Dzielnica Wola Warszawa

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 04.07.2019

Wola – informator dla obecnych i przyszłych mieszkańców dzielnicy. Dlaczego warto tu zamieszkać? Czytaj na Gethome!

Wola to rozwinięta, centralnie położona dzielnica Warszawy. Liczne instytucje kultury, zielone parki i ośrodki sportu dają mieszkańcom możliwość kreatywnego spędzenia wolnego czasu.

Wola jest chętnie wybierana przez osoby preferujące wielkomiejski styl życia. Szybki dojazd do ścisłego centrum miasta sprzyja wizytom w klubach nocnych i restauracjach. Oferta gastronomiczna Woli jest zadowalająca, w dzielnicy znajduje się wiele lokali o zróżnicowanym poziomie: od studenckich jadłodajni po ekskluzywne restauracje. W przeważającej części dzielnicy występuje duże natężenie ruchu ulicznego, co może być negatywnie oceniane przez osoby lubiące ciszę i spokój. Cześć osiedli na Woli nie cieszy się dobrą sławą - jest to „dzielnica dwóch prędkości”. Obszar położony bliżej warszawskiego Śródmieścia rozwija się, podczas gdy np. Koło pozostaje zaniedbane i dość niebezpieczne.

Jak się mieszka na Woli? Najszybciej rozwijająca się dzielnica Warszawy jest coraz atrakcyjniejsza dla mieszkańców, inwestorów i biznesu. Wola przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny. Powstająca druga linia metra sprzyja rozładowaniu korków, które przez wiele lat były utrapieniem mieszkańców. Remonty dróg, renowacja starszych budynków oraz modernizacje parków i zieleńców zdecydowanie poprawiły komfort życia w dzielnicy.

Rodziny na Woli mogą być zadowolone z poziomu bezpieczeństwa i dostępu do edukacji. Mieszkańcy mają do dyspozycji wiele placówek medycznych. Studenci znajdą tu tanie mieszkania do wynajęcia.

Położenie Woli i dynamiczny rozwój jej biznesowych części sprawiają, że dzielnica została ochrzczona przez media „warszawskim Manhattanem”. Mieszkanie na Woli i praca w tutejszych biurowcach to wygodna opcja dla osób w wieku produkcyjnym. Dojazd do pracy w okolicach Ronda Daszyńskiego nie zajmie więcej niż 25 min, nawet z najdalszych obszarów dzielnicy. Zalety życia na Woli przemawiają do właścicieli czworonogów, młodych rodzin i zapracowanych singli.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Wola

domy na sprzedaż Wola

1. Informacje ogólne

Położenie Woli

Wola to duża dzielnica miasta stołecznego położona na lewym brzegu Wisły. Sąsiaduje ona ze Śródmieściem, Bemowem, Żoliborzem, Ochotą i Włochami. Granicę pomiędzy Śródmieściem i Wolą wyznacza aleja Jana Pawła II. Pozostałe granice dzielnicy stanowią linie kolejowe. 

Według MSI (Miejskiego System Informacji) Wola podzielona jest na 8 obszarów:

Osiedle Awangarda Fort Bema Koło

Wola — liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności

Wola to dzielnica zajmująca powierzchnię równą 19,26 km2. Jest zdecydowanie mniejsza niż Wawer, Białołęka, Ursynów, Mokotów i Bielany. Powierzchnia Woli jest większa niż Żoliborza, Ochoty, Ursusa, Śródmieścia i Pragi-Północ. Zagęszczenie ludności wynosi 7 342 os/km2, a liczba mieszkańców: 141 407 osób — utrzymuje się ona na stałym poziomie. To również jeden z najgęściej zaludnionych obszarów, obok Śródmieścia czy dzielnicy Mokotów.

Mieszkańcy Woli to w większości kobiety. Wolę zamieszkuje 18 769 osób w wieku przedprodukcyjnym (dzieci i młodzież do lat 14), 85 582 osób w wieku produkcyjnym (15-64 lata) oraz 35 760 emerytów.

Dla kogo dzielnica Wola jest rekomendowana?

Wola jest rekomendowana dla osób lubiących życie w wielkim mieście. Wybór centralnie położonej dzielnicy pozwoli na korzystanie z pełnego wachlarza miejskich udogodnień. Na Woli odnajdą się młode rodziny, ponieważ w dzielnicy nie brakuje miejsc w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, organizowanych przez okoliczne centra edukacyjne i domy kultury, pozwoli zadbać o rozwój fizyczny i intelektualny pociech.

Wolę docenią zapracowani single i amatorzy życia nocnego. Blisko stąd do Śródmieścia z bogatą ofertą klubów nocnych, barów i biznesowych obszarów miasta. Mieszkańcy Woli mają doskonały dostęp do placówek kulturalnych, kin i teatrów, wydarzeń. Wybór mieszkania na Woli rekomendują właściciele czworonogów. W dzielnicy znajduje się wiele terenów spacerowych i wybiegi dla psów. Na skwerze Psa Fafika przy ul. Ogrodowej mieści się jeden z popularniejszych terenów dla właścicieli czworonogów.

Seniorzy na Woli mają do wyboru wiele ciekawych aktywności. Dzielnica prowadzi program Aktywny Senior, organizowane są zajęcia plastyczne oraz warsztaty z dziewiarstwa. Działa tu Specjalistyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Budynek Forest, Osiedle przy Arkadii 

Jak się mieszka na Woli?

Mimo wzrastającej gęstości zaludnienia i wielu trwających inwestycji budowlanych mieszkanie na Woli okazuje się dobrym doświadczeniem. Wiele osób chwali sobie zmiany, jakie zachodzą w ich dzielnicy. Na przestrzeni lat zdecydowanie poprawił się poziom bezpieczeństwa. Bliskość miejskich atrakcji oznacza brak nudy, dodatkowo na Woli odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych godnych polecenia.

Planowany rozwój Woli: wieżowce, apartamentowce, kultura i miejska zieleń

W dzielnicy prowadzonych jest ponad 40 inwestycji mieszkaniowych. Na nowych mieszkańców Woli czeka kilkanaście tysięcy nowych mieszkań. Wola staje się dzielnicą biznesową. Portal URBNEWS.pl informuje, że do końca 2020 r. na Woli dostępne będzie aż 1,2 miliona powierzchni biurowej.

Eqlibriu Jana Kazimierza

Inwestycje i rozwój metra w dzielnicy

Na Woli dostępnych jest 5 stacji II linii metra, w wyniku czego Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ zyskały szybkie połączenie z Dworcem Wileńskim na Pradze-Północ. Stacja przesiadkowa, która umożliwia wygodne przejście do linii metra M1 to Świętokrzyska, która znajduje się już na terenie Śródmieścia. W kwietniu 2020 roku zostały oddane kolejne stacje wolskiego odcinka metra - Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Na Woli trwają liczne rewitalizacje, które obejmują teren tak zwanej Starej Woli oraz kultowe Osiedle Wawelbergów. Kilka lat temu rewitalizację przeszedł jeden z największych parków na Woli, Park Szymańskiego.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

Wola — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Wola to wyjątkowa dzielnica, która ma wiele do zaoferowania swoim obecnym i przyszłym mieszkańcom. Ocalałe po wojnie budynki i dawne fabryki pozwolą na poznanie wyjątkowych legend miejskich i zrozumienie złożonej historii tej części miasta. Wola to dzielnica kontrastów. Najważniejszymi zabytkami są:  

 • mur getta,
 • Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Kolonia Wawelberga: najstarsze osiedle w Warszawie,
 • Gazownia Warszawska: muzeum i industrialna zabudowa,
 • Park Moczydło: baseny na Woli, skoki na bungee,
 • odrestaurowana ul. Chłodna.

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc na Woli, które warto zobaczyć. Na terenie dzisiejszego Młynowa odbywały się wolne elekcje królów polskich. Na Woli znajdowało się też Getto Warszawskie. To w tej dzielnicy doszło do krwawych pogromów ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego i to tu powstawały pierwsze osiedla mieszkaniowe we współczesnym rozumieniu tego pojęcia. Jeśli doda się do tego klimatyczne bazary, doskonałe restauracje i liczne przestrzenie związane z kulturą i sztuką otrzyma się portret ciekawej, przyjaznej mieszkańcom dzielnicy.

Położenie Woli zdecydowanie sprzyja rozwojowi biznesu. W dzielnicy powstał najwyższy budynek biurowy w Warszawie. Warsaw Spire, oddany do użytku w 2016 r. na stałe wpisał się w panoramę Warszawy. Na granicy Woli i Śródmieścia powstaje Barso Tower (310 m), czyli najwyższy wieżowiec w całej Unii Europejskiej. Przy ul. Prądzyńskiego działa Warszawskie Centrum EXPO XXI. Na powierzchni 20 000 m² odbywają się wydarzenia, eventy i branżowe targi. W dzielnicy mieści się kultowy klub muzyczny Progresja. Na jego scenie występowali m.in. Billy Talent, Imany, Zaz, Kayah i Goran Bregovic, Kaliber 44 czy Fismoll.

Osiedle 19 Dzielnica, Wola Czyste

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Czy Wola to bezpieczna dzielnica?

Teren dzielnicy Wola obsługiwany jest przez Komendę Rejonową Policji Warszawa IV. Jej działania wspomaga Straż Miejska i rozbudowany system monitoringu. Dzisiejsza Wola uchodzi za względnie bezpieczną dzielnicę. Według najnowszych statystyk Wola nadal zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingach bezpiecznych dzielnic, jednak mieszkańcy Woli widzą zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa, co pozwala patrzeć na sytuację w dzielnicy z optymizmem.

Wola: atrakcje dla dzieci

Rodzice na Woli mogą zabrać dzieci do jednego z 5 parków lub skorzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych. Wola to dzielnica przyjazna rodzinom. Na jej terenie znajduje się aż 27 placów zabaw dla dzieci. Najmłodsi mogą się bawić na nowoczesnych i bezpiecznych placach zabaw zlokalizowanych m.in. przy ulicach:

 • Monte Cassino 1/3,
 • Batalionu Parasol 3,
 • Karolkowa 78,
 • Okopowa 31,
 • Plac Mireckiego,
 • Górczewska 21.

W każde wakacje otwierana jest strefa edukacyjno-rozrywkowa na Woli. Na dzieci czeka park rozrywkowy z trampolinami, dmuchanymi zjeżdżalniami i minibungee. Rodziny na Woli mogą skorzystać z wielu pikników dla najmłodszych. które regularnie odbywają się w tutejszych parkach. Koncerty, animacje i występy artystyczne umożliwiają ciekawe spędzenie familijnego popołudnia.

Osiedle Jana Kazimierza

2. Komunikacja na Woli

Ile trwa dojazd z Woli do centrum?

Komunikacja na Woli należy do najlepiej zorganizowanych w całym mieście. Z większości punktów w dzielnicy można dotrzeć do Śródmieścia w 5-20 min. Wybawieniem od drogowych korków są często kursujące tramwaje i metro. W godzinach szczytu należy liczyć się z dużym tłokiem we wszystkich środkach komunikacji zbiorowej.

Metro na Woli

Gdy w 2015 roku otwarto II linię metra łączącą Dworzec Wileński i Rondo Daszyńskiego, komunikacja na Woli uległa zdecydowanej poprawie dzięki dwóm stacjom - przy Rondzie ONZ oraz Rondzie Daszyńskiego. W kwietniu 2020 roku otwarto kolejne trzy - Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

W dzielnicy znajduje się sześć stacji linii metra M2:

 • Rondo ONZ,
 • Rondo Daszyńskiego,
 • Płocka,
 • Młynów,
 • Księcia Janusza,
 • Ulrychów.

Autobusy

Wiele autobusów na Woli zostało skierowanych na trasy objazdowe w związku z budową metra na Woli. Planiści z ZTM przewidują, że po ukończeniu linii M2 duża część z nich nie wróci na swoje pierwotne trasy. Wraz z oddaniem wolskiego odcinka metra zmieni się przystanek końcowy wielu linii autobusowych: będą dowoziły pasażerów do stacji metra. Obecnie najwięcej linii autobusowych obsługuje przystanki na ulicach: Aleje Jerozolimskie, Kasprzaka, al. Prymasa Tysiąclecia, Wolska, Anielewicza, Powązkowska, Obozowa, Elekcyjna.

Osiedle Bliska Wola

Tramwaje na Woli

Na Woli znajduje się najstarsza zajezdnia tramwajowa w mieście. Przez obszar dzielnicy przebiegają trasy linii tramwajowych o numerach:

 • 1 (Annopol-Banacha),
 • 10 (Metro Młociny-Wyścigi),
 • 11 (Rondo Daszyńskiego-Piaski),
 • 13 (Kawęczyńska-Bazylika-Cmentarz Wolski),
 • 17 (Tarchomin Kościelny-PKP Służewiec),
 • 20 (Boernerowo-Żerań FSO),
 • 22 (Wiatraczna-Piaski),
 • 23 (Czynszowa-Nowe Bemowo),
 • 24 (Gocławek-Nowe Bemowo),
 • 26 (Wiatraczna-Koło),
 • 27 (Metro Marymont-Cmentarz Wolski),
 • 33 (Metro Młociny-Kielecka)
 • 35 (Nowe Bemowo-Wyścigi).

Dworce/zajezdnie

Na terenie Woli (oraz Ochoty) znajduje się jeden z najważniejszych dworców w Polsce: Warszawa Zachodnia. Zatrzymują się na nim pociągi oraz autobusy (miejskie, podmiejskie i dalekobieżne). Na terenie Woli działa zajezdnia tramwajowa przy ul. Młynarskiej 2. Pętle autobusowe na Woli to: Znana, Cmentarz Wolski, Rondo Daszyńskiego, Dw. Zachodni (Tunelowa), Koło, Młynów, Płocka-Szpital, Esperanto, Rondo Radosława, CH Arkadia.

Kościół, Wola Powązki

Wola — ścieżki rowerowe

Wzdłuż ul. Górczewskiej i Leszno powstaje szeroka na 2,5 m ścieżka rowerowa, dzięki której rowerzyści z dzielnicy wygodnie dojadą do Śródmieścia lub na Bemowo. Przez Wolę przechodzi tzw. rowerowy szlak obwodowy, łączący ją ze Śródmieściem, Łazienkami Królewskimi i Lasem Bielańskim. Droga ma aż 22 km długości i na terenie dzielnicy przebiega wzdłuż alei Prymasa Tysiąclecia. Pozostałe popularne ścieżki rowerowe na Woli to:

 • ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Prostej,
 • ścieżka rowerowa przy al. Jana Pawła II,
 • ścieżka rowerowa między ulicami: Wolska oraz Elekcyjna i al. Prymasa Tysiąclecia, Fort Wola i Sowińskiego,
 • ścieżka rowerowa w ciągu ulic Okopowa i Towarowa.

Łącznie na Woli znajduje się ponad 26 km ścieżek rowerowych.

Główne ulice na Woli

Wola to dzielnica z rozwiniętą siecią dróg. Ulice o strategicznym znaczeniu dla dzielnicy i miasta to: Al. Jerozolimskie, Górczewska, Grzybowska, al. Jana Pawła II, Kasprzaka, Okopowa, aleja Obrońców Grodna, Płocka, Powązkowska, aleja Prymasa Tysiąclecia, Prosta, Redutowa, al. Solidarności, Towarowa, Wolska.

Aleja Obrońców, Lasek na Kole

Planowane duże inwestycje drogowe

W związku z budową metra na Woli, remont przechodzi jedna z głównych arterii dzielnicy: ul. Górczewska. Wraz z jej remontem powstanie ścieżka rowerowa łącząca Bemowo ze Śródmieściem. Drogowcy planują przebudowę głównej arterii Odolan, ul. Jana Kazimierza. Ulica pozostanie drogą jednopasmową, pojawią się na niej miejsca parkingowe i ścieżka rowerowa.

Jedną z najważniejszych inwestycji tramwajowych w mieście jest budowa linii na ulicy Kasprzaka. Jej długość wyniesie 3,5 km. Trwa przygotowanie przetargu w tym zakresie. Na lata 2020-2023 przewidziano budowę linii tramwajowej, łączącej Wolę z Miasteczkiem Wilanów. Mieszkańcy Woli otrzymają szybkie i wygodne połączenie z Dworcem Zachodnim, Ochotą, Polem Mokotowskim oraz Miasteczkiem Wilanów.

Ocena redakcji

Sieć komunikacji na Woli jest doskonale rozwinięta. Zdecydowanym minusem komunikacji na Woli są korki w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Przejechanie głównych skrzyżowań w dzielnicy (np. Al. Solidarności i ul. Okopowa) może zająć nawet 30 min.

Eqlibrium Jana Kazimierza, Odolany

3. Edukacja na Woli

Żłobki na Woli

Na Woli mieści się 6 publicznych żłobków, m.in. Żłobek nr 18 (ul. Smocza 1a), Żłobek nr 19 (ul. Rabsztyńska 22), Żłobek nr 35 (ul. Działdowska 8). Rodziny, które posiadają małe dzieci, mogą skorzystać z oferty jednej z kilkunastu placówek prywatnych.

Przedszkola na Woli

Rodziny na Woli mogą skorzystać z oferty 29 przedszkoli publicznych. Oprócz nich w dzielnicy działają także placówki prywatne o zróżnicowanej ofercie. Do wyboru są przedszkola integracyjne, Montessori i dwujęzyczne.

Szkoły podstawowe: jaki jest poziom podstawówek na Woli?

Szkoły podstawowe na Woli nie cieszą się dobrymi opiniami. W rankingu serwisu Perspektywy.pl żadna z wolskich podstawówek nie znalazła się w miejskiej czołówce. W dzielnicy działa 15 publicznych szkół podstawowych i wiele prywatnych podstawówek. Program szkół podstawowych na Woli z pewnością spodoba się rodzicom, których dzieci wykazują talenty sportowe. 5 podstawówek na Woli realizuje specjalne programy szkolenia sportowego, w dyscyplinach, takich jak piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa, pływanie, lekkoatletyka, unihokej, judo.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Woli?

Rodziny na Woli nie mają większych problemów podczas rekrutacji do podstawówek i żłobków. Miejsc wystarczy dla wszystkich dzieci, które zamieszkują w rejonie danej placówki. W wyniku zwiększenia zapotrzebowania na miejsca w żłobkach dzielnica Wola otworzyła dodatkowy odział jednego ze żłobków. Mini-żłobek działa przy ul. Górczewskiej.

Czyste Wola Warszawa

Szkoły średnie na Woli: licea, technika, szkoły zawodowe

Wolskie szkoły średnie mają zadowalający poziom. W dzielnicy działają znane licea z tradycjami (np. XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika)  oraz technika, których uczniowie dobrze radzą sobie na drodze zawodowej. W dzielnicy działa 12 liceów, 9 techników oraz 4 szkoły zawodowe.

Renomowane szkoły średnie na Woli

Według rankingu serwisu Perspektywy.pl najlepszym liceum na Woli jest XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika. Uczniowie tej placówki osiągają doskonałe wyniki w nauce, wygrywają olimpiady przedmiotowe i liczne konkursy. W szkole realizowany jest Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej. Dobre licea na Woli to także XL LO z Oddz. Dwujez. im. Stefana Żeromskiego i XXIV Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida. Technikum Ekonomiczne nr 1 w ZSLiE nr 1 przy ul. Stawki 10 zajęło wysokie, szóste miejsce w wojewódzkim rankingu szkół technicznych. Placówka specjalizuje się w kształceniu przyszłych ekonomistów i logistyków.

Ocena redakcji

Oferta szkół w dzielnicy jest zróżnicowana i pełna. Podniesienie poziomu szkół podstawowych korzystnie wpłynęłoby na ocenę wolskiej oświaty, na ten moment wolska oświata zasługuję na mocną trójkę.
Osiedle Bliska Wola

4. Jak się mieszka na Woli? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wola to wbrew pozorom dość zielona dzielnica: przyjazna spacerowiczom, miłośnikom czworonogów, rodzinom z dziećmi i seniorom. Na jej terenie znajduje się aż 6 parków, 4 zielone skwery i 1 historyczny ogród. Są to:

 • Park im. Edwarda Szymańskiego. Jego powierzchnia wynosi 22 ha. W tym parku oprócz spacerowiczów odnajdą się miłośnicy sportów ekstremalnych. Działa tu centrum skoków na bungee.
 • Park im. gen. Józefa Sowińskiego ma 83 ha. W parku odbywa się wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych. Tutejszy amfiteatr pomieści nawet 3000 osób.
 • Opisując parki na Woli, należy wymienić także kultowy Park Moczydło. Ma prawie 20 ha, jest tu wiele szlaków spacerowych i atrakcji dla osób prowadzących aktywny styl życia. Wielu mieszkańców uważa ten park za najpiękniejszy w Warszawie. Najmłodsi skorzystają tu z nowoczesnego placu zabaw, a starsi z profesjonalnych boisk.
 • Lasek na Kole: obszerny teren rekreacyjny (43 ha), położony w północnej części dzielnicy. W parku znajdują się zadaszone wiaty i miejsca do grillowania. Na terenie całego parku wytyczono alejki spacerowe. Zmęczeni spacerowicze odpoczną na ławkach ustawionych przy alejach, a najmłodsi pobawią się na placu zabaw. Rejon parku położony blisko Fortu Bema ma charakter leśny, część południowa zdecydowanie bardziej przypomina miejski park.
 • Park im. księcia Janusza łączy się z Laskiem na Kole. Kilka lat temu przeprowadzono renowację tego parku.
 • Park Powstańców Warszawy to kolejny z parków na Woli Park. Graniczny z cmentarzem powstańczym. Znajduje się w nim kameralna siłownia i plac zabaw. Teren cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli czworonogów.
 • Ogrody Ulrycha na Woli to jeden ze skarbów dzielnicy. Pracownicy Muzeum Woli zadbali, by miejsce nie zostało zniszczone podczas budowy pobliskiego CH Wola Park. W odrestaurowanym ogrodzie rosną stare buki, klony i dęby. Zachowały się też szklarnie z tropikalną roślinnością.

Mieszkańcy woli mają do dyspozycji 3 publiczne pływalnie. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w dzielnicy Wola prowadzi baseny: Foka, Nowa Fala i Delfin. Na basenach odbywają się lekcje pływania dla dzieci, szkolenia dla bardziej doświadczonych pływaków i wodny aerobic. Z oferty basenów na Woli skorzystają także seniorzy. Na tutejszych pływalniach odbywają się specjalne lekcje dla seniorów oraz gimnastyka w wodzie.

Na Woli działa wiele siłowni i klubów fitness, w tym placówki otwarte przez 24 godziny na dobę. W dzielnicy funkcjonują siłownie renomowanych sieci: Calypso Fitness Club, ZDROFIT, Total Fitness, Energy Fitness oraz mniejsze placówki osiedlowe. W wielu miejscach na Woli odbywają się treningi z crossfitu, zajęcia jogi. W dzielnicy działają centra sportowe przyjazne młodym mamom i wyspecjalizowane w prowadzeniu treningów tylko dla kobiet. W świetlicy dla dzieci Baza przy ul. Jana Kazimierza 57a odbywają się zajęcia Mama+Dziecko. Przy ul. Żytniej 15 działa fitness club dedykowany Paniom.

Park Edwarda Szymańskiego, Ulrychów

5. Gastronomia i kultura

Wolę cechuje zróżnicowana oferta gastronomiczna. Wśród nowych biurowców działa wiele modnych lunchowni i kawiarni. W całej dzielnicy można zjeść specjały kuchni międzynarodowej: włoskiej, tureckiej i azjatyckiej. Miłośnicy klimatycznych barów i pubów odnajdą się w lokalach przy ul. Chłodnej. Na dawnym dworcu Warszawa Główna, w letnie weekendy odbywa się kultowy targ nocny – Nocny Market. Impreza przyciąga miłośników gastronomii z całego miasta. Na uczestników czekają food trucki, stoiska znanych restauracji, a nawet mobilne studia tatuażu.

Kolejnym, ciekawym punktem na gastronomicznej mapie Woli jest Hala Gwardii. Część gastronomiczna to przegląd dań z całego świata. W ofercie tutejszych lokali znajdują się kreatywne wariacje na temat znanych fast foodów, propozycje kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz owoce morza.  Miłośnicy azjatyckich smaków z pewnością znajdą na Woli swój ulubiony lokal. Wybór jest spory. Przy ul. Żelaznej 58/62 działa kultowa restauracja koreańska Miss Kimchi, a w Pełną Parą przy ul. Siennej skosztuje się azjatyckich pierożków.

W dzielnicy działa wiele sushi barów, np. Shoku przy Karolkowej i Sushi Wola przy Kolejowej. Na Osiedlu 19 Dzielnica działa Bydło i Powidło Meat-ing Place, które musi odwiedzić każdy fan steków. W Le Cedre 84 przy Al. Solidarności oferowane są specjały z Bliskiego Wschodu, a w Folk Gospodzie przy ul. Waliców - dania kuchni polskiej. Jedną z kultowych kawiarni na Woli jest Jaś & Małgosia. Amatorzy ciepłych croissant'ów i aromatycznej kawy chętnie odwiedzają Metropolitain przy Grzybowskiej i Państwomiasto przy ul. Andersa 29.

W dzielnicy znajduje się jedno kino typu multiplex. Multikino w Wola Parku wyświetla najnowsze hity z kraju i świata. Przy ul. Andersa 5 działa kino dla fanów alternatywnych produkcji. W Kinie Muranów odbywają się seanse filmów niszowych, alternatywnych, dokumentalnych i krótkometrażowych.

Na Woli odnajdą się miłośnicy sztuki wysokiej. W dzielnicy działają Teatr Dramatyczny, Scena Na Woli im. T. Łomnickiego. Wola słynie ze swoich placówek muzealnych. Do najbardziej znanych należą Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Woli. Pierwsze z nich to miejsce, które powinien odwiedzić każdy mieszkaniec stolicy. Ciekawa ekspozycja umożliwia zapoznanie się z codziennym z życiem mieszkańców okupowanej Warszawy, walkami powstańczymi i zawiłościami polityki międzynarodowej ubiegłego wieku.

Pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego edukują młodzież i dzieci, w ciekawy sposób opowiadając o faktach historycznych i wartościach patriotycznych. W dzielnicy mieści się aż 18 placówek bibliotecznych, w tym biblioteki dla dorosłych i młodzieżowa biblioteka. Wola to dzielnica posiadająca kilka czytelni naukowych.

Osiedle 19 Dzielnica, Wola Czyste

6. Zdrowie na Woli

Wola to wysoko zurbanizowana część Warszawy, w związku z tym smog często osiąga wartości wyższe, niż miejska średnia. Wodociągi Warszawskie od kilku lat informują mieszkańców stolicy, że warszawska kranówka nadaje się do picia.

Na Woli działa 8 szpitali i centrów medycznych: Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny, Centrum Medyczne „Żelazna”, Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne „Attis”, Mazowieckie Centrum „ALA”, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Instytut Matki i Dziecka, Szpital Zakaźny przy Wołoskiej i największy w dzielnicy Szpital Wolski. Mieszkańcy mogą skorzystać z usług w kilkunastu przychodniach publicznych i prywatnych. W dzielnicy znajduje się duża liczba aptek, w tym apteka całodobowa na al. Jana Pawła II. Służba zdrowia na Woli jest dobrze oceniana przez rodziny, jak i seniorów.

7. Wola: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W dzielnicy działają aż 3 centra handlowe. Najpopularniejszym centrum handlowym, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Woli jest CH Arkadia, położone na granicy Śródmieścia, Woli i Żoliborza. Blisko z niego do CH Klif przy Okopowej, specjalizującego się w sprzedaży odzieży marek premium i popularnych. Mieszkańcy zachodniej Woli i Bemowa chętnie korzystają z oferty Centrum Handlowego Wola Park. Osoby, które nie lubią wielkopowierzchniowych sklepów, mogą wybrać się na zakupy na targowisko. Wola ma liczne klimatyczne bazary, na których oferowana jest zdrowa żywność, antyki oraz sprzęt elektroniczny. W dzielnicy znajduje się wiele supermarketów.

Budynek Forest Osiedle przy Arkadii

8. Wady i zalety mieszkania na Woli

Zalety:

 • bliskość centrum,
 • rozwinięte usługi i handel,
 • świetna komunikacja miejska.

Wady:

 • wysokie ceny nieruchomości,
 • korki uliczne,
 • brak planów zagospodarowania przestrzennego.

Osoby lubiące wielkomiejskie życie z pewnością odnajdą się na Woli. Blisko stąd do Śródmieścia, mimo to w okolicy jest wiele terenów zielonych. Życie na Woli sprzyja aktywnemu stylowi życia. Wadą życia na Woli może okazać się jej intensywny rozwój. Jeśli miasto nie wprowadzi planów zagospodarowania przestrzennego i w porę nie zadba o rozwój komunikacji w biurowej części dzielnicy, mieszkańcy mogą utknąć w korkach na długie lata.

Kościół Karola Boromeusza, Powązki

9. O tym się mówi na Woli

Budowanie osiedli na skażonych gruntach poprzemysłowych to duży problem mieszkańców Woli. Zagrożenie dotyczy aż 68 działek w całej dzielnicy. Podobny problem występuje także w innych częściach miasta, np. na Targówku, lecz skala zjawiska jest tam zdecydowanie mniejsza. Wszystko zaczęło się od zgłoszeń mieszkańców ulicy Skierniewickiej, wiele osób skarżyło się na nieprzyjemny zapach, bóle głowy i duszności. Źródła problemu doszukiwano się w wadliwej instalacji ściekowej i trwających w sąsiedztwie budowach. Dziś wiadomo, że problem dotyczy kilku/kilkunastu tysięcy osób, które zamieszkują osiedla w rejonie ul. Wolskiej, ul. Staszica i Młynarskiej.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie przeprowadził testy z gleby, wody i powietrza. Wyniki okazały się druzgoczące, normy substancji chemicznych, które przedostawały się do powietrza były przekroczone nawet 700 razy. Wszystkiemu winne są dawne zakłady chemiczne m.in. Foton przy Skierniewickiej. Na przełomie 2017 i 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, na mocy którego każda z gmin/dzielnic musi stworzyć mapy gruntów zanieczyszczonych historycznie. Mapy i zmiany w prawie budowlanym pozwalają nam ufać, ze przyszli mieszkańcy Woli unikną podobnym problemów z gruntami, na których zostaną zbudowane ich domy.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: