Babie Doły Gdynia

Redakcja

Redakcja

27.05.2020

Jak się mieszka i co warto zobaczyć w gdyńskiej dzielnicy Babie Doły? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Babie Doły to jedna z 22 dzielnic Gdyni, położona najdalej na północ. Jej granicę częściowo stanowi plaża, co sprawia, że często jest ona odwiedzana przez turystów. Rozpoznawalnym punktem na mapie Babich Dołów jest stara Torpedownia, a zachwyt zarówno pośród turystów, jak i mieszkańców dzielnicy wzbudzają rozległe klify.

Kto powinien pomyśleć o zakupie tam nieruchomości? Gdynia Babie Doły to idealna lokalizacja pod inwestycje, bowiem chętnie zamieszkują tam osoby w każdym wieku. Mówi się, że w przyszłych latach zainteresowanie dzielnicą będzie jeszcze bardziej wzrastać. Na terenie Babich Dołów pobudowane zostały zarówno bloki mieszkalne jak i domy jednorodzinne, przez co każdy możne znaleźć tam idealne miejsce dla siebie.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Babie Doły Gdynia

domy na sprzedaż Babie Doły Gdynia

1. Informacje ogólne

Położenie Babich Dołów na mapie Gdyni

Babie Doły graniczą z dwiema innymi dzielnicami Gdyni: od południa z Oksywiem i od południowego zachodu z dzielnicą Obłuże. Od zachodu z dzielnicą sąsiaduje gminą Kosakowo. W pobliżu znajdują się rodzinne ogródki działkowe oraz wojskowe lotnisko Gdynia Babie Doły – Kosakowo. Co ciekawe, opiekowała się nim Jednostka Wojskowa Gdynia Babie Doły.

Całą wschodnią granicę dzielnicy stanowią plaża i klif. Jeśli chodzi o położenie względem centrum, Babie Doły leżą od niego na północ. Od Śródmieścia dzieli je Oksywie, natomiast od samej starówki dodatkowo port.

Na terenie dzielnicy można wyróżnić dwa osiedla. Na jednym z nich, przy ul. Dedala i ul. Ikara, główną zabudowę stanowią bloki mieszkalne. Z kolei na drugim, przy ul. Rybackiej, pobudowane zostały domy jednorodzinne. Tam też chętnie zamieszkują osoby starsze, którym zależy na spokoju i rodziny z dziećmi, które marzą o własnym ogródku.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Babich Dołach?

Jak już wspomnieliśmy, Babie Doły są jedną z 22 jednostek administracyjnych Gdyni. Co ciekawe, pod względem liczby ludności najmniejszą, bowiem na koniec 2019 roku zamieszkiwało ją zaledwie 2 001 osób. Większość mieszkańców dzielnicy to osoby w wieku produkcyjnym - stanowią one około 60% populacji. Osoby w wieku przedprodukcyjnym stanowią z kolei około 15% populacji, a w wieku poprodukcyjnym około 25%. Babie Doły mają także niewielką powierzchnię. Teren dzielnicy zajmuje niewiele ponad 2 km² (dokładniej 2,21 km²). Jeśli chodzi o gęstość zaludnienia, ta również jest niska. Jak łatwo policzyć, na 1 km² przypada około 900 mieszkańców.

Babie Doły dzielą się na dwa osiedla:

 • Kolonię Rybacką przy ul. Rybackiej
 • Osiedle przy ul. Dedala i ul. Ikara.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Babie Doły to jedna z najpiękniejszych dzielnic w całym Trójmieście. Znaczną część dzielnicy stanowi rozległa plaża, która leży u podnóża zachwycającego klifu oksywskiego. Mieszkania na sprzedaż są tam dostępne zaledwie kilkaset metrów od morza. W związku z tym, to idealne miejsce do życia dla osób, które lubią chodzić na spacery nad wodę lub myślą o założeniu sezonowego biznesu.

Dla kogo Babie Doły będą dobrym miejscem do zamieszkania? Przede wszystkim dla osób, które cenią naturę i kochają morze. Dzielnica leży bezpośrednio nad wodą, a znaczną jej część stanowi plaża. Panujący tam spokój sprawia, że świetnie czują się tam seniorzy. Zwłaszcza ci, którzy lubią być aktywni i spędzać czas na świeżym powietrzu. Babie Doły to z pewnością idealna lokalizacja dla rodzin z dziećmi. Maluchy mają tam gdzie spędzać czas wolny, a poza tym w pobliżu mieści się szkoła i przedszkole (Gdynia, Babie Doły, ul. Zielona 53).

W dzielnicy swobodnie mogą zamieszkać także osoby posiadające czworonoga. Babie Doły to bardzo atrakcyjna okolica. Mówi się, że ze względu na jej rajski charakter, będzie ona coraz chętniej zamieszkiwana, a co za tym idzie, to świetna lokalizacja pod inwestycje.

Jak się mieszka w dzielnicy? Styl życia

Jaki styl życia prowadzą mieszkańcy Babich Dołów? Z reguły dość aktywny. Wiele osób zamieszkałych na terenie dzielnicy wykorzystuje bliskość morza i często wybiera się na plażę pobiegać. Część z nich na treningi zabiera ze sobą czworonoga. Blisko mieści się plaża Babie Doły, która służy za wybieg dla psów.

Znaczna część mieszkańców w wolnej chwili jeździ rowerem. Ta forma aktywności w wielu przypadkach wykorzystywana jest nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także jako alternatywa dla samochodu w dojazdach do sklepu czy pracy. Wiele osób zamieszkałych w dzielnicy w weekend wybiera się na pobliskie Działki Ogrodnicze Gdynia Babie Doły. Seniorzy chętnie chadzają tam na spacery, a młodzi organizują grille.

Planowany rozwój

Jeśli chodzi o rozwój dzielnicy, ten w dużej mierze opiera się na planach otwarcia pobliskiego lotniska. Dokończenie realizacji jednej z największych inwestycji ostatnich lat wciąż stoi pod znakiem zapytania. Dotychczas w dzielnicy nie było realizowanych zbyt wiele dużych przedsięwzięć. Nawet na tamtejszym osiedlu mieszkaniowym powstało niewiele budynków. W przyszłości to może jednak się zmienić. Deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że okolica jest bardzo atrakcyjna, a więc nowe mieszkania z pewnością zostałyby szybko wykupione.

Babie Doły - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Babie Doły są atrakcyjną dzielnicą pod względem turystycznym przede wszystkim za bezpośredni dostęp do morza. Mieści się tam letnie kąpielisko Gdynia Babie Doły, a także plaża dla psów Babie Doły, przez co na urlop można wybrać się tam nawet ze swoim pupilem.

W pobliżu dzielnicy zlokalizowane jest lotnisko Gdynia Babie Doły. To właśnie tam co roku odbywa się Open’er Festival – znany festiwal muzyczny, na którym występują artyści z całego świata. Na lotnisku często organizowane są też pokazy lotnicze. Babie Doły to świetny kierunek na wakacje. Tym bardziej, że znajduje się tam pole namiotowe (Gdynia, Babie Doły, ul. Rybaków 36a).

Oprócz wspomnianych atrakcji, w dzielnicy jest wiele innych miejsc, które warto zobaczyć, a w tym:

 • Torpedownia Gdynia,
 • Punkt Widokowy OSADA RYBACKA,
 • Punkt Widokowy w Babich Dołach,
 • Pomnik samolotu TS – 8 Bies.

Ciekawym miejscem na mapie dzielnicy jest Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej. Jego placówka to jeden z największych i najbardziej imponujących budynków w okolicy.

Torpedownia Babie Doły Gdynia

Torpedownia Gdynia

Czy Babie Doły to bezpieczna dzielnica?

Biorąc pod uwagę opinie mieszkańców, Babie Doły to bezpieczna dzielnica. Spokojnie można iść tam na samotny spacer nawet po zmroku. Na przechadzkę lepiej wybrać się w miejsce, gdzie zainstalowano już oświetlenie. W ten sposób pieszych mają szansę zauważyć kierowcy, co zapewnia bezpieczeństwo także na drodze. Ponieważ dzielnice zamieszkuje stosunkowo niewielu mieszkańców, jest tam bardzo cicho. Zwłaszcza poza sezonem, kiedy odwiedza ją znacznie mniej turystów.

Atrakcje dla dzieci

Na Babich Dołach atrakcje dla dzieci nie są liczne, ale najmłodsi na pewno nie będą się tam nudzić. Głównym miejscem do zabawy jest dla nich plaża, zwłaszcza w sezonie letnim. W dzielnicy, a dokładniej przy ul. Dedala znajduje się też plac zabaw. Korzysta z niego wiele dzieci, bowiem w pobliżu pobudowane jest osiedle.

Z myślą o małych pociechach, Rada Dzielnicy Babie Doły Gdynia kilka razy w roku organizuje festyny, pikniki i inne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. W 2019 roku odbył się m.in. Piknik Myśliwski Na Leśnej Polanie. W spotkaniach tego typu chętnie uczestniczą nie tyko dzieci, ale i dorośli. To świetny sposób na zapoznanie się z innymi mieszkańcami dzielnicy.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja na Babich Dołach

Ile trwa dojazd z Babich Dołów do centrum?

Babie Doły leżą stosunkowo blisko gdyńskiego Śródmieścia natomiast, ze względu na obecność portu, trasa do centrum znacznie się wydłuża. Dojazd z okolic, gdzie leży przedszkole (Babie Doły, Gdynia, ul. Zielona 53) w pobliże starówki zajmuje samochodem co najmniej 13 minut. W godzinach szczytu, kiedy na ulicach tworzą się korki czas przejazdu tą trasą może wydłużyć się nawet do 30 minut. Z Babich Dołów na Śródmieście można dojechać także komunikacją miejską. Przejazd podobną trasą autobusem zajmuje średnio 30 minut.

Część mieszkańców dzielnicy porusza się po mieście rowerem. W ten sposób można dojechać do centrum w około 40 minut. W tym miejscu warto wspomnieć jak dostać się na kąpielisko Babie Doły Plaża. Dojazd w tamte okolice jest bardzo prosty, co stanowi świetną wiadomość nie tylko dla mieszkańców dzielnicy, ale i turystów. Najszybciej na plażę można dostać się kierując się z ul. Zielonej na ul. Ikara i stamtąd dochodząc pieszo lub jadąc ul. Zieloną aż do jej końca.

Tramwaje

Babie Doły to jedna z najmniejszych dzielnic Gdyni zarówno pod względem liczby mieszkańców, jak i powierzchni. Z tego względu przez jej teren nie jeżdżą ani tramwaje ani Szybka Kolej Miejska. Najbliższe stacje SKM znajdują się na Śródmieściu, Chyloni i w Grabówku.

Autobusy

Wśród mieszkańców Babich Dołów, oprócz samochodów głównym środkiem transportu są autobusy. Te kursują wzdłuż granicy dzielnicy przez ul. Zieloną, aż do pętli. Najważniejsze linie autobusowe przejeżdżające przez Babie Doły to:

 • Linia autobusowa nr 109Babie Doły – Redłowo SKM,
 • Linia autobusowa nr 163Pogórze Dolne – Chylonia Krzywosutego,
 • Linia autobusowa nr 209Babie Doły – Plac Kaszubski.

Warto dodać,  że przez Babie Doły kursuje także linia autobusowa nocna N10. Kluczowymi przystankami na terenie dzielnicy jest wcześniej wspomniana pętla, a także przystanek Zielona-Działki.

Dworce/zajezdnie

Na terenie Babich Dołów nie ma żadnych ważnych dworców PKP ani zajezdni tramwajowych. Ma to związek z tym, że przez dzielnicę nie kursują ani tramwaje, ani pociągi. Duże znaczenie dla tamtejszych mieszkańców mają autobusy. W pobliżu osiedla mieszkaniowego na Babich Dołach mieści się pętla. Tam też dojeżdżają wspomniane wcześniej linie autobusowe. Dla wygody mieszkańców dzielnicy, w pobliżu pętli powstała stacja MEVO, gdzie można wypożyczyć rower.

Babie Doły – ścieżki rowerowe

W Gdyni dotychczas nie powstało zbyt wiele ścieżek rowerowych, chociaż jak zapewniają władze miasta, wkrótce ma się to zmienić. W samych Babich Dołach infrastruktura drogowa pod tym względem również jest dość słabo rozwinięta. Ścieżka rowerowa biegnie jednak wzdłuż najważniejszej drogi w dzielnicy, a mianowicie przy ul. Zielonej. Bezpiecznie można dojechać nią do Oksywia, a tam kontynuować wycieczkę np. ul. Bosmańską. W kwestii rowerów, warto wspomnieć, że na terenie Babich Dołów mieści się kilka stacji MEVO.

Główne ulice

Główną ulicą na Babich Dołach jest ul. Zielona - właściwie to jedyna droga dojazdowa. Znaczna jej część biegnie wzdłuż granicy z dzielnicą Obłuże. Jadąc na południe, ul. Zieloną można dojechać do Oksywia, natomiast kierując się na północ do gminy Kosakowo. Ważnymi drogami są także ul. Ikara, ul. Dedala i ul. Rybaków. Ostatnia z nich w dużej części biegnie równolegle do plaży, przez co wiele osób wybiera się tam na spacery i przejażdżki rowerowe.

Planowane duże inwestycje

Jak już wspomnieliśmy, jedną z najważniejszych inwestycji dla mieszkańców dzielnicy jest budowa lotniska. Część infrastruktury, a w tym niewielki terminal pasażerski jest już gotowa. Niemniej jednak już kilka lat temu prace wstrzymano. Przestój spowodowany jest decyzją Komisji Europejskiej. Ta ma zastrzeżenia co do finansowania inwestycji. Niemniej jednak, niedawno sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia i istnieje szansa, że budowa lotniska zostanie dokończona.

W ostatnim czasie Rada Dzielnicy Babie Doły Gdynia zwróciła się z prośbą do władz miasta o przeanalizowanie inwestycji takich jak budowa drogi wraz z chodnikiem i kanalizacją deszczową w części ulicy Rybaków, modernizacji odcinka ul. Ikara i doświetlenia chodnika przy ul. Zielonej. To trzy najważniejsze ulice w dzielnicy.

Ocena redakcji

Babie Doły nie są zbyt bardzo rozwinięte pod względem infrastruktury drogowej. Przez dzielnice nie biegną żadne ważne drogi krajowe ani nawet wojewódzkie. Ma to jednak swoje wady i zalety. Brak dróg ekspresowych sprawia, że jest tam cicho i spokojnie. Z drugiej zaś strony z powodu ograniczonej infrastruktury drogowej dojazd z dzielnicy do centrum czy poza miasto jest znacznie utrudniony.

Jeśli chodzi o komunikację miejską, przez Babie Doły nie kursują tramwaje, a jedynie autobusy. Trzeba jednak przyznać, że częstotliwość kursów jest na tyle duża, że na terenie dzielnicy znajduje się nawet pętla autobusowa.

3. Edukacja na Babich Dołach

Żłobki i przedszkola 

Babie Doły to atrakcyjna lokalizacja dla rodzin z dziećmi, ale tylko ze względu na panujący tam spokój. Jeśli chodzi o ofertę edukacyjną, sprawa wygląda nie najlepiej. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych. W dzielnicy nie działa żaden żłobek, co jest kłopotliwe szczególnie dla tych rodzin, które nie mają samochodu. Nieco lepiej kształtuje się oferta dla starszaków. Na terenie Babich Dołów funkcjonuje Przedszkole Samorządowe nr 30.  Jest to jedyna placówka tego typu w najbliższej okolicy, co sprawia, że warto zapisać tam dziecko odpowiednio wcześniej. W ostatnich latach wolne miejsca były tam jednak jeszcze we wrześniu.

Szkoły podstawowe

Jeśli chodzi o ofertę edukacyjną dla dzieci w wieku 6+ ta również nie jest zbyt rozbudowana. W dzielnicy mieści się tylko jedna publiczna podstawówka, a do tego nie ma żadnej placówki prywatnej. Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 28 im. Lotników Polskich posiada dobrze wyposażone sale lekcyjne i obiekty sportowe. W związku z tym dzieci uczęszczają do niej bardzo chętnie. Warto też wspomnieć, że tuż obok szkoły mieści się przystanek autobusowy.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej?

Odpowiedź na pytanie czy łatwo się dostać do żłobka na Babich Dołach jest prosta. W dzielnicy nie ma żadnej placówki edukacyjnej dedykowanej dla dzieci poniżej 3 roku życia, więc rodzice maluchów nie mają gdzie ich zapisać. Najlepszym rozwiązaniem jest posłanie dziecka do żłobka w innej dzielnicy. Tyle tylko, że to wiąże się z dojazdami. O wiele lepiej sytuacja wygląda ze starszakami. W dzielnicy jest jedno przedszkole i podstawówka, więc rodzice starszych dzieci nie mają kłopotu z tym, żeby dowozić dziecko do szkoły. Z racji tego, że na Babich Dołach nie ma zbyt wielu mieszkańców, jedna szkoła podstawowa wystarcza. Jeśli jednak dzielnica będzie się rozwijać, tak jak to jest zakładane, konieczne może okazać się otworzenie kolejnych placówek.

Licea i technika

Jak można się domyślić, na Babich Dołach nie ma żadnego liceum ani technikum. Młodzi mieszkańcy muszą więc dojeżdżać do szkół w sąsiednich dzielnicach. Najbliższe placówki to: V Liceum Ogólnokształcące im. płk. Stanisława Dąbka, XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika, Liceum Ogólnokształcące nr II oraz Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II.

Popularne szkoły

Ciężko powiedzieć jakie szkoły na Babich Dołach są popularne, bowiem w dzielnicy mieści się tylko jedna podstawówka. Trzeba jednak przyznać, że jest ona chętnie wybierana przez młodych mieszkańców. Uczniowie cenią ją głównie za rozbudowaną infrastrukturę sportową. Szczególnym uznaniem cieszy się nowa hala sportowa i duże boisko. Tuż przy tamtejszej podstawówce mieści się też przedszkole. Ma ono charakter placówki publicznej dzięki czemu cieszy się równie dużym zainteresowaniem.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Babich Dołach nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Na terenie dzielnicy funkcjonuje tylko jedno przedszkole i szkoła podstawowa. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę niewielką liczbę mieszkańców, taka liczba jest wystarczająca. Czy rodziny powinny kupić tam mieszkanie? Babie Doły nie są tak zurbanizowane, jak inne dzielnice w Trójmieście, ale to właśnie na tym polega ich urok. Niewielka liczba placówek edukacyjnych nie powinna więc zniechęcać do zakupu tam mieszkania. Na Babich Dołach panuje cisza i spokój, co sprawia, że jest to idealna lokalizacja do zamieszkania dla osób, które chciałyby odpocząć od miejskiego zgiełku, a jednocześnie mieszkać w mieście.

4. Jak się mieszka na Babich Dołach? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Babich Dołach nie ma żadnego parku miejskiego. Nie oznacza to jednak, że w dzielnicy nie ma zieleni. Wręcz przeciwnie. Właściwie większość jej terenów stanowią lasy i pola. Babie Doły to świetne miejsce na to, aby odpocząć na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że na spacery wybierają się tam nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale i innych części miasta. Szczególnie urokliwym punktem jest tamtejsza plaża, wzdłuż której ciągną się klify.

Te osoby, które zastanawiają się, czy na Babich Dołach jest jakiś basen, mogą być nieco rozczarowane. W samej dzielnicy nie ma żadnej pływalni, co w dużej mierze ma związek z tym, że leży ona bezpośrednio przy morzu. Dobra informacja jest jednak taka, że niespełna 20 kilometrów od jej granic działa Aquapark Reda. Jest to jedno z największych centrów sportów wodnych na Pomorzu.

Dla tych, którzy zastanawiają się, czy w dzielnicy jest jakaś siłownia, mamy dobrą wiadomość. Na jej terenie mieszczą się aż dwie siłownie zewnętrzne, z których można korzystać za darmo. Jedna przy ul. Zielonej, natomiast druga przy ul. Dedala. Jeśli chodzi o obiekty sportowo-rekreacyjna, warto wspomnieć, że przy szkole podstawowej na Babich Dołach mieści się nowa hala sportowa i boisko zewnętrzne. Przy osiedlu mieszkaniowym na ul. Dedala znajdują się także dwa boiska asfaltowe.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy? Na Babich Dołach zarówno oferta handlowo-usługowa, jak i kulturalno-rozrywkowa nie jest zbyt dobrze rozwinięta. W dzielnicy nie działają restauracje, przez co aby coś zjeść poza domem trzeba wybrać się nieco dalej. Kilka barów działa tuż za granicą Babich Dołów z Oksywiem.

Jeśli chodzi o kino, do niego również trzeba wybrać się dalej. Najbliższe - Multikino mieści się w Rumii, natomiast Helios w dzielnicy Działki Leśne. Jak można się domyślić, w Babich Dołach nie ma też teatrów. Najbliższe obiekty tego typu znajdują się po drugiej stronie portu. W Babich Dołach funkcjonuje jedna biblioteka. Należy ona do Szkoły Podstawowej nr 28 im. Lotników Polskich. Biblioteki działają także na Oksywiu i Obłużu.

Jak już wspomnieliśmy, na Babich Dołach oferta kulturalno-rozrywkowa nie jest dobrze rozwinięta. Tym samym oprócz teatrów i kin, nie ma tam też innych instytucji kulturalnych. Oczywiście nie oznacza to, że mieszkańcy się tam nudzą. Miejscem gdzie można spędzić czas wolny jest chociażby plaża.

6. Zdrowie

W Gdyni wciąż można spotkać wiele pieców opalanych węglem. Niemniej jednak, na samych Babich Dołach jakość powietrza utrzymuje się na dość dobrym poziomie. Jak wynika z ostatnich pomiarów, poziom zanieczyszczeń PM2.5 i CO plasuje się nawet na bardzo dobrym poziomie. Nieco gorzej kształtuje się poziom zanieczyszczeń PM10.

Już od wielu lat jakość kranówki w całym Trójmieście jest bardzo dobra. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mieszkańców decyduje się pić ją zamiast wody mineralnej. Zastąpienie wody butelkowej, wodą z kranu ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, a poza tym ma pozytywny wpływ na środowisko.

Czy w dzielnicy znajdują się przychodnie i szpitale prywatne? Na terenie Babich Dołów mieści się jedynie ambulatorium. Najbliższa przychodnia działa na Obłużu. Z kolei na Oksywiu funkcjonuje Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ oraz Puckie Centrum Medyczne. Ostatnia z placówek nie cieszy się jednak dobrą opinią.

Czy na Babich Dołach funkcjonuje jakaś apteka? Niestety, placówek tego typu również tam nie ma. Aby wykupić recepty, okoliczni mieszkańcy muszą wybrać się do którejś z sąsiednich dzielnic. Jeśli chodzi o lekarstwa takie jak tabletki przeciwbólowe - można je kupić w pobliskich marketach.

7. Sklepy, hipermarkety

Babie Doły zachwycają zielenią i sielskim klimatem. Jak można się domyślić, nie ma tam więc centrów handlowych. Dzielnica przez mieszkańców uznawana jest za „zielone płuca” Gdyni, dlatego też nie zależy im na tym, aby powstawały tam tak duże inwestycje.

Na samych Babich Dołach zlokalizowany jest market Odido, sklep spożywczy Sieć 34, a także mniejsze sklepy osiedlowe. W sąsiednich dzielnicach działają z kolei supermarkety takie jak Lidl, Biedronka, Intermarche czy Netto. Mieszkańcy dzielnicy szczególnie chętnie robią zakupy w Biedronce i Lidlu, ponieważ ul. Zieloną można dojechać tam najszybciej.

Jeśli chodzi o punkty usługowo-handlowe warto wspomnieć, że w dzielnicy nie działa żaden fryzjer, ani salon kosmetyczny. Najbliższe zakłady tego typu również mieszczą się na Oksywiu i Obłużu. Na Babich Dołach funkcjonuje z kolei poczta (Gdynia, Babie Doły, ul. Ikara 9). Tuż obok niej postawiono także paczkomaty, co pozwala w łatwy i szybki sposób nadać lub odebrać paczkę.

8. Wady i zalety życia na Babich Dołach

Zalety:

 • duża liczba terenów zielonych,
 • brak korków, nawet w godzinach szczytu,
 • cisza,
 • bliskość do morza,
 • piękne widoki,
 • bliskość ogródków działkowych.

Wady:

 • brak placówek medycznych,
 • słabo rozwinięta oferta handlowo-usługowa,
 • brak miejsc kulturalno-rozrywkowych.

Czy Babie Doły są przyjazne dla zwierząt?

Babie Doły to jedna z najbardziej przyjaznych dzielnic dla zwierząt w Gdyni. To właśnie tam mieści się plaża dla psów, gdzie właściciele czworonogów mogą swobodnie z nimi chodzić na spacer, nawet w sezonie. Wstęp na wybieg jest bezpłatny, co jest dużą zaletą. Niemniej jednak, dla wielu osób problem stanowi brak ogrodzenia i dodatkowej infrastruktury. Istotną informacją dla właścicieli psów i innych zwierząt jest to, że na terenie dzielnicy nie ma żadnego weterynarza. Najbliższa lecznica znajduje się na Oksywiu.

9. O tym się mówi na Babich Dołach

Na Babich Dołach, a właściwie w całej Gdyni, od wielu lat wiele mówi się o budowie lotniska Gdynia-Kosakowo. W trakcie realizacji inwestycji Komisja Europejska zakwestionowała zasadność pomocy publicznej udzielonej przez Gdynię i Kosakowo. W ten sposób od 2014 roku prace nad budową lotniska zostały wstrzymane. W ostatnim czasie, po kilku latach przestoju, zaczęto mówić o szansie na kontynuację realizacji inwestycji. Ma to związek ze złożeniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Mieszkańcy Babich Dołów z niecierpliwością czekają na decyzję europejskiego sądu, bowiem jak twierdzą, inwestycja jest duża szansą na rozwój dzielnicy. Jeśli chodzi o mniej głośne sprawy, w dzielnicy dużo mówi się także o nieodpowiedzialnych kierowcach, którzy, zwłaszcza po zmroku, jeżdżą głównymi ulicami z nadmierną prędkością, tym samym stwarzając zagrożenie.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: