Chylonia Gdynia

Redakcja

Redakcja

04.05.2020

Co oferuje mieszkańcom Chylonia? Jak się mieszka w jednej z najbardziej znanych gdyńskich dzielnic? Sprawdź na GetHome.pl

Chylonia to jedna z najbardziej znanych dzielnic Gdyni, a przy tym ta posiadająca najbogatszą historię. W obręb miasta włączona została w 1930 roku, wcześniej stanowiła samodzielną wieś. Przez wiele lat mieszkańcy aglomeracji Trójmiejskiej dzielnicę Chylonia postrzegali jako niebezpieczną. Kojarzyła się z niskim standardem mieszkaniowym i dużą przestępczością. Jednak opinia o dzielnicy uległa zmianie.

W Chyloni powstaje wiele nowych apartamentowców, a władze miasta przeprowadzają liczne prace rewitalizacyjne mające zwiększyć komfort życia mieszkańców. Nowe, lepsze oblicze dzielnicy przyciąga do niej osoby przeprowadzające się do Gdyni.

Wszystko to sprawia, że Chylonia jest jedną z najludniejszych dzielnic Gdyni. Na jej terenie znajdują się osiedla mieszkalne o zróżnicowanej zabudowie (bloki, apartamentowce, domy jednorodzinne), a także obszary przemysłowe i kolejowe. W dzielnicy mieści się też siedziba Zarządu oraz Rada Dzielnicy Chylonia będąca jednostką pomocniczą Rady Miasta Gdyni.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdynia Chyloniadomy na sprzedaż Chylonia

1. Informacje ogólne

Chylonia – położenie na mapie Gdyni

Położenie dzielnicy Chylonia to północno – zachodnia część miasta Gdyni. Zajmuje ona 3,84 km2 powierzchni miasta. Naturalne centrum stanowi region skrzyżowania ulicy Kartuskiej z ulicą Morską i Chylońską, natomiast historycznym centrum są okolice kościoła św. Mikołaja, czyli ul. Chylońska, Młyńska, św. Mikołaja, Opata Hackiego. Granice dzielnicy wytyczają:

 • od północy – tereny kolejowe,
 • od południa – ulica Swarzewska do Obwodnicy Trójmiasta,
 • od wschodu - rzeka Chylonka, a następnie zespół zabudowań przy ul. św. Mikołaja ciągnący się aż do terenów kolejowych,
 • od zachodu – ul. J. Komierowskiego i ul. Morska, na wysokości ul. Lubawskiej dukty leśne ciągnące się do ul. Swarzewskiej.

Chylonia graniczy z dzielnicą Cisową (od zachodu), Pustkami Cisowskimi-Demptowem (od południa), Leszczynkami (od wschodu), Pogórzem (od północy) i gdyńskim Śródmieściem. Ze względu na swoją wielkość Chylonia podzielona jest na osiedla. Umowny podział dzielnicy obejmuje osiedla:

 • Chylonia Nowa – wbrew nazwie jest to najstarsza z części dzielnicy, obejmuje historyczne centrum,
 • Chylonia Centrum – przez mieszkańców nazywana też Chylońską Piłą,
 • Chylonia Przemysłowa – zlokalizowane są tu głównie tereny przemysłowe,
 • Meksyk – osiedle domków jednorodzinnych, które powstało w latach 30. XX wieku.

Położenie dzielnic sprawia, że dojazd do centrum Gdyni nie stanowi problemu. Mieszkańcy Chyloni szybko mogą się również dostać do innych części Gdyni, Sopotu i Gdańska.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w dzielnicy Chylonia?

Według danych Urzędu Miasta Gdyni, na koniec roku 2019 liczba mieszkańców dzielnicy Chylonia wynosiła 21 830 tys. osób. Gęstość zaludnienia w dzielnicy wynosi 5685 osoby/km2. Struktura demograficzna prezentuje się następująco:

 • osoby w wieku przedprodukcyjnym - 2834
 • osoby w wieku produkcyjnym - 11 916
 • osoby w wieku poprodukcyjnym - 7 080

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Trójmiasto to dla wielu osób wymarzone miejsce do życia. Coraz częściej osoby przeprowadzające się nad morze wybierają Gdynię. 51% mieszkańców miasta to ludność napływowa. Wybierając dzielnice analizują bezpieczeństwo, łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, infrastrukturę. Biorąc pod uwagę te kryteria, na szczycie listy znajduje się dzielnica Chylonia. Z mieszkania w Chyloni zadowolone będą zarówno rodziny z dziećmi, jak i studenci.

Zaletą dzielnicy są nie tylko nowe inwestycje, ale i łatwy wyjazd w kierunku Obwodnicy Trójmiasta, wyremontowane stacje SKM, bogata infrastruktura dla dzieci i młodzieży oraz usługowa, sąsiedztwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Śródmieścia. Mieszkańcy Chyloni to głównie osoby w wieku produkcyjnym. Coraz częściej dzielnicę tę wybierają rodziny, kuszone mieszkaniami w atrakcyjnych cenach w nowych apartamentowcach. W dzielnicy dobrze czują się też seniorzy. Aż 28% mieszkańców w dzielnicy mieszka od urodzenia.

Czy Chylonia to styl życia Gdyni?

Jak się mieszka w dzielnicy? Poziom zadowolenia mieszkańców jest bardzo wysoki – wynosi powyżej 80%. Tylko 30% mieszkańców dzielnicy bierze pod uwagę wyprowadzkę z Gdyni, a jako główne kierunki emigracji wskazuje Gdańsk i Sopot. Powyżej 30% mieszkańców dzielnicy deklaruje natomiast chęć przeniesienia się do innej dzielnicy miasta i jako te najbardziej atrakcyjne wymienia Śródmieście i Orłowo. Jako największe walory Chyloni wymienia się optymalny klimat, czyste powietrze, liczne walory przyrodnicze, stosunkową bliskość do morza, wygodną komunikację i rozwój. Mieszkańcy Chyloni zadowoleni są też z oferty edukacyjnej na poziomie ponadpodstawowym. 

Sama dzielnica Chylonia nie odzwierciedla jednak stylu życia Gdyni. Mimo wielu inwestycji nadal pozostają tu obszary, które zachowują swój pierwotny, wiejski charakter. Sprawia to, że Chylonia przez wielu postrzegana jest jako dzielnica chaotyczna. Nie jest to tożsame z wizerunkiem, jaki buduje Gdynia – miasta nowoczesnego, nastawionego na sukces, uporządkowanego, nawiązująca charakterem do miast hanzeatyckich takich jak Amsterdam, Hamburg, Brema.

Planowany rozwój dzielnicy

Od kilku lat dzielnica Chylonia poddawana jest intensywnej rewitalizacji. Główne działania koncentrowały się przede wszystkim na osiedlu Meksyk. Od lat 30. XX wieku niemal do teraz znane było z budynków w złym stanie technicznym, zagrażających bezpieczeństwu, braku infrastruktury i przestrzeni publicznych, obiektów użyteczności publicznej. Słaby był też dostęp do usług edukacyjnych czy służby zdrowia.

Planowane inwestycje mają zakończyć ten stan rzeczy. W ramach najnowszej rewitalizacji osiedla Meksyk mają powstać:

 • węzeł przesiadkowy zintegrowany z przystankiem SKM Gdynia Chylonia i parkingiem,
 • nowa droga prowadząca od ulicy Hutniczej,
 • pętla autobusowa tuż przy tunelu pod torami kolejowymi,
 • parking dla 40 rowerów i plac rekreacyjny w okolicy dworca PKP,
 • nowe skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

Inwestycje prowadzone są też w innych częściach dzielnicy. Te zaplanowane na najbliższy czas to projekt utworzenia węzła integracyjnego Gdynia - Chylonia z rozbudową pl. Dworcowego, budową drogi rowerowej wzdłuż ul. Kartuskiej, stworzeniem nowej trakcji trolejbusowej. Z mniejszych inwestycji planowane jest wykonanie wiaduktu drogowego nad torami w ciągu ul. Puckiej oraz dalsza rewitalizacja osiedla Zamenhofa i Opata Hackiego.

Dzielnica Chylonia może również pochwalić się licznymi inwestycjami deweloperskimi. W 2019 roku na terenie dzielnicy oddano 74 nowych mieszkań. Najnowsze inwestycje w dzielnicy to Chylońska 110, Masztowa 21 i Rozewska 9-11.

Chylonia – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Gdynia Chylonia to dzielnica rzadko wymieniana w przewodnikach turystycznych. Mimo to atrakcji nie brakuje. Stanowią je głównie zabytkowe budynki z przełomu XIX i XX wieku. Do takich zalicza się budynek byłego Dworca Głównego i siedzibę dawnej ekspedycji pocztowej. Atrakcje dla fanów dawnej architektury będzie stanowić willa przy ul. Chylońskiej 112a (zaprojektowana przez A. Berezowskiego) oraz stara wozownia.

Liczba wartych uwagi kamienic jest jednak o wiele większa. Dołącza do nich karczma rodziny Voss (ul. Chylońska 27) oraz ceglany budynek szkoły z końca XIX wieku. W jego piwnicy znajduje się Izba Kaszubska, w której obejrzeć można pamiątki po Marii Pilarczyk – byłej mieszkanki Chyloni. Dla dzieci i osób nielubiących spacerować ciekawym pomysłem na zwiedzanie Chyloni będzie przejażdżka autobusem linii 102. Kursuje on między Placem Kaszubskim a Dworcem PKP w Chyloni. Mówi się o niej często „objazdówka”.

Czy dzielnica Chylonia jest bezpieczna?

Władze dzielnicy Chylonia dokładają wszelkich starań, aby poprawić poziom bezpieczeństwa w dzielnicy. 

Atrakcje Chyloni: oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci w dzielnicy Chylonia obejmuje zarówno atrakcje na świeżym powietrzu, jak i te w budynkach zamkniętych. Na terenie dzielnicy nie brakuje placów zabaw, boisk i alejek spacerowych. Rodzice szczególnie cieszą się z tego w Parku Kilońskim, który przystosowany jest również do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Plac ma powierzchnię 790 m2 i wyposażony jest w liczne urządzenia do zabawy. Starsze dzieci chętnie natomiast skorzystają z wydzielonego skate parku.

Place zabaw dla dzieci to nie jedyna rozrywka dla najmłodszych na Chyloni. Dzielnica oferuje zajęcia sportowe, artystyczne, biblioteczne. Na pochmurne dni najmłodszym polecane jest natomiast Gdyńskie Muzeum Motoryzacji.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Chyloni do centrum?

Jedną z największych zalet dzielnicy Chylonia jest dobra komunikacja. Dzielnica umiejscowiona jest wzdłuż linii SKM. Dodatkowo mieszkańcy mogą korzystać z autobusów i trolejbusów. W obrębie Chyloni zlokalizowane są ważne węzły komunikacyjne: droga ekspresowa S6 - Obwodnica Trójmiasta oraz Węzeł Żołnierzy Wyklętych.

Dzięki bliskości Śródmieścia dojazd do centrum samochodem zajmuje ok. 20 minut, komunikacją miejską jeszcze mniej. Bezpośrednio do centrum Gdyni dojechać można samochodem lub SKM-ką z przystanku Gdynia-Chylonia. Szybka Kolej Miejska pozwala dostać się do centrum pozostałych miast aglomeracji Trójmiasta: Sopotu i Gdańska.

Tramwaje na Chyloni

Tramwaje w Gdyni nie kursują. Są one zastąpione trolejbusami, które dominują w komunikacji miejskiej dzielnicy. Kursują one często, a dobrze rozwinięta sieć trakcyjna pozwala łatwo przemieszczać się do innych dzielnic miasta. Dzięki trolejbusom Chylonia jest bardzo dobrze skomunikowana ze Śródmieściem. Trudniej dojechać natomiast na Kępę Oksywską, Koleczkowo, Karwiny, Rumię. Na terenie dzielnicy kursuje 7 linii trolejbusowych.

Autobusy na Chyloni

Na terenie Chyloni funkcjonują zarówno autobusy miejskie, jak i linie komunikacji regionalnej. W dzielnicy znajdują się też ważne przystanki autobusowe, przez które przejeżdża lub kończy bieg 18 linii autobusowych. Znaczące zespoły przystankowe to Chylonia Centrum (ruch z/do Pustek Cisowskich, Wielkiego Kacka, Śródmieścia, Kępy Oksywskiej, Sopotu, dworca w Chyloni), oraz Węzeł Żołnierzy Wyklętych (ruch z/do Rumi, Śródmieścia oraz Kępy Oksywskiej). Autobusy przejeżdżające przez Chylonię to: 102, 114, 159, 191, 197, 288, 710, 770, K, S, W i autobus nocny N20.

Dworce/zajezdnie

Chylonia jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych Gdyni. Znajdują się tu liczne dworce i zajezdnie. Najważniejsza pętla autobusowa dla dzielnicy to Chylonia Dworzec PKP.  Z niej odjeżdżają i zatrzymują się pojazdy w kierunku centrum miasta, Rumi i pozostałych dzielnic.

Kolejnym ważnym punktem jest pętla Chylonia Krzywoustego wraz z przystankiem Gruszkowa, która obsługuje ruch w kierunku Kępy Oksywskiej. W granicach Chyloni ulokowane są też stacje i przystanki SKM – Gdynia Leszczynki i Gdynia Chylonia, będąca stacją węzłową. Oprócz tego w dzielnicy znajduje się wagownia PKP – Gdynia Postojowa i przejazd kolejowy na ul. Puckiej. Przez Chylonię przebiegają także linie kolejowe na trasach:

 • Gdańsk Śródmieście – Rumia
 • Gdańsk Główny – Stargard
 • Gdynia Chylonia – Gdynia Port GPF
 • Gdynia Chylonia – Gdynia Postojowa.

Chylonia – ścieżki rowerowe

Najwięcej ścieżek rowerowych w dzielnicy jest w Parku Kilońskim. Prowadzą m.in. wokół Długiej Góry czy do dzielnicy Grabówek. Nowe ścieżki rowerowe tworzone są regularnie w ramach rewitalizacji dzielnicy. W Gdyni znajduje się również rozbudowane zaplecze usługowe dla właścicieli jednośladów m.in. punkty naprawy rowerów. Rozmieszczone są one wzdłuż najpopularniejszych tras.

Komunikacja w dzielnicy Chylonia – główne ulice

Najważniejszą ulicę dzielnicy stanowi Chylońska. Jest ona wewnętrzną drogą dzielnicy. Ulica liczy 3,5 km długości. Równie ważna w komunikacji dzielnicy jest ul. Morska, stanowiąca część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta. Prowadzi z centrum Gdyni do granicy z Rumią.

Komunikacja w dzielnicy Chylonia – inwestycje drogowe 

Główne inwestycje drogowe w dzielnicy skupiają się wokół budowy nowego węzła integracyjnego Gdynia Chylonia. Ma on umożliwić tysiącom mieszkańców północnych dzielnic Gdyni swobodnie przesiadać się z samochodów do SKM-ki, trolejbusów i autobusów. Celem inwestycji jest zmniejszenie liczby aut wjeżdżających do miasta, a przez to korków. Szacowany koszt inwestycji to prawie 46 milionów złotych.

Ocena redakcji

Chylonia to jedna z lepiej skomunikowanych dzielnic Gdyni. Mieszkańcy mogą korzystać ze wszystkich rodzajów komunikacji miejskiej. Częste kursy sprawiają, że dojazd do centrum nie zajmuje wiele czasu. Przez Chylonię przebiegają też trasy autobusów i kolei międzymiastowej. Problemu nie stanowi poruszanie się samochodem. Bliskość obwodnicy trójmiejskiej pozwala unikać korków.

Komunikacja to jeden z największych atutów tej dzielnicy. Mieszkańcy cenią przede wszystkim położenie wzdłuż linii Szybkiej Kolejki Miejskiej (SKM). Inwestycje drogowe przeprowadzane i planowane przez miasto nakierowane są na rozładowanie korków i usprawnienie i tak już dobrej komunikacji.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Chyloni

W dzielnicy znajdują się 4 publiczne przedszkola oraz kilka prywatnych placówek. Mieszkańcy mogą również korzystać ze żłobków prywatnych i publicznych:

 • Żłobek Koniczynka
 • Magiczny Zakątek
 • Świat Smyka
 • Kubusiowa Chatka
 • Twórczy ośrodek pracy z dzieckiem i rodzicami „Mali Odkrywcy

Miasto systematycznie zwiększa liczbę miejsc w placówkach edukacyjnych. Żłobki i przedszkola są rozbudowywane, dzięki czemu rokrocznie mogą przyjąć większą ilość najmłodszych Gdynian.

Szkoły podstawowe: edukacja w Chyloni

Chylonia może pochwalić się trzema szkołami podstawowymi publicznymi. Działające placówki to:

 • Szkoła Podstawowa 31
 • Szkoła Podstawowa nr 40 im. KO Borchardta
 • Szkoła Podstawowa nr 10 im. E. Kwiatkowskiego

Szkoły podstawowe prywatne nie mają swoich oddziałów w dzielnicy Chylonia. Rodzice, chcący zapewnić swoim pociechom edukację w prywatnej placówce, mogą wybierać pomiędzy ofertami szkół znajdujących się w ościennych dzielnicach np. Janowo czy Cisowa.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej w Chyloni?

Czy łatwo dostać się do żłobka? Mimo, że liczba miejsc w gdyńskich żłobkach w ostatnich latach się zwiększyła, to kolejki zmniejszają się nieznacznie. W Chyloni listy oczekujących są bardzo długie, a prawie każde dziecko na wszelki wypadek do żłobka zapisywane jest jak najwcześniej. Aby je zmniejszyć, miasto zdecydowało się na wprowadzenie nowych kryteriów. Pierwszeństwo będą miały m.in. dzieci, u których wykonano szczepienia ochronne, a także rodziców pracujących lub uczących się.

Czy łatwo dostać się do podstawówki? Mieszkańcy nie zauważyli większych problemów z dostaniem się do szkoły podstawowej w dzielnicy.

Licea i technika w Chyloni: szkoły średnie w dzielnicy

Oferta edukacji ponadpodstawowej w dzielnicy nie jest bogata. W Chyloni funkcjonują tylko 2 licea:

 • XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika
 • Gdyńskie Zaoczne Liceum Ogólnokształcące

Młodzież może kształcić się także w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych przy ul. Morskiej. Technika czy szkoły zawodowe dostępne są w dla chylońskiej młodzieży w dzielnicach sąsiadujących.

Popularne szkoły w Chyloni

W dzielnicy znajduje się kilka popularnych placówek edukacyjnych na różnym szczeblu. Popularne szkoły to: Szkoła Podstawowa nr 10 przy ul. Morskiej. Znajduje się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych szkół w Trójmieście. Po piętach depcze jej Szkoła Podstawowa nr 31, która jest sklasyfikowana niewiele niżej. Są to popularne szkoły publiczne, do których uczęszczają dzieci z Chyloni i okolicznych dzielnic.

Często wybieraną placówką edukacyjną jest też liceum XIV im. Mikołaja Kopernika. Zajmuje ono na 16 miejsce wśród szkół ponadpodstawowych w Gdyni. Szkoły prywatne i uczelnie wyższe na terenie Chyloni nie funkcjonują.

Ocena redakcji

Ofertę edukacyjną dzielnicy Chylonia można określić jako wystarczającą. Największy problem, podobnie jak w całej Gdyni, stanowią kolejki do żłobków. Sukcesywne zwiększanie limitów i rozbudowa kolejnych placówek ma jednak w najbliższych latach poprawić sytuację. Warto jednak zaznaczyć, że kwestia dostania się do żłobka, przedszkola czy szkoły podstawowej nie została wymieniona jako najważniejsze potrzeby dzielnicy Chylonia w badaniu Szczęśliwa Gdynia. Badanie jakości życia mieszkańców Gdyni – edycja 2019.

4. Tereny zielone i rekreacja w Chyloni

Najpopularniejszym terenem rekreacyjnym w Chyloni jest Park Kiloński. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Morską, Chylońską i Wielską. Liczy sobie 3,2 ha. Powstały w nim alejki do spacerowania, ścieżki rowerowe. Mieszkańcy mogą też odpoczywać na ławkach. Atrakcje stanowią place zabaw dla dzieci i trzy boiska. Zieleń zapewniają licznie posadzone drzewa i krzewy. Mniejsze parki nie są dostępne w dzielnicy.

Natomiast alternatywę dla parku Kilońskiego stanowi Trójmiejski Park Krajobrazowy, którego część znajduje się w granicach Chyloni. Proponuje on liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, a także trasy na narty biegowe czy do jazdy konnej. Oprócz dużych, zielonych terenów rekreacyjnych mieszkańcy Chyloni mogą też korzystać z boisk, kortów tenisowych klubu TKKF Checz Gdynia (kobieca piłka nożna), licznych siłowni i klubów fitness. Dostępny jest również basen kryty przy Szkole Podstawowej nr 40.

5. Gastronomia i kultura 

Chylonia nie jest najważniejszym miejscem na kulinarnej mapie Gdyni. W dzielnicy można jednak smacznie zjeść. Znajdują się tu zarówno bary mleczne, jak i pizzerie. Chylonia proponuje także restauracje z kuchnią włoską, turecką czy azjatycką. Można zjeść na miejscu lub zamówić na dowóz. Dobre restauracje oferujące wykwintne potrawy znajdują się jednak poza dzielnicą, głównie w Śródmieściu.

Gdzie zjeść w dzielnicy? Najbardziej znanym lokalem gastronomicznym dzielnicy jest Bar Mleczny Tęczowy przy pl. Dworcowym 5. Cieszy się on dużą popularnością wśród mieszkańców. Pochlebne opinie zbiera też Bar Smakosz przy ul. Chylońskiej koło przystanku SKM Gdynia Leszczynki. W okolicy stacji SKM-ki umieszczonych jest wiele przekąskowi, które zyskują uznanie mieszkańców. Oferują one smaczne i niedrogie dania na wynos.

Głównymi organizatorami wydarzeń kulturalnych w dzielnicy są centra kultury. Działają tu Przystań Opata Hackiego 33, Klub Osiedlowy G.S.M. oraz Przystań Chylońska 237. Odbywają się tu koncerty, imprezy taneczne, pikniki, warsztaty dla dzieci i dorosłych.  Filie centrum kultury Przystań organizują też liczne wyprzedaże garażowe dla mieszkańców Chyloni, wspólne kolędowanie, drobne prace rewitalizacyjne dzielnicy. Ważnym wydarzeniem kulturalnym w dzielnicy jest Święto ulicy Chylońskiej, które odbywa się 6 czerwca. Zaplanowane są wówczas parady, festyny i występy artystów w Parku Kilońskim. Święto organizowane jest przez Radę Dzielnicy i jest to najwyższe wydarzenie tego typu w Gdyni. W wydarzeniu uczestniczy wielu mieszkańców miasta.

W obrębie dzielnicy funkcjonuje biblioteka miejska. Do dyspozycji mieszkańców jest Gdyńska Biblioteka Publiczna filia nr 12 i Gdyńska Biblioteka Publiczna nr 18. Ważnymi ośrodkami kultury są też muzea. W Chyloni działa Gdyńskie Muzeum Motoryzacji oraz Schron Przeciwlotniczy przy ul. Morskiej udostępniony do zwiedzania.

6. Zdrowie w Chyloni

Jakość powietrza w Gdyni, w tym w dzielnicy Chylonia jest systematycznie monitorowana. Można sprawdzić ją online. Na terenie dzielnicy zostały zamontowane czujniki, które pozwalają określić, czy w danym dniu występuje smog. Najczęściej mieszkańcy mogą cieszyć się bardzo dobrym powietrzem, a unikanie spacerów na świeżym powietrzu nie jest zalecane. Gdynia oprócz powietrza w wysokiej jakości może pochwalić się też zdatną do picia kranówką. Jest ona takiej samej jakości jak woda butelkowana, co oznacza, że kranówka nadaje się do picia, gotowania itp.

Mieszkańcy Chyloni nie powinni obawiać się o swoje zdrowie. Mogą udać się do lekarza z przychodni Chylonia I przy ul. Rozewskiej. Pacjentom opiekę oferuje także Vita-Med. Centrum Opieki Medycznej przy ul. Wejherowskiej. Przychodnie działają na podstawie umowy z NFZ. W Chyloni funkcjonuje też kilka prywatnych gabinetów lekarskich m.in. ginekologicznych, psychologicznych. Mieszkańcy nie mogą także narzekać na brak aptek. Na każdym z osiedli jest ich przynajmniej kilka. Szpitale publiczne znajdują się w innych dzielnicach.

7. Sklepy, hipermarkety

Infrastruktura usługowa i handlowa w Chyloni jest bardzo bogata. W dzielnicy znajduje się wiele piekarni, drogerii, banków, punktów poczty. Mieszkańcy zakupy mogą robić w sklepach ze zdrową żywnością lub marketach typu Stokrotka czy Żabka. Dostępne są też sklepy wielkopowierzchniowe np. Makro, Biedronka, Lidl oraz Dom Towarowy Chylonia i Złota Rybka.

Oprócz sklepów spożywczych w Chyloni działają także markety budowlane i przemysłowe. Supermarkety i hipermarkety dostępne są w niedalekiej Rumi, gdzie wielu mieszkańców wybiera się na większe zakupy. Najbliższe centra handlowe ulokowane są w Rumi (Galeria Rumia) i w dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana (Galeria Riviera).

8. Zalety i wady mieszkania w Chyloni

Chylonia jest obecnie jedną z najmodniejszych dzielnic Gdyni. Zapewnia swoim mieszkańcom wysoką jakość życia, jednocześnie oferując mieszkania w atrakcyjnych cenach. Mieszkanie na Chyloni coraz częściej wybierają rodziny z dziećmi. Lokale w nowych apartamentowcach wynajmują też studenci, których kusi łatwy dojazd do centrum, gdzie zlokalizowane są niemal wszystkie wydziały trójmiejskich uczelni wyższych. 

Zalety:

 • bliskość Śródmieścia,
 • bardzo dobra komunikacja,
 • położenie wzdłuż linii SKM,
 • bogata infrastruktura usługowa,
 • tereny zielone i rekreacyjne w obrębie dzielnicy,
 • czyste powietrze.

Wady:

 • zbyt mała liczbę miejsc parkingowych,
 • słaba infrastruktura sportową i niewielka ilość placów zabaw,
 • brak wydarzeń kulturalnych,
 • brak miejsc do odpoczynku i relaksu w przestrzeni publicznej,
 • słaba oferta gastronomiczna.

Czy Chylonia jest przyjazna dla zwierząt?

Całodobowe lecznice dla zwierząt, sklepy zoologiczne, hotel dla psów przy ul. Chylońskiej oraz bliskość terenów zielonych sprawia, że Chylonia to dzielnica przyjazna zwierzakom. Niektóre z kawiarni i restauracji zapraszają do siebie wraz z czworonogami.

9. O czym się mówi w Chyloni?

Problem, o którym głośno jest od lat w dzielnicy to bezpieczeństwo. Zmartwień mieszkańcom dostarcza przede wszystkim osiedle Meksyk. Jego rewitalizacja nie sprawiła, że wszystkie problemy znikły. Mieszkańcy Chyloni cyklicznie domagają się od władz miasta zwiększenia liczby patroli w najbardziej niebezpiecznych okolicach.

W dzielnicy dużo mówi się też o dzikach, które wychodzą na osiedla z pobliskich terenów zielonych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zwierzęta straszą mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych. Zdarzyły się też ataki dzików na wyprowadzane psy. Temat dzików buszujących po osiedlach pojawia się rokrocznie w okolicach przednówka.

 

Źródło zdjęcia głównego: www.gdynia.pl. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: