Obłuże Gdynia

Redakcja

Redakcja

05.05.2020

Jakie są zabytki i atrakcje oddalonej 3 km od plaży gdyńskiej dzielnicy Obłuże? Sprawdź na GetHome.pl

Obłuże to północna dzielnica Gdyni, bezpośrednio granicząca z gminami podmiejskimi składająca się głównie z powojennych bloków i niskiej zabudowy jednorodzinnej. To jedna z najważniejszych pod względem komunikacyjnym części miasta. Przebiega tędy Trasa im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, łącząca Gdynię z autostradą A1, a swobodny transport dodatkowo ułatwia doskonale rozwinięta komunikacja autobusowa. Mieszkańcy dzielnicy cieszą się znaczną ilością terenów zielonych oraz rekreacyjnych, plaża położona jest zaledwie trzy kilometry stąd, nie brakuje tu także dobrych restauracji oraz punktów handlowo-usługowych.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Gdynia Obłuże

domy na sprzedaż Gdynia Obłuże

1. Informacje ogólne

Położenie Obłuża na mapie Gdyni

Obłuże to jedna z północnych dzielnic Gdyni bez dostępu do morza leżąca na zachód od Pogórza (granicę wyznacza linia kolejowa prowadząca do lotniska Gdynia-Kosakowo), na wschód od Babich Dołów i Oksywia, na południu sąsiadująca z gdyńskim Śródmieściem a na północy z podmiejską gminą Kosakowo. Zajmuje powierzchnię 3,65 km2, co daje jej trzynaste miejsce pod względem zajmowanej powierzchni spośród wszystkich gdyńskich dzielnic.

Cały teren dzielnicy położony jest na wysoczyźnie zwanej Kępą Oksywską. Część powierzchni dzielnicy jest gęsto zalesiona - znajdują się tam ogródki działkowe, podczas gdy jej południowe tereny, bliższe industrialnej części Gdyni, wyróżniają się zabudową wielorodzinną.

Obłuże dzieli się na mniejsze jednostki terytorialne zwane osiedlami:

 • Kaczy Dół – położony w okolicach ulic Cechowej i Czeladniczej o przeważającej zabudowie jednorodzinnej, na terenie osiedla znajduje się Szkoła Podstawowa nr 6,
 • Obłuże Centrum – położone w okolicach ulic Kwiatkowskiego i Cechowej, przeważająca zabudowa przedwojenna jedno- i wielorodzinna,
 • Obłuże Górne – położone wzdłuż ulic Płk. Dąbka, zabudowa zróżnicowana, część wielorodzinna Obłuża Górnego, Leśnego, Nowego i w niewielkiej części Kaczego Dołu to głównie osiedla mieszkaniowe wybudowane w latach 70. XX wieku,
 • Obłuże Leśne – położone głównie na wschodzie w okolicach ulic Cechowej i Benisławskiego,
 • Obłuże Nowe – osiedle położone w zachodniej części dzielnicy między ulicami Cechową i Benisławskiego, przeważająca zabudowa wielorodzinna,
 • Stare Obłuże – położone w okolicy ulic Płk. Dąbka i Kwiatkowskiego w północno-wschodniej części dzielnicy. Obejmuje obszar dawnej wsi Obłuże.

Gdyńskie osiedla zajmują niewielkie obszary i nie pełnią ważnych funkcji administracyjnych. Niejednokrotnie trudno wyznaczyć ich wyraźne granice, w związku z czym podział administracyjny Obłuża ma charakter głównie zwyczajowy.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Obłużu

Według najnowszych danych GUS-u (stan na 2019 rok) na Obłużu mieszka 18 363 osób w tym 2855 osób w wieku przedprodukcyjnym, 9699 w wieku produkcyjnym i 5809 w wieku poprodukcyjnym, co dowodzi, że społeczność dzielnicy jest społecznością starzejącą się. Statystyki podają, że liczba mieszkańców Obłuża systematycznie spada o kilkadziesiąt osób rocznie (w 2010 roku wynosiła 19 431). Zagęszczenie ludności wynosi 5117 osób na km2, co jest piątym wynikiem spośród wszystkich gdyńskich dzielnic.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Obłuże jest zamieszkiwane przez przedstawicieli wszystkich grup społecznych, choć regularnie przybywa jej seniorów, których potrzeby zajmują miejskie władze w coraz większym stopniu. Rodziny doceniają liczbę i dostępność placów zabaw dla dzieci oraz infrastruktury sportowej dla najmłodszych, a ponadto przedszkoli i szkół podstawowych (choć jednocześnie skarżą się na niedostateczną liczbę miejsc w żłobkach) oraz dobrze zorganizowaną komunikację miejską. Łatwy dojazd do Śródmieścia oraz pozostałych trójmiejskich miast jest ważny również dla studentów uczących się w miejscowych i gdańskich szkołach wyższych.

Czy Obłuże to styl życia Gdyni?           

Jak się mieszka w dzielnicy? Na Obłużu ubywa mieszkańców, ale jest to wynik głównie ujemnego przyrostu naturalnego, z którym zmaga się całe Trójmiasto. Dzielnica ceniona jest za ilość terenów zielonych oraz rekreacyjnych, liczbę placówek edukacyjnych, bezpieczeństwo i transport publiczny. To spokojne miejsce, z którego łatwo można dojechać do bardziej rozrywkowych czy atrakcyjnych pod względem turystycznym części miasta.

Planowany rozwój dzielnicy                                                                    

Planowane inwestycje publiczne koncentrują się wokół budowy lub modernizacji niewielkiej infrastruktury miejskiej. W przygotowaniu jest remont nawierzchni przy ul. Frezerów, Turkusowej, Płk. Dąbka oraz remont chodników na Skwerze Ireny Kwiatkowskiej, przy ul. Maciejewicza aż do najbliższej pętli autobusowej, a przy ul. Unruga oprócz przebudowy chodnika i zjazdu pojawi się nowe oświetlenie, trawniki, przysiadak i przede wszystkim osiem miejsc postojowych.

Miasto skupia się również na usprawnieniu komunikacji pieszej, w budowie są ciągi piesze od ul. Płk. Dąbka do Targowiska nr 8, przy ul. Turkusowej, ul. Kwiatkowskiego i Unruga. W planach jest także modernizacja obiektu sportowego Skatepark Skwerek na terenie rekreacyjnym Stawek. Spośród prywatnych inwestycji deweloperskich wyróżnia się położony na granicy dzielnic Obuże i Oksywie kompleks budynków ATAL Bosmańska, które będą mieścić 96 mieszkań jedno- i dwupoziomowych.

Obłuże – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na Obłużu nie znajduje się zbyt wiele atrakcji, największą zaletą dzielnicy jest łatwość dojazdu do gdyńskich plaż (w Śródmieściu, Orłowie i na Babich Dołach). Turyści często decydują się na nocleg w tej dzielnicy również ze względu na bliskość i bezproblemowy dojazd do pełnego atrakcji Śródmieścia.

Czy Obłuże to bezpieczna dzielnica?

Czy Obłuże to bezpieczna dzielnica? Mieszkańcy nie zgłaszają uwag do działań miejscowej policji i straży miejskiej działających jako Zintegrowany System Ratowniczy. Większość interwencji dotyczy drobnych wykroczeń, nierzadko popełnianych przez turystów. Tak wysoki poziom bezpieczeństwa jest wynikiem działań profilaktycznych prowadzonych przez miasto, wśród nich można wyróżnić między innymi realizację programu szkół otwartych i programów dla młodzieży. Warto także wspomnieć o miejskim systemie monitoringu obejmującym niemal całe terytorium Obłuża.  

Atrakcje Obłuża: oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci na Obłużu jest godna pochwały. Znajduje się tu wiele atrakcji dla najmłodszych, z których najważniejsze są oczywiście place zabaw dla dzieci, spośród których warto wymienić obiekty przy ul. Adm. Unruga, Zameczek przy ul. Piekarskiej, przy ul. Płk. Dąbka i przy ul. Benisławskiego. Nieco starsze dzieci chętnie odwiedzają Skatepark na Skwerze Ireny Kwiatkowskiej. Wiele atrakcji dla Gdynian w każdym wieku organizuje Biblioteka Obłuże przy ul. Boisko, działa tam między innymi Klub Młodego Artysty.

Zapoznaj się również z informacjami o innych dzielnicach Gdyni:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Obłuża do centrum?

Z racji tego, że Obłuże jest ważnym punktem przelotowym z centrum miasta do Oksywia, Babich Dołów, Podgórza Górnego i Dolnego jest nieustannie zakorkowane, zdarza się, że nawet poza godzinami szczytu. Czas dojazdu do Śródmieścia nie stanowi jednak problemu dla mieszkańców Obłuża ponieważ wynosi od 15 do około 30 minut w zależności od punktu startowego i docelowego oraz pory dnia.

Tramwaje na Obłużu

Niestety, w Gdyni nie funkcjonuje ruch tramwajowy. Zamiast tego po mieście można poruszać się autobusami miejskimi. Na terenie Obłuża nie kursuje żadna z linii trolejbusowych i transport publiczny w jest oparty głównie na sprawnie funkcjonującej komunikacji autobusowej.

Autobusy na Obłużu

Komunikacja autobusowa na Obłużu jest doskonale rozwinięta, a liczba dostępnych linii autobusowych robi wrażenie. Kursują tu m.in:

 • linia K – łącząca Obłuże Maciejewicza i Kacze Buki,
 • linia 104 – łącząca Dom Marynarza i Oksywie Dolne,
 • linia 105 – łącząca Redłowo Szpital i Mechelinki – Przystań
 • linia 125 – łącząca Redłowo Szpital i Pogórze Dolne,
 • linia 128 – łącząca Dom Marynarza i Urząd Miasta – Świętojańska,
 • linia 141 – łącząca Pogórze Górne i Witomino Sosnowa,
 • linia 146 – łącząca Plac Kaszubski i Rewę – Bursztynowa,
 • linia 150 – łącząca Witomino-Leśniczówka i Oksywie Godebskiego,
 • linia 152 – łącząca Mały Kack Sandomierska i Oksywie Dickmana,

Linie nocne dojeżdżające na Obłuże to:

 • linia N10 – łącząca Kacze Buki i Oksywie Godebskiego,
 • linia N40 – łącząca Plac Kaszubski i Pogórze Dolne.

Na terenie dzielnicy kursuje osiemnaście linii dziennych i dwie nocne, więc mieszkańcy nie mają problemów z podróżowaniem po mieście komunikacją miejską. Kluczowe przystanki autobusowe to: Podgórska, Obłuże Centrum i Maciejewicza. Z Obłuża można również łatwo dojechać do podmiejskiej gminy Kosakowo.

Dworce/zajezdnie

Z racji tego, że na Obłużu nie funkcjonuje transport trolejbusowy ani kolejowy, na terenie dzielnicy brakuje zajezdni oraz dworców. Do końca 2020 roku ma powstać projekt na przebudowę istniejącej linii kolejowych do północnych części Gdyni, w tym do Obłuża. Jego celem ma być odkorkowanie najważniejszych miejskich arterii.

Obłuże – ścieżki rowerowe

Transport rowerowy w Gdyni zyskuje coraz większą popularność. W planach są kolejne inwestycje, mające poprawić stan miejskiej infrastruktury rowerowej, która wciąż pozostawia wiele do życzenia. Miłośnicy jednośladów skazani są na poruszanie się po mieście ulicami lub nielicznymi ścieżkami rowerowymi, które na Obłużu mają charakter typowo rekreacyjny i są położone na terenach zielonych. Władze miasta dostrzegły ten problem i starają się rozwijać transport rowerowy poprzez promowanie rowerów miejskich, imprez rowerowych i rowerowej turystyki miejskiej.

Komunikacja na Obłużu – główne ulice

Najważniejszą arterią komunikacyjną na Obłużu jest rozpoczynająca się tutaj trasa szybkiego ruchu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, łącząca Port Promowy i Kontenerowy oraz stocznię z obwodnicą Trójmiasta i dalej z drogą ekspresową S6 i autostradą A1. Inne ważne ulice to łącząca Oksywie i Podgórze Dolne z Obłużem oraz ważna ze względu na liczbę ważnych instytucji i punktów handlowo-suługowych ul. Unruga, równie istotna i biegnąca w zbliżonym kierunku ul. Płk. Dąbka. Kolejne ważne ulice to ulice Podgórska i Bosmańska, jednak ustępują one znaczeniem wcześniej wymienionym arteriom.

Komunikacja na Obłużu – inwestycje drogowe

Największą obecnie inwestycją drogową na Obłużu jest przebudowa ronda na skrzyżowaniu ulic Puckiej, Adm. Unruga, Czernickiego i Złotej, które zostało wybudowane w 2019 roku i nieco rozładowało korki w północnej części Gdyni. Po remoncie konstrukcja pierścienia ronda ma zostać zmieniona i utwardzona. Kolejną ważną inwestycją jest renowacja arterii drogowej na ul. Płk. Dąbka na odcinku od ul. Derdowskiego do ul. Andersa i budowa wiaduktu, który ma usprawnić komunikacją samochodową w tym rejonie.

Na Obłużu powstaną także nowe miejsca postojowe przy ul. Adm. Unruga. Mieszkańcy czekają na modernizację linii kolejowej, która przywróciłaby transport kolejowy do północnych dzielnic Gdyni, jednak inwestycja jest dopiero w fazie projektu.

Ocena redakcji

Komunikacja miejska na Obłużu opiera się na transporcie autobusowym, niestety nie dojeżdżają tutaj gdyńskie trolejbusy. Mieszkańcy nie mają problemów z poruszaniem się po mieście, jednak od lat skarżą się na korki, również poza godzinami szczytu. Dotychczas podejmowane przez miasto kroki nie poprawiły sytuacji i wciąż istnieje potrzeba rozbudowania lokalnej infrastruktury drogowej, zwłaszcza kolejowej.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Obłużu

Na Obłużu znajduje się dwa prywatne żłobki przy ul. Jantarowej i Cechowej oferujące wykwalifikowaną całodzienną opiekę oraz liczne zajęcia dodatkowe. Zaledwie dwie placówki nie są w stanie zapewnić odpowiedniej liczby miejsc dla wszystkich. Znacznie większy wybór mają rodzice nieco starszych dzieci, ponieważ na Obłużu znajduje się pięć prywatnych przedszkoli, po jednym przy ul. Krawieckiej, Maciejewicza i Boisko i dwa przy ul. Unruga. Jest to wystarczająca liczba placówek spełniająca potrzeby miejscowych rodzin.

Szkoły podstawowe: edukacja na Obłużu

Oferta szkół podstawowych na Obłużu prezentuje się imponująco. Znajduje się tutaj pięć placówek: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Antoniego Abrahama (ul. Cechowa) i Szkoła Podstawowa nr 39 im. Kazimierza Jurkiewicza (ul. Unruga) są jednostkowymi szkołami podczas gdy Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II (pl. Św. Andrzeja) jest częścią Zespołu Szkół Katolickich, a Szkoła Podstawowa nr 44 im. Obrońców Wybrzeża (ul. Mjr. Sucharskiego) należy do Zespołu Szkół nr 12. Na terenie Obłuża znajduje się także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. Płk. Dąbka, w skład którego wchodzi między innymi Szkoła Podstawowa Specjalna nr 50. Wszystkie placówki oferują zróżnicowany program nauczania i bogatą ofertę zajęć dodatkowych.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Obłużu? Od lat notuje się na Obłużu problem z dostępnością miejsc w żłobkach. Zaledwie dwie tego typu instytucje, do tego prywatne, nie są w stanie odpowiedzieć na potrzeby miejscowych rodzin, w związku z czym rodzicie muszą szukać miejsc w żłobkach położonych w innych dzielnicach, głównie na Oksywiu i Śródmieściu. Rodzice starszych dzieci są w o wiele bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ liczba przedszkoli i szkół podstawowych zapewnia odpowiednią liczbę miejsc dla wszystkich zainteresowanych.

Licea i technika na Obłużu: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie dzielnicy znajduje się kilka dużych szkół średnich. Przede wszystkich warto wymienić Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy ul. Płk. Dąbka, w skład którego wchodzą Branżowa Szkoła I stopnia nr 2, Branżowa Szkoła I stopnia nr 6, Technikum Budowlane, Technikum nr 3, Szkoła Policealna nr 5 dla dorosłych i Ośrodek Kształcenia Zawodowego. Kolejną placówką jest Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II na placu św. Andrzeja. Szkolnictwo zawodowe na Obłużu prezentuje się więc bardzo dobrze, ale uczniowie zainteresowani nauką w placówkach ogólnokształcących zwykle uczęszczają do szkół w innych dzielnicach.

Popularne szkoły na Obłużu

Na terenie dzielnicy znajdują się zarówno szkoły prywatne, jak i szkoły publiczne. Dużą popularnością cieszy się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 mieszczące kilka placówek i oferujące zróżnicowane programy nauczania. Znaczą renomę posiada Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II, które w 2019 roku zajęło siódme miejsce wśród wszystkich trójmiejskich liceów. Niestety ze względu na bliskość Gdańska, absolwenci gdyńskich szkół średnich zmuszeni są dojeżdżać do uczelni położonych właśnie tam. W Gdyni nie znajduje się zbyt wiele szkół wyższych, a na Obłużu nie ma ich wcale.

Ocena redakcji

Poziom edukacji i liczba placówek na Obłużu zasługuje na pochwałę. Problem jest jedynie z dostępnością miejsc w miejscowych żłobkach, ale liczba przedszkoli i szkół podstawowych oraz ich oferta edukacyjna z nawiązką to rekompensują. Nastolatkowie mają do wyboru kilka szkół średnich, ale większość z nich to szkoły zawodowe lub technika, na terenie dzielnicy znajduje się tylko jedno liceum. Na Obłużu nie ma szkół wyższych, studenci dojeżdżają do uczelni położonych w innych dzielnicach (najbliższe miejskie uczelnie znajdują w dzielnicach sąsiadujących z Obłużem, są to Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej i Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa.

4. Jak się mieszka na Obłużu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Obłużu znajduje się wiele terenów zielonych, jednak większość z nich nie jest uregulowanymi terytorialnie i prawnie parkami. Znaczna część miejscowej zielni to Kępa Oksywska, zalesiona wysoczyzna leżąca na granicy Obłuża i Oksywia, idealne miejsce na spacery dla miłośników natury. Północną część dzielnicy zajmują rozległe ogródki działkowe. Funkcję najważniejszego parku i punktu spotkań, festynów i rodzinnych spacerów pełni Skwer im. Ireny Kwiatkowskiej położony przy ul. Płk. Dąbka. Znajduje się tam niewielki staw z podświetlaną fontanną, stanowiska do swobodnego grillowania, skatepark i boisko do koszykówki.

Amatorzy aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu z pewnością znajdą na Obłużu coś dla siebie. Przy Szkole Podstawowej nr 39 działa basen otwarty także dla osób niezwiązanych ze szkołą. Z kolei przy ul. Robotniczej działa szkoła pływania Pływaczek oferująca zajęcia z nauki pływania dla dzieci i dorosłych, aerobik w wodzie i treningi triathlonowe, przy szkole działa także Kaizen DOJO Aikido specjalizujące się w dalekowschodnich sztukach walki. Niestety, na terenie dzielnicy nie ma klubu fitness, ale działa tu kilka siłowni plenerowych, między innymi przy ul. Płk. Dąbka, Białowieskiej i Piekarskiej (dwa place). Na Obłużu działa również szkoła tańca Panther Dance specjalizująca się w zajęciach z pole dance dla dzieci i dorosłych oraz z zajęć fintess.

5. Gastronomia 

Na Obłużu można znaleźć miejsce zarówno na wypad z przyjaciółmi, jak i obiad z rodziną czy szybki lunch w przerwie od pracy. Gdzie zjeść w dzielnicy? Jedną z najczęściej ocenianych restauracji jest niewielka pierogarnia Dziana Dana znajdująca się przy ul. Unruga. Na pyszne jedzenie i szybką obsługę można liczyć w Bistrze Qrka przy ul. Płk. Dąbka serwującym tradycyjne dania obiadowe i w specjalizującym się w domowej kuchni Barze Mlecznym Jaśko przy ul. Adm. Unruga.

Bistro Biały Młyn przy ul. Szlifierzy to nie tylko dobra restauracja, ale i miejsce umożliwiające wykupienie pełnego cateringu oraz organizację imprez okolicznościowych. Podobną usługę oferuje także Dom Bankietowy Paloma położony przy ul. Benisławskiego. Miłośników zimnego piwa i kameralnej atmosfery zachwyci z kolei pub Fyrtel zlokalizowany na placu Św. Andrzeja. Gastronomiczna oferta Obłuża stale się rozwija i najbliższym czasie z pewnością pojawią się tu nowe warte odwiedzenia miejsca.

Niestety na terenie Obłuża nie ma kin, teatrów ani muzeów, brakuje także galerii sztuki. Przy ul. Boisko działa Biblioteka Obłuże, która udostępnia wypożyczającym książki, audiobooki i gry planszowe, a na miejscu można skorzystać z komputera z dostępem do internetu oraz pograć na konsoli PlayStation 4. Przy Bibliotece funkcjonuje też Klub Rodzica i Klub Młodego Artysty a dodatkowo organizowane są warsztaty DIY, zajęcia dla rodziców z dziećmi, przedstawienia teatralne i spotkania autorskie. Instytucja pełni funkcję miejscowego centrum kultury.

6. Zdrowie na Obłużu

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji PEWIK zapewnia, że kranówka na Obłużu spełnia wszelkie normy sanitarne i można ją pić nawet bez przegotowania. Gdyńska woda ma najwyższą I klasę czystości i pochodzi z podziemnych pokładów, wydobywana jest z jednego z ośmiu miejskich ujęć wody lub osiemdziesięciu trzech studni głębinowych. Trafia ona do mieszkań po usunięciu z niej związków żelaza i manganu oraz napromieniowaniu UV, dzięki czemu jest o wiele zdrowsza niż ta butelkowana, która nie jest kontrowana w tak restrykcyjny sposób.

Jakość powietrza na Obłużu zwykle oceniana jest jako dobra, choć zdarzają się dni, gdy poziom smogu jest znacznie przewyższa normy. Przyczyną tego jest stare budownictwo, które wciąż ogrzewane jest tradycyjnymi piecami węglowymi, tzw. kopciuchami oraz częste korki. Władze miasta dostrzegły ten problem i przygotował czteroletni plan likwidacji wszystkich tego typu pieców. Na 2020 rok zaplanowane prace w 144 mieszkaniach, a tempo pracy pozwala przypuszczać, że jakość powietrza w Gdyni będzie coraz lepsza.

Jeśli chodzi o przychodnie i szpitale publiczne, to na Obłużu działają dwa publiczne ośrodki zdrowia: NZOZ Przychodnia Obłuże II przy ul. Sucharskiego i NZOZ Przychodnia Obłuże Leśne przy ul. Unruga. Najbliższy szpital, Szpital Morski im. PCK znajduje się około trzech kilometrów od granic Obłuża. Oprócz tego mieszkańcy mogą skorzystać z usług kilkunastu gabinetów dentystycznych. Dodatkowo przy ul. Płk. Dąbka działa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3. Na terenie dzielnicy nie ma problemu z dostępnością aptek, działa ich tutaj kilka, między innymi przy ul. Unruga, Płk. Dąbka i Bosmańskiej.

7. Sklepy, hipermarkety

Na Obłużu nie brakuje sklepów oraz supermarketów, działają tutaj wszystkie znane dyskontowe  sieci handlowe takie jak Lidl, Biedronka czy Żabka oraz niewielkie sklepiki osiedlowe. Jedyny duży hipermarket w dzielnicy to Kaufland znajdujący się przy ul. Unruga. Na terenie Obłuża nie ma centrum handlowego, ale tuż przy jego wschodniej dzielnicy jest galeria handlowa Szperk, w której mieści się Empik, CCC, Deichmann i wiele sklepów odzieżowych, z kolei przy zachodniej dzielnicy działa Centrum Handlowe Port Rumia, w którym mieści się blisko osiemdziesiąt sklepów.

Ważnym punktem handlowym dzielnicy jest położone na granicy Obłuża i Oksywia Targowisko nr 8. Składają się na niego niewielkie budki i prowizoryczne stragany ogrodzone parkanem i ozdobione szyldem. Obecnie bazar jest nieco zaniedbany, ale mieszkańcy wciąż chodzą tam na zakupy po świeże warzywa i owoce, a nawet ryby. W okolicy nie brakuje także licznych punktów usługowych, zwłaszcza z branży beauty.

8. Wady i zalety życia na Obłużu

Zalety:

 • szybki dojazd do centrum miasta oraz poza nie, 
 • doskonale zorganizowany transport autobusowy,
 • duży wybór restauracji,
 • duży wybór szkół podstawowych,
 • rozwijająca się infrastruktura handlowo-usługowa,
 • wysoka jakość powietrza.

Wady:

 • duże zagęszczenie ludności,
 • częste korki,
 • brak komunikacji trolejbusowej i kolejowej,
 • niewiele instytucji i ośrodków kulturalnych,
 • problem z dostępnością miejsc w żłobkach.

Jedną z największych zalet Obłuża jest jego położenie: blisko Śródmieścia, niedaleko plaży i z dobrze rozwiniętą siatką ulic na czele z Trasą im. Eugeniusza Kwiatkowskiego łączącą się z autostradą A1. Niestety, z tego powodu jest to jedna z bardziej zakorkowanych dzielnic Gdyni i transport samochodowy w godzinach szczytu może być utrudniony, zwłaszcza że zagęszczenie ludności na Obłużu jest dość duże, więc może pojawić się problem ze znalezieniem miejsca w żłobku. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w przypadku przedszkoli i szkół podstawowych oraz średnich.

W dzielnicy jest wiele miejsc, w których można spędzić czas: w większości są to tereny zielone i rekreacyjne oraz restauracje, niestety brakuje tutaj większych instytucji kulturalnych. Większość gdyńskich kin i teatrów znajduje się w dzielnicach sąsiadujących z Obłużem. Równie blisko, bo zaledwie kilkadziesiąt metrów od formalnej granicy Obłuża co rok rozgrywa się festiwal muzyczny Open Air odbywający się na lotnisku w Babich Dołach.

Czy Obłuże jest przyjazne dla zwierząt?

Obłuże zdecydowanie można nazwać dzielnicą przyjazną zwierzętom. Działa tutaj położony przy ul. Tucholskiej wybieg dla psów z pochylnią skośną, tyczkami do slalomu, poprzeczkami do przeskoków oraz krótkimi tunelami prostymi. Przy ul. Cechowej znajduje się lecznica dla zwierząt, działa tam także salon strzyżenia i pielęgnacji psów. Również wiele miejscowych restauracji nie ma nic przeciwko obecności zwierząt na terenie swojego lokalu.

9. O tym się mówi na Obłużu

Duże emocje wśród mieszkańców Obłuża wzbudza strategia rozbudowy miasta Moja Gdynia 2030, w ramach której przewiduje się rewitalizację wielu ulic i budynków, między innymi przy ul. Unruga, Płk. Dąbka i Piekarskiej. Poza tym od dawna dyskutuje się o przebudowie linii kolejowych na Obłużu, które są nieczynne od ponad trzydziestu lat. Uruchomienie komunikacji kolejowej mogłoby odkorkować północne dzielnice Gdyni oraz lokalne drogi dojazdowe, więc z punktu widzenia mieszkańców tych terenów jest to ważna inwestycja. Na wyniki przetargu na projekt rewitalizacji istniejącej już infrastruktury należy jednak poczekać do końca 2020 roku.

 

Źródło zdjęcia głównego: www.gdynia.pl. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: