy działa tylko jeden żłobek publiczny – Żłobek Niezapominajka przy ul. Wójta Radtkego. Żłobki niepubliczne zlokalizowane najbliżej Śródmieścia to te na Obłużu. Działają tam dwie palcówki. Przedszkola występują w Śródmieściu w znacznie większej liczbie placówek. Działa tu kilka przedszkoli publicznych i prywatne m.in. Przedszkole nr 16, Przedszkole Marynarki Wojennej, Przedszkole im. Św. Rodziny przy parafii NMP, Przedszkole nr 51, Przedszkole nr 7 Bursztynowa Siódemka, Przedszkole nr 52. Placówki te cieszą się dużą popularnością i najmłodszym proponują zróżnicowaną ofertę edukacyjną.

Szkoły podstawowe: edukacja w Śródmieściu

Szkoły podstawowe w centrum miasta to zarówno placówki publiczne, jak i prywatne. Wiele z nich proponuje klasy dwujęzyczne, sportowe. W obrębie dzielnicy działa również Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci Przewlekle Chorych nr 38 oraz Szkoła Podstawowa nr 14 Mistrzostwa Sportowego. Wysoki poziom nauczania w szkołach podstawowych w Śródmieściu sprawia, że są one niezwykle popularnymi placówkami edukacyjnymi, do których chętnie zapisywani są uczniowie z ościennych dzielnic. 

Czy łatwo dostać się do żłobka? Wiele rodziców nie jest zadowolonych z oferty żłobków w dzielnicy. Liczba miejsc jest znacznie mniejsza niż liczba zgłoszonych dzieci, co rokrocznie powoduje duże problemy rekrutacyjne. Ze względu na małą ilość miejsc w żłobkach publicznych wielu rodziców decyduje się na zapisanie dzieci do prywatnych placówek – te jednak są zlokalizowane w sąsiadujących ze Śródmieściem dzielnicach. Czy łatwo dostać się do podstawówki? Tu sprawa jest łatwiejsza. Szkół podstawowych jest więcej i miejsc nie brakuje. Sprawia to, że śródmiejskie szkoły podstawowe cieszą się dużą renomą i popularnością.

Licea i technika w Śródmieściu: szkoły średnie w dzielnicy

Licea i technika w Śródmieściu Gdyni to te należące do najlepszych szkół w Trójmieście. W dzielnicy znajduje się 5 placówek oferujących naukę na poziomie ponadpodstawowym. Wśród tych najważniejszych wymienić można: III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP, VII LO Sportowe, X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Światowej. W dzielnicy śródmieście znajduje się też wiele szkół, które proponują naukę osobom dorosłym. Ofertę dla nich przygotował m.in. Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych, Szkoła PASCAL, Szkoła ŻAK czy TEB Edukacja.

Popularne szkoły w Śródmieściu Gdyni

Popularne szkoły w Śródmieściu to przede wszystkim uczelnie wyższe. Swoją siedzibę w tej gdyńskiej dzielnicy ma Akademia Marynarki Wojennej, a także niektóre z oddziałów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni czy Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci mieszkający w Śródmieściu mogą pobierać naukę w aż 6 uczelniach prywatnych zlokalizowanych w dzielnicy m.in. Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej czy Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej. Gdyńskie uczelnie kształcą żaków z całej Polski, a także z zagranicy. Większość z nich wybiera uczelnie publiczne, jednak na brak zainteresowania nie narzekają i szkoły prywatne.

Gdyńskie Śródmieście może się też pochwalić szkołami średnimi na wysokim poziomie. W III LO im. Marynarki Wojennej RP funkcjonuje klasa przygotowująca do matury międzynarodowej, a także klasy o profilach medycznym, uniwersytecko - politechnicznym i uniwersytecko-humanistycznym. III LO zostało uznane za najlepszą szkołę ponadpodstawową w województwie pomorskim przez ranking Perspektyw w 2017 roku. Sukces ten liceum powtórzyło w kolejnych latach, utrzymując miejsca w ścisłej krajowej czołówce (2019 rok – 4 miejsce w rankingu krajowym). Szkoły publiczne również osiągające bardzo dobre wyniki w skali kraju to X LO i Technikum Budowy Okrętów.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna dzielnicy Śródmieście jest dość bogata. Swoje placówki mają tu zarówno szkoły podstawowe, jak i znane licea. Konsekwentnie, od lat utrzymują one wysoki poziom, plasując się w czołówce placówek edukacyjnych w Polsce.  Najbardziej rozbudowana jest jednak oferta kształcenia wyższego. Studenci mogą wybierać pomiędzy uczelniami prywatnymi i państwowymi. Największy problem jest z opieką dla najmłodszych. Mała liczba żłobków, a także niewystarczająca liczba miejsc w przedszkolach publicznych jest zmartwieniem wielu mieszkańców Śródmieścia.
statek dar pomorza gdynia

Statek-muzeum "Dar Pomorza"

4. Jak się mieszka na gdyńskim Śródmieściu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Śródmieście pod względem zieleni i terenów rekreacyjnych ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. Jako podstawowe miejsce do odpoczynku wymienia się miejską plażę. Bezpośrednie sąsiedztwo morza sprawia również, że Śródmieście to wymarzone miejsce dla fanów sportów wodnych np. żeglarstwa. W odległości kilkuset metrów od granic Śródmieścia zaczynają się Lasy Witomińskie i Trójmiejski Park Krajobrazowy, dlatego mimo bliskości centrum miasta mieszkańcy nadal mają łatwy dostęp do terenów zielonych. Zieleń w dzielnicy odnaleźć można również w parkach i na niewielkich skwerach. Najpopularniejszy park to ten im. Rady Europy. Pozostałe parki dzielnicy to im. Marii i Lecha Kaczyńskich, skwer Stefana Żeromskiego.

Śródmieście to dzielnica, gdzie nie brakuje też sportowych obiektów zamkniętych. Siłownie i kluby fitness oferują różnorodne zajęcia dla kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci. Mieszkańcy mają do dyspozycji boiska do piłki nożnej tradycyjne, jak i na plaży miejskiej. Na plaży dostępne są też piaszczyste boiska do siatkówki. W zimniejsze dni dobrą alternatywą jest natomiast basen. W Śródmieściu działa kilka pływalni krytych m.in. Basen Pływacki Uniwersytetu Morskiego, Olimp Szkoła Pływania czy pływalnia kryta i basen odkryty WKS „Flota”.

5. Gastronomia w Śródmieściu

Dzielnica Śródmieście to ważne miejsce na kulinarnej mapie Trójmiasta. Nie brakuje tu restauracji, które zajmują pierwsze miejsca w rankingach tych najlepszych w Trójmieście, a nawet w całej Polsce. Swoje kubki smakowe dopieszczą tu prawdziwi smakosze. Dostępne są też tanie miejsca, w których można zjeść za kilka groszy oraz popularne fast foody. Miejsca na mapie kulinarnej Gdyni serwują dania kuchni pochodzącej z różnych stron świata. W Śródmieściu znaleźć można restauracje zarówno z pysznymi śniadaniami, smacznymi obiadami, jak i kolacjami. Dobre restauracje odnajdą tu rodziny z dziećmi, grupy znajomych, a także pary chcące spędzić romantyczny wieczór. Nie brakuje też cukierni i stylowych kawiarni, gdzie czarny napój serwowany jest zarówno na wynos, jak i stacjonarnie.

Gdzie zjeść w dzielnicy? Klubokawiarnie, kawiarnie, restauracje czy cukiernie znajdują się głównie w ścisłym centrum. Znaleźć można je przy ul. Świętojańskiej, w okolicach Mola Południowego, a także w ciągu ulic 10 Lutego, Skwer Kościuszki, Aleja Jana Pawła II. Polecane restauracje w Śródmieściu to Sztuczka (ul. Abrahama 40), Cafe Cyganeria (ul. 3 maja 27), Malika (ul. Świętojańska 69B), Czerwony Piec (Starowiejska 40), Mąka i Kawa (ul. Świętojańska 65), Pueblo (ul. Abrahama 56), Bliżej (Plac Kaszubski 1A), Oberża 86 (ul. Starowiejska 30). W centrum Gdyni warto też odwiedzić słynną pączkarnię Pączuś przy ul. Świętojańskiej 17, Lavenda Cafe (ul. Starowiejska 11) oraz cukiernie Delicje (ul. 10 Lutego 27).

Miłośnicy kultury w Śródmieściu nie będą się nudzić. Dzielnica jest centrum wydarzeń i imprez. Znajdują się tu również najsłynniejsze gdyńskie zabytki oraz muzea. Muzeum, które warto odwiedzić to Statek Dar Pomorza, Statek Błyskawica, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Emigracji. Oprócz licznych muzeów w centrum miasta funkcjonuje Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Gdyńskie Centrum Kultury. Centrum kultury w Śródmieściu zaprasza m.in. na spektakle, musicale, zajęcia artystyczne. Są one prowadzone dla dorosłych i dla dzieci. Swoje drzwi dla mieszkańców otwiera Biblioteka Śródmiejska przy ul. Świętojańskiej.

6. Zdrowie

Mieszkańcy Śródmieścia mają łatwy dostęp do służby zdrowia. W dzielnicy znajdują się szpitale i przychodnie m.in. Szpital Miejski im. J. Brudzińskiego, Specjalistyczna Przychodnia Wojskowa, Niepubliczny Portowy Zakład Opieki Zdrowotnej, Euromedicus czy Szpital Św. Wincentego A Paulo. Z dostępem do specjalistów i lekarzy nie ma problemu zwłaszcza w przychodniach prywatnych i indywidualnych gabinetach prowadzonych przez lekarzy. W Śródmieściu jest również łatwy dostęp do leków. Działa tu 15 aptek, w tym jedna całodobowa przy ul. W. Radtkego. Apteki ulokowane są zarówno przy przychodniach/szpitalach, jak i w centrach handlowych.

Bliskość morza sprawia, że smog praktycznie nie występuje w gdyńskim Śródmieściu. Nieznaczne zanieczyszczenie powietrza odnotowywane jest jedynie w okresie jesienno – zimowym. Jakość powietrza nie jest jednak tak zła, jak w innych dużych polskich miastach. Podobnie jednak jak w niemal całej Polsce kranówka w dzielnicy Śródmieście nadaje się do picia. Jej wykorzystywanie promowane jest przez władze miasta, a wiele restauracji proponuje ją za darmo do posiłków. 

7. Sklepy, hipermarkety

Oferta handlowa dzielnicy jest niezwykle bogata. W 5-cio stopniowej skali liczba i różnorodność punktów usługowych, a także możliwość zrobienia codziennych zakupów została oceniona przez mieszkańców na 4,6. Eleganckie i luksusowe sklepy czy butiki zlokalizowane są przy ul. Świętojańskiej, która stanowi główną oś handlową miasta. Na zakupy wybrać można się również do CH Kwiatkowskiego i CH Batory.

W całej dzielnicy funkcjonują też popularne supermarkety. Mieszkańcy Śródmieścia Gdyni zakupy mogą robić w Lewiatanie, Żabce, Kauflandzie czy Biedronce. Wielkopowierzchniowe hipermarkety ulokowane są jednak poza dzielnicą. Po świeże warzywa, owoce czy ryby mieszkańcy Śródmieścia zazwyczaj wybierają się do Miejskiej Hali Targowej. W jej ramach funkcjonują liczne targowiska nie tylko z produktami spożywczymi, ale i kwiatami czy sprzętem domowym. 

fontanna przy skwerze kosciuszki
Fontanna przy skwerze Kościuszki

8. Zalety i wady mieszkania w Śródmieściu

Mieszkańcy Śródmieścia Gdyni są bardzo zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania. Badanie "Szczęśliwa Gdynia. Badanie Jakości mieszkańców Gdyni" wskazuje, że dzielnica jest pozytywnie oceniana przez 94% Gdynian. Niewielu mieszkańców deklaruje też chęć wyprowadzki poza dzielnicę czy miasto. 

Zalety:

 • Lokalizacja: dostęp do morza i miejskiej plaży
 • Natura: czyste powietrze, bliskość zielonych terenów rekreacyjnych i przyrody, przyjazny klimat
 • Poziom życia: stały rozwój dzielnicy, spokój i bezpieczeństwo, dobre szkoły, wygodna i dobra komunikacja.

Jako wady mieszkańcy Śródmieścia wskazali na problem z miejscami parkingowymi oraz brak oferty rozrywkowej dla seniorów. Mieszkańcy podkreślają również, że w obrębie samej dzielnicy powinno powstać więcej zielonych punktów.

Czy Śródmieście jest przyjazne dla zwierząt?

W samej dzielnicy Śródmieście brakuje miejsc na dłuższe spacery z czworonogami. Na te trzeba wybierać się do pobliskich Lasów Witomińskich lub Trójmiejskiego Parku. Właściciele psów mogą jednak korzystać ze specjalnych wybiegów. Łatwy jest również dostęp do klinik weterynaryjnych. Restauracje i punkty usługowe są przyjazne zwierzakom i chętnie zapraszają je do swoich wnętrz.

9. O tym się mówi w Śródmieściu

Problemem, o którym głośno mówi się w dzielnicy, są miejsca parkingowe. Ich ilość jest ograniczona, a problem z parkowaniem pojawia się szczególnie w okresie letnim. Wtedy to do Gdyni przyjeżdża dużo turystów, którzy zajmują miejsca mieszkańcom. Oliwy do ognia dolał pomysł stworzenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Mieszkańcy nie są zadowoleni, że ceny zostaną podwyższone niemal dwukrotnie. Protesty łagodzą nieco zapowiedzi stworzenia w ścisłym centrum dzielnicy strefy bezpłatnego transportu publicznego, z którego korzystać mogliby mieszkańcy Śródmieścia.

Kolejny głośny problem to rewitalizacja okolic wokół Skweru Kościuszki. Mieszkańcy skarżą się na śmieci, zaniedbaną zieleń, samochody na chodnikach i świąd smażonych ryb. Zauważają oni, że okolica nie wygląda reprezentacyjnie, mimo że jest najczęściej odwiedzaną częścią miasta przez turystów i samych Gdynian. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: